Otestujte funkčnosť PREMIUM ENERGY produktov
Pokúšať sa pravdu hľadať (nie ju vlastniť) si vyžaduje triezve postoje a merateľné postupy. Dlho pred tým, ako sme na trh priviedli PREMIUM ENERGY produkty, sme sa museli uistiť, že nechceme predávať “mačku” vo vreci. V nasledovnom článku zistíte ako sme to urobili a rovnaký kritický prístup odporúčame aj vám.
Ako odmerať funkčnosť PREMIUM ENERGY produktov
V posledných článkov sa vás pokúšame nasmerovať na cestu hľadania pravdy pomocou zberu dát o vlastnom tele. Domnievame sa, že tento prístup je nevyhnutný, ak chceme byť k sebe úprimní a nechceme zbytočne podliehať vlastným ilúziám. Netvrdíme, že vždy nájdete hneď tú najspoľahlivejšiu metódu, ktorá vám zaručí vždy presné a dokonalé výsledky. A netvrdíme, že to automaticky dokážeme aj my. Ale rozhodne je lepšie zakladať svoje názory na zbere rôznych dát, ako robiť závery len preto, že ste si to prečítali v nejakom abstrakte vedeckej štúdie, alebo dokonca len tak vycucali z prsta bez kritického uvažovania.
Dnes je na Slovensku ešte stále taký štandard, vedieť “robiť” rýchle závery o veciach ktorým nerozumieme, nemali sme záujem urobiť si v nich domácu úlohu (napríklad zberom vlastných dát) a to len preto, aby sme nemuseli narušiť svoju názorovú dogmu v ktorej žijeme, pretože by to bolo minimálne diskonfortné. V najhoršom prípade by to mohlo viesť k zmene názoru, čo by najmä pre ontologicky arogantných ľudí (najčastejšie sú to odborníci) bola úplná (ego) katastrofa.
Nechceme sa tým však dotknúť žiadnych odborníkov, ktorí našu prácu konštruktívne spochybňujú. Práve naopak, takúto kritiku vnímame ako palivo pre motor pokroku, ktoré je nevyhnutné kultivovať diskusiou. Každý je múdry aj hlúpy svojim spôsobom a nikto nevie všetko. Ale aby sme úplne neodbiehali od témy, poďme od mudrovania k praxi a zberu zaujímavých dát, pomocou ktorých sme sa pokúšali zaujať objektívne stanovisko k špeciálnemu škrobu, ktorý dnes považujeme za najinteligentnejší a najbezpečnejší na svete.
K tomuto presvedčeniu o funkčnosti škrobu v PREMIUM ENERGY produktoch sme sa dopracovali aj pomocou série spiroergometrických testov, ktoré sme absolvovali v športovej klinike Sportmed v Bratislave rok pred tým, ako sme produkty uviedli na trh. Sportmed je neštátne zdravotnícke zariadenie zamerané na vykonávanie preventívnych telovýchovnolekárskych prehliadok, funkčných vyšetrení a diagnostiky trénovanosti profesionálnych aj amatérskych športovcov. Vedenie Sportmedu má na starosti pán Doc. MUDr. Branislav Delej, PhD., MPH. Diagnostiku testov trénovanosti a metodiku testov nám pomáhal zostavovať skúsený športový fyziológ PaedDr. Viktor Bielik, PhD., ktorý aj na väčšinu nižšie absolvovaných testov osobne dohliadal. Ako vyzerá také spiroergometrické vyšetrenie si môžete pozrieť z nasledovného krátkeho videa, ktoré patrilo k tomuto článku:
Tento spôsob testovania a zberu osobných dát nám natoľko učaroval, že sme investovali množstvo času na vytvorenie špeciálnej platformy, ktorá dokáže efektívnejšie pracovať s dátami, ktoré tento prístroj generuje. Konkrétne ide o prístroj Ganshorn (PowerCube ErgoSpiro) od Nemeckého výrobcu a za jeden záťažový test o vašom tele takýto prístroj zozbiera v priemere okolo 8000 dát (riadkových zápisov). Keďže zatiaľ nie je štandardom pracovať s viac ako 20-timi dátami z takéhoto vyšetrenia (bežný výstup z testu) tak sa domnievame, že je to veľká škoda nevyužívať potenciál tohto prístroja naplno. Využiť iba 20 dát z 8000 = 0,25% využitia potenciálu prístroja, ktorý spolu s výbavou stoji pokojne nad 20.000 eur. To je ako používať funkčné športové auto ledva iba na jednotke a nikdy nezaradiť vyššiu rýchlosť.
