Spoznajte "novú" metabolickú fyziológiu a jej výhody
Aké výhody ponúka kombinácia rôznych výživových smerov ako sú: low-carb, ketogénna výživa, čiastočné hladovanie, reštrikcia kalórií, tradičná výživa, paleo výživa, back carb loading a ďalšie? Čo ak dnešné nové znalosti spochybňujú pohľad na starú fyziológiu človeka a otvárajú priestor pre pohľady nové (tukový metabolizmus a jeho výhody)? Viac sa dozviete v nasledovnej video prednáške.
Vstup do problematiky o "novom" pohľade na metabolizmus človeka
Nasledovná prednáška sa uskutočnila 8.7.2015 v Bratislave a jej organizáciu mal opäť na starosti Viktor Štefaňák a jeho team z edukačnej agentúry Ako byť FIT, ktorá ľuďom aj v budúcnosti plánuje sprostredkovať podobné inšpiratívne eventy, ako tento. Ide o voľne pokračovanie z prednášky, ktorú sme absolvovali spolu s MUDr. Igorom Bukovským len nedávno. Ale keďže v tejto udalosti nebol veľký priestor na odovzdávanie edukačnej hodnoty kvôli stanoveným pravidlám, tak sme sa týmto eventom pokúsili vynahradiť poslucháčom to, čo v predchádzajúcej prednáške jednoducho nedostali.
Dnes sa z video prednášky a priložených PDF prezentácií na stiahnutie dozviete mnohé dôležité informácie, pomocou ktorých budete schopní optimalizovať nie len svoju výživu, ale aj zdravotný stav. Pochopíte, prečo je načase prestať sa prispôsobovať rôznym diétam a štýlom, ale oni sa musia prispôsobovať našim individuálnym zvláštnostiam. Pozrieme sa aj na to, ako si odmerať silu svojho metabolizmu i kvalitu zdravia, kam smeruje budúcnosť personalizovanej životosprávy a mnohé ďalšie zaujímavosti. Aj napriek tomu, že sme mali dosť času (každý rečník 3x 20 minút), aj tak sa nedalo stihnúť všetko, čo si človek zaumieni, ale taký je život. Preto píšeme tieto blogy a vy máte možnosť inšpirovať sa. Prednáška trvala 2 hodiny 50 minút a jej kompletný záznam, ktorý spracovali v "dielni" sportujeme.sk, si môžete pozrieť TU:
Prezentácie v PDF na stiahnutie Vlado Zlatoš:
- Vstup do problematiky o novej fyziológii človeka
- Metabolické mechanizmy vytvorené prírodou
- Hlbšia analýza metabolizmu a aplikácia pre šport i zdravie
V nasledovnom pokračovaní článku vám ponúkame stručný textový popis z mojej časti prednášky pre tých z vás, ktorí by si ju radi čítali.
Poznámky z prednášky v textovej forme (Vlado Zlatoš)
1. Vstup do problematiky o novej fyziológii človeka
Naša krajina má nevyriešené dôležité problémové otázky:
- otrasný zdravotný, kondičný a estetický stav populácie (akceptácia nízkych štandardov),
- obezita, nadváha, skrytá nadváha a vysoký stupeň fyzickej degenerácie (slabá identita jedinca),
- potravinová závislosť (nesebestačnosť krajiny, produkcia nevýživných kalórií, politika v jedle),
- závislosť ľudí na jedle (5 x za deň jedlo, hojnosť prázdnych kalórií),
- vplyv nekontrolovaných médií a vyzdvihovanie hraničných idolov (fitness vzory, anorexia, iné).
Ak je niečo bežné, neznamená to, že je to aj normálne a môžeme to bezhlavo akceptovať.
Podľa nás preto potrebujeme:
- nové štandardy pre hodnotenie toho čo je zdravé a správne,
- vyššie znalosti o tom čo vedie k fyzickej prosperite alebo k degenerácii
- a podľa týchto štandardov hodnotiť výšku spoločenského prínosu alebo rizika jedincov, inštitúcií, médií, výrobcov, predajcov, odborníkov a ďalších mienkotvorných ľudí.
