Tuky nie sú voľba ale povinnosť
Prečo sú tuky tak veľmi dôležitou živinou vo výžive človeka? Aké tuky sú zdravé a v akom pomere by sme ich mali konzumovať? Na tieto a ďalšie otázky si odpovieme v nasledovnom článku, ktorý vám prinesie rozuzlenie problematiky s názvom: "príjem tukov vo výžive človeka".
Prečo potrebujete viac tukov ako si myslíte
Každé ľudské telo má vlastnú energetickú (s)potrebu. Táto potreba sa líši v závislosti od veku, pohlavia, dennej aktivity, momentálnych cieľov a iných parametrov, ktoré zo správneho nastavenia energetického príjmu robia doslova alchýmiu. Vedieť si správne nastaviť a následne dodržať požadovaný energetický príjem si vyžaduje znalosť potravín (fyziologický vplyv, energetickej hodnoty, iné nutričné parametre), poznatky o základných princípoch fungovania ľudského tela a ďalších faktorov, ktoré do hry s názvom životospráva vstupujú. Napriek tomu že všetci sme nesmierne rozdielny kvôli individuálnym zvláštnostiam, všetci potrebujeme získať základné zručnosti ako sa správne postarať o svoj biologický stroj s názvom ľudské telo. Ten kto sa to nenaučí v primeranom čase na ceste svojim životom, nemôže sa sťažovať, že jeho biologický stroj nefunguje správne a neposkytuje mu dostatočné energetické, fyzické, mentálne, emočné či iné bohatstvo. Keď už raz dokážeme stanoviť energetický príjem (objem paliva), vstupuje do hry ďalší problém. Z čoho tieto kalórie vyskladať? Ktoré živiny použiť, aby sa biologický stroj nepoškodil, neopotreboval priskoro a nevznikla choroba? Telo s nami ide od kolísky do hrobu a nové nedostaneme
Zdroje energie pre ľudské telo a dosahovanie cieľov
Energiu pre ľudské telo si potrebujeme vyskladať z 3 základných živín (bielkoviny, sacharidy, tuky). Každá z týchto živín má iný fyziologický vplyv na naše telo a my sa musíme dopredu rozhodnúť z čoho chceme, aby naše telo čerpalo energiu. Týmto krokom sa rozhodneme, akým potravinám dovolíme, aby sa stali súčasťou nášho tela. Ak chceme dosiahnuť stanovené ciele, je potrebné konzumovať vybraný typ vhodných živín v určitom pomere, ale táto úloha je tak trochu alchymistická. Úplne presný pomer živín sa nám nepodarí stanoviť pravdepodobne nikdy, pretože nároky ľudského tela sa líšia nielen v rôznych dňoch (regenerácia bez tréningu, tréningový deň, iné), ale aj z obdobia na obdobie (ročné obdobia, stúpajúca forma, rôzne množstvo podkožného tuku, iné parametre).
Voľba živín a ich pomer by mal vychádzať aj z cieľov a potrieb, ale nové výživové smery (ktoré uznávame) jasne poukazujú na fakt, že ak dve živiny z troch budú konzumované v nadbytku, spôsobia v tele zásadnú hormonálnu nerovnováhu. To nakoniec povedie k poškodeniu biologického stroja (tela), k jeho predčasnému starnutiu, k degenerácii a k predčasnej smrti (pozri referencie). Ktoré dve živiny to sú? To vám povieme už o malú chvíľu ale teraz sa spoločne pozrieme, akú energetickú hodnotu nám ponúkajú základné potraviny ktoré môžeme konzumovať:
Ako si vyskladať zdroje energie a určiť pomer jednotlivých živín
