
Negatíva lowcarb a keto stravovania. Ako im predchádzať?
Je lowcarb alebo keto stravovanie krátkodobá diéta alebo dlhodobý životný štýl? Okrem toho že má desiatky zdravotných benefitov, aké negatíva sú spojené s jeho neuváženým a nedôsledným aplikovaním do praxe? Ak lowcarb je ostrý “nožík” a keto stravovanie veľká “mačeta”, ako opatrne by ste s týmito nástrojmi pracovali? Tak ako vo všetkom, rozhodujú informácie, prax a úsudok. Ako si neublížiť lowcarb alebo keto stravovaním a naopak získať z nich maximálny celoživotný úžitok, sa dozviete z tohto článku.

Ako predchádzať chybám pri lowcarb a keto stravovaní
Pred tým, ako sa vrhnete na študovanie článku si prečítajte predchádzajúci diel v ktorom nájdete odkazy na dôležité odborné pramene, ktoré v tomto článku neuvádzam. Pred tým ako začneme, si hneď na úvod musíme definovať rozdiel medzi nízkosacharidovým (lowcarb) a ketogénnym (keto) stravovaním. Aký je rozdiel medzi nimi, ktorý štýl si vybrať? Ide o výživové smery zamerané na krátkodobú alebo dlhodobú aplikáciu? A aké negatíva sú s nimi spojené, ak ich manažment nezvládnete, najčastejšie kvôli nedostatku informácií alebo kvôli povrchnému a nedbalému prístupu?
- LOWCARB (nízkosacharidové) stravovanie je vhodné pre úplne VŠETKÝCH bez rozdielu (včítane športovcov i detí). Konzumuje sa v ňom pod 30 percent z energetického príjmu zo sacharidov, zhruba 55% zdravých tukov a zhruba 15% bielkovín. Ide o životný štýl, pomocou ktorého je možné predchádzať rôznym zdravotným či estetickým komplikáciám. A tie sú dnes rozšírené u väčšiny populácie. Lowcarb stravovanie je ideálne pre ľudí s nadváhou ale aj tých, čo chcú mať nízku chorobnosť, veľa duševnej či fyzickej energie a vysokú kvalitu zdravia (wellness). Najväčšie výhody tento štýl stravovania poskytuje z dlhodobého hľadiska tým, ktorí jeho realizáciu zvládnu s minimom chýb s prihliadnutím na svoje individuálne zvláštnosti (sebapoznanie, vedomosti, prax).
- KETOGÉNNE (keto) stravovanie je veľmi silný terapeutický nástroj pre tých, ktorí to nevyhnutne potrebujú. Bežnej populácii ho veľmi neodporúčame (nepotrebujú ho), respektíve odporúčame ho iba tým, ktorý úroveň sebapoznania majú na extrémne vysokej úrovni. Ketogénne stravovanie má silnejšie terapeutické účinky ako kombinácia viacerých silných liekov naraz. Tak, ako každý efektívny (ostrý) nástroj, je v rukách nekvalifikovanej osoby skôr “hrozbou” ako pomocou. Na to, aby ste sa s týmto nástrojom “neporezali”, potrebujete vysoký stupeň sebapoznania i odborných vedomostí od jedného či viacerých expertov. Ketogénne stravovanie dokáže zmierniť alebo úplne odstrániť mnohé zdravotné komplikácie ako sú:
- epilepsia
- metabolický syndróm
- srdcovo-cievne ochorenia
- PCOS (syndróm polycystických vaječníkov)
- obezita / nadváha
- diabetes 1 a 2 typu
- niektoré formy rakoviny (?)