Čo nám o budúcnosti naznačuje súčasná situácia? Prognóza budúcnosti našej krajiny:
- Viac ako 2 milióny Slovákov má nadváhu, minimálne ďalších 600.000 obezitu.
- Otázka: aká je dynamika tohto trendu a čo s nami bude za 10 rokov?
- Do štatistík sa neráta nadváha vizuálne štíhlych ľudí, ktorých zdravotný problém môže byť rovnako vypuklý.
- Otázka: čo ak nadváhou a obezitou trpí 80 až 90% našej populácie?
- “Stareckú” cukrovku dostávajú už malé deti (epigenetický dôkaz zrýchleného procesu degenerácie). Každé tretie dieťa má nadváhu alebo obezitu a 60-80% tučných detí si svoju nadváhu prenáša aj do dospelosti.
- Otázka: čo bude potom, ak hodnoty takýchto detí sa stanú hodnotami celej našej krajiny?
Zaujímavý paradox: všetci tvrdia, že sa stravujú zdravo, pestro a veľmi vyvážene.
Dajme si studenú sprchu: deti sú vizitkou nás rodičov. Koho vizitkou sme my rodičia?
Realite neujdeme, sme produktom tejto doby - kto si nás objednal?
- Sme výsledkom 4 predchádzajúcich generácií (epigenetika, poučné Pottengerové mačky).
- Máme zdravotný dlh voči našim zdegenerovaným deťom založený na otrepaných frázach typu: “naši rodičia to jedli, boli zdraví, my to jeme tiež…”.
- Skončilo obdobie otrepaných fráz a všeobecne platných paušálnych odporúčaní.
- Musíme prestať akceptovať nezmysly o zdravej výžive, ktoré ľuďom pomáhajú zotrvať v komfortnej zóne pohodlia, aby nemusel spochybňovať svoj vlastný životný štýl.
- Potrebujeme zásadnú systémovú a celospoločensky zmenu v spôsobe myslenia, stravovania a života detí i dospelých.
Úvod do problematiky
- V našom tele funguje “operačný program” (metabolizmus). Ten programujeme jedlom ktoré zjeme a činnosťami, ktoré vykonávame.
- Nastavenie metabolizmu (programu) potom rozhoduje o tom, čo naše telo vylúči, čo spracuje, čo použite pre svoje potreby a čo uloží do zásob (glykogén, podkožný / viscelárny tuk).
Poučenie: neobviňujte metabolizmus zo svojich problémov, sami si ho nastavujete tým čo robíte, či o tom viete alebo nie.
Prebudenie: od sily metabolizmu sa odvíja aj sila vašej osobnosti a miera, do akej budete schopný napĺňať svoj potenciál.
- Nie sú podstatné diéty a výživové štýly, ale sila mitochondriálneho zdravia (náboženstvá idú bokom).
- Nie je podstatný objem kalórií, ale ich kvalita, načasovanie i kombinácia.
- Nie je podstatné mať ketóny v krvi a chvastať sa, v akej hlbokej ketóze sa nachádzam.
- Nie je podstatné mať menej podkožného tuku a pritom ostať rovnako metabolicky poškodený a neflexibilný.
- Nie je podstatné nabrať negramotné svaly, ktoré pri prvej príležitosti nedostatku jedla spľasnú ako balón.
Podstatná je celková metabolická zmena = efektívnejšie pracujúci tukový metabolizmus a zdravšia metabolická mašinéria. O to väčší dôvod pre individualizáciu, pretože existuje veľmi široké nastavenie medzi cukrovým a tukovým metabolizmom, v ktorom sa môže nachádzať každý z nás. Akékoľvek zásahy do metabolizmu musia zohľadňovať individuálne zvláštnosti človeka.
