Návod ako jesť sladkosti
Niektorí ľudia sladkosti k životu nepotrebujú a i napriek tomu majú problém s hmotnosťou. Potom existujú ľudia ktorí sladkostí zjedia na kilá a nikdy po nich nepriberú. Či ste na sladkostiach závislí alebo nie, mali by ste vedieť ako na vás pôsobia a ako ich použiť tak, aby vám neubližovali.
Sladkosti sú zakázané ovocie
Ak dodržujete výživový štýl alebo diétu ktorá vás obmedzuje (napr. na sladkostiach), s vysokou pravdepodobnosťou to dlho nevydržíte. Je to v ľudskej prirodzenosti že ak nás niečo obmedzuje začneme sa tomu duševne brániť. Čo je horšie, začneme mať zákazu "plnú hlavu" a na zakázané ovocie myslíme čoraz viac.
Preto si dnes v tomto článku vysvetlíme niečo viac o sladkostiach a o tom, ako ich vedieť rozlišovať (úplná katastrofa verzus cesta menšieho zla) a hlavne ako ich použiť tak, aby nám ubližovali čo najmenej.
Potláčanie chute na sladké je nebezpečné
Potláčanie chute na sladké vôbec nie je dobrý nápad. Ak niečo potláčate neznamená to, že sa toho zbavíte. Zbavíte sa toho len dočasne, povrchne. Problém je v tom že to, čo vedome potláčate prechádza do podvedomia a odtiaľ má omnoho väčšiu silu. Potom stále vedome i podvedome myslíte na to, čo ste potlačili. A to je veľmi zlá situácia, pretože sa môžete ľahko stať fanaticky závislí na sladkostiach. Z pracovných skúseností vieme, že je to veľmi bežná situácia a smutné je, že drvivá väčšina žien s týmto problémom bojuje stále dokola.
Aj z tohto dôvodu vás nežiadame, aby ste sladkosti prestali konzumovať. Ale!
Oceňte signály vášho tela
Pocit chute na sladké je signál, ktorý treba vypočuť. Tento signál môže mať fyziologický dôvod alebo jednoducho ide o stravovací zvyk (chuť na jazyku). Vo väčšine prípadov (90%) ide o fyziologický dôvod. V tomto prípade vám vaše telo dáva najavo že sa neprávne stravujete a neustále vám kolíše hladina cukru v krvi. Je to veľmi cenná informácia, pretože ide o dosť veľký metabolický problém. Vtedy prichádzajú stavy ako:
- neovládateľné chute na sladké,
- vlčí hlad,
- bolí vás hlava,
- ste nervózny
- a máte zlé pocity.
Ak máte zlé pocity, nedokážete sa sústrediť a vaša disciplína je úplne oslabená. Jedinú pevnú vôľu, ktorú vtedy prejavíte je tá, že si okamžite niečo sladké kúpite. A začarovaný kruh sa stáva ešte viac začarovaný.
V druhom prípade (10%) konzumujete sladké jedlo preto, že jednoducho ste na sladkú chuť viac orientovaný ako na iné typy chute (kyslé, slané, horké). Lenže v tomto prípade nejde o nutkavú, neodolateľnú až príšerne neovládateľnú chuť na sladké s preľaknutým výrazom v tvári a jedinou myšlienkou v hlave: "kde rýchlo zoženiem nejakú sladkosť!"
Interpretácia chute na sladké
Či už ide o prvý, alebo druhý prípad (fyziologický alebo zvykový), ďalší problém je v tom, ako si tento pocit vysvetlíte. Môžete sa rozhodnúť opäť dvojako. Vyberiete si rozumnú cestu maškrtenia alebo naopak cestu najhoršieho zla. Nič medzi tým totižto neexistuje a to je problém. Teda vlastne existuje a to konkrétne taká, že si dáte skutočné jedlo (bielkoviny, tuky, zeleniny) aspoň 3x za deň - aspoň.
Interpretácie pocitu "mám chuť na sladké" môže preto znamenať všeličo. Tu je priestor pre veľké zlyhania, keď si pod vplyvom tohto signálu sami so sebou dohodnete že: "ide jednoznačne o čokoládu, alebo zmrzlinu alebo idem si rýchlo kúpiť nejakú mega sladkú tyčinku". Lenže ani ponuka zdravých sladkostí nie je vo väčšine prípadov riešením. Ako si teda vyberať sladkosť tak, aby vám čo najmenej ublížila po metabolickej stránke (nehovoriac o tučnote)?
