Tento článok je staršieho vydania a informácie ktoré obsahuje, už nemusia byť aktuálne. Pokiaľ vás táto téma zaujíma a chceli by ste, aby sme sa jej opäť venovali, zahlasujte. Články s najvyšším počtom hlasov pripravujeme prednostne.
ruka
Hlasov:433
Životospráva a zvyky

Ako zdravo pribrať na hmotnosti

Pre mnohých ľudí je otázka zdravého pribrania rovnako dôležitá, ako pre tých, ktorí bojujú s nadbytočnými kilogramami. Ako sa dá zdravo pribrať a čo by ste mali pribrať aby ste so sebou boli spokojný? To sa dočítate v nasledovnom článku.

img

Ako môžu zdravo pribrať aj chudí ľudia

Nie je priberanie ako priberanie. Ak ste mali možnosť prečítať si náš článok o tom, ako vyzerajú nezdravo chudí ľudia tak ste zistili, že aj keď obliekate konfekčnú veľkosť 36 (napr. dámy) tak to neznamená, že vaša chudosť je zdravá alebo dokonca estetická. Práve naopak sa čoraz častejšie v praxi stretávame so skrytou obezitou, ktorá je rovnako riziková ako obezita, ktorú je jasne vidieť.

V tomto článku ste sa zároveň dozvedeli aj dôvody, ako môže jeden chudý človek do seba roky "ládovať" hlúposti bez obáv z priberania, zatiaľ čo niekto iný by už mal o 10 kíl tuku viac. Áno, je pravda, že raz z tých "hlúpostí" trochu priberie, ale jediné čo môže dosiahnuť je "športový" tvar tehotného pelikána (v prípade mužov i žien) s chudými končatinami a vytŕčajúcim bruchom. Je takéto zvýšenie hmotnosti v štýle "záchodového" pavúčika aj vašim cieľom?

Kto máva najčastejšie problém s priberaním hmotnosti

Najčastejšie mávajú problémy s hmotnosťou ľudia s astenický typom postavy tzv. ektomorf. Títo štíhli ľudia majú veľmi rýchly metabolizmus a zväčša až do veku 30 rokov môžu robiť takmer čokoľvek, ale nikdy nepriberú. Ak je toto aj váš problém, potom máte na výber len dve možné cesty, ako zvýšiť svoju telesnú hmotnosť, hoci ešte nemáte 30 a viac rokov. Buď sa budete prejedať hlúposťami a dosiahnete iba efekt tehotného pelikána s prevahou tuku na bruchu, alebo začnete systematicky cvičiť a stravovať sa tak, aby vám pribudla najmä svalová hmota. Aké sú teda kritériá úspešného priberania svalovej hmoty?

Kritérium úspešného a trvácneho priberania svalovej hmoty

Tento chudý typ postavy mám aj ja. Vždy som bol veľmi štíhli, hoci som sa začal o cvičenie i životosprávu zaujímať už od roku 2000. Nikdy sa mi nepodarilo nabrať viac ako 1-2 kg telesnej hmotnosti za rok ani počas tvrdého cvičenia. Tuk ma nezaujímal. To jedno až dve kilá tvorila svalová hmota, ktorú som sa snažil budovať predovšetkým cvičeniami s vlastnou hmotnosťou.

Tu máte opäť dve cesty na výber. Buď sa budete zameriavať na funkčnú silu a výkon, alebo na prázdny objem a estetiku. S vaším typom postavy niečo ako zlatá stredná cesta neexistuje. Ak vám ide o objem, tak rátajte s maximálnym prírastkom 3kg za rok v prvých 2-4 rokoch cvičenia. Potom sa svalový prírastok bude spomaľovať na 1kg alebo možno aj žiadne kilo za rok. Dôvodom sú fyziologické medze, ktoré má vaša postava. Z tejto fyziologickej medze sa vám prirodzeným cvičením a bežnými doplnkami výživy (proteíny, aminokyselina, iné) jednoducho nepodarí dostať. Napríklad ak máte teraz 50 kg a ste muž, svojich vytúžených 65 - 70 kg dosiahnete poctivým cvičením najskôr o 10 rokov. Ak by ste chceli nabrať viac, museli by ste použiť "ťažšie" zbrane (steroidné hormóny). To je vlastne už tretia cesta, ktorú zo zásady neodporúčame vôbec nikomu.

Tieto obmedzenia na dve možné cesty platia v podstate rovnako pre chudých mužov i ženy. Ženám sa tvorí ešte o trochu menej anabolických hormónov v žľazách, čo znamená, že ich svalové prírastky sa budú pohybovať ešte v menších číslach (max. 0,5 kg svalovej hmoty / rok). To nie je na škodu, ale sú to vždy dámy, ktoré sa strachujú o to, aby nevyzerali ako "kulturistky". To prakticky nie je ani možné, pretože by ste museli podstúpiť ťažký chlapský tréning a dopovať ešte tvrdšie ako cvičiť. O tom, že by vás to stálo celý "majland" ani nehovorím. Takže bez strachu milé dámy, svaly sú vašim najväčším estetickým priateľom a naberajte ich koľko len zdravo vládzete.

Takže základným kritériom úspešného priberania hmotnosti chudých ľudí, je naberanie svalovej hmoty. Tá je buď funkčná, alebo objemná. Funkčná znamená, že zlepšujete pákový výkon medzi kĺbmi a kosťami vášho tela, ktoré spájajú šľachy a úpony. Čiže v podstate zlepšujete výkon najmä svojich šliach, ktoré sú hrubšie, utiahnu viac kostrového výkonu a to vedie postupne aj k miernemu naberaniu svalovej hmoty. Funkčnú svalovú hmotu budujete najmä cvičeniami s vlastnou hmotnosťou, kde rokmi tréningu to môžete dotiahnuť až do úplných výkonnostných extrémov. Pre tých menej ambicióznych a hlavne starších ľudí sú vhodné aj pokľudnejšie cvičenia v domácom prostredí.

Takto vybudovaná svalová hmota má trvalú hodnotu a nestrácate ju tak rýchlo ani v prípade dlhšej prestávky od cvičenia. Na druhej strane svaly, ktoré budujete za pomoci veľko-objemových cvičení (ťažké váhy) a za pomoci použitia rôznych bezpečných látok (ktoré svaly nafukujú), sa tieto svaly strácajú takmer lúsknutím prsta hneď po tom, čo ste ich prestali pumpovať cvičením a rôznymi doplnkami výživy. Ide o rôzne "NO" doplnky športovej výživy na princípe dusíkatých látok (arginín a ďalšie aminokyseliny) a doplnky výživy ktoré udržujú vo svale vodu (napr. kreatín). Vďaka tomu svaly vyzerajú objemnejšie - nafúknuto, ale výkonnostne sú prázdne. Treba podotknúť, že vo väčšine prípadov (99%) sú tieto doplnky výživy úplne bezpečné a netreba ich považovať za niečo zlé. Ten kto je informovaný o problematike vie, ten kto nie je nech si nechá svoje predsudky vyvrátiť priebežným vzdelávaním.

Kedy môžete očakávať prvé viditeľné výsledky

Je v podstate jedno akú cestu si vyberiete. Aj naberanie objemnej svalovej hmoty vám zaberie dosť veľké množstvo času i úsilia, kým sa dostavia prvé efekty. Prvé pozitívne zmeny očakávajte najskôr tak o rok. V prípade snahy o naberanie funkčnej svalovej hmoty za 1,5 roka a neskôr. Je jasné, že vaša postava sa začne meniť od prvého dňa keď začnete niečo so sebou robiť, či ste žena alebo muž. Musíte však rátať s tým, že ak chodíte cvičiť so svojim známym, ktorý má iný typ postavy (napr. endomorf - zavalitejší, alebo mezomorf - atletickejší), tak budete oproti nim s výsledkami trochu pozadu. S vysokou pravdepodobnosťou však bude váš výkon minimálne rovnako veľký, ak nie ešte väčší. Dôvod je v tom, že ľudia s asketickou postavou (ektomorf), mávajú radikálne silnejšie šľachy a úpony a preto sa môže stať, že 60 kg ťažký "chocholúšik" prebije výkon 80, 90 či 100 kg ťažkého kolegu (napríklad v zápasení), ktorý vyzerá viac vyšportovane a s väčším množstvom svalovej hmoty. Dôvodom sú spomínané šľachy, ktoré utiahnu viac kostrového výkonu. A keď sa vám na tieto silné šľachy podarí nabrať aj svalovú hmotu, budete spokojný (estetika) i mimoriadne funkčný zároveň.

Ja osobne som za posledných 12 rokov cvičenia (od roku 2000) pribral asi 15 kilogramov svalovej hmoty (z 55 na 70). Preto treba rátať s tým, že čas u vás nesmie hrať žiadnu úlohu. Lenže čas ide ďalej tak či onak a je lepšie dosahovať malé výsledky ale trvácne s priebežným zlepšovaním, ako rýchle výsledky s krátkou trvanlivosťou. Prestať úplne cvičiť je celoživotná katastrofa.

Ako postupovať v úspešnom systematickom priberaní trvácnej svalovej hmoty

Nasledovné praktické kroky vám poslúžia na lepšiu orientáciu ako začať, pokračovať a už nikdy neprestať. Ak chcete úspešne priberať svalovú hmotu, riaďte sa nasledovnými radami, ktoré sú platné rovnako pre mužov aj ženy asketického typu postavy:

 • venujte zvýšenú pozornosť silovému cvičeniu (od 4 - 6h / týždeň)
 • vyskúšajte aj cvičenia s činkami i s vlastnou hmotnosťou
 • vyberte si ktoré cvičenia sa vám viac páčia, prípadne ich kombinujte v pomere 2:1 v prospech cvičení s vlastnou hmotnosťou
 • cvičte menej kondičné a vytrvalostné cvičenia, zaraďte ich maximálne na 5 - 10 minút v úvode cvičenia (napríklad krátky intervalový spôsob tréningu)
 • po tréningu vždy konzumujte 3-4 tbl aminokyselín BCAA (od 0 do 20 minút od ukončenia tréningu)
 • začnite používať vhodný proteín s minimálnym obsahom bielkovín 70% (ideálne proteín s obsahom vajíčok - albumín, mlieka - srvátka koncentrát a prípadne mliečnej či tvarohovej bielkoviny - kazeín, čiže tzv. pomalý "nočný" proteín)
 • tento proteín používajte 2-3x za deň (ideálne do raňajok, na desiatu a pred spaním)
 • konzumujte dostatočné množstvo zdravých tukov (pozitívne ovplyvňujú hormonálnu činnosť žliaz)
 • zvýšte konzumáciu bielkovín, ktoré vyhovujú vašej krvnej skupine
 • vy si paradoxne môžete dovoliť konzumovať viac sacharidov ako ktokoľvek na svete ale takých, ktoré ale musia mať nízky glykemický index
 • množstvo sacharidov si regulujte podľa aktuálneho stavu podkožného tuku (čím menej tuku, tým viac vhodných sacharidov si môžete dovoliť konzumovať a naopak)
 • prvé dve hodiny po cvičení nekonzumujte žiadne sacharidy, ale najprv BCAA a potom prvé jedlo bude mať prevahu bielkovín, tukov a zeleniny
 • jedzte aspoň 5x za deň vhodne zostavené jedlo a sledujte kedy sa dostavujú pocity hladu
 • ak ste hladný často, zvýšte množstvo konzumovaného jedla, alebo naopak

Na záver vám silno držíme palce. Veríme, že všetci z nás dokážu mať takú postavu, s akou budú po celý život spokojný a šťastný. Každá pozitívna zmena v živote sa však začína správnou myšlienkou. Čím viac pozitívnych a správnych myšlienok si v hlave uchovávate, tým lepšie. Veríme, že týmto článkom sme vám pomohli vašu myšlienku premeniť na návod, ako pozitívnu zmenu uskutočniť. 