Na platforme (najmä metodike vyhodnocovania dát) pracujeme od septembra 2014 a jej spustenie do prevádzky je plánované na začiatok roka 2016. Čiastočne sme informácie o platforme prezentovali v článku Mateja Tótha (nízkosacharidového olympionika) a nedávno sme viac informácií prezentovali aj na Brnenskej konferencii. Z nej bude video záznam, tak sa máte na čo tešiť a o spustení platformy do prevádzky vás budeme už čoskoro informovať.
Keďže sa ale bavíme o testovaní potenciálne najfunkčnejšieho športového doplnku výživy na celosvetovom trhu, poďme si v rýchlosti pripomenúť, aké edukačné články sme pre vás za posledné obdobie k PREMIUM ENERGY produktom spracovali:
- SPOZNAJTE KVALITU OSTATNÝCH INGREDIENCIÍ V PREMIUM ENERGY PRODUKTOCH
- SPOZNAJTE PRÉMIOVÝ PRODUKT, KTORÝ ZVÝŠI KVALITU VÁŠHO ŽIVOTA
- AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ PRODUKTY PREMIUM ENERGY
- SPOZNAJTE VLASTNOSTI INTELIGENTNÉHO ŠKROBU SUPERSTARCH
- Základné informácie o PROTEIN PREMIUM ENERGY
- Základné informácie o SPORT PREMIUM ENERGY
Ako prebiehalo testovanie ingrediencie SuperStarch v roku 2014
Z predchádzajúcich článkov viete, že najdôležitejšou ingredienciou PREMIUM ENERGY produktov je funkčný škrob. Jedna sa o veľmi inteligentný škrob, ktorý vo svete slangovo označujú ako SuperStarch (nejedná sa o konkrétnu značku či výrobcu - viď článok detaily). Vo svete sa tento škrob pôvodne vyvíjal za účelom liečenia špeciálneho ochodenia s názvom glycogen storage diseases - GSDs. Preto sme boli veľmi zvedaví na to, ako táto ingrediencia funguje v metabolizme a použili sme na to sériu spiroergometrických testov, kde sme vplyv škrobu porovnávali priamo s ďalšími ingredienciami. Naša motivácia a dôvody PREČO boli jednoduché. Nechceli sme začať vyvíjať nový produkt, ktorý by bol už od začiatku postavený na odfláknutej a pofidernej ingrediencii.
Ako vyzerala metodika testovania škrobu SuperStarch
V našej mikro vedeckej štúdii sme sa zamerali na sledovanie vybraných spiroergometrických ukazovateľov pri konzumácii SuperStarch (v grafoch a tabuľkách označený ako HMT USA = Heat-Moisture Treated) a priamo ich porovnávali s ukazovateľmi, ktoré generovali iné vzorky (konkrétne maltodextrín a obyčajný kukuričný škrob HI-260). Nakoľko sa jednalo o N-1 štúdiu, tak sme si zvolili aj referenčný bod, ktorým bol test na lačný žalúdok (hlad). Čiže vplyv jednotlivých vzoriek na metabolizmus sme porovnávali nie len medzi sebou navzájom ale tiež aj s referenčnou hodnotou, ktorú nám generoval test s úplne prázdnym žalúdkom (bez vzorky). Metodické zhrnutie mikro štúdie:
- každý jeden test bol absolvovaný po 15 hodinovom hladovaní,
- najprv boli absolvované 4 testy bez vzorky (pokojová kalorimetria, stupňovaný test do maxima a dva vytrvalostné 20 minútové testy pri 80% a 60% z maxima),
- až potom sa absolvovali ďalšie 3 dodatočné 20 minútové vytrvalostné testy pri 60% z maxima, kde sa aplikovala zakaždým iná vzorka (maltodextrín, kuchynský škrob, SuperStarch),
- testovacie vzorky sa aplikovali vždy 45 minút pred fyzickou záťažou,
- okrem pokojovej kalorimetrie (v ľahu s otvorenými očami), boli všetky ostatné testy zrealizované na bežeckom trenažéry,
- pred požitím vzorky, tesne pred testom a po teste boli sledované aj hladiny glukózy a ketónov,
- testy boli realizované raz za týždeň, aby nedochádzalo k bežeckej adaptácii a k metabolickému skresleniu vďaka zlepšeniu efektivity behu (iné tréningy neboli bežecky orientované, ani obdobia pred testami som nebežal),
- deň pred výkonom bolo konzumované vždy rovnaké posledné jedlo 15 hodín pred záťažou (zloženie: 3 surové BIO vajcia, 30g Wellness Proteinu, 30g orechov, 10g ľanových semien, 5g jablčnej vlákniny, 20g kokosového oleja - všetko rozmixované spolu).