V prípade nastavovania pomeru základných živín stále narážame na jeden technický problém. Žiadna potravina nie je striktne bielkovina, tuk alebo sacharid. Aj také mäso obsahuje veľké množstvo tukov (podľa druhu) a nielen bielkoviny. Taktiež v orechoch nájdeme okrem tukov aj množstvo cennej vlákniny. Takto je to s každou potravinou a hoci teoretický výpočet príjmu základných živín zvládneme, spätná väzba (či to aj dodržujeme) je už komplikovanejší proces. Aj keby sme disponovali všetkými tabuľkovými hodnotami potravín, mali by sme ich v nejakom softvéry a mali možnosť presne si počítať množstvo prijatej energie, či základných živín, aj tak by sme pracovali s presnými číslami, ktoré vychádzajú z nepresných tabuliek. Množstvo živín je rozdielne, dokonca aj v rámci jednej potraviny. Taký nedozretý (zelený) banán má vysoký obsah vlákniny (ktorá sa nepremieňa na glukózu ale až v hrubom čreve na mastné kyseliny s krátkym reťazcom) a takmer nulový obsah jednoduchých cukrov, zatiaľ čo dozretý banán (žltý až hnedý) má naopak vysoký obsah jednoduchých cukrov. V každom prípade je dôležité ovládať aspoň približné údaje o potravinách a preto sa na začiatok dokážeme lepšie zorientovať. Napríklad služba google dnes vytvorila dostatočne veľkú databázu potravín, aby ste získali jedným klikom všetky základné nutričné informácie (po zadaní názvu potraviny do google viď vpravo nutričná tabuľka). Po ďalšie ovocie, zelenina a vláknina predstavujú veľmi malú energetickú časť z príjmu základných živín. Bez ovocia, zeleniny, či vlákniny však naše zdravie nedokáže správne fungovať, preto musia tieto živiny mať stabilné miesto v našom stravovaní.
Ak ide o ovocie, zaujímajú nás najmä bobuľovité plody. Čím je bobuľovité ovocie tmavšie (čučoriedky, černice, iné), tým má vyšší obsah antioxidantov a relatívne nízky obsah cukrov (do 10g / 100g). Jedna šálka bobuľovitého ovocia za deň, čo je zhruba 100g, predstavuje 50 kcal energie. Maximálne takéto (a menšie) množstvo ovocia odporúčame konzumovať každý deň, nie však naraz. Ideálny denný príjem zeleniny je asi 2x jedna miska (na obed a na večeru) s tým, že na obednú porciu by bola lepšia čerstvá listová zelenina (od špenátu, cez rukolu a iné listové šaláty), zatiaľ čo na večernú porciu by bola vhodnejšia dusená hlúbová, cibuľová a koreňová zelenina (brokolica, karfiol, hrach, mrkva a iné). Kým listovej zeleniny je vhodná porcia medzi 30 - 50g (objem je to ozaj veľký), energetická hodnota je maximálne 10 kcal. Objem dusenej zeleniny na večeru, by sa mohol pohybovať od 50 do 100g v hotovom stave, čo predstavuje asi 25 až 50 kcal energie. Hlúbová, koreňová, či cibuľová zelenina má o niečo vyššiu energetickú a sacharidovú hustotu ako listová zelenina. Pri pohľade na celkovú energetickú potrebu človeka pokryje ovocie + zelenina asi 110 kcal, čo sa rovná asi 4% energie pre priemerného muža. To je naozaj málo. Ale čo napríklad bielkoviny a sacharidy? Koľko ich vlastne môžeme skonzumovať na doplnenie chýbajúcej energie?
Ako nastaviť príjem bielkovín a sacharidov vo výžive
Aby sme to zbytočne nekomplikovali individuálnymi zvláštnosťami, vysvetlíme si to zjednodušene. Množstvo prijatých bielkovín, ktoré potrebujeme, musí byť "uzamknuté" zhruba na úrovni 1g až 1.5g / 1kg aktívnej telesnej hmotnosti. To znamená, že potrebujete zistiť, koľko aktívnej svalovej hmoty "kŕmite". Musíte najprv zistiť, koľko máte percent (resp. kilogramov) podkožného tkaniva (včítane viscelárneho tuku) a po odpočítaní kilogramov tuku od celkovej telesnej hmotnosti získate číslo aktívnej telesnej hmotnosti (svaly + iné tkanivá + voda).
