Pomôžte svojim rodičom žiť dlhšie
Je jedno či ide o vašich rodičov ktorí majú nad 50 rokov alebo o starých rodičov. Nasledovný článok vám píšeme z vlastnej skúsenosti. Po jeho prečítaní budete mať lepšiu predstavu o tom, ako pomôcť svojim rodičom a prarodičom žiť vitálnejší a zdravší život.
Kedy vás budú rodičia a starí rodičia brať vážne?
Je prirodzené že rodičia nepočúvajú svoje deti, nie to ešte starí rodičia svoje vnúčence. Už vonkoncom nie v otázkach životosprávy a stravovania. Iste to dobre poznáte. Lenže existujú v živote situácie, kedy vás vaši rodičia a starý rodičia budú počúvať určite. Dokonca budú mať aj otázky, čo je prejavom záujmu o tému s cieľom dozvedieť sa niečo viac. O akú životnú situáciu ide? Predsa vtedy, keď už ide o ohrozenie života a to najmä v prípade zdravotných komplikácií. A síce sa hovorí že nikdy nie je neskoro dúfajme, že naozaj veľmi neskoro to nebude. Veľmi dobre vieme, že bežné postoje ľudí sú viac reaktívne ako proaktívne.
A toto je aj náš prípad. Nedávno náš dedko mal malú mozgovú príhodu. Zdá sa, že to nie je nič vážne, ale nikdy predtým by naše slová nepadli tak veľmi na "úrodnú" pôdu ako teraz. Dedko je k tomu všetkému aj cukrovkár 2. typu. To je najväčší problém zo všetkého, pretože má veľmi rád sladké a rôzne sacharidové potraviny, ktoré by konzumovať vôbec nemal.
Starší vek a cukrovka
V podstate 90% cukrovkárov je práve II. typu a toto ochorenie postihuje ľudí po 40 roku života. Je síce pravda že táto hranica sa v posledných rokoch posúva do nižšieho veku, ide však o stav, ktorý sa dá relatívne dobre zvládať ak viete ako na to. Ak by ste vedeli "ako na to" pred tým, nikdy by sa vám toto ochorenie nestalo. Najviac rizikovou skupinou sú k tomu ľudia s nadváhou až obezitou. Týmto problémom sa hovorí civilizačné ochorenia alebo metabolické ochorenia. Ak sa už vyskytli, ich priebeh dokážeme pozitívne ovplyvňovať výživovými opatreniami a celkovou zmenou životosprávy, do ktorej patrí aj primeraný pohyb.
V tomto prípade aj náš dedko doteraz nedbal moc na to, čo konzumuje, ako to konzumuje, s čím to konzumuje a kedy to konzumuje. A hoci pravidelne chodí na lekárske kontroly, z rozhovorom som zistil, že nedisponuje správnymi informáciami o tom, ako svoje ochorenie zvládať bezpečne s prehľadom. V mnohých prípadoch ide dokonca o absurdné odporúčania (ako napr. nízkotuková diéta a potraviny), ktoré, okrem iného, doteraz poškodzovali jeho zdravie. Nedávno sme však mali s ním aj spolu s babkou veľmi zaujímavý rozhovor, v ktorom som im vysvetlil základné zásady stravovania. Okrem toho som pre nich kúpil najzákladnejší doplnok výživy ktorý potrebujú (omega-3) a nakreslil pre nich jednoduchú tabuľku, aby sa vedeli optimálnejšie stravovať vzhľadom na ich vek, kondíciu i zdravotný stav.
Jednoduchá tabuľka pre lepšie stravovanie po 50-tke
Počas sedenia so starými rodičmi som pochopil, že za celý svoj život im nemal kto vysvetliť úplne najzákladnejšie vedomosti o výžive. Oni si na to čas nenašli, asi to nepovažovali za dôležité - až dodnes. Najprv som si zapisoval čo najčastejšie zjedia za celý týždeň, čo sa pravidelne opakuje a rozdeľoval to do rôznych skupín. Zistil som, že prarodičia nevedia ani to, ktoré živiny sa charakterizujú ako sacharidy, bielkoviny alebo tuky. To je dosť zásadná chyba, ktorú by mali vedieť napraviť vzdelávacie inštitúcie už na základnej škole. Predsa kompetencia optimálneho stravovania je tá úplne najzákladnejšia, ktorú by sme mali ovládať už v ranom veku. Rozhodne skôr ako gramatiku alebo matematiku, ktoré celkovú kvalitu nášho života ovplyvňujú len málo (ak vôbec).
