Je hladovka na niečo užitočná?
Už niekoľkokrát sme od vás dostali otázku ohľadom hladovky, jej významu i o tom, ako na to. Má však hladovka nejaký význam pre naše zdravie? Čo môžete v stave hladu od seba očakávať a čo sa vo vašom tele deje keď práve hladujete? Môže byť hladovka zdravotné riziková alebo naopak?
Hladovanie, pôst a zdravie
Hladovka je zaujímavá téma, ktorá v sebe nosí rôzne rozpory a nejasnosti. Ako pri všetkom aj v otázkach hladovania sa nájdu dva hlavné tábory: zástancovia a odporcovia. Potom je tu veľká skupina ľudí, ktorí hladovku nikdy nevyskúšali, nevedia o nej nič a tak si o nej urobia svoj vlastný názor až potom, ako im osud do cesty "prihrá" nejakú informáciu o hladovke. Pridajú sa k tomu "táboru", ktorý poskytne presvedčivejšie informácie.
O hladovke sa často tvrdí, že naše telo ozdravuje, zbavuje ho vraj toxínov a mnohí ľudia sa vďaka hladovke (výnimočne) aj vyliečili z ťažkých ochorení (rakovina a pod). Poďme sa však najprv pozrieť na to, čo o hladovke hovoria zástancovia i jej odporcovia.
O čom má byť hladovka podľa zástancov
Kvasenie, hnitie a iné biologicky neželané procesy. To sú vraj procesy v našich črevách, ktoré spôsobujú najmä živočíšne potravy (mäso, vajcia, syry, iné). Konzumácia týchto potravín vraj v našom tele spúšťa tvorbu jedov, ktoré nás okrádajú o zdravie, o imunitu, o peknú pokožku a dokonca aj o estetickú postavu. Áno aj s otázkou nadváhy, chudnutia a zbavovania sa "toxínov" súvisia očistné hladovky.
Toxíny, jedy, hlieny a ešte raz toxíny, za to všetko môžu živočíšne potraviny. Vraj stačí nechať na slnku surové vajce a za pár hodín ten brutálny zápach vraj až uvidíte. Pravda je taká, že všetko čo je živé podlieha veľmi rýchlym procesom kazenia sa. To predsa poznali už naši starí rodičia a čo sa vypestovalo / vyrobilo, sa muselo rýchlo spotrebovať, inak sa to pokazilo. Aj autora tejto myšlienky keď necháme na slnku dostatočne dlho (napr. pripútaného o zem za trest že trúsi takéto hlúposti), bude smrdieť na míle ďaleko a rýchlo sa rozloží. A hoci alternatívna medicína je nám bližšia ako tá klasicky ortodoxná, niekedy sa to však so zastrašovacími metódami výrazne preháňa.
Najčastejšie je však hladovka spojená s vierou a náboženskými rituálmi (pôsty). Na tom nie je nič zlé, pretože hladovka samotná môže slúžiť aj na tréning sebadisciplíny i pevnej vôle. Kto vyskúšal vie o čom hovoríme. Na druhej strane možno ešte častejšie ako s náboženským pôstom je hladovka spojená s otázkou chudnutia. Poďme sa však pozrieť aj na druhú stranu tábora, ktorý má na hladovku iný názor.
Čo o hladovke hovoria jej odporcovia
Lekárska obec je úplne proti hladovke. Klasická medicína ani odborná literatúra neuznáva žiadnu hladovku, pretože sa vraj v tele zapájajú mnohé záchranné mechanizmy v čase, keď sa preruší príjem energie (potravy). Vraj sa spomaľuje metabolizmus, telo začne hospodáriť s energiou a dôležitými látkami, ktoré by sa za iných okolností vylučovali ďalej (hormóny a iné). Hladovka vraj ohrozuje život, čo platí najmä u ľudí, ktorí majú zdravotné problémy, ako je napríklad diabetes závislý od inzulínu.
Telo vraj začne v čase hladovky spaľovať vlastné svalové bielkoviny (aminokyseliny), čiže nastáva neželaný metabolický proces s názvom katabolizmus. Je to presne opak anabolizmu, kedy má organizmus dostatok živín na to, aby staval nové a opravoval poškodené tkanivá a najmä svaly. Ak ste náš pravidelný čitateľ viete, že vitálne svaly sú pre plnohodnotný život i zdravie nesmierne dôležité - ALE.
Ak by ste chceli hladovku konzultovať so svojim lekárom (čo vám neodporúčame), tak by ste dostali jasne zamietavé stanoviská. No pravda je taká, že návod na "použitie" nečakajte ani pri svojich zdravotných problémoch. Zdravé návody predsa vyliečia pacienta a kto by potom chodil k lekárom a bral lieky? Okrem toho vám lekár povie, že niektoré škody napáchané počas hladovania môžu mať až trvalé následky.
