Ako si vytvoriť optimálny jedálny lístok na mieru?
Koľko intelektuálnych zručností musí človek ovládať na to, aby zvládol nastaviť svoje stravovanie tak, že bude mať nie len plný pohár energie po celý deň, ale bude mať aj dobrú imunitu, metabolickú i fyzickú kondíciu a výsledkom týchto javov bude aj pekná estetika? Narátali sme ich desať a v tomto článku si o nich povieme viac.
Jedlo je nástroj, ktorý sa musíme naučiť používať (10 zručností úspechu)
Jedlo je fenomén. Túžime po ňom, chceme si ho vychutnávať. Môže byť dobré, zlé, pokazené, uzdravujúce ale aj poškodzujúce. Nie je vylúčené že chutí a vyzerá výnimočne ale zároveň ruinuje naše zdravie. Alebo naopak nechutí ale je zdravé. Ideálne je však chutné aj zdravé zároveň. Veď kto nemá rád jedlo a dobré pocity s ním spojené? Bez jedla neprežijeme a sme naň odkázaní.
Jedlo nás formuje a ovplyvňuje od narodenia až po smrť. Rôzne jedlo rôznym spôsobom. Hlavne naše telo. Jedlo je nástroj ktorý sa buď naučíme ovládať vo svoj prospech my, alebo on ovláda nás. Ak ono ovláda nás, je to ako držať v ruke neopatrne nožík, ktorým sa zakaždým porežeme, hoci aj zľahka.
Zraniť sa skutočným nožíkom je bolestivé a nepríjemné. Ale nezraňovať svoje telo jedlom si žiada iný stupeň poznania, praktických skúseností a úsudku. Keď zjete niečo, čo vášmu telu neprospieva (zraňuje ho) neviete si to v danom momente spojiť, pretože dôsledky tohto zranenia sa prejavujú vo veľmi dlhom časovom horizonte (kumulujú sa). Niekedy sú to týždne, mesiace, niekedy roky. Dokonca dané jedlo vám môže spôsobovať aj veľkú radosť a potešenie v prítomnosti. Veď kto by ochotne priznal, že fastfood jedlo, ktoré si mnohí tak radi vkladáme do úst, je zbraň namierená proti nám? To predsa nie je možné, keď to menu chutí tak užasne a k tomu všetkému je ešte aj lacné.
Kto si však želá vlastniť spoľahlivé a funkčné telo (nazvime ho SUPERTELO), musí mať nad problémom duševnú prevahu, ktorá sa bez hlbokých znalostí nezaobíde. Nie je jedno čo zjete (druh potravy, kvalita), kedy to zjete (načasovanie), koľko toho zjete (objem) a s čím to skombinujete (fyziologický vplyv). Dôležitejšie je dokonca to, kedy čo nezjete alebo ako dlho vôbec nič nezjete (čiastočné hladovanie).
Pred tým, ako si vložíte do úst čo i len kúsok jedla, by ste mali mať aspoň základné znalosti čo robíte a prečo to robíte. Vkladáte si danú potravinu do úst:
- len tak z nudy či nutkania?
- len preto že vám chutí a máte na ňu chuť?
- len preto že je cenovo dostupná?
Vaše motivácie na výber a konzumácia jedla musia mať vyššie štandardy či priority ako len tieto tri. Takto povrchne uvažuje väčšina ľudí, ktorá SUPERTELO žiaľ nikdy nebude mať. Žiada si to rozvíjať a aplikovať základné zručnosti, ktoré sú s používaním jedla spojené. Jedlo sa pokúste od teraz vnímať ako terapeutický nástroj, ktorým svoje zdravie chcete udržať alebo nadobudnúť, ak ste ho už raz stratili. Nie však každému sa ho aj podarí získať späť. Náš život preto formujú zručnosti, ktoré (ne)ovládame. Napríklad jedna z najdôležitejších je naučiť sa klásť sebe samému otázky. Ideálne provokačné. Preto si začnite klásť inteligentnejšie otázky aj v otázkach jedla, napríklad:
- čo od danej potraviny očakávam?
- aký efekt v mojom tele má potravina spôsobiť?
- pre akú funkciu som si danú potravinu zvolil /-a a nakúpil /-a?
Zabudnite na hlášku: sme to čo jeme. To nie je pravda a ide o veľmi skreslené prirovnanie. Sme to, čo naše telo musí s jedlom urobiť. A to je ovplyvnené jeho celkovým metabolickým nastavením, hormonálnou citlivosťou a ďalšími faktormi.
