Krvné skupiny, fakt či fikcia?
Ako vznikli krvné skupiny? Prečo sú medzi jednotlivými krvnými skupinami také veľké rozdiely a čo to pre nás znamená? Stojí vôbec za to uvažovať nad úpravou výživy podľa krvnej skupiny? Na tieto a ďalšie otázky si pokúsime odpovedať v nasledovnom článku.
Ako vznikali krvné skupiny
Južná Afrika je miesto vzniku súčasného človeka asi od roku 100 000 p.n.l. Pôvodná ľudská populácia s krvnou skupinou O o počte asi 10 000 ľudí okolo roku 71 000 p.n.l. po katastrofickom výbuchu sopky Toba na Sumatre skoro úplne vymrela. Zo skupiny asi 1 000 až 2 000 ľudí, ktorí prežili, vzniklo celé ľudstvo (tzv. prvý Adam). Asi od roku 50 000 pr.n.l. začína posledná expanzia ľudí a krvných skupín z Afriky do celého sveta.
Zmeny krvných skupín sa diali prevažne za posledných 10 000 rokov a krvnú skupinu O mali ľudia, ktorí jedli rovnakú mäsitú stravu a vdychovali rovnaké mikroorganizmy. Zvýšenie počtu ľudí v poľnohospodárskej civilizácii a migrácia 10 - 15 členných ľudských skupín sa odrazili vo vytvorení krvných skupín A a B za posledných asi 10 000 rokov.
Začiatky vývoja a tvorba krvných skupín sa teda diala desaťtisíce rokov v rôznych obdobiach vývoja a spôsobu života ľudstva. Tento život zanechal stopy v genetickom kóde človeka a prvé obdobie začalo asi 50 000 rokov pr.n.l., kedy sa človek dostal na vrchol potravinového reťazca - vznikla krvná skupina O.
Druhé obdobie začalo okolo roku 20 000 rokov pr.n.l. kde človek - lovec a zberač sa mení na poľnohospodár a objavuje sa krvná skupina A.
Tretie obdobie sa začalo okolo 10 000 rokov pr.n.l. kedy skupina O a skupina A splývajú počas migrácie z africkej domoviny do Európy, Ázie a do Ameriky a u časti ľudstva vzniká krvná skupina B.
Štvrté obdobie, niekedy na začiatku nášho letopočtu, pri miešaní jednotlivých krvných skupín vzniká krvná skupina AB.
Genetický kód krvnej skupiny bol tvorený dávnou históriou ľudstva a bol evolučne ovplyvňovaný spôsobom života človeka v jednotlivých obdobiach vývoja.
Aká je súvislosť medzi imunitou, krvnými skupinami a našou potravou?
V krvnom riečisku je centrum imunity, ktorá je vyzbrojená špeciálnymi "bojovníkmi" zvanými lymfocity (biele krvinky). Tieto udržujú poriadok v organizme a jeho obranyschopnosť. Krvná skupina je súčasťou imunitnému systému organizmu, ktorý rozhoduje, kto je priateľ a kto je nepriateľ. Imunitný systém kontroluje vírusy, baktérie, infekcie, vplyv chemikálií a stresu i celého spektra votrelcov, ktorí by mohli ohroziť imunitný systém a tým aj život človeka.
Imunitný systém pracuje tak, že rozpoznáva látky vlastného tela a ničí cudzie látky. Bez tejto funkcie by mohol omylom napadnúť vlastné tkanivá či orgány, alebo by dovolil nebezpečným organizmom prístup do životne dôležitých oblastí organizmu.
Ako reagujú imunitní "bojovníci" na všetko, čo vstúpi do tráviaceho traktu a krvného riečiska?
Všetky látky, ktoré vstúpia do organizmu, sú v tráviacom trakte a v krvnom riečisku podrobené kontrole imunitných bojovníkov. Počas kontroly môžu nastať len tri reakcie imunitného systému:
- reakcia na priateľa, ktorý je vysoko vítaným hosťom,
- neutrálna reakcia voči akceptovanému hosťovi,
- reakcia, pri ktorej je nepriateľ rýchlo zlikvidovaný.