To isté sa stane aj vám, ak sa vám túto tému s rodičmi niekedy podarí otvoriť. A to je problém, pretože nie len moji starí rodičia, ale aj tí vaši sú dnes v otázkach zdravia obeťou svojho uvažovania, svojich myšlienok i postojov. Napokon kto z nás tou obeťou nie je? Lenže treba si uvedomiť, že naša aktuálna situácia (zdravie, energia, vitalita) je výsledkom toho čo máme v hlavách dnes a čo sme si v nej uchovali z rôznych informačných zdrojov. Tieto zdroje sú bohužiaľ vo väčšine prípadov nevhodné, či priam zavádzajúce. A pokiaľ nie sme spokojní s tým čo máme dnes, musíme sa zamerať na obsah našich vedomostí ktoré máte v hlave. Niektoré treba "vymazať" a nahradiť novými informáciami praktického charakteru.
Výhoda mladšej generácie je tom, že disponujú schopnosťou používať technológie (najmä internet), pomocou ktorých si vie vyhľadať dôležité informácie pre rozhodovanie. Starí rodičia to nedokážu vôbec, alebo len v ojedinelých prípadoch. Preto sme vytvorili nasledovnú tabuľku, ktorú si môžete stiahnuť a vytlačiť. Vaši rodičia i starý rodičia tak budú mať zjednodušený návod na to, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky a životosprávu.
Túto tabuľku si vytlačte, zalepte rodičom alebo prarodičom na chladničku a pred tým s nimi o tom chvíľu diskutujte. Uvidíte, či vaša snaha padne na "úrodnú" pôdu alebo nie. V každom prípade to stojí za to minimálne z preventívneho hľadiska. Ak by ste pre nich chceli zohnať aj užitočné doplnky výživy, mali by ste začať postupne od základov. Starým ľuďom najviac chýbajú správne tuky (omega-3), ktoré sú zodpovedné za optimálne fungovanie (nielen) hormonálneho systému. Od funkcie žliaz sa odvíja aj ich celková vitalita, pocit energie a mentálna bdelosť. Dokonca aj nadváha či obezita je (okrem iného) spôsobená nedostatkom správnych tukov. Na toto všetko má zvýšená konzumácia správnych tukov (na čele s omega-3) vysoko pozitívny vplyv.
Ak vaši rodičia a prarodičia vo svojom záujme zdravia aj športujú (čo by mali), alebo tvrdo pracujú (napr. na záhrade), budú
potrebovať kvalitné aminokyseliny na zrýchlenie regenerácie namáhanej svalovej hmoty. Dôvod je taký, že v pokročilom veku prebiehajú procesy regenerácie o to pomalšie, čím menej kvalitná je výživa a životospráva. Ako už možno viete, kvalitná a funkčná svalová hmota môže zachrániť vašim starým rodičom doslova život v nebezpečnej situácii (napr. pošmyknutie). Z toho dôvodu potrebujú vo výžive mimoriadne kvalitné aminokyseliny, ktoré im pomáhajú udržovať čo najviac svalovej hmoty pri "živote". Vďaka aminokyselinám svalová hmota neatrofuje tak rýchlo (katabolizmus) a udržuje sa lepšie pri "živote". V prípade pravidelného a primeraného svalového zaťaženia môžu aj vaši starí rodičia získavať svalovú funkčnosť i výkon. To im prináša viac energie do dňa a celkovú vitalitu. Iná cesta ako vitalitu dosiahnuť totižto neexistuje. Napokon svaly potrebujeme mať funkčné všetci bez rozdielu a v starom veku to platí dvojnásobne. Aj preto nie je fyzická zdatnosť žiadna voľba, ale povinnosť. Napokon kto hľadá riešenia, ten ich nájde. Pozrite sa čo dokázal 72 ročný Doktor Jeffry, ktorý tvrdí, že nikdy nie je neskoro dostať sa do formy. Dúfam že ste si nemysleli že fotka v úvode je klam z photoshopu?
