Imunita - náš dôležitý a dôverný spoločník
Bez imunitného systému by náš organizmus neprežil ani jeden deň. Aj keď je imunita nesmierne dôležitá pre správne fungovanie každej funkcie nášho tela, stále ju vnímame ako samozrejmosť. Prečo sa jej venujeme až vtedy, keď nieje niečo v poriadku - napríklad v stave choroby?
Ochrana imunity ako hlavný ciel vo vašej životospráve
Základy imunity sa tvoria už od narodenia a záleží aj na vašej matke, aký základ imunity vám do života poskytne. Konzumácia prvého kolostra a následne materského mlieka čo najdlhší čas (aspoň 6 mesiacov) zaručujú základy dobrej imunity. Tá má svoje sídlo v črevách, kde sa nachádza viac ako 80% imunity. Materské mlieko buduje základy dobrých baktérií v črevnom trakte. Aj dennou konzumáciou vhodných probiotík v tehotenstve môžete zredukovať riziko vrodených kožných ochorení (ekzém, atopický ekzém) u svojho dieťaťa. Tieto postihnutia sú vlastne formou alergie a prejavom organizmu, že nedisponuje správne fungujúcim imunitným systémom.
V ďalších rokoch života vám môžu rodičia pomôcť k dobrej imunite tak, že budú strážiť vašu optimálnu hmotnosť, budú vás viesť k fyzickej aktivite (pohyb) a ďalším dôležitým zvyklostiam v stravovaní. Neskôr sa o tieto veci budete musieť postarať vy sami. Ku kvalitnej imunite si môžeme dopomôcť počas života našťastie mnohými rôznymi spôsobmi. Ktoré denné činnosti a zvyky vám pomôžu zlepšiť funkcie svojej imunity?
Nastavenie mysle, ktoré napomáha zdraviu
Možno je to pre vás prekvapujúca informácia, možno o nej už viete dlhšie. Naše pozitívne nastavenie mysle je pre zdravie nesmierne dôležité. Telo a myseľ tvoria jednotu a tá sa prejavuje aj spoločným fungovaním. Ak je myseľ nastavená pozitívne a je plná optimizmu, odrazí sa to aj na vašej imunite - vašom zdraví. Pozitívny postoj k životu ochráni vaše telo od stresujúcich faktorov a tým vás uchráni od mnohých zbytočných ochorení, ale aj nabije vašu imunitu zbraňami proti obyčajnej chrípke či nachladnutiu.
Pre pozitívne nastavenie mysle, je dôležitý pevný rodinný a sociálny život. Takisto môžete svoju duševnú silu vytrénovať pomocou meditácie. Je dokázané, že aj 10 minút meditácie denne má rovnaký alebo lepší účinok na náladu ako antidepresíva. Rada znie jednoducho. Buďte šťastný, aby ste mali pozitívnu myseľ. Pravdou je, že nikto okrem vás to nemôže urobiť. To, či budete šťastný, si vyberáte rovnako ako si vyberáte to, ako sa budete stravovať, či akým spôsobom budete cvičiť.
Čo nejesť aby imunita netrpela (tri základné pravidlá)
V obdobiach kedy počasie a klíma extrémne vyžadujú od vašej imunity pripravenosť, je nesmierne dôležité aby ste vedeli akým jedlám sa treba vyhýbať. Tie oslabujú vašu imunitu, zatiaľ čo vy potrebujete presný opak.
- Vyhýbajte sa technologicky spracovaným potravinám tak ako sa len dá. Sú to chemicky upravované, umelo dochucované a v zložení príliš prekombinované potraviny, ktoré nemajú v 99%-tách žiadnu nutričnú hodnotu pre vaše zdravie ani imunitu. Je to ako sypať si piesok do brucha len preto, aby ste ho mali plné a necítili žiaden hlad. To isté platí pre fast food potraviny a mnohé rýchle občerstvenia. Vyhnite sa im podľa možností čo najčastejšie.
- Mali by ste obmedziť príjem cukru a obilnín - najmä tých celozrnných. Tu sa zrejme pozastavíte a v duchu si poviete či sme sa náhodou nepomýlili. Nie nepomýlili sme sa. Pravda je taká, že pšeničné celozrnné potraviny spôsobujú presný opak toho, čo si želáte. Okrem žitného celozrnného chleba z prírodného kvasu, nemá konzumácia celozrnných výrobkov z pšenice na vaše zdravie taký pozitívny vplyv, ako ste si doteraz mysleli. Práve naopak. Vysoká konzumácia najmä celozrnnej pšenice podporuje tvorbu plesne v črevách, pretože obranné látky zŕn pšenice zabraňujú rozkladu škrobu. Škrob je v koncovej časti čreva črevnou flórou premenený na cukor, ktorým sa veľmi radi krmiva kvasinky (Candida). To znamená, že pšenica je našim tráviacim traktom stráviteľná len vo forme bieleho pečiva alebo chleba. Preto napríklad také vodové pečivo (ciabata, francúzska či katalánska bageta, iné) je nielen cesta menšieho zla, ale jediná vhodná cesta. Takéto pečivo však musíte vždy konzumovať so zdravými tukmi, napr. maslom, olivovým olejom, tvrdým syrom a listovou zeleninou, inak riskujete neželané metabolické reakcie (zvýšená hladina cukru aj inzulínu).
