Ako vyzerajú nezdravo chudí ľudia
Merateľné veličiny ako napríklad hmotnosť sú síce pekné, ale nič nehovoriace čísla. Ak sa na ne budete koncentrovať za každú cenu (ako meradlo svojho úspechu), môžete si spôsobiť skrytú nadváhu i napriek tomu, že opäť oblečiete konfekčnú veľkosť napr. 34 - 36. Ako je to možné?
Naše telo je ako obal ktorý nás predáva
Ide najmä o ženy, ktoré so svojou postavou takmer nikdy nie sú spokojné. Muži tento problém neriešia tak intenzívne a často, hoci každý muž si želá vyzerať atraktívne, vitálne a v kondícii. Veď napokon aj druhí ľudia nás posudzujú podľa nášho "obalu" (tela), ktorý má "predávať" našu energiu, našu osobnú silu, naše duševné i fyzické kvality a celkové presvedčenie o tom, že mi sme správna voľba na čokoľvek. Napríklad snažíme sa presvedčiť opačné pohlavie o svojich kvalitách, snažíme si získať správneho životného partnera, skvelé zamestnanie, vyšší plat a iné. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa mnohí z nás snažia vyzerať čo najlepšie. A tak je to správne, ale...
S nezdravým schudnutím sa v praxi stretávame príliš často a to estetickým cieľom vôbec nehrá do kariet. Dokonca aj niektorí naši čitatelia to ešte nemajú v hlavách jasné, pretože si všímajú nesprávne veličiny a výsledky. Napríklad ak vám klesne hmotnosť na váhe neznamená to automaticky, že klesli aj zásoby podkožného tuku a tuku medzi orgánmi. Môže sa stať aj presný opak a to strata svalovej hmoty a zvýšenie tukových zásob aj pri nižšej hmotnosti na váhe. Z metabolického hľadiska je táto situácia úplná katastrofa. Je to niečo podobné ako keď ste na mizine (bankrotujete) a nemáte dostatok peňazí. Je to duševne stiesňujúca situácia z neistoty čo bude ďalej. Pričom v oblasti zdravia stačí tak málo aby sa tomu predišlo. Prečo potom stále sledujeme nesprávne výsledky? Sú to média, ktoré určujú nielen hlúpe trendy ale ešte hlúpejšie diéty, ktoré vám majú akože pomáhať?
Konečne som schudla /-dol a mám "svoju" hmotnosť pri ktorej sa cítim najlepšie
Chápeme, že dosiahnuť svoj cieľ vytúženej hmotnosti po náročnom dietovaní je veľmi uspokojivé. Nepochybujeme ani o tom, že sa takto duševne cítite skvele aj šťastne. Ale predstavte si, že by sa zrazu vyparili všetky šaty sveta a vy by ste museli vyjsť von na ulicu úplne nahý. Úplne! Ako by ste sa cítili teraz? Myslíte si že by bolo rozhodujúce aké číslo ste ráno navážili na svojej váhe? Alebo by záležalo na niečom úplne inom? Uvažujte.
Záleží predsa na tom, ako vyzerá naše telo nahé. V tejto situácii len malo ľudí by bolo schopných bez zábran a v duševnej pohode kráčať po uliciach. Budete patriť k týmto ľuďom aj po tom, ako ste dosiahli svoj vytúžený hmotnostný ciel hlúpym dietovaním? Stále by ste sa cítili takto najlepšie?
Preto sa často stáva, že ľudia dosiahnu svoju vytúženú hmotnosť, ale pri pohľade do zrkadla nie sú spokojní. Je to preto, že majú príšerne málo svalovej hmoty a čím hlúpejšia diéta, tým viac jej strácajú a o to horšie vyzerá ich postava aj pri nízkej telesnej hmotnosti. Ba čo horšie, ešte ťažšie sa im bude tento priepastný stav meniť k lepšiemu. Nechcite patriť k tejto skupine "stratených" ľudí. Preto budú pre nás odteraz dôležité úplne iné parametre. Aké telesné parametre by ste mali začať na sebe odteraz sledovať:
- telesné obvodové miery (hrudník, pás, boky, stehná, lýtka, biceps, krk),
- kontrolnú fotografiu v spodnej bielizni (fotografia s dátumom, voči ktorej sa za uplynulé obdobie porovnávate na základe opakovaného fotografovania svojej postavy na tom istom mieste, v rovnaký čas a vždy iba v spodnej bielizni),
- v prípade, že máte špeciálnu váhu (InBody, BodyStat, Viscan, iné) aj výsledok množstva (%) svalovej hmoty, čo je najcennejší údaj aký sa o sebe môžete dozvedieť.
Zradná psychika riešenia nadváhy a obezity (komfortná zóna)
Psychológia riešenia problematiky zdravia, výživy, nadváhy, obezity a iných problémov je veľmi zradná. Pokiaľ sa nestane nejaký negatívny bod zlomu (napr. oznam o chorobe, prekročenie hmotnosti za hranicu tolerancie, nepríjemná narážka cudzieho človeka a iné), tak pokojne človek zotrváva aj roky vo svojom stereotype. Tento stereotyp sa nazýva komfortná zóna.
