Vyberte si správny životný štýl vzhľadom na vaše hodnoty aj osobnosť
Predstavte si, že listujete v katalógu životných štýlov a môžete si vybrať. Samozrejme, nehodí sa k vám hocijaký životný štýl. Musí s vami rezonovať. Vybrať si ten správny je duševne náročné rozhodnutie (priam super-rozhodnutie). Skrz životný štýl však získavame zoznam smerníc, hodnôt, postojov a návodov ako sa správať, ako žiť, ako myslieť. Aký životný štýl reprezentujeme my a v čom by vás mohol inšpirovať?
Životný štýl človeka v pohybe, ktorý využíva oi. aj nízkosacharidové, nízkofrekvenčné alebo ketogenické stravovanie
Inšpirovať ľudí je dôležitejšie ako hovoriť im AKO a ČO majú presne robiť. Skrz inšpiráciu ľuďom ukazujete dôvody PREČO niečo robiť alebo začať robiť a oni si mnohokrát aj sami nájdu cestu AKO niečo dosiahnuť a ČO zrealizovať. V čom sa vás všetkých pokúšame inšpirovať v našom poslaní? Napríklad životnými postojmi ako:
- silné telo formuje silného ducha a ten formuje silnú a inteligentnú myseľ
- silného človeka ťažko zabiť a inteligentného ťažko oklamať
- sila bez inteligencie je deštrukčná, inteligencia bez sily nefunkčná
- silní sa stávame nie cez študovanie a plánovanie, ale cez nedokonalé úsilie, vytrvalú snahu a mnohoročnú prax (vlastný úsudok)
- sebaaktualizácia (pohybová, hodnotová, myšlienková, vzdelanostná, iná) je základom fyzickej i duševnej hygieny a bez nej ako by ste sa ani “neumývali”
- sebarealizácia, je najvyššia forma uplatňovania svojich duševných schopností v reálnom živote a jediná cesta, ako rozširovať možnosti svojho vplyvu na blízke či ďaleké okolie
- veľkosť úsilia nie je vždy meradlom úspechu, ale dokončené myšlienky a dosiahnuté ciele áno, pričom nové lepšie schopnosti sú až ovocím nášho úspešného konania
- mať vo svojom srdci ideál sveta v ktorom chceme žiť, vlastnú víziu a vlastný vnútorný svet je dôležitejšie ako to, čo vidíme cez svoje oči a to, čo počujeme cez svoje uši (aj o sebe)
- a najdôležitejšie je:
Objavovať samého seba a toho čo dokážem a čoho som schopný /-á, je presne tá cesta za lepšou verziou samého seba, ktorú chcem nasledovať (nie je to cieľ). Nechcem byť len kôpkou zblúdených myšlienok a neovládateľných emócií, pretože každé utrpenie je vždy nejakým spôsobom výsledkom zlých myšlienok. Len vďaka sebe dostanem od života to, čo si "zaslúžim". A len vďaka svojmu zmýšľaniu mi život ukazuje kto som, pretože tak k sebe nepriťahujem to čo chcem, ale to, akým som ja sám /-a. A to, kým sa stávam, priamo ovplyvňuje aj to, čo od života dostávam. Moje vízie a ideály sú prísľubom toho, čím sa jedného dňa stanem.
Dáva vám to zmysel ak ide o postoje k životnému štýlu, ktorý si vedome alebo nevedome vyberáme? Žijeme v dobe, kedy nie všetky veci ktoré bežne vidíme, sú aj normálne. Množstvo duševných porúch, neuróz a častých psychických problémov v našej spoločnosti naznačuje, že pre veľa ľudí je dnes obtiažne začleniť sa do spoločnosti a vytvoriť si stabilný životný štýl, ktorí im prináša potešenie. Väčšina z nás si praje mať smernice a pravidlá, ktoré nás oslobodia od chaosu (najmä myšlienkového). Od chaosu ktorý inak vládne v spoločnosti, kde môžeme pozorovať:
- nekorektné politické jednanie (korupcia),
- superbohaté korporácie ktorým ide najmä o zisk a vplyv,
- na bežiacom páse vyrábaných superhrdinov a celebrity,
- mediálne zavádzanie a manipulačné techniky
- prietrž informácií, v ktorých je ľahké sa stratiť
- slabé charakterové vlastnosti a nedostatok dôvery,
- podlomené zdravie väčšiny občanov, tučnotu a tak ďalej…
Máme šancu tieto veci ovplyvniť? Priamo len sotva, nepriamo však určite. Práve preto si väčšina za nás želá mať stabilný životný štýl, ktorý dáva životu nie len zmysel, ale aj poriadok. Poriadok vo vedomý (v mysli) ale aj vo fyzickom priestore, lebo ponuka nadmerného výberu alebo dokonca aj negatívnych správ, je v každej životnej oblasti jednoducho paralyzujúca. A ponuka výberu či negatívne podnety sa každým rokom znásobujú.