Prečo ale nemôžete konzumovať viac ako 1 - 1.5g bielkovín na 1kg aktívnej telesnej hmoty? Pretože ak veľmi zaťažíme svoje telo príjmom bielkovín (viac ako je potrebné pre procesy regenerácie svalov), premenia sa na cukor (glukózu) a naruší sa tak tukový (ketónový) metabolizmus a následne celá hormonálna citlivosť. Väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú znížiť objem sacharidov vo svojej výžive robí chybu, že tieto sacharidy nahradia príjmom bielkovín. Preto títo ľudia majú vysoké hladiny cukru v krvi (napríklad po 12 hodinovom hladovaní) a stále pracujúci cukrový metabolizmus (nie tukový). Hoci sacharidy nekonzumujú už v takom veľkom množstve, ich hladinu cukru v krvi začal ovplyvňovať nadmerný príjem bielkovín. Treba si však uvedomiť, že napríklad 100g mäsa neobsahuje 100g bielkovín, ale asi iba 20g. Preto je dôležité mať prehľad o potravinách a ich hodnotách.
Aj množstvo prijatých sacharidov musí byť určené na základe aktuálnej situácie (stav kondície, množstvo tukových zásob) i stanovených cieľov. V každom prípade je pre drvivú väčšinu populácie vhodné, aby denný príjem sacharidov nepresiahol hranicu 100g / deň. Niektorí, veľmi ambiciózni jedinci so snahou naberať čo najväčší objem svalovej hmoty (alebo vytrvalostní športovci), môžu toto množstvo jemne zvýšiť, ale iba v prípade, keď sa ich množstvo podkožného tuku pohybuje pod hranicou 10%. Ideálna je situácia, kedy sa striedajú dni s nízkym množstvom sacharidov (okolo 50g / deň) so stredným množstvom sacharidov (okolo 100g/ deň) a s vysokým príjmom sacharidov (okolo 150 - 200g / deň). Čím je tréningový deň náročnejší, je možné predpokladať, že vyšší objem sacharidov bude užitočný, ale tento výživový protokol je potrebné na sebe testovať a vyhodnocovať. Viac ako dva dni v týždni s maximálnym príjmom sacharidov, neodporúčame. Ak však zistíte, koľko je asi 100g sacharidov, budete zhrozený ako je to málo, pretože dnes je úplne bežné, že priemerný človek denne skonzumuje 600 a viac gramov sacharidov za deň. A to je pozvánka na problém metabolický aj hormonálny.
No ale teraz nastáva zaujímavá situácia. Ako doplniť zvyšný chýbajúci objem energie keď vieme, že ovocie, zelenina a vláknina poskytujú zúfalo mále energie a nemôžeme ich konzumovať vo veľkých množstvách? Ovocie by spôsobovalo hormonálnu nerovnováhu kvôli zvýšenému obsahu cukrov a fruktózy v krvi, zatiaľ čo zvýšená konzumácia zeleniny a vlákniny by viedla k nafukovaniu, čo môže vyústiť až k ťažkým zdravotným komplikáciám (leaky gut). Teraz už vieme, že ani bielkovín a sacharidov nemôžeme skonzumovať nadbytok, pretože sa premenia na glukózu, ktorá následne zvyšuje hladiny glukózy a inzulínu, čo vedie k metabolickým poškodeniam a hormonálnej nerovnováhe. Čo teraz? Ostáva už len jedna jediná živina - tuky.
Koľko tukov potrebujeme aby sme doplnili chýbajúci objem energie
Poslednou základnou živinou vo výžive sú tuky. Tuky by mali tvoriť vo výžive človeka bez ohľadu na to či má alebo nemá problémy s nadváhou či obezitou aspoň 40 a viac % z energetického príjmu. Veľa? Možno. Tuky však obsahujú dvakrát takú energetickú nálož ako sacharidy či bielkoviny a z evolučnej biológie vieme, že musia byť hlavným palivom pre naše bunky, inak vznikajú problémy. Objem skonzumovaných tukov však nie je taký dôležitý ako kvalita týchto tukov, či pomer v jednotlivých druhoch (PUFA, MUFA, SAFA). Kvalita rozhoduje o vašom zdraví viac ako si myslíte. Aby ste si zabezpečili zdravý, vitálny a plnohodnotný život, tuky zohrávajú najdôležitejšiu úlohu vo vašom živote zo všetkých živín. Je to preto, lebo tuky majú priamy vplyv na hormonálnu činnosť v našom tele a buď vďaka nim prospievate alebo strácate. Určite ste si hneď spomenuli na démonické prehlásenia o tom, že tuky spôsobujú závažné zdravotné ťažkosti s cholesterolom a iné nezmysly.