Cukor ako dobrý sluha ale zlý pán
V otázkach fyziologického pôsobenia cukru na naše zdravie sme napísali viac článkov. Je jasné že cukor je jed, ktorý vás pomaly ale isto zabíja. Najdôležitejšie informácie pre svoje rozhodovanie nájdete v článku Prečo nemôžete zjesť mnoho cukru a ďalšie veľmi dôležité súvislosti sa dočítate v článku Sacharidy a ich metabolický efekt. Svoje vedomosti doplňte aj praktickým článkom: Rozdelenie a použitie sacharidov.
Ak budete túžiť po odbornejších informáciách, neváhajte si stiahnuť aj našu mini bezplatnú publikáciu s názvom CUKOR, ktorá je napísaná na základe 121 odborných štúdií.
Dobré sladkosti verzus katastrofálne sladkosti
Najprv začneme s optimálnou výživou. Predpokladajme, že ako náš čitateľ sa už snažíte zdravšie stravovať a viete aj to, čo to znamená. Viete, že zdravá výživa je len tá, ktorá rešpektuje vaše individuálne zvláštnosti a je prispôsobená vašim potrebám. Dúfame že vy sa už žiadnej diéte ani výživovému štýlu neprispôsobujete. Buďte sebecký a vyberajte si len to najvhodnejšie pre vás.
Ak máte optimálne stravovanie zvládnuté, pouvažujte aj nad tým, ako si zdravo osladíte svoj život ak to skutočne potrebujete. Existuje mnoho ľudí, ktorí sladkosti vôbec k životu nepotrebujú. My spolu s Tinkou však patríme k prvej skupine ľudí a aj my máme radi sladké.
Dobré sladkosti sú všetky tie, ktoré majú vďaka rôznym ingredienciám nízky glykemický index, nerozhodia vašu hladinu cukru v krvi a zároveň v sebe majú aj trochu cennejších živín. Dôležité je však aj ich načasovanie, kde je opäť veľký priestor pre chybu. O tom si povieme viac o chvíľu.
Zlé, až katastrofálne sladkosti sú všetky tie, ktoré si bežne kupujete v obchodoch. Ide o všetky tyčinky, cereálie, musly tyčinky, fit tyčinky, kekse, cookies, čokolády a iné skvelé "dobroty" po ktorých siahate vždy keď máte chuť na sladké. Sú ľahko dostupné cenou a dostať ich skoro všade.
Niektorí výrobcovia sa snažia urobiť aj rozumnejšie sladkosti ako napríklad výrobca cereálnych sušienok BEBE. O nich sme napísali jeden celý článok, nakoľko je veľmi dôležité vedieť čo sa skrýva za masívnou reklamou a na čo všetko si treba dávať pozor, aby ste si takýto typ sladkostí mohli vôbec vychutnať. Preto si neváhajte doplniť svoje poznatky o správnom stravovaní aj v tomto článku o BEBE Dobré ráno.
Ako kombinovať katastrofálne sladkosti, aby vám ublížili menej
Ak predsa sa rozhodnete konzumovať nejaké katastrofálne sladkosti, viete aké následky vás čakajú a preberáte za to plnú zodpovednosť, naučte sa nasledovné postupy, ktoré minimalizujú ich negatívny vplyv. Rozdiel v použití a nepoužití týchto techník je ako rozdiel medzi pádom z 2. poschodia a pádom z 12. poschodia. V prvom prípadne máte šancu na prežitie, ale kto by sa chcel opakovane pokúšať či to prežije alebo nie? Uvažujte o tom.
Návod na použitie katastrofálnych sladkostí pre najväčších hazardérov:
- pred ich konzumáciou (alebo hneď po nich) si dajte hrsť orechov (mandle, vlašské orechy), dôvod: orechy spomaľujú vylučovanie obsahu žalúdka a cukor vás tak rýchlo metabolicky neotrávi,
- k orechom si kúpte ešte aj plnotučné zakysané mlieko a pred alebo tesne po konzumácií sladkostí si dajte minimálne 3dl zakysaného mlieka (vhodný je aj: cmar, acidko, kefír), dôvod: rovnako ako orechy aj zakysané mlieko znižuje glykemický index sladkostí a znižuje ich negatívny vplyv na metabolizmus,
- sladkosti nekonzumujte nikdy pred spaním ani 2 hodiny po pohybovej aktivite, dôvod: v prvom prípade síce sladko zaspíte ale budete mať povrchný spánok a zároveň priberiete na tukových zásobách, v druhom prípade (po tréningu) čiastočne zmaríte tréningový efekt ak chcete naberať svalovú hmotu a úplne zmaríte tréningový efekt ak chcete redukovať telesný tuk.