Je to však skutočne tak? Môže sa stať, že hore uvedené metabolické procesy sú pre naše telo niekedy dokonca až užitočné? A ktorá z týchto skupín má vlastne pravdu?
Zdravie, hladovka a hormonálna činnosť
Na scéne vedeckých objavov sa začína odhaľovať závažný faktor, ktorý odhaľuje pravidla správania sa nášho metabolického systému. Ten určuje množstvo podkožného tuku, fyzickú kondíciu a dokonca aj náš biologický vek. Tento významný faktor je vlastne systém, ktorý kontroluje náš hlad a pocity nasýtenia zároveň. V nasledovnom článku (na preklik) pochopíte že to, či budete zdravý nemá nič spoločné s príjmom energie (množstvom) ale s tým, čo konzumujete (aký typ potravín) a ako často.
Pokračujeme so zaujímavými súvislosťami, ktoré sú prepojené aj s hladovkou alebo šetrným jedením (tzv. undereating). Tieto súvislosti však nemajú takmer nič spoločné s tvrdeniami oboch táborov (zástancami hladovky i jej odporcami), ktoré poznáme z tradičných médií, odborných i alternatívnych kníh a časopisov. V nasledovnom článku si prosím prečítajte ďalšie súvislosti, ktoré vám pomôžu pochopiť prečo je hlad a hladovanie pre vaše zdravie veľmi užitočné:
Sú hormóny odpoveď na nadváhu a obezitu?
Ak ste si tento článku už prečítali tak viete, prečo je sporadické hladovanie pre vaše zdravie veľmi užitočné. Teraz vás určite zaujíma jedna zásadná praktická otázka: ako hladovku realizovať správne a zdravo?
Ako správne vykonávať hladovku
Ak sa rozhodnete že si hladovanie chcete vyskúšať, máte dve možnosti ako na to. Každá z týchto možností má svoje výhody a pokiaľ ste v otázkach hladovania začiatočník, mali by ste vyskúšať najprv prvú a potom až druhú formu hladovania. Na výber máte:
1. Čiastočné hladovanie tzv. undereating (na 2 - 3 dni v mesiaci)
2. Úplné hladovanie (na 1 - 3 dni v mesiaci)
Prečo by ste mali počas hladovania aj krátko a intenzívne cvičiť
Podmienkou hladovania či už čiastočného alebo úplného je krátky intenzívny pohyb. V dňoch hladovania sa možno budete cítiť viac unavený ako inokedy, no pohyb je povinnou súčasťou vášho hladového "tréningu". A vôbec z hore uvedeného článku už viete, že hladovanie je pre váš metabolizmus to isté ako športovanie pre vaše svaly. Ak tieto dva tréningy spojíte spolu, získate možnosť omladzovať staré tkanivá novými. Ako je to možné?
Ak hladujete a zároveň krátko intenzívne cvičíte, vaše telo vysiela svalovým bunkám signály na tvorbu nových (oprava: regeneráciu) svalových buniek. Môže za to hladovanie, ktoré spúšťa v tele recyklačné mechanizmy z nedostatku potravy. Ak zároveň budete krátko a intenzívne cvičiť, vaše telo v otázkach katabolizmu preferuje v "ničení" ako prvé staré a choré bunky. Všetky poškodené, staré, choré a rakovinotvorné bunky sú napádané imunitným systémom všadeprítomných enzýmov a recyklované na nové bunky a tkanivá. Enzýmy sú ako demolačná čata, ktorá robí poriadok. Takto funguje regeneračný systém nášho tela.
Lenže proces recyklácie musíte vedieť dôkladne podporiť potravinami, ktoré majú schopnosť produkovať nasycovacie hormóny, o ktorých ste sa dočítali z hore uvedeného článku. To znamená, že do dvoch hodín po krátkom a intenzívnom cvičením musíte prijať kvalitný vysokopercentý srvátkový proteín v prášku (koncentrát, nie izolát), ktorý vaše telo rýchlo strávi a zužitkuje.
Inak katabolický proces metabolizmu nezastavíte a ten môže začať napádať aj zdravé bunky a tkanivá. Problém je v tom, že ak by ste namiesto práškového srvátkového proteínu používali klasickú potravu (hoci správne zvolenú: nízky glykemický index, bielkoviny provokujúce nasycovacie hormóny a pod.), zmeškali by ste "regeneračné okno", ktoré je otvorené iba 2 hodiny po tréningu. To znamená, že dve hodiny po tréningu je vaše telo najviac citlivé na príjem potravy nie len počas hladovania ale vôbec.