Na zistenie, či je látka cudzia, príroda vyzbrojila imunitný systém chemickými značkami, ktoré nazývame antigénmi a nachádzajú sa na povrchu všetkých buniek. Každá forma života od najjednoduchších vírusov až po ľudí má jedinečný antigén - niečo ako odtlačky prstov. Ak sa v organizme objaví nepriateľský antigén, imunitný systém začne okamžite tvoriť protilátky na jeho zneškodnenie. Tieto látky fungujú tak, že keď sa naviažu na antigén nepriateľa a urobia ho lepkavým (aglutinujú ho), ten sa zlepí s ďalšími nepriateľskými látkami, čím spolu spútaním vytvoria neškodný zhluk, s ktorým si organizmus veľmi ľahko poradí a vylúči ho z tela von.
Imunitný systém sa správa podobne aj k potrave. Potrava vstupuje do krvi po jej natrávení. Každá potravina obsahuje špecifický typ lektínu. Lektíny sú rôznorodé bielkoviny, majú tiež aglutinačnú (lepivú) funkciu, ktorá čiastočne ovplyvňuje našu krv.
Ak konzumujeme potraviny, nezlučiteľné s antigénom našej krvnej skupiny, nebezpečné lektíny tejto potravy môžu napádať rôzne orgány tela (obličky, pečeň, mozog, žalúdok a iné orgány) a začnú aglutinovať (lepiť) bunky v tejto oblasti.
Tento proces má magnetický efekt na ďalšie bunky vlastného tela v tejto oblasti. Tieto vlastné bunky sa tiež stávajú cieľom deštrukcie vlastného imunitného systému, ako keby boli cudzími votrelcami. Toto dráždenie môže zapríčiniť rôzne ľahké až vážnejšie ochorenia - od dráždenia čriev, pečene až po rakovinu.
Asi 95% nevhodných lektínov, ktoré sa vstrebajú z našej stravy, sa z organizmu odstráni cez tráviaci trakt. Len asi 5% prenikne do krvného riečiska, kde svojou lepivou schopnosťou spôsobujú komplikácie. Čím viac má človek oslabený imunitný systém, tým viac škodlivých lektínov sa dostane do krvného riečiska a spôsobuje tam problémy.
Lektíny sa nachádzajú v každej potrave. Veľa škody lektíny spôsobia už v tráviacom trakte, kde môžu spôsobiť zápaly sliznice čreva, alergie na potraviny a iné. Dôležité je vyhnúť sa lektínom, ktoré majú lepivý efekt na bunky, o čom rozhoduje iba krvná skupina a jej kód.
Ten istý typ potravy môže byť teda nevhodný pre jednu krvnú skupinu a naopak, môže byť prospešný pre inú krvnú skupinu. Takto namáhané bunky sa rýchlejšie opotrebujú, stávajú sa zároveň aj cieľom deštrukcie pre vlastný imunitný systém, rýchlejšie starnú a to sa odráža aj na kvalite zdravia celého organizmu.
Každý imunitný systém má svoju kapacitu - množstvo "vojakov" pripravených na boj s votrelcami. Vedci nedávno zistili, že celých 80% imunitného systému žije v tráviacom trakte. Ten reprezentuje najväčšiu plochu v ľudskom tele - viac ako 200 metrov štvorcových. Imunitný systém sa skladá sa okrem iného zo sto biliónov baktérií, čo je desať krát viac, ako množstvo všetkých buniek v celom tele. Niektoré z týchto baktérií sú známe ako "dobré" a niektoré ako "zlé". Ideálny pomer je 85 : 15 v prospech dobrých baktérií, čo sa stáva kritickým faktorom pre udržanie si optimálneho zdravia.
Čím je imunitný systém viac namáhaný, tým mu zostáva menej kapacity na vyrovnávanie sa s ďalšími nepriaznivými vplyvmi okolia. Udržať si optimálne zdravie znamená starať sa o zdravie tráviacej sústavy. Toľko z pohľadu zdravia a krvných skupín.
Čo komplikujete vášmu imunitnému "vojsku" jeho funkcie:
• nadmerné a časté používanie antibiotík,
• potrava, nevhodná pre vašu krvnú skupinu,
• zle kombinovaná a nutrične nevyvážená výživa,
• baktérie, vírusy,
• znečistené prostredie, chemické a toxické látky,
• dlhodobý najmä psychický stres, negatívne emócie,
• nedostatok spánku,
• nedostatok vlákniny,
• drogy, alkohol, cigarety,
• jednoduchý cukor,
• rôzne druhy žiarenia a iné.