Zhrnutia výhod a odborné odkazy
Individuálne správne zostavená kombinácia výživových štýlov (najmä: low-carb, ketogénna výživa, čiastočné hladovanie, reštrikcia kalórií, tradičná výživa, paleo výživa, back carb loading, ďalšie), prináša nasledovné výhody:
- zlepšujú mitochondriálne a bunkové zdravie [1], [2], [3], [4], [5],
- tvoria menej metabolického odpadu, menej zápalov i stresu (ROS, AGEs), zlepšujú detoxikačnú i antioxidačnú kapacitu tela [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16],
- znižujú riziko chronických ochorení alebo ich odstraňujú [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41],
- najúčinnejšie znižujú percento podkožného tuku a hladinu viscelárneho tuku [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63], [64], [65],
- zlepšujú hormonálne zdravie (inzulínová a leptínová citlivosť) a regulujú apetít (zjete menej) [66], [67], [68], [69], [70], [71],
- ochraňujú mozog, zlepšujú jeho schopnosť koncentrácie a optimalizujú najmä aeróbny fyzický výkon [72], [73], [74], [75], [76], [77], [78], [79].
Tieto poznatky môžu vyriešiť:
- problém zdravotného stavu celej krajiny (hormóny, imunita, tráviaci trakt),
- problém rýchleho starnutia a degenerácie celej populácie (produktívnosť a životaschopnosť),
- problém nadváhy a obezity celej populácie (bez jo-jo efektov),
- problém kvantity jedla (postačí vám menej jedla, ktoré musí mať vyššiu kvalitu).
2. Metabolické mechanizmy vytvorené prírodou
Čo majú metabolicky spoločné všetky cicavce ako vlci, psi, mačky, myši, gorily, ovce, kozy, dobytok s človekom? Zdá sa, že na prvý pohľad veľmi málo. Ale bez ohľadu na to, čo tieto zvieratá skonzumujú (ak nie sú umelo dokrmované ale stravu si vyberajú sami) a dokonca bez ohľadu na to, či sú mäsožravce či bylinožravce, vždy to po spracovaní živín v ich tráviacom trakte vyzerá nasledovne (energetický pomer):
- 0-16% sacharidy
- 15-25% bielkoviny
- 56-77% SAFA a MUFA tuky
- 1-11% PUFA tuky
Všetky zvieratá preferujú veľmi podobnú “diétu”. Ako sa volá? To nevieme, ale tieto zvieratá sú po celý svoj život v čiastočnej alebo úplnej nutričnej ketóze (tukovom metabolizme). Môže to byť náhoda? Na to, aby si tieto zvieratá dokázali udržať svoj tukový metabolizmus plne funkčný (čiastočná alebo úplná ketóza), ich hrubé a tenké črevá sú dĺžkou adekvátne prispôsobené potrave, na akú sú adaptované.
Príklad rozdielnosti dĺžok tráviacich traktov:
- Šimpanz: 57% hrubé črevo, 23% tenké črevo, 20% žalúdok
- Gorila objem: 60% hrubé črevo, 15% tenké črevo, 25% žalúdok
- Človek objem: 17% hrubé črevo, 67 tenké črevo, 16% žalúdok
Záver: nutričná ketóza, to nie je žiadne zaklínadlo alebo krízový metabolicky režim. Je to prirodzené metabolické nastavenie, ktoré je rovnako zdravé pre človeka i zvieratá. Realita založená na tradičných odborných “múdrostiach” je zatiaľ o niečom inom. Pýtame sa dokedy?
Pripájame preto odborné odkazy o tom, čo nás zvieratá učia o optimálnej výžive: [80] - [81], [82], [83], [84], [85], [86], [87], [88], [89], [90], [91], [92], [93], [94]
Metabolický mechanizmus za ktorý platíme zbytočne vysokú biologickú daň
Pri týchto výživových režimoch (najmä vegetariánskych, vegánskych či iných kde základom “zdravej” stravy sú sacharidy) nie je možné ubrániť sa prestimulovaniu inzulínových receptorov (rezistencia) kvôli neustálej konzumácii potravín s vysokou glykemickou náložou. Dokonca ich glykemický index môže byť nízky a aj napriek tomu príde k negatívnym metabolickým zmenám. Aj bez inzulínovej rezistencie donútite svoje telo pracovať hlboko v cukrovom metabolizme, kde je len otázkou času, kedy to prestane zdravotne fungovať.