Aké ingrediencie by mali obsahovať zdravšie sladkosti
Chuť na sladké sa dá vyriešiť aj rozumne. Napríklad tento recept ovsených vločiek konzumujeme chronicky celý rok a stále nás neomrzeli. Chuť na sladké však perfektne zvládnete manažovať aj špaldovou krupicou s maslom a medom alebo domácim koláčom či palacinkami zo špaldovej múky.
Existujú však ingrediencie, ktoré by nemali v zdravých sladkostiach chýbať. Ich účinok je veľmi želaný najmä preto, lebo pomáhajú znižovať výsledný glykemický index jedla. V preklade to znamená že pomáhajú spomaliť vylučovanie cukru (alebo sacharidov) do krvi, čo je veľmi želané. Čím je vaša výživa "pomalšia" tým lepšie pre vás. Zdravé sladké jedlo by preto malo obsahovať nasledovné ingrediencie:
- orechy a semiačka (aspoň 2PL na jednu porciu) - ideálne pridať až po dokončení jedla, pretože ak sa pripravuje pod vplyvom tepla (ako napr. koláče) ich výživová hodnota bude znehodnotená
- kokosový olej (aspoň 2ČL na jednu porciu)
- obyčajné maslo (aspoň 1/2PL na jednu porciu)
- jablčnú vlákninu (aspoň 5g na jednu porciu)
- škoricu (aspoň 1/2ČL na jednu porciu)
Všetky uvedené ingrediencie sú chuťovo veľmi atraktívne a okrem toho aj funkčné. A pre tých, ktorý hľadajú aj oveľa funkčnejšiu náhradu sladkostí odporúčame proteínové prípravky. Okrem toho že majú atraktívnu sladkú chuť obsahujú aj veľmi cenné aminokyseliny pre najcennejší majetok vášho tela - svaly. O ich správnom použití sa dočítate v nasledujúcom článku.
Problém proteínových prípravkov nie je v tom, že je to "chémia", ako si to mnohí ľudia z nevedomosti myslia. Ich problém je v umelom sladidle, ktoré má tvoriť sladkú chuť. Okrem toho čím viac je produkt vizuálne i chuťovo atraktívny, tým horšie. Dôvod je ten, že niektoré zahraničné produkty obsahujú aj také látky (sladidlá a farbivá), ktoré sú v iných krajinách zakázané.
Preto lepšie urobíte ak si zvolíte menej atraktívne produkty (chuťovo i vizuálne) ale viete o ich zložení, že sú kóšer. V tomto smere má úplne najlepšie produkty (možno i na celom svete) Dr. Mercola. Tie sú však u nás zatiaľ nedostupné a preto aj my používame slovenskú značku Kompava. Až na niekoľko našich výhrad ide (podľa nás) o jedny z najlepších i najfunkčnejších produktov na našom trhu.
Nemá to vyznieť ako reklama, hoci to tak vyznieva. Je to však fakt. Odporúčame vám len to, čo sami používame. Máme však aj výhrady voči proteínom od spoločnosti Kompava (napr. používanie aspartánu a sójových bielkovín) ale aj tak sú pre nás cestou menšieho zla ako zloženie konkurenčných produktov.
Ak sa pre proteíny rozhodnete vyberajte si také, ktoré obsahujú aminokyseliny a bielkoviny z vajíčka (albumín), z mlieka (viac koncentrát srvátky ako izolát) a z tvarohu (kazeín). Tento proteín si môžete dať aj ako osobitné jedlo spolu s vodou, jogurtom alebo zakysaným mliekom. Pre tých, čo majú prístup k domácim vajíčkam sa oplatí rozmixovať mixérom 3 surové vajíčka spolu 30g proteínu. Výsledné jedlo je lepšie ako MilkShake z fast food reštaurácií nie len po chuťovej stránke.
Video inšpirácia ako zmeniť katastrofálne recepty
Páči sa vám náš článok? Registrujte si náš týždenný newsletter a získajte zadarmo aj elektronickú knihu "STOP racionálnej výžive". viac ... Nedávno sme spolu s Tinkou urobili kompromisný čin. Natočili sme cvičebné DVD, ktoré je doplnené aj o sladké recepty. Tie si však vymysleli zadávatelia projektu, čiže sú z nášho pohľadu úplne katastrofálne. Aby sa to dalo aspoň trochu prežiť, tak sme k týmto receptom odporučili pridať hore uvedené ingrediencie. No a samozrejme ani v tomto prípade nie sú sladkosti "zadarmo". Ak si chcete dopriať niektorú z uvedených katastrofálnych sladkostí, musíte si to poriadne odmakať. Viac inšpirácie v nasledovnom videu:
Želáme vám príjemné maškrtenie, ktoré nebude ohrozovať raketový vzostup vašej lepšej verzii seba samého.
Súvisiace články:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.