
Zbavte sa celulitídy len za 45 minút
Aké objektívne faktory vám bránia zbaviť sa tohto rozšíreného problému? Tento pojem straší každú jednu ženy od mladého veku a je zdrojom nejednej depresie. Ako sa tohto problému natrvalo zbaviť bez toho, aby ste podliehali ilúziám a opäť skĺzli do roviny pokusu a omylu, ktorí vedie len k ďalším neúspechom?

Trápi vás celulitída? Najprv sa zbavte ilúzií a do roka môže byť problém vyriešený
Zdá sa, že boj s celulitídou je dnes nekonečný príbeh. Krémy, pančuchy, legíny, špeciálne oblečenia, masážne prístroje, oleje či valčeky, ponorné vane, “špeciálne” mesačné kúry, peelingy a iné zázraky. Dnešná moderná doba nám ponúka možnosti, ktoré svojim “zaručeným” efektom bojujú o našu pozornosť viac, ako kedykoľvek pred tým. Sú však tieto postupy skutočne účinné s bojom pomarančovej pokožky, ktorú dámy tak veľmi neznášajú?
Mnoho žien si myslí, že boj je márny, pretože sa jedná o nejakú genetickú poruchu či defekt pokožky, s ktorým sa nedá mnoho urobiť. Netušia, odkiaľ sa celulitída berie a keďže mnohé postupy vôbec nefungujú alebo fungujú len krátko, tak svoj boj vzdávajú a prehlasujú, že toto je ich “prirodzenosť” aj napriek tomu, že im to spôsobuje depresie. Na depresii nie je nič zlé ak si uvedomíte, že niečo nie je vo vašom živote v poriadku a potrebujete s tým niečo aktívne urobiť (zmena). Aby toho však nebolo málo, na celý problém ešte viac poukazujú média. V mysliach žien neustále definujú ideál krásy, ktorý je pre 95% žien kompletne nereálny a nedosiahnuteľný. Tých 5% to síce dosiahne, ale udrží len veľmi krátko. Tento ideál krásy je nereálny už len z toho dôvodu, že 100% žien v časopisoch, ktoré nás presviedčajú o svojej kráse, prešli buď plastickými zmenami, alebo retušou vo photoshope (najčastejšie však obomi naraz).
Potom si iné bulvárne média vezmú na mušku tie isté krásne ženy a ukážu ich v úplne opačnom svetle na dovolenkách a jachtách, kde už čaro krásy sa akosi vytráca pod rúškom tvrdej reality (fotky s dôkazmi tučnoty a celulitídy). Azda neexistuje jedna celebrita na svete (od speváčiek až po modelky), ktorá by nebola nafotená tisíce krát pred plátnom v tom najkrajšom svetle a hneď v zápätí s celulitídou na zadku či stehnách len v časopise na vedľajšej poličke. Prečo to média robia? Možno azda preto, že v rebríčkoch krásy patrí táto téma v mysliach žien medzi tie najpoprednejšie a tým pádom si médiá zabezpečujú pozornosť (prežitie). Časopis zo zvedavosti kúpite alebo si prečítate internetový článok, kde uvidíte “len” dvadsať reklám (napríklad aj na riešenie celulitídy).
Dnes sa v lifestylových a bulvárnych časopisoch bežne poukazuje na takú či onakú celebritu, ktorá bola náhodne nafotená mimo svojej “formy” a tým pádom sa stala terčom posmechu alebo hanby. Vraj na zadkoch žien s nadpozemským množstvom peňazí celulitída nemá čo hľadať. Ale čo ak táto celulitída tam bola aj bez toho aby sme o tom doteraz vedeli? Niekedy trochu viac, niekedy menej. Ale potom si aj vy môžete povedať, že na tom nie je nič zlé, že je to úplne normálne. Je však celulitída prirodzený prejav ženskosti, alebo skôr prejav osobnej nezodpovednosti a nevedomosti?
