
Ovládni svoju myseľ, inak ovládne ona teba
Nie ste hlasom vo svojej hlave. Kto potom ste? Uvedomujete si, že vo vašej mysli neustále prebieha vnútorný monológ alebo dialóg, alebo nie? Dokážete tento svoj vnútorný hlas riadiť alebo si vaša myseľ robí čo sa jej “zachce”? Cesta k vyššiemu sebauvedomovaniu nebola nikdy náročnejšia ako v týchto moderných časoch. Nevedomé myslenie je však jedna zo zaručených ciest, ako nemať svoj život pod kontrolou a mať často depresie. Chcete to riskovať?

Nie ste hlasom vo svojej hlave. Kto potom ste? Ak neovládate svoju myseľ, ovláda ona vás.
Myseľ je súčasťou nášho tela a telo je jednou z ďalších súčastí toho, kým sme my. My nie sme naše telo, ale bez nášho tela nie sme nikým. To znamená že nedá sa stretnúť človeka, ktorý telo nemá - aspoň zatiaľ to nie je možné. Ak si svoje telo raz v živote pokazíte (ochorie), nik vám ho nevymení a teda nové telo nedostanete. Ale skôr, ako začne byť choré vaše telo, začne byť chorá najprv vaša myseľ. Mnoho ľudí si myslí, že ich myseľ a oni sú jedno a to isté. Lenže je tu ešte vedomie alebo niečo ako duch. Keď nie ste svoje telo ani svoja myseľ, kto potom ste? Na to asi tak ľahko neprídeme, ale platí že:
Buď ovládnete svoju myseľ vy, alebo ona ovládne vás. Buď je vašim najlepším priateľom a pomocníkom, alebo najhorším nepriateľom. Tajomstvo výnimočného života je mať pod kontrolou svoje myslenie, kde sa dobrovoľne viete rozhodnúť, či na danú myšlienku chcete, alebo nechcete myslieť. O našom živote nerozhodujú nejaké nešťastné okolnosti, ale naše rozhodnutia (aj tie nevedomé). Rozhodli ste sa byť 100% šťastní nech sa vám v živote stane čokoľvek? A aj keď sa vám stane niečo naozaj zlé, ste ochotní trpieť len veľmi veľmi krátko a poučiť sa z toho? Život je veľmi krátky na to, aby ste ho prežívali v neustálom utrpení nemyslíte?
Odpovedzte na otázky, ktoré sa týkajú vášho myslenia:
- ako vyzerá tvoj výpis myšlienok za celý deň?
- prevažujú vysoké alebo prízemné myšlienky?
- k akým náladám a emóciám ťa tvoje myšlienky privádzajú?
Predstavte si, že na konci dňa by zoznam všetkých vašich myšlienok vyšiel automaticky von z vašej tlačiarne. Pekne usporiadane podľa času v ľavom stĺpci, zatiaľ čo v pravom by bol zoznam všetkých emócií, ktoré tieto myšlienky následne vygenerovali. Z toho plynie že sa cítite tak, ako sa cítite na základe toho, na čo myslíte. Ste s týmto výsledkom spokojní? Ukázali by ste tento zoznam niekomu blízkemu, priateľom alebo zverejnili na sociálnych sieťach? Výška kvality kontroly vedomia a schopnosť koncentrovať sa rovná VÝŠKE KVALITY vášho ŽIVOTA. Ale naplno sa sústrediť na komfort a pohodlnosť vás nikam neposunie. Preto potrebujete naučiť sa žiť viac NA HRANE.
Dajte si záväzok, že dokážete niečo dôležité za hranicami svojich dnešných schopností
Plánujte menej a konajte viac. Je lepšie činiť sa v neperfektnej akcii ako klamať samého seba tým, že musíte mať najprv perfektný plán. Ten pri prvom strete s realitou neprežije a vy sa nemôžete teoreticky pripraviť 100% na všetko. Tak načo strácať toľko času plánovaním? Svet vám aj tak vždy prostredníctvom toho, na čom vám záleží, nastaví zrkadlo a ukáže, kto v skutočnosti ste a čo si o sebe naozaj myslíte. V praxi vám preto pomôže táto jednoduchý nástroj od Dana Sulivana. Kto z vás má odvahu a napíše nám do komentov k čomu odvážnemu i dôležitému sa zaväzuje a dokedy to splní?
Máte hlas v hlave, viete o ňom?
Dokážete si uvedomiť že na niečo myslíte? Ten hlas tam vzadu, čo nikdy nestíchne? Ak áno tak aký objem svojej mysliacej kapacity si dokážete uvedomiť? Viete sa rozhodnúť, že tento hlas vo svojej hlave utíšite alebo že začnete myslieť radšej na niečo iné? Myseľ je ako samostatná entita a častokrát nie je pozorovaná. To sa volá nevedomé (automatické) myslenie. Ak si však uvedomíte že myslíte, prebieha to na úplne inej úrovni vedomia a uvedomenia. Preto citát: “myslím teda som”, je najväčším klamom v existencii človeka a základným kameňom ega. A naše vlastné ego je vo väčšine prípadov aj našim najväčším nepriateľom.