Nezabúdajte, že najviac ohrozený je ten ľudský druh, ktorý má najmenej užitočných a praktických informácií k dispozícii. V evolúcii ľudstva neprežili tí najsilnejší (vid neandrtalec vs. homo sapiens) ale tí, ktorí sa dokázali čo najrýchlejšie prispôsobiť na zmeny prostredia i podmienky života. Momentálne sú naše podmienky života také, že v nich prežije v zdraví, pohode, vitalite a v šťastí iba ten jedinec, ktorý disponuje veľkým množstvo užitočných informácií, vďaka ktorým dokáže pre seba zariadiť život po akom túži.

Na dnešnej ceste za lepším životom a za lepšou verziou samého seba vám nesmierne držíme palce.


Súvisiace odkazy:

Andrej.K
Pridané: 30.03.2015, 22:39
Reagovať
Pridané: 30.03.2015, 22:39
Reagovať
Otazka k clanku
Dobry den Vlado, chcel by som sa opytat k tomu bodu, ze neodporucate prijmat sacharidy do 2 hodin po treningu. Preco je to tak?
Tiez by som sa este chcel opytat, len tak zo zaujimavosti, zhruba z akych zdrojov cerpate ( viem ze ista cast zrejme bude Vas vlastny vyskum/ skusenosti, predpokladam ze zvysok odborna literatura). Nie je to ziadna provokacna otazka, iba si rad informacie overejum a patram po zdrojoch, akurat malokto ich aj pod svoje prispevky uvadza.
Dakujem a prajem vela dalsich vydarenych clankov.
RonnyL
Pridané: 15.03.2015, 13:46
Reagovať
Pridané: 15.03.2015, 13:46
Reagovať
Dobrá strava?
Dobrý deň, volám sa Veronika, mám len 17, výška 168 a váha 47...mám presne ten problém. Môžem jesť čo chcem a nepriberiem, moja maximálna hmotnosť bola 48kg. Už som si na to zvykla, ale potrebovala by som malú radu. Cvičila som doma dokopy asi 6 mesiacov a teraz už mesiac chodím pravidelne do posilňovne. Moja strava sa skladá z:
Raňajky - vločky ( s niečím, najčastejšie biely jogurt)
Desiata - celozrnné pečivo, šunka, syr, zelenina
Obed - školsky, väčšinou to maso a ryža alebo zemiaky
Pred tréningom alebo okolo 15 - banán, jablko (ovocie)
Po tréningu - banán/y
Večer - tvaroh alebo varená večera
Môže to byť takto? Ale nakoľko som zvyknutá jesť všetko (:D), trochu mi robí obavy ten pocit hladu poobede. Doobedie sa dá zvladnuť, ale poobede sa mi niekedy stane, že pociťujem hlad počas tréningu a myslím, že to nie je dobré. Sladké vody, sladkosti, to som všetko vyradila. Ale čo ešte by som také mohla vsunúť do poobedia aby som nebola hladná? A aby tá celková strava, bola vcelku dobrá a prospešná?
Ďakujem.
Vlado Zlatoš
Pridané: 16.03.2015, 22:06
Reagovať
Pridané: 16.03.2015, 22:06
Reagovať
Re: Dobrá strava?
Urcite to byt takto nemoze Veronika. Mala by si si precitat nase posledne clanky. Mala by si jest len 3 jedla za den a nebat sa hladu, zvysit intenzitu treningu a hlavne pracovat s co najvyssimi hmotnostami / bremenami, ktore dokazes udvihnut. Druha strana mince je ta, ze ci si to vobec mozes dovolit. Cize ci mas plne rozsahy v klboch a dostatocne neutralne nastavenie kostri, ktora sa pod plyvom tazkych bremien nezacne lahko nicit. To je ale na dlhu diskusiu (skor konzultaciu) co sa ale neda realizovat cez komenty clanku. Preto nevahaj sa vrhnut do citania ostatnych clankov, kde sa dozvies viac podrobnosti a dovodov preco stravu pozmenit.
Jozo309
Pridané: 05.03.2015, 00:56
Reagovať
Pridané: 05.03.2015, 00:56
Reagovať
Ako Pribrať
Zdravím ťa Vlado. Prečital som zopár člankov na tvojej stranke a musim podotknúť že hneď ako si človek prečita čo i len jeden članok, vie že to su pravé skusenosti. Ale k veci. Mam 24 rokov vyšku 180cm a 50 kg. Som strašne chudý a neviem ako pribrať. Viem že to nieje take ľahké a treba dodržiavať určite veci, ale mohol by si mi povedať svoj názor? Ďakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 11.03.2015, 23:12
Reagovať
Pridané: 11.03.2015, 23:12
Reagovať
Re: Ako Pribrať
Svoj nazor na co Jozo?
Mjanka
Pridané: 18.02.2015, 22:40
Reagovať
Pridané: 18.02.2015, 22:40
Reagovať
svaly
ahoj Vlado, mam 23 rokov 170 cm 57 kg cvicim 3 mesiac...cvicene sa stalo mojim konickom ,neviem ci to s nim uz nepehanam cvicim 5x do tyzdna a snazim sa kazdy den zameriat na inu partiu ci brucho chrabt nohy, ...mojim cielom je pribrat dajake to kilecko do noch a celkovo byt pevnejsia a zenskejsia, som ten typ co velmi pomaly pribera.. postava sa mi coraz lepsi zakazdym cvicenim som si davala protein no uz treti den som vyskusala gajner...robim dobre? alebo si ma dat radsek nieco ine? kolko krat do tyzdna mozem cvicit... chcem ist do objemu pridavam si zataz a cviky robim pomaly preto sa niekedy najdem vo fitku aj 2 hodiny az viac... za tie 3 mesiace som pribrala 2 kg s tym ze vaha sa mi nemeni no po kazdomesacnom merani bokov zadku noh sa zvacsujem aj ked mi to na vahe nevidno..robim dobre alebo to prehanam mam si davat dajaky odsup dnovy vo fitku, trosku som aj pridala do jedalnicka jogurty co obsahuju tvaror ,mandle ..vdaka za odpoved Janka :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 02.03.2015, 23:34
Reagovať
Pridané: 02.03.2015, 23:34
Reagovať
Re: svaly
Ahoj Mjanka, neviem to takto posudit, su iste veci ktore sa cez komenty poradit nedaju. Je dobre ze mas takyto postoj a z toho co pises ides pravdepodobne aj spravnym smerom. Je dobre svoje kroky konzultovat s viacerymi ludmi, ktori ale mozu byt s tebou v osobnom kontakte, kde je priestor na diskusiu a otazky, pripadne aj ukazky. Na druhej strane niekedy menej je viac, pretoze kazdy blbec (prepac za vyraz) sa dokaze pretrenovat, no zregenerovat je uz narocnejsia kompetencia. Preto skus nacerpat z nasho blogu co najviac informacii, aby si sa posunula vpred spravnym smerom aj rychlostou...
JankaX
Pridané: 03.02.2015, 22:48
Reagovať
Pridané: 03.02.2015, 22:48
Reagovať
Prosím o radu
Dobrý večer. Chcela by som ťa poprosiť o radu. Mám 167cm a vážim 51 kíl. Mám chudú postavu typu wc pavúčika. Môj problém je taký, že môžem jesť koľko chcem a nepriberiem. Jedine miesto, kde sa mi ukladá tuk je brucho. Je to hrozné. Keď sedím, mám pocit, že mi strelí brucho a cítim len pneumatiku. Vôbec to nie je pekne, lebo až na to brucho mam celkom fajn postavu aj keď pribrať by mi nevadilo ale zmierila som sa s tým, že nepriberiem. V plavkách sa snažím nedýchať nech mi to brucho tak netrčí, vyzerám ako tehotná. Viem, že ľudia majú 100x horšie problémy ale mňa to veľmi trápi :( Chcela by som ťa poprosiť o radu, ako sa zbaviť toho oblého, nafúknutého brucha a pribrať len na lýtkách alebo rukách. Jem všetko. Nemám problém s ničím a nikdy som žiadne diéty nedržala. Potrebujem poradiť len v smere stravy, čo obmädziť a čo jesť častejšie. Cvičiť nechcem, keďže ani veľmi nemám čas a na druhej strane sa bojím, že schudnem ešte viac a cvičenie mi nikdy dlho nevydrží. Pomohli by brušáky a zmena stravy? Prosím poraď mi.
Vlado Zlatoš
Pridané: 17.02.2015, 22:57
Reagovať
Pridané: 17.02.2015, 22:57
Reagovať
Re: Prosím o radu
Dobry den Jana, mate typ postavy, ktora rychle naberanie neumoznuje, co je vyhoda aj nevyhoda. Na vasom mieste by som sa v prvom kroku poobzeral po kvalitnom trenerovi, ktory ovlada vzpieracske cvicenia. Potrebujete naberat v prvom rade svalovu hmotu, ktoru cviceniami s vlastnou hmotnostou nikdy nenaberiete. Nech vas to vzpieranie odstrasi, vahy vam rozumny trener prisposobi vasim moznostiam. Tieto cvicenia maju najsilnejsi dopad na hormonalnu sustavu, ak ide o anabolicke ucinky, ktore nasledne naberanie svalov umoznia. Za tymito slovami nehladajte nic specialne. Jednoducho vasa svalov hmota bude rast s poziadavkou, aku na ne kladiete. Okrem toho ze mate mensiu postavu (pisete ako pavuk) tak urcite mate aj tolko sily, co sa musi zmenit. Neskor je vhodne zacat sa zaoberat aj optimalizaciou vyzivy, ale prvy impulz musi prichadzat od cvicenia. Zaroven by nebolo od veci optimalizovat vasu hormonalnu cinnost aj po inych strankach, ale to si vyzaduje uz doslednejsi pristup, diagnostiku a diskusiu, na co v komentoch pochopitelne nie je priestor. Ako uz asi viete, obdobie, kedy bolo rozumne poskytovat vseobecne a nic nehovoriace rady, uz skoncilo. Dnes je doba personalizacie, ktora musi respektovat vase indovidualne zvlastnosti. Drzime vam palce.
exbcworkout
Pridané: 28.01.2015, 23:34
Reagovať
Pridané: 28.01.2015, 23:34
Reagovať
Ako pribrať,workout?
Dobry večer náhodne som sa dostal na túto stránku,ale zaujala ma. Začal som nedávno poriadne s workoutom,vlastne toto leto úplne. Pred tým som robil viacero športov,v 15 som trocha nabral na váhe,potom so vyrástol rýchlo,ale nebolo to ono. Teraz mám 19,a workout ma baví,a taktiež mi pomohol s vyrysovaním. Chcel by som ale trocha nabrať na hmote. Nikdy som nič nebral,nie som zástanca doplnkov. A zas na druhej strane nemám financie na jedlo tipu lososy,kuracie,hovädzie atď. Preto som rozmýšľal žeby som predsa len skúsil nejaký prírodný,ryžový protein napríklad. Ale chcel by som radu ako teda pribrať svalovú hmotu pri workoute. Či užúpravou jedálnička,vhodného alebo radou ako užívať tie proteíny. Ak by sa mi niekto ozval s radami a tak budem rád. Ďakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 06.02.2015, 21:25
Reagovať
Pridané: 06.02.2015, 21:25
Reagovať
Re: Ako pribrať,workout?
Moja otazka znie, kolko informacii z tohto clanku sa ti uz podarilo aplikovat do tvojej praxe? Okrem toho narast je stimulovany najma typom cvicenia. Workout je fajn, ale ak patris medzi ektomorfne tipy ludi (stihly, slachovy, vyrysovany, chudy, dlhe koncatiny), tak sa ti workoutom bude naberat pomaly, zato to bude kvalita. Rataj tak 2-3 kg v lepsom pripade za rok. Ak by si vsak zacal vyuzivat ako doplnkove cvicenie vzpieranie, tak narast by si mohol urychlit. Pouvazuj, vyskusaj a potom sa za pol roka opat ozvi ako napredujes.
dadka26
Pridané: 28.01.2015, 18:12
Reagovať
Pridané: 28.01.2015, 18:12
Reagovať
čo mam robiť?
Dobrý podvečer,
mám veľmi veľký problém s váhou, mám 22 rokov , 167cm a 48 kíl. Nedá sa mi pribrať. Postavu mám ako " hajzlový" pavúčik. už mám zo seba komplexy, každý mi závidi že môžem jesť všetko a nepriberiem ale nikto nevidí že je to viac trest ako dar. pred cca 7 rokmi som mala 60kg bola som taká mala guľatá,vlastne celý život som bola mala a guľatá. potom som zrazu začala veľmi chudnúť. Nikdy v živote som nedržala žiadnu diétu, hrávala som futbal, cvičila, potom prišiel úraz kolena (asi v 16ske) ktorý mi komplikuje život doteraz. Neskôr som začala mať problémy s mliečnymi výrobkami, z mlieka jogurtov tvarohu mi bývalo zle. Moja lekárka mi spravila vyšetrenia na alergiu na laktózu ale tie boli negatívne. tak som sa jednoducho začala mliečnym výrobkom vyhýbať. teraz si sem tam niečo mliečne dám ale veľmi málo. Brala som tabletky ktorými sa lieči aj anorexia, doktorka mi povedala že by mi to malo pomôcť, no znovu som len schudla. za posledný mesiac som schudla 4 kilá, a podchvíľou som chorá, povedali mi že moje telo sa nevie už poriadne brániť lebo som podvyživená moje BMI je 17,5. Už neviem čo má robiť či mám isť na nejaké vyšetrenie alebo mám začať znovu cvičiť. Mohli by Ste mi prosím poradiť.
Vlado Zlatoš
Pridané: 06.02.2015, 21:22
Reagovať
Pridané: 06.02.2015, 21:22
Reagovať
Re: čo mam robiť?
Najprv by bolo vhodne, aby si nebrala ziadne medikamenty. Skus sa o tom poradit so svojou lekarkou, idealne s viacerymi lekarmi. Potrebujes odbornu pomoc a bud si to cele nastudujes sama, napriklad aj u nas na blogu, ale vzdy hrozi ze niektore veci nepochopis spravne a ak ich aj pochopis, nezvladnes ich aplikovat do praxe. Mozno sa vsak myslim, ale moja otazka znie, kolko informacii z tohto clanku sa ti podarilo uz do zivotospravy zakomponovat? Okrem toho vsetkeho potrebujes zacat konzumovat naozaj nutricne hodnotnu vyzivu, niektore informacie najdes aj v temto tematickom okruhu:

