Ako testovať výkon oslabeného kolena
Či už ste absolvovali operáciu kolena alebo ste sa zranili, v každom prípade bude pre vás dôležité priebežne zisťovať výkon svojho oslabeného kolena. Ako sa dá testovať koleno? Čo tým získate a ako sa podľa toho môžete zariadiť? To všetko sa dozviete z nasledovného článku.
Ako si môžete otestovať výkon operovaného alebo zraneného kolena
Z našich článkov ste mali možnosť naštudovať si, ako spevniť svaly kolena po operácii cvičením a zistili ste, akých 10 chýb po operácii meniskov alebo krížneho väzu by ste sa nemali dopustiť. Teraz sa budeme zaoberať veľmi dôležitou témou, ktorá vás bude sprevádzať až do úplného zotavenia. Témou tohto článku je vlastná diagnóza výkonu oslabeného kolena resp. celej nohy.
Nezáleží na tom, či ste mali úraz a ešte vás neoperovali, alebo ste práve "zišli" z operačného stola. V oboch prípadoch bude až do úplného vyliečenia pre vás dôležitá nasledovná pomôcka. Tou pomôckou bude diagnóza výkonu kolena, ktorá vás bude sprevádzať veľmi dlho. Ak sa chcete dopracovať k pôvodnému, alebo ešte k lepšiemu výkonu kolena ako pred zranením či operáciou, musíte vedieť analyzovať váš aktuálny stav. Vo vašom prípade by ste mali sledovať dve hlavné veličiny:
- Obvodové parametre stehna a lýtka zdravej i oslabenej nohy
- Percentuálny výkon zdravého kolena (100%) verzus oslabeného kolena (?%)
Obvodové parametre si dokážete zmerať jednoducho. Na to vám postačí meter, papier a ceruzka. Tento údaj by ste mali sledovať minimálne jeden krát za mesiac a výsledok merania si zapisovať na rovnaký papier pre porovnanie. Rozdiel medzi obvodom zdravého stehna na viacerých miestach, v pomere s oslabeným stehnom (kolenom), vám dáva jasnú informáciu koľko svalovej hmoty a sily musíte ešte tréningom vybudovať. Vašim cieľom je dobehnúť nielen obvody, ale aj výkon zdravého kolena na 100%. Ako však odmeriate percentuálny výkon svojich kolien a stehien?
Vlastná diagnóza výkonu oslabeného kolena
Ak ste dlho s oslabeným kolenom veľmi nehýbali kvôli operácii alebo zraneniu, nepodliehajte ilúzií. Čím dlhšia bola doba nehybnosti, tým horšie. V tomto smere sú bandáže, ortéza a barle neželanou podporou. Čím dlhšie sa na ne budete spoliehať, tým náročnejšia úloha vás do úplného vyliečenia čaká. Celý šľachový a svalový aparát okolo kolena budete mať viac, či menej oslabený a vašou prvou úlohou je zistiť percentuálny výkonu slabšieho kolena a stehna. Zdravá noha predstavuje 100% sily i výkonu a teraz si ukážeme, aké jednoduché cvičenia vám pomôžu analyzovať váš stav.
TEST PRVÝ - poskoky na mieste
Začnite poskakovať čo najvyššie najprv na nohe so zdravým kolenom, aby ste vedeli aký výkon znamená 100%. Potom nohu vymeňte a pokúste sa odhadnúť pokiaľ siaha výkon oslabeného kolena. Ak ste operáciu absolvovali už dávnejšie, vyskúšajte vyskakovať so zdravou nohou tak, že koleno budete ťahať čo najbližšie k hrudníku. Potom vyskúšajte robiť rovnaké výskoky s oslabeným kolenom, aby ste zistili pokiaľ dokážete koleno vytiahnuť v porovnaní so zdravým kolenom. Odhadnite percento výkonu slabšieho kolena (a stehna) a svoj odhad si zaznačte na papier.
TEST DRUHÝ - skok do diaľky
Aj pri tomto teste postupujte rovnako. Najprv skočte čo najďalej zo zdravým kolenom a potom vyskúšajte maximálny skok do diaľky s kolenom oslabeným. Rozdiel v dosiahnutej vzdialenosti je rozdiel percenta výkonu medzi kolenami. Opäť si tento údaj poznačte. Pri prvom aj druhom teste musíte zapojiť maximum svalovej hmoty i sily, vďaka čomu sa preukážu všetky nedostatky oslabeného kolena.
TEST TRETÍ - prísedy v kľaku
Vašou snahou je v kľaku zdvihnúť kolená od zeme na 1 centimeter, zdvihnúť oslabenú nohu a pokúsiť sa prisadnúť si čo najďalej dozadu bez dotyku kolena zeme. Potom to isté vyskúšate na oslabené koleno a tak získate jasný prehľad, aké percento výkonu dokáže utiahnuť oslabené koleno. Aj tento výsledok si poznačte na papier pre porovnanie v budúcnosti.
