Nepodliehajte ilúziám vo výžive a životospráve
Zbierať o sebe rôzne dôležité informácie, je nekonečne dôležitý proces v optimalizácii zdravia i životosprávy. Slovo “optimálne” by však nemalo byť len nejaký ďalší abstraktný pojem. Ak nechceme podliehať tradičným ilúziám, musíme mať istotu, že náš životný štýl nám prospieva a nie naopak. Ako to urobiť?
Zbierajte o sebe životne dôležité informácie (seba-kvantifikacia)
Kto vám dnes dáva istoty? Častokrát aj u nás na webovej stránke narážate na rozporuplné informácie a nepochybne ste zmätení. Miešajú sa tu nové i staré poznatky a vy by ste mali vedieť, ako sme sa v čase posúvali odborne vpred a ktoré informácie sme presadzovali v skorších obdobiach. Naše vzdelávanie je dynamický a nikdy sa nekončiaci proces. Informácie ktoré produkujeme sú spotrebný materiál s časovo obmedzenou platnosťou. Preto je správne, aby ste mali možnosť porovnať, ktoré informácie boli platné kedysi a ktoré sú aktuálne dnes (vždy posledné v blogu). Ako si však v tejto spleti informácii poradiť? Na to sa pokúsime čiastočne odpovedať týmto článkom, v ktorom navrhujeme naše dôležité koncepčné riešenie. K tomu sa dostaneme už o chvíľu, no pred tým by sme si mali pohovoriť o ilúziách, ktorými každý z nás trpí viac a niekedy aj najviac.
Čo si treba uvedomiť najprv? Že všetci sme múdri aj hlúpi svojim spôsobom. Každý máme iné diery a medze v poznatkoch a nikto nevie všetko. Podľa nás je lepšie mať všeobecný rozhľad v rôznych dôležitých oblastiach života. Úzka, priam detailná špecializácia môže byť niekedy až prekvapivo limitujúci faktor (klapky na očiach). Podobnú filozofiu zastávame aj v otázkach pohybu a fyzickej zdatnosti.
Aby sme prestali podliehať osobným ilúziám, musíme sa teda naučiť niektoré veci odmerať (kvantifikovať). Je preto na mieste oprieť sa o nejaké objektívne ukazovatele, ktoré môžu poukázať na to, či v danej oblasti prosperujeme, alebo zažívame tzv. degeneráciu (genetickú, fyzickú, zdravotnú, duševnú). Častokrát sa medzi nadšencami veriacimi iba tomu vlastnému výživovému štýlu vedú búrlivé debaty alebo priam hádky o tom, ktorý výživový štýl je lepší, zdravší a prinajmenšom zachraňujúci svet. Pokiaľ sa debata vedie v abstraktnej rovine, všetko je v poriadku a zároveň o nič nejde (iba ak o hru na city alebo emočné presviedčanie slabších jedincov aby konvertovali). Ale ako náhle do hry vstupuje individuálny faktor a nový rozmer seba-kvantifikácie, karty sú na stole a už to viac nie je morálna debata, ide tu o všetko - čiže o vás.
Keď sme už pri tých výživových štýloch, aj ja o sebe tiež môžem tvrdiť, že som rovnako vegetarián ako paleo nadšenec, keďže oba výživové štýly do určitého percenta majú v mojej životospráve miesto. Lenže čo tie ostatné výživové štýly a smery, ktoré využívam a uznávam? Čo som potom vlastne vego-warrior-paleo-primal-LCKD mutant? Preto sme za to, aby sa prestali tieto nezmyselné nálepky jednoducho používať a začali sa brať v úvahu len dve veci:
- individuálne zvláštnosti jedinca od jeho genetickej výbavy, cez antropometriu až po markery zdravia či fyzickej zdatnosti (individuálny biologický podpis jedinca)
- a objektívne merateľné ukazovatele prosperity alebo degenerácie, ktoré poukazujú na to, či celá životospráva a environmentálne prostredie daného jedinca je pre neho prospešné alebo oslabujúce (sem patrí nielen jedlo, ale aj typ pohybu, povaha práce, chémia v prostredí, kvalita vody, vzduchu a ďalšie faktory, ktorými sa zaoberá aj vedný odbor epigenetika).
Takže keď sa vrátime k optimalizácii životosprávy a celkového životného štýlu, ako ich budeme vyhodnocovať tak, aby ste zbytočne nepodliehali ilúziám a neklamali sami seba? Predstavujeme vám našu prvú verziu nástroja, ktorý sa budeme pokúšať v budúcich mesiacoch i rokoch rozvíjať a zdokonaľovať. Akékoľvek pripomienky sú vítané, pretože s týmto konceptom pôjdeme za desiatkami špičkových expertov a budeme od nich žiadať tvrdú oponentúru. Jedného dňa sa možno práve tento nástroj stane jadrom celospoločenského snaženia za trvalo skvelú spoločnosť. Ale to predbiehame ďaleko, poďme si najprv predstaviť SePaD 1.0.