Kľúčové slová:
- spiroergometry; performance diagnostics; hydrothermally treated Waxy starch / heat-moisture treated (HMT) Waxy starch (high temperature, low moisture); prolonged glucose release in the human GI tract; slow energy release; amylopectin content most preferably at least 98%; low insulin levels.
Nasledovná mikro štúdia mala za úlohu zistiť, ako na dôležité výkonnostné ukazovatele jedného atléta vplývajú rôzne testované vzorky. Záťažové testy boli vždy vykonané po 15 hodinovom hladovaní. Táto mikro štúdia mala tieto tri fázy:
- 1. Hľadanie referenčných hodnôt metabolizmu pre ďalšie porovnania
- 2. Testovanie jednotlivých vzoriek s odstupom jedného týždňa
- 3. Vyhodnocovanie nameraných výsledkov
1. Hľadanie referenčných hodnôt metabolizmu
V rámci sledovania trénovanosti bolo potrebné zistiť, ako funguje moje telo v pokoji a počas stupňovanej záťaže bez aplikácie vzoriek. Každé jedno záťažové vyšetrenie bolo vždy realizované po 15 hodinovom hladovaní, aby sa vylúčili akékoľvek ovplyvnenia výsledku predchádzajúcou konzumovanou výživou. Ako výkonnostný atlét (nie profesionál) som anaeróbneho zamerania a dlhodobo adaptovaný na aplikáciu čiastočného hladovania, nízko sacharidovú (cca 50g CHO / deň) a vysoko tukovú výživu. Z testov sa zároveň potvrdila nezvyčajne vysoká miera tukového metabolizmu, včítane výraznej ketolýzy, lipolýzy, beta-oxidácie a ketogenézy.
Cieľom nasledovných štyroch testov bolo získať referenčné hodnoty fungovania môjho metabolizmu. Konkrétne to, aká vysoká je schopnosť oxidácie tukov i cukrov (CHO, TUK, RER) a aká vysoká je maximálna spotreba kyslíka (VO2MAX). S týmito získanými referenčnými hodnotami sa následne porovnávali výsledky vzoriek. Pre získanie týchto referenčných hodnôt, som absolvoval nasledovné štyri záťažové testy:
- A. Meranie pokojového metabolizmu (nepriama kalorimetria)
- B. Stupňovaný záťažový test do maxima
- C. Súvislý záťažový test pri 80% z maxima (20 min beh pri 12 km/h)
- D. Súvislý záťažový test pri 60% z maxima (20 min beh pri 9,5 km/h)
Detaily testov sú prezentované v nasledovných tabuľkách a grafoch:
A. Meranie pokojového metabolizmu (nepriama kalorimetria)
Poznámky: Ako je z tabuliek a grafu vidieť, aj napriek tomu, že do mesiaca čiastočne prehladujem v priemere 480 hodín (včítane spánku) a realizujem vysoko tukovú a nízko sacharidovú výživu (od roku 2011: medzi 30 - 100g CHO / deň), nedochádza k spomaľovaniu metabolizmu. Vzhľadom na moje fyzické parametre je výška môjho pokojového metabolizmu (1895 kcal) mierne zvýšená o 134 kcal. Podľa telesného zloženia by mal RMR zodpovedať 1761 kcal (podľa The Katch-McArdle Formuly).
B. Stupňovaný záťažový test do maxima
Poznámky: niektoré namerané výsledky zo stupňovaného testu sa vymykajú priemeru. Ide najmä o schopnosť tela hospodáriť s cukrovými zdrojmi energie (glykogénom), pričom rovnako ako pri aeróbnom, tak aj pri anaeróbnom prahu ostáva 100% oxidácia tukov. Prvá oxidácia sacharidov nastáva až okolo 90% z VO2MAX a aeróbny základ (50% tuky a 50% cukry = RER 0,85) siaha až do 92% z VO2MAX. Maximálna oxidácia tukov nastala pri 81% z VO2MAX (123g / hodina = 2,05g tuku / minúta). Aj pri absolútnom maxime (VO2 53,9) spaľujem ešte stále významné množstvo tuku (19% oxidácia tukov pri VO2MAX). Zaujímavé teda bude sledovať, ako použité vzorky narušia kvalitu fungovania môjho tukového metabolizmu.
