Zdravý veľkonočný koláč
Niektoré zdroje uvádzajú, že maškrtiť na sladkostiach sa dá aj bez ujmy na línii. Radi by sme vám tento fakt potvrdili, ale bohužiaľ vám musíme oznámiť, že opak je pravdou. Ako postupovať pri pečení koláčov tak, aby ste zbytočne nepriberali, alebo dokonca sa poistili voči priberaniu?
Sladkosti od ktorých sa vraj nepriberá
Tvrdenie "sladkosti od ktorých sa nepriberá" je len marketingovým ťahom a zavádzaním neinformovaných ľudí. Nepochybne ste sa s tým už stretli. Sladkosti od ktorých sa nepriberá, však neexistujú. Každá sacharidová (cukrová) energia si vaše tukové zásoby poriadne poistí. Ak si však pochutíte na sladkosti a potom naordinujete intervalový tréning s výdajom energie väčším ako bol príjem, tak nech sa páči.
Existuje však aj ďalšia možnosť ako si nevystielať svoje telo ďalšími tukovými vankúšmi a zároveň uspokojiť chuť na sladké. Pridajte zdravšie ingrediencie do vašich obľúbených múčnikov a možno si to na ich chuti ani len nevšimnete.
Aké ingrediencie vyberať pre zdravší koláč
Úplne najskôr začnite náhradou bielej múky za špaldovú. Špaldová múka sa vyrába hladká aj hrubá a môžete ich navzájom kombinovať. V chuti koláčov rozdiel takmer nepoznáte, zdravotný efekt na telo je však pozitívnejší.
Používajte vajcia od domácich chovateľov. Vaše koláče tak naberú oveľa kvalitnejšiu nutričnú hodnotu. Budú krajšie sfarbené i chutnejšie.
Namiesto klasického oleja, ktorý používate na pečenie skúste kokosový olej. Má výbornú chuť a jeho nutričné hodnoty a kvalita sú nenahraditeľné a bezkonkurenčné.
Ako sladidlo používajte med, alebo trstinový cukor. Samozrejme v obmedzenom množstve. Ak nájdete v tradičnom recepte "pridajte 200g cukru" má to pre vás znamenať "pridajte iba jednu polievkovú lyžičku trstinového cukru, alebo medu". V tomto prípade platí že menej je viac.
Dobrou náhradou je aj prírodné sladidlo stévia avšak u nás ešte nieje úplne oficiálne povolené, kvôli legislatívnym tlakom, pretože sa nedá patentovať ako napríklad umelé sladidlá (ide o biznis). Je to prírodné sladidlo asi 250 násobne sladšie ako cukor a bez kalorickej hodnoty, čiže je vhodné aj pre ľudí s nadváhou. Na dosiahnutie sladkej chute stačí veľmi málo. Okrem toho má nízky glykemický index, čím je vhodná aj pre diabetikov.
Nezabudnite ani na ingrediencie, ktoré vám pomáhajú fyziologicky vyvažovať vedľajšie efekty sacharidových jedál (glykémia). Použite napríklad orechy vlašské, alebo mandle, no ideálne až na záver pečenia ako ozdobu. Inak sa vám zdravé orechy pokazia počas pečenia v trúbe.
Ďalej je vhodná aj škorica, korenie masala a mleté klinčeky. Tieto koreniny majú pridanú hodnotu a pozitívne zdravotné účinky. Obohaťte váš recept o tieto komponenty a váš koláč, alebo torta tým získajú viac aj na výživovej hodnote. Je pravdou, že takýto druh jedla si nedáme kvôli výžive, ale skôr kvôli chuti. Avšak negatívny efekt vieme takto pohodlne a rozumne zmierniť.
Kedy sa sladkostiam vyhýbať
Koláče nikdy nekonzumujte vo večerných hodinách. Skúste si na nich pochutnať ráno, doobeda, alebo okolo olovrantu pred pohybovou aktivitou. Nikdy nie po 18:00, zato večerať a možno aj druhú večeru by ste konzumovať mali.
Nekonzumujte koláče ako dezert hneď po obede (kompletné menu). Nerozumieme odkiaľ sa tento zvyk zobral, ale tomuto modelu sa vyhnite tak ako sa len dá. Koláč, alebo múčnik berte ako regulérny chod jedla, napríklad desiata, alebo raňajky.
Ak sa snažíte zredukovať svoju hmotnosť na takýto druh stravy jednoducho zabudnite, k línii vám nikdy nepomôže. Rozhodne nie, ak sa budete klamať marketingovými sloganmi typu: "Sladkosti od ktorých sa nepriberá".
Sladkosti, torty a výrobky podobného druhu berte ako výnimočnú formu odmeny vo vašej strave a mali by byť znamením nejakých príležitostí, alebo skôr sviatkov. Nikdy nie súčasťou vášho každodenného jedálnička. Určite vám nemusíme pripomínať aké je nepríjemné váľať sa od únavy na gauči po práve skonzumovanom múčniku. Táto situácia vôbec nemusí nastať, ak sa budete držať spomenutých zásad.
S nadchádzajúcimi sviatkami Veľkej noci Vám týmto želáme ich príjemné prežitie a dobrú chuť. Zároveň dobré zdravie a vitálny pocit aj vďaka našim radám. Na záver pripájame recept na ultra vynikajúci koláč. Jeho príprava vám zaberie maximálne 15 minút:
Recept na Mrkovovo orechový koláč
Ingrediencie: 450g strúhanej mrkvy, 280g hladkej špaldovej múky, 220ml kokosového oleja, 4 celé domáce vajcia, 120g vlašských orechov a mandlí (alebo ich pridajte na záver pečenia ako ozdobu na vrch), max. 50g trstinového cukru/medu, vanilkový extrakt, 2 čajové lyžičky jedlej sódy, 2 čajové lyžičky prášku do pečiva, škorica, štipka soli.
Postup: Rúru predhrejeme na 175°C. Vajcia, cukor/med, vanilku a olej dajte osobitne do misky a vymiešajte. Ostatné sypké ingrediencie zmiešajte spolu v druhej miske. Tieto pridávajte postupne do vaječnej zmesi a zamiešajte. Nakoniec pridajte mrkvu a podrvené orechy (tie môžete dať aj na vrch koláča aj po dopečení). Formu na koláč vymažte maslom alebo kokosovým olejom a posypte múkou. Počas pečenie koláč kontrolujte, či je v strede upečený. Dezert je hotový približne za 25 minút.
Dobrú chuť vám želá váš Wellness Team.
Foto: Tina Zlatoš Turnerová
Súvisiace odkazy:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.