Zamerať sa iba na seba = isté utrpenie a depresie
Mnoho ľudí trávi mnoho času zameriavaním sa na negativitu a nesprávne priority. Jedno však isté, že čím viac sa zameriavate na seba (ja, mne, moje, nedodali, zabudli, urazili, nemysleli, znevážili, nevážili, nespravili), tým viac budete trpieť. A čím viac myslíte na to, že ste niečo stratili, že niečoho máte menej, alebo že niečo nikdy nebudete mať, o to viac (dobrovoľne) budete trpieť = depresie.
Ľudský mozog nieje vytvorený tak, aby nám pomáhal byť šťastnými a naplnenými. Je vytvorený tak, aby nám pomohol prežiť. Je to dva milióny rokov starý orgán, ktorý vždy bude primárne zameraný na to čo je zlé, čo nefunguje, čo nám môže ublížiť. Podľa toho buď útočíme, alebo utekáme. Výsledok pozná drvivá väčšina populácie a s vysokou pravdepodobnosťou aj vy (stres, negativita, úzkostlivosť a depresie).
Byť však nešťastný, sklamaný, nahnevaný, deprimovaný, rozhorčený, ustráchaný a frustrovaný nie je nevyhnutnosť. Je to stav mysle, ktorý si dobrovoľne (hoci nevedome) vyberáme my všetci, pokiaľ svoju myseľ nemáme pod kontrolou. Lenže tento vzorec myslenia je naučený a rovnako ako sme sa “naučili” používať negatívne emócie, tak sa vieme naučiť využívať aj neutrálne alebo pozitíve emócie. Napríklad depresia je stav, ktorý opakovane (nevedome) trénujete stále dokola každý deň, čiže ste v tomto nastavení mysle už zručný profík. Aké je vaše najobľúbenejšie utrpenie cez ktoré získavate od okolia najviac pozornosti? Frustrácia? Hnev? Smútok? Sebaľútosť? Žiarlivosť? Obavy? Všetky sú výsledkom neriadenej mysle, nad ktorou ste sa ešte nenaučili prevziať kontrolu a zodpovednosť. Ako už viete, vaša myseľ bude vždy automaticky hľadať najmä to zlé a nie to dobré - to sa musíte naučiť sami.
V momente, ako však dokážeme svoje myslenie ustrážiť a začneme si uvedomovať na čo myslíme po väčšinu času, začneme pomaly ale isto preberať kontrolu nad svojim myslením a teda aj kontrolu nad svojimi emóciami a celým životom. Investovať do seba čas (a možno aj peniaze) v tomto smere, bude najhodnotnejšia investícia vášho života. Dokonca ešte dôležitejšia ako do vášho tela. Prečo? Pretože najprv musíte ovládnuť svoju myseľ (80% úspechu) a potom už s prehľadom ovládnete aj svoje telo (20% úspechu). Čím viac zručností a schopností si vo vašom myslení vybudujete, tým viac kognitívnej kapacity budete mať na podstatné veci vo vašom živote. Objem vedomostí v tomto smere je však nepodstatný. Vy nemáte byť chodiacou encyklopédiou, ale použiť nadobudnuté poznatky v každodennom živote, aby ste si tvorili vnútorné bohatstvá, ktorými môžete obohatiť druhých. Na druhej strane treba priznať, že ak v sebe žiadnu hodnotu ani bohatstvo nemáte, tak nemáte dať čo druhým a potom je na mieste, aby ste boli najbližšie roky sebecký z dôvodu hľadania a tvorenia svojej vlastnej vnútornej hodnoty, o ktorú sa neskôr podelíte.
Je lepšie mať systém ako ciele
Lúzri majú ciele, zatiaľ čo víťazi majú systém. Predstavte si, že máte množstvo cieľov (ďakujte za ne) a nepochybne sú to ciele veľmi dôležité. Lenže mať svoj systém je ešte dôležitejšie. Prečo? Pretože mať systém automaticky znamená, že máte postupy ako riešiť (alebo vyriešiť) svoje problémy a dosahovať svoje ciele. Ale ak ste dosiahli svoje ciele a pritom si nevytvorili aj užitočný systém, o ktorý sa dokážete kedykoľvek oprieť, tak je možné, že svoje dosiahnuté ciele stratíte a budete musieť začať od začiatku. Stojí vám to za túto stratu času a duševnej energie? Vytvoriť si systém v myslení je vaša najväčšia investícia, akú môžete urobiť. Uvažujte nad tým, ako si vytvoríte:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.