
Spoznajte “štvrtý” makronutrient vo výžive človeka
Využívajú ich vo veľkom v prírode zvieratá a novorodenci by bez nich neprežili. Stávajú sa dominantným zdrojom energie v čase hladovania, majú protizápalové účinky, ochraňujú svaly pred katabolizmom a chránia našu DNA. Ich terapeutický účinok je silnejší ako akýkoľvek liek na svete, ale to nie je to najlepšie. Naše telo si ich vie za určitých okolností vytvoriť samo. Čo je to?

Zoznámte sa: KETÓNY ako zázračné palivo, ktoré vyrieši mnohé zdravotné problémy ľudstva
Môžu byť práve ketóny tým zázračným palivom pre naše telo? Ak je to pravda, ako naše telo naučíme “jazdiť” na toto zdravšie a bezpečnejšie palivo? Aké vedecké a odborné poznatky nasvedčujú tomu, že práve ketóny budú mať na naše telo terapeutický účinok? Pred tým, ako si na tieto otázky odpovieme, si musíme ujasniť niekoľko faktov na základe celosvetovej štatistiky a dnešnej reality:
- na našej planéte žije dnes vyše 7 miliárd ľudí,
- podvyživených je cez 700 miliónov ľudí,
- ľudí s nadváhou je 1,6 miliardy (na SR je to cez 60% obyvateľov),
- ľudí s obezitou je cez 600 miliónov (na SR je to cez 25% obyvateľov),
- len v USA sa na liečbu chorôb spojených s obezitou minie cez 200 miliónov dolárov / tento jeden deň (!!!),
- celosvetové výdaje na zdravotnú starostlivosť sa pohybujú vo výške skoro 5 miliárd dolárov / tento jeden deň (!!!),
- naša krajina nijako nezaostáva v obsadzovaní popredných miest v rebríčkoch nadváhy a obezity - sme na 8 mieste z 53.
Vravíte že žijeme zdravo a bez ilúzií a nepotrebujeme zmenu? Hľadáme na tieto problémy riešenia alebo skôr záplaty? Odpoveď je zrejmá každému. A pravdepodobne tušíte, že byť tlstý nie je iba estetický problém. V prvom rade je to pozvánka na závažné zdravotné problémy dnes, alebo v blízkej budúcnosti. Zlou správou je, že to bude len horšie a horšie, pretože systém sa mení pomaly. Obzvlášť, ak v ňom pracujú silné ekonomické mechanizmy, ktoré na tomto stave finančne parazitujú (nebudem menovať). Dobrou správou naopak je, že sa to dá kompletne vyriešiť a to relatívne lacno a rýchlo. Stačí tie správne poznatky začať používať v praxi bez výhovoriek a vyjsť v ústrety želaným výsledkom cez potrebné stimuly (zdražovanie / zlacňovanie / daňové priťaženie / úľavy, atď.).
Priemerný človek už viac nie je zdravý človek, má obezitu (v lepšom prípade iba nadváhu) a má mnohé zdravotné i metabolické ťažkosti. Je načase priniesť zásadnú zmenu spoločenských štandardov, ktoré ovplyvnia správanie ľudí najmä v našej krajine.
Ale prečo toľko strašiť keď už dnes existujú relatívne rýchle riešenia? Za jeden rok intenzívnej spolupráce sa posunieme výrazne vpred. A nebude to ani veľmi drahé, ale o tom si povieme už o chvíľu. V ďalšom texte budeme pracovať s odbornými referenciami, ktoré si hneď teraz otvorte, aby ste do nich mohli nazerať už počas čítania textu tak, ako na ne budeme odkazovať
Otvorte si odborné referencie k článku TU.
Takže čo je tým štvrtým vnútorným makronutrientom vo výžive človeka?