Vybrať si však z pomysleného katalógu životných štýlov nie je jednoduché. Nehodí sa nám hocijaký životný štýl a preto ide o náročné super-rozhodnutie. Hľadáme štýl (spôsob, ako zaviesť do našej existencie poriadok), ktorý sa bude hodiť pre náš konkrétny temperament a pre naše schopnosti, vízie či sny. Hľadáme hrdinov alebo celebrity (ideály), ktoré by sme mohli čiastočne alebo úplne napodobňovať. Hľadač životného štýlu je ako žena, ktorá listuje stránkami módneho časopisu a hľadá vhodné šaty podľa svojho vkusu, alebo si vkus jednoducho cibrí. Keď si životný štýl vyberieme, často si to ani neuvedomujeme. Ani sa nerozhodujeme jasne a náhle a mnohokrát akceptujeme naraz viacero životných štýlov. Čo všetko výber životného štýlu obnáša?
Širší opis a definícia životného štýlu
Životný štýl, to nie je len povrchný záujem o vonkajší vzhľad (oblečenie, účes, móda, iné), uznávanie značiek (automobilových, počítačových, iných), výber domácich maznáčikov, hudobných žánrov či iných entít. Životný štýl netvoria len vonkajšie formy správania, ale aj hodnoty a postoje, ktoré vidieť nie je, ale podľa ktorých konáme a zmýšľame. Správny životný štýl zavádza superporiadok (smernice) do nášho duševného života. Prináša spoločenské návody a morálne vzory správania, ktoré nám pomáhajú zaviesť poriadok do vedomia pretože zužujú možnosti výberu, ktorých je zdrvujúco veľa. A to nás paralyzuje. A naopak ak životný štýl nepomáha zavádzať do vedomia poriadok (neslúži vám), vzniká chaos a priestor pre duševné či psychické poruchy. Aké efekty spôsobuje vo vašom živote váš životný štýl?
Ak chcete zmeniť životný štýl neznamená to, že vymeníte jeden módny štýl obliekania za druhý. Je to o tom, akú predstavu máte o sebe (identita), o tom aký ste človek (charakter), čomu veríte (hodnoty), čo akceptujete a čo už nie (morálka). Správny životný štýl má prinášať pevné zdravie, veľa energie pre sebarealizáciu a vysokú mieru prispôsobivosti na neustálu a zrýchľujúcu sa zmenu vo svojom okolí či vo svete. A to platí nie len pre dospelých, ale aj pre deti, pokiaľ chcú v budúcnosti uspieť. Životný štýl to je PRINCÍP, ktorý organizuje náš život.
Súčasťou životného štýlu je aj patrenie do nejakých subkultúr (jednej, viacerých), ktoré vyzdvihujú našu identitu, alebo ktorým dovolíme, aby nám ju formovali. Ak sa nikam nezaradíme, budeme mať pocit samoty a odcudzenia. Ak niekam patríme, máme pocit že sme súčasťou niečoho väčšieho ako sme my sami, čo nám prináša uspokojenie. Každý z nás chce niekam patriť a vyznávať kvalitné hodnoty, ktoré nie sú proti nášmu presvedčeniu. Vybraný životný štýl “diktuje”, aké myšlienky, osobnosti, produkty, komodity, postoje do nášho životného štýlu patria a ktoré už nie. Súčasťou životného štýlu sú napríklad aj:
- súbor opakujúcich sa myšlienok
- spolupatričnosť (k skupine)
- poznatky
- produkty
- hodnoty
- pravidlá
- postoje
- identita
- názory
- zvyky
- vzory
- činy…
Životný štýl, média a komercia
Dnes média a firmy zámerne vytvárajú rôzne životné štýly, ktoré potom prezentujú verejne aj prostredníctvom rýchlokvasených celebrít (superhviezdičiek), alebo aj pomocou rôznych známych osobností, ktoré dokážu zaplatiť. Keď životný štýl zostavia, tak ho, ako všetky správne firmy, dajú na trh a nájdu pre neho zákazníkov, pretože do takého životného štýlu patrí veľmi veľa tovarov i služieb, ktoré ihneď potrebujete. Pouvažujte, čo všetko do svojho životného štýlu (ne)potrebuje napríklad taký Hipster, čím sa (ne)vyznačuje, ako sa (ne)správa, čo si (ne)kupuje, koho (ne)uznáva. A čo taký Crossfiter alebo Rockerka, Modelka a ďalší?
