Nová pravda o cholesterole a rizikách vzniku srdcovo - cievnych ochorení
Môže konzumácia veľkého množstva saturovaných tukov, obsiahnutých napríklad v slanine viesť k nadobudnutiu dobrého zdravotného stavu? Môžete mať minimálne riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a to aj v prípade, že máte zvýšené hladiny cholesterolu? Ako váš zdravotný stav oplyvňuje v tomto smere lowcarb alebo ketogénne stravovanie?
Nová pravda o cholesterole a rizikách vzniku srdcovo - cievnych ochorení.
Môže konzumácia veľkého množstva saturovaných tukov, obsiahnutých napríklad v slanine viesť k nadobudnutiu dobrého zdravotného stavu? Môžete mať minimálne riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a to aj v prípade, že máte zvýšené hladiny cholesterolu? Predkladaný článok sme spracovali na základe vedeckých štúdií, ktoré nám poskytol známy odborník v oblasti porúch metabolizmu lipoproteínov prof. MUDr. Stanislav Oravec CSc. V závere článku uverejňujem aj moje vlastné výsledky, ktoré hodnotia môj aktuálny zdravotný stav – z pohľadu metablizmu lipoproteínov - po 6-tich rokoch lowcarb / keto stravovania. Bude to prekvapenie?
Dobrý a zlý cholesterol neexistuje. Kto hľadá skutočného vinníka ?
Bez cholesterolu niet života a z tejto životodárnej molekuly sú tvorené desiatky dôležitých zlúčenín a štruktúr, napr. hormónov, bunkových membrán, ktoré sú pre náš život nevyhnutné. Prečo existuje toľko článkov, záverov a odporúčaní na túto tému a pritom vôbec nevystihujú skutočnú podstatu, resp. jadro problému? Prečo môžete mať cholesterol v "norme" ale pritom patriť k skupine ľudí s vysokým rizikom vzniku srdcovo-cievneho ochorenia? Alebo naopak, čo rozhoduje o tom, že aj napriek zvýšenej hladine cholesterolu v krvi – hyper-cholesterolémii - je vaše riziko vzniku srdcovo-cievneho ochorenia nízke? Otázky na zamyslenie:
- Je zvýšený cholesterol v krvi dôvodom pre okamžitú liečbu bez poznania ďalších doplňujúcich informácií ohľadom vášho zdravotného stavu?
- Je potrebné nekompromisne znižovať hladinu cholesterolu v krvi, ak nie je hodnota v norme?
- Existuje tzv. dobrý a zlý cholesterol?
- Je pravdou, že LDL cholesterol upcháva tepny a spôsobuje vážne zdravotné problémy?
- Čo ochráni vaše srdce pred infarktom a mozog pred mozgovou príhodou
- Je len cholesterol samotný tým skutočným vinníkom, ktorý spôsobuje úmrtie približne 30.000 našich spolubčanov ročne?
- Stále platí, že na znižovanie cholesterolu sú najlepšie omega 3 mastné kyseliny spolu s olivovým olejom?
Výzva číslo 1: Môže racionálne hladovanie, nízkosacharidová strava a vysoká konzumácia saturovaných tukov (napr. slanina) viesť k optimálnemu zloženiu tukov v krvi, k zníženiu srdcovo-cievneho rizika a k upevneniu zdravia?
Výzva číslo 2: Je preukazné, že pokles telesnej hmotnosti, pričom podstatnú zložku tvorí strata tukového tkaniva, vylepšuje zdravotnú kondícíu ľudí?
Odborné a vedecké práce, na základe ktorých bol tento článok zostavený, si môžete stiahnuť TU.
Tieto a mnohé ďalšie dôležité informácie uvedené v tomto článku sme spracovali na základe informácií a z odborných publikácií, ktoré poskytol prof. MUDr. Stanislav Oravec, CSc, z 1. Internej kliniky Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho originálne / pôvodné sledovania v oblasti metabolizmu lipoproteínov boli podnetom k napísaniu tohto populárneho článku. V závere článku odprezentujem svoje vlastné výsledky analýzy tukov a lipoproteínov v krvi, po 6-tich rokoch lowcarb / keto stravovania, t.j. konzumovania ketogénnej stravy.
Na úvod k oboznámeniu sa a k pochopeniu problematiky metabolizmu tukov, analýzy lipidových a lipoproteínových parametrov, testovaných v krvi / sére testovaných osôb, je potrebné poznať niektoré odborné pojmy, ktoré sa v článku používajú:
- lipidy = (z gréckeho slova lipos – tuk) tvoria veľmi rozmatitú skupinu látok v živých organizmoch (živočíšnych aj rastlinných) a aj v ľudskom organizme plnia mnohočetné funkcie:
- zásobná a energetická funkcia – zdroj chemickej energie pre premenu látok v organizme t.j. celkový metabolizmus, všetky životné deje, ktoré v organizmu prebiehajú: včítane počatia, rastu, dozrievania, ochrany voči infekcii, reprodukcie, až programovania prirodzenej smrti organizmu
- vytváranie bunečnej architektúry, sú súčasťou subcelulárnych štruktúr, receptorových štruktúr, súčasť bunkových membrán
- súčasť imunitného systému organizmu
- tvorba steroidných hormónov, vitamínu D, žlčových kyselín potrebných pre metabolizmus cholesterolu
- elektroizolačná funkcia v nervových štruktúrach, termoregulačná funkcia, ochrana voči mechanickým inzultom
- cez tvorbu lipoproteínových micel zabezpečenie transportu a udržiavania vitamínov nerozpustných vo vode a rozpustných v tukoch (rozpustných v tukoch napr. vitamín A,D,E) vo vodnom prestredí krvi
- Najčastejšie používané pojmy pre lipidy, ako súčasť systému Lipidov: cholesterol, estery cholesterolu, triacylglyceroly, fosfolopidy
- cholesterol – životne dôležitá látka, ktorá je súčasťou bunkových membrán, nervových štruktúr, nervových obalov, steroidných hormónov, žlčových kyselín, vitamínu D, cholesterol je súčasťou lipoproteínov všetkých lipoproteínových tried: chylomikrónov, VLDL, IDL, LDL HDL, VHDL, Lp(a)
- LDL – cholesterol = cholesterol ako súčasť LDL-lipoproteínovej triedy. LDL-cholesterol sa považuje za tzv. „zlý cholesterol“, má predstavovať kardiovaskulárne riziko, ktoré poškodzuje cievy / tepny a navodzuje ich aterosklerotické poškodenie tým, že sa v stene ciev hromadí.