Takže ktoré zručnosti sú pri používaní jedla dôležité? Je ich hneď niekoľko. Keďže sa bavíme o zručnostiach a nie informáciách, tak ich rozvíjanie vám zaberie mnoho času, kým ich majstrovsky ovládnete. Od stupňa zvládnutia týchto zručností sa bude odvíjať váš úspech. Tak, ako mentálne zručnosti sú náročné na rozvíjanie, tak aj fyzické zručnosti si vyžadujú cvik a opakovanie až pokiaľ neuspejete. Za excelentný výsledok sa dá považovať excelentné zdravie, excelentná kondícia a neposledne aj excelentná estetika ako vedľajšie produkty vašej snahy. Bez zdravia vaše SUPERTELO ako nástroj však nezískate. Pred tým, ako si povieme o týchto zručnostiach dôležité detaily, sa musíme pozastaviť nad definíciou slova zdravie. Čo to zdravie vlastne znamená? Čítajte v tomto článku viac.
Podľa nás zdravie znamená mať plný pohár energie ráno po zobudení ale aj večer pred spánkom bez ohľadu na to, čo náročné sa cez deň udialo. Ale to samozrejme nie je všetko…
Ako pretaviť informácie na znalosti, zručnosti a potom na zvyky
Takéto duševné i telesné zdravie sa dá podľa nás dosiahnuť jedine cez systematické a postupné budovanie trvalo udržateľnej životosprávy (životný štýl), ktorá stojí na užitočných zručnostiach (zvykoch). Naopak nič z toho nie je možné získať nejakou krátkodobou diétou alebo hľadaním skratiek (moderne aj biohackingom). Týmto prístupom nikto nemá šancu nájsť fungujúci manuál na ovládanie svojho tela. Preto ani nehľadajte skratky ktoré neexistujú. Najrýchlejšia cesta ako dosiahnuť svoje ciele, je mať dlhodobé plány a stratégiu. Vždy pri zmene životného štýlu uvažujte najprv o tom, či danú zmenu vnímate ako trvalo udržateľnú a takú, za ktorú ste schopní platiť plnú daň v podobe času, financií i námahy. Inak to bude opäť len krátkodobá diéta, ktorá sa skončí ako stovky iných pokusov (jo-jo efektom). Preto ak chcete vyriešiť akúkoľvek výzvu, potrebujete:
- vyriešiť informačnú asymetriu (nevedomosť),
- informácie premeniť na znalosti (prax, pokus - omyl, výsledok, úspech),
- úspechom vyselektované znalosti premeniť za zručnosti (skills),
- zručnosti premeniť na zvyky (udržateľná životospráva)
Bez tohto postupu nikdy nebudete mať duševnú prevahu nad problémom. Vašim problémom ktorý potrebujete vyriešiť môže byť čokoľvek od nadváhy, cez zlý spánok až po chorobu. Druh problému nie je podstatný, podstatný je váš postoj a prístup. Ste teda pripravený na to, aby ste sa naučili základné zručnosti spojené s používaním jedla ako nástroja?
Jedlo a desať zručnosti trvalého úspechu
Zámerne nehovoríme o informáciách, pretože tými vás môžeme zahrnúť do takej miery, že hlavu budete mať ako melón. Síce plnú, ale informačne preťaženú a paralyzovanú. Vy nepotrebujete vedieť všetky detaily o tom, ako funguje napríklad elektrina. Potrebujete len zapnúť ten správny vypínač a správne zariadenie, aby ste dosiahli to, čo potrebujete (svoje ciele). Z ktorých zručností pozostáva naše učenie pre vás, aby ste svoje jedlo mohli používať ako fungujúci nástroj?