Držme problém pri živote: celulitída ako štandard už aj medzi hviezdami
Existujú medzinárodné krásky, ktoré sa na scéne držia v dobrej kondícii dlhé roky, hoci mnohé fotky z dovoleniek tiež jasne ukazujú na fakt, že v čase oddychu sa ich “štíhla línia” mení na postavu so skrytou alebo viditeľnou nadváhou i celulitídou. To, že niektoré celebrity sa na scéne dokážu udržať tak dlho v dobrej “forme” pre nás neznamená že všetko čo robia, je správne a že sú to vzorové osobnosti hodné nasledovania. Znamená to len toľko, že ich telo má vyššiu toleranciu voči metabolickým znásilneniam, ktoré predchádzali sezónnym foteniam v časopisoch, súťažiach či módnym prehliadkam. No stále je to len tá istá “jazda” na metabolicky nebezpečnom kolotoči, ktorý niekto vydrží dlhšie, niekto kratšie a potom je koniec. Potom, ako to metabolizmus už jednoducho nedokáže akceptovať nastáva hranica, za ktorou už možno nie je návratu a vznikajú trvalé metabolické poškodenie (čiže aj trvalá celulitída). Dnes sa však aj trend v médiách čiastočne zmenil a niektoré celebrity svoj problém s celulitídou otvorene priznávajú.
Poučenie je však nasledovné. Mechanizmus funguje tak, že na jednej strane sa vytvára ideál krásy, ktorý je nereálny i nedosiahnuteľný a to dokonca aj pre celebrity, ktoré ho prezentujú. A na druhej strane sú tu riešenia, postupy a celý priemysel krásy, ktoré tento problém takzvane ”rieši”. Tieto riešenia však ani z ďaleka nie sú to, čo sľubujú, ale iba tá istá strana ošúchanej mince, ktorá problém ešte zhoršuje (jo-jo).
Z toho plynie záver, že akékoľvek vonkajšie riešenia (krémy, maste, masáže, procedúry a iné postupy), nemajú takmer žiaden dopad na riešenie celulitídy, okrem liposukcie. Tá má len malé výhody s veľkými rizikami, ale tomu sa budeme venovať až o chvíľu. Pre vás je dôležité pochopiť, že bez ohľadu na stupeň celulitídy, aj vy máte šancu vyriešiť tento problém. Ale žiaľ nebude to v časovom okne, v akom ste si to predsavzali (napríklad do najbližšieho leta). Ako tento problém teda riešiť? Hneď, hneď vám to prezradíme. Najprv si poďme analyzovať vašu situáciu, v ktorej sa môžete práve teraz nachádzať.
Ako viete, že máte celulitídu
Väčšina žien to vie veľmi dobre aj bez zvláštnej debaty. Celulitída sa začína formovať najprv okolo zadku, v pokročilejších štádiách aj na stehnách. V najextrémnejších prípadoch sa celulitída rozprestriera úplne po celých nohách od pása dole až po členky. Na ostatných miestach na tele, kde sa hromadí nadbytok podkožného tuku (napríklad na bruchu, alebo na tricepsoch) sa pokožka zvyčajne nedeformuje týmto typickým “pomarančovým” spôsobom, ako je tomu od pása dole. Je však rozdiel aj v tom, akým typom postavy disponujete. Ak máte typický “hruškový” typ postavy, tak hormonálne najcitlivejšie miesta na tele máte práve okolo zadku a na stehnách, takže ak sa nahromadia metabolické poškodenia, celulitíde neujdete. Ak však máte “jabĺčkový” typ postavy, je tu malá šanca, že celulitídu nedostanete, pretože najviac citlivé miesta na vašom tele sú na bruchu a nie od pása dole. Váš prípad sa môže stať zdravotne rizikovejší vtedy, ak sa vám zväčšujú zásoby tuku nie len medzi brušnou stenou (svalom) a pokožkou, ale aj tie medzi orgánmi (viscelárny tuk). V takom prípade je váš typ nadváhy podstatne zdravotne rizikovejší (aj ťažšie odstrániteľný) ako ten, kedy sa tuk koncentruje najmä od pása dole.