Akonáhle si životný štýl vyberieme (alebo on nás), usilovne ho budujeme a naopak ho aj musíme chrániť pred ohrozením, pretože sa domnievame, že ak niečo ohrozuje / spochybňuje náš životný štýl alebo myslenie, je to akoby spochybňovali aj nás samotných. Ak nás niečo donúti zamyslieť sa nad vlastným životným štýlom, cítime sa zle. Vnímame, ako nás to núti zmeniť nie len seba, ale aj predstavu o sebe (kríza identity). A na toto elegantne vplývajú filmy, médiá a sociálne siete, ktoré sú do veľkej miery riadené bohatými spoločnosťami ktoré si želajú, aby do vášho života zaviedli taký “poriadok”, ktorý sa páči predovšetkým im. Vytvárajú pre nás životné štýly a spolu s nimi nám predávajú priamo či nepriamo všetko, čo do takého životného štýlu patrí.
Prečo správny životný štýl šetrí našu mentálnu energiu a kde je ukrytý priestor pre skreslenú predpojatosť (bias)
Doba sa mení extrémne rýchlo. Aj napriek tomu, že náš mozog je výkonný “počítač”, je neschopný spracovávať všetky tie dáta, ktoré cez naše zmysli vnikajú a už vôbec nie všetky tie informácie, ktoré vznikajú vo svete. Dokonca aj ten najviac svedomitý odborník, je schopný preštudovať len malé množstvo informácií (ledva 1-2%) ktoré vznikajú len v jeho odbore pôsobenia. Kvôli tomu náš mozog hľadá skratky, ako ušetriť kognitívnu energiu. To skresľuje naše vnímanie, nevytvára priestor pre optimálne závery a máme tendenciu byt zaujatí (cognitive biases).
Robíme to všetci, či si to priznáme alebo nie. Napríklad máme tendenciu dôverovať ľuďom, ktorí vyzerajú dobre, alebo ľuďom ktorí sa obliekajú podobným štýlom, ako my sami. Najčastejším skreslením (biasom) trpíme vtedy, keď sa pokúšame hľadať také dôkazy, ktoré sú interpretované spôsobom, ktoré podporujú našu predpojatosť. Kto hľadá, vždy nájde čo potrebuje a čo sa nehodí čiastočne alebo úplne ignoruje. Preto tie informácie ktoré sú proti našej predpojatosti, tie ktoré sú kritické, negatívne, tie sa pokúšame minimalizovať a potláčať. Ak nemáme okolo seba ľudí, ktorí by nás mohli úprimne a beztrestne kritizovať, máme problémy.
Vaši najlepší priatelia sú tí ľudia, ktorí vám dajú tú najbrutálnejšiu kritiku bez servítky na ústach. Tú potrebujete či si to priznáte, alebo nie. Tá kritika môže prebiehať napríklad v duchu 55 superúprimných pravidiel, ktoré sme publikovali nedávno.