http://www.vladozlatos.com/typove-skupiny/potraviny-a-stravovanie.html
Riko
Pridané: 13.01.2015, 22:38
Reagovať
Pridané: 13.01.2015, 22:38
Reagovať
ako pribrať?
Vlado prosím ťa mohol by si mi urobiť jedálniček mam 13 a 42kg, snažím sa pribrať
Napíš mi ho na mail riki.kubicko@gmail.com
Vlado Zlatoš
Pridané: 21.01.2015, 00:11
Reagovať
Pridané: 21.01.2015, 00:11
Reagovať
Re: ako pribrať?
Nech sa ti paci:
http://jedalny-listok.vladozlatos.com
http://konzultacie.vladozlatos.com
Števkó
Pridané: 11.12.2014, 15:23
Reagovať
Pridané: 11.12.2014, 15:23
Reagovať
váha
Ahoj Vlado, mám 14 vážim 45kg som športovec (behám), 2 krát do týždňa chodím do posilky, doma sa každý deň zdvihám na hrazde, Jem stále, aj keď niesom hladný a neviem pribrať ani 0.5kg :/, Každý ma provokuje že aký som chudí ako vyzerám, chudé ruky, nohy, ramená, všetko kosť a koža :(, rozmýšľal som na neakom gaineru ale neviem či mi to pomôže, chcel by som sa spýtať čo mám robiť aby som mal aspoň tích 50kg, ďakujem,
Števo.
Vlado Zlatoš
Pridané: 02.01.2015, 20:04
Reagovať
Pridané: 02.01.2015, 20:04
Reagovať
Re: váha
Stevo kolke informacie z tohto clanku si realne zapracoval do svojej zivotospravy?
travel94
Pridané: 07.12.2014, 15:08
Reagovať
Pridané: 07.12.2014, 15:08
Reagovať
ako mam nabrať svalovu hmotu v nohách
Zdravým, mám problém nabrať svalovú hmotu v nohách, od pása hore mám celkom dobre vytvarované telo ale keď sa pozriem na nohy tak tak ich mám tenké neviem prečo
Vlado Zlatoš
Pridané: 19.12.2014, 16:01
Reagovať
Pridané: 19.12.2014, 16:01
Reagovať
Re: ako mam nabrať svalovu hmotu v nohách
Aky objem casu a zataze si venoval od pasa hore a kolko od pasa dole?
wasted258
Pridané: 27.10.2014, 21:22
Reagovať
Pridané: 27.10.2014, 21:22
Reagovať
váha
Zdravím, Volám sa Patrik mam 16. Cvičím vyše roka keď som začínal mal som 53 kg behával som, hrával som futbal, squash proste veľa kardia. Potom sa my stal úraz s kolenom a odvtedy nomôžem športovať tak som začal cviciť. Mal som 53 kilo. Pravidelne som sa meral na stroji InBody. Za pol roka som pribral 1,8 kila svalov a 0,9 kila tukov hore išli aj proteini a voda.Priberal som celkom rýchlo ale ako som sa dostal na váhu 63kg neviem pribrať ani 0,5 kila. Sila sa zvyšuje som silnejší od svojich sparingov ktorý majú 78 a 89 kg a sú v mojom veku .. Ale bohužial váha nejde hore.Snažím sa jesť vela sacharidov aj proteinov bohužial nič. Čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 18.11.2014, 23:15
Reagovať
Pridané: 18.11.2014, 23:15
Reagovať
Re: váha
Ahoj Patrik, nic ine ako byt trpezlivy ti neostava. No este pred tym by si mal urobit jedno velmi dolezite rozhodnutie:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/rozhodnite-sa-preco-chcete-mat-svaly.html
NemO811
Pridané: 11.10.2014, 22:57
Reagovať
Pridané: 11.10.2014, 22:57
Reagovať
Ahoj
Ahoj,volam sa Domino a mam 15rokov...mam 173cm a vážim 54kg,moj problem je že mam strasne tenke ruky a neviem čo stym mam robiť...snažim sa jest čo najviac,ale nie je to vidno,strasne ma to trapi lebo nechcem byt terčom posmechu... bol by som rad ak by si mi poradil
Vlado Zlatoš
Pridané: 30.10.2014, 22:40
Reagovať
Pridané: 30.10.2014, 22:40
Reagovať
Re: Ahoj
Domino aky najtazsi predmet dokazes udvihnut and hlavu? Ak udvihnes aspon tolko co vazis, tak mi ver, ze uz davno nebudes mat tento problem. Objem rastie so silou, preto nevahaj navstivit napriklad poctive vzpieracke treningy.
PeťoNR
Pridané: 26.08.2014, 11:29
Reagovať
Pridané: 26.08.2014, 11:29
Reagovať
Ektomorf
Ahoj Vlado,
ďakujem ti za skvelé stránky s kopou informáciami nabitých článkov. Stále sa z nich mám čo učiť. Som ektomorf a nepáči sa mi môj špajdlovitý vzhľad :) Viem, že svalový objem tak skoro nenaberiem, tak chcem aspoň nejak rozvinúť silu a výdrž. Rád by som sa ťa spýtal či je vhodné, aby ektomorf cvičil cviky s vlastnou váhou podľa knihy Tréning väzňa. Možno si sa s ňou už stretol. Ešte by som si chcel upresniť ako je myslená rada "proteín používajte 2-3x za deň". Užívam 80% proteín a podľa info na obale sa má užívať 1 dávka 25g denne. Mám teda dávku rozdeliť na 2-3 časti? A taká drobnosť môže byť cyklistika pre ektomorfa prospešná? Ďakujem za odpoveď.
Vlado Zlatoš
Pridané: 17.09.2014, 11:21
Reagovať
Pridané: 17.09.2014, 11:21
Reagovať
Re: Ektomorf
Peto, ano tato kniha aj cviky su fajn, urcite ich cvic. No ak chces naberat, budes potrebovat pracovat aj s tazkymi bremenami, takze nevahaj nakupit olympijsku tyc alebo tazke kettlebely, ak mas chut aj nadalej rozvijat funkcnu silu i objem. Proteiny by si mal prijimat (aj tie v strave) podla mnozstva tvojej aktivnej telesnej hmoty (cize hmotnost bez tuku). Ak mas 70kg a 10% tuku, tak krmis 63kg ATH, cize denne potrebujes cca 100-140g bielkovin za den, ak chces naberat. Dalsie uzitocne info hladaj v ostatnych clankoch, napriklad tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/rozhodnite-sa-preco-chcete-mat-svaly.html
MartinChrenko
Pridané: 23.07.2014, 23:56
Reagovať
Pridané: 23.07.2014, 23:56
Reagovať
Svalstvo
Ahoj chcel by som sa spýtať ked chcem dosiahnuť aby som mal svalstvo nie iba nafuknute kvôli vzhladu ale silnejšie čo by som mal začať pre to robiť časovo dlhšie cvičenia alebo čo ?
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2014, 14:37
Reagovať
Pridané: 28.07.2014, 14:37
Reagovať
Re: Svalstvo
Ahoj, citaj info tu, mal by si ziskat informacie ktore ti chybaju:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/rozhodnite-sa-preco-chcete-mat-svaly.html
ViktorGajdos
Pridané: 14.07.2014, 11:51
Reagovať
Pridané: 14.07.2014, 11:51
Reagovať
pribrať
Ahoj Vlado. Chcel by som sa ťa opýtať, že ako by som sa mal začať stravovať, aby som pribral 5kg. Každý mi hovorí nech jem mastné jedlá a podobné. Lenže ja mastné jedlá neznášam, skôr mliečne výrobky. Tak by som ťa chcel poprosiť, či by si mi vedel poradiť. Ďakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 22.07.2014, 22:41
Reagovať
Pridané: 22.07.2014, 22:41
Reagovať
Re: pribrať
Ahoj Viktor, skusil by si mi prosim ta zhrnut hlavne body tohto clanku? Len tak pre zaujimavost...
AdamS
Pridané: 03.07.2014, 19:31
Reagovať
Pridané: 03.07.2014, 19:31
Reagovať
Ruky a stehná
Ahoj mám 14 výšku mam 167 cm a vahu 46 kg , chcel by som pribrať predovšetkým na rukách a stehnách lebo tam vyzerám ako anorektik ked priberám tak všetko iba do brucha a hruďe tak ako teda s tými rukamy a stehnami čo mam robiť ?
Vlado Zlatoš
Pridané: 19.07.2014, 23:18
Reagovať
Pridané: 19.07.2014, 23:18
Reagovať
Re: Ruky a stehná
Zeby cvicit Adam? Objem svalov je priamo umerny ich sile. Preto nevahaj kazdy den zdvyhat nejake tazke bremena na hranici svojich moznosti a striedaj to aj s treningom s vlastnou hmotnostou. A nezabudni citat aj nas blog a clanky, aby si nebudoval zbytocne nafuknutu hmotu, ktora ti coskoro splasne:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/rozhodnite-sa-preco-chcete-mat-svaly.html
obika00
Pridané: 25.06.2014, 11:17
Reagovať
Pridané: 25.06.2014, 11:17
Reagovať
svaly
Ahoj vlado,
prosim ta, ako je to s rychlymi cukrami ihned po cviceni? ide mi hlavne o svalovy objem. je mozne doplnit glykogen tak cca 30g cukrov? diky moc za odpoved
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.07.2014, 23:35
Reagovať
Pridané: 01.07.2014, 23:35
Reagovať
Re: svaly
Ano mozes, ale nasa strategia to nie je a ani ti ju neodporucame. Ale pokial ti ide o mega objemy, tak rozhodne ti to pomoze. To ze budes metabolicky negramotny, to je druha vec. Ciastocne pochopis ako to myslim z nasledovneho clanku, ktory coskoro doplnim o jeden este zaujmavejsi:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ubrante-sa-negativam-nizkosacharidovej-vyzivy.html
kačena
Pridané: 16.06.2014, 18:49
Reagovať
Pridané: 16.06.2014, 18:49
Reagovať
podvyziva
Dobry vecer. Trpim podvyzivou aneviem sa jej zbavit jem pomerne vsetko. Chcela som sa opytat ci by ste my nevedeli poradit nejaky jedalny listok cca na 2 tyzdne pretoze som cela prezilovana aj na prstoch my vidno cievky a nepaci sa my to.
Vlado Zlatoš
Pridané: 25.06.2014, 23:16
Reagovať
Pridané: 25.06.2014, 23:16
Reagovať
Re: podvyziva
Kacena je mozne vam poradit, ale nie bez poznania vasich dalsich individualnych zvlastnosti, preto si mozete pozriet tuto nasu sluzbu:

