Začnite TU
Staň sa lepšou verziou samého seba. To vám úprimne želajú Vlado a Tina,
odborníci na optimálnu výživu a funkčnú kondíciu.
Táto sekcia je o používaní nášho webu. Ak potrebujete zistiť KTO SME, kliknite prosím SEM.
- Prečo navštevovať náš web
- Čo by ste o nás mali vedieť
- Dôležité informácie a linky o nás
- Aká je naša misia, poslanie i životné postoje
- Prečo sa stať súčasťou nášho kmeňa
- Čo prehlasujeme o nami poskytovaných informáciách
- Aké pravidla sme vytvorili pre používanie nášho webu
Prečo navštevovať náš web
Máme jednoduchú filozofiu. Tvoríme a šírime hodnoty, ktoré sú zadarmo. Ide o myšlienkové hodnoty v oblastiach, akými sú zdravie, vitalita či kondícia. Píšeme články, publikácie, prednášame, tvoríme vlastné produkty a natáčame rôzne náučné i motivačné videá. Jednoducho, pokúšame sa dať viac, ako dostávame späť, pretože veríme v dobro a v užitočnosť. Ak sa vám páči to, čo robíme a chceli by získať ešte o niečo viac komplexných informácií, môžete vždy využiť aj našu ponuku platených produktov či služieb. Na začiatok však stačí ostať v kontakte. Veľký objem cenných informácií dávame zadarmo preto, aby ste mali možnosť "ochutnať" našu prácu a posúdiť jej výživnú hodnotu. Ako si môžete všimnúť, u nás sa žiadne mentálne "fast food" odpadky neprodukujú (bulvárne SEO príspevky). Niektoré naše články majú až 6000 slov a zaberú vám skoro hodinu čítania. A prečo to všetko robíme, keď z toho nič nemáme?
Veríme, že je dôležité, aby ste najprv získate ohromné množstvo hodnoty, ktorú využijete vo svoj prospech aj bez toho, aby ste u nás museli za čokoľvek zaplatiť. Náš postoj je jednoduchý: hodnota najprv, platenie až potom (najprv daj, potom dostaneš). Ak sa vám naša filozofia páči a chceli by ste si o nej prečítať viac, môžete začať TU.
Čo by ste o nás mali vedieť
Sme manželia, rodičia, športovci, tréneri i experti na optimálnu výživu a funkčnú kondíciu. Sme autormi stovák bezplatných článkov na našom blogu, ktorý patrí k jedným z najčítanejších i najvýživnejších na slovenskom internete. Naša celoživotná filozofia sa točí okolo hesla: "Staň sa lepšou verziou samého seba". Obaja veríme, že lepšie informácie pomáhajú žiť lepší, zdravší a úspešnejší život. Ak chcete vedieť viac o našom osobnom príbehu, môžete začať čítať TU.
Z nasledovného textu vám prezentujeme náš celoživotný postoj, aký zastávame k jedlu a k potravinám. Veríme, že potraviny ktoré konzumujeme, majú na ľudské telo magickú moc. Jedlo, to nie je iba ten ľúbivý pocit, ktorý máme na jazyku alebo v žalúdku. Potraviny s našim telom komunikujú vlastným jazykom na tej najhlbšej úrovni (s našimi bunkami). Ide o “programátorský” jazyk, ktorý dáva našim bunkám jasný príkaz a oni sa podľa toho zariadia. Ak nie ste spokojný s tým, ako vaše telo vyzerá alebo koľko máte životnej energie, tak je načase zmeniť komunikáciu s vlastným telom a tá sa už dnes začala tým, čo ste si vložili do úst. Preto vám ponúkame v nasledovnom videu základné zhrnutie našich aktuálnych poznatkov a princípov vo výžive, pohybe a životospráve, aby ste si mohli urobiť obraz o tom, čomu veríme a čo odporúčame:
Je načase vytvoriť si svoj vlastný manuál na život a ovládanie svojho tela, čo je žiaľ na zopár rokov full-time džob (celodenná a celoročná práca). Ale nemáte na výber, pretože ak chcete prežiť svoj život v relatívnom zdraví i vitalite, musíte sa to naučiť poriadne. Stačí, ak uspejete posledný krát a každé zlyhanie premeníte na konštruktívne poučenie. Máme len jedno telo a musíme v ňom prežiť po celý svoj život. Ak sa nezvládneme o svoje telo postarať, nové telo nám nikdy nedajú. My sa vám pokúsime túto náročnú životnú úlohu aspoň trochu uľahčiť našou prácou i osobným vzorom.
Aby toho nebolo málo, mali by ste si byť vedomý toho, že dnešná moderná doba už dávno zahájila boj proti zdravému tráviacemu traktu. Ide o “vojnu”, v ktorej môžete prehrať svoj vlastný intelekt a šancu na lepšiu verziu samého seba (napĺňanie potenciálu). Ako je to možné? Zapamätajte si, že tráviaci trakt je náš druhý mozog. Ak chcete niekoho kontrolovať a riadiť ho, zhoršite funkcie jeho tráviaceho traktu nekvalitnou výživou a propagandou o tom, ako sa o seba “zdravo” postarať (ilúzie o zdravej výžive). Stačí, aby mentálna databáza ľudí (myseľ) obsahovala zavádzajúce informácie i požadované obrázky (priming = podprahová pamäť a vnímanie na nevedomej úrovni, ktoré jedinca ovplyvňuje a orientuje v činoch) a želaný výsledok máte zaručený. Za skvelý výsledok tejto systematickej “práce” sa považuje neslobodný a hlúpy človek, ktorý je ľahko ovládateľný a nemá vlastný úsudok. Ako je to možné, že práve tráviaci trakt v tom zohráva najdôležitejšiu úlohu?
Zdravý tráviaci trakt je prvý predpoklad vysokej mentálnej bdelosti a naopak zničený tráviaci trakt je hlavná príčina silnej mentálnej hmly a otupenosti po väčšinu dňa. Od priemeru vašej mentálnej bdelosti počas dňa sa odvíja aj vaše emočné rozpoloženie a to, nakoľko budete schopný rozvíjať svoj mentálny i fyzický potenciál (kvalita vedomia). Náš mozog má dve časti, pričom sa jedná o jeden celok, ktorý je vzájomne prepojený, len sa nachádza na dvoch rozdielnych miestach. Asi už tušíte, že jedna časť je tá známejšia (mozog v našej lebke) a druhá časť sa rozprestiera v našich brušných dutinách (celý tráviaci trakt). Náš druhý mozog každý deň rozhoduje o tom, aký mentálny stav bdelosti bude dostupný pre prvý mozog (nie naopak). Preto sila vášho intelektu je závislá od výšky zdravia vášho tráviaceho traktu. Tráviaci trakt je náš “druhý mozog”, ktorý sa správa veľmi podobne, ako prvý mozog s tým rozdielom, že nemyslí a netvorí myšlienky. Ak chcete zlepšiť svoj mentálny výkon, musíte sa posnažiť vyriešiť všetky neduhy vo svojom tráviacom trakte (od zápalov, cez zápchy, kvasinky, kandidu až po zmiernenie poškodenia orgánov: pankreas, slinivka, žlčník, iné). Postarajte sa o svoj tráviaci trakt a on vám potom poskytne dostatok mentálnej energie, ktorú môžete nasmerovať na tie najdôležitejšie veci vo vašom živote (osobnostný rozvoj, napĺňanie potenciálu, šťastie, iné bohatstvá).
Aj pre tieto a mnohé iné dôvody ako manželia budujeme rodinnú značku, ktorá nepodlieha tlaku a vplyvu iných komerčných spoločností či vplyvných ľudí. Razíme si vlastnú cestu pomocou myšlienok a filozofie, v ktorú veríme. Našu prácu označujeme dvoma logami, ktoré môžete vidieť na našich produktoch či v spolupracujúcich projektoch. Dokonca môžete za našu značku a jej filozofiu zahlasovať, ak ste uverili v naše hodnoty aj vy.
Niektoré dôležité informácie a užitočné linky o nás
Naše vzdelanie, kurzy, osvedčenia i vesmír celoživotných kompetencií. Presadzované a osobne realizované športové, výživové štýly a myšlienkové smery. Efekty a výsledky životného štýlu, intelektuálne výkony a úroveň fyzickej kondície (video ukážky). Toto všetko si môžete o nás naštudovať z nasledovnej sekcie TU.
Aká je naša misia, poslanie i životné postoje
Čítali ste román od Geroga Orwella 1984? Možno dnes zatiaľ ešte neexistuje taká tvrdá dikatúra, myšlienková polícia a na každom rohú číhajúci a trestajúci Veľký brat. Signály z reality však naznačujú, že ďaleko od tohto stavu sa nenachádzame. Lenže tu nejde len o Orwelovské (a iné) diela, ktoré nám naznačujú, že v našom svete nie je všetko v poriadku. Najkrajšie to dokázal uchopiť inteligenciou asi Gabor Maté, ktorého video vám nesmierne odporúčame. Presne vystihol obraz dnešnej doby v ktorej žijeme a ktorú by sme sa mali pokúšať zmeniť tak, že v prvom rade začneme sami od seba:
Na čom ste v živote závislí vy? Pred čím vo svojom živote musíte utekať? Akú prázdnotu sa pokúšate vo svojom živote zaplniť? Máte v živote dostatok lásky a pozitívnych emócií? Mali ste vôbec čas zamyslieť sa niekedy v živote nad tým? Prečo sa pýtame? Odpovedaním na tieto otázky, sa každý z nás pokúša nájsť samého seba, alebo naopak utekať pred sebou a nepríjemnou realitou. A prečo takto komplikovane sa pokúšame priblížiť našú celoživotnú misiu a poslanie? Pretože máme silnú vnútornú potrebu robiť niečo s realitou, s ktoru nie sme spokojní. Cítime sa byť zodpovední za to, aký životný priestor vytvárame pre seba i našu malú dcérku Ameliu. A cítime sa byť zodpovední aj za to, akým štýlom vplývame na tisíce našich čitateľov. Aké je teda naše celožitovné poslanie?
Našou misiou i poslaním zároveň, je pomáhať vám nájsť v sebe vnútornú silu, vnútornú motiváciu a vyššiu kvalitu vedomia, ktorá vás bude nútiť k tomu, aby ste každý deň pracovali na lepšej verzii samého seba. Nehovoríme len o zdraví či vitalite. Hovoríme o vás, ako o komplexnej osobnosti, ktorá sa vo svojom živote pokúša okolo seba budovať rôzne formy bohatstva. Zároveň si však uvedomujeme, že mnohé z týchto vecí nemôžu nastať bez pevného zdravia, ktoré je vstupnou bránou do sveta osobnostného rozvoja.