Vymenili sme veľmi ťažko dostupné ale výživné kalórie ktoré sú pre náš metabolizmus prirodzené (najmä živočíšneho pôvodu) za lacné a prázdne kalórie s dlhou spotrebou, ktoré spôsobujú neadekvátnu metabolickú odozvu v našom tele a tiež podvýživu (tiež to platí aj na nekvalitné živočíšne produkty). Sme jediný cicavec na svete, ktorý si dokázal okolo seba vytvoriť vlastné environmentálne prostredie (tzv. hojnosť), ktoré potláča naše prirodzené inštinkty, za čo platíme vysokú biologickú daň (napríklad: konzumácia sacharidov v zime). Robíme excelentne to, čo by sa robiť vôbec nemalo.
Choroby a tučnota nie sú nič iné, ako prejav adaptácie na tieto environmentálne zmeny (a jedlo), ktoré sme si sami vytvorili. A hoci na tieto zmeny v stravovaní nie sme geneticky či metabolicky prispôsobení, bez tejto adaptácie by sme ihneď vyhynuli. Cukrový metabolizmus je preto život zachraňujúcu mechanizmus odďaľujúci možnú katastrofu. Dĺžka výdrže bez zdravotných komplikácií záleží od zdedeného genetického základu a stupňa degenerácie. Prečo nenačerpať inšpiráciu a štandardy radšej niekde inde?
Husky pes - malý hrdina na tukový pohon (opačný extrém)
Obdivuhodné schopnosti husky psov [95], [96], [97], [98]:
- 1600 km dokážu zdolať za 10 dní (160km / deň) rýchlosťou cca 13 km / h
- denne skonzumujú cca 12.000 kcal
- majú asi o 70% viac mitochondrií na jednu bunku ako človek
- netrénovaný husky má 175, trénovaný okolo 300 VO2MAX
- majú extrémne “prepracovaný” tukový metabolizmus
- dokážu regenerovať už počas fyzickej záťaže
Inšpirácia: Existujú podobné mechanizmy, ktoré sú zabudované aj do nášho metabolizmu, len sme sa ich ešte nenaučili správne a efektívne využívať v náš prospech. Prečo nevyužívať aj tento dar prírody?
Kojenie ako dar prírody ktorý z nás robí tiež malých hrdinov na tukový pohon
- vysoká úmrtnosť novorodencov v histórii ľudstva spôsobila, že akékoľvek genetické odchýlky ktoré viedli k prežitiu, boli mimoriadne posilnené evolučným tlakom,
- zloženie materského mlieka je naprogramované génmi matky,
- od kvality mlieka záleží schopnosť novorodenca prežiť, takže prežili len tie deti, ktoré mali kvalitnejšie zloženie materského mlieka,
- zloženie materského mlieka je optimalizované evolučným tlakom tak, aby sa vytvorila perfektná potravina pre život dieťaťa (aj v dospelosti).
Nekojené deti majú 14 - násobnú úmrtnosť z hnačky, 3,6 násobnú úmrtnosť z infekcie dýchacích ciest. Deti ktoré sú čiastočne kojené a čiastočne umelo dokrmované, majú 4,2 - násobnú úmrtnosť z hnačky, 1,6 násobnú úmrtnosť z infekcie dýchacích ciest ako deti, ktoré sú plne kojené. Až taký zásadný je rozdiel medzi kojeným a nekojeným dieťaťom.
Zloženie materského mlieka
- laktóza tvorí 70g na liter (7%)
- tuky tvoria 50g na liter (5%)
- oligosacharidy (prebiotikum) tvoria 15g na liter (1,5%)
- bielkoviny tvoria 8g na liter (okolo 1%)
- zvyšok je voda
Po strávení, poskytuje materské mlieko nasledovný energetický pomer:
- 54% z tuku (!!!)