http://jedalny-listok.vladozlatos.com
bibi
Pridané: 02.06.2014, 09:40
Reagovať
Pridané: 02.06.2014, 09:40
Reagovať
pribratie
Zdravim, potrebola by som poradit,s mojou problematickou postavou,moja genetika nepusti ani za nic pribrat.Ked som to skusala aj cvicenim vydela som len ubytky,to som mala asi 20rokov.Nechala som to tak dufajuc ze to vekom pride,ale teraz mam 26 a nic,jedine brucho potehotenstve mi vyskoci ak sa najem.Takze potrebujem radi ake cvicenia a co brat na spevnenie brucha a prihratie hlavne zadku a bokov kedze som atletickej postavy a chybaju mi zenske krivky.Vietd stym poradit?
Vlado Zlatoš
Pridané: 13.06.2014, 23:07
Reagovať
Pridané: 13.06.2014, 23:07
Reagovať
Re: pribratie
Bibi, myslim ze genetic by si naozaj mala z toho celeho vynechat. Nema s tym vobec nic spolocne. Ak neveris, nastuduj si co je to genova expresia. A nie, ty nepotrebujes ziadne rady ako spevnit brucho ci zadok, ty potrebujes zacat od zakladu optimalizovat svoju zivotospravu a naucit sa starat o tu carovnu vec s nazvom ludske telo. Napriklad tato nasa komplexna publikacia by ti mohla na zaciatok viac ako stacit:

http://produkty.vladozlatos.com/e-publikacia-zivotosprava.html
bibi
Pridané: 03.06.2014, 09:46
Reagovať
Pridané: 03.06.2014, 09:46
Reagovať
Re: pribratie
Tak precitala som si vsetky komenti podomnou a tak vydim ze sa opakujem co vam uz ide na nervy tak by som chcela len odpoved ake cviki su najefektivnejsie na zadok a stehna pretozd ano na nete su ich kopu a teraz kt.s nich...
Vlado Zlatoš
Pridané: 13.06.2014, 23:21
Reagovať
Pridané: 13.06.2014, 23:21
Reagovať
Re: Re: pribratie
Bibi, podme na to z uplne opacnej strany. Dohodnime sa, ze vyskusas vsetko mozne a potom nam ty napises, co najlepsie fungovalo na teba. Urcite uznas, ze faktor individuality je nevyspitatelny a co moze dobre fungovat na ine dievca, tebe nemusi sposobovat ziadne tazkosti...
Domz
Pridané: 30.01.2014, 15:50
Reagovať
Pridané: 30.01.2014, 15:50
Reagovať
Objem
Dobrý deň.

O šport a výživu sa zaujímam už zhruba 2 roky. Pravidelne cvičievam (kombinácia kalisteniky a posilňovne), vyhľadávam si informácie na internete a sám radím ľuďom vo svojom okolí ako zdravšie žiť. V posledných dňoch aktívne čítam váš blog a niektoré údaje stále spracovávam. Doteraz som sa všade dočítal, že ak chce človek naberať na objeme, mal by zvyšovať príjem sacharidov, u vás som sa ale dočítal o zdravých tukoch a o obmedzovaní sacharidov. Môj príjem sacharidov nikdy nebol vysoký, stravu si veľmi kontrolujem, no čo sa týkalo tukov, upravoval som si jedálniček a pridával viac zdravých tukov do stravy. Napriek tomu mi stále nie je úplne jasné, ako je to teda s tými sacharidmi. Prečítal som väčšinu vašich článkov, no chýbajú mi konkrétne údaje. Mám 20 rokov, 166cm a cca 63kg. Mojím cieľom je nabrať ešte aspoň 2-5kg svalovej hmoty. Môj denný príjem sacharidov sa pohybuje v rozmedzí od 200-300g, no hmotnosť sa už dlhšiu dobu nemenila. Je podľa vás zbytočné pridávať sacharidy, ako odporúčajú rôzne "fitness" časopisy? Lebo niekde tie kalórie pridať treba, aby príjem prevýšil výdaj, no odrazu si nie som istý, kde presne ich pridať. Bielkoviny prijímam v rozmedzí od 1,5-2g/1 kg a tuky cca 100g/deň, pričom drvivá väčšina sú tuky zdravé.

Za radu vám vopred ďakujem a držím palce, váš blog budem aj naďalej aktívne sledovať
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.02.2014, 19:20
Reagovať
Pridané: 01.02.2014, 19:20
Reagovať
Re: Objem
Myslim ze najlepsie bude, ak si prestudujete nasledovne clanky:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/preco-ist-trenovat-s-prazdnym-zaludkom.html

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/tuky-nie-su-volba-ale-povinnost.html
Domz
Pridané: 05.02.2014, 15:35
Reagovať
Pridané: 05.02.2014, 15:35
Reagovať
Re: Re: Objem
Ďakujem veľmi pekne :) Našiel som čo som hľadal, napriek tomu by som sa ešte rád opýtal jednu vec. V blízkej budúcnosti určite neplánujem znižovať príjem sacharidov až na 50g/deň. Už dlhodobejšie mám nastavený príjem sacharidov v rozmedzí od 200-230g/deň a takto mi to vyhovuje. Poslednou dobou, najmä po čítaní vášho blogu som ale pridával do stravy tuky - z nejakých 30g na cca 130-140g/deň. Dá sa aj pri takomto zložení stravy dosiahnuť naberanie objemu? Viem, nie je to režim nutričnej ketozy, stále budem nastavený na metabolizme cukrov. Nechcem totiž zošokovať organizmus hneď, takže tomlžme považovať za akýsi "medzikrok". Jeden známy mi tvrdil, že vraj moja výkonnosť prudko klesne a aj keby som sa potom rozhodol znovu navýšiť sacharidy, potrvá dosť dlho, kým sa mi výkonnosť vráti v plnom rozsahu. Čo si o tom myslíte vy?
Vlado Zlatoš
Pridané: 10.02.2014, 23:25
Reagovať
Pridané: 10.02.2014, 23:25
Reagovať
Re: Re: Re: Objem
Ano je mozne robit aj takyto metabolicky kompromis, ale urcite by som odporucal smerovat v priebehu 2-3 mesiacov k maximu 150g sacharidov / den. Ak bude prechod postupny, tak ani vykonnost neutrpi soky, ako v pripade rychleho prechodu na nizkosacharidovu vyzivu. Ale na druhej strane aj vyhody tukoveho metabolizmu sa budu prejavovat pomaly a v malych davkach, cize ak je clovek zdravy, mlady (okolo 30) a moze si to dovolit (mimo sezony..) tak by som zmenu navrhoval vykonat v priebehu 2-3 tyzdnov.
majky07
Pridané: 28.01.2014, 13:07
Reagovať
Pridané: 28.01.2014, 13:07
Reagovať
otazka
Zdravim, konecne zaujimavy clanok, ktory sa hodi iba pre mna. Kazdy hovori iba o tej opticky viditelnej obezite, ale mnoho ludi si neuvedomuje, ze clovek, ktory istym sposobom nevie pribrat a napr. dostane diabetes, je ohrozeny chorobou este viac, ako obezny clovek.

Akceptujem fakt, ze pribrat na vahe pre mna nebude jednoduche. Mam 29 rokov, nejakych 185cm. Dlhodobo som si udrziaval hmotnost okolo tych 70kg.

Nedavno som vsak v priebehu kratkej doby schudol az na 62kg, co je uz skutocne velmi malo. Ktovie, ci to sposobil stres z prace, alebo zdravotny problem. No fakt je ten, ze stravovacie navyky som nezmenil, rovnako ani rozne vysetrenia u lekara zatial neodhalili ziadnu relevantnu pricinu.

Ako mam postupovat, ak chcem nabrat hmotnost? V blogu je sice vsetko popisane, avsak ja som istym sposobom limitovany. Uz niekolkokrat v zivote som skusal zacat posilovat, ci uz v posilke alebo s vlastnym telom, avsak po postupnom zvysovani namahy som zakazdym ochorel!... Pritom som Navyse to budem mat problematicke aj co sa tyka stravy - zistili mi potravinovu intoleranciu na mliecne vyrobky, ale strednu intoleranciu aj na psenicu a vajcia.

Mali by ste teda nejaku radu aj pre mna? :)

Dakujem pekne.
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.02.2014, 18:46
Reagovať
Pridané: 01.02.2014, 18:46
Reagovať
Re: otazka
Mozno menej meditovat a viac testovat co funguje a co nie. Inak ako cez pokus-omyl sa k tomu nedopracujes, pretoze len tak si vytvoris spravny usudok o tom, aka strategia je pre teba vhodna. Intolerancia na vajcia moze byt iba docasna a okrem toho sprostredkovana na zo soje, psenice a kukurice, ktorymi krmia vsetky sliepky na SR. BIO vajcia (oznacenie 0SK) by mohli byt pre teba kompromisnym riesenim. Ak ide o chorobu a posilnovanie, neviem si predstavit ako chces nabrat bez cvicenia. Jedine ak tuk, ale o to je velmi zle riesenie. Jednoducho si to prehanal s cvicenim a malo regeneroval cez vyzivu, co je uplne bezna zalezitost, takze opat ta musim povzbudit do cvicenia a hladania spravnej vyzivy pre seba. Na nasom blogu a v clankoch mas k tomu idealnu prilezitost. Okrem toho moje odpovede uz len na tomuto clanok by ta mohli naviest na dalsie spravne kroky. Drzime ti palce.
stelo99
Pridané: 25.01.2014, 13:39
Reagovať
Pridané: 25.01.2014, 13:39
Reagovať
Rada
Dobrý deň
rád by som potreboval poradiť... Mám 24 rokov 180cm a len 65 kíl som chudý a už mi to dost dlho lezie na nervy, zo stravy nedokážem pribrat už 5 rokov mam tu istu vahu pol kila hore dole mam rýchly metabolizmus, do posilovne memam kedy chodit lebo mam dost namahavu fizicku prácu a ked dojdem domov som rad že mam klud ozaj sa tam narobým nadvyhám atd..potreboval by som pribrat aspon 5-10 kg nech mi nevidno aspon rebrá a priberu ruky lebo ja už vážne neviem ako pribrat nemusim pribrat na svalstve stačí iba na objeme ja verím tomu že sa mi to aj vdaka mojej praci vyrysuje lebo teray mam tiež svalstvo len viac kostí a to ma trápy...
dakujem za radu
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.02.2014, 18:30
Reagovať
Pridané: 01.02.2014, 18:30
Reagovať
Re: Rada
Myslim, ze ked si precitas diskusiu pod tymto clankom a vsetky moje komenty, myslim ze najdes odpovede na svoje otazky. Uz tento clanok ti to mal poskytnut, ale tak chapem. Takze smelo do citania.
icusska
Pridané: 20.01.2014, 20:50
Reagovať
Pridané: 20.01.2014, 20:50
Reagovať
pomoc
Dobry den, mam 23 rokov rocnu dcerku ktoru stale kojim, 187cm a 56 kg.
Prosim poradte mi ako mozem pribrat min 10kg a aby sa to pekne rozlozilo :) dakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.02.2014, 14:38
Reagovať
Pridané: 01.02.2014, 14:38
Reagovať
Re: pomoc
Preco vas trapi pekne rozlozene priberanie? Obavam sa ze take neexistuje, pretoze to zalezi aj na type postavy. Najcastejsie zeny priberaju najprv do zadku, stehien, bokov, potom nasleduje pas a posledne su prsia a paze (najma triceps). Na vasom mieste by som sa radsej staral o to, aby ste mala nastudovane vsetky dolezite informacie o tom, ako sa v prvom rade postarat o dieta i seba a nie o estetiku.
Elen
Pridané: 20.01.2014, 20:34
Reagovať
Pridané: 20.01.2014, 20:34
Reagovať
asketickou postavou
ahoj som rocnik 82 cvicim od 2001-2004 vyska 166cm z 55kg som pribral na 66kg,potom som mal velku prestavku a zacal som 2010 68kg ,dnes mam 69-70kg ,uz dva mesiac mam stravu 5-6x denne,uzivam BCAA 10g/den a glutamin 20g/den ,na vecer tvaroh,nabuduce mesiac si kupim protein,skusal som silovy trening opakovanie z 10 az po 2,sila bola ale nepribral som ani kg :-(,teraz cvicim normalne 10 az 12 opakovanie,4x do tyzdna chodim do fitko.chcem pribrat este viac ale nie nafuknute svaly vies mi poradit? rozmyslam nad 2xcrossfit a 3xposilka do tyzdna alebo zaradit intenzivne cvicenie aby bola nejaka zmena.dakujem za odpoved
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.02.2014, 14:37
Reagovať
Pridané: 01.02.2014, 14:37
Reagovať
Re: asketickou postavou
Ahoj Elen, ak ide o naberanie poctivej hmoty, ide to dost pomaly, mozno 1-2kg / rok. Ak chces nafukane svaly, tak aj 10kg za rok sa da, staci sa snazit a zaroven metabolicky znasilnovat:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/metabolicke-znasilnenia-a-fitness-priemysel.html