Seba-kvantifikácia stupňa Prosperity a Degenerácie (SePaD 1.0)
Predstavte si nástroj, kde by ste mohli koncentrovať všetky poznatky o sebe na jedno miesto. Všetko čo o vás za celý život zistili lekári, tréneri, fyzioterapeuti a iní špecialisti, by ste mali na jednom mieste (elektronická osobná karta). Tento nástroj by vám pomáhal analyzovať či všetko to čo robíte, vám pomáha prosperovať, alebo vás naopak degeneruje. V dnešnom svete všelijakých nástrojov, pomôcok a zariadení už nemusíme hovoriť o úplných fantazmagóriách. Aj technologický giganti pochopili, že oblasť manažmentu zdravia či výkonnosti pomocou rôznych technologických vymožeností, je perspektívna oblasť. My však nie sme tak ďaleko, aby sme vám nejaký takýto nástroj mohli predstaviť, hoci pracujeme aj na tom. Predstavujeme vám “len” myšlienkový koncept, ktorý sa v budúcnosti pokúsime zhmotniť, no vďaka nemu už dnes môžete začať uvažovať nad tým, ako kvantifikovať svoje zdravie a životosprávu, aby ste prestali podliehať svojím ilúziám. Aj my sme sa toho veľa o sebe za posledné mesiace dozvedeli a pracujeme na svojich slabých stránkach. O čo ide? Najlepšie vám to pomôže pochopiť nasledovný obrázok.
Jednotlivé číselné oblasti by zahŕňali zber napríklad týchto poznatkov o sebe s možnosťou ich následného vyhodnocovania:
1. Postava a kostra:
- aktívna telesná hmota (ATH) po odpočítaní telesného tuku (+ vývoj v čase),
- celková telesná hmotnosť a jej vývoj v čase,
- percento tuku a jeho rozloženie na tele podľa hrúbky kožných rias (+ vývoj v čase),
- antropometria (typ postavy - somatotyp, dĺžkové pomery nôh, paží, predlaktia, predkolenia, iných častí tela),
- deformácie kostí, šliach a úponov (rôzne disbalancie ako skolióza, lordóza, kyfóza, vysunuté platničky, vybočené palce, natrhnuté či odtrhnuté väzy a iné časti tela)
- a ďalšie merateľné faktory a individuálne zvláštnosti, ktoré by sa dali kvantifikovať a tvorili by priemerné číslo v hodnotení na danú oblasť.
2. Postava a funkčnosť svalov
- typ svalového vlákna,
- disbalancia svalov (skrátené, oslabené svaly, posuny na kostre vďaka svalom),
- polohy a výdrže (diagnostika rôznych svalov a ich funkčnosti, odklonenie sa svalov a kostry od neutrálneho nastavenia, v ktorom funguje celý aparát najoptimálnejšie a najzdravšie),
- rôzne záťažové fyzické testy (diagnostika funkčnosti tela ako celku ale aj jednotlivých častí),
- spiroergometria (sledovanie funkčnosti svalov a gramotnosti metabolického motora, bunkové a mitochondriálne zdravie, ktoré poukazuje na výšku práce tukového metabolizmu)
- a ďalšie merateľné faktory a individuálne zvláštnosti, ktoré by sa dali kvantifikovať a tvorili by priemerné číslo v hodnotení na danú oblasť.
3. Neuroplasticita mozgu:
- pohybová inteligencia (schopnosť generovať vysoký počet pohybových prejavov, rýchla adaptácia na zmenu “toku fyziky” v prostredí i v samotnom tele),
- propriorecepcia (schopnosť mimovoľnej korekcie pohybov, funkčnosť nervovej sústavy a prepojenia so svalmi)
- a ďalšie merateľné faktory a individuálne zvláštnosti, ktoré by sa dali kvantifikovať a tvorili by priemerné číslo v hodnotení na danú oblasť.
4. Vrodené genetické predispozície:
- citlivosť na gluténovú či laktózovú intoleranciu (zdedené predispozície a určenie miery eliminácie rizikových potravín zo životosprávy),
- metabolizmus cukrov, škrobov a tukov, citlivosť na soľ či alkohol (predikcie na prevenciu srdcovo-cievnych ochorení),
- úroveň detoxikácie karcinogénov alebo tvorba dôležitých antioxidantov (prevencia onkologických ochorení, celková sila metabolickej ochrany),
- počty kópií slinných amyláz (predispozícia trávenia škrobov),
- využiteľnosť rôznych vitamínov a iných mikronutriendov (prevencia autoimunitných ochorení, osteoporózy a iných ochorení),
- metabolizmus rôznych aminokyselín (histamínové intolerancie, homocysteín + MTHFR genetická mutácia, iné faktory)
- a ďalšie merateľné faktory a individuálne zvláštnosti, ktoré by sa dali kvantifikovať a tvorili by priemerné číslo v hodnotení na danú oblasť.
5. Markery aktuálneho zdravia:
- lipidové spektrum (HDL, LDL, triacylglyceroly a rôzne iné frakcie poukazujúce na aktuálny metabolický stav či zdravotné riziká),
- výška zápalových markerov (CRP, HS-CRP),
- glukózová a ketónová krivka za vybrané obdobia (sledovanie odpovede organizmu na výživu, suplementy a tréningový protokol),
- funkčnosť dôležitých hormónov (panel hormónov od inzulínu, cez kortizol, až po testosterón),
- obsah kľúčových vitamínov, minerálov či mastných kyselín v tele (D, A, B12, magnézium, železo, profil mastných kyselín a ďalšie),
- sledovanie rizikových faktorov (glykovaný hemoglobín HbA1c, homocysteín, fruktózamín, pečeňové markery),
- a ďalšie merateľné faktory a individuálne zvláštnosti, ktoré by sa dali kvantifikovať a tvorili by priemerné číslo v hodnotení na danú oblasť.