Zabudnite na všetko negatívne, čo ste o tukoch kedy v živote počuli. Tuky sú najdôležitejšie palivo, ktoré pre svoje zdravie potrebujete.
Ak by sme mali vytvoriť energetický príjem pre priemerného muža a zároveň rešpektovali doteraz uvedené informácie, graf a údaje by vyzerali nasledovne:
V tomto smere to začína byť veľmi prekvapujúce. Donedávna ste sa mali možnosť stretnúť s rôznymi idealizovanými hodnotami ako napríklad 30% bielkovín a tak ďalej. Keď sa na výživu hore uvedeného vzorového človeka pozriete cez čísla v tabuľke a v grafe tak zistíte, že z energetického hľadiska vyzerá vizuálny pomer úplne inak. A to sme použili hodnoty najvyššieho energetického príjmu zo sacharidov (150g / deň). Ak by sme použili iba 50g verziu dňa, podiel tukov by narástol ešte o ďalších 12% na úkor sacharidov.
Podľa tohto modelového príkladu dokážete si aj vy sami vytvoriť vlastný energetický graf príjmu základných potravín a nepodliehať pri tom ilúziám. Ľudia s nadváhou majú málo svalovej hmoty, čiže ich celkový energetický príjem sa automaticky znižuje, čo platí aj pre ich príjem bielkoviny ale aj sacharidov. Ľudia s ťažkou nadváhou by nikdy nemali konzumovať viac ako 100g sacharidov za deň a 1g bielkovín na 1kg svalovej hmoty. Čo im teda ostáva konzumovať? Odpoveď už viete veľmi dobre. Ak sa však pozriete na objem jednotlivých živín na tanieri, tak jednoznačne najväčší objem bude tvoriť zelenina (veľký objem, málo energie), pričom tuky paradoxne budú tvoriť relatívne vyrovnaný objem k bielkovinám, pretože každý jeden gram tuku má až 9 kcal energie (zelenina len 0.2 kcal, sacharidy a bielkoviny 4 kcal).
Ako konzumovať tuky v správnom pomere
Tuky sú teda najviac dôležité palivo pre naše telo. Pomocou tukov ste schopný zefektívniť prácu buniek i celého metabolizmu. Tým sa približuje ku ketogénnej výžive, ktorá sa dnes zatiaľ javí ako extrémny výživový smer. To však nie je pravda, pretože čoskoro budeme svedkami zmeny, ktorá vás uistí v tom, že tento výživový smer bude vhodný nielen pre nadšencov, ale dokonca aj pre športovcov [1], [2], [3], [4]. Bez ohľadu na to, či váš prijem tukov sa bude pohybovať okolo 40% alebo 80%, bez nasledovných poznatkov si môžete spôsobiť zbytočné komplikácie. Teraz sa pozrite, aké druhy tukov poznáme a ako by mal vyzerať ich približný pomer pri konzumácii:
- MUFA - 55% (mono-nenasýtené mastné kyseliny so stredným reťazcom)
- SAFA - 27% (nasýtené mastné kyseliny s krátkym reťazcom)
- PUFA - 18% (poly-nenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom, kde patria aj omega-3 a omega-6 a ďalšie omega MK)
Ako vidíme, esenciálne mastné kyseliny PUFA (napr. omega-3 a 6, 9), tvoria relatívne malý objem z príjmu, ktorý je pre správne fungovanie nášho tela potrebný. Nenechajte sa preto nalákať dnešnou reklamou o dôležitosti príjmu rastlinných olejov. Ak je omega-6 PUFA príliš mnoho (nad 18% energetického príjmu), tak vznikajú zbytočné zdravotné komplikácie. Zároveň je potrebné udržať ideálny pomer 1:1, v horšom prípade 1:3 v prospech omega-6 MK (v rámci tých 18%), ale nie viac. Inak očakávajte zvýšené zápalové procesy, zhoršenú inzulínovú citlivosť, spomalenie regenerácie a priberanie zásobách podkožného tuku, ako dôsledok neúmerne vysokej konzumácii PUFA z omega-6 MK [17], [18], [19] [20]. Dôležitejšie je konzumovať také tuky, ktoré sa pre telo spaľujú ľahko (SAFA a MUFA). Tuky, ktoré obsahujú málo PUFA, sú napríklad olivový olej, kokosový olej, maslo, červené mäso, vajcia, mliečne tučné produkty (smotana, syry), avokádo, semená a niektoré orechy.
