Čím viac niektorých lekárov, tým väčšia úmrtnosť
Uvedomujeme si, že nasledujúci článok môže spôsobiť vážne rozruchy a možno aj kontroverzné reakcie. Musíme podotknúť, že informácie sme si nevymysleli ale prevzali z uvedených zdrojov. Aj vy patríte k ľuďom ktorí majú prehnanú dôveru v účinnosť zdravotnej starostlivosti?
Ako sa stanete obeťou vlastnej nezodpovednosti
Nedávno som sa vďaka môjmu dobrému priateľovi dostal k zaujímavému článku nezávislého vedeckého výskumníka z Oxfordu menom Barry Groves. Napísal aj veľmi zaujímavú knihu s názvom Trick and Treat s podtitulom: How 'healthy eating' is making us ill (voľný preklad: Triky a liečenie, Ako nás zdravé jedenie robí chorými), v ktorej vysvetľuje prečo mnohé výživové fantázie za posledných 20 rokov sú absurdným výmyslom najmä potravinárskeho priemyslu, ktorý nás zbavuje súdnosti a následne zdravia (nadváha, obezita, sprievodné ochorenia). Takto potravinársky prihráva svojich zmanipulovaných zákazníkov ďalej - farmaceutickému a zdravotníckemu priemyslu.
Následne na tento článok Barryho Grovesa stačí, aby ste si prečítali niektorú z kníh Johna Virapena (Nežiaduci účinok smrť alebo Kult liekov) a celkový obraz si doplníte aj o ďalšie zaujímavé fakty. Pochopíte, že ak naozaj chcete ostať zdraví, je lepšie sa začať zaujímať o túto problematiku intenzívnejšie. Každý z nás sa môže stať obeťou zavádzajúcich poloprávd a pseudo vedeckých dôkazov, ktoré mnohé silné spoločnosti používajú na to, aby nás oklamali, zastrašili alebo zmanipulovali. Ak sa im to nepodarí v prvom kole, vyhrávajú v kole druhom (podvedomie). Pocit viny, že pre seba a svoje deti (asi) nedávame to najlepšie a oni mám hovoria že majú práve to najlepšie (lebo to najlepšie vedia iba oni), v nás silný pocit neistoty ešte viac prehlbuje.
A kde je tá vlastná nezodpovednosť? Predstavte si, že ste majiteľom veľmi drahej atómovej elektrárne, ktorej chod ovládate len vy. Ak dnes urobíte zlé rozhodnutie (chybu), môže sa stať úplná katastrofa s fatálnymi následkami nie len pre vás, ale aj celý okolitý kraj. Ste zodpovedný za veľké množstvo životov. Čo teda urobíte? Budete sa o túto elektráreň starať štýlom: "jedna babka povedala"? Alebo štýlom: "videl som v reklame nové zdravé návody"? Pravdepodobne nie a budete tráviť mnoho času štúdiom otázok ako na to a hľadaním odborníkov, ktorí s riadením atómovej elektrárne majú praktické skúsenosti, nie len tie teoretické.
Otázka znie, prečo potom k svojmu telu pristupujete týmto štýlom? Prečo za seba nechávame tak často rozhodovať iných a prehnane im dôverujeme? Ak ste pravidelný čitateľ nášho blogu, vás sa to pravdepodobne netýka. Nepochybujeme, že sa pokúšate aj vďaka našim článkom hľadať tie správne informácie pre svoje každodenné rozhodovanie. Kiež by ako vy bolo viac ľudí na Slovensku. Veríme že raz bude určite aj to.
Keď lekári štrajkujú, klesá úmrtnosť
Je pravda že lekári veľmi neštrajkujú, no ak sa to stane, tak to spôsobuje zaujímavý, priam zarážajúci trend. Klesá úmrtnosť, čo bolo preukázané vo viacerých krajinách sveta. Barry Groves vo svojom článku presne popisuje štatistické čísla. Dokonca si tento článok všimli už aj na Slovensku iniciátori Slobody očkovania a dali si záležať, aby celý článok preložili a sprostredkovali tieto šokujúce fakty aj nám na Slovensku. Chválime vás páni.
Z textu článku je zaujímavá úvaha čo sa stane, keď lekárov bude viac - zvýši či zníži sa úmrtnosť? Správa napísaná vedcami zo Strediska pre vyhodnotenie zdravotného programu z Austrálie (Centre for Health Program Evaluation) tvrdí, že zvýšenie úmrtnosti v tejto krajine bola spôsobená zvýšeným počtom lekárom. Toto tvrdenie je platné zatiaľ iba pre Austráliu, no múdri ľudia si kladú otázku, či by si podobné otázky nebolo dobré položiť aj v iných krajinách.
