Vyrovnajte svoje bolestivé telo cvičením
Zdá sa vám že niekedy, keď moc trénujete, tak potrebujete vyresetovať svoje nastavenie svalov, aby nevznikali disbalancie či rôzne preťaženia? A čo neustále sedenie za počítačom či volantom auta? Nespôsobujú vám stuhnutosť svalov či iné komplikácie? Čo takto vyrovnať sa správnym cvičením?
Viktor Kozubek - movement expert ktorý vás vyrovná
Ako mať vlastné telo nastavené tak, aby sme si nespôsobovali žiadne svalové nerovnováhy? Prečo keď intenzívne športujeme niektoré svalové partie sú silnejšie, skrátené a opačné oslabené? Alebo častejšia situácia nastáva, keď ľudia po celý deň pracujú (najčastejšie v polohe sedu) a tiež si spôsobujú preťaženia iba niektorých svalových partií (šíja, prsia, biceps, iné), ktoré potom bolia, sú stuhnuté, spôsobujú bolesti hlavy alebo iné komplikácie. Dá sa s tým niečo urobiť? Môžu existovať postupy, pomocou ktorých si vyrovnáme naše krivé telo?
Presne na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedá náš elitný expert Viktor Kozubek, ktorý sa po komplexnej stránke zaoberá pohybom (movement), fyzioterapiou, kineziológiou, rehabilitačnými i stabilizačnými technikami a mnohými ťažkosťami, ktoré si bežne spôsobujeme prílišným športovaním alebo naopak aj absenciou cvičenia. Konkrétne ukážky vám prezentujeme vo videu, no predtým ešte Viktora vyspovedáme v našom interview.
1. Viktor prezraď nám prosím ťa na úvod, ako si sa k tejto tvojej profesii dopracoval a čo ťa k tomu viedlo?
Už ako dieťa som bol veľmi neposedný špekulant, (skateboard, korčule, kolobežka, bicykel, karate, tenis, kanoistika, posilňovňa, parkour) no z krátka všetko, čo sa pohybu týkalo ma vždy zaujímalo. Prostredníctvom rýchlostnej kanoistiky som sa dostal aj na fakultu telesnej výchovy a športu na UK v Bratislave (FTVŠ UK). Na univerzite bolo fajn, ale vrcholový šport nebolo odvetvie, v ktorom by som si dokázal sám seba predstaviť. Preto som sa rozhodol urobiť zásadný krok. Začal som pracovať ako osobný tréner v Golem Health Club Eurovea. Tu som sa dostal k mnohým školeniam a rôznym fyzioterapeutickým kurzom. Mal som potrebu pohnúť sa ďalej, a tak sme spolu s Majom Černým, Ľubom Lipovským a Jurajom Vlčekom založili v Bratislave No Will No Skill Academy, kde ľudí, ale aj seba, dávam dnes do poriadku. Aby som však bol oprávnený pracovať v tejto oblasti, podstúpil som aj množstvo školení:
- Akrální koaktivační terapie (PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D.)
- Testování a trénink funkční dynamické stabilizace (PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D.)
- Funkční kondiční trénink ve fyzioterapii (Mgr. Iľja Číž, Ph.D., PaedDr. Roman Švantner)
- Funkční trénink bederní páteř, pánev a dolní končetina (PhDr. Petra Vondrášová, Ph.D.)
- Škola vzpierania (Mgr. Gabriel Buzgó, PhD.)
- Škola drepu (Mgr. Gabriel Buzgó, PhD.)
- Výživa pre výkon a zdravie (Mgr. Milan Sedliak, PhD.)
- Doplnky výživy pre silový tréning a fitness, vedecké fakty o ich účinku a dávkovaní (Mgr. Milan Sedliak, PhD.)
V oblasti fyzioterapie, kineziológie a regenerácie sa vzdelávam stále. Je to široké spektrum neprebádaných informácií a možností, stále posúvať svoje hranice ďalej. Či už intelektuálne, alebo tie fyzické.
2. S akými najčastejšími problémami ťa ľudia kontaktujú? Existuje nejaký univerzálny problém, ktorým pravdepodobne trpí väčšina z nás?
Najčastejšie problémy? Jednoznačne bolesti chrbtice.
Viem, že každý by chcel univerzálny liek na všetky problémy. Nie je to také ľahké. Stretávam sa s mnohými prípadmi denno denne a každý má svoje charakteristické špecifiká. Čo je však zaujímavé, že títo ľudia, majú vždy jednu vec spoločnú, a teda, moderný pohybový stereotyp. Čo to je? Je to sumár pohybov, ktoré človek v daný deň vykonáva najviac.
Tieto pohyby ľudí formujú. Hovorím teraz najmä o pohyboch ako chôdza, beh, sedenie za počítačom, domáce práce, šoférovanie prípadne športové aktivity. Pokiaľ ľudia svoj pohybový stereotyp nemenia a vykonávajú stále tie isté pohybové aktivity dookola, prichádza remodelácia telesných štruktúr (kostí, svalov, šliach) a bolesť.