- 1. Spoznajte dôležité pojmy ktoré by ste mali ovládať (zručnosť)
- 2. Naučte sa nevyužívať pevnú vôľu na všetko (zručnosť)
- 3. Nadobudnite primerané percento podkožného tuku a prispôsobte tomu stravovanie (zručnosť)
- 4. Nadobudnite primeranú metabolickú kondíciu (zručnosť)
- 5. Vypočítajte si správny príjem gramov makroživín i kalórií (zručnosť)
- 6. Nakúpte si iba také potraviny, ktoré sa oplatia kúpiť a naučte sa čítať etikety (zručnosť)
- 7. Konzumujte tuky v správnom pomere (zručnosť)
- 8. Vytvorte si funkčný režim dňa a fungujúci systém (zručnosť)
- 9. Naučte sa používať čiastočné hladovanie (zručnosť)
- 10. Dodržiavajte vzorové týždenné stravovanie aspoň na 80% (zručnosť)
1. Zručnosť: Definície pojmov
Pred tým, ako sa pustíte do budovania vašich zručností, si musíme urobiť poriadok v definíciách vybraných pojmov. Čo znamená bielkovina, čo tuk alebo sacharid. Čo je to glykemická záťaž alebo metabolická odpoveď? Význam týchto a mnohých ďalších pojmov potrebujete ovládať, aby ste jedlo mohli používať ako nástroj. Na tomto základe postavíte ďalšie poschodia vášho poznania. Preto sme na našich web stránkach vytvorili slovník vybraných pojmov, ktorý si môžete naštudovať TU. Význam pojmov nepopisujeme maximálne vyčerpávajúcim spôsobom, pretože to nie je potrebné. Kto chce, hlboké detaily mu prezradí google univerzita.
2. Zručnosť: Naučte sa nevyužívať pevnú vôľu na všetko
Prečo? Ak musíte používať pevnú vôľu znamená to, že robíte niečo, čo vás až príliš stresuje. Stresovať svoje telo fyzicky, mentálne či metabolicky je dôležité (priam nevyhnutné), ale musí to byť malý a primeraný stres vašim aktuálnym schopnostiam (horméza). Vaše telo musí trochu trpieť, aby ste sa posunuli a v začiatkoch budete potrebovať naozaj viac pevnej vôle. Preto sa ponáhľajte aby ste z poznatku čo najskôr urobili zručnosť, zvyk a súčasť životosprávy. Tam keď sa dostanete, už pevná vôľa nebude potrebná.
Malá bolesť vás robí krajšími, múdrejšími, silnejšími, skúsenejšími, zdatnejšími a veľmi vám bude svedčať. Veľká bolesť vás však bude degenerovať v každom ohľade a preto sa musíte naučiť regulovať mieru stresu ako dôležitú schopnosť vo svojej novej optimálnej životospráve.
Viac detailov k tejto zručnosti popisujeme v našom Jedálnom lístku pre LOWCARB a KETO stravovanie TU.
3. Zručnosť: Nadobudnite primerané percento podkožného tuku a prispôsobte tomu stravovanie
Mať primeraný objem podkožného tuku je dôsledok optimálnej životosprávy. Mať pekné a zdravé telo je nástroj, nie cieľ. Ako prioritné si musíte stanoviť iné ciele a v tomto momente nie je podstatné, aký objem tuku na sebe nosíte. Podstatné je, či sa zlepšuje vaše zdravie (napríklad imunita, mitochondrie), vaša fyzická kondícia (schopnosti tela), vaše metabolické zdravie (napríklad schopnosť výrazne spaľovať tuk) a ďalšie základné kamene, na ktorých bude môcť vaše zdravé telo v budúcnosti “stavať”. Nikdy to nefunguje naopak, že najprv ste “krásny” a potom sa upraví aj vaše zdravie či kondícia. Vaše zásoby podkožného tuku sú teda výsledkom adaptácie na váš doterajší životný štýl. Aby vaše telo prežilo to, čo mu spôsobujete, musí sa adaptovať.
Priberanie je adaptácia a mechanizmus, ktorý vás ochraňuje pred tým najhorším. Pred metabolickými ochoreniami ako rakovina, diabetes a ďalšími. Zásoby podkožného tuku vnímajte niečo ako pivnicu (laicky povedané), do ktorej vaše telo “hádže” nebezpečný odpad, aby vám zachránilo život. Táto “pivnica” je pekná iba vtedy, ak nie je preplnená na prasknutie. Váš podkožný tuk preto nie je váš nepriateľ, je váš záchranca (priateľ). Optimálny objem podkožného tuku by sa dal stanoviť na 15-25% u žien a 10-15% u mužov. Lenže podkožný tuk vo vašom tele je významný endokrinný (hormonálny) orgán, ktorý zasahuje do fungovania vášho metabolizmu. A zásadne ho ovplyvňujete tým, ako sa stravujete.
Preto platí, že čím viac máte podkožného tuku (nad 25%), tým je vaša sacharidová tolerancia nižšia. To znamená, že o to menej musíte konzumovať sacharidov vo výžive a uprednostňovať tuky, zeleninu a bielkoviny. V praxi je bežné, že ak máte celiakiu alebo nejakú formu inej potravinovej intolerancie, tak príjem danej potraviny musíte minimalizovať, alebo ju úplne vylúčiť zo svojho jedálnička. To isté platí pre sacharidy. Čím väčšia nadváha až obezita, tým viac musíte sacharidy (škrobov, cukrov) eliminovať vo svojej výžive (ste na ne metabolicky “alergický”).