6. Emocionálna inteligencia:
- manažment odvahy, strachu a zdravého riskovania,
- sledovanie charakteru a priebojnosti v problémových situáciách,
- miera sebadisciplíny a duševnej vytrvalosti,
- miera rozčúliteľnosti, iritácie a hnevu,
- kvalita vzťahov a sociálneho vplyvu,
- a ďalšie merateľné faktory a individuálne zvláštnosti, ktoré by sa dali kvantifikovať a tvorili by priemerné číslo v hodnotení na danú oblasť.
Že je toho veľa? Áno je, ale pokiaľ chceme byť k sebe úprimní a nechceme podliehať ilúziám, potrebujeme sa oprieť o to, čo sa dá odmerať a vyhodnotiť. Predstavujte si to tak, že to jedno číslo (od -10 po +10) by bolo priemernou hodnotou všetkých testov, ktoré ste v danej oblasti absolvovali. Niektoré tieto testy si vyžadujú opakované testovanie v pravidelných intervaloch, niektoré sú nemenné po celý život. Nie sú tu zahrnuté ani niektoré diagnostiky (napríklad diabetes, artróza, či iné), ktoré by celkové číslo v danej oblasti znižovali. Tiež tu nie sú ani niektoré ukazovatele ako kvalita nechtov, pokožky, kvalita vlasov či iné, ktoré tiež čiastočne poukazujú na to, či daný jedinec prosperuje alebo nie.
Podľa výsledkov v SePaD by ste následne mohli zhodnotiť, či váš doterajší životný štýl včítane stravovania a pohybu, je pre vás optimálny alebo vôbec nie. Ale to nie je informácia len pre vás. Ak by ste takúto osobnú elektronickú kartu ukázali nejakému odborníkovi (lekárovi, fyzioterapeutovi, trénerovi), okamžite by vedel aké sú vaše silné či slabé stánky a hneď by mal poznatky o tom, čo s vami môže a nemôže robiť v záujme odstraňovania degeneratívnych zmien, ktoré ste za celý život nazbierali. Už dlho nad týmto mechanizmom uvažujeme a čudujeme sa, prečo zatiaľ neexistuje v takejto komplexnej podobe (možno existuje ale o nej nevieme a trpíme vlastnou ilúziou). Veď je úplne normálne, že keď dnes s hocijakým autom prídete do servisu, tak ho napoja na počítač a ihneď vedia stav jeho “degenerácie” a to, na čom treba pracovať. Určite by ste nechceli platiť za servis, kde by vám celé auto rozobrali do šróbika a hľadali kde je chyba a potom ho nevedeli zložiť dokopy. Pričom je úplne bežné, že takto chaoticky sa pracuje častokrát (nie vždy) aj s našim telom v dnešnom modernom svete.
Treba si však zapamätať, že druhé telo nám nikto nedá. Keď sa nám raz pokazí, už v ňom budeme musieť vydržať po celý život. Sto ochotní to riskovať?
Aplikujte SePaD na seba a svoju životosprávu
Nemusíte hneď absolvovať všetky vyšetrenia naraz a pravdepodobne sa vám to ani nepodarí. Okrem finančných limitov (niektoré vyšetrenia sú dosť drahé), narazíte aj na nedostatok odborníkov, ktorí by niektoré hodnotenia vedeli vyhodnotiť objektívnym spôsobom. Chýba tu celý ekosystém služieb, ktorých cena by s dopytom klesala. Ale to vám nemusí brániť v tomu, aby ste aspoň niektoré vyšetrenia absolvovali ako samoplatca. Napríklad spoločnosti Alpha medical, s.r.o. má po celom Slovensku rozmiestnené pobočky, kde môžete si ako samoplatca objednať nie jeden zaujímavý test od klinickej biochémie, cez hematológiu, imunológiu, až po klinickú mikrobiológiu a lekársku genetiku. Môžete si stiahnuť ich aktuálny zoznam vyšetrení (aj s cenami), kde som vám vyznačil tie najviac zaujímavé testy. Niektoré z nich som už absolvoval aj ja, niektoré sa ešte len chystám. Niekedy si pripadám, že do týchto zariadení chodím ako na hodiny klavíra a “vyberám si z výkladu” čo by som dnes mohol otestoval. Považujem to za dôležitý krok v posune, ktorý musíme urobiť všetci spoločne:
Stiahnite si zoznam základných odporúčaných testov TU.
A prečo má SaPaD toľko oblastí naraz? Pretože človek je komplexná bytosť a nie je možné oddeľovať zdravie od psychiky, genetiku od zdravia alebo typ postavy od potenciálu vo fyzickej zdatnosti. Toto je len prvý nástrel ktorý je skôr kontúrou a konceptom, ktorý budeme v čase neustále konzultovať s rôznymi odborníkmi. Preto vyzývame všetkých odborníkov, ktorí majú čo k tomu povedať, aby sa s nami spojili a pokúšali sa spolu s nami cibriť SePaD na vyššie verzie, ktoré by boli presnejšie a objektívnejšie. Určite sa ale zaujímate, ako SePaD využívame práve my.
Napriek tomu, že vás o životospráve, výžive a pohybe vzdelávame (vlastným vzorom, skúsenosťami, výskumom) a sme silným zástancom seba-kvantifikácie bez ilúzií, i napriek tomu je výsledok v SePaD aj pre nás výzvou. Má vysoké štandardy a dokonca aj my sami sme ďaleko od najoptimálnejšej životosprávy v uvedených šiestich oblastiach. V jednotlivých oblastiach u mňa testy dopadli nasledovným spôsobom (Vlado):
- 1. Postava a kostra: v tomto smere percento tuku je u mňa nemenný parameter a prakticky mám neustále pod 10% tuk, s relatívne vyšším objemom svalovej hmoty (vždy je ale čo zlepšovať). Analýzu mojich telesných deformácii si sám netrúfam zrealizovať, je potrebná ďalšia konzultácia s expertmi, ktorí danú batériu rozšíria a hlavne kvantifikujú.