- LDL (low density lipoproteins) tvoria hlavný transportný systém cholesterolu v krvi, prenáša cholesterol z pečene do periférnych tkanív (napr. nadobličky, gonády). Cholesterol tvorí až 60% hmoty lipoproteínovej častice. Rozlišujeme viacero LDL subfrakcií, ktoré sa navzájom odlišujú veľkosťou, chemickým zložením, hustotou, biologickou úlohou a aterogénnym potenciálom. Analytická metóda Lipoprint LDL System rozlišuje až 7 subfrakcií LDL triedy, t.j. LDL 1-7. Subfrakcie LDL 3-7, malé denzné LDL predstavujú najaterogénnejšiu časť nielen LDL, ale aj celého lipoproteínového spektra.
- HDL – cholesterol = cholesterol ako súčasť HDL – lipoproteínovej triedy. HDL-cholesterol sa považuje za „dobrý cholesterol“, pripisujú sa mu ochranné účinky voči atero-sklerotickému poškodeniu ciev.
- HDL (high density lipoproteins) lipoproteínová trieda s ochranným ateroprotektívnym účinkom na stenu cievnu, s vysokým obsahom proteínov, súčasť transportného systému, ktorý transportuje nadbytočný cholesterol z periférie späť do pečene k jeho rozloženiu.
- triacylglyceroly (starší názov triglyceridy) predstavujú neutrálne tuky. Po chemickej stránke sú to estery glycerolu s vyššími mastnými kyselinami. Predstavujú zdroj chemickej energie pre prácu svalov, srdca, regulovanie metabolických procesov v bunkách a v celom organizme. Pri preťažení organizmu nadbytkom energeticky bohatej stravy, triacylglyceroly vytvárajajú tukové rezervy v podkoží, v oblasti brucha v splanchnickej oblasti – viscerálna obezita, v pečeni – stukovatenie pečene, podieľajú sa na tvorbe aterogénnych lipoproteínov a tvorbe aterosklerotických plakov v cievach.
- Lipoproteínový profil = zastúpenie lipoproteínov v lipoproteínovom spektre. Podľa prevahy neaterogénnych lipoproteínov, alebo aterogénnych lipoproteínov v lipo-proteínovom spektre určujeme:
- neaterogénny lipoproteínový profil, Fenotyp A, resp.
- aterogénny lipoproteínový profil, Fenotyp B
- hypercholesterolémia = koncentrácia cholesterolu v krvi/sére vyššia než 5,0 mmol/l
- normocholesterolémia = koncentrácia cholesterolu v krvi/sére nižšia než 5,0 mmol/l
- skóre antiaterogénneho rizika SAAR - pomer neaterogénnych k aterogénnym lipoproteínom. Hodnota nad 10,8 hovorí o neaterogénnom lipoproteínovo profile, hodnota pod 10,8 charakterizuje aterogénny lipoproteínový profil.
Odborné a vedecké práce, na základe ktorých bol tento článok zostavený, si môžete stiahnuť TU. Niektoré štúdie a ich celé znenie v PDF si môžete preštudovať aj TU [1], [2], [3], [4].
Koncepcia aterogénnych a neatergénnych lipoproteínov sa vyformovala po publikovaní pôvodných prác Castelliho roku 1988, v ktorých uverejnil svoje pozorovania, že viac než 75% pacientov s akútnym koronárnym syndrómom malo hladinu celkového cholesterolu, koncentráciu HDL a LDL v krvi v norme. Výskum lipoproteínov sa v poslednom období zameriava čoraz viac na profil aterogénnych a neaterogénych lipoproteínov. Prevaha aterogénnych lipoproteínov v plazme je charakteristická pre aterogénne lipoproteínové spektrum, fenotyp B. Takáto lipoproteínová konštelácia rozbieha proces aterogenézy, t.j. vzniku degeneratívnych zmien v cievach, končiacu tvorbou ateromatóznych cholesterolových usadenín, čiže ateromatóznych plakov, ktoré zužujú cievu a sú príčinou ischemie orgánu za takýmto cievnym zužením. Ak miestom ischémie je srdce, objavia sa anginózne bolesti za sternom, alebo vzniká kritická ischémia na iných miestach tela.
Ak sú aterogénne lipoproteíny prítomné v malom množstve, tvorí sa neaterogénny lipoproteínový profil fenotyp A. Zavedenie elektroforetickej metódy delenia lipoproteínov na polyakrylamidovom géli, ktorý používa Systém Lipoprint LDL, uľahčilo identifikáciu aterogénnych a neaterogénnych lipoproteínov a umožnilo určenie aterogénneho a neaterogénneho profilu lipoproteínov.