Tento tretí test je iný ako prvé dva testy. Rozdiel je v tom, že prvé dva testy vám prezrádzajú ako je na tom vaša svalová hmota a kostrové svalstvo. Tento tretí test vám ukáže, ako sú spevnené, alebo naopak oslabené vaše šľachy a úpony. Tie sú v otázkach skorého uzdravenia kolena absolútne rozhodujúce. Prečo je to tak?
Šľachy a úpony rozhodujú o rýchlosti vášho uzdravenia
Ak chcete rýchlo zregenerovať svoje kolena, nabrať silu do svalov atrofovaného stehna a vyrovnať výkon zdravej nohy, vašou základnou úlohou je vybudovať silný šľachový základ, na ktorom môžete stavať svoj výkon. Bez pevných šliach a úponov sa vám koleno nikdy nepodarí úplne zrehabilitovať. Aj keby ste celý deň cvičili na strojoch (tradičné predkopávanie a zakopávanie), tak vám to nepomôže. Dôvod je ten, že silovými cvičeniami vybudujete svalovú hmotu a pravdepodobne sa vám podarí aj vyrovnať obvodové parametre medzi zdravým a oslabeným kolenom. Lenže v takto vypracovanej nohe (a kolene) bude chýbať výkon. A výkon je podstatnejší, pretože určuje mieru vašej funkčnosti a zábranu zranenia do budúcnosti.
Na druhej strane ak sa vám podarí silu šliach opäť obnoviť alebo zvýšiť, skrátite nie len dobu rehabilitácie, ale zvýšite aj výkon celej nohy. Na tomto princípe sú založené naše rehabilitačné cvičenia. Tieto cvičenia, ktoré už poznáte z našich predchádzajúcich videí, sú vo veľkej miere zamerané práve na spevňovanie šliach a úponov, aby dochádzalo k skoršiemu uzdraveniu, ako v tradičných rehabilitačných cvikov. Problém je len v tom, že tieto cvičenia sú podstatne bolestivejšie. Ako také cvičenia vyzerajú, si môžete pozrieť v názornej ukážke:
Podrobnejší popis k cvičenia, nájdete aj v našej bezplatnej mini publikácii s názvom KOLENO. V nej sa dozviete detailnejšie informácie o tom, ako tieto cvičenia použiť v čase po operácii.
Dve dôležité pravidlá pri cvičení - BOLESŤ a NÁHODNÉ CVIČENIA
Bolesť je základné pravidlo, ktoré by ste mali rešpektovať. Pri cvičení musíte pociťovať zdravú bolesť, inak budete koleno rehabilitovať dlhé roky bez výraznejšieho progresu. Slovo "zdravá" bolesť znamená subjektívne pre každého z nás niečo iné. Vašou úlohou je nájsť kompromis medzi žiadnou bolesťou (slabý efekt) a prílišnou bolesťou (negatívny efekt z možného ublíženia). Bez bolesti výkon svojho kolena nezlepšíte nikdy. Ak ste boli operovaný musíte sa zmieriť s tým, že koleno vás bude bolieť, stále opúchať a tuhnúť, pukať a ešte raz bolieť minimálne prvých šesť mesiacov po operácii.
Každý deň sa nohe venujte minimálne 20-30 intenzívnych minút a po celý deň vyhľadávajte aktívne spôsoby ako nohu zapájať viac, ako tú zdravú (schody po dvoch, vstávanie z postele či stoličky, vystupovanie z auta a iné). Ak budete postupovať podľa našich pokynov a praktických rád môžeme vám sľúbiť, že do roka (12 mesiacov) po operácii kolena dosiahnete rovnaké alebo lepšie výsledky ako sa podarili nám. A aké maximálne výkony som dokázal podávať za 23 mesiacov po plastickej operácii pravého kolena, si môžete pozrieť z nasledovného videa:
Špecializovaný video online program ZDRAVÉ KOLENO pre domácu rehabilitáciu zraneného alebo operovaného kolena
Od roku 2011, kedy sme spracovali prvé návody ako úspešne rehabilitovať operované alebo zranené koleno ubehlo mnoho času. Za to obdobie sme zbierali skúsenosti ale aj nové poznatky, ako úspešne zrehabilitovať koleno tak, aby bolo v 110% stave. V nasledovnom online kurze nájdete sumár všetkých dôležitých poznatkov, ktoré potrebujete vedieť pred tým, ako sa do svojej úspešnej rehabilitácie pustíte sami. V tomto video online programe sa dozviete:
- úvod do problematiky (základné poznatky)
- otázky a odpovede (rozhovor s lekárom)
- databáza testovacích cvikov
- ukážkové tréningy s ľuďmi ako ste vy (6 ľudí)
- databáza cvikov rozdelených podľa obdobia po operácii
- databáza workoutov (celých tréningov) rozdelených podľa obdobia po operácii
- databáza cieľových cvikov a pohybov, ku ktorým sa vás chceme inšpirovať (pohybové ciele)
Držíme vám palce a želáme skoré uzdravenie.
Súvisiace odkazy:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.