- 2. Postava a funkčnosť svalov: najväčší nedostatok v tejto oblasti sú u mňa málo ohybné ramená. Tým, že mám paže dlhšie o “dve čísla” (výška 175 cm a rozpätie paží 185 cm), tak to má za následok neoptimálnu pozíciu ramien (nedokážem úplne vzpažiť). Dokážem realizovať mnoho funkčných a fyzicky náročných pohybov (i napriek subtílnejším kostiam a kĺbom moja kostra utiahne prekvapivo silné fyzické preťaženie). To však spôsobuje že moje svaly dlhých paží potrebujú silnejšiu oporu v ramenných kĺboch, cez ktoré preteká viac fyziky a ktoré sa potom patrične skracujú. Teraz pri odstraňovaní tejto svalovej disbalancie mám zásadné problémy a časté bolesti v ramenách. Túto oblasť však budeme potrebovať konzultovať ešte s mnohými fyzioterapeutmi, nakoľko bežné postupy len malo zohľadňujú fakt, že tu existuje aj niečo také ako vesmír postáv (rôzne postavy s rôznou predispozíciou, indexom kostí a tak podobne) a teda neexistuje iba jeden ideál, pretože ten je pre mnohých ľudí nedosiahnuteľný z genetických dôvodov.
- 3. Neuroplasticita mozgu: túto oblasť mám osobne pravdepodobne najlepšie rozvinutú, chýbajú nám však presnejšie kvantifikačné mechanizmy, preto toto konštatovanie je len empíria, o ktorú sa žiaľ nedokážeme v tomto momente opierať. Ďalšie konzultácie s odborníkmi sú aj v tejto oblasti nevyhnutné.
- 4. Vrodená genetika: tu to začína byť zaujímavé aj u mňa. Nakoľko som absolvoval mnoho krvných testov, jeden poukázal na mierne zvýšené hodnoty homocysteínu. Vzhľadom na kvalitu mojej životosprávy (a hlavne jedla) to ale nedávalo zmysel. Nemusel som pátrať dlho a prepracoval som sa ku genetickému testu vyšetrujúcemu polymorfizmus c.1298A>C v géne MTHFR, v ktorom bola u mňa zistená alela C v homozygotnom stave. Génový variant c.677T>C ešte nebol skúmaný a tiež má výpovednú hodnotu pri genetickej interpretácii funkcie MTHFR. V preklade to znamená, že mám génový variant MTHFR, ktorého produktom je enzým so zníženou aktivitou na metabolizovanie homocysteínu, čo by vysvetľovalo mierne zvýšené hodnoty v testoch. Teraz na sebe experimentujem (výživa, suplementy) a hľadám spôsoby, ako tieto nedostatky svojho metabolizmu čo najviac eliminovať. Na konci experimentu situáciu vždy odmeriam ďalšími testami. To však potvrdili aj ďalšie genetické testy z laboratória, kde sa plánuje širšia spolupráca a majú tam archivovanú moju DNA pre podobné experimenty. Predispozície metabolizmu vápnika a vitamínu D sú u mňa ďalším slabším miestom. Markery v géne pre kolagén (hlavná stavebná látka pre kosti), pre kalcitonínový receptor (cez neho funguje kalcitonín, ktorý chráni kosť pred odvápnením) a 3 markery v géne pre receptor vitamínu D (cez neho funguje vitamín D a umožňuje kalcifikáciu kostí), tak iba 4 z 10-tich som mal dobré alely (varianty génu), čo je horší priemer. Samozrejme pretože gény a zložky potravy interagujú, veľa záleží aj na tom, čo človek zje (a v tomto prípade aj na cvičení, čo u mňa funguje ako pozitívny kompenzačný mechanizmus). Takže pre mňa je záver taký, že ak by som naozaj bol vegánom, z dlhodobého hľadiska by som dopadol prinajmenšom veľmi zle, pretože mnohé látky z rastlín majú antinutričný vplyv a prehlbovali by moju metabolickú (vrodenú) disfunkciu. Preto konzumácia živočíšnych a najmä morských plodov (teraz najviac experimentujem s ustricami, ktorých výživová hodnota je extrémne vysoká) mi pomáha odstraňovať genetickú nevýhodu, ktorú som žiaľ zdedil. Naopak musím si dávať pozor na fytáty, oxaláty a minerály ako Fe, Mn, Cu a P, ktoré znižujú vstrebávanie vápnika a vitamínu D (vitamín C a magnézium ich zlepšujú a pomáhajú aj kolagénu). Zlý osud? Ale kdeže. Teraz už nová skúsenosť, ktorú dokážem kvantifikovať testami a následne vyhodnocovať či so svojou genetikou pracujem dobre, ale sú potrebné ďalšie optimalizácie. Aká sila z jednej trefnej vedomosti - čo poviete?
- Dodatok z dňa 30.4.2015: v januári tohto roku, som mal hodnoty S-Homocysteínu 21,61 umol/l. Po aplikácii extra suplementácie vitamínu B6 a B12 + aplikácii ustríc (asi každý 3 týždeň 150g čistej hmotnosti) mám dnes hodnoty S-Homocysteínu 12,59 umol/l. Referenčné hodnoty sú od 3 - 13 umol/l. Záver: aj napriek genetickej predispozícii je možné tento parameter znížiť suplementáciou a výživou, ktorá ale pravdepodobne bude musieť byť už celoživotná. Na druhej strane nepociťujem žiadne objektívne ani subjektívne rozdiely v pocitoch zdravia medzi hodnotou 21 alebo 12 umol/l. Ešte budem s týmto protokolom experimentovať aj naďalej a sledovať ďalšiu dynamiku zmeny.