- 39% zo sacharidov
- 7% z bielkovín
Poučenie: SAFA a MUFA tuky tvoria okolo 80% obsahu z tukov v materskom mlieku a tie sa v pečení premieňajú aj na ketóny. Tie slúžia ako hlavný zdroj energie pre veľký mozog. Hlava novorodenca tvorí 28% z veľkosti tela ale spotrebuje až 74% z celkovo prijatej energie. Ketóny sú esenciálne pre prežitie novorodencov a zároveň majú imunitu podporujúci účinok. Zdravý mozog obsahuje prirodzene vysoké množstvo cholesterolu (a ďalších tukov), ktoré sa u novorodencov tvoria takmer výlučne z ketónov. Akékoľvek aj mierne zvýšenie produkcie ketónov je esenciálne pre mozog a prežitie novorodenca. Materské mlieko obsahuje oi. až do 220 ml cholesterolu na jeden liter.
Záver: SAFA a MUFA by mali tvoriť najväčší podiel prijatej energie nie len u detí ale aj dospelých. Odborné zdroje k materskému mlieku: [99], [100], [101], [102], [103, [104], [105], [106], [107], [108], [109], [110], [110], [111], [112], [113], [114].
Ako odmerať vzdialenosť od správneho metabolického nastavenia?
Spiroergometria môže pomôcť odhadnúť:
- ako (ne)funguje fyzika v tele
- aké vysoké je mitochondriálne zdravie
- do akej miery je mozog závislý na glukóze
- (ne)flexibilitu a (ne)gramotnosť metabolizmu
- MFO (max fat oxidation)
- ktorým smerom by sa mal uberať výživový a tréningový protokol
- ktoré ďalšie zdravotné vyšetrenia by sa mali ešte absolvovať
Body zlomu ktoré zlepšia vašu metabolickú flexibilitu. Faktory stresu, s ktorými sa treba naučiť rozumne pracovať:
- práca s makroživinami (B, T, S)
- hlad (prerušované hladovanie)
- strategické používanie sacharidov (cez deň, pred / po tréningu)
- svetlo (cyrkadiálny rytmus)
- chlad (otužilosť)
- toxicita (detoxikačný potenciál a environmetálne prostredie)
- fyzické preťaženie (pohyb a tréning)
- elektromagnetický smog (mobilné zariadenia)
Každý z týchto faktorov môže mať veľmi pozitívny ale aj veľmi negatívny vplyv na vaše zdravie, kondíciu i estetiku, ak s nimi nebudete narábať primerane vzhľadom na vaše aktuálne metabolické nastavenie a individuálne zvláštnosti (spiroergometria test, zdravotné vyšetrenia).
3. Hlbšia analýza metabolizmu a aplikácia pre šport i zdravie
Kondičné štandardy pre mužov i ženy:
- vysoký pomer výkon / váha (relatívna sila)
- vysoká silová všestrannosť vo všetkých rovinách (predná, zadná, hore, dole, vpravo, vľavo)
- vysoká neuroplasticita mozgu (schopnosť učiť sa rýchlo nové pohyby)
- vysoká previazanosť svalových reťazcov (funkčnosť, šľachový základ, kostra utiahne aj extrémne pohyby)
- vysoká sila v krajných silových polohách (mobilita, silné fascie)
- vysoká dynamika / explozívnosť (kombinácia sily a rýchlosti)
Metabolické štandardy pre mužov i ženy:
- vysoká metabolická flexibilita (schopnosť šetriť cukrami)
- vysoká odolnosť voči únave a schopnosť ju ovládať (silová vytrvalosť bez “zvädnutia”)
- vysoko trvácna svalová hmota (ochrana pred katabolizmom)
- vysoká výkonnosť oddelená od rýchlych zdrojov energie (nezávislosť na jedle a glukóze)
Nie je podstatné byť excelentný len v jednej úzko špecializovanej oblasti, pokiaľ nie ste práve vrcholový športovec. Čím väčšia špecializácia, tým väčší predpoklad na negramotnosť fyzickú, neuroplastickú i metabolickú. Moderná schopnosť “prežiť” si vyžaduje ovládať mnoho zručnosti na 80 až 90%, ale žiadnu nie na 100%. Prečo? Pretože tých posledných 10-20% zlepšenia by vám zabralo minimálne toľko času a námahy, ako sa prepracovať na ovládanie zručnosti na 80-90%. Automaticky by sme svoj čas a energiu zamerali na jednu vec, ktorá síce môže byť užitočná, ale použiteľná je veľmi limitovaným smerom.