Do tohto 2 hodinového "okna" nepatria žiadne sacharidy, vôbec už nie cukry a nepomôžu vám ani správne zostavené jedlá ako: mäso a zeleniny, vajcia a zelenina a iné. Dôvod je ten, že tieto potraviny sa pomaly v tele trávia a pokiaľ sa aminokyseliny z týchto potravín dostanú do krvi, bude už neskoro (ono bude zavreté).
Preto dávajte veľký pozor na vašu 2 hodinovú príležitosť hneď po cvičení. Ak ju premeškáte riskujete, že v čase čiastočného alebo úplného hladovania, môže vaše telo poškodzovať svoje bunky a tkanivá (katabolický proces). Preto si hladovku dôkladne naplánujte a nepodceňujte hore uvedené skutočnosti.
Mnohé štúdie potvrdili, že cvičenie počas hladovania zvyšuje metabolickú adaptáciu efektívneho používania energie z tukových zásob. Zároveň sa zvyšuje schopnosť tela ukladať bielkoviny do svalov viac, ako keď cvičíte a konzumujete po celý deň jedlo (aj pred tréningom). Výskumníci zistili, že zvýšená kapacita ukladať bielkoviny do svalov u ľudí, ktorí práve hladujú a potom skonzumujú regeneračné jedlo (do 2 hodín po cvičení), je výsledkom zvýšenej senzitivity tkanív na inzulín a aktivácie svalového mTOR mechanizmu (mechanizmus ktorý zvyšuje syntézu - tvorbu svalových bielkovín).
Ako realizovať čiastočné hladovanie
Čiastočné hladovanie je menej extrémne ako úplné hladovanie. Je to najmä psychicky náročné, ak ste zvyknutý na pravidelnú konzumáciu jedál. Ak zvolíte čiastočné hladovanie, minimalizujte príjem jedla i jeho veľkosť a predĺžte prestávky medzi jedlami na 5-6 hodín. Konzumujte nízko glykemické jedlá, ako napríklad: ovocie, zelenina, srvátkový proteínový koncentrát, vývarové polievky z kostí a mäsa (bez zásmažky a zápražky), prípadne na ľahko usmažené vajíčka s listovou zeleninou a olivovým olejom.
Ako realizovať úplné hladovanie
Úplné hladovanie je náročné na psychiku a neodporúčame ho vykonávať ľuďom, ktorý svoj zdravotný stav nemajú úplne pod kontrolou. Sem by sa práve hodila "zázračná" formulka prenášajúca zodpovednosť na niekoho iného v znení: "konzultujte so svojim lekárom". Ten by vás poslal domov so zákazom ako "vyšitým" a bolo by po hladovke. Vy sami sa musíte naučiť prebrať zodpovednosť za vlastné zdravie. Ani my to za vás neurobíme. Naučte sa svoje telo viac počúvať a snažiť sa rozpoznať čo vám hovorí.
Počas 1 - 3 dňového hladovania raz za mesiac prijímajte vodu v objeme min. 3 litre za deň a konzumujte aj zeleninové šťavy niekoľkokrát za deň. V deň hladovania by ste mali aj krátko a intenzívne cvičiť. Po cvičení si dajte kvalitný srvátkový proteín a večer si doprajte jedno malé regeneračné jedlo. To musí byť zložené z potravín, ktoré provokujú vylučovanie nasycovacích hormónov (čiže opäť bielkoviny, bez príloh a sacharidov s dostatkom tukov a hlavne prevahou zeleniny). Ak máte pocit, že živočíšne bielkoviny by boli kontraproduktívne v dňoch hladovania (čo nie sú), doprajte si bielkoviny rastlinného pôvodu (napr. strukoviny). Množstvo tohto jedla musí byť úplne minimálne (až symbolický), pretože po celom dni bude váš žalúdok aj tak stiahnutý.
Kedy hladovku vykonávať
My hladovku realizujeme vždy jedenkrát v mesiaci. Nemáme pre našu hypotézu žiaden fakt, no robíme ju na spln mesiaca. Dôvod je ten, že ak považujeme hladovanie za užitočné, počas splnu mesiaca je celá príroda viac senzitívna na vplyv mesiaca. To platí od hladiny mora a oceánov až po zvieratá v prírode. Je však na vás, kedy si hladovku naplánujete, dôležité je, aby ste si na ňu pripravili a naplánovali si svoje kroky dôkladne.