Na ľudskom tele má všetko a teda aj každý sval svoj zmysel. Pokiaľ svaly nepoužívame ochabujú. Keď ich používame, skracujú sa. Svaly z hľadiska môžeme z hľadiska ich funkcie rozdeliť do mnohých skupín. Niektoré svalové skupiny majú tendenciu sa skracovať, iné naopak ochabovať. Vzniká tak určitá svalová nerovnováha-disbalancia. Mojou úlohou je natiahnuť skrátené svalstvo, posilniť ochabnuté svalstvo a navrátit tak ľuďom stratenú rovnováhu. (zbaviť ich bolesti)
3. Pri svojej práci používaš aj nejaké špeciálne rehabilitačné pomôcky? Existuje nejaká základná domáca výbava, ktorú by si mal každý z nás zabezpečiť v prípade, že má záujem odstraňovať na svojom tele najčastejšie sa vyskytujúce svalové disbalancie?
Áno používam mnoho pomôcok: SM systém, propriofoot, bossu, fitlopty, overbal, loptičky, rollery, expandre, závesné systémy, šmykové podložky, segmentálne závažia a iné. Čo sa týka nejakej domácej výbavy, myslím si, že by nemal chýbať expander, loptičky prípadne nejaké ľahké jednoručky (2-4kg) a drevená tyč. Pre športovcov sú to najmä rollery na uvoľňovanie, fitlopty, loptičky a ďalšie.
Ako vyzerá taký konkrétny Viktorov postup, si môžete názorne pozrieť v nasledovnom videu. V ňom Viktor priamo pracuje s Tinou a jej svalovými disbalanciami, ktoré najprv identifikuje, potom ich napráva a na záver Tine odporúča postupy, ktoré by mala dodržiavať celoživotne, aby sa jej svalové disbalancie napravili a nespôsobovali jej zbytočné ťažkosti.
Komplexné rehabilitačné DVD v príprave
Na záver máme pre vás jednu veľmi zaujímavú správu. V spolupráci s Viktorom pripravujeme jedno celé DVD s názvom "Daj sa dokopy", ktoré komplexným a vyčerpávajúcim spôsobom riešiť všetky oblasti pohybového aparátu. Do tohto DVD spolu s Viktorom zapracujeme aj naše postupy z rehabilitácie kolena po operácii, ktoré sú na našej stránke dostupné v podobe článkov či bezplatnej publikácie [1], [2], [3], [4]. Lenže kolenný kĺb je len jednou zo šiestich oblastí, na ktoré bude toto DVD zamerané. DVD bude mať tieto okruhy:
1. telesné jadro
2. krčná chrbtica
3. ramená
4. bedrové kĺby
5. kolenné kĺby
6. členky
Najväčšiu pozornosť budeme venovať nesprávnemu držaniu tela (predsun hlavy, hrudná kyfóza, drieková lordóza, skolióza), bolestiam v oblasti krčnej chrbtice, ramien a hrudnej oblasti chrbtice (horný skrížený syndróm = thorako-humerálny skrížený syndróm), nesprávnemu dýchaniu (hyperventilácii). Ďalej sa naučíme správnu dychovú vlnu, odbúrame stres bolestiam driekovej chrbtice, disfunkcii brušného svalstva a slabej aktivite sedacieho svalstva (dolný skrížený syndróm = lumbo-ischiadický skrížený syndróm). Budeme venovať pozornosť aj postaveniu kolien do O a do X, plochej či vysokej nohe resp. často podvrtnutým členkom.
Budeme odstraňovať disfunkcie a disbalancie, mobilizovať, stabilizovať a napriamovať. Predvedieme i série cvičení a inštruktážno-vzdelávacích videí prostredníctvom ktorých by mal byť každý človek schopný odstrániť svoj problém aj v pohodlí svojho domova (prípadne sa problému preventívne vyhne).
Súčasťou DVD budú aj takzvané tipy do práce. Naučíme sa napriamovaciu rutinu, uvoľníme často preťažované svalstvo a vzpružíme svalstvo ochabnuté. Dáme si aj pár technických rád pred a po skončení tréningu, aby sme si neublížili a svoj výkon maximalizovali. Do DVD zároveň pripravujeme aj sekciu špeciálne pre športovcov, zameranú na konkrétne športové odvetvia a ich kompenzáciu. Taktiež si niečo povieme aj o kineziotapingu, kedy a najmä ako ho použiť. Ale o tomto DVD produkte si povieme podrobnosti až niekedy nabudúce. Dovtedy vám želáme aspoň čiastočne úspešné resetovanie tela, aby vaša lepšia verzia samého seba bola oslobodená od akýchkoľvek bolestí.
Súvisiace odkazy:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.