Lipoprint LDL System predstavuje výrazny pokrok v laboratórnej diagnostike porúch metabolizmu lipoproteínov. Umožňuje simultánne analyzovať 12 lipoproteínových „podjednotiek“ = subpopulácií lipoproteínov: VLDL, LDL1-3, LDL1-7 a HDL. V prehľadnej tabuľke uvádzame rozdelenie lipoproteínov podľa aterogenity:
- Aterogénne lipoproteíny VLDL, IDL1 IDL2, LDL3-7 ( tzv. malé denzné LDL )
- Neaterogénne lipoproteíny IDL3, HDL
- Lipoproteíny s neistou aterogenitou LDL1, LDL2 – skôr ide o neaterogénne lipoproteíny
U nás sa dá vyšetrenie subfrakcií LDL vykonať u prof. MUDr. Stanislava Oravca, CSc., 1.Interná klinika LFUK-UNB, Bratislava, Mickiewiczova 13, 813 69 Bratislava, alebo v Preventívne a liečebné centrum s.r.o. Záporožská 12, 85102 Bratislava. Tel. kontakt: +421 905 457 949
Prof. MUDr. Stanislav Oravec CSC. Je atestovaným lekárom v odbore klinická biochémia, laboratórna medicína, interná medicína, endokrinológia. Absolvoval študijné pobyty na univerzitách v Paríži, Viedni, Grazi, krátkodobý študijný pobyt v Berline a v Birminghame. Je autorom monografie Lipoproteíny v diagnostike interných ochorení, vysokoškolských študijných učebníc a skrípt a početných odborných a vedeckých publikácií. Je pedagógom na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Má profesionálne kontakty na medicínske pracoviská vo Viedni, Gráci a Innsbrucku. Špecializuje sa na vnútorné choroby, ochorenia endokrinného sysyému a poruchy metabolizmu lipoproteínov.
Nový pohľad v interpretácii dyslipidémií. Existuje niečo také ako dobrý a zlý cholesterol?
Málokto bude namietať voči konštatovaniu, že vysoká koncentrácia cholesterolu v krvi, spolu so zvýšeným krvným tlakom a fajčením sú hlavnými rizikovými faktormi rozvoja srdcovo-cievnych chorôb. Pri určovaní kardio-vaskulárneho rizika sa analyzuje celkový cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol a koncentrácia triacylglycerolov v sére vyšetrovanej osoby. Určuje sa tiež pomer medzi LDL / HDL / triacylglycerolmi, čo sa robí výpočtom. HDL-cholesterol sa všeobecne považuje za ten „dobrý cholesterol“, ochraňujúci naše cievy a v konečnom dôsledku aj naše zdravie.
A aká funkcia prináleží LDL-cholesterolu – tomu „zlému cholesterolu“? Ten predstavuje cholesterolový pool vytvorený v pečeni a prenášaný (transportovaný) lipoproteínmi nízkej hustoty (LDL) k periférnym tkanivám a bunkám celého tela. Z neho sa obnovujú steny buniek, bunkové membránové štruktúry a receptorové štruktúry v bunkách celého organizmu, tvoria sa steroidné hormóny v niektorých endokrinných žľazách, tvorí vitamín D v koži, syntetizujú žlčové kyseliny v pečeni. To všetko sú funkcie dôležité k prežitiu a k fungovaniu nášho pevného zdravia. V čom je teda LDL cholesterol „zlým cholesterolom“, veď plní v tele dôležité funkcie k prežitiu a budovaniu nášho pevného zdravia?
Posledné desaťročia viaceré klinické štúdie priniesli dôkazy, že zvýšená koncentrácia cholesterolu v krvi nie je univerzálnou príčinou vzniku a rozvoja degeneratívnych ochorení srdcovo-cievneho systému, keďže sa dokázalo, že mnohí pacienti, ktorí prekonali akútnu koronárnu príhodu, srdcový infarkt mali normálne hodnoty cholesterolu v krvi. Vysvetlením bolo zistenie, že LDL nie sú homogénnou masou, ale sa dajú v nej identifikovať viaceré subpopulácie, alebo aj LDL subfrakcie.
Analytická metóda elektroforéza lipoproteínov na polyakrylamidovom géli - Lipoprint LDL System, idetifikuje LDL1- LDL7. Subfrakcie LDL sa navzájom odlišujú veľkosťou, chemickým zložením, hustotou a ďalšími fyzikálno-chemickými charakteristikami, ale predovšetkým odlišným bioloickým poslaním v organizme a účasťou v procese tvorby aterosklerotických plakov a trombov v cievach, predovšetkým v tepnách t.j. v procese aterogenézy a aterotrombózy. Prítomnosť vysokej koncentrácie LDL3 - LDL7 tzv. malých denzných LDL v krvi je príčinou tvorby cholesterolových usadenín v cievach, vzniku srdcového infarktu, mozgovej cievnej príhody, ischemickej cievnej choroby dolných končatín. A to aj vtedy, keď koncentrácia celkového cholesterolu v krvi nie je zvýšená. Tvorba subfrakcií LDL3-7 je dôsledkom porušenej látkovej výmeny v tele, porušeného fyziologického odbúravania LDL častíc a vznikom abnormálnej cesty odstraňovania nadmernej tvorby a uskladňovania cholesterolu v tele. Tým dochádza k tvorbe cholesterolových usadenín a tvorbe aterosklerotických plakov v cievach.