Aké druhy tuky potrebujeme preferovať najviac (zoznam)
- Kokosový olej: na teplú i studenú kuchyňu (koláče, smaženie, priama konzumácia).
- Maslo (žiadny margarín), ideálne z nepasterizovanej smotany.
- Kyslá smotana (15% tuku) alebo sladká smotana (33-40% tuku).
- Avokádo: radšej jedno až dve zrelé avokáda za deň, ako 1-2 jablká (nežartujeme).
- Domáce vajcia (žĺtka) a čiastočne mäso: domáca zver chovaná na tráve v prírode a v dobrých hygienických podmienkach, je úžasným zdrojom omega-3 (PUFA) a kvalitných saturovaných mastných kyselín (SAFA). Vyhľadávajte tieto zdroje aktívne pre svoje zdravie (pomer MK v BIO vajciach a mäse je zväčša 1:3).
- Orechy: mandle v šupke, vlašské, para, makadamové a iné zdravo vyzerajúce orechy v množstve, aby ste nezvyšovali zbytočne PUFA zložku tukov.
- Semená: (ľanové, chia, tekvicové, iné). Taktiež pozor na zvýšený objem PUFA tukov.
- Rybí tuk omega-3: vo forme oleja (alebo tabliet). Pozor na kvalitu, ktorá je extrémne limitujúca, inak produkt spôsobí viac škody ako úžitku (peroxidácia).
- Oleje: iba panenský olivový, ľanový alebo konopný, pozor na zvýšený objem PUFA tukov.
Mimochodom v týchto dňoch pripravujeme aj ďalší nový produkt: 100% panenský kokosový olej. Práve kokosový olej v otázkach príjmu tukov zohráva významnú úlohu aj z pohľadu zrýchleného prechodu na tukový metabolizmus (pečeň z neho tvorí mnoho ketónov). Z predchádzajúcich textov už viete, že nie je jedno aké tuky zjete a v akom pomere. Čo sa týka pripravovaného produktu, čoskoro vás o detailoch budeme informovať a etiketa bude vyzerať asi nejako takto:
Ak chcete vyzerať dobre a byť zdravší, staňte sa "tukožrútom"
Chápeme, že tieto informácie vaše doterajšie vnímanie tukov postavilo úplne na hlavu. Ale vo svetle skutočných odborných informácií, je trend jednoznačný. Mnohé zdravšie výživové smery (Paleo, Warrior koncept, Rosedale diet, Atkinson diet, Ketogénna diéta, iné smery) sa zhodujú v jednej veci - v tukovom metabolizme. Optimálizácia výživy každého z nás, by mala smerovať k maximálnej podpore tukového metabolizmu ktorý je charakteristický určitou výškou keto látok v krvi. Dokonca aj samotní športovci z tohto režimu prosperujú. Miera keto adaptácie je však rozdielna u aeróbnych a anaeróbnych športovcov. Zatiaľ čo aeróbny (vytrvalostní) športovci prosperujú z vyššej ketózy (hladina ketónov medzi 0,5 - 4.5 mmol /L), tak dynamický anaeróbni športovci prosperujú z nižších hodnôt ketoadaptácie (medzi 0,2 - 0,5 mmol /L). O tom ale až niekedy nabudúce. Ak chcete zistiť, či je vaše telo adaptované na spaľovanie tukov, tak zistíte to veľmi ľahko. Ak dokážete vykonávať náročné fyzické aktivity bez toho, aby ste do seba tlačili akékoľvek sacharidy pred tréningom, tak váš metabolizmus je pravdepodobne adaptovaný aj na tuky. Ak však dokážete trénovať s lačným žalúdkom bez akýchkoľvek ťažkostí, tak ste definitívne adaptovaný na tukový metabolizmus [8].