Dokonca medzi kardiológmi sa rozpráva smutný vtip, že úmrtnosť klesá počas ich konferencií, pretože vtedy nemôžu "pomáhať" svojim pacientom operáciami, ktoré môžu byť nebezpečnejšie ako samotná choroba pacienta. V článku Barry Groves ešte píše (zo slovenského prekladu):
"V súčasnom stave zdravotnej starostlivosti sa naša snaha nasadzovať čoraz viac lekárov a snaha o neustále rozširovanie zdravotníctva a našej závislosti na ňom stáva kontraproduktívnou, pretože chorobnosť sa tým skôr zvyšuje než znižuje. So svetovo najvyššou koncentráciou lekárov - jeden na každých 500 občanov - by sa dalo očakávať, že USA budú tou najzdravšou krajinou. To však je na míle ďaleko od pravdy. Údaje z prieskumu zdravia v 13 najbohatších priemyselných krajinách v lete roku 2000 ukazujú, že USA sú až 12. v poradí z 13. (…)"
"Jedným z dôvodov, prečo zdravotná starostlivosť môže zvyšovať úmrtnosť, je veľké množstvo nežiaducich účinkov, s ktorými je spojená (…). Dokonca aj to môžu byť podhodnotené údaje. Prieskum nedostatočnosti hlásenia závažných nežiaducich účinkov liekov v USA a Kanade ukazuje, že hlásených je len 1,5% z celkového počtu nežiaducich účinkov. V USA sú podľa odhadov nežiaduce účinky liekov piatou najčastejšou príčinou úmrtia po srdcových ochoreniach, rakovine, mŕtvici a pľúcnych ochoreniach. (…)"
"Druhá možnosť, ktorú austrálski vedci nazývajú "hypotézou závislosti", je myšlienka, že čím viac lekárov je k dispozícii, tým viac sú ľudia na nich závislí v otázke udržania si svojho zdravia. To vedie u pacientov k prehnanej dôvere v účinnosť zdravotnej starostlivosti a v jej schopnosť napraviť nepriaznivé dopady ich vlastnej nedbalosti. To ale nie je v poriadku, pretože spoliehanie sa na lekárov môže byť značne nebezpečné. V roku 1999 boli lekári v USA označení za tretiu najčastejšiu príčinu smrti. O štyri roky neskôr ich ďalšia hodnotiaca správa umiestnila na prvé miesto. Počet občanov USA zabitých liekmi, ktoré schválil FDA (U.S. Food and Drug Administration), zodpovedá pádu atómovej bomby na hlavné mesto USA každý rok. Na Slovensku je obdoba pre americké FDA - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)."
Okrem tohto všetkého sa v nemocniciach na celom svete zatajujú rôzne skutočnosti o chirurgických zákrokoch, ktoré viedli k usmrteniu pacienta. Vina sa vo väčšine prípadov zvaľuje na samotné ochorenie, či iné nežiaduce indikácie. Napríklad vládni úradníci vo Veľkej Británii sa domnievajú, že ročne okolo 2.690.000 ľudí (čo je 4,5% obyvateľstva Veľkej Británie) by mohlo byť poškodených len lekárskymi omylmi. Tvrdia, že počet chýb by mohol byť polovičný, ak by sa lekári poučili z predchádzajúcich chýb.
Konzervatívny britský poslanec Edward Leigh na to povedal že: "Žiadny verejný zdravotný systém by nemal tolerovať neschopnosť učiť sa z predchádzajúcich skúseností v tak veľkom meradle." Tieto následky na ľudských životoch sa však odrážajú aj na dodatočných nákladoch v nemocniciach za pobyt a iné výdavky, na čo doplácame prakticky my všetci (zo svojich daní). Dokonca aj keď ste zdravý a zodpovedný človek, tak vďaka sociálnemu štátu prispievate na tých, ktorí sa už tak zodpovedne nesprávajú. Tí politici, ktorí si na bezplatnom zdravotníctve stavajú svoje politické kampane sú buď nevzdelanci ktorí o tom nevedia, alebo nás jednoducho vodia za nos. Čo si o tom myslíte vy?
Barry Groves na záver článku cituje doktora Roberta Mendelsohna, ktorý už dávno (1979) napísal vo svojej knihe "Neverte doktorom" neskutočne trefný citát:
S niektorými lekármi by sa malo zaobchádzať s približne rovnakou mierou dôvery ako s predajcom ojazdených automobilov.“
Ako budete zaobchádzať s lekármi vy po prečítaní tohto článku je na vás. Z kníh od Johna Virapena sa dozviete, že vo väčšine prípadov sú lekári v konečnom dôsledku iba predajcovia liekov, ktorých si farmaceutické spoločnosti kúpili a podplatili. Farma priemysel išiel dokonca tak ďaleko, že reguluje a sponzoruje vysokoškolské štúdia lekárov. Tak formuje ich presvedčenia i postoje od začiatku štúdia až po prax v ordinácii.
Jediné čo dnes vieme povedať s istotou je, že náš postoj k sebe samému nemôže ovplyvňovať žiadne zdravotné zariadenia,
reklamy, spoločnosti ani priemysel. Týmto článkom sme nemali v úmysle pošpiniť prácu čestných lekárov, ktorí sa na Slovensku určite nachádzajú. Má však poukázať na skutočnosť, že tolerovať obrovskú chybovosť v tak nesmierne dôležitom mechanizme, akým je starostlivosť o zdravie ľudí, je neakceptovateľné. Je naozaj pravdepodobnejšie, že menšiu chybovosť má už aj ten posledný automechanik, ktorému by ste svoje auto aj tak nedali opraviť. Odkiaľ potom podľa vás plynie taká silná dôvera voči lekárom keď sú tieto fakty už dávnejšie známe?
Veríme že mnohí triezvo uvažujúci lekári s týmto problémom už dávno začali bojovať v duchu princípu svojej prísahy "Primum non nocere“ („Predovšetkým neublížiť“), ktorá je hlavnou zásadou vykonávania lekárskej praxe a väčšina lekárov berie tento princíp vskutku vážne.
Na ceste za lepšou verziou seba samého vám dnes držíme palce. Prebrať za seba zodpovednosť nie je otázkou voľby, ale povinnosť.
Súvisiace odkazy:
-
Nechajte si vypracovať návod na ovládanie "atómovej elektrárne"
-
Naša pravda o zdraví a slobode
-
Wellness ako životná cesta
-
Základy životosprávy a zvyky
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.