- 5. Markery aktuálneho zdravia: v tejto oblasti okrem hore uvedených genetických nedostatkov (homocysteín) mám dobré alebo nadpriemerné výsledky. Lipidové spektrum, vitamíny (A, D, B12) minerály (horčík, železo), zápalové markery (CRP a HS-CRP), hormónálny panel (inzulín, THS, T4 voľný, DHEA), pečeňové testy (S-ALP, S-DLP) a ďalšie dopadli v norme. Výborné boli aj výsledky glykovaného hemoglobínu (B-HbA1c na 5%). Aktualne ešte čakám na jeden veľmi dôležitý výsledok profilu mastných kyselín, ktorý poukáže na kvalitu mojej výživy, ktorý zverejním hneď ako to bude dostupné.
-
Dodatok z dňa 19.4.2015: Za jeden z najdôležitejších považujem výsledok v profile mastných kyselín (pomer medzi omega-3 a omega-6 MK ktorý bol u mňa až 1 : 4,26). Na tento výsledok som netrpezlivo čakal skoro mesiac a podľa slov docenta Blažíčka (zodpovedný za výsledky týchto testov) má priemerná populácia výsledok testu na úrovni až 1:30, čo je zdravotne veľmi problémové (priamy dôkaz extrémnej podvýživy). Na test som išiel po 16h hladovaní a deň pred tým som žiadne suplementy nekonzumoval, aby výsledok nebol skreslený. Za ideálny pomer sa považuje 1:3 alebo 1:5 (ja ho mám 1:4). Moje primerané hodnoty priamo súvisia s nízkou provokáciou inzulínu, ktorý inak vháňal o-6 MK do tkanív a membrán najmä v lete, keď sú dostupné sacharidy (pretože tie v zime nerastú), aby sa znížila priepustnosť buniek, ktorá v lete nie je taká dôležitá. V prírode sú cukry dostupné iba v lete a to, že ich môžeme jesť aj v zime neznamená, že za to neplatíme vysokú biologickú daň. V prírode sú cicavce v zime najchudšie (keď je zima zapína sa tuková “piecka”), tak prečo to majú ľudia presne naopak? Už poznáte odpoveď. Toto všetko automaticky súvisí s mojim vysokým stupňom otužilosti, nízkymi hodnotami glykačných procesov v tele (HbA1c + AGEs) a s vysokou biologickou hodnotou výživy, ktorú preferujeme.
-
Teraz vám už môžeme s čistým svedomím argumentovať to, prečo sa investícia do kvalitného jedla z dlhodobého hľadiska naozaj oplatí. Urobte všetko preto, aby ste si ju mohli dovoliť. Ak máte vysoký stupeň podvýživy (oi. aj pomer MK nad 1:5), tak ani sa nemôžete čudovať, že ste zmrzľoš a nedokážete sa ani len otužovať. Okrem toho nemôžete ani z ďaleka očakávať vysoké metabolické či hormonálne zdravie, pretože tie sú závislé od kvality zdravia vašich mitochondrií a buniek, ktoré potrebujú mať dostatočné množstvo o-3 (najmä DHA) na membránach (ideálne aspoň na úrovni 1:5). Tým pádom sa dá opäť odôvodniť aj fakt, prečo je u mňa možné spaľovať tak extrémne vysoké množstvá tuku v pokoji či v pohybe (tukový metabolizmus).
-
- 6. Emocionálna inteligencia: táto oblasť je zatiaľ najmenej prebádaná čo sa týka kvantifikácie a budeme potrebovať spolupracovať s ďalšími expertmi, ktorí nám pomôžu definovať stupnicu zdravia pre túto oblasť. Subjektívne sa hodnotiť nechcem, môžu to verejne (v komentoch) skúsiť ľudia s ktorými som v pravidelnom osobnom kontakte (buďte si však vedomí rozdielov v identite medzi 2D a 3D dojmami z človeka - viď oi. bod 2).
SePaD je našou odpoveďou na zložitosť problematiky, ale aj výhovorka v jednom. Prečo výhovorka? Pretože denne dostávame desiatky otázok, ale len na pár z nich dokážeme odpovedať bez poznania všetkých týchto skutočností, ktoré zahŕňa SePaD. Preto si mnohé veci vyžadujú nie len diskusiu, ale aj skúmanie individuálnych zvláštností jedinca, čo nemusí byť len vecou zopár minút zbierania údajov, ale skôr dlhých mesiacov.
Už skončilo obdobie, kedy sa môžeme spoliehať na trápne odporúčania formované “svetonázorom” tzv. GURU všemajstrov. Tí jednu a tú istú radu aplikujú paušálne na každého bez ohľadu na jeho individuálne zvláštnosti. To dnes už nie je možné akceptovať ani tolerovať. Vďaka našim empirickým poznatkom sa vieme vyznať v mnohých popisovaných oblastiach, ale vyhodnocovanie niektorých výsledkov zaberá kvantá času, čiže okamžité a zaručené rady pre každého už poskytovať, žiaľ, nevieme.