Ako by v praxi realizácia tejto zručnosti mohlo vyzerať, to popisujeme v našom Jedálnom lístku pre LOWCARB a KETO stravovanie TU.
Čím väčšia nadváha až obezita, tým sa podiel energie z prijatých sacharidov zmenšuje, zatiaľ čo podiel zdravých tukov navyšuje. Minimálny objem skonzumovaných tukov pri lowcarb by nikdy nemal klesnúť pod 50% z celkového energetického množstva. Objem prijatej vlákniny a bielkovín ostáva relatívne nezmenený.”
4. Zručnosť: Nadobudnite primeranú metabolickú kondíciu
Efektívne fungujúci metabolizmus stojí v epicentre vášho zdravia a vitality. Ak hovoríme o metabolizme, týka sa to predovšetkým fungovania vašich buniek a mitochondrií. Čím tvrdšie vo váš prospech pracujú mitochondrie (produkujú energiu za prítomnosti kyslíka a tuku), tým lepšie pre vás. To znamená, že máte efektívnejšie pracujúci metabolizmus, čo ale neznamená že aj rýchlejšie. My metabolickú kondíciu meriame pomocou aplikácie METFLEX, na ktorej vývoji (systém, databáza, práca s klinikami) pracujeme už od roku 2014. Pre vás je podstatné, že vďaka našej aplikácii si môžete odmerať stupeň metabolickej kondície dnes a v čase sledovať váš progres. Čo sa dá odmerať to sa dá zlepšovať a bez dát (nameraných) sme len ďalšia osoba s názorom. Vďaka aplikácii METFLEX zistíte, ako vyzerá metabolická odpoveď vášho tela na fyzickú záťaž, koľko spaľujete tuku v gramoch za minútu - pri akej rýchlosti, akom pulze a desiatky ďalších užitočných údajov.
Jeden z najdôležitejších výsledkov je údaj SME (Skóre Metabolickej Efektivity od 1-50 bodov), kde výsledok nad 35 bodov a vyššie predstavuje už veľmi efektívne pracujúci tukový metabolizmus. A tam je cieľom dostať aj váš metabolizmus. SME je výsledkom 7-mich vzorcov, ktoré majú vlastnú metriku od 1-50 bodov a teda SME je ich priemerom. Ako by v praxi vaše rozhodovanie o stravovaní na základe stavu SME (Skóre Metabolickej Efektivity) mohlo vyzerať, popisujeme v našom Jedálnom lístku pre LOWCARB a KETO stravovanie TU.
5. Zručnosť: Vypočítajte si správny príjem gramov makroživín i kalórií
Nie je kalória ako kalória. Ak budete konzumovať 3500 kcal len pečienky alebo naopak len 3500 kcal len lentiliek po celý mesiac, vaše telo bude vyzerať úplne inak. Druh kalórie zásadným spôsobom vplýva na našu fyziológiu tela, konkrétne na metabolickú odpoveď, glykémiu, hormóny (najmä inzulín), tvorba ketónov s ich silným fyziologickým efektom, a tak ďalej. Preto sme už v našich minulých článkoch načrtli, ako musí vyzerať správny pomer makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky), ak chcete byť úspešný pri budovaní optimálnej životosprávy. Teraz nastal správny čas, aby sme si to vyjadrili číselne, čo znamená napríklad 30% sacharidov (včítane vlákniny), 20% bielkovín a 50% zdravých tukov napríklad pri 2500 kalorickom stravovaní za deň. V prvom rade si vyberte, aký objem energie potrebujete zhruba za deň prijať, aby váš kalorický príjem bol optimalizovaný:
- 2500 kcal / deň je orientačná energetická hodnota denného príjmu pre 80 kg ťažkého muža s cca 15% podkožného tuku a so stredne vysokým energetickým výdajom (tréning, práca)
- ak ste väčší muž napríklad 100 kg a zhruba 15% podkožného tuku alebo naopak patríte k tým, ktorí veľmi tvrdo trénujú, budete potrebovať prijať zhruba 3000 až 3500 kcal za deň
- ak ste žena, ktorá má 60 kg a zhruba 25% podkožného tuku, váš energetický príjem by sa mal pohybovať orientačne na 2000 kcal za deň a menej
- ak ste muž ale máte nadváhu nad 20% podkožného tuku, použite energetický príjem vo výške približne 2000 kcal
- ak ste žena ale máte nadváhu nad 30% podkožného tuku, použite energetický príjem v hodnote 1500 kcal za deň
Keď to zvládnete, v našom Jedálnom lístku pre LOWCARB a KETO stravovanie vám pomôžeme tento pomer makroživín optimalizovať presnejšie. Dôležité je vedieť, že 30% z energetického príjmu napríklad sacharidov je celkom iný počet gramov za deň u 60 kilogramovej ženy s 25% tuku ako u 100 kilogramového chlapa s 10% tuku. Preto všeobecné odporúčania o 150g sacharidov za deň môže byť veľmi zradné, zavádzajúce a teda neprinášajúce očakávané efekty.
