JE LOWCARB SKUTOČNE NEBEZPEČNÝ?
Naozaj LOWCARB môže spôsobovať skorú SMRŤ? S takýmito nadpismi sa média už aj na Slovensku začali predbiehať a bezhlavo preberajú zahraničné články. Najdôležitejší CIEĽ je splnený: “pozornosť je vysoká, reklame sa darí, vďaka tržbám ešte chvíľu PREŽIJEME”. Získajte môj pohľad na dezinformácie, ktoré sa šíria slovenským internetom v 3 kvartály roka 2018.
Dezinformácie o LOWCARB (nízkosacharidovom) stravovaní v médiách
Nie len média musia ekonomicky prežiť ale zdá sa, že prežiť musia už aj PRESTÍŽNE žurnály ako Lancet alebo univerzity ako Harvard. Ako inak by sa dal vysvetliť FAKT, že sú ochotné zverejniť takúto povrchnú štúdiu ako relevantný “DÔKAZ”? Ako im môžeme teda DÔVEROVAŤ, že to nerobia omnoho častejšie?
- Naozaj vyšší CHOLESTEROL je zdravotné riziko?
- Naozaj sú saturované TUKY také nebezpečné?
- Nie je to náhodou jedno veľké tučné KLAMSTVO trvajúce už viac ako 40 rokov?
Dajte dokopy vlastnú pozorovaciu ŠTÚDIU založenú na dotazníkoch, zbierajte nepresné dáta 20 rokov a následne ich pozliepajte SELEKTÍVNE tak, aby sa vám výsledok hodil ako vy potrebujete. Obzvlášť, keď vašim veľmi blízkym priateľom je Dr. Ancel KEYS. Ten sa vďaka bohatým finančným dotáciám postaral o to, aby dogma o saturovaných tukoch (a cholesterole) z minulého storočia bola tá jediná SPRÁVNA pre širokú verejnosť (napríklad cez WHO). Úslužne napomáha nie len WHO ale aj ďalší. Prečo? Lebo to prospieva ekonomike priemyselných GIGANTOV, ktorí kŕmia celý svet “jedlom” aj liekmi (a niektorých aj peniazmi aby prispievali “dôkazmi”). Ak chcete vedieť všetky hrubé metodické chyby VEDY a vedcov, ktorí formovali posledných 50 rokov naše názory na to čo je “ZDRAVÉ”, tak si prečítajte knihu: BIG FAT SURPRISE.
Schopnosť vyhodnocovať čo je pravda a čo nie (štúdie, veda, N-1 štúdia na samom sebe)
Ak nemáte kapacitu vyhodnocovať vedecké štúdie, NEVADÍ. Musíte s istotou zistiť čo o sebe viete že je PRAVDA. A to sa nedá bez objektívne zozbieraných dát (biochémia, metabolizmus, fyzická výkonnosť, subjektívne pocity = N-1 štúdia na samom sebe). Inak je to len ILÚZIA. Aj lowcarb stravovanie môže byť veľmi NEZDRAVÉ, ak nie je zvládnuté v praxi. O tom píšem nie jeden článok na blogu pre tých, čo to neberú povrchne:
- RÔZNE VERZIE LOWCARB A KETO STRAVOVANIA. KTORÁ JE NAJ?
- NEGATÍVA LOWCARB A KETO STRAVOVANIA. AKO IM PREDCHÁDZAŤ?
- ZÁKLADY LOWCARB STRAVOVANIA
- NOVÁ PRAVDA O CHOLESTEROLE A RIZIKÁCH VZNIKU SRDCOVO - CIEVNYCH OCHORENÍ
- ČO NAKUPOVAŤ V BEŽNÝCH POTRAVINÁCH A NEZNIČIŤ SI ZDRAVIE?
Váš nový postoj k stravovaniu: čo chcete od jedla vy?
Pamätajte, výživa je NÁSTROJ (nožík). Bez ohľadu na jeho tvar (výživový ŠTÝL), robte všetko preto, aby ste sa “NEPOREZALI”. A hoci každý nožík je dobrý na niečo iné, ciest ako s ním vystrúhať peknú ZDRAVÚ “SOCHU” je vždy viacero. Na všetko sa dá pozrieť z rôznych UHLOV, cez rôzne hladiny vedomostí či skúseností aj bez toho, aby človek musel zaručene VLASTNIŤ pravdu. Nižšie prikladám aj linky na dôležité videá či články, ktoré problematiku preberajú do HĹBKY pre tých, ktorí ju potrebujú. V komentoch odporúčam reagovať až po ich preštudovaní nasledovných odkazov:
1. Metodické chyby povrchnej štúdie (Chris Kresser) ktorú aktuálne citujú mnohé médiá. Zaujímavá je aj táto video analýza:
2. Ako sa vyznať v štúdiách (pohľad Dušan Plichta)
- Nejedzte kokosový olej! Môžete si poškodiť vlastné zdravie (Martin Chudý analýza faktov)
- Zabíja nás kokosový olej? (Martin Chudý analýza faktov)
3. Odkazy na niektoré zaujímavé vedecko výskumné zdroje a novšie poznatky:
- Metabolic Health Summit
- Klinické výstupy a štúdie (diabetes, obezita, srdcovo cievne ochorenia) - VIRTA Health
- Zrozumiteľné odborné články - VIRTA Health
Ďalšie odporúčané zdroje na literatúru či odborné práce nájdete vo vyššie uvedených článkoch.
Držím vám palce, aby ste s istotou vedeli o sebe čo je PRAVDA a mohli sa o to v živote oprieť.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.