Metabolický “motor” a jeho hlbšia analýza
Čím menšia metabolická trénovanosť, tým opatrnejšie musia byť zásahy do metabolizmu pomocou výživy, tréningu a ďalších stresových faktorov. Potrebné je pracovať s dátami a opakovane preverovať navrhované protokoly. Čím negramotnejší metabolizmus, tým viac dôvodov pre maximálnu ostražitosť a aplikáciu nových postupov, ktoré zlepšia kvalitu života alebo odvrátia nepríjemné zdravotné komplikácie (existujúce alebo potenciálne). Slabá metabolická gramotnosť je ruka v ruke prepojená s podvýživou a rizikom skorej fyzickej degenerácie (rýchlejšie starnutie). Potrebné sú nasledovné opatrenia:
- zlepšiť “fyziku” v bunkách a mitochondriách (kľúčová je DHA, preto sa nespoliehajte len na lokálne potraviny z chudobného biotopu, funkčným riešením sú napríklad ustrice),
- zmeniť pomer makroživín vo výžive (B, T, S),
- zmeniť kvalitu a druh tukov vo výžive (PUFA, MUFA, SAFA),
- strategicky využívať sacharidy ako sluhov (back carb loading stratégie),
- zvýšiť mitochondriálne zdravie / hustotu cez hlad, chlad, HIIT a iné mechanizmy,
- protokol aplikovať a opakovane overovať jeho správnosť (testy, testy, testy).
Cieľom je optimálne zdravie i kondícia a to, akou osobnosťou sa na ceste za svojim zdravým stanete (kvalita tela určuje oi. kvalitu osobnosti).
Základné odporúčania pre konzumáciu makroživín (tuky, bielkoviny, cukry)
- kvalita kalórie je podstatnejšia ako jej kvantita (kalórie neexistujú, kalorimeter)
- sacharidov pod 150g / deň, ideálne okolo 50g / deň,
- bielkovín najviac 1,5g / 1 kg aktívnej telesnej hmoty
- tuky do naplnenia energetickej potreby a apetítu (zvyčajne nad 60% z celkového energetického príjmu)
Stratégia príjmu sacharidov (nie ich vylúčenie, ale správne použitie)
- neprijímať viac ako 150g / deň, ideálne okolo 50g / deň
- nie ráno ani cez deň, ale až večer - čiže 24h bez zásadne zvýšenej glykémie
- sacharidy ako posledný chod večerného jedla, min. 3h pred spaním
- ak cukry cez deň, tak menej ako 10-15g sacharidov / porcia
- nie pred tréningom (tréning na hlad) ani bezprostredne po tréningu (najskôr po 2h),
- strategicky jeden deň v týždni mať “cukrový” (back carb loading): čiže cca 200 a viac gramov / deň,
- strategický deň je vhodné použiť 2 dni pred náročným podujatím (závod, súťaž, iné)
- ideálne sacharidy sú: ryža, zemiaky, pšeno a v dňoch back carb loadingu: sladké zemiaky, topinambur, zelené banány, iné s obsahom užitočnej vlákniny
Desatoro pre zvýšenie metabolického zdravia a mitochondriálnej hustoty:
- Kto ráno nie je hladný, nemal by nič raňajkovať.
- Kto ráno hladný je, mal by raňajkovať niečo naozaj výživné (cereálie a vločky to ale nie sú, ani nikdy nebudú).
- Hlad nie je signál pre konzumáciu sladkostí a prázdnych kalórií (čipsy, sladkosti, fast food), ale impulz na to, že ti niečo vo výžive chýba a tieto dôležité látky treba do tela čo najskôr doplniť.