Bez zdravia a energie je veľmi náročné zvyšovať kvalitu svojho vedomia a napĺňať svoj osobný potenciál. -v-
Veríme, že každý z nás sa môže cez optimálnu výživu prepracovať až k filozofickým úvahám o tom kto sme, kde chceme žiť a kam kráčame. Na tieto otázky azda najlepšie odpovedal náš priateľ, mentor i spoločník v jednej osobe PhDr. Ivan Mačura, ktorého poznáme už dlhé roky. Jeho krátky video príhovor, ktorý vás prinúti vstať zo stoličky, si môžete pozrieť TU:
Nechceme však pasívne čakať 20 a viac rokov. Spolu s vami chceme žiť v krajine, ktorá patrí nám, v ktorej nevládnu bezohľadní politici či rôzne vplyvné záujmové skupiny, ktoré si tu robia čo chcú. Ktovie, možno si to naozaj vyžaduje dosť radikálne riešenia. Chceme žiť Slovenský sen, ktorý by nemal skončiť fraškou (ako ten nevydarený Americký). O to sa ale musíme postarať my všetci spoločným úsilím, pretože nik iný nám nepomôže. Ako napísal David R. Hawkins vo svojej pútavej knihe “Power vs. Force”:
Budeme musieť prevziať zodpovednosť za všetky svoje myšlienky, slová a skutky a žiaľ znovu prežiť rovnaké utrpenie, aké sme doteraz spôsobili. V tomto zmysle si každý z nás vytvára svoje vlastné nebo alebo peklo. Každá myšlienka je navždy zaznamenaná. Nie sú žiadne tajomstvá, nič nie je skryté, ani nemôže byť…
Ste na toto vlastné nebo a peklo vedome pripravený? Našou snahou je zaujať vás cez výživu, pohyb a životosprávu, občas prekvapiť aj filozofickými témami a ísť vám osobným príkladom vo všetkých oblastiach, ktorými sa odborne zaoberáme. Našim konečným cieľom snaženia je však vytvoriť veľký formát multifunkčného inštitútu, pod ktorý budeme schopní zastrešiť všetky naše pracovné i záujmové aktivity, ktoré sú teraz roztrúsené v rôznych projektoch. Náš multifunkčný inštitút sa bude skladať z týchto troch neoddeliteľných častí:
- Fyzická platforma (priestory inštitútu):
- vnútorné i vonkajšie telocvične rôzneho zamerania (akrobacia, workout, skupinové športy, iné),
- prednáškové, študijné a iné priestory pre výskumné, vývojové i záujmové účely,
- inštitút bude mať rôzne veľkosti (malú, strednú, veľkú) a bude dostupný pre ľudí v rôznych mestách na SR (formou franchisingu).
- Online individuálna platforma (nástroj pre tvorbu vyššieho osobného úsudku):
- platforma pre efektívne meranie osobného progresu (nekonečná hra o vyššiu verziu samého seba),
- prvá platforma na svete, ktorá vám pomôže kolektizovať na jedno miesto všetky dôležité osobné dáta o svojom tele, ktoré patria v prvom rade vám,
- cieľom platformy je pomôcť každému urobiť si lepší individuálny úsudok o tom, ako funguje jeho telo, aby sa vďaka tomu mohol stať expertom sám na seba (na estetiku, kondíciu, zdravie, iné dôležité oblasti),
- cez platformu môže každý užívateľ vstúpiť do ekosystému užitočných služieb, či už ako využívateľ (klient) alebo prispievateľ (expert).
- Online kolektívna platforma (kolektívna myseľ):
- platforma pre tvorenie spoločnej siete poznatkov (3D strom vedomostí), z ktorej každý člen komunity môže čerpať kedkykoľvek, koľkokoľvek a odkiaľkoľvek,
- koncentrácia novo nadobudnutých a praxou overených poznatkov, ktoré členovia komunity nazbierali na svojej celoživotnej ceste k úspechom / výsledkom, čo umožní nadobudnuté skúsenosti efektívnejšie odovzdávať dalším (najmä mladším) členom komunity, ktorí môžu rýchlejšie tvoriť dôležité hodnoty pre seba i ostatných a tak urýchľovať osobný či kolektívny úspech,
- vďaka tomu každý ďalší nový člen komunity, získava lepšiu štartovaciu pozíciu, pretože môže pevne stáť na pleciach svojich predchodcov a čerpať z ich ťažko nadobudnutých múdrostí / skúseností / praxe / poznatkov / úsudkov.
O tom, že takýto inštitút budete jedného dňa navštevovať alebo možno dokonca prevádzkovať aj vy osobne vo vašom priestore kde žijete, o tom nemusíte pochybovať. A hoci fyzický priestor (inštitút) je potrebné vybudovať na rôznych miestach na Slovensku, tak online individuálnu i spoločnú platformu budeme môcť všetci zdielať bez ohľadu na priestor i čas (ak budete pripojený na internet). Cieľom tohto nášho projektu je:
- tvorenie komunity a silného skupinového tlaku, ktorý formuje charakter ľudí a vychováva takých jedincov, ktorých spája spoločný postoj k osobnej zodpovednosti za vlastný život i prostredie, v ktorom žijú,
- výchova jedincov, ktorých charakter sa nedá podplatiť žiadnymi peniazmi sveta, pretože ich vysokú kvalitu vedomia nezaujímajú vonkajšie motivácie či krátkozraký osobný prospech,
- výchova jedincov ktorí vedia, že ak urobia radšej niečo cenné a hodnotné pre úspech druhých, vráti sa im to niekoľkonásobne späť (kolektívne vedomie i svedomie),
- výchova jedincov, ktorí sa chcú stať expertmi na vlastné telo a pomáhať nadobudnuté vedomosti šíriť ďalej na ostatných.
O tom, ako by to celé malo v inštitúte a platformách fungovať, by sme mohli napísať jednu celú hrubú knihu (toľko máme poznámok a myšlienkových konceptov i predstáv). Ale veríme, že radšej ako písať knihu, bude lepšie tento inštitút reálne vytvoriť. V mnohých oblastiach sa však k nášmu snu pomaly ale isto posúvame a vy môžete byť toho svedkami. K všetkým hore uvedeným bodom, sme sa za posledných 10 rokov našej systematickej práce približili o riadny kus. Mmohé elementy projektu už čiastočne alebo úplne fungujú oddelene (napríklad fyzické telocvične, kde trénujeme mladých ľudí), ale na mnohých veciach ešte musíme tvrdo zapracovať. Ale čo bude konečným cieľom našeho snaženia, ak jedného dňa budeme všetci perfektne zdraví a vitálni? Čím sa budeme zaoberať hneď potom, ak svoju pozornosť nebudeme musieť orientovať na to ako vyzeráme či ako sa cítime, pretože všetko bude v úplnom poriadku? A čo ak z toho, čo bude nasledovať, majú ľudia paradoxne najväčší strach?
„Sloboda znamená zodpovednosť. Práve preto z nej má väčšina ľudí hrôzu.“ G.B. Shaw
Áno, je to práve sloboda, po ktorej všetci túžime, ale jej nadobudnutie si paradoxne vyžaduje úplnú osobnú zodpovednosť a kontrolu nad svojim životom. Problém spočíva však v tom, že slobodní ľudia sú pre spoločnosť nebezpeční a v tom vidíme jadro problému. Úžasným spôsobom to vystihol Indický filozof a duchovný učiteľ Osho:
Žiadna spoločnosť si nepraje, aby ľudia boli múdri. Je to proti záujmom všetkých spoločností. Pokiaľ sú ľudia múdri, nie je možné ich vykorisťovať. Pokiaľ sú inteligentní, nemôžu byť podrobení. Nemôžu byť nútení do mechanického života. Oni povstanú. Povstanú za svoju individualitu a slobodu. Sloboda prichádza s múdrosťou a žiadna spoločnosť si nepraje slobodných ľudí. Komunistická, fašistická, kapitalistická, hinduistická, kresťanská, Žiadna spoločnosť! Pretože vo chvíli, keď ľudia začnú používať svoju inteligenciu, stávajú sa nebezpečnými. Nebezpečnými pre zriadenie. Nebezpečnými pre ľudí, ktorí sú pri moci. Nebezpečnými pre "majetných”. Nebezpečnými pre všetky druhy útlaku, vykorisťovania a potlačovania. Nebezpečnými pre cirkvi. Nebezpečnými pre štáty. Nebezpečnými pre národy, ale v skutočnosti je múdry človek ako plameň, oheň, svetlo. Ale potom si nemôže zachrániť život, nemôže im slúžiť a radšej zomrie, ako by bol zotročený.
Domnievame sa, že slobodnými sa môžeme stať až vtedy, keď dokážeme k sebe pritiahnuť rôzne formy bohatstva, ako sú vitálna energia, pozitívne emócie, príjemné vzťahy, dostatok času, zmysluplné poslanie, čestné peniaze i spoločenský prínos. Ak ide o peniaze tak veríme, že ak je niekto pre niekoho cenný, tí druhí sa mu na jeho bohaststvo radi a ochotne poskladajú. Peniaze sa váľajú všade po zemi a našou životnou zručnosťou je naučiť sa, ako tieto peniaze zbierať a dobre s nimi hospodáriť. My neuznávame povrchne a nečestne bohatých ľudí a nás si za takéto peniaze nemôže kúpiť nik. Čestné peniaze považujeme za jednu z dôležitých foriem bohatstva, ale nie za konečný cieľ. Na druhej strane, ak sa spolu nenaučíme k sebe priťahovať peniaze na základe čestnej a užitočnej práce, tak si môžeme byť istí, že ich k sebe pritiahnu zákerné inštitúcie i spoločnosti a tie ich na správne veci určite nepoužijú (manipulácia, ohlupovanie, propaganda, brainwashing, rôzne formy zárobku chtivých organizácií, priemysel s chorobami či závislosťami a tak podobne).
Peniaze, ktoré si zarábame našou prácou, investujeme späť do toho čo robíme. Snažíme sa tvoriť viac hodnoty a zvyšovať náš dosah i pozitívny vplyv. Len vďaka peniazom môžeme náš čas venovať tvorbe projektov, článkov, produktov a iným mechanizmom, ktoré pomáhajú hlavne vám žiť lepší život. A peniaze si musíme najprv niekde zarobiť, pretože všetci musíme platiť účty a z niečoho vyžiť. My sme sa však naučili zručnosti, ktoré nám umožňujú zarábať si peniaze tým, čím aj žijeme, kým sme a v čo veríme (poslanie). Chcete sa aj vy stať súčasťou nášho kmeňa a pomáhať nám tvoriť vyššie hodnoty, ktoré môžu mať pozitívny vplyv aj na kvalitu života v našej krajine?
Prečo sa stať súčasťou nášho kmeňa
Veríme, že v skupine je sila. Veríme, že ak sa spájajú ľudia s rovnakými hodnotami a duševnými kvalitami, tak môžu spoločne vytvárať vyššie hodnoty, aké nedokáže tvoriť sám jednotlivec. Veríme, že aj kolektívne vedomie môže byť na veľmi vysokej úrovni, ak sa nájdu odvážni ľudia, ktorí sa neboja byť k sebe i k druhým super-úprimní. Veríme, že ak máme zažiť lepšiu budúcnosť, musíme mať lepšie spoločné vízie a kultúru založenú na osobnej zodpovednosti, otvorenom myslení, samostatnosti, súdržnosti a proaktivite (opak pasivity). Veríme, že je dôležité naučiť sa zdravo riskovať a z chýb sa poučiť (konštruktívny omyl). Veríme, že ak sa z chýb poučíme, tie ďalšie pády budú o kúskok lepšie (inteligentné zlyhania). Veríme, že len cez inteligentné zlyhania je šanca dopracovať sa k svojim cieľom a je škoda, že tento postoj dnešná kultúra vôbec nepodporuje.