Netreba si ale mýliť nutričnú ketózu s diabetickou keto acidózou. Nutričná ketóza je perfektný a prirodzený stav pre telo. Nie len všetky bunky nášho tela, ale aj mozog v ketóze je asi o 25% výkonnejší ako keď spaľuje len glukózu [5], [14]. Práve naopak, závislosť od cukrov je abnormálny metabolický stav, ktorý vedie k metabolickému poškodeniu (metabolický syndróm) [9], [10], [13], [15]. O ďalších metabolických výhodách, ktoré sa s ketózou spájajú aj pre športovcov, ani niet pochýb [viď referencie].
V rámci príjmu tukov si však treba dávať pozor na ich kvalitu. PUFA tuky extrémne ľahko oxidujú. Preto si musíte dôsledne vyberať napríklad omega-3 mastné kyseliny a ich zdroj, pretože ak peroxidovali, máte smolu a spôsobia vám viac ťažkostí ako osohu. To však platí aj pre ostatné PUFA tuky (predovšetkým z omega-6 radov), ktorých príjem musíte výrazne limitovať. Obmedzte takmer všetky rastlinné tuky vo vašej výžive, inak očakávajte v dlhodobom horizonte závažné zdravotné komplikácie od srdcovo cievnych ochorení, rakoviny, imunitných komplikácií až po zvýšenú tvorbu zápalov v tele [17], [18], [19], [20]. Keďže PUFA tukov nemôžeme konzumovať vo veľkom množstve (pod 18%), ostávajú nám len MUFA a SAFA tuky, čiže mono-nenasýtene a nasýtené tuky (áno tie "strašidelné" saturované tuky). Báli ste sa ich doteraz? Niet sa čomu čudovať. Propaganda od 70-tych rokov minulého storočia urobila svoje. A nie je to žiadna náhoda.
Ale potešíme vás. Neexistujú nepresvedčivé dôkazy o tom, že saturované tuky majú negatívne zdravotné účinky [referencie 21 až 30]. Skôr naopak dokážu efektívne ochraňovať napríklad pečeň, či pôsobiť inak preventívne. Najzdravšie zo skupiny SAFA tukov sú MCT tuky (medium chain triglycerides), kam patrí predovšetkým kokosový olej. Jediná podmienka pri SAFA tukoch zo živočíšnych zdrojov je, aby pochádzali z kóšer prostredia (príroda, správne krmivo, bez stresový chov). Príjem saturovaných tukov a cholesterolu je však najdôležitejší u malých detí. Rodičia zapamätajte si, že nedostatočný príjem MUFA a SAFA tukov spôsobuje spomaľovanie vývoja mozgu a nervovej sústavy [12], [16]. Napokon ak sa vám táto cholesterolová teória [29] stále nepozdáva, tak pouvažujte nad tým, prečo je materské mlieko potravina s najvyšším obsahom cholesterolu na svete. Máte pocit že matka príroda sa nejako pomýlila? Alebo necháte tento mýtus aj naďalej poškodzovať zdravie vás i vašich detí? [pozri referencie]. Čím skôr opustíte túto nesprávnu anti-tukovú dogmu, tým lepšie pre vás. Zároveň tuky zohrávajú nesmierne dôležitú úlohu aj pri zlepšovaní citlivosti tkanív na dôležité hormóny, čo sacharidy ani bielkoviny nedokážu [6], [7], [8]. Bez vysokej citlivosti tkanív na dôležité hormóny nie je možné schudnúť, či naberať dôležitú svalovú hmotu.
Všetky zdravotné problémy, ktoré sa dnes pripísali tukom, sú v skutočnosti vizitkou zvýšeného príjmu sacharidov (občas aj bielkovín). Dnešná propaganda má silu stále dokola poučkovať tú istú lož, ktorú ste mali možnosť počuť 100 až tisíce krát. Potom je jednoduché uveriť 100 krát opakovanému klamstvu, keď pravdu ste ešte nikdy nepočuli (ako možno doteraz). Cereálie a výrobky z nich sú pre ľudstvo dvojsečná zbraň, vďaka ktorej sme niečo krátkodobo získali, ale žiaľ vymieňame tento progres za dlhodobé problémy [11]. Stačí sa pozrieť okolo seba. Tieto problémy prehlbujú aj extrémne vegetariánske či vegánske skupiny nadšencov, ktorí si ešte nedali tú námahu zistiť, ako to v prírode (či v ľudskom tele) skutočne funguje [13]. Túto knihu napísala ex-vegánka, ktorá po 20-tich rokoch musela zmeniť svoje hlboké presvedčenia i výživu. Publikácia patrí k jedným z najlepších, čo sme kedy prečítali a má čestné miesto v našej knižnici.