LDL1 a LDL2 subfrakcie sú najväčšie lipoproteínové častice v lipoproteínovej triede LDL. Sú významnými a hlavnými „prepravcami“ cholesterolu v krvi /v krvnej plazme, a sú dôležitým zdrojom pre biosyntézu steroidných hormónov, žlčových kyselín, vitamínu D, obnovu bunečných stien, bunečných membrán a subcelulárnych štruktúr. Znižovanie ich koncentrácie v krvi nešpecifickou liečbou môže mať negatívny dopad na mnohé fyziologické procesy v tele, čo narúša vnútornú homeostázu v organizme. Naopak, aterogénne malé denzné subpopulácie LDL nešpecifickou liečbou nemusia byť odstránené, čo zhoršuje zastúpenie neaterogénnych subfrakcií v plazme, ako aj pomer neaterogénnych a aterogénnych lipoproteínov v neprospech koncentrácie ateroprotektívnych veľkých LDL1 a LDL2 častíc. Paradoxne, takouto „hypolipemickou liečbou“ zvyšujeme aterogénny potenciál v krvi pacienta a podporujeme už jestvujúcu aterogenézu. Nové klinické štúdie vykonané s osobami s vysokými koncentráciami celkového cholesterolu prišli k originálnym zisteniam.
- Osoby s vysokou koncentráciou cholesterolu v krvi, u ktorých sa potvrdila existencia vysokej koncentrácie LDL1 a LDL2 subfrakcií - mali neaterogénny lipoproteínový profil, aterogénne subfrakcie LDL3 – LDL7 boli prítomné len v stopových množstvách, resp. neboli zastúpené vôbec.
- Testovaní jedinci, hoci mali hypercholesterolémiu, nemali známky ochorenia srdcovo-cievneho systému, čo sa potvrdilo aj duplex sonografickým vyšetrením a meraním hrúbky intimy karotických artérií - IMT komplexu. Hrúbka intimy u týchto jedincov nebol väčšia, než odporúčaná referenčná hodnota 0,7 mm.
- Novotestované kritérium na posudzovanie typu lipoproteínového profilu a stupňa aterogenity lipoproteínového profilu – Skóre anti aterogénneho rizika (SAAR) rovnako dobre korelovalo s vysokým zastúpením neaterogénnych lipoproteínov, tvoriacich neaterogénny lipoproteínový profil Fenotyp A. Dá sa preto predpokladať, že subfrakcie lipoproteínov nízkej denzity (LDL), konkrétne LDL1 a LDL2, aj keď sú zaraďované do aterogénnej lipoproteínovej triedy LDL, nesplňajú kritéria aterogénnych lipoproteínov.
Nové spôsoby analýzy LDL cholesterolu a jeho podjednotiek
Analýzou lipoproteínového profilu plazmy pacientov Systémom Lipoprint LDL sa dajú identifikovať aterogénne a neaterogénne lipoproteíny a určiť fenotyp lipoproteínového profilu podľa zastúpenia lipoproteínov (prevaha neaterogénnych / aterogénnych lipoproteínov) t.j. neaterogénny Lp profil Fenotyp A vs. aterogénny Lp profil Fenotyp B.
Rozlišujeme 4 základné lipoproteínové spektra
- neaterogénny Lp profil Fenotyp A
- 1) neaterogénna normolipémia
- 2) neaterogénna hyperlipoproteinémia
- aterogénny Lp profil Fenotyp B
- 3) aterogénna normolipémia
- 4) aterogénna hyperlipoproteinemia
Delenie lipoproteínov podľa tvorby typu lipoproteínového profile (spektra) pomohlo identifikovať dve nové diagnostické entity, čo predstavuje jednoznačný medicínsky prínos v diagnostike nových typov dyslipoproteinémie:
- Neaterogénna hyperlipoproteinémia
- Aterogénna normolipémia
Pri neaterogénnej hyperlipoproteinémii nachádzame v sére testovanej osoby zvýšenú koncentráciu LDL1 a LDL2 subfrakcií. Popri hypercholesterolémii ďalšie tukové parametre nebývajú zmenené, triacylglyceroly v krvi sú v norme, až nížené, malé denzné LDL nie sú prítomné, alebo len v stopových množstvách. IMT ( Intima Media Thicknes)- ako kritérium pre posudzovanie dysfunkcie endotélia je široká do 0,7 mm, t.j. v norme, a je bez známok zhrubnutia. Osoby s neaterogénnou hyperlipoproteinémiou nevykazujú známky ochorenia srdcovo-cievneho systému. Áno majú hypercholesterolémiu, ale bez klinicky manifestných známok ochorenia a je na zváženie, aký terapeutický postup, ak vôbec, odporúčať. Následuje vizualizácia Lipoprintového grafu Neaterogénnej hyperlipoproteinémie:
Aterogénna normolipémia ako novo popísaný fenomén je aterogénne zoskupenie lipoproteínov a ich subpopulácii v plazme/sére, kedy koncentrácia celkového cholesterolu a triacylglycerolov v plazme sa nachádza v normálnom referenčnom pásme. Fenomén aterogénnej normolipémie v základoch nabúrava doteraz zažitú predstavu, že normolipémia je jediné akceptabilné zastúpenie lipoproteínov, po dosiahnutí ktorej by kardiovaskulárne riziko u pacienta, či nositeľa takéhoto lipoproteínového zloženia, malo byť minimálne, alebo priam žiadne.