Veríme, že je dôležité, aby sa v našej krajine vychovávali skutoční vodcovia (leadri), pretože dnešná kultúra myslenia zámerne podporuje mentalitu ovce, obete systému alebo pasívneho konzumenta na štýl “JBMNT”. Preto na vás, ako na člena nášho nášho kmeňa, máme nasledobné nároky a očakávania:
- veríme, že budete chcieť každý deň pracovať na lepšej verzii samého seba,
- veríme, že budete chcieť systematicky pracovať na svojej schopnosti prežiť (intelektuálnej, fyzickej, metabolickej, finačnej, inej)
- veríme, že budete chcieť rozvíjať svoj osobný potenciál, pracovať na vlastných bohatstvách i úspechu bez ohľadu na svoju aktuálnu situáciu,
- veríme, že sa budete chcieť stať niekým, kto vytvára príležitosti pre druhých, čiže byť úspešným vodcom (leadrom, podnikateľom), ktorý prevezme zodpovednosť za svoj život (i život svojej rodiny) do vlastných rúk,
- veríme, že s nami budete chcieť byť v kontakte (cez rôzne nástroje: newsletter, rss, denné tipy, iné) no nie kvoli nám, ale kvôli sebe a svojim dôvodom (ak zvážite, že naše informácie sú pre vás cenné a užitočné),
- veríme, že od nás budete očakávať len to najlepšie a preto v interakcii s nami nám budete klásť inteligentné, zmysluplné, superúprimné i provokatívne otázky, ktoré nás všetkých môžu posunúť vpred,
- veríme, že nami poskytované informácie sa budete pokúšať zapracovať do svojej životosprávy či postojov tak, aby ste si mohli vytvoriť lepší úsudok a spätne nám zreferujete, čo ste sa naučili na svojej ceste životom (buďte vzorom a inšpiráciou pre druhých),
- veríme, že nás budete konštruktívne kritizovať, pomáhať nám odhalovať nedostatky v našom poznaní či v postojoch ak zvážite, že váš úsudok je v danej oblasti vyšší a dokážete ho aj zdokumentovať (podložiť),
- sľubujeme vám, že ak nás budete podporovať (napríklad aj kúpov našich služieb, či produktov), že bohatstvo ktoré od vás získame, využijeme najefektívnejšie ako vieme, čiže na tvorbu ešte vyššej hodnoty, ktorá bude dostupná stále väčšiemu počtu ľudí v našej krajine (naše poslanie).
Ak veríte spolu s nami v tieto hodnoty, filozofiu aj postoje, ostaňte s nami v kontakte cez nasledovné nástroje:
- newsletter (osobný účet)
- denné tipy (osobný účet)
- sledovanie noviniek (osobný účet)
- RSS
Čo prehlasujeme o nami poskytovaných informáciách
Vážený čitateľ našej webovej stránky, ďakujeme ti za tvoju pozornosť ktorú nám práve venuješ, veľmi si to vážime. Nasledovné riadky sú nevyhnutné na to, aby si využili potenciál našej stránky naplno vo svoj prospech. Vďaka týmto niekoľkým minútam, ktoré obetuješ na čítanie tohto upozornenia, predídeme zbytočným komplikáciám z nesprávnej interpretácie, nepochopeniu a iným zmätkom, s ktorými sa občas stretávame.
V nasledovných textoch ti poskytneme “mentálne nástroje”, pomocou ktorých budeš môcť robiť vlastné závery a orientovať sa v dnešnom svete rozporuplných informácií v oblastiach, ktorým sa venujeme aj my (zdravie, výživa, pohyb, životosprávy, zvyky). Na základe svojho úsudku následne môžeš vložiť svoju dôveru tým odborníkom, ktorí si ju zaslúžia (to automaticky nemusíme byť len my). Nasledujú tieto dôležité body:
- 1.1 Vnímajte našu prácu ako “most” medzi odborným a laickým svetom
- 1.2 Vnímajte naše informácie najmä ako náš subjektívny názor
- 1.3 Nečítajte staré články ak nechcete vedieť, ako sme sa vyvíjali (ide o čas aj peniaze)
- 1.4 Vnímajte citované vedecké práce ako cenný, ale veľmi úzko špecializovaný zdroj informácie
- 1.5 Nepresviedčajte druhých na základe vety typu: “Zlatošovci tvrdia”
- 1.6 Odnaučte sa robiť ukvapené závery (najmä pri nedostatočnom prehľade)
- 1.7 Overujte si informácie aj u iných expertov, ktorým dôverujete
- 1.8 Vnímajte kritiku našej prácu s rezervou a urobte si vlastný záver
- 1.9 Naučte sa vlastnému kritickému mysleniu
- 1.10 Kritizujte nás prosím podľa tohto návodu
- 1.11 Správajte sa u nás na webe ako na návšteve
- 1.12 Používajte informácie v praxi, ale iba na vlastné riziko
1.1 Vnímajte našu prácu ako “most” medzi odborným a laickým svetom
Prosíme vás, aby ste našu prácu vnímali ako “most” medzi vysoko odborným svetom a svetom laickým. Aby nedošlo k nedorozumeniu, my nepíšeme články pre odbornú verejnosť, nikdy nebudeme a ani sa o to nepokúšame. Odborná verejnosť má k dispozícii svoje pôvodné edukačné materiály (skriptá, vedecké práce, iné) z ktorých čerpá poznatky. Ak patríte medzi veľmi rigoróznych ľudí, tak vám ponúkame možnosť kritizovať nás (viď bod 1.10), pretože iba skvelá spätná väzba môže byť potravou pre budúcich šampiónov. My sa zaoberáme predovšetkým verejnou edukáciou, čiže “prekladom” týchto odborných poznatkov do jazyka, ktorému porozumie väčšina (v prvom rade my). Pokúšame sa o “jazyk”, ktorý bude pútavý, zrozumiteľný a jasný čo neznamená, že sa nám to aj vždy podarí. Sme však denne v osobnom, písomnom i nepriamom kontakte s obrovským množstvo ľudí a svoj prístup prispôsobujeme aj vďaka skúsenostiam, ktoré s nimi nadobúdame. Svoju prácu sa v každom ohľade pokúšame robiť najlepšie ako vieme a vždy vidíme priestor pre zlepšenia.
Preto prosím chápte, že jednu a tú istú informáciu, je možné interpretovať mnohými správnymi spôsobmi a čo odborník, to vlastná interpretácia. Našou úlohou je tieto “tlmočiť” poznatky laickej verejnosti tak, aby boli ľahšie “konzumovateľné”, zapamätateľné a aplikovateľné do praxe. Netvrdíme však, že naša forma interpretácie je tá jediná SPRÁVNA. Preto akceptujeme fakt, že mnohí experti a odborníci (najmä z akademických či lekárskych kruhov), môžu mať s našim spôsobom interpretácie problém. Práve preto sa žiadnej konštruktívnej kritike nebránime (viď 1.10) a prosíme vás o ňu. Nie sme bezchybní, neomylní či perfektní a nikdy ani nebudeme. Sme v prvom rade celoživotní študenti a chceme pravdu hľadať, nie ju vlastniť (politika, sponzori, školení trollovia).
Na druhej strane si všetci musíme uvedomiť, že nič také, ako “objektívna a ľahká pravda” alebo “reálny svet” neexistujú. Všetci vnímame svet a pravdu cez prizmu toho, aký vo vnútri sme (od vedomostí, cez skúsenosti, až po charakter či povahu). A v tom je to čaro. Ani samotná veda nie je riešenie ak ide o hľadanie jedinej správnej pravdy (viď bod 1.4), pretože povaha problému nikdy nie je izolovaná. Vždy je naviazaná na mnoho súvislostí, premenných a široký kontext, ktorý v danom momente nemusí byť známy pre žiadnu stranu. Vo svojej práci preto uvažujeme kriticky, spochybňujeme samých seba i ostatných a pýtame sa otázky, na ktoré nie vždy nájdeme odpovede. Aj preto veríme, že je správne hľadať spôsoby, ako nepodliehať vlastným ilúziám.
Niekedy však tento postoj spôsobí viac problémov ako úžitku. Obzvlášť vtedy, ak je potrebné zmeniť dlhoročne zaužívaný názor, ktorý sme preferovali. Problémom sa nezaoberáme jeden piatok, ale od roku 2000 (Vlado). Nikomu sme však nesľúbili, že táto naša cesta bude ľahká. Aj preto skratky nehľadáme, nepotrebujeme seba ani druhých klamať. Preto veríme, že existuje množstvo spôsobov, ako jednu a tú istú vec robiť dobre a nie sme jediní, kto v danom probléme môže mať pravdu. Naše vnímanie problému formujú vlastné skúsenosti, vlastné postoje, vlastné vnímanie “reality”, vlastné motivácie a preto sa chceme vyhýbať tvrdeniam, že “tí druhí” určite nemajú pravdu. My sa pokúšame tvoriť vlastný edukačný systém pretože veríme, že od kvality systému sa odvíja aj kvalita osobnostného rozvoja a jeho tempo. Kam ide jedinec, tam nasleduje aj celá spoločnosť. Ak vidíte priestor pre naše zlepšenie, prosíme vás o konštruktívne návrhy.
1.2 Vnímajte naše informácie ako náš subjektívny názor
Všetky poznatky a vedomosti, prezentované na tejto webovej stránke, sú náš subjektívny postoj, ktorý nie je možné objektivizovať do univerzálnej pravdy. Držíme sa najmä Sokratovskej múdrosti: “viem že nič neviem” a preto sa pokúšame ísť po ceste pravdy. Aj preto potrebujeme byť v kontakte s mnohými ľuďmi, ktorí nám dávajú užitočnú spätnú väzbu na to, čo robíme. Prosíme vás, pridajte sa k nim. Na tejto webovej stránke prezentujeme výsledky vlastného výskumu, vlastných úvah a naštudované materiály sa pokúšame interpretovať takým spôsobom, ktorý prinesie praktickú hodnotu našim čitateľom (študentom) - členom nášho kmeňa. Zároveň sa vám pokúšame ukázať na vlastnom príklade, aké výsledky sme dosiahli v praxi so sebou alebo s ľuďmi, ktorí s nami spolupracujú (fyzická či metabolická kondícia, intelektuálna zdatnosť, zdravotný stav, estetika, iné výsledky).