Celulitída sa však mylne spája aj s výškou veku. Nie je podstatné to, koľko máte rokov ale to, koľko metabolických a hormonálnych poškodení ste si za celý život svojimi diétnymi (a inými) experimentmi nahromadili (kvalita biologického veku). Existuje priama úmera medzi objemom celulitídy a objemom metabolického poškodenia, ktorým aktuálne disponujete, čo nemá s vašou genetikou vôbec nič spoločné.
V dámskych magazínoch a médiách sa celulitída najčastejšie rozlišuje v štyroch stupňoch. V prvom ju nie je vidieť voľným okom, ale pri kontakte s pokožkou (tlakom prstov okolo zadku a stehien), sa pomarančová pokožka už objavuje. Niekedy je viditeľná aj na veľmi dobrom svetle, napríklad v lete v plavkách. Častokrát ide aj o štíhle dámy, ktoré majú “kocky” na bruchu, ale ešte stále veľké množstvo podkožného tuku od pása dole, čo je primárna príčina vzniku celulitídy. Každý ďalší stupeň celulitídy je už len viac a viac viditeľný a zasahuje väčší objem pokožky. Preto si môžete byť isté, milí dámy, že čím viac je zanedbaná vaša výživová, kondičná a zdravotná stránka, tým väčšou nadváhou disponujete a tým pádom aj väčšia plocha pokožky trpí celulitídou. Aj podľa objemu celulitídy by sa dala diagnostikovať kvalita životného štýlu na praktickej úrovni (neoptimálnosť zvykov, výživy i kondície). V tomto smere mnoho žien stále podlieha ilúziám a i napriek viditeľným problémom svoj životný štýl označujú za takzvane “zdravý”.
Celulitída nie je žiadna záhadná choroba pokožky, či genetický defekt. Je to len veľmi hrubá kožná riasa okolo zadku alebo stehien, ktorá sa nachádza medzi svalom a pokožkou. Nahromadený tuk tlačí zospodu na pokožku, ktorá sa jednoducho deformuje pomarančovým efektom. Ak by ste na sebe pravidelne realizovali merania kaliperom tak by ste zistili, že celulitída vám začala vznikať až vtedy, keď kožná riasa sa zväčšila nad 4 centimetre najmä okolo zadku (to mohlo byť už v puberte alebo pokojne až v dospelosti). Kožná riasa menšia ako 4 centimetre netlačí na pokožku tak silno (najmä v oblasti zadku a stehien), aby bolo vidieť pomarančovú kožu a príjemne kopíruje tvar svalov bez ďalších estetických deformácií. Či tam nejaké svaly sú, to je už ale iná kapitola.
Podľa stupňa celulitídy by sa dal vypočítať aj časový rámec, v ktorom sa problému môžete zbaviť. Kým pri prvom stupni celulitídy a skutočne optimálnej životospráve môžeme hovoriť o niekoľkých mesiacoch (od 6 - 12), tak pri vyšších stupňoch až o niekoľkých rokoch. Áno, až také veľké poškodenia sa nachádzajú v celej metabolickej mašinérií a pokiaľ ju neopravíte, nemôžete očakávať, že celulitída zmizne. Celulitída je dôsledkom vašej zlej životosprávy, nie jej príčinou.
Takže je načase konečne nastúpiť na tú poslednú a jedinú správnu cestu, na ktorej žiaľ neexistujú žiadne skratky. Na cestu, ktorá smeruje k trvalým výsledkom, pretože všetky tie, ktoré vám cez skratky sľubovali vytúžené výsledky, ste už vyskúšala. Vy viete ako to dopadlo a teraz viete prečo. Zbavte sa svojich ilúzií o plavkách v najbližšom lete a skúste na sebe skutočne poctivo zapracovať, aby ste boli so sebou naozaj spokojná a svoju spokojnosť si natrvalo udržala. Ilúzie z vás opadnú hneď potom, ako vám vo videu názorne prezradíme, ako si odmerať hrúbku svojich podkožných rias na 10-tich miestach. Pred tým si však vysvetlíme ešte hlbšie dôvody, prečo celulitída vzniká.