C. Súvislý záťažový test pri 80% z maxima (20 min beh pri 12 km/h)
Poznámky: vzhľadom na slabú bežeckú techniku a celoživotnú orientáciu na anaeróbne formy nebežeckých športových disciplín (akrobacia, workout, parkour, freerun, hand to hand), táto rýchlosť behu u mňa zapájala už do veľkej miery aj rýchle svalové vlákna (pri rýchlosti 12 km / h). Tu až dochádzalo k výraznejšiemu zapájaniu cukrov do tvorby energie, hoci tukový metabolizmus stále prevládal v pomere 76% FAT verzus 24% pre CHO (cukry). Zaujímavosťou bolo aj krátke skokové zvýšenie VO2MAX oproti stupňovanému testu do maxima (z 53,9) až na VO2 59,5. Vysvetlenie pre to zatiaľ nemám.
D. Súvislý záťažový test pri 60% z maxima na lačno (20 min beh pri 9,5 km/h)
Poznámky: dodatočne som absolvoval aj tento záťažový test pri 60% z VO2MAX, aby sme získali referenčnú hodnotu pre 100% oxidáciu tukov a podľa tejto hodnoty porovnávali vplyv skonzumovaných vzoriek na môj tukový metabolizmus v ďalších krokoch (zhoršujú / zlepšujú). Teraz nasledujú zaujímavé porovnania už s vybranými vzorkami pri 60% záťaži z VO2MAX (3x 20 minútové behy pri 9,5 km /h).
2. Testovanie jednotlivých vzoriek (s odstupom jedného týždňa)
Pre účely vyhodnotenia ktorá vzorka je najúčinnejšia, sme sa rozhodli otestovať a vzájomne porovnať tieto tri vzorky: maltodextrín, škrob HI-Maize 260 (potravinársky škrob) a škrob SuperStarch. Výsledky sme vzájomne porovnali aj s testom, ktorý bol realizovaný počas úplného hladu (bez vzorky) a sledovali zaujímavé súvislosti. Všetky testy sa realizovali v neprerušovanom vytrvalostnom teste (20 minút) pri rýchlosti 9,5 km /h. Testy sa realizovali iba 1x za týždeň, aby nedošlo ak adaptácii na bežeckú techniku, čo by mohlo skresliť výsledky neskôr sledovaných vzoriek. Súvislosti nájdete v grafoch i tabuľkách nižšie.
Spiroergometria do 60% (na lačno po 15h hladovaní) + vzorka MALTODEXTRÍN (40g)
Spiroergometria do 60% (na lačno po 15h hladovaní) + vzorka HI-260 (32g)
Spiroergometria do 60% (na lačno po 15h hladovaní) + vzorka HMT USA (32g)
Porovnania 4 vzorky
Poznámky: z uvedených testov je vidieť, že vaša vzorka škrobu SuperStarch (HMT USA) spôsobila najvyššiu možnú oxidáciu tukov počas súvislého 20 minútového testu. Dokonca výrazne vyššiu ako pri referenčnej hodnote, ktorá bola zrealizovaná počas úplného hladu bez aplikácie vzorky. Zaujímavý je však efekt vzorky SuperStarch v tom, že napriek tomu, že umožňovala oxidovať najväčšie množstvo tukov, umožňovala zároveň aj vyššiu oxidáciu cukrov (efektívne hybridné palivo pre fyzický výkon). Vysvetľujeme si to tým, že nízka hladina inzulínu umožnila vysokú oxidáciu tukov a zároveň škrob SuperStarch poskytoval pre mňa aj pomalý zdroj cukrovej energie (ktorý sa uvoľňoval z tenkého čreva), čím sa nenarušila schopnosť môjho metabolizmu oxidovať stále vysoké percento tukov. Len pre pripomenutie: SuperStarch je veľký nefrakciovaný glukózový polymér s vysokou molekulárnou hmotnosťou (500.000 až 700.000 g/mol) a nízkou osmolaritou (glukóza má 180 g/mol, maltodextrín 500-2000 g/mol) a úplnou rozpustnosťou vo vode. To sú unikátne vlastnosti, ktorými nedisponuje žiadne škrob na svete (ani Vitargo, viď detaily v článku).