Ak nejaký existuje, tak potom sú to jedine ketóny. Ketočo? Ak počujete tento pojem po prvý krát, tak vás budú určite zaujímať aj ďalšie veľmi dôležité informácie, preto čítajte ďalej. Prípadne si preštudujte tento náš starší článok, v ktorom objasňujeme iné odborné poznatky o tom, prečo sa práve ketóny v prírode medzi cicavcami využívajú ako dôležité metabolické palivo, prečo aj materské mlieko má ketogenické účinky a mnohé ďalšie užitočné informácie:
SPOZNAJTE "NOVÚ" METABOLICKÚ FYZIOLÓGIU A JEJ VÝHODY
Z týchto poznatkov a tých, ktoré nadobudnete nižšie je jasné, že ketóny sa za určitých metabolických podmienok (čiastočné hladovanie, nízkosacharidové až ketogenické stravovanie), môžu stať hlavným a bezpečným energetickým palivom pre takmer celé telo vrátane mozgu [1]. Aj vedecké poznatky naakumulované za posledných 10 rokov poukazujú aj na ich nezvyčajne silný terapeutický efekt [2], až [43], pričom ketogenické stravovanie ako terapia bola vytvorená už od roku 1924 Dr. Russellom Wilderom z Mayo kliniky. Aj dnes sa neustále hľadajú metódy, ako pomocou ketónov vytvoriť metodicky správne metabolické terapie, ktoré pomôžu odstraňovať alebo zmierniť metabolické poškodenia a ochorenia ako diabetes, Alzheimer, Parkinson, epilepsie, rakovina a ďalšie.
Výhody ketónov ako “štvrtého” makronutrient vo výžive človeka
Z hore uvedených poznatkov sa zdá, že ketóny sú omnoho viac ako len zdravé metabolické palivo. Ich účinok na telo by sa dal z vyššie uvedených vedeckých poznatkov zhrnúť do nasledovných bodoch:
- ketóny majú protikatabolický efekt (ochraňujú svaly pred katabolizmom a to najmä v čase nedostatku jedla),
- mohli by byť považované za 4. vnútorný makronutrient (tvorí ich pečeň z mastných kyselín, ktoré pochádzajú z podkožného tuku alebo z tuku prijatého priamo vo výžive),
- metabolický výkon mitochondrií a ich produkcia ATP sa zvyšuje, ak sa ako dominantné palivo používajú ketóny,
- ketóny pozitívne ovplyvňujú epigenetiku (chránia DNA),
- ketóny sú čisté metabolické palivo a pri ich spaľovaní vzniká menej metabolického odpadu (voľných radikálov), v porovnaní so spaľovaním glukózy či dokonca aj tukov,
- ketóny sú efektívnym palivom pre mozog, srdce, väčšinu tkanív a pre kostrové svalstvo (chránia mozog pri hypoglykémii),
- ketóny môžu pomáhať pri hojení rán a zmierňujú zápalové procesy v tele,
- ketóny zrýchľujú proces regenerácie a doba objemu spánku sa prirodzene skracuje (aj o 1 - 2 hodiny),
- ketóny zvyšujú antioxidačnú kapacitu buniek a prispievajú k zlepšeniu imunity,
- ketóny dokážu nahradiť glukózu, ktorá nedokáže správne vyživovať mozog pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe (pri ketogenickom režime má mozog 2 až 3-krát viac energickej rezervy),
- ketóny majú nasycujúci efekt (potláčajú pocit hladu a bez problémov je možné vydržať dlhú prestávku medzi jedlami a podávať fyzické výkony bez prijímania externej energie, čím sa jedinec stáva viac metabolicky trénovaný a metabolicky flexibilný),
- ak telo prejde na ketónové “palivo”, ľahšie sa odstraňuje nadváha, obezita či iné metabolické poškodenia, pretože optimálnym spôsobom “programujú” fungovanie metabolizmu (metabolické zdravie, metabolická flexibilita, metabolický wellness),
- ketóny zvyšujú úmrtie buniek napadnutých rakovinou.
Ako je vidieť, tieto benefity sú výhodné nielen pre chorých ľudí, ale takmer pre všetkých bez rozdielu (len veľmi malá skupina ľudí nedokáže využívať ketóny kvôli genetickej poruche). Ketóny sú veľmi užitočné pre športovcov a najmä pre ľudí s nadváhou a obezitou. Preto sa zdá sa, že aktuálny objem vedeckého poznania poukazuje na nové možnosti metabolickej terapie pomocou tohto “štvrtého” vnútorného makronutrientu - ketónov. Ako prinútiť svoje telo (metabolizmus a najmä pečeň) aby začali využívať toto praktické a zdravotne prínosné palivo?