Preto vaša schopnosť rozpoznať svoju možnú kognitívnu predpojatosť, vieru a skreslené závery, môže byť veľmi užitočná životná zručnosť. Vo vašej hlave si aj vy sami môžete vytvoriť mentálnu “technológiu”, pomocou ktorej sa nenecháte oklamať svojim vlastným “software” a ostanete otvorený všetkým možným alternatívam či postojom. Poviem vám to na príklade z môjho odboru a to, ako to riešim ja:
- Dr. B. poznáme všetci, možno aj našu spoločnú verejnú diskusiu z roku 2015
- ak by som postupoval pseudointelektuálne, jediné čo by ma zaujímalo na pánovi doktorovi B. je to, čo na jeho osobu hovoria jeho kritici, jeho oponenti, tí čo ho neznášajú
- tak by som si zľahka urobil rýchlo názor na jeho osobu, jeho prácu, zaškatuľkoval jeho poznanie do rámca, ktorý by som mohol následne spochybňovať a opierať sa o tvrdenia iných osôb
- namiesto toho robím opak, mám doma jeho mnohé knihy, čítam čo publikuje, uvažujem nad tým kde má pravdu a kde sa môže mýliť a netvrdím, že jediná cesta, ako dosiahnuť optimálne zdravie a vitalitu je “tá naša” cesta, pretože do každého cieľa vedie viacero ciest
- prečítať si jeho 5-6 kníh to je koncentrovaná práca na 1-2 mesiace (popri inej literatúre) a to je obrovský rozdiel ako pseudointelektuálne napísať do googla kľúčové slová ako “Dr. B. kritika” a pokúšať sa urobiť povrchný záver za 5 minút len preto, aby nás to nestálo mnoho kognitívnej energie (intelekt, čas, koncentrácia)…
Takže ako sa vysporiadať s vlastnou predpojatosťou? Zaručený návod neexistuje a preto si musíte vybrať životný štýl aj s autoritami veľmi pomaly a opatrne. Nápomocní môžu byť aj superúprimní priatelia, ale to si vyžaduje váš vyšší stupeň kvality vedomia a uvedomovania. Pokiaľ nám jedného dňa nezačne do ucha radiť umelá inteligencia (nestranná autorita), ktorá nás ušetrí týchto kognitívnych omylov, musíme dôverovať svojmu úsudku a preveriť si, či ľudia ktorí niečo tvrdia a my im dôverujeme, tým aj žijú (vid naša filozofia):
Aké hodnoty a postoje reprezentuje životný štýl ktorému veríme a žijeme podľa toho
V nasledovných bodoch sa pokúsime vystihnúť čo najviac postojov, ktoré prostredníctvom životného štýlu reprezentujeme. Potom je už na vás, či tieto postoje s vami rezonujú a príjmete ich za svoje, alebo rovno aplikujete do vlastného životného štýlu. Ak by vám tam naopak niečo chýbalo, určite nám napíšte do komentov vaše postrehy.
Ľudia ako MY, robia veci v otázkach POHYBU zhruba takto:
- sú viac pohybovo všestranní a menej špecializovaní
- chápu rozdiel medzi pohybom a tréningom, generalistom a špecialistom
- poznajú význam slova výživný pohyb v praxi
- hýbu sa počas celého dňa, aj počas práce či počas čakania
- trénujú v prírode ale aj v movement telocvičniach, ktoré dbajú na rozvoj sily a mobility, akrobacie či koordinácie [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]
- minimalizujú sedenie v jednej geometrickej polohe, ak už naozaj musia dlho sedieť, hľadajú optimálnejšie riešenia
- pomocou tréningu rozvíjajú funkcie svojho tela a nie len estetiku
- pri tréningu sa viac sústredia na štruktúru tela (šľachy, fascie, kĺby) ako na samotný sval, ktorý je ľahšie a rýchlejšie trénovateľný
- nebudujú metabolicky nepotrebné svaly, ktoré sú pekne fúkané, ale pri prvej chrípke spľasnú ako balón
- uprednostňujú tréning s vlastným telom, s nenáročnými pomôckami (kruhy, hrazda, bradlá, rebrina) alebo funkčnými bremenami (kettlebells, hexagon jednoručky, olympijské tyče, iné)
- radi trénujú na boso vždy keď je to možné a často nosia obuv s tenkou podrážkou
- dbajú na mobilitu či stabilitu svojho tela v potrebných polohách či pozíciách
- trénujú vždy o hlade, pretože hladný vlk / vlčica lepšie lovia
- radi oddychujú, čakajú v pozícii hlbokého drepu (squat) a nevadí im, čo si o nich druhí ľudia myslia