Informácie, ktoré pre vás pripravujeme, vám môžu byť inspiráciou, motiváciou a čiastočným návodom, ako robiť veci správnejšie. Netvrdíme však, že základné zásady ako postupnosť a primeranosť by ste mali ignorovať, práve naopak. V mnohých prípadoch, ak by ste podstúpili rovnaký výživový a tréningový protokol, aký používame dnes my (Vlado / Tina), bolo by to pre vás neoptimálne a teda aj neracionálne (nerozumné). Tam, kde sme sa dopracovali za dlhé roky práce s našim telom nie je možné, aby sa niekto prepracoval za pár mesiacov. Naše informácie vás majú nabádať k objavovaniu svojej vlastnej cesty a spôsobov, ako napĺňať svoj vlastný potenciál. Preto prosím nič také, ako univerzálne a všeobecné návody, na našich web stránkach nehľadajte a ani ich za také nepovažujte. Iná je situácia, ak s nami začnete individuálne spolupracovať v platených službách (konzultácie, servis na mieru), v ktorých sa pokúšame zohľadňovať v rámci možností všetky vaše individuálne zvláštnosti a im prispôsobovať výživový i tréningový protokol. Naše možnosti sa neustále zlepšujú aj vďaka vám (znásobujúce sa skúsenosti + tvorba systémov a postupov + spätná väzba = posun… a tak stále dokola krok za krokom, rok za rokom).
Na druhej strane vás musíme upozorniť, že naše informácie nemajú medicínsky charakter a neslúžia na riešenie zdravotných problémov. My sa nehráme na lekárov a ani o to nemáme záujem. Zaoberáme sa najmä prevenciou, optimalizáciou zdravia i vitality a zlepšovaním pohybových schopností pre tých, ktorí na seba a svoj život kladú vysoké nároky (vysoké štandardy). Všetky naše postupy ktoré používame a návody ktoré preferujeme, sa neustále dynamicky vyvíjajú a sú tvárne.
1.3 Nečítajte staré články ak nechcete vedieť, ako sme sa vyvíjali (ide o čas aj peniaze)
Dnešnú dobu vystihuje pominuteľnosť a zrýchľujúca sa zmena. To platí aj pre naše informácie, ktoré sú spotrebným materiálom s obmedzenou dobou platnosti (záruka). Vývoj informácií, veda, štúdie, publikácie či progres v našich osobných skúsenostiach, neustále napredujú a my sme niekedy nútení prehodnotiť doteraz publikované názory. Preto sme v novej verzii webu (od 9/2014) túto záležitosť vyriešili automatickým upozornením, ktoré sa v našich článkoch objaví po 10-tich mesiacoch od jeho zverejnenia. Vďaka tejto funkcii môžete hlasovaním sami rozhodnúť či chcete, aby sme tejto téme opäť venovali pozornosť a aktualizovali ju v blízkej budúcnosti:
Ak hlasujete že chcete tému aktualizovať a stane sa tak, namiesto upozornenia tam nájdete link na článok s aktuálnymi poznatkami (príklad TU). Možno sa pýtate, či by nebolo múdrejšie samotný článok zmazať, ale nie je to tak. Problém je v tom, že nie všetky časti článku sú neaktuálne a tým, že budujeme edukačný systém a mnohé články na seba nadväzujú, tak by nám to spôsobovalo viac komplikácii a starostí. A každý článok je v čase jeho písania aktuálny a pokiaľ by sme boli ignoranti, bol by “aktuálny” dodnes. Ten kto má praktické skúsenosti s písaním blogu, vie o čom hovoríme, kto nemá, ťažko sa vžije do našej kože. Ak sa na náš web dostanete prvý krát cez staré články, prečítajte si ich, ale aj tak vám odporúčame začať čítať od posledných článkov na blogu, ktoré sú práve aktuálne. Zmazať článok by zároveň znamenalo zmazať tony času, ktorý venujeme tejto dobrovoľnej verejnej práci. My si náš čas vážime a poznáme jeho hodnotu.
Preto prosím berte v úvahu hodnotu času, ktorý venujeme príprave všetkých edukačných materiálov a pochopte, prečo je táto informácia verejná.
V rámci našej osobnej filozofie sme sa sami sebe zaviazali, že budeme pripravovať “výživný” edukačný materiál pre všetkých z vás, ktorí máte záujem pracovať na lepšej verzii samého seba (uznávate vyššie štandardy). V úvode článku nájdete aj orientačnú informáciu, ktorá vyjadruje čas strávený písaním a hodnotu peňazí, ktorú by sme inak zarobili, ak by sme tento čas venovali našim platiacim zákazníkom a perspektívnym projektom. Vysvetľujte si to však tak ako to je, pretože všetko čo robíme, robíme s nadšením a veľmi nás to napĺňa. Mnohé články vznikajú týždne až mesiace a samotné písanie článkov spolu s editáciou a vkladaním na webovú stránku, nám často zaberie viac ako 10 hodín vysoko koncentrovanej práce:
Tieto finančné údaje nevnímajte ako hodnotu informácií ktoré čítate, tie sú predsa ZADARMO. Vnímajte to ako orientačnú hodnotu nášho času, ktorý venujeme tejto práci. Čas je len jeden a život tiež. Ak si preštudujete našu životnú FILOZOFIU, tak porozumiete aj širším súvislostiam a zistíte, že sa oi. držíme hesla: “najprv daj hodnotu a potom možno niečo dostaneš späť”.
1.4 Vnímajte citované vedecké práce ako cenný, ale veľmi úzko špecializovaný zdroj informácie
Názorová nezhoda je motorom pokroku v každej oblasti. Aj v tejto, ktoré sa venujeme my. Preto je korektnosť medzi odborníkmi tak veľmi dôležitá. Je to ako keď traja slepí identifikujú slona (pravdu). Jeden ho objavuje spredu cez chobot a domnieva sa, že “pravda o slonovi” sa dá prirovnať k hadici. Druhý ho objavuje zozadu a keď drží jeho chvost tak si myslí, že “pravda o slonovi” vyzerá ako chlpatá metla. A tretí príde z boku a tvrdí, že “pravda o slonovi” sa dá prirovnať k sudom, pretože ho drží za nohu. A hoci každý z nich má pravdu, úspešní budú až potom, keď svoje poznatky spoja, aby dostali komplexnejší obraz o pravde, ktorá má mnoho podôb i ciest, ako sa dá objavovať jedným človekom. Sme veľmi ďaleko od toho, aby sme dokázali jednoznačne určiť čo je objektívna pravda a nepomôže nám v tom ani veda, pretože:
- Veda má svoje motivácie i pravidlá.
- Kým niektoré teamy vedcov robia vedu pre prestíž (mnohé si robia naprieky a idú si po krku), iné sú financované sponzorom, ktorý očakáva potvrdenie jeho hypotézy (metodika mnohých prác je zámerne postavená tak, aby preukázala svoju hypotézu).
- Objektívnosť sledovaných problémov je 50 na 50.
- Polovica štúdií je zmanipulovaných (veda ako predĺžená ruka marketingového úsilia, dotovaná záujmovou skupinou), druhá polovica sa dá nazvať “čistá”. Ale iba do tej miery, pokiaľ nezačnete kontrolovať metodiku štúdii (preto nečítajte len abstrakty).
- A mnohé výsledky sa dajú interpretovať aj úplne inak, ako je uvedené v abstrakte práce.
Podobne sme boli na tom aj my. Nekriticky sme trvali na tom, čo nás oslovilo a pre túto hypotézu hľadali všemožne potvrdzujúce fakty, aby sme sa “uistili”. Mnoho ľudí (najmä vzdelaných odborníkov) však podobne postupuje dodnes. Je ťažké si priznať, že cesta po ktorej ste kráčali (niekto aj po celý život) nebola vo všetkých ohľadoch tá správna (silná káva pre silné ego). Dnes vieme, že všetko môže byť inak a môže za to jednoduchý fakt:
Všetko so všetkým súvisí a znalosti biológie nie sú ani z ďaleka úplné. Do jedného cieľa môže viesť mnoho správnych ciest. Neexistujú dvaja ľudia na svete, ktorý by boli úplne identický. Odlišní budú nie len pre svoje individuálne zvláštnosti (genotyp, fenotyp), ale aj pre environmentálne prostredie, v ktorom sa nachádzajú (epigenetické vplyvy) či metabolické nastavenie, ktorým aktuálne disponujú (vec celej životosprávy a zvykov). Preto nie je možné robiť jednoznačné závery a na ich základe niečo alebo niekoho posudzovať. Každý môže “slona” držať za inú časť a prezentovať to ak objektívnu pravdu.
To znamená, že nakoniec vám neostáva nič iné, ako hľadať vlastnú životnú cestu a spôsoby, ako sa optimálne postarať o svoje telo, zdravie i vitalitu. Nik iný to za vás neurobí (ani veda, ani výživár, ani osobný tréner či lekár). Táto zodpovedná úloha vždy zostane na vašich pleciach na 100%. Hľadanie optimálnych ciest pre seba je “full-time job” (práca na plnú úväzok) minimálne na jeden celý rok, kým sa vám podarí nazbierať dostatok informácií, ktoré vyskúšate v praxi a nastavíte svoje telo tak, aby ste mu porozumeli a dokázali vyhodnocovať to, čo je pre vás dobré a čo už nie je. Sme veľmi komplexné bytosti, ktoré sa ťažko izolujú od celku (genetika, environmentálne prostredie, psychika, vzťahy, iné). Neustále sa prispôsobujeme svojmu prostrediu a preto je naivné si myslieť, že sme vo fáze poznania, ktoré nám umožní robiť definitívne závery. Preto ani medicína založená na dôkazoch (EBM - Evidence Based Medicine) nie je schopná na všetko odpovedať pretože sama priznáva, že všetky príčiny ochorení nie sú úplne známe. Vo väčšine prípadov nelieči ale potlačuje symptómy ochorenia a naopak vyvoláva poškodenia niekde inde, pričom dopredu sa nevie, kde to bude. Z týchto poznatkov potom vznikajú aj gajdlajny (guidelines) pre lekárov, ktoré musia dodržiavať a pokiaľ niektorí lekári od ich aplikácie ustupujú, sú považovaní za šarlatánov aj napriek tomu, že by (možno) mohli objektívne preukázať efektívnosť ich nových navrhovaných postupov. Aj my sme občas označovaní za šarlatánov, len problém je v tom, že my nikoho neliečime, takže sa žiadnymi oficiálne schválenými postupmi riadiť nemusíme. Najväčší problém je v tom, že kým sa opakovane preukáže správnosť postupov aj v EBM, trvá to zhruba 20 až 30 rokov. To je škoda, pretože kvôli tomu sa gajdlajny menia veľmi pomaly a mnohé oficiálne odporúčania už nevyhovujú aktuálnym poznatkom (to otvorene priznáva mnoho odborníkov či lekárov). Vo svete medicíny a vedy chýba metodická jednotnosť, ktorá by zohľadňovala aj:
- Individuálne zvláštnosti jedinca (znaky jedinečnosti): napríklad počet kópií slinných amylaz, či iné genetické zvláštnosti, ktoré predurčujú spôsob, ako bude telo pracovať s jednotlivými živinami alebo environmentálnymi vplyvmi.