Aj preto podporujeme úsilie odvážnych ľudí (ako napríklad Martina Chudého), ktorí odhaľujú a demaskujú vymyslené klamstvá v dnešných médiách, ako napríklad túto zavádzajúcu reklamu na margaríny. Poďme si na záver pozrieť niektoré body, ktorými si problematiku konzumácie tukov zhrnieme.
Sumár dôležitých poznatkov o tukoch, mastných kyselinách a ich príjme
- Množstvo tukov vo vašej výžive sa môže pohybovať od 40 do 60% energetického príjmu.
- Viac ako energetický príjem tukov si však musíte postrážiť ich kvalitu. Tuky zásadným spôsobom ovplyvňujú hormonálnu sústavu (okrem iného) a preto výberu musíte venovať zvýšenú pozornosť. Tuky dokážu optimalizovať činnosť najdôležitejších hormónov v ľudskom tele (leptín a tiež inzulín). Ak tieto dva hormóny vo vašom tele nebudú fungovať optimálne, činnosť všetkých hormónov (aj tých anabolických) bude kompromisná a málo účinná.
- Extrémny pozor si musíte dávať na rôzne druhy tukov a ich pomer. Existujú MUFA (mono-nenasýtene), SAFA (saturované) a PUFA (poly-nenasýtené) mastné kyseliny, pričom MUFA potrebujete okolo 55%, SAFA 27% a PUFA menej ako 18%.
- V podiele PUFA mastných kyselín je kľúčové dodržať pomer medzi omega-3 MK a omega-6/9 MK. Dôležité je priblížiť sa k pomeru 1:3 (ideále 1:1), ale dnešná moderná (najmä sacharidová) výživa tento pomer posúva na 1:20. Pokiaľ sa stravujete ultra moderne (fast foody a spol.), tak váš pomer je 1:50. Nad pomerom 1:5 vaše telo a hormonálna sústava nedokážu fungovať optimálne a vaše dosahovanie cieľov sa nebude dať zrealizovať. Je jedno, či ide o cieľ chudnutia alebo naberania svalovej hmoty, pretože oba tieto fyziologické procesy potrebujú perfektne fungujúcu hormonálnu sústavu a hormóny sú kľúčovým nástrojom tejto pozitívnej zmeny.
- Dôležité je, že objem tukov na jednu porciu si musíte zvoliť aj formou pokus omyl, pretože ak skonzumujete veľmi mnoho tukov naraz, trávenie bude pomalšie a vy nebudete tak skoro hladný. Toto je dôležité vedieť načasovať najmä pred tréningom, kedy už musíte byť úplne hladný a trénovať na lačno.
- Všeobecne však platí, že ak budete konzumovať nasledovné jedlo a vy nepociťujete hlad, robíte chybu. Hlad je váš dôležitý biologický priateľ a preto si naň pekne počkajte. Nabudúce budete vedieť, že objem tukov budete musieť o trochu znížiť.
Veríme, že tento vyčerpávajúci článok vám pomôže zorientovať sa v problematike konzumácie tukov. Tento článok považujeme za jeden z kľúčových na našom blogu. Preto sme všetky prezentované informácie z článku spracovali z našej publikácie ŽIVOTOSPRÁVA, ktorá je zatiaľ najkomplexnejším návodom na tvorbu systému životosprávy na Slovensku. V nej vám na 230 stranách vysvetľujeme, ako prispôsobiť všetky aspekty životosprávy svojim individuálnym zvláštnostiam (viď obsah publikácie). Pri optimalizácii svojej životosprávy vám držíme palce. Staňte sa lepšou verziou samého seba.
Súvisiace odkazy:
-
Zdroj vedeckých poznatkov a citácii
-
e-publikácia ŽIVOTOSPRÁVA 1.0
-
Neraňajkujte vločky ani cereálie
-
Nebojte sa riadeného večerného prejedania
-
Opravte svoj zle fungujúci metabolizmus
Foto: GoodFon.com
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.