- Ďalej by ste mali eliminovať akékoľvek geneticky modifikované potraviny, pretože tie výrazne ničia dobrú kultúru v ľudskom tráviacom trakte, čo má za následok dramatický úpadok imunitnej výkonnosti. Ak si však budete vo veľkej miere dávať pozor na technologicky spracované potraviny (prvý bod) tak vo veľkej miere zabránite aj tomuto problému. Geneticky modifikované sú takmer všetky sójové a kukuričné potraviny, ďalej kanolový olej (canola oil), dovážaný cukor z cukrovej repy, havajská papaja a možno aj niektoré druhy dováženej cukety. Problém je v tom, že poľnohospodársky priemysel najmä v zahraničí (napr. Monsanto) začal používať herbicídy a pesticídy (Glyphosate), ktoré majú negatívny vplyv nie len na zdravú funkciu pôdy ale aj na samotné vyprodukované potraviny. Naučte sa čítať etikety, vďaka čomu zabránite zlej voľbe týchto potravín, ktoré sa koncentrujú najmä v supermarketoch.
Ak sa vám tieto tri pravidlá podarí dodržiavať, budete prekvapený o koľko menej vás bude chrípka či nachladnutie vyhľadávať ako obeť. Všetky tieto potraviny vyčerpávajú vaše telo a oslabujú imunitný systém. Čím čerstvejšia a jednoduchšia bude vaša strava, tým lepšie sa bude dariť aj vašej imunite. Obilniny konzumujte len striedmo a cukru sa podľa možnosti vyhýbajte čo najviac. Práve naopak, vyberajte si potraviny ktoré sú ako "imunitný pomocníci" overený. Ako by ste si mohli vyberať potraviny pre seba tak, aby ste nemuseli konzumovať príliš mnoho výživových doplnkov?
Aké potraviny jesť pre podporu imunity
Mnohé potraviny už dokázali svoj pozitívny vplyv na imunitný systém. Keďže veda a výskum napredujú každým dňom, máme výhodu že tieto múdrosti môžeme využiť na to, aby sme sa cítili lepšie a boli zdraví ďaleko viac ako naši predkovia. Na druhej strane moderná doba okrem týchto pozitívnych vecí, prináša aj mnoho negatívnych. Lobistické a záujmové skupiny dokážu pekne okabátiť hocikoho, kto sa oblastiam výživy a životosprávy nevenuje dôsledne. Okrem toho pôvodné zdroje výživy už nemajú ani z ďaleka takú kvalitu, ako tomu bolo kedysi. Takže ak si chcete udržať svoju imunitu v dobrej kondícií, skúste do svojho jedálneho lístka zakomponovať čo najviac potravín z nasledovného zoznamu.
- Denne konzumujte kefír, ktorý udržuje vašu črevnú flóru v zdraví a čistote. Korene imunity sú v črevách, preto je logické že sa o ne treba dobre postarať. Kefír si môžete vyrábať aj vlastný priamo u vás doma za pomoci kefírových zŕn. Máte tak aspoň istotu čerstvosti, vysokej biologickej hodnoty probiokultúr a máte ho aj vždy poruke.
- Konzumujte veľmi často panenský kokosový olej, ktorý má veľmi mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie. Nie len že podporuje zdravie srdcovo-cievnej sústavy, optimalizuje chudnutie tukových zásob, je skvelým zdrojom energie pre svalovú prácu, podporuje krásu pokožky a správnu funkciu štítnej žľazy. Okrem toho všetkého má prirodzený proti-bakteriálny a priti-vírusový účinok, čo sú veľmi pozitívne účinky pre nás imunitný systém. Tou "zázračnou" zložkou v kokosovom oleji je laurová kyselina (lauric acid). Okrem toho všetkého môžete kokosový olej používať nie len v studenej kuchyni (napr. do varených vločiek spolu s obyčajným maslom) ale aj do teplej kuchyne (napríklad na prípravu mäsa, praženice a iných jedál).
- Konzumujte pravidelne klasické imunitné "zbrane" ako sú: zázvor a zázvorový čaj (vývar z koreňa), cesnak, citrón a čerstvú listovú zeleninu. Čím viac je zelenina zelená, tým viac chlorofylu obsahuje. Chlorofyl má zaujímavé biologické vlastnosti, ako napríklad antibakteriálne účinky, podpora hojenia rán, protiradiačné účinky a iné dôležité vplyvy pre podporu našej imunity.
