
Spoznajte "novú" metabolickú fyziológiu a jej výhody
Aké výhody ponúka kombinácia rôznych výživových smerov ako sú: low-carb, ketogénna výživa, čiastočné hladovanie, reštrikcia kalórií, tradičná výživa, paleo výživa, back carb loading a ďalšie? Čo ak dnešné nové znalosti spochybňujú pohľad na starú fyziológiu človeka a otvárajú priestor pre pohľady nové (tukový metabolizmus a jeho výhody)? Viac sa dozviete v nasledovnej video prednáške.

Vstup do problematiky o "novom" pohľade na metabolizmus človeka
Nasledovná prednáška sa uskutočnila 8.7.2015 v Bratislave a jej organizáciu mal opäť na starosti Viktor Štefaňák a jeho team z edukačnej agentúry Ako byť FIT, ktorá ľuďom aj v budúcnosti plánuje sprostredkovať podobné inšpiratívne eventy, ako tento. Ide o voľne pokračovanie z prednášky, ktorú sme absolvovali spolu s MUDr. Igorom Bukovským len nedávno. Ale keďže v tejto udalosti nebol veľký priestor na odovzdávanie edukačnej hodnoty kvôli stanoveným pravidlám, tak sme sa týmto eventom pokúsili vynahradiť poslucháčom to, čo v predchádzajúcej prednáške jednoducho nedostali.
Dnes sa z video prednášky a priložených PDF prezentácií na stiahnutie dozviete mnohé dôležité informácie, pomocou ktorých budete schopní optimalizovať nie len svoju výživu, ale aj zdravotný stav. Pochopíte, prečo je načase prestať sa prispôsobovať rôznym diétam a štýlom, ale oni sa musia prispôsobovať našim individuálnym zvláštnostiam. Pozrieme sa aj na to, ako si odmerať silu svojho metabolizmu i kvalitu zdravia, kam smeruje budúcnosť personalizovanej životosprávy a mnohé ďalšie zaujímavosti. Aj napriek tomu, že sme mali dosť času (každý rečník 3x 20 minút), aj tak sa nedalo stihnúť všetko, čo si človek zaumieni, ale taký je život. Preto píšeme tieto blogy a vy máte možnosť inšpirovať sa. Prednáška trvala 2 hodiny 50 minút a jej kompletný záznam, ktorý spracovali v "dielni" sportujeme.sk, si môžete pozrieť TU:
Prezentácie v PDF na stiahnutie Vlado Zlatoš:
- Vstup do problematiky o novej fyziológii človeka
- Metabolické mechanizmy vytvorené prírodou
- Hlbšia analýza metabolizmu a aplikácia pre šport i zdravie
V nasledovnom pokračovaní článku vám ponúkame stručný textový popis z mojej časti prednášky pre tých z vás, ktorí by si ju radi čítali.
Poznámky z prednášky v textovej forme (Vlado Zlatoš)
1. Vstup do problematiky o novej fyziológii človeka
Naša krajina má nevyriešené dôležité problémové otázky:
- otrasný zdravotný, kondičný a estetický stav populácie (akceptácia nízkych štandardov),
- obezita, nadváha, skrytá nadváha a vysoký stupeň fyzickej degenerácie (slabá identita jedinca),
- potravinová závislosť (nesebestačnosť krajiny, produkcia nevýživných kalórií, politika v jedle),
- závislosť ľudí na jedle (5 x za deň jedlo, hojnosť prázdnych kalórií),
- vplyv nekontrolovaných médií a vyzdvihovanie hraničných idolov (fitness vzory, anorexia, iné).
Ak je niečo bežné, neznamená to, že je to aj normálne a môžeme to bezhlavo akceptovať.
Podľa nás preto potrebujeme:
- nové štandardy pre hodnotenie toho čo je zdravé a správne,
- vyššie znalosti o tom čo vedie k fyzickej prosperite alebo k degenerácii
- a podľa týchto štandardov hodnotiť výšku spoločenského prínosu alebo rizika jedincov, inštitúcií, médií, výrobcov, predajcov, odborníkov a ďalších mienkotvorných ľudí.