Preto sa pýtame, prečo by tu nemohol existovať funkčný nástroj, ktorý by všetkým pomohol krížovku života každého z nás lúštiť ľahšie a rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým? Asi jeden taký budeme musieť urobiť my sami v spolupráci s vami. Chcete sa na tom podieľať? Zatiaľ však nie sme vo fáze, kedy by sme dokázali každému z vás priradiť konkrétnu číselnú hodnotu pre vybranú oblasť. Vôbec nie je vylúčené, že tých oblastí v budúcnosti pribudne ešte viac. Veríme, že SePaD sa môže stať objektívnym nástrojom na meranie aktuálnej výšky verzie každého z nás. Vo výsledku v SePaD teste sa bude odrážať nie len váš postoj k životu (reaktívny vs. proaktívny), ale aj ovocie, ktoré so sebou prináša (výsledky). Ak zistíte, že vaše ovocie je už hnilé (vysoký stupeň degenerácie), môžete zmeniť postoj i stratégiu a svoju situáciu zmeniť. Je to vo vašich rukách, aj keď vieme, že niektoré degeneratívne zmeny sú žiaľ už nemenné. Ako by ste však vnímali situáciu, kedy by sa SePaD stal celospoločenským meradlom prosperity v snahe tvoriť trvalo skvelú spoločnosť? Akú revolúciu v systéme by to mohlo spôsobiť?
Celospoločenský dopad SePaD na prostredie okolo nás
Predstavte si situáciu, že SePaD by sa stal spoločensky akceptovaný nástroj na meranie aktuálnej verzie každého z nás. Takéto číslo by mal priradené každý jeden občan našej krajiny a toto číslo by patrilo k osobným údajom ako číslo vášho občianskeho alebo firemné IČO. V rôznych dopredu definovaných situáciách, by ste toto číslo museli preukázať, aby sa určila aj miera vašej osobnej zodpovednosti či dôležitosti. Napríklad politickí nominanti by nemohli mať horšie “známky” v SePaD teste v dôležitých oblastiach ako je bežný priemer, pretože to by spôsobovalo, že o našich životoch rozhodujú fyzicky a duševne nekompetentní jedinci, ktorí majú len vysokú schopnosť presviedčať (napríklad aj pomocou peňazí).
Treba si uvedomiť ako fyzická, zdravotná, či duševná stránka nášho tela zásadným spôsobom ovplyvňuje to, kto sme, ako sa správame a ako vnímame tento svet. Keď máte málo sily a ste až veľmi ohybní, nepodržíte si svoj názor. Keď ste skrátení a stuhnutí, vaša plasticita mozgu bude minimálna a tým pádom budete stále viac dogmatickejší a neschopnejší meniť svoje názory (nie len kvôli egu). Čím vyšší stupeň degenerácie máte, tým rýchlejšie starnete fyzicky, intelektuálne i duševné. A čo sa stane s vyhliadkami na budúcnosť našej krajiny, ak v nej bude mnoho zdegenerovaných spoluobčanov, ktorí dokonca rozhodujú aj o dôležitých verejných veciach?
Ak túto úvahu pritiahneme ešte viac za vlasy, tento mechanizmus by sa mohol stať centrálnym operačným nástrojom, ktorý by ovplyvňoval aj chod našej krajiny a dokonca aj zákony. Išlo by o úplne jednoduchý a verejne odsúhlasený prístup. To čo nás degeneruje, bude mať vysoké dane a veľmi sťažené podmienky na existenciu v našej krajine a naopak tomu, čo nám pomáha prosperovať, by sa vytvorili všetky podmienky na to, aby to mohlo existovať, ľahšie prosperovať a pomáhať ešte vo väčšom merítku. Jednoduché čo poviete?
Takýto systém by nám vo všetkých sférach života (dokonca aj v školstve, či zdravotníctve) umožňoval zbierať a kolektizovať údaje o sebe na jednom mieste. Z tohto miesta by sme dokázali sami a za pomoci ďalších expertov vyhodnocovať svoje snaženie a pokúšať sa maximalizovať aktuálnu verziu samého seba (čiže svoj potenciál). Ak sa do toho celého zapoja gamifikačné elementy, o celospoločenské snaženie v duchu trvalo skvelej spoločnosti máme postarané. Všetci by sme mali zároveň aj prístup k centrálnym anonymným dátam a štatistikám, ktoré by nám hovorili o tom, ako sa nám darí na globálnej úrovni (rodina, ulica, mesto, kraj, krajina). Toľkú transparentnosť ste ani nečakali že?
Len si predstavte, že potom by sa v televízii len málokedy ukázala reklama na degeneračnú potravinu, alebo by ste len málokde videli fast food reštaurácie, pretože na ich existenciu by bola uvalená napríklad vysoká daňová záťaž (okrem iného). Toto meranie by však malo mať aj celospoločenský status, kde aj samotní experti musia ukázať svoje “číslo”, ktoré poukazuje na to, ako zvládajú svoju profesiou nie len teoreticky ale aj v praxi (napríklad výživoví experti, lekári, tréneri a podobne). Potom sa už nikdy nemôže stať že ten, ktorý dokáže lepšie druhých presviedčať, ale jeho úsudok v praxi je mizerný, získa spoločenské postavenie či uznanie. Dokonca by sa mohlo stať, že isté povolania by si vyžadovali konkrétnu bodovú hodnotu keď vieme, že toto povolanie je náročné i zodpovedné a nemôžu ho vykonávať “niekým” dosadení ľudia.