Naopak, identifikácia aterogénneho lipoproteínového profilu, či už s vrodeným, alebo získaným defektom metabolizmu lipoproteínov u určitej skupiny normolipemikov, relativizuje vyššie uvedenú predstavu normolipémie stotožňovanú s ideálnym nerizikovým zastúpením lipidov. Upozorňuje na rizikovú populáciu ohrozovanú vznikom akútnej kardio-vaskulárnej udalosti, ktorej sa nedostáva prevencie. Alebo už je nastavená na liečbe, len ordinovaná hypolipemická liečba je nekriticky preceňovaná. Identifikácia subpopulácií lipoproteínov je jediný spôsob, ako takúto nepriaznivú lipoproteínovú konšteláciu identifikovať.
Ak máte cholesterol v norme, nie je to záruka ochrany vášho zdravia
Niekoľko z priložených štúdií potvrdilo, že krvná plazma ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami obsahuje zvýšené množstvá práve tých podjednotiek-subfrakcií lipoproteínov, ktoré zohrávajú významnú rolu v aterodegeneratívnych procesoch a tvoria aterotrombotické plaky. Klinická štúdia s 366 pacientami, ktorí mali arteriálonu hypertenziu, koronárne ochorenia srdca, končatinovú arteriálnu ischemickú chorobu, alebo prekonali ischemickú mozgovo-cievnu príhodu potvrdila, že viac než 80% testovaných malo aterogénny lipoproteínový profil s vysokými hladinami silne aterogénnych malých denzných LDL. Súčasne sa zistilo, že pacienti s aterogénnym lipoproteínovým profilom mali nižšiu koncentráciu celkového cholesterolu a vyššiu koncentráciu triacylglycerolov v sére, než kontrolné osoby s neaterogénnym lipoproteínovým profilom. Koncentrácia triacylglycerolov v sére testovaných osôb s aterogénnym lipoproteínovým profilom bola dokonca proporcinálne vyššia než hladina celkového cholesterolu. Z toho môžeme usudzovať, že triacylglyceroly resp. hypertriacylglycerolémia môže hrať oveľa väčšiu úlohu v patogenéze cievnych degeneratívnych ochorení, než sa všeobecne prijalo. Bolo dokázané, že lipoproteíny bohaté na triacylglyceroly dokážu generovať malé denzné LDL vo veľkých množstvách.
Závery o problematike cholesterolu, ktoré sú pre vás smerodajné:
- Poznanie koncentrácie celkového cholesterolu v krvi pacienta nemusí byť dostačujúce k posúdeniu jeho zdravotného rizika.
- Zvýšená koncentrácia celkového cholesterolu nemusí vždy znamenať zvýšené srdcovo-cievne riziko, ktoré je spojené s vyššou chorobnosťou či úmrtnosťou na srdcovo-cievne ochorenia
- Zvýšená koncentrácia celkového cholesterolu nemusí byť vždy odôvodnením zahájenia liečby hypo-lipemikami, t.j. liekmi, ktoré znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi.
- Cholesterol je látka nerozpustná vo vode, či krvnej plazme a v nej cholesterol taktiež nie je rozpustný. Masy cholesterolu v krvi/v krvnej plazme by uzaveli priesvit ciev a spôsobili tukovú embóliu, ktorej dôsledkom by bolo odumretie tkaniva, či orgánu za miestom uzavretia cievy/ artérie. Je preto transportovaný špeciálnym proteínovým systémom v tele, ktorý sa nazýva lipoproteínový systém. Ten zabezpečuje rozpustnosť a transport cholesterolu, ako aj ďalších tukových látok v krvi, bez nebezpečenstva upchatia ciev tukmi.
- Analytickými laboratórnymi metódami sa lipoproteínové triedy ako jednotlivé súčasti lipoproteínového systému dajú identifikovať. Ide o analýzu tých jednotlivých lipoproteínových tried, ktoré tvoria lipoproteínový systém. Sú to chylomikróny, lipoproteíny veľmi nízkej hustoty (VLDL), lipoproteíny intermedárnej hustoty (IDL), lipoproteíny nízkej hustoty (LDL), lipoproteíny vysokej hustoty (HDL), lipoproteíny veľmi vysokej hustoty (VHDL) a lipoproteín (a).
- Naviac sa dajú identifikovať aj subfrakcie vyššie vymenovaných lipoproteínových tried. Ide o zásadný prínos v diagnostike porúch metabolizmu lipoproteínov, lebo práve tieto subfrakcie lipoproteínov sa podieľajú väčšou, či menšou mierou, na vzniku ateromatóznych zmien v cievach.
- Subfrakcie lipoproteínov sa dajú identifikovať laboratórnymi metódami, ktoré sa dnes v bežnej laboratórnej, či klinicko-diagnostickej praxi nepoužívajú. (napr. Elektroforetické delenie lipoproteínov na polyakrylamidovom géli (PAG) – Lipoprint LDL System, gradientová ultracentrifugácia, gradientová gélová elektroforéza, protónová magnetická rezonančná spektroskopia a ďalšie).
- Bolo by optimálnym liečebným postupom, aby sa pred nasadením hypolipemickej liečby vykonala identifikácia aterogénnych lipoproteínov a ich subpopulácií. Ide o identifikáciu lipoproteínových entít, ktoré spôsobujú ateromatózne zmeny v cievach/artériách. Určenie neaterogénneho lipoproteínu profilu fenotyp A alebo aterogénneho lipoproteínového profilu fenotyp B by malo byť východiskom pri určovaní stratégie hypolipemickej liečby v konkrétnom prípade u konkrétneho pacienta.