Začína to tak, že sa snažíte najprv hľadať jednoduché riešenia a skratky. To vždy vedie k pokusom a omylom, ktoré sú viac či menej frustrujúce a tak skutočné riešenia odkladáte až na neskoršie obdobia. Keďže negatívna zmena bola veľmi postupná, len málo kto z nás je schopný diagnostikovať sám seba a sebareflexne vyhodnotiť že situáciu treba vyriešiť hneď. Napríklad aj za pomoci skutočných odborníkov. Kruh problémov sa tak uzatvára dovtedy, kým si jedného dňa poviete: "mám toho plné zuby, prestanem hľadať skratky a vyriešim to skutočne raz a navždy". Ak dôjde k tomuto bodu zlomu, tak vám srdečne gratulujeme, v prípade potreby sme tu pre vás.
Aké situácie vám signalizujú že nastal čas urobiť radikálnu zmenu
Situácie môžu byť rôzneho druhu. Od fyzických (napr. estetické parametre) až po tie psychické (ľahké duševné depresie). Tak napríklad vás môže dlhodobo trápiť situácia, že už nemôžete robiť veci, ktoré ste robili keď vaša hmotnosť bola v poriadku. Alebo napríklad tempo vášho osobného napredovania (smerom k lepšej verzii seba samého) je veľmi nízke, pričom máte veľkú chuť toho tak veľa stihnúť. Bohužiaľ nejde to, chýba energia i vitalita.
Prejavy častej fyzickej vyčerpanosti a silné pocity únavy vám nedovoľujú napredovať podľa predstáv v rôznych oblastiach. Potom je tu aj dôležitá stránka spomínanej estetiky. Ďalším dobrým signálom sú aj úvahy typu: "či svoj problém nemám konzultovať s lekárom a či nebolo dobré začať brať nejaké lieky?". Popravde, toto je už signál s názvom: "konečná".
Toto všetko sa stáva uzavretým kruhom rôznych problémov a nespokojnosti, v ktorej nie je úplne jasné, čo bolo príčinou a čo následkom tohto stavu. A tak prešľapujete na mieste niekoľko rokov bez skutočného riešenia, pretože ste doteraz hľadali len skratky v rámci svojho stereotypu, ktoré nikdy aj tak nič nevyriešia. A verte nám, v tomto smere žiadne skratky neexistujú.
Prečo môže byť niekto chudý aj keď konzumuje "hlúposti"
Niekedy sa stretávame aj z názormi, že niektorí z nás môžu robiť čo chcú a nikdy nepriberú. Áno, je to pravda a týmto ľuďom sa dá závidieť schopnosť zjesť čokoľvek a kedykoľvek bez obáv z priberania. Ide o relatívne malú skupinu ľudí, ktorí majú asketický typ veľmi štíhlej postavy (ektomorf), ktorá má rýchly metabolický obrat. To má za následok aj ťažšie naberanie svalovej hmoty, čo je na druhej strane omnoho väčší problém. Vo väčšine prípadov ide najmä o mužov, hoci nájdu sa samozrejme aj ženy.
Problém u týchto ľudí nastáva až po 30-tke a neskôr, kedy činnosť dôležitých hormónov začína klesať najmä v prípade, ak sú pohybovo dlhodobo neaktívny. Priberanie ktoré nasleduje sa koncentruje iba do oblasti pása a brucha (tzv. brucho pavúka). Títo ľudia nikdy nepriberajú rovnomerne do celého tela tak, ako je to u ľudí s zavalitejším typom postavy (endomorf). To je síce pozitívna správa ale automaticky to neznamená, že vďaka svojej štíhlosti sú títo ľudia zdraví a v kondícii. Ak nešportujú tak nie sú ani zdraví, ani v kondícii. Ako je potom možné, že títo ľudia môžu mať dokonca aj kocky na bruchu?
Je to paradox, ale je to možné. Štíhli ľudia (najmä do 30-tky) môžu mať "kocky" na bruchu, pričom vôbec nemusia cvičiť a dokonca sa nemusia ani vôbec zdravo stravovať. Takúto výhodu by prijala hociktorá žena zvlášť potom, ako skonzumovala tabličku čokolády z depresie, zlej nálady, či len tak z rozmarnosti. To teda vyvracia tradičnú teóriu o tom, že príjem a výdaj energie je v otázkach priberania či chudnutia rozhodujúci. Nie je rozhodujúci a nikdy ani nebol. Zapamätajte si, že príjem a výdaj energie je len čisto tabuľkový údaj, ktorý nerozhoduje vôbec o ničom. Čo teda rozhoduje najviac?