Vďaka tomuto efektu dochádza k výraznému šetreniu vlastných zásob svalového a pečeňového glykogénu. Na konci tejto našej mikro štúdie sme v 11/2014 skonštatovali, že výsledky dopadli nad naše očakávania a to nás presvedčilo, že zaoberať sa ďalším vývojom PREMIUM ENERGY produktu s touto ingredienciou SuperStarch má veľký zmysel. Napokon ani regulerne vedecké poznatky, ktoré boli o tomto škrobe vo svete publikované, vôbec nie sú zanedbateľné, skôr naopak. Len sme chceli mať aj vlastné dôkazy, čo sa podarilo. Z nášho pohľadu je SuperStarch ideálnym metabolickým “mostom” medzi metabolickou negramotnosťou mnohých ľudí a metabolickou trénovanosťou (flexibilitou) ľudí, ktorí realizáciu metabolického tréningu už zvládli. To že to má praktické opodstatnenie viac pre ľudí s nadváhou a obezitou ako pre športovcov nie je prekvapujúce. Podľa nás škrob SuperStarch prináša jedinú formu bezpečného metabolického kompromisu, ktorý dnes jednoducho nie je možný (buď ste na nízkosacharidovej strave, čiastočnom hladovaní a na tukovom metabolizme, alebo nie ste).
Pôvodne som bol odhodlaný a ochotný v rámci tejto mikro štúdie absolvovať aj odber svalovej biopsie (tesne pred začiatkom záťaže a po jej ukončení), aby sme odsledovali zmeny nie len v glykogéne, ale aj intra maskulárnych triglyceridoch (IMTG). Ale u nás na Slovensku môžete chodiť po vedeckých ústavoch a pýtať sa odborníkov kade tade, no toto je už príliš vysoký level. Nemyslím tým finančne ale metodicky. Už som si dokonca našiel aj chirurga, ktorý by mi vzorku svalu odobral (metodiku sme konzultovali), ale narazili sme na ďalší metodický problém správneho uskladnenia a prevozu odobranej vzorky do Viedne. Koľko by to celé stálo netuším, ale len toto čo ste si práve prečítali (spiro testy a rôzne krvné testy), bola výskumná investícia v hodnote vyše 500 eur. Motiváciou bolo zistiť, či nami testovaný škrob, je naozaj funkčný a hľadali sme spôsob, ako to aj reálne kvantifikovať a pritom nepodliehať vlastným ilúziám. Či táto investícia času, peňazí a úsilia stála za to, musíte posúdiť sami.
Ako si môžete účinnosť PREMIUM ENERGY produktov odmerať aj vy sami
Možno pre vás bude zbytočné, aby ste sa pokúšali odmerať efektivitu PREMIUM ENERGY produktov takýmto náročným a na prvý pohľad komplikovaným (vedeckým) spôsobom. Pokiaľ nebude dokončená nami avizovaná platforma (viď vyššie), tak to by ste s tým mali naozaj mnoho práce, pretože do platformy sme zakomponovali naše know-how metodiky vyhodnocovania spiroergometrického vyšetrenia, ktoré sme tvorili v súčinnosťou ďalšími expertmi posledných 13 mesiacov. Ale keď bude platforma hotová, dokonca aj v Kompave pripravujú v spolupráci s nami špeciálne Centrum Metabolickej Flexibility (v Žiline), kde si tieto veci budete môcť presne odmerať (spiroergometria + platforma). Potom vaše sebatestovanie (kvantifikácia) bude vyzerať nasledovne:
Ale aj bez týchto kvantifikačných mechanizmov si môžete odmerať vplyv PREMIUM ENERGY produktov minimálne na subjektívnej úrovni. Možno práve vy budete patriť medzi ďalších vrcholových či amatérskych športovcov, ktorí objavujú energetickú stabilitu tohto funkčného výživového produktu a podelíte sa s nami o vaše prvé dojmy.