- Pri neaterogénnej hyperlipoproteinémii je potrebné zvážiť individuálny liečebný postup, aby sa zabránilo aj ďalším negatívnym dôsledkom, spôsobujúcim event. ďalšie poškodenie srdcovo-cievneho systému.
- Cholesterol vo vašej krvi môže byť zvýšený a nemusí predstavovať vážne zdravotné riziko a naopak aj normálna hladina celkového cholesterolu vo vašej krvi môže pre vás prestavovať vážne srdcovo-cievne riziko. Ide o to, aké lipoproteíny vo vašich cievach prenášajú cholesterol, aterogénne – poškodzujúce cievy a zapríčiňujúce srdcový infarkt, či mozgovú cievnu príhodu, alebo neaterogénne, ktoré majú skôr ochranný účinok na vaše cievy.
- Vysoká úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia na Slovensku je výsledkom nesprávneho prístupu k prevencii degeneratívnych ochorení srdcovo-cievneho systému. Je to ale zložitý komplexný prístup, v ktorom negatívnu rolu zohrávajú stravovacie návyky, často nezdravé dlhoročne zabehané stereotypy životného štýlu a nie optimálne zdravotná osveta.
- Farmakologická intervencia, ktorá nie vždy je optimálna a účinná, aj keď v zásade by mala byť prospešná, nedokáže vždy zvrátiť pokročilé poškodenie ciev procesom aterosklerózy, ktorý v konečnom dôsledku je multifaktoriálny.
K akým zdravotným výsledkom som sa dopracoval v tomto smere ja so svojim životným štýlom, stravovaním, čiastočným hladovaním či pohybom? Mám sa čím pochváliť? Je vhodné aby som svoj zdravotný stav takto sprístupnil laickej i odbornej verejnosti? Pokiaľ chceme byť transparentným reprezentatom životného štýlu ktorý odporúčame, tak nasledovný postup je nevyhnutný. V ďalšom pokračovaní článku zistíte aké vysoké je moje srdcovo-cievne riziko pri nízkosacharidovej až ketogenickej strave (od roku 2010), kde 70% energetického príjmu tvoria tuky (s prevahou saturovaných a mononenasýtených). Čítajte ďalej…
Zdravotné výhody lowcarb / ketogénneho stravovania a optimálneho životného štýlu
To, ako sa stravujem, ako sa hýbem, aké životné postoje reprezentujem, to si môžete preštudovať sumárne v tomto článku. Väčšina z vás vie, že ak niečo konzumujem (väčšinu dňa totiž nič), tak sú to predovšetkým saturované a mononenasýtené tuky (zhruba 70% energetického príjmu). Robím tak už od roku 2010, kedy som prešiel na nízkosacharidovú / ketogenickú stravu v kombinácii s čiastočným hladovaním. Návod ako si zostaviť optimálnejší režim stravovania, si môžete preštudovať v tomto článku. Prináša mi však tento životný štýl na čele s ketogénnym stravovaním aj merateľné zdravotné benefity? V oblasti analýzy môjho cholesterolu prístrojom Lipoprint LDL systém, sú moje zdravotné výsledky z dňa 8.10. 2017 nasledovné:
- cholesterol = 5,83 mmol/l (referenčný rozsah 3,5 - 5,2)
- triacylglyceroly = medzi 0,30 až 0,50 mmol/l (referenčný rozsah 0,4 - 1,7)
- neaterogénny lipoproteínový profil, Fenotyp A, Subtyp 1b
- skóre antiaterogénneho rizika (SAAR) = 82,5 bodov (Neatero > 10,8)
- záver: neaterogénna hypercholesterolémia (Subtyp 1b) bez malých denzných LDL, vysoké ateroprotektívne HDL
- vizualizácia výsledku:
Okrem toho som absolvoval aj sériu ďalších krvných testov a všetky zdravotné výsledky z posledného mesiaca, si môžete pozrieť z tohto linku TU.
Ako sa na nízkosacharidovú či ketogénnu stravu pozeráte teraz? Ako sa pozeráte na čiastočné hladovanie alebo pravidelnú konzumáciu saturovaných tukov na čele so slaninou (!!!) a maslom? Kde je tá pravda o škodlivosti týchto druhov tučných potravín, pretože obsahujú nie len veľa cholesterolu, ale ich povesť je “zabijácka”? A čo moja každodenná konzumácia živočíšnych produktov s relatívne nedostatočným príjmom vlákniny? Ak vás to ďalej zaujíma, tu je stručný prehľad životného štýlu, aký preferujem ja osobne, detaily rozpisujem po celom blogu.