- Aktuálny stavu organizmu aj v týchto rýchlo sa meniacich faktoroch (znaky premenlivosti): metabolické nastavenie (poškodenia, flexibilita, trénovanosť, výška tukového metabolizmu), od zdravia GIT (priepustnosť čriev, výška zápalu, iné), od množstva omega-3 MK v tkanivách (najmä v membránach buniek a mitochondrií), od enzymatického vybavenia, fázy regenerácie (stav superkompenzácie, pretrénovanie, prepätie, oddýchnutosť), hormonálna (ne)citlivosť, stupeň kondície a iné veľmi premenlivé faktory.
- Kvalitu prostredia, v akom jednotlivec žije (vplyvy prostredia): znečistenie, elektromagnetický smog, chémia v prostredí (jedlo, šaty, iné), kvalita ovzdušia, kontakt s prírodou, sociálne vplyvy, psychosomatické problémy a iné nevyspytateľné faktory.
V lekárskej a inej zdravotnej starostlivosti chýbajú ucelené systémy a nástroje, ktoré by pomáhali zbierať objektívne ukazovatele o individualite človeka, kolektizovať ich na jedno miesto a pomocou umelej inteligencie (alebo mnohých odborníkov) ich vyhodnocovať v širších súvislostiach vzhľadom na kontext udalostí (príklad: maratónsky bežec môže mať v cieľovej rovinke rovnaké zdravotné ukazovatele ako človek, ktorého práve postrelili na ulici, pričom za 5-6 hodín môžu byť jeho hodnoty opäť v norme). Lenže je tu ešte jeden zásadný faktor. Pokiaľ do medicíny, vedy a zdravotníctva bude vstupovať neustále politika (ekonomika, priemysel), tak to bude vlastne stále business a pacient objekt zisku. S tým nič neurobíme, preto je rozumné starať sa sám o seba a byť si za svoje zdravie sám a plne zodpovedný.
Preto sa naskytá morálna otázka, kto je v tej skutočne oprávnenej pozícii robiť závery nad prácou druhých? Ten kto má úzko špecializované poznatky v jednej oblasti z tých najhlbších informačných levelov ale pre detaily nevidí celok? Ten kto má MUDr. titul? Ten to má team vedcov a dokáže sledovať limitované množstvo premenných faktorov? Ten, kto má empirické skúsenosti (z praxe), ktoré s riešením problémov súvisia ale naopak menej teoretických poznatkov? Na túto otázku dnes márne budeme hľadať správnu odpoveď, pretože zatiaľ ani neexistuje. A preto by ste ani vy nemali druhých presviedčať na základe nasledovného tvrdenia.
1.5 Nepresviedčajte druhých na základe vety typu: “Zlatošovci tvrdia”
Veľmi často sa stretávame s postrehom, že mnoho ľudí používa vetu typu: “Zlatošovci tvrdia…. preto je to tak”. Páči sa nám, že nás často spomínate, ale formulácia by mala znieť úplne inak. Chápeme, že sa chcete oprieť o autoritu aby ste svojmu tvrdeniu pridali na vážnosti, pokiaľ máte v pláne presadiť nejakú pozitívnu zmenu doma alebo medzi priateľmi. Lenže tento postup spôsobuje to, že niektorí ľudia nás nemajú radi ešte skôr, ako by mali možnosť spoznať nás osobne a urobiť si na nás a našu prácu vlastný názor. Sú predpojatí a majú na to dobrý dôvod (hoci ide o povrchný prístup k životu a hodnoteniu druhých).
Lepšie by bolo použiť vetu typu: “Zlatošovci sa na tento problém pozerajú takto… a jedno z riešení, ktoré navrhujú je…”. Nič čo tvrdíme nie je pre nikoho záväzné ani definitívne uzavreté. Vždy je priestor na iný uhoľ pohľadu, inú interpretáciu a iný výklad. To v osobnej diskusií s nami pochopilo mnoho vnímavých ľudí. Treba vždy doplniť kontext (vzhľadom na čo, v porovnaní s čím), ktorý problém pomôže objasniť aspoň trochu objektívnejšie. Potom vznikajú aj skreslené predstavy o tom, ako pôsobíme na ľudí. My sme v skutočnosti k nášmu okoliu úplne liberálni. Aj keby ste pred nami jedli rovno celé menu z McKáčera, nijako by sme sa nad tým nepozastavovali ani nevzrušovali. Je to vaša vec, vaše telo, vaša voľba. S nami to nemá nič spoločné, pokiaľ sa nezačnete pýtať na dôvody, prečo to nie je OK, prípadne aká je podľa nás optimálnejšia cesta. Poradíme vám na základe našich skúseností, výsledkov a naštudovaných poznatkov prípadne priznáme, že odpoveď či riešenie v tomto momente nepoznáme. Ale stále platí, že ide iba o nás subjektívny pohľad. Preto je správne naučiť sa nasledovnú kompetenciu.
1.6 Odnaučte sa robiť ukvapené závery (najmä pri nedostatočnom prehľade)
Jednou z typických vlastností “zdravého” Slováčiska je schopnosť vedieť robiť “bohorovné” závery aj z úplného minima informácií. Ja načase s tým skoncovať a naučiť sa kriticky myslieť sám za seba. Tieto závery potom vedu k škatuľkovaniu a následnému “správnemu” odhadnutiu aj toho, aký majú daní ľudia charakter, vlastnosti, akí v skutočnosti sú. Zistili sme, že čím viacej o problematike vieme, tým ťažšie je pre nás odpovedať aj na jednoduchú otázku (viď bod 1.9). Ak ide o čítanie našich článkov, každý vnímame za napísanými vetami iné emócie a inak si informácie vysvetľujeme. Kým jednému sa to páči a je to pre neho poučné, druhému to nesedí a nadobúda iný dojem. Každý máme iný výklad života a inak dokážeme interpretovať realitu. Mnohí z nás si zbytočne domýšľajú veci, ktoré nie sú skutočné. Ak by ste začali pátrať po tom, či vaša forma interpretácie je správna, mohli by ste sa dopracovať k rozdielnym záverom, ktoré sú v priamym rozporom s tým, čo ste si doteraz mysleli (či domýšľali). Iná je situácia, ak niekto úmyselne interpretuje naše poznatky tak, aby nás poškodil. To je už intrigánstvo a znak duševnej nezrelosti, s tým však bojovať nechceme. Čo do sveta vysielate, to sa vám vracia späť. Ak chcete robiť závery nad nejakou témou, vecami či ľuďmi, postupujte nasledovne:
- uistite sa, či máte dostatok informácií o problematike a nič si nedomýšľajte,
- uistite sa, či sú vám známe všetky súvislostí, ktoré s problematikou môžu súvisieť (bez osobného kontaktu najskôr známe nebudú),
- uistite sa, či poznáte motivácie a charakterové vlastnosti osôb, s ktorými sú tieto témy spojené,
- uistite sa, či váš obraz o týchto osobách sa nezakladá len z 2D dojmu (viď bod: 2. Arogancia a superúprimnosť)
1.7 Overujte si informácie aj u iných expertov, ktorým dôverujete
Všetky informácie, ktoré máme v hlavách my, vy, či iní experti, nám nepatria. Nenarodili sme sa s nimi, takže sme ich museli na ceste svojim životom získať (štúdiom, empíriou, skúsenosťami, inak). Myšlienky teda nie sú naše, rozhodujeme len o tom, ktoré si v hlave podržíme (vôľou a dobrovoľne, alebo aj nedobrovoľne keď vôľa a disciplína chýbajú). Buď nás tieto myšlienky “napádajú” z vonka, alebo nás napádajú “zvnútra”, kam sme si ich pred tým vložili. Na myšlienkach môžeme stavať ďalšie poznatky, rôzne ich kombinovať i vymýšľať “nové”. Výsledok je však rovnaký. Nakoniec sa s nimi stotožňujeme a nevieme, aké to bolo, keď sme tieto myšlienky nevedeli / nemali. Inak sa tento jav volá aj “prekliatie poznaním”. Trpí ním mnoho odborníkov, ktorí sa domnievajú že všetko čo hovoria, je na druhej strane prijímané s rovnakým kontextom a súvislosťami, ako ich chápu oni. Aj my touto “chorobou” niekedy trpíme a pravdepodobne sa jej nik úplne neubráni. Prosím prepáčte nám to.
Preto potrebujeme vašu spätnú väzbu a tiež to, aby ste si svoje názory na vec (bez domnienok) vydiskutovali aj s inými odborníkmi, ktorým dôverujete a ktorí vám pomôžu sa na problém pozrieť z iného uhla. Preto sme tak veľmi otvorení konštruktívnej kritike a diskusii pretože vieme, že nikdy naše “učenie” nebude dokonalé a vždy je tu priestor na zlepšenie. Okrem toho každému vyhovuje niečo iné a náš prístup nie je pre všetkých (záleží aj od vyzretosti ducha a kvality vedomia). Pri kontakte s inými odborníkmi si však preverte, ako sa im dané poznatky darí prenášať aj do reality (výsledkov) a v ktorých oblastiach ostávajú stále len v rovine teórie. Aj teória je dôležitá ale v tom môže byť aj jadro problému nezhody.
A na toto sa my špecializujeme najviac: na aplikáciu teoretických (odborných, vedeckých a iných) poznatkov do praxe, kde si preverujeme ich účinnosť a hľadáme spôsoby, ako pomocou nich dosahovať lepšie výsledky (pre seba a vás - našich študentov). A pri tomto procese sú dôležité vysoká miera vlastného úsudku, rozhľadenosť, empíria či intuícia, ktoré sa zakladajú na dlhodobých skúsenostiach z praxe. Tie si len štúdiom teoretických poznatkov nevycibríte.
1.8 Rozlišujte kritiku našej prácu a urobte si vlastný záver
Sen takmer každého zdravého človeka je robiť to, čo ho baví a dostať za svoju prácu primerane zaplatené (existencia, zodpovednosť za seba). Dnes v otázkach zarábania peňazí neexistujú žiadne obmedzenia iba tie, ktoré ste si sami stanovili svojim štandardom v komfortnej zóne. Mnoho ľudí nechápe aké je to podnikať (riskovať a možno stratiť všetko), ísť s vlastnou kožou na trh, budovať vlastnú značku, manažovať svoj strach (výzvy), budovať a starať sa o komunitu ľudí (študentov), pripravovať hodnoty, riešiť problémy a mať so všetkým starosti navyše, ktoré by v dobre platenom zamestnaní odpadli (pohodlie). A popri tom venovať sa aj sebe, rodine a ísť všetkým príkladom. To si vyžaduje 360 stupňový záber a mnohostranne rozvinutú osobnosť (duch, telo, myseľ). Dnešné čestné podnikanie si vyžaduje samostatné jednanie (autonómnosť), uvedomelého ducha, široký rozhľad, organizovanosť (času, pozornosti, zdrojov) a neutíchajúcu vytrvalosť (silné vôľové vlastnosti, sebadisciplínu). Tí z vás, ktorí idú podobnou životnou cestou vedia o čom hovoríme. Mnohí zažijete veľký úspech až po minimálne 10-tich rokoch tvrdej práce (nie menej ako 10h / deň), zatiaľ čo ten kto váš úspech pozoruje a nepozná vás sa domnieva, že máte jednoducho šťastie (a podnikať ste začali “včera”). Takže podľa tejto logiky to musí dokázať aj on a pokiaľ narazí na tvrdú realitu (čo samozrejme zákonite narazí), bude vás neznášať, ohovárať a inak “hejtovať”, pretože vy ste mali “šťastie” a on už nie (opäť jedna z moderných slovenských vlastností ako “sebaochrana” pred “ťažkým” osudom). Tých úspešných neodlišuje od lúzrov množstvo šťastia, nadania či počiatočného kapitálu, ale postoj k statočnosti (odvaha, nebáť sa zlyhania a po zlyhaní opäť vstať a pracovať ďalej, odmietať sa vzdať a vytrvať). A potom keď sa stretnete s kritikou svojej práce (ktorá sa často ani neobťažuje byť konštruktívna, lebo daná osoba nechápe čím ste si prešli), tak ju dostanete od človeka, ktorý by si v reálnom svete neprežil a nezarobil si ani na suchý kúsok chleba. Nie nadarmo sa hovorí, že aj kritiku si musíte zaslúžiť a teraz už viete prečo.