-
Konzumujte vo zvýšenom množstve aj omega-3 mastné kyseliny. Tie sú prirodzene dostupné v niektorých potravinách ako ryby, vajcia, orechy a semená. Rastlinné zdroje obsahujú biologicky slabšie omega-3 mastné kyseliny (ALA) a živočíšne tie vzácnejšie i dôležitejšie (EPA a DHA). Dostupné sú však aj formou tabliet, ako výťažok z rybieho tuku. Tieto produkty však majú jednu veľkú chybu - ich vzácny tuk sa neskutočne rýchlo kazí a pokiaľ bol produkt zle skladovaný, bude s vysokou pravdepodobnosťou už dávno pokazený. To je pre imunitu opäť veľká záťaž. Potom je tu možnosť omega-3 mastných kyselín z oceánskeho planktóna (krill oil), ktorý má obrovskú výhodu v tom, že obsahuje aj mimoriadne silný antioxidant astaxanthin, ktorý je obrovským pomocníkom pre našu imunitu. Vďaka nemu sa tieto omega-3 mastné kyseliny nepokazia ani pri zlom skladovaní (prakticky vôbec). Problém je v tom, že krill oil (olej z planktónu) sa u nás predáva len zriedkavo. Preto sa pokúste zohnať pre seba aspoň nejaký zdroj omega-3 mastných kyselín (napríklad z rýb) a pýtajte sa na spôsob skladovania tohto tovaru (nesmie sa vystavovať priamemu svetlu, ani vzduchu).
- Okrem uvedených imunitných pomocníkov, by sa za pomoc mohlo čiastočne považovať aj nepasterizované mlieko od kráv pasúcich sa na tráve. A síce prílišnú konzumáciu mlieka ako takého vám neodporúčame, doprajte si práve takéto mlieko raz za čas v obmedzenom množstve, hoci je zdrojom aj iných baktérií, ktoré pomáhajú náš imunitný systém "otužovať". Takéto mlieko je zdrojom vitamínov, zinku i enzýmov a takisto obsahuje aj veľmi zdravé tuky. Zdroje mlieka si však dobre preverte a keď nemáte istotu, radšej také mlieko nepite. Mlieko z obchodov od kráv, ktoré nikdy nevideli slnko ani trávu, je len draho predávaná biela voda bez nutričnej hodnoty. Nepasterizované mlieko z pasúcich sa kráv je však vhodnejšie na prípravu domáceho kefíru, ktorý je pre vašu imunitu nekonečne prospešný (vid prvý bod).
Na záver treba dodať, že aj pitný režim je tiež jeden z faktorov, ktorý podporuje správnu funkciu imunitného i lymfatického systému. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na dostatočne kvalitný spánok, pravidelný pohyb a otužovanie - klasiky v otázkach podpory imunitného zdravia nie len v zimnom počasí.
Na vašej ceste za lepšou - odolnejšou verziou seba samého vám držíme aj dnes palce.
Súvisiace odkazy:
-
Poraďte sa s odborníkmi ako zlepšiť funkcie svojej imunity
-
Produkt: kefírové zrná
-
Ako používať mliečne kefírové zrná? (video)
-
Sója ako hlavná hrdinka zdravej výživy
-
Sacharidy a ich metabolický efekt
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Pouzivam ORGANIC Raw Virgin Coconut Oil, chemical free, no cholesterol,no added sugar or Sal, no milk, no soya, no gluten, no wheat. MTC 3200 mg. V 100g - 100g Fat of which saturates 94g. Tak usudzujem, ze je naozaj vysoko kvalitny. Pouzivam ho vacsinov, v tekutej forme, cize ho zohrievam a taky pridavam k ostatnym jedlam. Problem nastava vtedy, ked ho chcem pouzit surovy, bez zohrievania, 1 lyzicu denne, alebo iba pridat do studeneho jedla, ako napriklad jogurtu. Vtedy mi chuti ako benzin, doslova ma taku chut aj vonu, a potom skonci uplne niekde inkde ako v mojom zaludku. Ako krvna skupina A su pre mna nevyhovujuce kokosove plodiny, co som si uz vela krat vsimla pri pouzivani jedal s kokosom. Vyhovuje mi jedine ako roztopeny na panvici s chlebom. Chlieb si oprazim v dvoch lyziciach kokosoveho oleja necham vychladnut a konzumujem s ostatnymi potravinami. Je to jediny rychly sposob, ktorym mozem konzumovat kokosovy olej, bez vedlajsich ucinkov a je chutny.
Je mozne, ze kokosovy olej moze sposobovat aj neziaduce ucinky? Lebo nikde som sa o nich nedocitala.
Dakujem