6. Zručnosť: Nakúpte si iba také potraviny, ktoré sa oplatia kúpiť a naučte sa čítať etikety
Celý zoznam potravín popisujeme v našom Jedálnom lístku pre LOWCARB a KETO stravovanie TU. Tu si pozrite základné poznámky o tom, ako čítať etikety potravín a vybrať si pre svoje telo najlepšiu alebo aspoň kompromisnejšiu kvalitu:
7. Zručnosť: Konzumujte tuky v správnom pomere
Tuky sú najviac dôležité palivo pre naše telo. Niekto, kto má správne poznatky, je schopný významne zefektívniť prácu buniek (a celého metabolizmu) pomocou vysokého príjmu zdravých tukov (50-75% z energetickej hodnoty). Okrem toho mitochondrie milujú zdravé tuky ako svoje preferované palivo. Bez ohľadu na to, či váš prijem tukov sa bude pohybovať okolo 50% alebo 75% z celkového energetického príjmu, bez nasledovných poznatkov si môžete spôsobiť zbytočné komplikácie. Teraz sa pozrite, aké druhy tukov poznáme a ako by mal vyzerať ich približný pomer pri vašej každodennej konzumácii:
- MUFA - okolo 50% (mono-nenasýtené mastné kyseliny so stredným reťazcom)
- SAFA - okolo 40% (nasýtené mastné kyseliny s krátkym reťazcom)
- PUFA - okolo 10% (poly-nenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom, kde patria aj omega-3 a omega-6 a ďalšie mastné kyseliny)
8. Zručnosť: Vytvorte si funkčný režim dňa a fungujúci systém
Teraz už viete koľko energie máte prijať (kcal), viete aký máte mať pomer makroživín (bielkovín, sacharidov, tukov), viete aj aké funkčné i výživné potraviny si zakúpiť. Dokonca už viete aj aké tuky si vyberať a ktoré konzumovať s prevahou. Teraz je na rade systém, ako si vykúzliť optimálny režim dňa = zdravšiu a dlhodobo udržateľnú životosprávu. Niekedy však vôbec nieje od veci, začať nový režim života tým, že si dáte na 1-2 dni úplnú hladovku (reset), pokiaľ nepatríte medzi zdravotne rizikové osoby, ktoré musia byť pod dozorom lekára. Návod na tvorbu základného režimu dňa aj s konkrétnym vzorovým režimom sme detailne popísali v našom Jedálnom lístku pre LOWCARB a KETO stravovanie.