- Zdravá strava to nie je výmena hladkej múky za celozrnnú.
- Niekoľko dní v týždni (2-3) je v poriadku nejesť 12 až 16 hodín od posledného večerného jedla (včítane spánku), aj napriek hladu.
- Maximálny počet jedál za deň je: 3. Minimálny: 1. Medzi jedlami musí byť aspoň 4-5 hodinová pauza. Ideál je bez snackov.
- Dlhé roky nesprávnej životosprávy jedným týždňom lepšieho stravovania nezachrániš. Zmena životného štýlu je “full-time job” (práca) na minimálne jeden celý rok (hľadanie optimálnych ciest pre svoju individualitu).
- Základom optimálnej výživy sú kvalitné tuky (nad 50% energetického príjmu), primerané množstvo kvalitných bielkovín a malý príjem sacharidov podľa zdravotného a kondičného stavu (čím väčšie zdravotné a metabolické problémy, tým menej sacharidov vo výžive).
- Hýb sa pomaly a často prenášaj veľmi ťažké bremená (kdekoľvek, nie len na tréningu). Seď najdlhšie 2h bez prestávky. Raz za týždeň absolvuj tréning na maximálnu rýchlosť a nie len počas tréningu mysli na pitný režim.
- Trénuj vždy s prázdnym žalúdkom (hladný vlk lepšie loví). Po tréningu do seba ihneď nepchaj samé cukry (metabolické barličky), presuň ich na posledných chod večere, alebo najskôr 2h po tréningu.
Ako kvantifikovať svoje zdravie a nepodliehať ilúziám
Najdôležitejšia štúdia na celom svete sa volá: N-1 study. Zoznam niektorých odporúčaných parametrov pre sledovanie a vyhodnocovanie zdravotného stavu (zoznam pre samoplatcu):
- HbA1C (14 eur) (pod 5,5%)
- vit. B12 (6 eur) (medzi 156 - 672 pmol/l)
- vit. D (18 eur) (medzi 75 - 300 nmol/l)
- vit. A (12 eur) (medzi 0,3 - 0,7 umol/l)
- horčík (1 eur) (medzi 0,63 - 1,07 mmol/l)
- triacylglyceroly (2 eur) (pod 1,5 mmol/l)
- profil mastnych kyselin (30 eur)
- pomer o-3 vs o-6 do 1:5
- kyselina palmitolejová pod 100 mg /l
- HOMA-IR (10 eur) (skóre inzulínovej rezistencie: < 3)
Spolu cena cca 100 eur. Ignorácia môže byť z dlhodobého horizontu podstatne drahšia, no ak sú vám sympatickejšie impulzy typu “vlaky zadarmo”, ste na nesprávnej adrese. Vhodné je absolvovať u svojho obvodného lekára aspoň raz za rok aj základnú biochémiu a spiroergometrické vyšetrenie (+ 50 eur / test).
Ďalšie vhodné parametre pre sledovanie svojej aktuálnej situácie
- telesné miery (obvody)
- meranie podkožného tuku (bioimpedancia, kožné riasy)
- telesná hmotnosť (kg)
- vybrané fyzické testy:
- čas na 1000 metrov
- čas na 400 metrov
- čas na 100 metrov
- rôzne silové výdrže a pohyby
- a mnohé iné
Estetika tela je ako čerešnička na torte. Až keď ste schopný zmanažovať si excelentný zdravotný, kondičný a metabolický stav, až potom môžete očakávať aj vysokú estetiku tela bez jo-jo efektov. Kľúčová je udržateľnosť životného štýlu, nie krátkodobé šialenstvo. Už čoskoro však prídu nástroje, ktoré nám pomôžu zdravie manažovať efektívnejšie, ako kedykoľvek pred tým.