Prečo vzniká celulitída a aký má na tele zmysel
To, ako vzniká celulitída už v tom konečnom štádiu cez nadváhu, sme si vysvetlili vyššie. Ale prečo vôbec vzniká nadváha, ktorá celulitídu dodatočne spôsobuje? Jadrom celého problému je podvýživenosť. Áno, počujete správne. Zabudnite na akékoľvek genetické či iné prejavy, na ktoré sa dá donekonečna vyhovárať. Ani krémiky, mastičky a ďalšie “zázračné” procedúry vám toto jadro problému neodstránia. Nedostatky v životospráve, kumulujúce sa už od mladého veku žien, sa odrážajú nie len v estetickej, ale v prvom rade na zdravotnej stránke.
Najväčší problém je psychológia, s akou ženy vnímajú podkožný tuk. Neznášajú ho ako niečo na svojom tele, čo sa tam tvorí iba náhodou, omylom, naschvál. Nechápu, že ide o záchranný mechanizmus, ktorý má svoje biologické opodstatnenie (ochrániť pred tým najhorším - smrťou). Tuk vás chráni pred stratou zdravia či života. Príroda nás obdarila mechanizmami, ktoré nás dokážu uchrániť pred tým najhorším. Všetok metabolický odpad, ktorý vzniká vo vašom tele prostredníctvom neadekvátnej výživy a neoptimálnej životosprávy má svoje miesto. Áno, týmto miestom je pivnica, zvaná “podkožný tuk”, do ktorej sa hádžu všetky metabolické odpadky, ktoré by vám inak otrávili vnútorné orgány alebo jednoducho poškodili zdravie. Takže veľkosť podkožného tuku je priamo úmerná odpadu, ktorý musí vaše telo metabolizovať a zbaviť sa ho. A vy neznášate niekoho, kto vám reálne zachraňuje život? Uvažujte!
Tak, ako keď posilňujeme svalovú hmotu a ona rastie, tak dokážeme posilňovať aj túto tukovú hmotu, len výsledok nie je rovnako krásny. Tukové tkanivo je aktívny orgán, ktorý produkuje množstvo dôležitých hormónov a medzi tie najdôležitejšie patrí aj leptín. Jeho mechanizmy fungovania sme popísali v niektorých našich publikáciách, či článkoch, preto sa ním dnes špeciálne nebudeme zaoberať. Mechanizmus dlhodobo negatívne zmeny v metabolizme sa dá zjednodušene popísať v nasledovných bodoch:
- kvalita prijímanej kalórie u konzumenta klesá (preferujú sa sacharidy, technologicky spracované potraviny, sladkosti, jednoducho potraviny bez vysokej výživnej hodnoty),
- zvyšuje sa deficit kľúčových živín v tele, na čo mozog začína reagovať zvýšeným pocitom hladu, aby zvýšil šancu že “konzument” sa uvedomí a dodá telu čo potrebuje na udržanie vysokej kvality zdravia i estetiky,
- konzument kvalitnú stravu nedodáva, je stále hladnejší a hladnejší, tým skôr sa uspokojuje lacnými kalóriami, ktoré nerobia nič iné len dobre chutia, ale skutočné živiny nedodávajú (minerály, vitamíny, aminokyseliny, antioxidanty, mastné kyseliny, iné), konzument sa stáva podvyživenejší,
- lacné kalórie okrem toho vytvárajú v tele príliš mnoho zápalových reakcií (zápal = priberanie) a negatívnych hormonálnych problémov, čo vedie k ďalšiemu poklesu zdravia, kondície, vitality a následne aj estetiky,
- telo tento problém prehlbuje ešte viac tým, že na kompenzáciu týchto neduhov si musí brať “tajné zásoby” živín z miest ako sú kosti, pečienka či iné orgány, ktoré začínajú fungovať neefektívne (znižuje sa detoxikačná i antioxidačná kapacita tela a ďalšie životne dôležité mechanizmy),