9. Zručnosť: Naučte sa používať čiastočné hladovanie
Čiastočné hladovanie je 12 až 16 hodinová pauza od posledného, napríklad večerného jedla včítane spánku. Tak ako iné faktory, aj hlad je pre metabolizmus relatívne stresujúci faktor, s ktorým treba narábať primerane a postupne. Začnite v malom a netrápte sa s tým, že zatiaľ neviete vydržať bez jedla ani len 5 hodín cez deň. Ak v noci ste schopný vydržať bez jedla 8 hodín v spánku, postupne sa naučíte aj toto. Je potrebné uplatniť podobný prístup ako pri cvičení, kde ani vy si na prvom tréningu nenaložíte na drep hneď 220 kg, inak riskujete že si zlomíte kríže. V prípade čiastočného hladovania postupujte tak, aby ste si nezlomili svoje metabolické “kríže”. Čiastočné hladovanie začnite aplikovať nasledovne:
- prvé 2 týždne v pondelok a štvrtok aplikujte čiastočné hladovanie na 12 hodín od posledného večerného jedla (ostatné dni konzumujte jedlo každých 5 hodín, nie však viac ako 3 jedlá / deň)
- v treťom a štvrtom týždni rozšírte čiastočné hladovanie na 3 dni v týždni (napríklad pondelok, štvrtok, sobota) a predĺžte dobu hladovania na cca 14 až 16 hodín
- každý ďalší týždeň podľa pocitov pridávajte jeden deň navyše, v ktorom aplikujete čiastočné hladovanie zhruba na 14 hodín
Cieľom je dosiahnuť stav, aby ste 6 dní v týždni bez problémov dokázali aplikovať čiastočné hladovanie na 14-16 hodín bez toho, aby ste to pociťovali ako utrpenie. To metabolicky zdravý jedinec zvládne natrénovať zhruba za 6-12 mesiacov, ostatným to môže trvať dlhšie. Cieľom v čiastočnom hladovaní nie je hrdinsky trpieť a chváliť sa tým (získavanie pozornosti), ale vytvoriť pozitívnu metabolickú zmenu, ktorá vám pomôže po zdravotnej stránke. Vaše mitochondrie milujú dlhé pauzy medzi jedlami, pretože v tomto čase trénujete ich životaschopnosť a efektívnosť. Zároveň dávate svojmu telu príležitosť aby si urobilo domáce úlohy (napríklad riešilo mnohé neduhy) a v tomto čase ho učíte ako využívať hlavný zdroj energie - váš podkožný tuk. Môže byť?
10. Zručnosť: Dodržiavajte vzorové týždenné stravovanie aspoň na 80%
Aby sme vás inšpirovali aj názorným jedálnym lístkom a receptami, v našom jedálničku sme vám pripravili inšpiráciu na vzorový režim týždňa (komplet). Toto nie sú informácie, toto sú návody, ako si máte vytvoriť požadované zručnosti, ktoré sa jedného dňa stanú zvykmi vo vašej trvalo udržateľnej životospráve. Nami uvedený režim týždňa vám pomôže začať a s odstupom času sa zlepšovať a optimalizovať tento režim týždňa vzhľadom na svoje individuálne zvláštnosti ale aj stanovené ciele. Všetky detaily sme spracovali v našom Jedálnom lístku pre LOWCARB a KETO stravovanie TU).
Čo o LOWCARB stravovaní začínajú hovoriť svetové autority?
Ak by sa vám nechcelo študovať všetky tie naše články a štúdie, na ktoré odkazujeme ako pôvodne zdroje poznatkov [1], [2], [3], [4], môžete si pozrieť ako svoj názor menia aj iné kvalifikované autority vedeckého sveta. Zdá sa, že doba sa rýchlo mení a dogmy padajú ako hrušky. Napríklad taký prominentný vedec a profesor Tim Noakes má svoje vlastné dôvody (subjektívne i vedecké) prečo opustil vysoko sacharidovú dogmu, ktorú obhajoval dlhé desaťročia a začal preferovať nízkosacharidové stravovanie. Okrem toho že napísal stovky vedeckých štúdiu a desiatky kníh, je sám športovec s odbehnutými viac ako 70-timi maratónmi alebo ultramaratónmi. Mnohé jeho prednášky sú k dispozícii už aj s českými titulkami, a teda aj slovenskí lekári či univerzitné autority môžu čerpať z jeho znalostí a zmien postojov. Jednu z tých základnejší prednášok o medicínskych aspektoch LOWCARB stravovania si môžete pozrieť TU:
Možno aj u nás na Slovensku raz príde doba, kedy lekári budú mať záujem spolupracovať so skúsenými výživovými poradcami a trénermi, alebo minimálne s nimi začnú otvorene bez predsudkov diskutovať o širších súvislostiach. Domnievam sa, že práve dobre zvládnuté a optimálne nastavené LOWCARB stravovanie je odpoveďou na mnohé zdravotné problémy tejto doby. Tie sa vytvorili desiatky rokov pred tým, ako LOWCARB začalo byť populárne. Skôr naopak, LOWCARB alebo KETO stravovanie sú populárne preto, že elegantne riešia tieto neduhy spojené s modernými životným štýlom, aký nám naservírovala doba pomocou zlej vedy (business ako každý iný) a ešte zákernejšieho marketingu. Zábavným spôsobom to popísali v tomto videu:
PS: niektoré úvodné texty z tohto článku sme prevzali aj z našej publikácii SUPERTELO. Zatiaľ držíme palce pri optimalizácii vašej životosprávy i stravovania a budovaní excelentných zručností, ktoré sú nevyhnutné pre lepšiu verziu samého seba.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.