Ako bude vyzerať budúcnosť manažmentu zdravia a životosprávy
Cesta od starostlivosti o chorobu (reaktivita) k starostlivosti o zdravie (proaktivita) v exponenciálnej medicíne. Technológie dostupné za 2 - 10 rokov:
- 3D tlač orgánov a rôznych častí tela
- bioinformatika
- syntetická biológia
- génová sekvencia a terapia
- nanotechnológie
- exoskeletony, robotika a umelá inteligencia
- rozšírená (augmented) realita
- 3D tlač potravín z biologicky aktívnych náplní na mieru
- a ďalšie…
Tieto technológie umožnia:
- kolektizovať vlastné biometrické dáta v reálnom čase (nositeľné a implementované technológie, telesné senzory, nanotechnológie)
- koncentrovať všetky svoje biometrické dáta na jedno miesto (aplikácie, platformy, nástroje pre sebakvantifikáciu)
- vyhodnocovať zozbierané biometrické dáta v reálnom čase (umelá inteligencia, databázové systémy, online doktor / špecialista)
- zdielať biometrické dáta s ďalšími nástrojmi a aplikáciami (autá, telefóny, hodinky, chladnička, nákupný zoznam, kuchár, doktor, iné)
V praxi sa to prejaví na:
- superanalýze silných a slabých stránok organizmu (od genetiky až po aktuálnu stav regenerácie)
- oprave, výmene, zlepšeniu rôznych častí tela
- personalizácii výživového i tréningového protokolu na základe zozbieraných dát
- konštrukcií personalizovaných jedál a suplementov podľa aktuálneho stavu tela (po záťaži, po operácii, DNA, iné situácie)
A mnohé ďalšie možnosti, o akých sa nám doteraz ani nesnívalo. Najlepší spôsob, ako si predpovedať lepšiu budúcnosť, je vytvoriť si ju.
Základná odporúčaná literatúra
Zhrnutie všetkých poznatkov do dvoch dôležitých produktov ešte tento rok (body zlomu)
Tento rok plánujeme priniesť dva dôležité produkty, v ktorých všetky spomenuté poznatky budú zhrnuté a aplikované. Jedná sa o produkt dlhodobo vyvíjaný v spolupráci so spoločnosťou Kompava (špeciálny škrob s unikátnymi metabolickými vlastnosťami) a odborná publikácia ktorú píšeme spolu s Martinom Chudým, z ktorej boli aj dnes niektoré časti použité v tejto prednáške. Na oboch týchto projektoch pracujeme vyše roka, ale ak má byť niečo poriadne urobené, vyžaduje si to mnoho času.
Ani lepšia verzia samého seba sa nedá vybudovať na slabých vedomostiach, úbohom charaktere a mizernej sebadisciplíne. Preto veríme, že nami poskytované informácie vám pomôžu dostať sa k zaslúženej lepšej verzii rýchlejšie, ako kedykoľvek pred tým a úspešne sa prepracujeme k trvalo skvelej spoločnosti, v ktorej si spolu zaslúžime žiť.
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Dôležité informácie pokiaľ ste tu prvý krát:
- Ako prvý krok k vytvoreniu osobného účtu sa registrujte TU
- Ak ste sa už registrovali a podarilo sa vám zabudnúť svoje heslo, môžete si vygenerovať nové heslo TU
- Ak máte iné problémy s prihlasovaním alebo máte technické návrhy na zlepšenie našej webovej stránky, kontaktujte nás.
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Dôležité informácie pokiaľ ste tu prvý krát:
- Ako prvý krok k vytvoreniu osobného účtu sa registrujte TU
- Ak ste sa už registrovali a podarilo sa vám zabudnúť svoje heslo, môžete si vygenerovať nové heslo TU
- Ak máte iné problémy s prihlasovaním alebo máte technické návrhy na zlepšenie našej webovej stránky, kontaktujte nás.
Zaujmal by ma Vas nazor na to ked je niekdo adaptovany...cca vyse roka na IF a sachre pod 50g denne
Ci keby skusil jest iba 1x denne a trenoval 2fazovo..ci by tam neprislo ku strate svalovej hmoty...treningy su viacmenej silove a obidva by boli na lacno
Srdecna Vdaka