Záver nad metabolickou flexibilitou a škrobom SuperStarch
Nízko sacharidová a ketogénna výživa (LCKD) naberá vo svete na popularite a to dokonca aj medzi profesionálnymi športovcami rôzneho zamerania. Objavujú sa však aj prvé varovné signály, že tieto výživové štýly môžu byť pre zdravie a športovú výkonnosť nevhodné. Z nášho pohľadu však ide o nesprávne pochopenie, interpretovanie a nedostatočné realizovanie týchto výživových štýlov.
Ide najmä o to, že ak tieto a iné užitočné výživové štýly nerešpektujú individuálne zvláštnosti jedinca, jeho aktuálnu metabolickú trénovanosť a iné faktory, môže si neuváženým konaním jedinec spôsobiť zhoršenie výkonnosti alebo aj zdravotné komplikácie. To, že dobre a individuálne správne formulovaná a primerane aplikovaná LCKD môže byť užitočná pre mnohých, sme už preukázali aj my na prvých troch vrcholových profesionálnych športovcoch nízkosacharidového zamerania [1], [2] a ďalšie zaujímavé nové štúdie neustále prichádzajú [3].
O tomto fenoméne nás už roky presviedča aj Jeff Volek, ktorý aktuálne čaká na schválenie jeho dlho očakávanej štúdie FASTER (UConn F.A.S.T.E.R. Research Group), na ktorú sa už veľmi tešíme.
Výsledky aj tejto našej mikro výskumnej práce mali na stole niekoľkí zahraniční odborníci, včítane Jeffa Voleka, s ktorým vedieme emailovú korešpondenciu. Aj vďaka tomu je otvorená možnosť spolupráce a veríme, že jedného dňa sa nám podarí spolu s ním participovať na nejakom zaujímavom výskumnom projekte. Tešíme sa na výsledky práve vašej N-1 štúdie, v ktorej vám pomôžeme pomocou pripravovanej platformy a Centra Metabolickej Flexibility.
Pre zaujímavosť prikladám môj profil ako autora tejto mikro štúdie (PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD). Presadzované a osobne realizované športové, výživové štýly a myšlienkové smery:
- Čiastočné hladovanie, podjedanie cez deň, hlavné jedlo dňa večera (Warrior diet), keto-adaptácia (Low Carb diet, Paleo diet, Primal / Caveman diet, Rosedale diet, Atkins diet, W.A.Price štýl zamerania na tradičnú výživu, iné).
- Orientačný príjem základných živín (B-S-T):
- Bielkoviny cca 1 - 1,4g / 1kg aktívnej telesnej hmoty (70 - 100g / deň = do 400 kcal)
- Sacharidy cca 0,5 - 1,4g / 1kg aktívnej telesnej hmoty (30 - 100g / deň = do 400 kcal)
- Tuky cca 200 - 240g (dopočet do cca 3000 kcal príjem / deň)
- mnohokrát má moja výživa hypokalorický charakter (prijímam menej kalórií ako by som na svoju telesnú veľkosť a výdaj mal, no i napriek tomu neeviduje úbytok telesnej hmotnosti - najmä zo svalov)
- Preferencia pohybových aktivít: kondičné zápasenie [4], [5], akrobacia (Parkour & Freerun), Hand-to-hand [6], [7], Workout a skromne aj vzpieranie [8], [9], iCore & Abs program [10], tréningové metódy na kontrolu únavy.
Efekty a výsledky životného štýlu:
- Výška: 175 cm. Priemerná hmotnosť: 71 kg (max 1kg rozdiel). Krvná skupina B+.
- Priemerné percento tuku 8-10% (bez výraznej zmeny po celý život).
- Priemerná hodnota ketónov v krvi (beta-hydroxybutyrate): 0.5 mmol /L
- Priemerná hodnota glukózy v krvi: 4,4 mmol /L
- Priemerná dĺžka spánku 7 hodín.
- Počet tréningov za týždeň: 3-4 x 90 minút v telocvični, 3-5x 30-40 minút domáce cvičenia a movement.
- Chorobnosť v roku: nula. Otužilosť vysokého stupňa (minimum oblečenia v zime, celoročné otužovanie studenou sprchou, kúpanie v mrznúcej vode bez duševných či fyzických problémov).
- Úroveň intelektu, emocionálnej inteligencie, sociálnej inteligencie, workoholizmu a iných zručností na diskusiu :)
- Úroveň fyzickej kondície:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
z clanku som nepochopil kedy si suplementoval tie tri prostriedky, ci pocas posledneho jedla 15 hodin pred meranim, alebo tesne pred meranim, alebo podobne.
Dik.
Igor