Čo nám o budúcnosti naznačuje súčasná situácia? Prognóza budúcnosti našej krajiny:
- Viac ako 2 milióny Slovákov má nadváhu, minimálne ďalších 600.000 obezitu.
- Otázka: aká je dynamika tohto trendu a čo s nami bude za 10 rokov?
- Do štatistík sa neráta nadváha vizuálne štíhlych ľudí, ktorých zdravotný problém môže byť rovnako vypuklý.
- Otázka: čo ak nadváhou a obezitou trpí 80 až 90% našej populácie?
- “Stareckú” cukrovku dostávajú už malé deti (epigenetický dôkaz zrýchleného procesu degenerácie). Každé tretie dieťa má nadváhu alebo obezitu a 60-80% tučných detí si svoju nadváhu prenáša aj do dospelosti.
- Otázka: čo bude potom, ak hodnoty takýchto detí sa stanú hodnotami celej našej krajiny?
Zaujímavý paradox: všetci tvrdia, že sa stravujú zdravo, pestro a veľmi vyvážene.
Dajme si studenú sprchu: deti sú vizitkou nás rodičov. Koho vizitkou sme my rodičia?
Realite neujdeme, sme produktom tejto doby - kto si nás objednal?
- Sme výsledkom 4 predchádzajúcich generácií (epigenetika, poučné Pottengerové mačky).
- Máme zdravotný dlh voči našim zdegenerovaným deťom založený na otrepaných frázach typu: “naši rodičia to jedli, boli zdraví, my to jeme tiež…”.
- Skončilo obdobie otrepaných fráz a všeobecne platných paušálnych odporúčaní.
- Musíme prestať akceptovať nezmysly o zdravej výžive, ktoré ľuďom pomáhajú zotrvať v komfortnej zóne pohodlia, aby nemusel spochybňovať svoj vlastný životný štýl.
- Potrebujeme zásadnú systémovú a celospoločensky zmenu v spôsobe myslenia, stravovania a života detí i dospelých.
Úvod do problematiky
- V našom tele funguje “operačný program” (metabolizmus). Ten programujeme jedlom ktoré zjeme a činnosťami, ktoré vykonávame.
- Nastavenie metabolizmu (programu) potom rozhoduje o tom, čo naše telo vylúči, čo spracuje, čo použite pre svoje potreby a čo uloží do zásob (glykogén, podkožný / viscelárny tuk).
Poučenie: neobviňujte metabolizmus zo svojich problémov, sami si ho nastavujete tým čo robíte, či o tom viete alebo nie.
Prebudenie: od sily metabolizmu sa odvíja aj sila vašej osobnosti a miera, do akej budete schopný napĺňať svoj potenciál.
- Nie sú podstatné diéty a výživové štýly, ale sila mitochondriálneho zdravia (náboženstvá idú bokom).
- Nie je podstatný objem kalórií, ale ich kvalita, načasovanie i kombinácia.
- Nie je podstatné mať ketóny v krvi a chvastať sa, v akej hlbokej ketóze sa nachádzam.
- Nie je podstatné mať menej podkožného tuku a pritom ostať rovnako metabolicky poškodený a neflexibilný.
- Nie je podstatné nabrať negramotné svaly, ktoré pri prvej príležitosti nedostatku jedla spľasnú ako balón.
Podstatná je celková metabolická zmena = efektívnejšie pracujúci tukový metabolizmus a zdravšia metabolická mašinéria. O to väčší dôvod pre individualizáciu, pretože existuje veľmi široké nastavenie medzi cukrovým a tukovým metabolizmom, v ktorom sa môže nachádzať každý z nás. Akékoľvek zásahy do metabolizmu musia zohľadňovať individuálne zvláštnosti človeka.
