Krupica špaldová (video recept)
Klasická pšenica je potravina, ktorá sa na našich stoloch objavuje už po tisíce rokov. Pšenica má tri základné druhy a medzi tie najcennejšie patrí pšenica špaldová (Triticum spelta). Dnes si názorne ukážeme ako zo špaldovej krupice pripraviť chutné jedlo.
Špaldová múka je lepšia ako klasická pšenica
Dôvodov, prečo je to tak, je viacero. Napríklad v porovnaní s klasickou pšenicou (Triticum aestivum), alebo pšenicou durum (Triticum durum), má najnižší obsah rastlinnej bielkoviny glutén (lepok). Na glutén je čoraz viac ľudí v dnešnej dobe alergických, pretože vo veľkom množstve oslabuje imunitu a poškodzuje sliznicu tenkého čreva (vzniká porucha vstrebávania živín).
Najvážnejšia forma autoimunitného ochorenia je celiakia (a jej rôzne formy), kde je nutné úplne zo stravy vylúčiť akúkoľvek pšenicu aj raž ako hlavné alergény. V tých vyšších štádiách ochorenia je nutné vylúčiť aj ďalšie druhy obilnín. Aj to je dôvod prečo rastlinné zdroje bielkovín nie sú pre ľudské telo úplne ideálne vo veľkých množstvách. To ale platí aj pre špaldovú múku, pretože keď je raz energetický príjem zo sacharidov príliš vysoký, tak je to pre metabolizmus veľmi nepríjemný stav. Špaldovú múku však považujeme za cestu menšieho zla v porovnaní s úplnou katastrofou.
Špaldová múka (Triticum spelta) je preto vďačnejší druh pšenice. Je chuťovo výraznejšia ako klasické múky a má trochu orieškovú chuť. Dnes si názorne ukážeme ako si pripraviť špaldovú krupicu, ktorú sme nazvali Krupica Halena.
Postup prípravy špaldovej krupice - (hotovo do 10 minút)
- do 3 dl vriacej vody pridajte:
- 5 lyžíc kozieho sušeného nápoja v prášku (toho pravého, nie "kukuričného"), 5 lyžíc špaldovej krupice a 1/2 čajovej lyžičky škorice na každé 3 dl vody
- rozmixujete s mixérom a miešajte na stiahnutom ohni až do zhustnutia
- na jednu porciu použite asi 150g uvarenej zmesi krupice
- porciu ozdobte 10g obyčajného masla, v horúcej vode opláchnutými hrozienkami, orechmi, ľanovými semiačkami a v prípade silnej potreby po sladkostiach aj trochou medu
Nasledovný video návod sme pripravovali už pred viac ako 3 rokmi, no aktuálne je do dnes:
Fyziologická charakteristika pokrmu (+ použitie):
- Vplyv na žalúdok: pokrm s dlhší účinkom zasýtenia (80 - 100 minút)
- Vplyv na krv: stredný až nižší glykemický index (GI)
- Orientačný pomer živín: bielkoviny 30%, vysoko koncentrované sacharidy 50%, z toho cukry 10%, nízko koncentrované sacharidy 0%, tuky 10%
- Ideálna doba použitia: na raňajky, desiatu, olovrant alebo 90 minút pred tréningom, prípadne 90 minút po vyčerpávajúcom vytrvalostnom tréningu na dobytie zásob energie (glykogénu) vo svaloch a v pečeni (vhodné iba pre profi športovcov)
- Nevhodná doba použitia: na večeru alebo pred spaním, najmä pre tých čo si potrebujú udržať ideálnu hmotnosť, ľudia s nadváhou a obezitou môžu krupicu konzumovať 1x za deň + pozor na ďalší príjem sacharidov
Dobrú novoročnú chuť želajú Vlado, Tina a malá Amelia (Wellness TEAM)
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.