Výsledkom oslabeného imunitného systému je zvýšený výskyt opakovaných či chronických infekčných chorôb i onkologických ochorení. V civilizovaných krajinách je každý rok diagnostikovaných asi 940-tisíc nových prípadov rakoviny hrubého čreva, asi 500 000 ľudí na ňu zomrie. Občania Slovenskej republiky a Českej republiky si udržujú v úmrtnosti na toto onkologické ochorenie prvenstvo v Európskej únii. V roku 2006 bolo zaznamenaných v SR 2 961 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka, čím sa stalo druhým najčastejším onkologickým ochorením v SR ihneď po rakovine kože. Toľko z pohľadu nepekných faktov a štatistických informácii.
Čím Vaša imunita získava na sile:
- konzumovaním potravy, ktorá má čo najmenej lektínov, nevhodných pre vašu krvnú skupinu,
- otužovaním (voda, vzduch, sauna, kryokomora, iné),
- dostatok pohybu silového i kondičného charakteru (minimálne 5 hodín za týždeň)
- konzumáciou vlákniny (vláknina, otruby, zelenina), ktorá pomáha namnožiť správnu črevnú kultúru (ide o prebiotikum pre probiotické kultúry)
- pomocou antioxidantov, vitamínov a minerálov (C, A, E, zinku, selénu, Q10 a iných),
- konzumovaním rôznych doplnkov výživy na podporu imunity (echinacea, ženšen, betaglukány z hríbov a iných doplnkov)
- správnym životným štýlom, ktorého motto znie: chcem byť lepšou verziou samého seba.
Ak poznáte svoju krvnú skupinu, stiahnite si našu praktickú príručku "do vačku", ktorá obsahuje praktický zoznam potravín pre vašu krvnú skupinu a zmestí sa vám aj do peňaženky:
PZN: niektoré odporúčané potraviny (ako napr. sójové) síce vyhovujú imunitnému systému danej krvnej skupiny, ale nevyhovujú novým poznatkom o vplyve týchto potravín na celkové zdravie človeka. Preto okrem fermentovanej sóje nepoužívajte žiadne sójové výrobky vo svojej výžive. Pre viac súvislostí vám odporúčame si naštudovať nasledový článok.
Použitá literatúra:
1. Uhlíř, Martin: Jak sme se stali lidmi, Nakladatelství Dokožán, Praha 2007, 318 s.
2. Moalem, Sharon: Zdraví zabíji, Nakladatelství Dokožán, Praha 2008, 249 s.
3. Gladwell, Malcolm: Bod zlomu, Nakladatelství Dokožán, Praha 2007, 255 s.
4. D'Adamo, Peter J.: Správny spôsob výživy podľa krvnej skupiny, California fitness (Slovakia) 1998, 329 s.
5. Tracy, Brian: Vytvorte si svoju vlastnú budúcnosť, Easton Books Bratislava 2006, 235 s.
6. Carr, Geoffrey: Príbeh človeka z pohľadu vedy I. a II., Domino fórum 2006 číslo 4.
7. Grasgruber, Pavel: Polokelní Adama a Evy I., II., III., IV., V., National Geographic 2008,
8. Fořt, Petr: Co jíme a pijeme, Olympia Praha 2003, 246 s.
9. Tlaskalová-Hogenová, Střevní imunitní systém a komensální bakterie, Medical Tribune 11/2008
10. Zlatoš, Vlado: STOP racionálnej výžive, 2009, 82 s.
UPOZORNENIE z dňa 5.6.2013. Vzhľadom na možnú nesprávnu interpretáciu o použití výživového princípu podľa krvných skupín, je veľmi dôležité preštudovať si nasledovný článok, ktorý vám pomôže zaradiť tento princíp do vašej životosprávy a priradiť stravovaniu podľa krvných skupín tu správnu PRIORITU.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Chcel by som sa Vás spýtať, či podľa Vás časté darcovstvo krvi môže spôsobovať zdravotné komplikácie. Stretol som sa už s názorom, že nevýhodou príliš častého darcovstva krvi je rýchle krvácanie pri poraneniach, dokonca som počul, že môže mať za následok Parkinson. Inde som zasa čítal o výhodách, že telo naberá na imunite, lepšie sa vysporadúva pri veľkých stratách krvi. Aký je Váš názor?