Na druhej strane je pravda, ze istym pokusom a omylom sa nevyhnes. Crossfit, posilna ci ine formy cvicenia urcite vedu k naberaniu, otazny je len objem a intenzita treningov. Pretrenovat sa vie kazdy, zregenerovat - to je uz ina zrucnost. Skus si precitat aj nase ine clanky a vseobecne odpovede urcite ziskas. Drzim ti palce.
Elen
Pridané: 20.01.2014, 21:42
Reagovať
Pridané: 20.01.2014, 21:42
Reagovať
Re: asketickou postavou
ps: ciel je pribrat cca 80kg a potom trenovat vytrvalost posilka a crossfit to ma bavi a pomali schudnut na 75kg,mam ist z moji 70kg na objem a potom vytrvalost alebo hned mam ist na vytrvalost a pomali pribrat na tich 75kg,teraz mam 70kg pocitam urcite schudnem 2-3kg ked idem hned na vytrvalost.
miro123
Pridané: 02.01.2014, 19:35
Reagovať
Pridané: 02.01.2014, 19:35
Reagovať
porad prosim
Zdravim
Porad pls ako mam pribrat mam 13 a 160 cm. Vazim len 39 kg. Najviac ma trapia moje vychrtle ruky a nohy. Zacal som cvicit uz asi rok. Ale pribral som na hrudi a iba trochu do noch svalovu hmotu. Chcem pribrat do ruk a este do noh. Brucho mam v pohode.chcem pribrat aj na stehnacg a kolenach. .. je tu aj nejaka sanca ze sa to ppstupom veku .no ci sa mi nezpomali metabolizmus. ? Prosim porad . Diky
Vlado Zlatoš
Pridané: 14.01.2014, 18:49
Reagovať
Pridané: 14.01.2014, 18:49
Reagovať
Re: porad prosim
Zatial sa o svoj metabolizmus neobavaj, obavaj sa najprv o to, ci vytvaras na svoje svaly dostatocny tlak v podobe zataze. Svaly rastu podla poziadavky. To znamena, ze ak ti rastu svaly pomaly, tak ich zatazujes s malymi hmotnostami alebo s nenarocnymi cvikmi s vlastnou hmotnostou. Nabranie svalov si vyzaduje trpezlivost, takze ti drzim palce.
fillvax
Pridané: 14.01.2014, 16:36
Reagovať
Pridané: 14.01.2014, 16:36
Reagovať
Re: porad prosim
ja mám ten istý problem len mam 14 a vysku 174cm.A vážim 49 kg
Vlado Zlatoš
Pridané: 14.01.2014, 21:12
Reagovať
Pridané: 14.01.2014, 21:12
Reagovať
Re: Re: porad prosim
Pre vsetkych z vas plati jedno a to iste. Zatazenie svalu, vyska zatazenia a cas pod tlakom, ktory sval stravy. To su prve limitujuce faktory nakopnutia anabolickych procesov v tele. Bez nich aj perfektna vyziva mnoho nezmoze v otazkach naberania. Druha vec je, ze pre typoch postav, ake mate asi vy (stihla, chuda, takmer bez tuku), je najpotrebnejsia trpezlivost a vytrvalost. Orientacny prirastok svalov bez metabolickeho znasilnovania je okolo 1-3kg / rok:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/metabolicke-znasilnenia-a-fitness-priemysel.html
lubo30
Pridané: 10.12.2013, 18:53
Reagovať
Pridané: 10.12.2013, 18:53
Reagovať
ako pribrat
Zdravím mam 31 rokov a mam len 65 kg nemohli by ste mi poradiť ako pribrať na tých 75 kg ? Už 2 roky neviem pribrat ani gram ... ďakujem za radu
Vlado Zlatoš
Pridané: 12.12.2013, 00:24
Reagovať
Pridané: 12.12.2013, 00:24
Reagovať
Re: ako pribrat
Zdalo sa mi, ze tento clanok problematiku popisuje dostatocne vycerpavajuco. Svaly nerastu len preto, ze ich krmis dobrou vyzivou. Rastu predovsetkym preto, ze od nich vyzadujes stale vyssie vykony (tazsie hmotnosti) a oni sa tejto zatazi musia prisposobit. O kolko viac kilogramov udvihnes dnes ako pred 2 rokmi? O kolko zhybov urobis viac? O kolko klikov v stojke… atd.
yolo257
Pridané: 27.11.2013, 16:34
Reagovať
Pridané: 27.11.2013, 16:34
Reagovať
priberanie
Zdravim mam 15 rokov a mam len 50kg nemohli by ste mi poradiť ako pribrať aspoň 5 kg ? nejaky jedalniček alebo niečo take ? stale sa po večeroch prejedam a vôbec nemôžem pribrať... ďakujem za radu
Vlado Zlatoš
Pridané: 11.12.2013, 18:21
Reagovať
Pridané: 11.12.2013, 18:21
Reagovať
Re: priberanie
Staci ti aj tuk? Predpokladam ze nie. Svaly nerastu z prejedania, ale z toho, ze od nich vyzadujes podavanie stale vyssich vykonov (napriklad ze zdvyhas postupne tazsie hmotnosti). Jedalnicek nie je problem:

http://jedalny-listok.vladozlatos.com
standov
Pridané: 18.11.2013, 22:50
Reagovať
Pridané: 18.11.2013, 22:50
Reagovať
help
Prosim vás o pomoc s pribratím vážim 40 kilo mám 14 rokóv a výšku 165cm. Skúšal som viac jesť nepomohlo potom som pridal do toho cvičenie asi za pol roka som pribral 3 kg ale další polrok som nepribral ani kylo neviem prečo proím o pomoc ďakujem.
Vlado Zlatoš
Pridané: 26.11.2013, 23:41
Reagovať
Pridané: 26.11.2013, 23:41
Reagovať
Re: help
Chapeme ta, ze mas zaujem na svojom tele pracovat, ale neznasilnuj ho. Skus sa radsej zamysliet nad tym, preco svaly rastu podla poziadavky. Cim viac od nich budes ocakavat (a viac ich zatazovat), tym viac porastu. Ina cesta pre teba, ako pribrat svalovu hmotu neexistuje. Verim ze sa citanim dalsich clankov z blogu budes vediet zorientovat. Nech sa ti dari.
FIzy
Pridané: 15.11.2013, 19:12
Reagovať
Pridané: 15.11.2013, 19:12
Reagovať
Pribrať
Ahoj. Čítal som toho dosť, no na môj problém som sa odpovede nedočkal. Som typ ktorý opisuješ ako tzv. ektomorf, no nie úplne, nemám 50 kg to sa mi zdá prehnané, mám 75 ale výšku cca 1,90. Tuku na sebe veľa naozaj nemám. Chcel by som pribrať, no nikdy som nebral žiadne podporne látky a ani nechcem. Zopar rokov jem dosť často ryby, jogurty jem každý deň, banány, syry a pod.. Vedel som, že pokiaľ rastiem nemá význam zaťažovať svoje telo, no teraz čoskoro dosiehanem vek 20 rokov a chcel by som to konečne zmeniť. ďakujem ti za všetky informacie tvoje brušáky robím, už asi pol roka je to masaker ;)
Vlado Zlatoš
Pridané: 26.11.2013, 23:12
Reagovať
Pridané: 26.11.2013, 23:12
Reagovať
Re: Pribrať
Ahoj, tvoj problem sa da vyriesit len cez extremne silove cvicenie (idealne kulturisticky trening) ak chces rychle pokroky, no bez kvalitneho proteinu sa asi nezaobides. Mozes sa vsak aj neponahlat a naberat cca 5kg / rok v tom lepsom pripade, ale aj tu budes potrebovat kvalitny protein (samozrejme aj kvalitnu vyzivu). Ak potrebujes kvalitne info o proteine, skus si nastudovat tieto odkazy:

http://produkty.vladozlatos.com/wellness-protein-daily.html

Drzim ti palce.
marecko-9
Pridané: 01.10.2013, 14:35
Reagovať
Pridané: 01.10.2013, 14:35
Reagovať
Kreatín
Ahoj, aký máš názor na 5 zložkový kreatín ? na zvýšenie rýchlosti pri prvých metroch vo futbale mi dosť pomohol. Užívam tento http://www.protein.sk/e-1897-creatine---muscle-pharm . Nieje to klasický monohydrát a netreba užívať príliš objemné množstvá ( bez nasycovacej fázy , 5 g denne). Prepáč ak po niekom opakujem otázku ale nenašiel som nikde tvoj názor na problematiku ohľadom kreatínu. Lebo niekedy ma až udivuje že dokážeš ešte reagovať na 100 krát zodpovedanú bez známok agresivity :D klobúk dolu ;)
Vlado Zlatoš
Pridané: 04.10.2013, 14:25
Reagovať
Pridané: 04.10.2013, 14:25
Reagovať
Re: Kreatín
Kreatin je fajn, ale najlepsie ten vlastny, ktory si produkuje tvoje telo. Aspon vies na com si a neprikraslujes si svoj vykon. Pokial ti to vyhovuje a kreatin ta prilis nenafukuje (prazdny svalovy objem) tak pokojne. Ja som z tychto veci vsetko vyradil uz davno, ostal som iba pri proteine, uz ani BCAA nepouzivam...
Lucia Stefakova
Pridané: 04.11.2013, 15:58
Reagovať
Pridané: 04.11.2013, 15:58
Reagovať
Re: Re: Kreatín
Preco uz ani tie? Tusim ste vraveli,ze planujete nejaky clanok k tejto teme, ale zatial nic :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 06.11.2013, 10:03
Reagovať
Pridané: 06.11.2013, 10:03
Reagovať
Re: Re: Re: Kreatín
Pretoze na vsetko nie je cas, je to len velmi okrajova tema. Dovod sme vsak vysvetlili v nasej poslednej publikacii ZIVOTOSPRAVA. BCAA maju silny inzulinogemicky efekt, co z dlhodobeho hladiska nemusi byt bezpecne. Uvidime co nam prinesu dalsie nove poznatky, ale ak chces BCAA pouzit, tak si ich prisyp do proteinu najskor 30 min. po treningu. To by malo byt zatial OK.
Lucia Stefakova
Pridané: 08.11.2013, 22:48
Reagovať
Pridané: 08.11.2013, 22:48
Reagovať
Re: Re: Re: Re: Kreatín
takze uz neplati 2-4 tabl 10 min pred treningom a to iste mnozstvo po?
Vlado Zlatoš
Pridané: 18.11.2013, 16:43
Reagovať
Pridané: 18.11.2013, 16:43
Reagovať
Re: Re: Re: Re: Re: Kreatín
Domnievam sa, ze pokojne postaci ist na trening hladny a po treningu si na hlad opat pockat. BCAA osobne uz nepouzivam a ked ano, tak si ich prisypem do proteinu najskor 30 min po treningu.
Džibi
Pridané: 29.08.2013, 11:41
Reagovať
Pridané: 29.08.2013, 11:41
Reagovať
Sacharidy - svaly - celiakia
Čau Vlado. Mal by som na teba 2 otázky.
1. Mám celiakiu (bezlepková diéta) a tak moja strava pozostáva hlavne z ryže, zemiakov a mäsa. Často po tréningu som jedol ryžu, čo ako vidím, je zlé kvôli tomu, že inzulín potláča STH. Môže to, že celý deň jem veľké množstvo sacharidov ovplyvňovať príbytok mojej svalovej hmoty, aj keď nebudem jesť sacharidy po tréningu?
2. Keď náhodou dosiahnem stav tehotného pelikána, tak ako na to brucho? Pridať väčšiu záťaž na tréning brucha, alebo máš nejaký iný tip?