Stručný popis môjho životného štýlu, ktorý viedol k týmto excelentným zdravotným výsledkom
STRAVA:
- od roku 2010 nízkosacharidová, až ketogenická strava (+nízkofrekvenčná) s čiastočným hladovaním
- prijímam iba kvalitné potraviny s heslom: “radšej menej za viac peňazí, ako naopak = jedlo musí byť drahé”
- 70% príjmu energie tvoria kvalitné tuky (nasýtené, mononenasýtené), zhruba 20% najmä živočíšne bielkoviny a zhruba 10% sacharidy
- prevažujú najmä:
- saturované tuky na čele so slaninou, maslom, smotanou, ghee maslom, bryndza, horká čokoláda (85%)
- tuky konzumované v menšom množstve: avokádo, olivy, vybrané orechy a semiačka, kokosové produkty, iné plnotučné produkty
- úplne minimálne dávky z týchto tukov: rybí olej (omega-3), olivový olej
- čiastočne hladujem 6-7 dní v týždni na 14-16 hodín
- konzumujem 2 jedlá za deň, pričom hlavné jedlo je vždy večera
- takmer každý deň konzumujem domáce alebo 0SK vajcia (bio produkcia)
- každý deň konzumujem veľmi kvalitné živočíšne najmä “tučnejšie” bielkoviny od vnútorností, klobás, šunky, salám, párkov, syrov, paštét, až po ustrice
- takmer každý deň konzumujem mliečne druhy tukov (smotana, maslo)
- so zeleninou to moc nepreháňam (konzumujem ju iba na večeru ako šalát, alebo dusenú)
- vlákniny nemám podľa všeobecných odporúčaní dostatok
- ovocie konzumujem len ojedinele (cez leto bobuľovité, občas zelený banán)
- za celý rok vypijem asi 2dc červeného vína (niekedy ani to nie, alkohol vôbec)
- kávu nepijem
- nefajčím, nedrogujem, nepoužívam žiadne stimulačné látky (už horká čokoláda je niekedy pre mňa dosť veľký stimulant)
- zo suplementov používam iba:
- Wellness Protein (do jedla a niekedy po tréningu)
- Wellness BAR (na pracovných cestách, v aute)
- Protein Premium Energy (po tréningu)
- zhruba 1x / rok probiotiká, magnézium v spreji, kolagén v prášku…
POHYB:
- na každý tréning chodím s prázdnym žalúdkom
- som viac pohybový generalista ako špecialista v akomkoľvek smere
- zaujímajú ma najmä funkčné pohyby s vlastnou hmotnosťou (silová gymnastika, workout)
- nehýbem sa iba na tréningu, ale aktívne počas celého dňa (mikrotréningy za no-extra-time)
- napríklad aj pomocou stoličky NESEDA ochraňujem svoju investíciu do vlastného tela, aby som ho celodenným sedením nedegeneroval
- zameriavam sa viac na štrukturálnu silu (šľachy, úpony, kĺby) ako na estetiku či objem svalov, podľa čoho si vyberám aj druh pohybovej výživy pre svoje telo
- trénujem na boso a uprednostňujem bežnú obuv s tenkou podrážkou
- základné pohyby ktoré najčastejšie preferujem sú silová gymnastika, parkour, akrobacia, workout, zápasenie
- čisto vytrvalostným pohybovým činnostiam sa počas roka nevenujem vôbec (v lete občas beh alebo korčule)
- základné pomôcky po ktorých siaham najčastejšie sú: hrazda, kruhy, monkeybar, kettlebell, olympijská tyč, expander…
- niektoré pohybové inšpirácie načerpajte z môjho Instagram profilu
V subjektívnej rovine mám zo svojho tela nasledovné pocity:
- v roku mám nulovú chorobnosť aj keď okolo mňa sú všetci chorí
- kedysi permanentné tečenie z nosa som za posledných 5 rokov nezaznamenal (najviac pomohlo čiastočné hladovanie)
- ráno vstávam bez diskusie s budíkom a zvoniaci mobil vzdialený 5m odo mňa vypínam na "lusknutie prsta"
- až na svalovice (ktoré často ani necítim) je život v mojom tele bezbolestný a bez akýchkoľvek obmedzení (až na občasné zranenia)
- nepoznám, čo je to bolesť hlavy (celoročne), migrénu som nikdy v živote nemal
- mám nezvyčajne pozornú a bdelú myseľ, dokážem sa rozhodovať na čo chcem myslieť a eliminovať na čo nechcem
- nezažívam žiadne výkyvy energie počas dňa ani večer
- spánku mi postačuje 6,5 hodiny za noc, zvyčajne zaspávam do 10 minút po ľahnutí do postele
- dokážem sa koncentrovať na jednu vec bez prestávky 10 a viac hodín
- okrem toho že som potentný 24 / 7 /365 dní v roku, dieťa sme s Tinou splodili na prvý pokus (doslova)
- mám nezvyčajne vysoký stupeň silovej vytrvalosti, najmä od pása hore
- dokážem so svojim telom urobiť tisíce rôznych silových, gymnastických, akrobatických a iných pohybov (široká databáza pohybových zručností)
- neprežívam v žiadnej životnej oblasti pocit strachu alebo obavy
- nedržím v hlave negatívny sebarozhovor voči sebe či druhým
- veľmi ľahko sa adaptujem na nové situácie a skutočnosti...
Ak vás nejaká iná oblasť mojej životosprávy zaujíma, napíšte mi otázku do komentov prosím.
Znamená to ale, že všetko musíte robiť presne tak ako ja, aby ste sa k podobným zdravotným výsledkom prepracovali? Pravdepodobne by to len tak hneď nefungovalo. Vo svojom tele si budujem citlivú “technológiu” na rozpoznávanie toho čo u mňa funguje a čo je dobré už od roku 1999, kedy som sa touto oblasťou (výživy, pohyb, životný štýl) začal zaoberať. Za to celé obdobie sa moje stratégie menili, upravovali, obmieňali a subjektívne aj objektívne som vyhodnocoval, ako mi daná zmena servíruje benefity alebo naopak negatíva. Uvedomte si, že až do veku 30-tich rokov som každý deň svojho života raňajkoval.
Postupne som sa prepracoval k životnému štýlu, aký reprezentujem, ale to je moja osobná životná cesta. Určite nemôžete vo svojom stravovacom či tréningovom postupe začať hneď napodobňovať to čo viem teraz JA, pretože by ste si ublížili. Všetko je o dlhodobej práci na sebe, o adaptácii a preto sa tu bavíme o životnom štýle, kde na čase nezáleží a nikam sa neponáhľajte. Toto nie je diéta.