Ak sa k týmto bodom vaši rodičia či prarodičia postavia pozitívne, môžete im v ďalšom kroku zohnať aj vysoko koncentrované bielkoviny v práškovej forme (proteín). Tie im pomôžu zvýšiť biologickú hodnotu celodennej výživy. Takýto proteín by mal obsahovať sušené vajcia (albumín), mlieko (srvátka koncentrát) a tvaroh (kazeín), s minimálnym obsahom bielkovín 70%. V tejto kombinácii ide o tzv. "pomalý" alebo "nočný" proteín. Treba však otestovať najprv malé balenia, či je produkt dobre znášaný. Alternatívou je potom proteín so srvátkovým koncentrátom. Ak ani ten nie je dobre znášaný, k dispozícií sú aj rastlinné proteínové prípravky. Jediný ktorý však odporúčame je na báze hrachu. Sójové či pšeničné proteíny sú v záujme uchovania zdravia vyslovene zakázané!
V práškovej forme sú vyššie uvedené bielkoviny veľmi užitočné aj ako čiastočná náhrada stravy alebo doplnenie stravy (proteín môžete pridávať do vhodného jedla: jogurt, kefír, cmar, vločky, iné). Momentálne pracujeme na vývoji proteínového prípravku, ktorý bude určený aj pre staršiu populáciu. Našim cieľom je vyvinúť proteín bez umelých sladidiel a ďalších neželaných ingrediencií (napr. sója), ktoré zhoršujú biologickú kvalitu produktu.
Užitočné doplnky výživy pre staršiu generáciu
Ak to zhrnieme, okrem optimálnejšej výživy môžete pre svojich rodičov a starých rodičov zabezpečiť aj základné doplnky výživy, ktorých výber by ste mali zvážiť vzhľadom na ich kvalitu životosprávy, pohybovú aktivitu a postoje k stravovaniu. Základné doplnky výživy, ktoré považujeme pre staršiu populáciu z nášho pohľadu za užitočné sú:
- omega-3 mastné kyseliny
- selén a zinok (lekáreň)
- aminokyseliny BCAA
- kvalitný proteínový prípravok (pomalý proteín nad s obsahom bielkovín okolo 70%)
Na záver treba dodať, že najmä vaši starí rodičia nemajú prístup k cenným online informáciám, ktoré by mohli zlepšiť kvalitu ich života. Sú odkázaní len na svoje doterajšie zvyky, ktorých sa stali v podstate obeťou v prípade, že už dnes majú podlomené zdravie. Okrem toho sú odkázaní (a duševne aj naviazaní) na svojho lekára, ktorý nie vždy vie správne poradiť najmä v problematike praktického stravovania. Lekári však majú aj iné motivácie, ale to teraz preberať nebudeme.
Preto neostáva nič iné, ako prevziať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk a v prípade rodičov a prarodičov sa aspoň trochu pokúsiť zmeniť ich stravovacie návyky k lepšiemu. A hoci starnutiu sa nevyhne nikto z nás, každý máme dnes i v budúcnosti právo na dôstojný starší vek plný pohody, energie a vitality. Hlavne bez zbytočných civilizačných ochorení. Dúfame preto, že tieto informácie zlepšia kvalitu života vašich rodičov a prarodičov a že práve vy budete pre nich oporný bod, ktorý ani nevedia že tak veľmi potrebujú. Na tejto ceste vám preto veľmi držíme palce.
Súvisiace odkazy:
-
Spomaľujte procesy starnutia pomocou optimálnej životosprávy
-
Čím viac lekárov, tým väčšia úmrtnosť
-
Fyzická zdatnosť nie je voľba ale povinnosť
-
Pracujeme na ideálnom proteíne
Foto intro zdroj: DrLife.com
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
chcel by som sa spýtať, či by si odporúčal ako výživové doplnky Aloe Vera:
1.) variant: Aloe Vera Barbadensis Miller Gél (USA/Mexiko, 90,1 %), kvetový med (9 %), regulátor kyslosti (kyselina citrónová), stabilizátor (xanthan), kyselina L-askorbová (0,067 %), konzervant (sorbát draselný)
2.) variant: Gél Aloe Vera Barbadensis Miller (USA/Mexiko 36 %), koncentrovaná hroznová šťava, voda, dextróza, extrakt zo zeleného čaju, resveratrol (extrakt obsahujúci Polygonum cuspidatum), stabilizátor (xanthan), L-karnitin, zmes vitamínov (B1, kyselina listová, B12, E), farbivo (chlorofyl z rastlinných extraktov), kysliaci prostriedok (kyselina citrónová), železo(III)pyrofosfát, konzervačný prostriedok (sorbát draselný), prírodná aróma, sladidlo (steviol glykosid), koenzým Q10, antioxidačný prostriedok (kyselina askorbová), cholin, seleničitan sodný.
Ďakujem.