Prečo o všetkom rozhoduje to, čo vám práve koluje v žilách
Perfektným príkladom, na základe ktorého pochopíte o čo ide, sú tradičné "polystyrénové" chlebíčky. Tie vraj majú ženám pomáhať pri chudnutí. Chlap by také niečo do úst asi nedal, teda myslíme si to. Takéto chlebíčky z pufovanej ryže vám dodajú veľmi málo energie (cca 1500 kJ / 360 kcal na 100g), čo znamená, že by ste po ich konzumácii mali chudnúť, ak celkový denný výdaj (ďalším pohybom) prevýši celkový príjem energie (jedlom). Tu začína aj končí táto krásna teória, pretože pufovaná ryža je z fyziologického hľadiska ULTRA vysoko glykemické jedlo. To znamená, že rozdiel medzi takou tradičnou horalkou (100g) a pufovaným polystyréom (100g) nie je vôbec žiaden. Rovnako rýchlo a nevhodne vám zvýšia hladinu cukru v krvi, čo bude mať za následok závažné metabolické problémy. Zvýši sa hladina cukru v krvi a následne vyplaví inzulín, čo z dlhodobého hľadiska vedie k metabolickým ochoreniam. Tam sa teória energie výdaju a príjmu úplne končí. Rozdiel však medzi polystyrénom a horalkou je v tom, že horalka má viac energie a "zašpiní" vaše črevá vďaka svojmu "unikátnemu" zloženiu (rastlinný tuk, cukor a ďalšie srandy). Po fyziologickej stránke však spôsobia obe úplne rovnakú katastrofu.
Na druhej strane je tu obrovská konzumácia energie zo zdravých tukov, ktorá ďaleko prevyšuje váš pravdepodobný výdaj energie. Paradoxom je, že v tomto prípade nestučniete. Hlavne tuky patria k potravinám s nízkym glykemickým indexom, ktoré výrazne pozitívne ovplyvňujú to, aké hormóny budú práve kolovať vo vašej krvi. A v tom je ten zásadný rozdiel. Ak sa vám to nezdá, tak vám to povieme na vlastnom príklade.
Moja osobná spotreba tukov sa pohybuje okolo 200 gramov za deň (!). Začína sa to každodennou konzumáciou panenského kokosového oleja, pokračuje rybím tukom v tekutej forme, obrovským množstvom panenského olivového oleja, domácimi vajcami (žĺtka), orechami i semenami na kvantá a končí sa to obyčajným maslom. To znamená, že len z tukov za deň skonzumujem okolo 7600 kJ (cca 1815 kcal), čo by bola viac ako polovica príjmu odporúčanej energie za deň pre dospelého muža (11.000 kJ). Nepočítam ďalší príjem bielkovín (cca 180g = 3060 kJ) a sacharidov v ktorých rátam aj zeleninu (cca 200g = 3380 kJ), ktoré zvýšia môj energetický príjem ďaleko nad odporúčané množstvo (spolu 14.040 kJ). Ak by teória o príjme a výdaji energie bola pravdivá, mal by som dávno obezitu, nemohol by som mať žili na bruchu a 6% telesného tuku. Okrem toho by som nemohol ani realizovať také fyzické výkony, aké som schopný robiť aj dnes vo veku 30 rokov (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8).
Aby ste pochopili ďalšie veľmi dôležité súvislosti, odporúčame vám prečítať si nasledovný článok o hormónoch, ktoré rozhodujú o všetkom ďaleko viac ako všetky doterajšie teórie s akými ste sa mohli stretnúť.
Nasleduje sumár najcennejších myšlienok, ktoré si z tohto článku odnášate:
- schudnúť na "svoju" váhu neznamená, že vaša postava bude pekne vyzerať (chudá tučnota)
- existujú skryté formy nadváhy a obezity, ku ktorým sa dopracujete hlúpym dietovaním
- smerodajné v otázkach zdravého chudnutia sú obvodové telesné miery a fotka v spodnej bielizni
- počítanie energie (príjem vs. výdaj) je teoretický i praktický omyl
- chudí ľudia môžu mať pokojne "kocky" na bruchu hoci necvičia a konzumujú nezdravé potraviny až do 30-teho roku života (kedy im dôležitá hormonálna činnosť výrazne oslabne)
- nízko glykemické potraviny sú pre vaše ciele i zdravie najviac prospešné
- zdravé tuky vo výžive sú veľmi užitočné v otázkach trvalého schudnutia
Na ceste k trvalému schudnutiu nehľadajte skratky ale reálne riešenia. K tomuto cieľu vám držíme veľmi palce. Začnite pracovať na lepšej verzii seba samého ešte dnes.
Súvisiace články a odkazy:
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Mám 14 rokov a patrím medzi tých málo ľudí s rýchlim metabolizmom. Chcela by som pribrať ale mi to nejde. Mám rozdelený čas kedy jesť ale stále som hladná. Svoj hlad niak neutíšim. Aj ho mám rozdelený na tuky, cukry, bielkoviny...Cvičím už od detstva či už gymnastika, judo, tanec, tenis, futbal, plávanie, lyžovanie, chodím behať (venujem sa ešte veľa športom) ale nehovorím že to všetko robím pravidelne. Nič takého nerobím iba si občas zacvičím takže dá sa povedať že na sebe niak nemakám. Cvičím vlastnou hmotnosťou. Keď už tak si skočím do posilky. Mám aj kocky na bruchu, bicepsi, svaly. Všimla som si že som pribrala ale stále je to málo.