Pýtate sa či to nie je až príliš diskriminačné? Obávame sa že je, ale to nie my sme diskriminační, ale samotná príroda. Jej zákony platia či si ich existenciu pripúšťame, alebo nie. Napríklad taká neplodnosť to nie je rozmar genetiky, to je vysoký stupeň degenerácie (v určitých smeroch, nie vo všetkých), ktorý poukazuje na to, že daná dvojica jednoducho nie je biologicky FIT. Takto sama matka príroda diskriminačne vyberá jedincov ktorým dovolí, aby svoje gény preniesli na ďalšiu generáciu (alebo aj nie) a podporila ich schonosť prežiť (základný prírodný zákon).
Preto nás mrzí, ak to vnímate s negatívnymi pocitmi. Toto je však realita, ktorej treba čeliť bez prikrášlenia. Nie ste bezbranná ovečka, ktorá má ťažký osud. Ste človek, ktorý môže mať zodpovednosť za vlastný život vo vlastných rukách. Dôležité je zistiť ako na tom ste a začať robiť patričné opatrenia.
Neverte diétam a výživovým štýlom
Vzhľadom na to čo sme si práve povedali, je nanajvýš oprávnené, aby ste v podstate neverili nikomu a teda ani nám. Ak poznáte svoje individuálne zvláštnosti, poznáte stupeň prosperity alebo degenerácie, tak nastal čas aby ste podľa toho začali pripravovať svoje vlastné protokoly (vo výžive či v cvičení), ktoré vás buď dostanú z problémov (pôvodných ilúzií) alebo uchránia v budúcnosti, pretože udržia vaše zdravie a vitalitu. Páči sa vám ketogénna nízkosacharidová strava a chudnete pri nej? Super, ale čo ďalej a aký to má vplyv na vašu celú metabolickú mašinériu? A čo ak ste uzavreli palivové kohútiky tak silno (najčastejšie zo sacharidov), že váš mozog bude jajkať, brániť sa a neustále sťažovať? Ste vegetarián či vegán a cítite sa fantasticky? Gratulujeme. Len by ste mali vedieť, že to nebude nadlho, pretože váš detoxikačný a antioxidačný potenciál sa vytratí spolu s podvýživou, ktorú si za dlhý časový horizont spôsobíte. A takto by sa dalo pokračovať s každou “vierou” a výživovým štýlom.
Všetky výživové štýly majú spoločnú jednu vec. Z dlhodobého hľadiska môžu viesť k výraznej podvýžive, ak sa na ne neaplikujú seba-kvantifikačné mechanizmy. Môžete si byť istý, že dnes pre vás môže byť napríklad také vegánstvo alebo ketogénna nízkosacharidová výživa veľmi osožné a zdraviu prospešné. Ale či to bude platiť aj z dlhodobej perspektívy, na to vám odpovie iba poctivý zber osobných údajov (napríklad na štýl SePaD), kde sa v prvom rade opierate o to, čo hovorí vaše laboratórium. Veríme, že niečo podobné sa stane v budúcnosti úplne prirodzeným štandardom ako to, že chodíte raz za rok na preventívnu zdravotnú prehliadku.
Nie všetci odborníci vedia všetko a ich osobná skúsenosť nie je na rovnakej úrovni. Každý sme múdri a hlúpi svojim spôsobom a podliehame väčším čí menším ilúziám. Je to však psiou povinnosťou každého experta, aby v záujme prinášania čo najobjektívnejších informácii bol otvorený ku kritike a bral vážne fakt, že aj neexperti mu môžu odkrývať diery v poznaní. Tu nejde o ego a image (obzvlášť, ak imidž podtrhujú vážené tituly). Tu ide o všeobecné dobro a o cestu za pravdou, ktorú by nemal deformovať žiaden sponzoring či lobbing. Potom sa nebavíme o expertoch a odborníkoch ale politikoch, ktorí nemajú čo v oblasti verejného vzdelávania hľadať.
Preto záver je taký, že všetky výživové štýly sú zaujímavé i vhodné, no z každého si treba vybrať iba takú časť, ktorá vyhovuje vašim individuálnym zvláštnostiam, ktoré identifikujete hneď potom, ako ste o sebe získate dostatok relevantných informácií.
Cesta od Homo sapiens k Homo degeneratis a späť
Týmto článkom sme sa pokúsili čiastočne poukázať na silu prírodných zákonov. Ak ich nerešpektujeme, doplácame na to rôznym stupňom degenerácie. A môžete si byť istý, že základným hybným kameňom všetkých živých tvorov na tejto planéte je schopnosť prežiť. Všetky živočíchy sveta k sebe hľadajú taký “doplnok” k svojej genetickej výbave (výber partnera), ktorý zabezpečí ešte úspešnejšie prežitie nasledujúcej generácie.
Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec. Sme výsledkom génovej expresie predchádzajúcich štyroch generácií. O tom ako vyzeráme dnes, rozhodli vaši pra-prarodičia, prarodičia, starí rodičia i rodičia. Oni rozhodli akú genetickú výbavu vám odovzdali. Na druhej strane ste však vy rozhodli, ako sa táto genetická výbava bude správať v enviromentálnom prostredí (váš životný štýl), ktoré ste okolo seba vytvorili (epigenetika). Táto veta teda rozhoduje aj o osude vašich potomkov. Ste s týmto stavom a s tým, čo po sebe zanechávate spokojní?