- tie najkľúčovejšie časti nášho tela (bunky a mitochondrie), sa stávajú čoraz viac defektné, málo výkonné a podvyživené, pretože taká vysoko sacharidová, vegánska či vegetariánska, alebo dokonca aj neoptimálna ketogénna výživa neposkytujú dostatok kľúčových živín pre telo,
- predovšetkým omega-3 mastné kyseliny > konkrétne DHA, čo je najdôležitejšia látka pre živé organizmy na celej planéte (pátrajte kde sa jej nachádza najviac na tele i v potrave),
- emóciami zronený konzument v záujme zlepšovania svojho zdravia (i nálady) sa stáva ešte viac pomätený a niektoré signály svojho tela vyhodnocuje asi tak, že namiesto toho, aby si dal kvalitný šalát s avokádom a BIO pečienkou, do seba tlačí kopy krémešov, sladkostí, či iných takzvaných “odmien”, ktoré len prehlbujú jeho podvýživu,
- koľkí z vás neraz nemali problém na posedenie skonzumovať celý liter “kvalitnej” zmrzliny (či iných “dobrôt”), ale na jeden kilogram zdravého jedla sa už v žalúdku miesto záhadne nikdy nenašlo?
- jeho mozog sa dostáva do začarovaného kruhu, kde sa zvyšuje závislosť od potravín, ktoré sa rýchlo premenia na glukózu, pretože mnohé bunkové mitochondrie stratili kapacitu využívať “tukovú energiu” a celé telo sa nastavuje do cukrového metabolizmu, v ktorom sa bez glukózy “naozaj” nezaobíde, dôsledky sú fatálne,
- každým dňom konzument postupne mení svoju génovú expresiu, kedy sa tie “zlé” gény postupne všetky zapínajú a spúšťajú programy ktoré podlamujú zdravie, spôsobujú nadváhu a iné estetické defekty (napríklad celulitídu),
- tie dobré gény sa žiaľ “vypínajú”, pretože telo na ich spúšťanie potrebuje kvalitnú výživu a vysoký stupeň kondície, pričom tieto podmienky v tele už prestali existovať,
- a potom toto génové “naladenie” prechádza aj na ďalšie generácie (deti, vnúčatá), ktorá podliehajú degeneratívnym ochoreniam ešte skôr, ako ich rodičia či prarodičia (príklad diabetu II., ktorým kedysi trpeli len starý ľudia, preto sa volala starecká cukrovka, no dnes je bežné, že ho už dostáva mládež v puberte).
Prekvapení až kam nás to zaviedlo? Už pred 75-timi rokmi Weston A. Price preukázal, ako “moderná” výživa založená na prázdnych kalóriách spôsobuje fyzickú degeneráciu pôvodných domorodých ľudí a ako sa táto degenerácia prenáša aj na ďalšie generácie. Niet sa čomu čudovať, že v časoch politiky cereálnych lobistov, boli jeho práce zakazované. Z výskumu na zvieratách však vieme, že to trvá až 4 ďalšie generácie správneho stravovania i pohybu, kým sa tieto degeneratívne zmeny opravia a “zapnú” sa tie správne a zdravé gény vo výbave jedinca. Strašidelné? Podľa nás určite, preto je načase zamyslieť sa nie len nad sebou. Poďme teda čeliť realite. Zistite, aké veľké sú vaše kožné riasy nie len na zadku a stehnách, ale aj na 10-tich miestach vášho tela. Budeme na to potrebovať prekvapivo jednoduchý a lacný nástroj. Váha na meranie telesnej hmotnosti to však nebude. O čo ide?
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.