Každý sme hlúpi aj múdry svojim spôsobom. Nikto nevie všetko a keď sa na to hrá, má duševné problémy so svojou nevyzretou osobnosťou. Preto rozlišujeme medzi konštruktívnou kritikou a deštruktívnou kritikou.
Život však nie je o úzkej špecializácií. Na tú potrebujete mať veľmi zvláštne podmienky. V dnešnom svete ak chce uspieť, sa musíte stať komplexnou osobnosťou (myslieť, byť, konať), inak vám ostáva iba sťažovanie sa a ohováranie tých, ktorí to pochopili dávno a podľa toho konajú. Podľa nás je preto rozumnejšie, stávať sa 80-90% odborníkom na mnohé oblasti, ale nikdy nie 100% odborníkom na jednu oblasť. Prečo? Pretože ak sa chcete z 90%-tného odborníka sa stať 100%-ný odborník v jednej oblasti, zaberie vám to viac času, ako keby ste sa chceli stať 80% odborníkov v ďalších 10-tich dôležitých oblastiach (kompetenciách). Toto si žiada iný prístup k životu a pokiaľ chcete porozumieť tomu, ako k životu, tvorbe, práci a organizácii svojho života pristupujeme my, pozrite si nasledovný článok a pochopíte.
Preto rozlišujte druh kritiky, ktorý na našu adresu počujete. Môže to byť kritika veľmi oprávnená, ale mala by spĺňať aspoň niektoré z kritérií, ktoré uvádzame v bode 1.10. Konštruktívna kritika je vždy vecná, konkrétna a jej účelom je zlepšiť správanie kritizovaného (spätná väzba ako priestor pre zlepšenie). S takou kritikou sa však stretávame málokedy, čo je škoda. Stretávame sa často s mudrovaním, teoretizovaním a občas aj “hejtovaním” (neznášanlivosť). Ovládať teóriu je veľmi užitočné (pre niekoho aj vzrušujúce) ale tam kde končí teória, musí začať prax (výsledky). Teoretik môže kritizovať praktika ale sám netuší, aké je to aplikovať a používať teoretické informácie v realite. Nemá žiadne referenčné skúsenosti z reality a preto platí že:
- Ak máte problém s krížami, nemôže vám poradiť fyzioterapeut, ktorý udvihne menšiu hmotnosť v mŕtvom ťahu ako vy.
- Ak chcete vycestovať na more, nepomôže vám námorník, ktorý celý život opravuje lode a parkuje ich iba v prístave (hoci vie o nich úplne všetko) ale nevie čo je to zažiť búrku na vlastnej koži.
- Ak máte problém v životospráve (výživa, pohyb), nepomôže vám lekár ktorí lieči chorých, ale zdravému na udržanie jeho zdravia nikdy nevytvoril jedálny lístok na mieru alebo nezhotovil tréningový protokol (a žiadneho takého sa ani sám nikdy nedržal).
- Ak sa chcete naučiť salto alebo stojku, nepomôže vám niekto, kto nevie urobiť ani názornú ukážku toho, čo sa naučiť chcete, pričom presvedčivo mudruje, ako sa to má správne robiť.
Potrebná je osobná skúsenosť. Aj preto ľudia z praxe nemajú až toľko teoretických informácií, ako teoretici či “zaslúžilí” kritici, to je fakt. Míňajú svoj drahocenný čas na to, aby rozpoznali v realite vzorce, ktoré sa opakujú a vďaka nim našli praktickú cestu k výsledkom. Ale to automaticky neznamená, že aj keď výsledky dosiahnu u seba, že tieto sú aplikovateľné paušálne na všetkých. To si vyžaduje dlhodobé experimentovanie, kontakt s veľkým množstvom ľudí (študentov), zlepšovanie svojho úsudku (odhadu pre rozpoznanie vzorcov) a ochotu experimentovať tam, keď teória jednoducho nestačí. Niekedy je potrebná aj vlastná improvizácia, pretože vieme, že v mnohých prípadoch nám na pálčivé otázky neodpovie dokonca ani veda (viď bod 1.4), ktorá skôr spätne objasňuje to, prečo niečo v realite už dávno funguje (uchopenie problému inteligenciou).
Aj napriek všetkému si ale vážime erudíciu vzdelaných ľudí. Odborníkov, ktorí celý svoj život zasvätili špecializácií v danom obore a hĺbka ich poznatkov je excelentná. Práve preto by sa tieto dva svety mali účelovo spájať pre dobro všetkých. Vnímame však teóriu a prax ako dva diametrálne odlišné svety a my sme orientovaní práve na dosahovanie praktických výsledkov. Netvrdíme ale, že sme túto kompetenciu ovládli najlepšie na svete. To ani z ďaleka nie, ale ak ide o aspoň čiastočnú objektívnosť kritiky, spoznávajte prácu ľudí ako keď strom spoznávajte podľa jeho ovocia priamo v záhrade. Nie podľa učebnice za stolom alebo pred monitorom svojho počítača. Inak dôjdete s vysokou pravdepodobnosťou k skresleným záverom.
Ak ide o kritiku nášho obchodného modelu (peniaze, cena produktov, iné), určite rozlišujete že o veľký objem informácií sa so všetkými delíme bezplatne. Stojí to mnoho času, úsilia, energie i peňazí (našich vlastných), ale veríme, že pre našich študentov je to dôležitý krok. My však neoslovujeme zákazníkov, my oslovujeme ľudí, ktorí sa chcú sťať našimi žiakmi a súčasťou nášho kmeňa. Chceme neustále štartovať pozitívnu zmenu, inovovať a budovať komunitu schopných ľudí, ktorá mení kultúru našej krajiny k lepšiemu. V komunite nie sú dôležití jej vodcovia ale celý kmeň, ktorý od svojich leadrov dostáva inšpiráciu, motiváciu a výzvu pre svojho ducha. Ovocie úspechu však žnú všetci spoločne a v tom je ten rozdiel.
Ak toto pochopíte tak porozumiete aj tomu, prečo majú naše produkty vysokú cenu a to aj v prípadoch, že si ich môžete omnoho lacnejšie kúpiť niekde inde (napríklad mliečny kefír). Čo si myslíte, že týchto ľudí prinúti nakupovať práve u nás? Sila sugescie, mágia, šarlatánstvo? Oni to nerobia kvôli nám a tomu, že ich klameme, zavádzame alebo ich ohurujeme svojimi saltami či kockami na bruchu. Oni u nás nakupujú a sledujú našu prácu kvôli sebe. To mnohí už dávno intuitívne cítite. Dávame ľuďom dosť dôvodov na to, aby nám dôverovali, pretože ich to samotných posúva vpred. Svoje peniaze nám dávajú na znak toho, že chcú aby sme vo svojej práci pokračovali aj naďalej a podporujú nás takouto formou (preto nežiadame almužnu, ale peniaze získavame za produkty, ktoré sú pre ľudí cenné). Ak ich sklameme, peniaze nám nedajú, my svoju prácu robiť nebudeme môcť a trhové sily a ekonomika zariadia svoje (mentálne zákony). Potom by sme sa museli zamestnať v nejakej firme či odísť do zahraničia a sťažovať sa na systém či ohovárať ľudí, ako je všetko zlé a nespravodlivé. Tí, ktorí našu prácu radi nemajú, u nás nenakupujú a svojimi peniazmi podporujú niekoho iného, kto vďaka tomu prosperuje a môže tak pokračovať vo svojej práci. Je to úplne jednoduché i priamočiare a pokiaľ by sme prahli iba po peniazoch, naša obchodná stratégia by vyzerala asi nasledovne:
- dovážali by sme z Číny lacné produkty a predávali by sme ich aspoň s 500% ziskom,
- tvorili by sme krátke nevýživné články (ak vôbec nejaké), ktoré by boli plné bannerov, reklám a affiliate linkov,
- písali by sme len samé bulvárne nadpisy, ktoré majú k sebe prilákať pozornosť za každú cenu, aj keby obsah s nadpisom až tak veľmi nesúvisel,
- neobťažovali by sme sa vývojom kvalitných produktov, pretože za to hejtovanie to predsa nestojí,
- nevyhľadávali by sme stále nových a nových expertov a odborníkov (na rôzne oblasti) a nehľadali by sme s nimi priestor ako vytvárať pre ľudí stále väčšie hodnoty,
- chceli by sme niečo za nič (ako to robí väčšina) a dávali by sme do práce omnoho menej ako dostávame späť.
Preto ak aj narazíte na internete na deštruktívnu kritiku, ktorá bude mimo našej web stránky (najčastejšie na sociálnych sieťach), odporúčame vám nereagovať na to. Daná osoba má na to svoje dôvody, ktoré často nechápeme ani my (od nenávisti cez žiarlivosť až po urazenosť a iné dôvody, ako napríklad politika či stret záujmov). Akákoľvek oponencia by vytvorila ďalšie 2-3 nenávistné reakcie a protireakcie. Preto vás prosíme, ak patríte medzi našich študentov a skalných čitateľov, nebráňte nás mimo priestoru našej webovej stránky. Vždy budú existovať ľudia, ktorí majú problém s výkladom života, budú nekorektní pretože majú možno slabý charakter i vôľu. Ak sa vám to čo vidíte nepáči, oznámte nám to prosím a pokiaľ to prekračuje isté medze danú osobu jednoducho nepodporujte (napríklad zapájaním sa do diskusie - to daná osoba chce, lajkovaním fanpage, nakupovaním u nej, atď). Treba si uvedomiť, že pre niektorých ľudí je heslo: staň sa lepšou verziou samého seba urážkou ega, pretože oni sú už dávno na vrchole svojej zrelosti. My však veríme, že namiesto “bojovania” proti niekomu, je rozumnejšie “bojovať” za to, v čo veríme, lebo chceme ísť dopredu spolu s našimi študentmi.