Dík za odpoveď. Dúfam, že si na to nájdeš čas, lebo je toho dosť. ;)
Ešte by som mohol dodať, že trénujem TBT (tréning celého tela, 3x do týždňa.)
lulik
Pridané: 19.08.2013, 11:30
Reagovať
Pridané: 19.08.2013, 11:30
Reagovať
:(
ahojte mam 13 rokov 165/6 cm a 46 kg. Ak by pomohlo cvičenie nie je problém. Hanbím sa lebo mi je vy/idno panvové kosti a teraz keď je leto tak sa hanbím ukázať v plavkách.Prosím odpíšte mi. Nechcem aby mi hovorili anorektičk a tááák prosim poradte. :) Ďakujem :)
Domča
Pridané: 14.08.2013, 10:18
Reagovať
Pridané: 14.08.2013, 10:18
Reagovať
:(
ahojte,
mám 24 rokov, 173cm a v máji som mala ešte 56 kg, ktoré som zbierala asi tri roky. Počas štátnic som do mesiaca schudla na 49 kg :( momentálne cvičím, takmer každý deň plus chodím jazdiť. jedlo mi problémy nerobí, dá sa povedať, že som miestami ako kyselina. No potrebujem svoje kilá nazad :( a už neviem ako :( sladkosti nepomáhajú, prežieranie sa vôbec, cvičenie detto. Kam idem počujem, že vyzerám ako keby som bola s anorexiou kamarátka :( Do plaviek sa hanbím lebo som kosť a koža :( lítka nerozoznáte od stehnien. no brrrr. Príjmem hoc akú radu. ďakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 20.08.2013, 23:08
Reagovať
Pridané: 20.08.2013, 23:08
Reagovať
Re: :(
Ahoj, precitaj si vsetky komentare pod tymto clankom, na tvoju otazku som odpovedal X-krat. Prezieranie nepomaha, cvicenie ano, nakolko som si isty, ze si necvicila ani poctivo, ani spravne...
Vlado Zlatoš
Pridané: 20.08.2013, 22:10
Reagovať
Pridané: 20.08.2013, 22:10
Reagovať
Re: :(
Domca precitaj si aj kometny z tohto clanku. Ak chces vyzerat normalne, nie ako zachodovy pavuk (vid strategia prejedania sa sladkostami), tak musis zacat skutocne poriadne cvicit. Poriadne znamena predovsetkym silovym a rychlostnym sposobom. Cim viac ako kulturista alebo silovy trojbojar budes cvicit (to zn. najtazsie vahy ake uvladzes), tak az potom priberies nieco, co sa vola svaly. Nepodliehaj iluziam, ze pri tvojej telesnej stavbe a rychlosti metabolizmu budes vyzerat prilis svalnato. To sa ti nepodari ani v pripade, ze by si pouzivala sportove doplnky vyzivy (napr. Wellness Protein). Najskor naberies 5-8 kilov svalovej hmoty za rok pri tazkej praci, takze mas na com pracovat. Precitaj si aj tieto dolezite clanky:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zistite-mnozstvo-svojho-podkozneho-tuku.html

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/otvorte-anabolicke-okna-svojho-zdravia.html
denika111
Pridané: 08.08.2013, 07:45
Reagovať
Pridané: 08.08.2013, 07:45
Reagovať
dochod.vek_chudnutie
hellow vsetkym,

mam maminu v dochodcovskom veku a v poslednom case dost-podla nej, schudla co jej nevyhovuje a viac menej ma z toho depresie.
Ma 72r. a aktualne schudla 6kg. Vyska 164cm a povodna vaha 65kg teraz 59kg. Je z toho vystresovana,
kazdu chvilu to riesi...Najradsej by som jej doporucila nejake cviky, ale to nejde, nakolko ma vysoky tlak a vsetky mozne veci co trapia dochodcov /napr.VPDM/.
Mala aj problem s kyselinou-zvysenou, takze musi si davat pozor co zje, male davky atd..
Je nejake riesenie? Aby isla s vahou hore?
Inak chudnutie-jej pripisujem stresu, od januara chodi po doktoroch, nebola na to zvyknuta

Mamina bola donedavna aktivna, chodila tancovat, na zahradu na bicykli atd...nefajci, racionalne sa stravuje.

Rozmyslala som o nasadeni nutricnych drinkov prip.protein.napojov.

Vopred vdaka za odpisanie,radu,nazor.
Vlado Zlatoš
Pridané: 12.08.2013, 22:31
Reagovať
Pridané: 12.08.2013, 22:31
Reagovať
Re: dochod.vek_chudnutie
Ak nechce mat stresy, tak musi opat zacat aktivne zit tak, ako pred tym. Aj intelektualne cvicenia sa rataju (nie vsak ubohe krizovky). Nech pise knihu, studuje nove kurzy alebo cokolvek nove. Ak ide o priberanie, pravdepodobne ma zvysene hladiny kortizolu, co je stresovy hormon ktory "pojeda" svaly. Cim viac svalov strati, tym horsie pre nu. Len svaly su pre nu najcennejsi majetok a nejaku formu pohybu musi mat, inak pasivne zomiera - to ti hovorim uz teraz. Ak jej chces pomoct, tak nutri drink z lekarne rozhodne nie (priserne zlozenia), mozes jej vsak skust dat nas Wellness Protein, mame aj naturalnu prichut. Detaily najdes tu:

http://produkty.vladozlatos.com/wellness-protein-daily.html
ewuliik
Pridané: 22.07.2013, 19:46
Reagovať
Pridané: 22.07.2013, 19:46
Reagovať
ako pribrat
ahoj ja mam 20 rokov 165cm a 48kg. uz som s toho zufala ze sa mi nedari pribrat mam aj rocne dieta takze moc casu na seba nemam,dost co musim zostavovat jedalnicek malej adekvatne k jej veku, mne sa potom uz moc rozmyslat nechce ze co zjem. viem ze je to zly priklad malej ale jem same nezdrave veci a dufam ze priberiem ale nezabera to aj som sa uz vela krat odhodlala k tomu ze cvicit najdlhsie ma to drzalo mesiac a dost, skor sa mi zdalo ze som potom este aj schudla.. uz som s toho zufala :(
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2013, 14:28
Reagovať
Pridané: 28.07.2013, 14:28
Reagovať
Re: ako pribrat
Potom pre teba ziadnu radu nemame. Zial bud alebo. Cez sladkosti cesta k tvojmu uspechu nevedie. Ale zato viem, k comu to povedie z dlhodobeho hladiska a to sa ti ako zodpovednej matke pacit nebude...
Alexandra Jedin
Pridané: 19.07.2013, 00:29
Reagovať
Pridané: 19.07.2013, 00:29
Reagovať
rada
Ahoj mam 47kg a 167 cm...sice necvicim pravidelne...ale pohyb mam..sport mi nevadi....tiez mam problem nabrat vahu...mam 21 rokov a 47 kg....ked som mala 16-17 podarilo sa mi pribrat ma 53 kg bola som velmi pokojna a v podstate so nic extra nerobila proste som pribrala....postupom casu nastali stresy skola nabalovalo sa to a schudla som na tuto vahu pomaly som si na to zvykla...no pribrat by bolo urcite lepsie a tez aj prejist na dobru zivotospravu tento clanok ma naozaj oslovil len sa bojim ze to nevydrzim
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2013, 13:38
Reagovať
Pridané: 28.07.2013, 13:38
Reagovať
Re: rada
Sasa, prestan sa obavat a zacni uvedene informacie pouzivat, nie len citat. Az po 2-3 mesiacoch neuspesneho pouzivania sa mi sem ozvi a sprostredkuj nam svoje poznatky o neuspechoch. Budes to robit dovtedy, dokedy neuspejes. Vlastne uplne postaci, ak uspejes posledny krat - nemyslis? Radsej si precitaj aj toto:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/budujte-si-vlastne-vnutorne-bohatstvo.html
matisblue
Pridané: 30.06.2013, 15:04
Reagovať
Pridané: 30.06.2013, 15:04
Reagovať
Re
Ahoj, ja sa chcem spýtať, čo je asketický typ postavy.
Vlado Zlatoš
Pridané: 03.07.2013, 18:35
Reagovať
Pridané: 03.07.2013, 18:35
Reagovať
Re: Re
Ahoj Matus, dakujem za otazku, pretoze niekedy sa treba pytat aj na taketo zakladne veci. Asketicky typ postavy je stihli, casto aj vysoky. Cize ide o chudeho cloveka, ktory ma malo svalovej hmoty.
matisblue
Pridané: 04.07.2013, 08:28
Reagovať
Pridané: 04.07.2013, 08:28
Reagovať
Re:
Vlado, len by som ťa chcel poopraviť. Preto som sa pýtal, či je to správne napísané alebo je to preklep, totiž asketický znamená odriekavý, zdržanlivý /ako kedysi mnísi a tí určite nemali chudý typ postavy/. Správny výraz, ktorý má byť použitý v článku je astenický, a to je typ vysokej, chudej postavy. Preto nejde o základné veci, ale o terminológiu.
Vlado Zlatoš
Pridané: 15.07.2013, 15:52
Reagovať
Pridané: 15.07.2013, 15:52
Reagovať
Re: Re:
Mas pravdu, pozeral som to v slovnikoch a je to tak. Takze ja mam nedostatky v zakladnej terminologii, ospravedlnujem sa za nepresnost.
Pridané: 27.05.2013, 22:31
Reagovať
Pridané: 27.05.2013, 22:31
Reagovať
Konečne pravda
Zdravím, vidno, že si odborník, veľmi oči-otvárajúci článok. Snažím sa pribrať už od svojich 15 rokov, mám 175 cm a 55 kg zhruba už 10+ rokov a nikdy sa mi nepodarilo pribrať čo i len kilo. Prečítal som kvantá článkov, odbornej literatúry, no nikde to nebolo napísané takto otvorene. Všade sa píše, že keď človek začne poriadne jesť a cvičiť tak priberie minimálne 5kg/mesiac. To možno platí pre 90% populácie, ale pre ektomorfov ako som ja, to nie je ani náhodou pravda. To, čo si tu napísal presne sedí na mňa. Keby som 365 dní v roku prijímal 3g bielkovín na kg + udržiaval výrazne vyšší príjem energie nad výdajom + kvalitný tréning, tak by som pribral možno to 1 kg. Bohužiaľ, na také niečo absolútne nemám čas a keďže by som chcel pribrať aspoň 20kg, tak to ani nemá význam. Budem sa musieť zmieriť s tým, že budem takto vyzerať navždy, každopádne ti ďakujem za otvorenie očí.
Vlado Zlatoš
Pridané: 05.06.2013, 23:01
Reagovať
Pridané: 05.06.2013, 23:01
Reagovať
Re: Konečne pravda
Musis este pochopit, ze tvoj problem je v hormonalnej sustave. Mas prilis mnoho kortizolu v sebe a ten ti nedovoli naskocit na anabolicky metabolizmus:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/otvorte-anabolicke-okna-svojho-zdravia.html