Ako prirodzene zvýšiť bezpečnú produkciu ketónov v našom tele
Aby mohla pečeň začať produkovať ketóny, je nutné vytvoriť na to vhodné metabolické podmienky (v prvom rade nízke hladiny glukózy a inzulínu v sére). To je možné iba za predpokladu, že sa zásadným spôsobom zmení výživový protokol jedinca, ktorý začne preferovať dobre formulovaný nízkosacharidový alebo ketogenický výživový smer. Za slovným pojmom “dobre formulovaný” sa mieni v prvom rade prispôsobený jeho metabolickej realite. Podmienkou dobrého metabolického tréningu alebo metabolickej terapie je metabolická postupka. Úspešné výsledky týchto stratégií sa musia merateľne preukázať v metabolickej odpovedi jedinca na záťaž počas spiroergometrického vyšetrenia. Existujú 3 situácie, kedy sa ketóny môžu začať produkovať:
- hladovanie (čiastočné hladovanie alebo dlhodobé hladovanie)
- nutričná ketóza (ketogénne stravovanie)
- diabetická ketoacidóza
Prvé dva stavy sú prirodené a bezpečné, do istej miery aplikovateľné na všetkých bez rozdielu. Dôležité je, aby to nebolo príliš metabolicky stresujúce za hranicou hormézneho efektu. Do tretieho stavu sa môže dostať iba výlučne diabetik I. stupňa, ktorý nemá žiadnu produkciu inzulínu a jeho diabetes nieje dobre kontrolovaný (vysoký glykovaný hemoglobín HbA1C). Všetci ostatní, ktorí inzulín produkujú, sa dostanú iba do nutričnej alebo hladovej ketózy, v ktorej hodnoty ketónov v krvi stúpajú maximálne po 5 mmol / L (zvyčajne 1-3 mmol / L krvi). V diabetickej ketoacidóze je to nad 10 mmol / L krvi, čo pre bežných ľudí nie je fyziologicky možné dosiahnuť. Inzulín, rovnako ako pri glukóze, kontroluje aj fyziologickú produkciu ketónov v pečeni.
Ak nedokážete prehladovať ani len 4 hodiny bez jedla, máte zásadný problém. Váš metabolizmus je extrémne negramotný (cukrový metabolizmus) a o tvorbe ketónov cez deň môžete zatiaľ iba snívať. Kým sa váš metabolizmus trochu vzchopí, budete pociťovať subjektívne ťažkosti, pretože budete mať častý glukózový deficit z metabolickej závislosti na glukóze a zažijete aj metabolické zlyhanie. Tento jav sa bude odohrávať rovnako u svalnatých fitness nadšencov (konzumujúcich 5-7x za deň jedlo) ako u ľudí s nadváhou či obezitou.
Zdroje pre výrobu užitočných ketónov v našom tele
Treba si však uvedomiť, že suroviny, z ktorých si naše telo ketóny vyprodukuje, máme všetci viac ako dosť, dokonca aj tí čo s nadváhou nemajú problém. Priemerne sa v zadkoch a bruchách našich spoluobčanov nachádza zhruba 1.000.000.000.000 kcal energie uloženej v zásobách podkožného tuku. Tento tuk sa môže (a nemusí) premeniť na čisté metabolické palivo - ketóny. Dovolíte svojmu telu aby nastala táto pozitívna situácia? Ak nie, máte smolu a je len otázka času, kedy “vylepšíte” hore uvedené negatívne štatistiky. Toto palivo (ketóny) okrem zdravotných benefitov so sebou prináša aj menej mentálnej hmly i hladofóbie a viac možností jasne sa koncentrovať na svoju prácu (fyzickú či intelektuálnu). Čo užitočné by sme z tejto nahromadenej energie mohli spoločne vyprodukovať? Ako rieši nami navrhovaný koncept stravovania a životosprávy mnohé spoločenské problémy si povieme nižšie.
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.