1.9 Naučte sa kritickému mysleniu
Existujú mechanizmy, ktoré sa dnes používajú na verejnú manipuláciu a manipuláciu mienky jednotlivca. Najčastejšie sa používajú v médiách ale už aj v bežnom živote. Všetkým mechanizmom nerozumieme ani my ale už sme mali možnosť pocítiť na svojej koži ich deštruktívny vplyv. Na rozdiel od iných my však nepotrebujeme používať svoju pevnú vôľu na to, aby sa z nás stali falošné osobnosti. Ale ako sa hovorí, k priateľom treba mať blízko a k nepriateľom ešte bližšie, takže všetko vnímame ako poučnú skúsenosť. Dnes je viditeľné, že mnohí ľudia účelovo podstupujú takýto tréning, aby mohli mentálne prevyšovať “bežne” uvažujúcich ľudí a posunúť ich spôsob vnímania reality požadovaným smerom. Tieto mentálne mechanizmy sa čoraz viac používajú aj v odborných kruhoch, kde je želané presadiť určitú vec, mechanizmus či produkt. Preto sa domnievame, že je dôležité začať používať aj sedliacky rozum a pokúšať sa myslieť kriticky. Ak chcete naštudovať niektoré mechanizmy, ktoré sa v tejto súvislosti používajú (dôraz na rozum, dôraz na emócie, chybné vyvodenia, chybné príčiny, obsahové chyby, chybné útoky), užitočný bude nasledovný materiál. Ešte prepracovanejšia je verzia tohto materiálu, ktorá vám poskytne hlbší pohľad do tejto problematiky. Najčastejšie otázky, ktoré si mi sami sebe alebo druhým položíme, ak ide o nejakú tému či nejasnosť, sú tieto:
- Vzhľadom na čo (situáciu, človeka, okolnosti) je možné daný záver urobiť?
- V porovnaní s čím je daný záver správny, alebo daný argument funguje?
- Sú dané skutočnosti / interpretácie / zistenia / fakty natoľko ohraničené, že neexistujú žiadne ďalšie cesty, ako dané poznatky / zistenia / fakty interpretovať inak?
Podľa nás je lepšie sa pýtať ako si robiť nesprávne závery. Je lepšie k problému dopredu pristupovať tak, že na jeho vyriešenie existujú viaceré cesty a správne odpovede. Preto aj k našej práci prosím pristupujte podľa nasledovných kritérií.
1.10 Kritizujte nás prosím podľa tohto návodu
Kritiku vnímame ako priestor pre zlepšenie a všetkých, ktorí máte k jednotlivým oblastiam čo povedať vás prosíme, aby ste nezostali ticho. KRITIZUJTE NÁS! Dajte nám najavo kde vidíte priestor pre naše zlepšenie. My kritiku nevnímame ako útok, pokiaľ tak naozaj nie je mienená. Väčšina riadených útokov (typu ad hominem, demagogické zhadzovanie osobnosti a iné) nie sú známkou logických argumentov ale naopak známkou absencie logických argumentov, či dokonca slabosti charakteru. Aj irónia a sarkazmus sú mimo logiky a môžu naznačovať, že oponent má nedostatok argumentov alebo praktických skúseností. Iná je situácia, kedy sa tieto mechanizmy používajú riadene na zdiskreditovanie osoby (viď bod 1.9). Preto vás prosíme, aby akákoľvek kritika, ktorú vznesiete na našu prácu, spĺňala toto základné kritérium:
Kritika musí byť vecná, konkrétna a bez urážky. Účelom kritiky je zlepšiť kritizovaného, aby nabudúce mohol konať uváženejšie, prípadne svoje chybné závery opravil (ak je to možné). Bodka
Ak nás chcete kritizovať prosíme vás, prosíme vás, aby ste to urobili podľa nasledovných krokov:
A. Krok: určite úroveň, na ktorej nás kritizujete:
- 1. úroveň: kritizujete mňa / nás ako celú osobu? (360 stupňový pohľad na celý životný štýl i postoje, filozofiu, poslanie - čiže kritizovanie celku),
- 2. úroveň: kritizujete viaceré zručnosti naraz? (ktoré konkrétne: pohybové a kondičné zručnosti, zdravotné výsledky, výživové postupy, tréningové metódy, obchodné metódy
- 3. úroveň: kritizujete len jednu konkrétnu zručnosť alebo záver v nejakom odbornom smere? (spochybňujete nejaký konkrétny detail, vyjadrenie, postup)
B. Krok: Čo je cieľom kritiky a čo vás motivovalo kritiku spustiť?
- aké sú vaše dôvody pre ktoré nás chcete kritizovať?
- v porovnaní s čím a vzhľadom na čo nás kritizujete?
- prečo je podľa vás lepšia písomná / verejná kritika ako osobná diskusia?
C. Krok: Z akého prostredia pochádzate? (Vďaka tomu budeme vedieť z akých zdrojov pochádzajú vaše peniaze, čo môže demaskovať mnoho súvislostí):
- študent (peniaze má najčastejšie od rodičov)
- štátny zamestnanec (peniaze má od podnikateľov ktorí platia štátu dane)
- zamestnanec firmy (peniaze má od svojho zamestnávateľa)
- podnikateľ (peniaze má vlastné, alebo od sponzora či investora)
D. Krok: aké fakty, dáta, skutočnosti či informácie poukazujú na našu omylnosť?
- vedecké práce, štúdie, knihy
- vaše osobné výsledky podložené dátami či faktami, iné.
Spochybňovať celok na základe jedného detailu je demagógia. To platí nie len pre verejnú ale aj súkromnú kritiku.
Ak by ste chceli kritizovať náš prístup k životu (nie odborné vedomosti), tak vás prosíme, aby ste si najprv preštudovali kto sme, aké máme vzdelanie, aké výsledky dosahujeme alebo akú máme životnú filozofiu či motiváciu. Pre vecné a konkrétne kritizovanie vás ďalej prosíme, aby ste splnili aj tieto rozšírené kritéria pre kritiku:
- preukážte prosím, že v danej oblasti kritiky máte lepší úsudok ako máme my (príklad hodný nasledovania),
- poukážte na jeden kľúčový problém, ktorý je predmetom vašej kritiky (vecnosť),
- poukážte kde je rozpor v tom, čo tvrdíme my a čo navrhujete vy (konkrétnosť),
- pošlite nám prosím relevantné zdroje s konkrétnym miestom, kde si môžeme vaše tvrdenia overiť,
- naveďte nás na konkrétne body a neposielajte nám kilometrové štúdie alebo knihy bez konkrétne určeného miesta (v záujme obojstranného šetrenia času),
- na základe svojho prístupu navrhnite konkrétne opatrenia, ktoré by sme mohli podniknúť, aby sme naše správanie / odporúčania / závery mohli formulovať lepšie.
Za vrchol nadobúdania poznatkov a skúsenosti považujeme úsudok. Ten si všetci cibríme cez rôzne mechanizmy, skúsenosti a poznávanie sveta. Každý máme úsudok na inej úrovni a podľa nás má úsudok nasledovnú definíciu:
Úsudok sa tvorí cez dostatočný objem naštudovaných vedomostí, ktoré osoba vyskúšala v praxi, získala spätnú väzbu a nadobudla tak konkrétnu skúsenosť. Ale úsudok získavame až po výsledkoch (nie naopak) a čím je niekoho úsudok vyšší, tým efektívnejšie dokáže rozpoznávať premenlivé vzorce ktoré iný nevníma. Vďaka tejto zručnosti (vyššiemu úsudku) pomáhame aj druhým dosahovať lepšie výsledky a hlavne rýchlejšie. -v-
Preto my neoddeľujeme štúdium poznatkov od praxe a výsledkov. Ak nás chcete kritizovať za to, akú robíme krivú stojku, ale sami ju neviete urobiť ani o stenu, ste pokrytec, nie kritik. Niektoré ďalšie informácie ako nás konštruktívne kritizovať nájdete TU. Pri kritike uprednostňujeme najmä tých z vás, ktorí dokážu splniť aj nasledovné podmienky:
- posielate nám vlastné výsledky, vlastné články, vlastné videá, vlastné knihy alebo štúdie, aby ste priamo poukázali na kvalitu vašej odbornosti a výšku úsudku v danej oblasti,
- zdôvodnite rozdielnosť vášho prístupu a prezraďte ako ste boli schopný dopracovať sa k tomu istému / lepšiemu výsledku (zdravie, výkonnosť, fertilita, vitalita, iné):
- uvedomte si prosím, že dosahovať vysoký fyzický výkon (najmä v športe) automaticky neznamená mať v poriadku aj zdravie, ktoré považujeme za najväčšiu hodnotu,
- profesionálny športovec = profesionálny invalid, no tým invalidom môže byť aj niekto, kto vyzerá na prvý pohľad veľmi príťažlivo,
- za relevantné osobné výsledky považujeme osobný príklad a vzor:
- fotografia v spodnom prádle bez tváre (tam vidieť hneď všetko),
- výsledky fyzických a záťažových testov (spiroergometria, pokojový metabolizmus, výkonnostné testy),
- intelektuálne a mentálne výsledky (charakter osobnosti, sebadisciplína, kvalita komunity - followerov, spoločenský status, podnikateľské kvality, iné),
- iné zdravotné alebo metrické ukazovatele (čísla), ktoré poukážu na správnosť vášho prístupu.
Ak uvedené podmienky nesplníte, stále nás môžete kritizovať, ale vhodnejšie by bolo, keby ste sa iba pýtali a nepriamo nás navádzali aj na iný pohľad, ktorý nám pomôže spoločne posunúť sa vpred (pomoc pre celú komunitu). My sami sa v prvom rade považujeme za celoživotných študentov, nie hotových odborníkov a preto sme konštruktívnej kritike otvorení.
Ak chceme viesť spoločne spor, tak to urobme vysoko kultúrnym spôsobom, z ktorého budú obohatení všetci.
Ak ide o kritiku korekcie gramatických chýb v našich článkoch prosíme vás, keby ste nám zistenú chybu napísali do komentu príslušného článku (aj s odsekmi). Komentár po oprave gramatickej chyby vymažeme. Ďakujeme.
1.11 Správajte sa u nás na webe ako na návšteve
Pri návšteve na našej webovej stránke vás prosíme, keby ste sa chovali ako u nás doma na návšteve. Cez našu web stránku ste v priamom kontakte s našim životom a tým, ako ho žijeme. V mnohých článkoch vám odhaľujeme naše súkromie, postoje i prístup k životu. Za dlhé roky práce s touto web stránkou, sme len malo kedy boli naozaj nútení mazať niekoho neprimerané reakcie (neslušnosť, či okatá reklama). Väčšina našich návštevníkov (študentov - členov kmeňa) rozumie tomu, že sú ako u nás “doma v obývačke”, kde sa správajú primerane a slušne. Vzhľadom na to, že vás podporujeme v kritickom myslení konštruktívnom kritizovaní našej práce, tak nepotrebujeme okolo seba len samých “yes people” (prikyvovačov). Práve naopak. V záujme spoločného posúvania sa vpred (v duchu lepšej verzii samého seba ako tomu bolo včera) potrebujeme aby ste s nami zdravo nesúhlasili. Preto je dôležité odbremeniť sa o domýšľavosti, urážlivosti a vzťahovačnosti. Cez 2D priestor (online internet a socialne siete) si niekedy môžete naše superúprimné reakcie vysvetľovať ako aroganciu. To však berte prosím s rezervou (viď bod 2. Arogancia a superúprimnosť), lebo v našich kruhoch je to bežné (Sokratovský prístup). Je preto veľmi veľký rozdiel ako by ste ten istý prístup chápali v realite (osobný prístup = 3D rozmer) a ten istý prístup vnímali v online svete (2D rozmer). Dohodnime sa, že nikto z vás urazený nikdy nebude. Sme jedna komunita a jedna rodina, ktorá ťahá za jeden koniec (lepšia verzia jednotlivca = trvalo skvelá spoločnosť). Slušne s nami nesúhlaste alebo nás dokonca slušne provokujte k lepším výkonom obzvlášť vtedy, ak ste v mnohých ohľadoch lepší ako my.