- všade kde môžu, sa zavesia a často trénujú stojku na rukách, aj na verejných miestach
- radi trénujú bojové športy, akrobaciu, gymnastiku, zápasenie či tanec
- radi oddychujú aktívne pohybom (beh, plávanie, bicykel, korčule)
- radi zdolávajú nové pohybové výzvy a učia sa nové veci
- radi pomocou pohybu prekonávajú svoj strach, učia sa zdravo riskovať a tak rozširovať svoje schopnosti
- trénujú a hýbu sa tak, aby im zdravotný štandard a nadpriemerná fyzická kondícia vydržali do vysokého veku
- učia svoje deti ako sa zdravo hýbať a mať z pohybu radosť
- snažia sa svojim vlastným príkladom inšpirovať ostatných…
Ľudia ako MY, robia veci v otázkach STRAVOVANIA zhruba takto:
- vedia, že zmena v stravovaní nepomôže tým, ktorí nezmenia svoje myslenie, čistá a uprataná myseľ nemôže mať chuť na nečisté potraviny (a naopak)
- vedia, že jedlo musí byť drahé a kvalitné, inak bude navracanie zdravia drahá účtovná položka
- kvalitné jedlo je dôležitejšie ako kvalitné suplementy, hoci vieme, že aj tie sú užitočné a môžu byť dokonca aj funkčné
- svojimi peniazmi podporujú producentov jedla, ktorí poznajú prírodné zákony, nie sú ekonomickí barbari a ich jedlo dokonca podporuje samostatnosť krajiny a čistotu prírody
- uprednostňujú pre metabolizmus funkčné potraviny pred prázdnymi kalóriami, ktoré zo života postupne vylučujú
- cenia si že od jedla môžu byť slobodný a ich zdroje energie sú nezávislé od toho, čo práve naposledy zjedli (tukový metabolizmus)
- svoje jedlo si vedome vychutnávajú, konzumujú ho v pokoji
- nerobí im problém prehladovať aj celý deň a najesť sa jeden krát za deň kvalitné jedlo
- v priemere radi a často hladujú 14-16 hodín za deň (včítane spánku)
- kvalitné jedlo konzumujú maximálne 3x za deň
- stravujú sa buď nízkosacharidovo (30% sacharidov), alebo až ketogenicky (5-10% sacharidov), ak im to stav metabolického zdravia / kondície umožňuje
- majú veľmi radi a často konzumujú kvalitné vývarové polievky (z mäsa, kostí, vnútorností)
- vyhýbajú sa fast food prevádzkam, naopak zaujímajú sa o nové kvalitné zdroje potravín
- nefajčia a nekonzumujú nadmieru alkoholu (alkohol ľahký a striedmo, napríklad červené víno)
- druhým sa do jedla nestarajú, len ich inšpirujú v tom, ako to robia oni a aké výhody im to reálne prináša (vzor)…
Ľudia ako MY, robia veci v otázkach VZŤAHOV zhruba takto:
- sú si vedomí, že kvalita vzťahov s ich okolím je zrkadlom ich osobnosti a charakteru (mentálne zákony)
- učia sa zlepšovať svoje komunikačné zručnosti, pretože vedia, že nemusia ovládať tisíce zručností, ale musia ovládať na 100% pravidlá medziľudskej / vzťahovej komunikácie
- nie sú pokryteckí, intrigánski, manipulatívni
- nepoužívajú citové vydieranie ani sa nepokúšajú v druhých vzbudzovať pocity viny len preto, že nekonajú tak, ako si oni predstavujú
- pri nezhodách hľadajú najprv to, v čom sa zhodnú a potom riešenia (konsenzus) na to, v čom majú rozdielne postoje / pohľady / názory
- chápu rozdiel medzi povrchnou romantickou láskou, ktorá je kultúrnym produktom iba tejto modernej spoločnosti (často sa stáva toxickou a “nezdravou“) a pravou láskou, ktorá je výsledkom spolužitia, hlbokého partnerstva, náklonnosti, súdržnosti, oddanosti pomáhať si v dobrom a hlavne zlom (schopnosť prežiť)
- slovo láska chápu najmä z vyššej perspektívy (láska k ľuďom, “bratská” láska, láska k prírode, k bytiu)
- poskytujú bezpodmienečnú lásku svojim najbližším, takú ktorá nič neočakáva na oplátku, ani nemá pocit že jej niekto niečo dlží
- nesťažujú sa, nikoho neohovárajú (ani v mysli), vedome kontrolujú obsah svojich myšlienok, vďaka čomu sú ich vzťahy čistejšie a krajšie
- vedia, že ich partner, rovnako ako ich deti im nepatria (nie sú ich majetok), sú to ich vzácni spoločníci na ceste životom
- dodržujú 55 pravidiel medziľudskej komunikácie