Mozes to vsak prebit poctivym a velmi silovym cvicenim a prepracovanou vyzivou. Ak si vsak nemozes dovolit udrziavat velky rodinny dom (financne, casovo, inak), tak musis byvat v byte - ako inak.
valdo007
Pridané: 05.11.2013, 21:00
Reagovať
Pridané: 05.11.2013, 21:00
Reagovať
Re: Re: Konečne pravda
ahoj vlado., tiez som sa azteraz v 28r dozvedel diki tebe prreco vl.nemozem pribrat., tiez od neakych 17r mam tu istu vahu 193cm/76kg., vedel som ze mam rychly metabol., ale netusil som ze to je az tak zle -ze poctiveeho cvicenia 1,5kg za rok., uuf., no nevadi., momentalne cvicim silovy trening, no potreboval by som od teba pomoct., hl, ci by si mi mohol zostavit jedalnicek., leb sa v tom vobec nevyznam., bral som nedavno gainer, ale teraz berem mega mas 4000 a mega amino., mozes mi aj v tomto poradit please? no a z cicenim je to u mna tazke., lebo chodim do zahr, na dvoj troj mesacne tunrusi a stava sa ze tu neni miesto na zvicenie., tak to musim prerusit niekedyi na tri mesiace., a cvicim 5krat do tyzdna ale az vecer o 19 az 20., mohol by si mi teda poradit stou stravou a prid,latkami? vopred diki moc., s pozdravom tiez Vlado.
Vlado Zlatoš
Pridané: 06.11.2013, 10:19
Reagovať
Pridané: 06.11.2013, 10:19
Reagovať
Re: Re: Re: Konečne pravda
Ahoj, samozrejme nie je problem ti pomoct akokolvek vycerpavajuce, ale ziadas sluzbu, za ktoru sa plati. Mozes si prestudovat co ponukame a ked sa ti to bude pacit, ozvi sa:

http://jedalny-listok.vladozlatos.com

Potom tu mas este jednu moznost, ta je este komplexnejsia, mozno ta to zaujme tiez:

http://produkty.vladozlatos.com/e-publikacia-zivotosprava.html
kamil.kantor
Pridané: 06.06.2013, 22:07
Reagovať
Pridané: 06.06.2013, 22:07
Reagovať
Re: Re: Konečne pravda
Vlado, myslíš kortizol ako stresový hormón? Nie je pravda, že veľmi silovým cvičením sa ho naopak vylučuje ešte viac?

Vieš mi prosím poradiť nejaké dobré publikácie kde by som sa o tomto probléme dočítal viac? Ďakujem!
Vlado Zlatoš
Pridané: 18.06.2013, 20:29
Reagovať
Pridané: 18.06.2013, 20:29
Reagovať
Re: Re: Re: Konečne pravda
Ano presne ten - stresovy hormon. Pokial cvicenie nepresiahne 60 minut, tak k tomu nedojde, zatial co pri vytrvalostnych cviceniach k tomu zial dochadza az velmi casto. Docitas sa o tom kdekolvek na internete, ale v slovencine to nehladaj...
Pridané: 25.04.2013, 17:22
Reagovať
Pridané: 25.04.2013, 17:22
Reagovať
potrebovala by som pribrať
Ahoj, ja len by som chcela radu, Váš článok som si dopodrobna prečítala, mám presne taký typ postavy a aj moja mamka ho má a naozaj má také trochu oválne bruško ako keby bola tehotná... A ja naozaj nechcem takto dopadnúť... Jem asi trochu viac ako normálny ľudia ale pribrať absolútne neviem... Necvičím, doteraz som necvičila skoro vôbec... Ale naozaj sa bojím že čo si o mne prepána jána pomyslia ľudia, že chcem ešte schudnúť... Mohla by som začať bicyklovať... Podľa Vás by mi to pomohlo alebo si mám nájsť niečo iné? Ďakujem a mám 15 rokov 164 cm a 43 kg... Čo je podľa mňa strašné... Rada by som mala aspoň tých 50 kg...
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.05.2013, 21:26
Reagovať
Pridané: 01.05.2013, 21:26
Reagovať
Re: potrebovala by som pribrať
Zacni vyrazne silovym sposobom posilnovat (kettlebells, crossfit, olympijska tyc) a o zdrave pribratie sa nemusis obavat. Zacni vsak pod dozorom skusenej osoby, aby si najprv zvladla techniku. Bicyklovanie bude pre teba doplnkovy sport pre oddych a relaxaciu.
Pridané: 18.04.2013, 16:30
Reagovať
Pridané: 18.04.2013, 16:30
Reagovať
mam velmi chude ramena
mam presne ten problem ze neviem pribrat s telom som spokojna (uz som sa s tym zmierila) len ramena mam strasne chude a neviem co robit lebo aj ked sa mi podari pribrat tak na brucho a aj to po tyzni cvicenia zmizne potrebovala by som radu ako pribrat na ramena ? aky cvik pouzit ?
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.05.2013, 15:21
Reagovať
Pridané: 01.05.2013, 15:21
Reagovať
Re: mam velmi chude ramena
Pouzi akykolvek cvik na ramena. Myslim, ze na internete ich najdes viac ako dost. A bude rada ze tuk ti zmizne, mas zdravo fungujuci metabolizmus, musis len ho prinutit generovat viac spravnych hormonov a priberies do svalov:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/otvorte-anabolicke-okna-svojho-zdravia.html?answerId=3275
Pridané: 08.04.2013, 12:27
Reagovať
Pridané: 08.04.2013, 12:27
Reagovať
Priberieš
Navštivte stránku http://www.facebook.com/pages/Fitness-v%C5%A1etko-pre-za%C4%8Diato%C4%8Dn%C3%ADkov/593891960638767?ref=stream je tam všetko co potrebujete vediet abys te pribrali schudli alebo poznali treningove plany cviky motivaci, je to vyborná stránka
Pridané: 16.03.2013, 12:59
Reagovať
Pridané: 16.03.2013, 12:59
Reagovať
Ahoj
Ahoj! Mám presne tento typ postavy, môžem zjesť čokoľvek a bez priberania. Zvykla som si jedávať 4-5 krát denne, v čom je zahrnuté aj dosť veľké množstvo ovocia, zeleniny, orieškov, slnečnicových semienok...ale aj veľa veľa sladkostí a obrovské mnžstvo čokolád :D Mám nízky tlak a odpadávala som, preto mi lekárka radila pribrať - začala som ešte viac jedávať a aj pravidelne cvičiť. Cvičím už 4 roky, za prvý rok som pribrala O,5 kg a odvtedy už nič. Dnes mám 20 rokov, výšku 167cm, hmotnosť 47kg. Viete mi ešte niečo poradiť? Ďakujem
Alexandra Jedin
Pridané: 16.07.2013, 00:20
Reagovať
Pridané: 16.07.2013, 00:20
Reagovať
Re: Ahoj
Ahoj mam rovnaku vysku a rovnaku vaho...sice necviim pravidelne...ale pohyb mam..sport mi nevadi....tiez mam problem nabrat vahu...mam 21 rokov a 47 kg....ked som mala 16-17 podarilo sa mi probrat ma 53 kg bola som velmi pokojna a v podstate so nic extra nerobila proste som pribrala....postupom casu nastali stresy skola nabalovalo sa to a schudla som na tuto vahu pomaly som si na to zvykla...no probrat by bolo urcite lepsie a tez aj prejist na dobru zivotospravu tento clanok ma naozaj oslovil len sa bojim ze to nevydrzim
Vlado Zlatoš
Pridané: 18.03.2013, 23:33
Reagovať
Pridané: 18.03.2013, 23:33
Reagovať
Re: Ahoj
Ano vieme: prestan jest sladkosti, pretoze ked dostanes diabetes, rychlost akou zacnes priberat sa ti pacit nebude, ani ti to nepristane.
Pridané: 17.02.2013, 17:38
Reagovať
Pridané: 17.02.2013, 17:38
Reagovať
50kg
zdravím veľmi dobrý článok. ale aj tak potrebujem jednu radu mám 18 rokov a 43kg som dosť malá ... 155 cm postavu mám že vraj celkom fajn až na zadok a stehná ale to je teraz vedľajšie potrebujem čo najrýchlejšie pribrať aspoň 7 kíl aby som mala 50kg no už som zúfalá a neviem ako pribrať. Vopred ďakujem za radu.
Vlado Zlatoš
Pridané: 20.02.2013, 23:13
Reagovať
Pridané: 20.02.2013, 23:13
Reagovať
Re: 50kg
Preco tak velmi je rozhodujuce pre teba to cislo dole na vahe? Je ti jedno ze tych 7kg bude napriklad iba tuk? Ak ano, tak tento clanok nie je pre teba. Jedine ci to odporucam nabrat je svalova hmota. Preco? To by si uz mala vediet nie len z tohto clanku...
Pridané: 03.11.2012, 23:10
Reagovať
Pridané: 03.11.2012, 23:10
Reagovať
Pribrať, pribrať !
ahoj Vladko.Chcela by som ťa poprosiť o radu...článok som si prečítala, no, je tam toho tooooľko veľa......som strašne chudá, môžem zjesť čokoľvek, a nepriberiem...povedala by som že schudnem....ako pribrať v čo najkratšom čase ???????? veľa šudí mi hovorí, že cvičením schudnem ešte viac.....a keď cvičiť, tak aké cviky konkrétne ? chcem naozaj pribrať..veľa veľa ! vopred úprimne ďakujem a prajem veľa úspechov ! :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 07.11.2012, 22:16
Reagovať
Pridané: 07.11.2012, 22:16
Reagovať
Re: Pribrať, pribrať !
Dana v prvom rade som Vlado. V druhom rade ak nemienis citat clanok (je tam toho vela pre teba) tak potom ti niet ani pomoci. Asi ze treba zacat praktizovat rady ktore uvadzam (preto som ich pisal). Ak chces pribrat sami tuk, tieto rady nepotrebujes. Prejedaj sa a mas po starostiach. Ak chces dobre vyzerat a nemat skritu nadvahu, tak citaj a konecne zacni nieco robit namiesto otalania.
Pridané: 03.11.2012, 23:11
Reagovať
Pridané: 03.11.2012, 23:11
Reagovať
Re: Pribrať, pribrať !
zabudla som dodať, že mám 21 rokov, výšku 173 cm..... :)
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Kondicno-silovy trening
Vlado chcel by som sa opytat na moj pripad. Som atletiky tip, dost svalo malo tuku a uz som bol presvedceny ze vynechavat sacharikdy vobec z celeho dna az okrem ranajsich vlociek a zeleniny je spravne ale teraz som na pochybach. Moj trening vyzera tak, ze malokedy som zatvoreny len v posilovni a hodinu s tazkymi vahami. Castejsie absolvujem silovy beh do kopca, alebo polhodinove rozbehanie, bycigel alebo po futbalovom treningu vsekto vo vyssej intenzite a potom idem cvicit lebo rozohriatemu mi to najviac vyhovuje. Ale neviem ako teraz pristupit k strave a sacharidom. Potreboval by som vediet ci je nutne s takymto vydajom prijimat aj sacharidy typu pecivo,ryza,zemiaky alebo staci zelenina. A teda co potom treningu, neviem co je dolezitejsie ci doplnat ten glykogen alebo starat sa o rastovy hormon. Diky dufam, ze mas k tomuto co povedat.
Vlado Zlatoš
Pridané: 02.11.2012, 14:09
Reagovať
Pridané: 02.11.2012, 14:09
Reagovať
Re: Kondicno-silovy trening
Pekne ze dufas Tomas. Nie je to take jednoznacne, pretoze neviem co su tvoje priority a ciele. V kazdom pripade nemusis mat uplne 0 sacharidov vo vyzive, ale mozes si 1-2 denne jedla (napr. z 5-tich) dopriat "zabrzdene" sacharidy. Nemusis (nemal) si ich davat po treningu a cez den ich ucinok bude stacit na to, aby si glykogen doplnil. Aj tak vsak budes musiet experimentovat s mnozstvom.
Pridané: 08.09.2012, 10:14
Reagovať
Pridané: 08.09.2012, 10:14
Reagovať
Potrebujem Pribrat
Caw mam problem s pribratim cvicim doma s jednoruckami a stravujem sa pravidelne a nemozem nabrat ani kilo vazi tak asi 58 kg na vecer a cez noc vychudnem kilo co podla mna neni v poriadku pretoze sa mozem cely den aj prejedat a cez noc vychudnem moze to byt ten rychly metabolizmus alebo mam skusit radsej posilku cvicim uz skoro 2 mesiace a nepribral som ani kilo na vahe co si myslim ze neni v poriadku normalny clovek by mal urcite pribrat nejake kila aspon jahorsie je ze vsade pisu somariny o chudnuti a ten co chce pribrat nemoze pretoze neni an to nic iba jest ak to vobec pomoze diq za radu
Pridané: 12.09.2012, 16:23
Reagovať
Pridané: 12.09.2012, 16:23
Reagovať
Re: Potrebujem Pribrat
Myslel som ze dostanem odpoved za par dni a ne ze budem cakat pomaly tyzden na radu asi sa obratim na ineho odbornika
Lubomir G
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: Potrebujem Pribrat
Citaj clanok a jednotlive prekliky v nom. Myslim, ze uzitocnych a aj pre laika zrozumitelnych informacii je na tomto blogu "habadej" na to, aby si postupne pochopil, co treba robit. Ja mam tiez tento typ postavy, o ktorej pise Vlado v tomto trefnom clanku a tiez som mal dlho nizku vahu, teraz mam cca okolo 80 kg a je to skutocne tak, ze priberanie pri tomto type postavy je velmi pomale. Bud trpezlivy, uprav si stravu a cvic podla tychto rad a vysledky sa dostavia.
Vlado Zlatoš
Pridané: 12.09.2012, 21:46
Reagovať
Pridané: 12.09.2012, 21:46
Reagovať
Re: Re: Potrebujem Pribrat
Tak tento koment povazujem za vrchol drzosti. Nie len ze si nevazis ze blog a informacie v nom su zadarmo, este ma tu znevazujes pred ostatnymi citatelmi len preto, ze ti neodpovedam ihned. Asi to moze mat logicky dovod - zamyslel si sa nad tym vobec? Mozno ked sa opytas ineho dobreho odbornika tiez zistis ze na teba proste nema cas, pretoze ma mnoho prace s platiacimi klientmi. A pokial budes chciet od neho odpovede nacas, budes si musiet jeho cas zaplatit alebo pockat kym sa zlutuje a obetuje svoj drahocenny cas a dobrovolne ti odpise. Takze vela zdaru.
Juraj Ondruška
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
chudnutie a zanesené črevá
ahoj, može nechcene chudnutie,alebo naopak problem s priberanim spôsobovať zanesené zanesené črevo? ak hej, ako ho najlepsie prečistiť? stačí vláknina? dakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2012, 17:24
Reagovať
Pridané: 28.07.2012, 17:24
Reagovať
Re: chudnutie a zanesené črevá
Ako si prisiel na to, ze mas zanesene crevo? Na tuto otazku ti vobec neviem odpovedat, pretoze nepoznam okolnosti o ktorych pises. Samotna vlaknina ti nepomoze, potrebujes budovat aj zdravu crevnu mikrofloru, mat dostatocny pitny rezim a mnozstvo dalsich faktorov, ktore ovplyvnuju zdravie tvojho traviaceho traktu.
Pridané: 24.04.2012, 08:17
Reagovať
Pridané: 24.04.2012, 08:17
Reagovať
Objemovka + CKD
Vlado, co si myslis o klasickych cykloch ako najskor kruta objemovka (kde sa naberie vela hmostnosti aj s tukom) a potom ucinna dieta napr. CKD ?