1.12 Používajte informácie v praxi, ale iba na vlastné riziko
Na záver vás musíme upozorniť, že vzhľadom na hore uvedené fakty musíme prehlásiť, že všetky poskytované informácie slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Ako autori neručíme za žiadne škody vzniknuté nedbalým a povrchným interpretovaním týchto informácií, s čím sa žiaľ často stretávame (viď body 1.1; 1.2; 1.5; 1.6). Nakoľko mapa poznatkov v hlavách každého z nás má iné úplne kontúry, inú hĺbku a inú povahu, chápeme tomu, že 100 ľudí bude jeden a ten istý článok interpretovať 100-rakým spôsobom, ktorý vôbec nemusí byť v súlade s tým, ako sme ho napísali. Interpretácia článku je jedna vec a potom aplikácia do praxe vec druhá - ešte náročnejšia. Tam je priestor pre ďalšie chyby a spochybenia, ktoré žiaľ nedokážeme odkontrolovať, pokiaľ s nami nepracujete v platených službách (aj tam je to veľmi náročné). Za svoje zdravie, chorobu i život je preto zodpovedný každý sám na 100%. Za používanie informácií z tohto webu preberáte plnú zodpovednosť a činíte tak na vlastné riziko. Ako autori nemôžeme zodpovedať ani za prípadné zranenia či škody na zdraví, ktoré vznikajú napodobovaním odporúčaných cvikov či aplikovaním výživových odporúčaní bez poradenia sa s jedným či viacerými odborníkmi (odborná pomoc a dozor). Poskytované informácie sú všeobecného charakteru a nie sú prispôsobené individuálnym zvláštnostiam čitateľa. A to dokonca ani v prípade, že s nami spolupracujete osobne, pretože dnešná doba nepokročila natoľko, aby sme dokázali o svojich telách zbierať na jednom mieste všetky potrebné informácie, ktoré by nám pomáhali rozhodovať sa správne za všetkých okolností.
Záver je taký, že od nás cez blogové články nedostávate 100%-tný návod, ako zlepšiť svoj život, ale na 60-70% tento návod určite dostanete. Ďalších 10-20% je priestor na individuálnu spoluprácu a žiaľ ani tam nie je možné vždy na 100% zohľadniť všetky zvláštnosti. Ale aj v tom spočíva umenie života, naučiť sa rozoznávať vzorce, ktoré vedú k vašej prosperite a spoliehaniu sa na seba. My veríme, že vám v tom dokážeme pomôcť a skromne prispejeme k vášmu vlastnému umeniu naučiť sa žiť naplňujúci a prosperujúci život.
Aké pravidlá sme vytvorili pre používanie nášho webu
2. Arogancia a Superúprimnosť
Občas sa nám stane, že v rámci písomnej diskusie nás niekto označí za arogantných, či povýšeneckých. Dôvody na to môžu byť hneď tri. Prvý je ten, že pri dennej korešpondencii cez 150 emailov, je len limitované množstvo času, ktoré môžeme venovať odpovedaniu na všetky písomné otázky (včítane webových komentov). Takže odpovede sú krátke, stručné a smerujú k jadru problému či k provokačnej otázke. To sa niekomu môže zdať ako neadekvátna a neslušná odpoveď. Pokiaľ chceme niečo užitočné vytvoriť, musíme so svojim časom hospodáriť užitočne, čo múdri človek prirodzene chápe ešte pred tým, ako nám niečo napíše.
Po ďalšie, pokiaľ nás nepoznáte osobne, ale vidíte nás len na obrázkoch, sociálnych sieťach, videách a len z čítania našich článkov, tak nevidíte tretí rozmer našej osobnosti (od emócie, cez mimiku až po osobnú energiu -> 3D obraz). Vnímate nás len v obmedzenom 2D obraze a mnoho ľudí vďaka tomu podlieha ilúziám, že aj tak sa dajú odhadnúť vlastnosti či charakter človeka (najmä tie negatívne). Osobné stretnutie vás z omylu rýchlo vyvedie a z posledného dôvodu pochopíte prečo.
Posledný tretí dôvod, prečo na niekoho môžeme pôsobiť arogantne, je naša superúprimnosť. Domnievame sa, že pokiaľ sa niekto pokúša ísť po ceste za pravdou, superúprimnosť mu pomáha nepodliehať ilúziám a dogmám. Superúprimnosť je osobná kvalita, ktorá nie je najpríjemnejšia, ale je obojstranne výhodná. To znamená že vy máte rovnako nárok kritizovať nás ako my vás, nakoľko máme spoločný cieľ a to: záujem ísť po ceste za pravdou. Nekritizujeme sa kvôli sebe a svojmu egu, ale v mene niečoho, čo je dôležité pre nás oboch (stať sa lepšou verziou samého seba a budovať tak trvalo skvelý národ). Toto ale emočne nezrelí ľudia nechápu a robia základnú chybu, kde si zamieňajú pojmy s dojmami a otázky s provokáciou. Niečo tvrdia a používajú abstraktné a nič nehovoriace pojmy, ktorých význam nepoznajú alebo nevedia dokázať. Ak od nás žiadate nejaké vyjadrenie, tak si nás nemôžete mýliť so susedkou na schodoch, ktorej stačí povedať že “jedna pani povedala”. Potom je prirodzené že argumenty, provokačné otázky a superúprimnosť, niekto chápe ako aroganciu či neslušnosť, pretože na takéto rozhovory jednoducho nie je zvyknutý. My však veríme v skutočnú osobnú múdrosť, ktorej súčasťou je aj takýto zdravý Sokratovský prístup k životu. Veď čo ak aj vy nám pomôžete vyliečiť tú našu dogmu či ilúziu? Tento Superúprimný a Sokratovský prístup predsa za to stojí, či nie? Určite ÁNO.
3. Ochrana vášho súkromia a právne upozornenie
Vaše súkromie je u nás zaručené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o vás žiadnej tretej strane. Bodka. Ak máte záujem preštudovať si naše obchodné podmienky, môžete tak urobiť TU. Všetky poskytované informácie slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Autori neručia za žiadne škody vzniknuté nedbalým a povrchným interpretovaním poskytovaných informácií. Za svoje zdravie i chorobu si každý zodpovedný sám na 100%. Ako návštevník webu preto akceptujete, že za používanie týchto informácií preberáte plnú osobnú zodpovednosť a činíte tak na vlastné riziko.
4. Ako nás môžete kontaktovať
Kontaktovať nás môžete cez nasledovnú sekciu. Vzhľadom na stúpajúci záujem o našu prácu i webovú stránku, sa naša dostupnosť v “systéme” postupne zmenšuje. Dôvod je jednoduchý. Čoraz viac času denne trávime odpisovaním na emaily (asi 150 denne), zákazníckym servisom a odpovedaním na komentáre v článkoch (cez 100 týždenne). Tento mohutný objem času potom nemôžeme venovať dôležitým činnostiam, pre ktoré ste prišli za nami v prvom rade. Ak budeme robiť činnosti, ktoré za nás môže urobiť rovnako dobre niekto iný, tak premrháme náš čas a prestaneme tvoriť dôležité hodnoty (najmä vzdelávacieho charakteru). Ak ste niekedy pripravovali vzdelávacie články či iné texty, určite veľmi dobre viete, čo sa za touto činnosťou skrýva (objem intelektuálnej snahy i času). Preto vás prosíme, aby ste rešpektovali nasledovné body:
- zvážte prosím, či otázky, ktoré nám kladiete (cez emaily či komenty), sú naozaj potrebné a uistite sa dopredu, že sme na ne ešte neodpovedali v iných článkoch, komentoch alebo v poradniach (použite nástroj “hľadať” v menu a presvečte sa),
- akceptujte prosím, že na komentáre odpovedáme len 1x za týždeň a nie vždy vieme odpovedať na všetky komenty naraz (50 komentov zaberie minimálne 2 hodiny času),
- nehnevajte sa prosím, ak na každý email neodpovieme, alebo ak odpovedáme s veľkým časovým oneskorením,
- nehnevajte sa prosím, ak odpovedáme stručne, pretože vyčerpávajúce odborné a komplexné odpovede cez email / komenty neposkytujeme (aj preto že je to nezodpovedné bez poznania individuálnych zvláštností klienta, ak sa pýtate čo máte robiť alebo ako máte postupovať),
- nehnevajte sa prosím, ak na váš email odpovie iná nami poverená osoba (či už asistentka alebo iný nami vybraný odborník), ktorá vás usmerní správnym smerom.
5. Hodnota nášho času
Od poslednej aktualizácie webu (9/2014) pribudla na článkoch funkcia, ktorou v úvode zistíte, koľko minút vám zaberie čítanie článku pri rýchlosti čítania asi 100 slov za minútu. Hneď vedľa je aj údaj, koľko minút sme strávili my písaním a tvorbou vzdelávacieho obsahu. Toto je cena v podobe času, ktorú sme museli zaplatiť za tvorbu článku a naopak nevenovali sa klientom a iným veciam, ktoré nás živia a prinášajú finančnú podporu pre našu rodinu. Aby sme pre vás mohli písať takéto plnotučné výživné články, tak si musíme na to najprv zarobiť niekde inde. Z toho dôvodu by sme vás radi informovali aj o záverečnom dôležitém prehlásení.
6. Záverečné prehlásenie
Táto web stránka je sponzorovaná IBA našim osobným časom i vlastnými peniazmi, ktoré do nej investujeme už od roku 2004. Info články sme písali do roku 2008 a tie edukatívne sme začali písať od roku 2011. Ročne nás prevádzka a vývoj webu stoja tisíce eur z vlastných peňazí a i napriek tomu na stránke nikdy neuvidíte žiadne reklamy či banery cudzích značiek a spoločností. Stáva sa často, že nad tvorbou jedného článku strávime viac ako 10 hodín ale zároveň vieme, pre koho to robíme. Robíme to pre vás a vy ste tu pre vlastné dôvody, nie pre naše. Preto vám na záver želáme, aby ste sa stali lepšou verziu samého seba a pokiaľ vám k tomu hoci len skromne dopomôžeme, budeme mať pocit, že robíme zmysluplnú a naplňujúcu prácu (naše poslanie).
Ak sa vám naša práca, filozofia, postoje i poslanie páčia, ostaňte s nami v kontakte TU.
Srdečne pozdravujú Vlado, Tina a Amelia Zoe