- nepoužívajú žiadne drogy, pretože tie nijako nerozširujú vedomie, len ho inak preusporiadajú, ale problém ktorý sa nimi kompenzuje, samé nevyriešia (naopak potláčajú proaktívne a vedomé jednanie a schopnosť čeliť problému)
- vedia ako viesť kultúrne spor s blízkou i cudzou osobou
- ak si so svojim partnerom dlhodobo nerozumejú (nezdieľajú už viac dôležité hodnoty, postoje, záujmy) rozchádzajú sa v pokoji, hľadajú kompromis, konsenzus a porozumenie pri plnej kvalite vedomia kde prostriedkom je opäť kvalitná komunikácia…
Ľudia ako MY, robia veci v otázkach PODNIKANIA zhruba takto:
- sú za svoj život na 100% a bezpodmienečne zodpovední
- podľa možností preferujú vlastné podnikanie pred zamestnaním (alebo k tomu dozrievajú a postupne smerujú)
- majú svoje vízie a ciele, ktoré chcú uskutočniť prostredníctvom vlastnej sebarealizácie
- objavujú svoje vnútorné hodnoty, pre ktoré sú druhými ľuďmi vyhľadávaní (poslanie)
- nikdy nevykonávajú prácu horšie, ako najlepšie vedia
- sú čestní, proaktívni a tvoria hodnoty pre druhých, ktorí o ne majú prirodzený záujem a chcú za ne platiť (užitočnosť, riešenie problémov)
- slúžia druhým a podľa toho, ako dobre to robia, je aj výška ich odmeny
- plánujú svoj čas a na každý deň majú pripravení plán
- pýtajú sa sami seba často otázku: “Čo najhodnotnejšie môžem urobiť práve teraz?”
- vedia že byť workoholikom je prejav mentálnej lenivosti (večná práca na menej prioritných veciach)
- do práce, ktorú majú na stole, sa vrhnú celí a netrieštia svoju pozornosť (flow, trénovanie koncentrácie)
- chápu rozdiel medzi urgentnou a skutočne dôležitou úlohou…
Ľudia ako MY robia rôzne veci ešte zhruba takto:
- ich zdravie a energia je ich najväčšia hodnota o ktorú usilujú (zdravé telo ako základný nástroj na sebarealizáciu)
- trávia mnoho času o samote premýšľaním a formovaním vnútorného sveta, vízií, ideálov (vnútorný poriadok), ktoré tvoria ďalšie dôležité osobne hodnoty a bohatstvá
- cenné myšlienky zapisujú a opakovane sa k ním vracajú
- vedú si denník dôležitých životných udalostí
- učia sa ako mať svoje myslenie pod kontrolou
- radi sa často otužujú (sprcha, kúpanie, menej oblečenia)
- sú radi v prírode a často v nej trávia čas, hoci sa nebránia ani technológiám, ktoré im uľahčujú život a naopak prírodu neničia
- čítajú knihy, intenzívne sa vzdelávajú a budujú si vlastnú knižnicu
- neustále prehodnocujú svoj život, vzťahy, smerovanie, svoje myslenie
- neboja sa zlého počasia a už vôbec naň nenadávajú…
Ako na výber životného štýlu vplývajú aj vnútorné hodnoty človeka
Kľúčom k výberu životného štýlu môže byť aj zoznam hodnôt, podľa ktorých žijeme alebo chceme žiť svoj život. Mať vlastný zoznam a poradie životných hodnôt, je jedna z najdôležitejších časových investícií, ktoré môžete do seba urobiť. Ak nemáte svoj zoznam hodnôt na papieri a nemáte tieto hodnoty usporiadané podľa priority (dôležitosti), môžete mať v živote prirodzene chaos. Jednak sa vám ľahko môže stať, že sa pokúšate žiť podľa hodnotového rebríčka druhých ľudí, ktorí sú pre vás síce dôležití, ale ich vplyv na váš celý život nemusí byť optimálny a býva skôr toxický (napríklad vôľa rodiča nútiaca dieťa do činností, ku ktorým nemajú vzťah). Pri tomto cvičení hľadania vlastných hodnôt postupujte nasledovne:
- napíšte si chaoticky zoznam všetkých hodnôt, ktoré sú pre vás v živote dôležité (tá ľahšia časť cvičenia, cca 15 minút)
- zoznam hodnôt usporiadajte od najdôležitejšej až po najmenej dôležité (veľmi ťažká časť cvičenia, to sa nemusí podariť na prvákrát, môže to trvať aj viac dní či mesiacov)
- pravidelne sa k týmto hodnotám vracajte, aby ste sa uistili, či majú správne poradie a či svoj život žijete podľa seba; ak je to potrebné, hodnoty usporiadajte nanovo ak sa vaše životné priority či postoje zmenili….