Môžete sa teda k týmto výsledkom dopracovať jedného dňa? To určite áno, len nebude to pravdepodobne v takom časovom horizonte, v kom si to predstavujete. Budem vám vzhľadom na svoje životné skúsenosti vedieť poradiť? To určite áno, minimálne z pohľadu, čo by som robil ja na vašom mieste. Ak k tomu pridáme aj objektívne zhodnotenie vášho aktuálneho stavu, ďalšie odporúčania budú primerané aj efektívne. Na Slovensku som pravdepodobne jediná verejná osobnosť pôsobiaca v oblasti výživy a pohybu, ktorá bez zábran a pravidelne zverejňuje svoje zdravotné a iné záznamy. Odhaľujem “karty”, či skutočne životný štýl ktorý reprezentujem mi servíruje primerané zdravotné výsledky alebo nie:
- NEPODLIEHAJTE ILÚZIÁM VO VÝŽIVE A ŽIVOTOSPRÁVE
- AKO VÁM GENETIKA POMÔŽE SPOZNAŤ SAMÉHO SEBA?
- AKO BUDOVAŤ METABOLICKÚ KONDÍCIU
- AKO BUDOVAŤ POHYBOVÉ ZÁKLADY
Preto ak nasledujete nejaké osobnosti, ktoré vás inšpirujú svojou edukačnou prácou a ich tvrdenia sú v rozpore s našimi, záver si urobte až potom, ako svoj zdravotný stav odprezentujú verejne podobným spôsobom, ako my. Potom môžete skonštatovať, že ak aj ich zdravotné výsledky budú podobne excelentné, môžeme spoločne s kľudom prehlásiť, že k objektívne zhodnotenému zdraviu vedie viacero ciest (nie len jedna). Tiež to bude znamenať, že uvedená autorita zvládla optimalizáciu vlastného životného štýlu s vlastnou “technológiou” a teda problematike sa rozumie nie len po teoretickej, ale hlavne po praktickej stránke.
Záverečné úvahy nad optimálnym životným štýlom
Zdravotné benefity čiastočného hladovania a nízkosacharidovej či ketogénnej stravy (v kombinácii s pohybom !!!) sú nespochybniteľné. Vo svete každým mesiacom pribúdajú desiatky štúdií, ktoré tento fakt neustále potvrdzujú a je ich toľko, že ich ani nestíhame sledovať. Nie málo sme ich odprezentovali aj v našom blogu [5], [6].
Ale čo je podstatnejšie? Výskumy tam niekde (aj keď nesmierne zaujímavé), alebo vaša vlastná realita? Veda je super v poukazovaní na mono-kauzálne efekty, ale už je na tom horšie so skladaním všetkých príčin späť do praktických odporúčaní (pre študovanie lístka na strome nevidieť ani strom, nie to ešte celý les).
Poviem vám to na rovinu. Či sa to niekomu páči alebo nepáči, životný štýl ktorý reprezentujeme v prípade, že je zrealizovaný správne (akoukoľvek osobou), poskytuje svojmu majiteľovi excelentné zdravie, vysoký mentálny štandard a nadpriemernú fyzickú kondíciu. Je to v prvom rade o formovaní takej osobnosti, nie o výmene jedného jedla / cviku za iné. Vďaka týmto postupom sa dostanete do svojho prvého dôležitého cieľa: získate zdravé, funkčné, výkonné a estetické telo, ktoré je vašim nástrojom. Nástrojom na vašu sebarealizáciu v tomto svete, kde ako povedal Pablo Picasso:
The Meaning of Life is to find Your Gift. The Purpose of Life is to Give it Away.
Pri optimalizácii vašej životosprávy a používaní svojho tela ako funkčného nástroja na zlepšovanie sa v akejkoľvek životnej oblasti alebo výzve, vám držíme palce.
Súvisiace odkazy:
-
Zoznam vedeckých prác z tohto článku
-
NEPODLIEHAJTE ILÚZIÁM VO VÝŽIVE A ŽIVOTOSPRÁVE
-
AKO VÁM GENETIKA POMÔŽE SPOZNAŤ SAMÉHO SEBA?
-
AKO BUDOVAŤ METABOLICKÚ KONDÍCIU
-
AKO BUDOVAŤ POHYBOVÉ ZÁKLADY
-
TUKY NIE SÚ VOĽBA ALE POVINNOSŤ
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
pracuji ve vedeckem prostredi, ale nejsem vedecky pracovnik. Jsem z prace na odborny jazyk zvykla, ale ac tematu lipidu nerozumim, Tvuj clanek jsem precetla jednim dechem, gratuluji! Vzdycky se samozrejme najdou mista k diskuzi ci otazniky, preci jen je jeste spousta mechanismu v tele, kterym nerozumime, ale dulezita je hlavni myslenka a ta je z clanku snadno pochopitelna. Je to prevratne zjisteni a budeme doufat, ze vysledky studii budou mit brzy prinos i do klinicke praxe. A na zaver jeste jedna obrovska gratulace k tvym laboratornim vysledkum, to je monstrozni zalezitost! Konecne klinicky dukaz, ze nizkosacharidove/ketogenicke stravovani s prevahou vhodnych kvalitnich tuku v kombinaci s castecnym hladovenim ma jednoznacne pozitivni dusledky na metabolismus a telesne procesy na vsech urovnich. Diky za skvely clanek a energii, kterou jsi vlozil do jeho sestaveni (vcetne laboratonich testu).