Zhrnutia výhod a odborné odkazy
Individuálne správne zostavená kombinácia výživových štýlov (najmä: low-carb, ketogénna výživa, čiastočné hladovanie, reštrikcia kalórií, tradičná výživa, paleo výživa, back carb loading, ďalšie), prináša nasledovné výhody:
- zlepšujú mitochondriálne a bunkové zdravie [1], [2], [3], [4], [5],
- tvoria menej metabolického odpadu, menej zápalov i stresu (ROS, AGEs), zlepšujú detoxikačnú i antioxidačnú kapacitu tela [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16],
- znižujú riziko chronických ochorení alebo ich odstraňujú [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41],
- najúčinnejšie znižujú percento podkožného tuku a hladinu viscelárneho tuku [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63], [64], [65],
- zlepšujú hormonálne zdravie (inzulínová a leptínová citlivosť) a regulujú apetít (zjete menej) [66], [67], [68], [69], [70], [71],
- ochraňujú mozog, zlepšujú jeho schopnosť koncentrácie a optimalizujú najmä aeróbny fyzický výkon [72], [73], [74], [75], [76], [77], [78], [79].
Tieto poznatky môžu vyriešiť:
- problém zdravotného stavu celej krajiny (hormóny, imunita, tráviaci trakt),
- problém rýchleho starnutia a degenerácie celej populácie (produktívnosť a životaschopnosť),
- problém nadváhy a obezity celej populácie (bez jo-jo efektov),
- problém kvantity jedla (postačí vám menej jedla, ktoré musí mať vyššiu kvalitu).
2. Metabolické mechanizmy vytvorené prírodou
Čo majú metabolicky spoločné všetky cicavce ako vlci, psi, mačky, myši, gorily, ovce, kozy, dobytok s človekom? Zdá sa, že na prvý pohľad veľmi málo. Ale bez ohľadu na to, čo tieto zvieratá skonzumujú (ak nie sú umelo dokrmované ale stravu si vyberajú sami) a dokonca bez ohľadu na to, či sú mäsožravce či bylinožravce, vždy to po spracovaní živín v ich tráviacom trakte vyzerá nasledovne (energetický pomer):
- 0-16% sacharidy
- 15-25% bielkoviny
- 56-77% SAFA a MUFA tuky
- 1-11% PUFA tuky
Všetky zvieratá preferujú veľmi podobnú “diétu”. Ako sa volá? To nevieme, ale tieto zvieratá sú po celý svoj život v čiastočnej alebo úplnej nutričnej ketóze (tukovom metabolizme). Môže to byť náhoda? Na to, aby si tieto zvieratá dokázali udržať svoj tukový metabolizmus plne funkčný (čiastočná alebo úplná ketóza), ich hrubé a tenké črevá sú dĺžkou adekvátne prispôsobené potrave, na akú sú adaptované.
Príklad rozdielnosti dĺžok tráviacich traktov:
- Šimpanz: 57% hrubé črevo, 23% tenké črevo, 20% žalúdok
- Gorila objem: 60% hrubé črevo, 15% tenké črevo, 25% žalúdok
- Človek objem: 17% hrubé črevo, 67 tenké črevo, 16% žalúdok
Záver: nutričná ketóza, to nie je žiadne zaklínadlo alebo krízový metabolicky režim. Je to prirodzené metabolické nastavenie, ktoré je rovnako zdravé pre človeka i zvieratá. Realita založená na tradičných odborných “múdrostiach” je zatiaľ o niečom inom. Pýtame sa dokedy?
Pripájame preto odborné odkazy o tom, čo nás zvieratá učia o optimálnej výžive: [80] - [81], [82], [83], [84], [85], [86], [87], [88], [89], [90], [91], [92], [93], [94]
Metabolický mechanizmus za ktorý platíme zbytočne vysokú biologickú daň
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Zaujmal by ma Vas nazor na to ked je niekdo adaptovany...cca vyse roka na IF a sachre pod 50g denne
Ci keby skusil jest iba 1x denne a trenoval 2fazovo..ci by tam neprislo ku strate svalovej hmoty...treningy su viacmenej silove a obidva by boli na lacno
Srdecna Vdaka