POZOR: Akú chybu nesmiete urobiť počas hladovania
Dúfame, že ste si článok prečítali dôkladne a bol pre vás obohacujúci. Ak sa rozhodnete hladovanie vyskúšať, musíte prevziať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk. Ak hore uvedené pravidlá aplikujete správne, bude to mať pre vaše zdravie a vitalitu veľmi pozitívny vplyv. Ak však hladovanie podceníte a budete konať nerozvážne a bez plánovania, je vysoká šanca že si urobíte viac zle, ako dobre. Presne o tom sú aj upozornenia z "tábora" odporcov hladovky, ktorí majú v podstate pravdu. Nerozvážne hladovanie mnohých žien (prípadne odporúčania z komerčných časopisov), môžu spôsobovať závažné zdravotné komplikácie. Nedovoľte aby sa to stalo aj vám.
Počas čiastočného alebo úplného hladovania preto NESMIETE urobiť nasledovné chyby:
- podľahnúť slabej vôli z hladu a dopriať si konzumáciu sladkostí a cukroviniek,
- začať konzumovať vysoko glykemické sacharidové potraviny (radšej nekonzumujte žiadne sacharidy),
- zabudnúť krátko a intenzívne cvičiť (cca 30 minút intervalovým a silovým spôsobom),
- zabudnúť si do 2 hodín po cvičení dopriať kvalitný srvátkový proteín v prášku (koncentrát, nie izolát),
- zabudnúť na dôkladný príjem tekutín (min. 3 litre za deň),
- nepripraviť si kvalitné jedlo - jedlá (v prípade ak iba čiastočne hladujete)
- a nezabezpečiť si kvalitné polievky alebo zeleninové šťavy.
Záver nad hladovkou
Zdá sa, že naše telo je naprogramované tak, že z hladu a intenzívneho cvičenia získava určité výhody. Pravdepodobne to má mnoho spoločného s dávnymi adaptačnými mechanizmami, ktoré si človek musel vyvinúť počas evolúcie v ťažkých časoch živorenia, lovenia alebo aj bojovania, za súčasného nedostatku potravy. Dokonca aj vojakom sa v boji nedostávalo toľko potravy koľko by vzhľadom na ich výdaj potrebovali. Zo skúseností sa zistilo, že dokázali efektívnejšie bojovať s prázdnejším žalúdkom ako naopak s dostatkom potravy.
Ešte však bude treba mnoho skutočných výskumov na to, aby sa preukázali výhody týchto mechanizmov správania, ktoré sme načrtli v tomto článku. Treba však podotknúť, že uvedené fakty sme si nevymysleli a sú napísané na základe 139 vedeckých výskumov, publikácií a štúdií. Možno však práve tieto mechanizmy sú kľúčom k riešeniu hormonálnych problémov, poruchám vylučovania žliaz a k iným metabolickým chorobám, ktoré spôsobujú enormný výskyt nadváhy a obezity.
Poznať procesy ktoré nás biologicky omladzujú a pomáhajú nám udržiavať metabolizmus a dobrej kondícii je veľmi dôležité. Zdá sa preto, že kontrola hladu nie je možnosť voľby (dobrovoľná) ale nutnosť pre zachovanie kvality zdravia a fyzickej kondície. Dúfame, že prečítaním nášho článku ste získali cenné informácie na to, aby ste sa opäť mohli stať lepšou verziou seba samého.
My sami hladovanie úplné i čiastočné praktizujeme dlhé roky pravidelne na mesačnej báze. Aj bez poznania týchto odborných faktov vieme, že nám pomáha žiť kvalitnejší i zdravší život. I napriek tomu sme si ale dali záležať na tom, aby sme článok o našej skúsenosti podporili aj odbornými informáciami. Písať prázdne frázy a trápne zastrašovať ľudí s jedmi, toxínmi, detoxikáciou a polopravdami, na to tu máme okolo dosť šarlatánov. My k nim nepatríme. Mimochodom hladovanie je veľmi efektívny nástroj pre skutočnú detoxikáciu organizmu (najmä pečene) a celkovú očistu tela.
Ak by ste dokázali sami zvládnuť hladovanie, konzumáciu správnych živín a cvičenie budeme sa len tešiť - nás samostatných bude opäť o trochu viac. V prípade, že sa vám zdá problematika veľmi náročná, neváhajte nás kontaktovať pre osobnú / online konzultáciu alebo s požiadavkou o vypracovanie jedálneho lístka na dni hladovky alebo pre celkové zlepšenie vášho životného štýlu.
Držíme vám palce pri najbližšom zdravom hladovaní
Súvisiace články:
- Sú hormóny odpoveď na nadváhu a obezitu?
- Čo je to glykemický index?
- Intervalový tréning - silná zbraň na tuky
- Efektívne cvičenie pre ženy
- Chudnutie bez kondície je nekonečný príbeh
- Úprava životného štýlu na mieru
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.