Výsledok v SePaD teste je priamo úmerný kvalite vašej mentálnej databázy, ktorú ste si sami vytvorili na ceste životom. Táto databáza obsahuje všetky informácie ktoré ste sa dozvedeli, zvyky, ktoré ste si osvojili, skúsenosti, ktoré ste nadobudli. Čím lepšia je vaša databáza, tým kvalitnejší je váš úsudok i životná skúsenosť. Ak je váš SePaD výsledok mizerný a miera vašej degenerácie vysoká, musíte sa zamyslieť nad tým, ako túto databázu čo najskôr vymazať a nahrať do nej nové a užitočnejšie informácie, na ktorých budete ďalej stavať. Najväčšia mizéria dnešných expertov a ľudí, ktorí sa pokúšajú radiť ostatným spočíva v tom, že hodnotia a posudzujú veci, s ktorými nemajú priamu osobnú skúsenosť. Niečo si prečítali, zaradili to do svojej mentálnej databázy na negatívne miesto aj bez toho, aby tomu porozumeli vlastnou skúsenosťou, ktorá si niekedy žiada aj pokus aj omyl. Preto viac omylov môže znamenať aj viac priestoru pre poučenie sa.
Preto ak vám niekto povie, aby ste lepšie počúvali svoje telo, ale vy nemáte žiadnu referenčnú hodnotu toho, ako také telo má fungovať, čo všetko dokáže a kde sú jeho hranice, nemáte sa o čo oprieť a len ťažko posúdite, či svoje telo “počúvate” dobre, alebo zle. Obzvlášť, ak patríte k ľuďom, ktorí majú už závažne zdravotné i estetické problémy. O to väčšiu dôležitosť naberá seba-sledovanie cez SePaD.
Túto problematiku ohľadom SePaD analýzy sa pokúsime do detailov rozpracovať v našej novej pripravovanej publikácii, ktorú píšeme s Martinom Chudým. Ale pri knihe nechceme skončiť. Pokúšame tento seba-kvantifikačný prístup rozpracovať aj ako platformu, ktorá by všetkým nám uľahčovala život. Na jej vývoji už pracujeme asi rok, zatiaľ čo prvých 80% času sme ideu len “rafinovali”, dolovali, tvorili, konzultovali, preverovali, syntetizovali, abstrahovali a formovali tak, aby bola čo najjednoduchšie uchopiteľná. O priebehu tohto projektu vás budeme samozrejme informovať.
Uvedomujeme si, že týmto článkom sme vám život neuľahčili a ani z ďaleka nezjednodušili. Obávame sa, že to bude už len komplikovanejšie. Exponenciálny rast nových poznatkov nám otvára stále nové dvere k novým skúsenostiam ale aj hlbším zamysleniam či to, čo robíme a odporúčame, sa nedá ešte vylepšiť. Kým aj my spoznáme všetky zákony prírody, máme ešte mnoho práce pred sebou. Ten kto ich nespozná, pretože sa pokúša veci zjednodušovať, bude mať smolu, alebo má asi takú šancu na prosperitu, ako keď vyhráte v športke. Preto nepodporujeme lenivosť mysle a nedokážeme poskytovať zaručené rady na 140 znakov.
Veríme, že keď sa nám raz SePaD sa nám podarí dotiahnuť do zdarného konca, oslobodíme vás všetkých aj od informačnej toxicity, ktorá zbytočne vzniká na vašej strane. Ak študujete informácie, ktoré nie sú relevantné pre vás a vašu situáciu, tieto informácie sa pre vás môžu stať toxické a priam škodlivé. Máte mentálnu databázu plnú poznatkov, ktoré pre vás nie sú relevantné a neviete si s nimi poradiť čo ďalej. Ak sa nám poradí nie len SePaD nástroj ale aj platformu dopracovať do štádia aké si predstavujeme, tento problém odpadne raz a navždy. Držte nám teda palce a pokiaľ chcete byť notifikovaní o ďalších krokoch v tomto projekte, tak si odber registrujte cez nasledovný formulár:
Súvisiace články:
-
SPOZNAJTE PILIERE METABOLICKEJ MAŠINÉRIE
-
ODSTRÁŇTE SVOJU METABOLICKÚ NEGRAMOTNOSŤ
-
ODMERAJTE FLEXIBILITU SVOJHO METABOLIZMU
-
UBRÁŇTE SA NEGATÍVAM NÍZKOSACHARIDOVEJ VÝŽIVY
-
SACHARIDY POUŽÍVAJTE AKO DOBRÝCH SLUHOV
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Dôležité informácie pokiaľ ste tu prvý krát:
- Ako prvý krok k vytvoreniu osobného účtu sa registrujte TU
- Ak ste sa už registrovali a podarilo sa vám zabudnúť svoje heslo, môžete si vygenerovať nové heslo TU
- Ak máte iné problémy s prihlasovaním alebo máte technické návrhy na zlepšenie našej webovej stránky, kontaktujte nás.
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Dôležité informácie pokiaľ ste tu prvý krát:
- Ako prvý krok k vytvoreniu osobného účtu sa registrujte TU
- Ak ste sa už registrovali a podarilo sa vám zabudnúť svoje heslo, môžete si vygenerovať nové heslo TU
- Ak máte iné problémy s prihlasovaním alebo máte technické návrhy na zlepšenie našej webovej stránky, kontaktujte nás.
spravil som si profil mastnych kyselin a omega 6/3 mam 1:28. Zaujima ma, ako si sa (ostatni) podla tvojich skusenosti dopracoval k pomeru 1:4. Ma vyznam jest na zaciatku 1PL rybieho oleja (1-2 mesiace) a postupne zvysovat prijem omega 3 zivocisnych tukov alebo radsej pravidelne napr. pol roka 1CL rybieho oleja?
Dakujem za odpoved.