Príklady neusporiadaných dôležitých životných hodnôt: zdravie a energia, zdravé vzťahy, rodina, kvalitné jedlo, sebarealizácia a rozširovanie svojho vplyvu cez podnikanie, vnútorný myšlienkový poriadok, fyzická sila a vytrvalosť, odvaha, sústredenie (flow), osobnostný rozvoj, emocionálna inteligencia, vzdelávanie, sexuálne uspokojenie, cestovanie, schopnosť zarábať peniaze, schopnosť ušetriť peniaze a ďalšie… Mnohé z týchto hodnôt by sa dali zaradiť aj pod jednu hlavnú super-hodnotu, ale to je už vaša domáca úloha, ako sa s tým vysporiadate. Kedy si na to vyhradíte čas? Neodkladajte to!
Výber životného štýlu či hodnôt formuje našu spoločnú budúcnosť
Tento životný štýl, rámcové hodnoty či postoje sa nepokúšame nanútiť nikomu. Opäť ich vnímajte ako jednu z možností, ako sa inšpirovať alebo motivovať k činom. Zmyslom nášho života je ľudí inšpirovať a ukazovať vám životný štýl, ktorý sa vám môže zapáčiť natoľko, že mu dáte šancu na vyskúšanie. Pokiaľ to urobíte zodpovedne a s prihliadnutím na svoje hodnoty a svoje individuálne zvláštnosti, sme si istý, že vám to poskytne riadnu dávku pozitívnej energie do života, s ktorou je potrebne správne naložiť.
Veď ako vás učíme, zdravé, výkonné a inteligentné telo či myseľ, to nie je cieľ. To sú nástroje na vašu sebarealizáciu, aby ste robili v živote to, čo vás baví. Nikto si predsa neželá byť uväznený v nezdravom a chorom ľudskom tele pretože vieme, že nové nikdy nedostaneme a zdravie môžeme stratiť iba raz. Tak načo riskovať? Od vášho rozhodnutia sa však odvíja nie len váš život a to, čo sa u vás bude diať za 10, 20 alebo 50 rokov. Od toho sa odvíja aj vplyv na vaše okolie, predovšetkým na vašu rodinu i priateľov. Ak ich budete inšpirovať, môže sa niečo fantastické stať aj s celým našim nezobudeným národom. Buďte tým svetelným majákom, ktorý svieti na okolo pre tých, ktorí ho chcú alebo potrebujú vidieť kvôli vlastným dôvodom a motiváciám. Prispejete tak k zmene, ktorá sa pozitívne odrazí na živote nás všetkých dnes, i v budúcnosti a my vám v tom držíme palce…
Objavovať samého seba a toho čo dokážem a čoho som schopný /-á, je presne tá cesta za lepšou verziou samého seba, ktorú chcem nasledovať (nie je to cieľ). Nechcem byť len kôpkou zblúdených myšlienok a neovládateľných emócií, pretože každé utrpenie je vždy nejakým spôsobom výsledkom zlých myšlienok. Len vďaka sebe dostanem od života to, čo si zaslúžim. A len vďaka svojmu zmýšľaniu mi život ukazuje kto som, pretože tak k sebe nepriťahujem to čo chcem, ale to, akým som ja sám /-a. A to, kým sa stávam, priamo ovplyvňuje aj to, čo od života dostávam. Moje vízie a ideály sú prísľubom toho, čím sa jedného dňa stanem.
Súvisiace články:
-
OSVOJTE SI 55 PRAVIDIEL PRE LEPŠIE MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY
-
AKO V SEBE OBJAVIŤ VNÚTORNÚ HODNOTU
-
VYTVORME SI ZRUČNOSTI PRE VEDENIE KULTÚRNEHO SPORU
-
VYUŽÍVAJTE SVOJ ČAS EFEKTÍVNE
-
ČO JE TO VÝŽIVNÝ POHYB (DEFINÍCIA POJMU)
-
AKO SA STAŤ POTRAVINOVO SEBESTAČNOU KRAJINOU?
-
AKO SI VYTVORIŤ OPTIMÁLNY JEDÁLNY LÍSTOK NA MIERU?
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.