Inac tiez patrim k tym, ktori maju dilemmu ci ano alebo nie sacharidy po treningu. Vies svoje tvrdenia dolozit nejakymi vedeckymi vyskumami, resp. odkial vlastne tieto informacie mas?
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Objemovka + CKD
Myslim si ze je to hlupost, pretoze tento cyklus je ako s dietami (v podstate to dieta je). Dieta je nieco, co ma kratkodoby efekt a nie optimalny zivotny styl. A co sa tyka literatury, stiahni si moju PhD. pracu (vid sekcia publikacie na temu BCAA), tam najdes bibliograficke zdroje k tejto teme. Pouvazujem ci zdroje nebudem vpisovat aj do clankov, no to je dost zdlhavy proces ale pouvazujem nad tym.
Martin Eden
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
dotaz
Dobry den, pred casom som nasiel na nete tento odkaz, kde sa spomina ten isty starsi pan, ktoreho ste uviedli ako priklad pre starsich ludi.. uvadza sa v tom clanku, ze tento clovek berie velke davky testosteronu.. Vas nazor?
http://magazin.libimseti.cz/pro-muze/8746-sedmdesatilety-deda-ma-telo-jako-dvacetilety
dalsi link v anglictine:
http://www.funportion.com/11676/dr-jeffrey-life-a-70-year-old-bodybuilder/
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: dotaz
Kazdy z nas chce nejakym sposobom dopovat. On dopuje hormony, zrejme velmi dobre vie ako ich aplikovat (rovnako ako vrcholovy sportovci), my "dopujeme" protein, BCAA, optimalnu vyzivu, hlboky spanok, poriadne cvicenie a ine techniky - myslim ze v nasom veku tiez s velmi slusnym vysledkom. Co k tomu viac povedat?
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
ahoj
Cav Vlado, po precitani tohoto clanku kde pises o silovom cviceni ma napadla jedna otazka, ktoru vo svojom okolo dostavam dost casto a neviem na nu odpovedat. Casto sa ma zeny pytaju, ci je silove cvicenie pre ne bezpecne, kedy sa obavaju roznych problemov, ktore vraj silove cvicenia u zien mozu sposobit (naprklad spadnutie maternice a pod...) tak sa ta chcem opytat co je na tomto pravdy, ci naozaj silove cvicenia mozu toto sposobovat, ci sa takeho nicoho treba obavat len pri cviceniach s cinkami alebo aj pri cviceniach s vlastnou hmostnosou... mas nejake cvicenia taktiez s olympiskou tycou, hrozi taketo nieco aj pri cviceniach s nou?... dakujem za odpoved Erik
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: ahoj
To co popisujes je skor bezne v agresivnych sportoch ako je volejbal, hadzana a pod. kde dochadza k neustalim dopadom, skokom a pod. Pri silovom cviceni nic take nehrozi, aspon by nemalo pokial ide o zdraveho cloveka.
Pridané: 27.11.2012, 15:07
Reagovať
Pridané: 27.11.2012, 15:07
Reagovať
Re: Re: ahoj
Nechcem na niekoho utocit, ale spadnutie maternice vobec nesposobuje skakanie a podobne. Sposobuje to dvihanie tazkych predmetov, spytajte sa akehokolvek gynekologa.
Dakujem
Pridané: 12.04.2012, 14:45
Reagovať
Pridané: 12.04.2012, 14:45
Reagovať
po treningu
Doteraz som sa v kazdom casopise o fitness / posilovani docital, ze po treningu je treba jest sacharidy v kombinacii s bielkovinami kvoli doplneniu glykogeny vo svaloch. Je toto podla Teba nevedomost autorov, alebo oblbovanie citatelov, nakolko vo svojom clanku pises, ze 2 hodiny po treningu nejest sacharidy. Preco vlastne nejest tie sacharidy po treningu?
Pridané: 12.04.2012, 19:55
Reagovať
Pridané: 12.04.2012, 19:55
Reagovať
Re: po treningu
Pekny clanok, ktory ma ale trochu demotivoval .. alebo vlastne este viac nakopol :) Mam 195cm a 80kg, zacinal som s 72kg (4roky dozadu), teraz to ide hore fakt po gramoch.

Chcem sa opytat, ked nemam BCAA, ale 80% srvatkovy protein, aky je pre mna po treningu kompromis? kedy si ho mam dat ?
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: po treningu
Ahoj Mope, 80-tka protein ak je koncentrat, tak je vhodne ho pouzivat do cca 45 minut po treningu. Ak ej to izolat, tak ho pouzivaj podobne, ale co najskor prejdi na koncentrat, namiesto izolatu, pripadne na pomaly nocny protein...
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: po treningu
Ahoj, dik za koment. Musis vychadzat z toho, co je tvojim cielom. Ak si vytrvalostny triatlonista a prave si absolvoval 2h trening a odbeho, odbicykloval a odplaval 30km, tak tie sacharidy dost potrebujes presne na doplnenie glykogenu. Ale ak si prave silovo docvicil v telocvicni, neminul si z glykogenu ani za chlp (silova praca = cukor v krvy, ATP vo svaloch) tak naco tlacit sacharidy? Okrem toho je tu zavaznejsi dovod. V momente, ako ti stupne vdaka sacharidom cukor v krvi, zacne sa vyplavovat inzulin. Inzulin je protagonista rastoveho hormonu (nemozu sa vylucovat naraz), ktory ma najsilnejsi anabolicky ucinok v tvojom tele (inzulin je slabucky proti nemu). Co si vyberies mat v krvi po silovom treningu - inzulin alebo rastovy hormon? Myslim, ze odpoved je jasna. Preto sacharidy nepouzivaj po silovom treningu.
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: po treningu
ahoj, cvicim uz dlksiu dobu jedaval som po cviceni gainer potom som sa docital a podozvedal ze lepsie je dat si po cviceni protein ale potom som sa o to zaujimal este viac a dozvedel som sa ze po docviceny objemoveho alebo kondicneho treningu treba doplnit ako prve sacharidy, bcaa, glutamin ,ale urcite nie protein,lebo ked vypijem po treningu protein tak telo si ho aj tak premeni narocnim sposobom na sacharidy ktore potrebuje ihned po nejakej fizickej aktivite.protein tak najskor po dvoch hodinach po treningu . zasoba glykogenu dochadza pri zhruba 45min. kulturistickeho treningum,a po vycerpani glykogenu telo prijima zo 40% glutamin a bcaa.glykogenive zasoby sa najrychlejsie doplnaju 2hodiny po treningu tak .tak mi prosimta skus vyvratit toto o com som momentalne presvedcey ze takto nejako to funguje . lebo tato teoria vobec nesedi s tou ktora je v tomto clanku . dufam ze v tom raz budem mat jasno. dakujem
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: Re: po treningu
Ahoj, obavam sa, ze po kulturistickom treningu nedochadza k ziadnym takymto vyraznym ubytkom glykogenu z pecene, mozno trochu zo svalov. Uvedeny efekt premeny proteinov na sacharidy nie je fyziologicky mozny. Tento postup u chudych ludi moze fungovat, pretoze nemaju tendenciu vyrazne priberat. U ludi so zavalitejsou postavou tento postup povedie k subeznemu nameraniu tukov i svalov, co si nemyslim ze je idealna cesta. V tomto clanku sa vsak zaoberame velmi chudymi ludmi. V kazdom pripade by som odporucil aj tebe aj citatelom, aby si overili svoje vedomosti v praxi. Vyskusaj na 6 a viac mesiacov jeden postup a potom na dalsich 6 mesiacov postup druhy. Mozno aj zapisovanie si pocitov na treningu, meranie dosiahnutych vysledkov a pod. by nebolo na skodu. Ja osobne verim, ze vdaka mnou uvedenemu pocitu i vo veku 31 rokov neustale stagnujem, udrzujem si mnozstvo podkozneho tuku na velkom minime uz dlhe roky zatial co vykon neustale stupa. Pevne verim ze si budem moct najst cas aj na podrobnejsie spracovanie vedeckych informacii, ktore ma k tymto konstatovaniam i praktickym skusenostiam doviedli...
scroll-top