- neurodegeneratívne ochodenia (skleróza multiplex, Parkinson, Alzheimer)
Oba výživové smery sa dajú kombinovať podľa potreby a cieľov, z dlhodobého horizontu je pre plnohodnotný život postačujúce lowcarb stravovanie, s občasným používaním keto stravovania, ak je potrebné dosahovať nové zmeny v metabolizme, estetike, či v zdravotnom stave. Tak ako vo všetkom čo v našom učení odporúčame, sú aj lowcarb či keto stravovanie iba nástroje na ceste za niečím (nový stav). To “niečo” sme definovali v nasledovných článkoch. Vyberte si aj vy životný štýl podľa vlastných hodnôt a sledujte, ako ste ďaleko od ideálneho stavu (progres / ciele / filozofia):
- VYBERTE SI SPRÁVNY ŽIVOTNÝ ŠTÝL VZHĽADOM NA VAŠE HODNOTY AJ OSOBNOSŤ
- KEDY SA KONČÍ OPTIMALIZÁCIA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU
Aké efekty spôsobuje v tele lowcarb a keto stravovanie
Tieto druhy stravovania nie sú len o nejakej jednej zmene. Nemá preto zmysel sledovať len to, či ste v “ketóze”, alebo si v moči viete odmerať obsah ketónov, alebo či ste schudli zopár kilogramov podkožného tuku. Tento koncept stravovania zásadným spôsobom mení fungovanie celého metabolizmu človeka od práce buniek a mitochondrií, cez hormonálnu odozvu a ďalšie. Ide o komplexnú kaskádu fyziologických zmien, kde najväčšie benefity sa nedostavujú v krátkodobom časovom okne, ale naopak v dlhodobom horizonte (mesiace až roky). Čím má osoba viac poškodený metabolizmus z minulých pokusov a omylov (rozumej diét), tým dlhšie potrvá získať plné benefity z tohto typu stravovania (napríklad schudnutie). Ak však daná osoba potrebuje napríklad ketogénne stravovanie ako nástroj na odstránenie niektorých zdravotných komplikácií, je nevyhnutná kolaborácia viacerých odborníkov naraz (lekár, výživár, tréner, ďalší). Nasledovný obrázok znázorňuje komplexnú fyziologickú zmenu v tele človeka, ktorá nastáva v dlhodobom horizonte pri používaní lowcarb alebo keto stravovania:
Ako vidíte, efekt schudnutia je až na úplnom vrchole tejto pyramídy zmien, preto nie len pre mužov ale hlavne pre ženy platí nasledovné pravidlo (skôr postoj): najprv sme ZDRAVÍ, fyzicky ZDATNÍ a až potom môžeme byť aj KRÁSNI (a tiež užitoční)…
Nasledujú objektívne a z pohľadu času stabilné zdravotné ukazovatele, ktoré môžu poukazovať na objektívne zmeny v zdravotnom stave človeka, ktorý používa lowcarb alebo keto stravovanie (ak teda ide dobrou cestou):
- percento podkožného tuku: muži pod 15%, ženy pod 25%
- glykovaný hemoglobín (HbA1C) pod 5%
- skóre metabolickej efektivity / kondície (SME): nad 30 bodov
- triacylglyceroly = menej ako 1,5 mmol/l
- komplexná analýza hodnôt cholesterolu:
- neaterogénny lipoproteínový profil, Fenotyp A, Subtyp 1b,
- skóre antiaterogénneho rizika (SAAR) = nad 50 bodov (Neatero > 10,8)
Negatíva lowcarb a keto stravovania z povrchného alebo nedbalého prístupu
Lowcarb a keto stravovanie ponúka vysoké množstvo výhod, ale nie každému je umožnené, aby z nich čerpal. Neznamená to ale, že všetci ľudia ktorí lowcarb / keto skúsili a prejavil sa u nich nejaký z negatívnych príznakov, sú nezodpovední. Je však zásadný rozdiel vnímať zmenu stravovania povrchne (krátkodobá diéta) a vedome si vyberať tieto režimy stravovania ako svoj životný štýl, v ktorom je najdôležitejšia postupnosť, primeranosť, dostatok vedomostí a tvorenie si úsudku. Bez týchto hlavných pilierov pozitívna zmena nemá na čom stáť a je to ako začať budovať dom od strechy. Príklady niektorých negatívnych prejavov lowcarb a keto stravovania:
- chladné končatiny
- zápcha
- mentálna hmla (útlm)
- zvýšená únava
- neschopnosť sústrediť sa
- psychická labilita (stres)
- dočasne znížený fyzický výkon
- svalové kŕče
- bolesti hlavy
- oslabenie imunity
- zapáchajúci dych
- zrýchlený pulz
- obrovská chuť na sladkosti
- dočasné vypadávanie vlasov
- zvýšený cholesterol
- znížená tolerancia na alkohol
- zhoršenie menštruačného cyklu a ďalšie.
Najčastejšie dôvody, prečo tieto negatívne prejavy vznikajú, sú:
- nedostatok tekutín a soli (najčastejší dôvod)
- rýchle prechody z pôvodného stravovacieho štýlu na nový
- drastická redukcia sacharidov
- unáhlene zvýšený príjem tukov (nezvyk pre tráviaci trakt)
- zvýšený príjem nevhodných tukov (napríklad veľa orechov či iných rastlinných tukov)
- veľké hladové okná (príliš dlhé prestávky medzi jedlami pri čiastočnom hladovaní oproti pôvodnému režimu)
- používanie veľkého množstva niektorých druhov makroživín (najmä tuky, bielkoviny), na ktoré je daná osoba precitlivená
- príliš veľký príjem bielkovín
- nedostatok minerálov
- malý okruh používaných potravín
- nedostatok nutrične kvalitných potravín (podvýživa)
- nedostatok probiotických potravín
- neupravené dávkovanie liekov vzhľadom na nový druh stravovania
Príklady jednoduchých rád, ktoré môžu v uvedených prípadoch pomôcť:
- zvýšiť príjem čistej vody a soli (morská, iná)
- častejšie konzumovať silný vývar z kostí, mäsa a zeleniny
- zvýšiť príjem kvalitných tukov pre zníženie pocitu hladu
- zvýšiť príjem masla / ghee masla
- zvýšiť príjem magnézia (pomaly vylučujúce sa magnézium)
- zvýšiť príjem bezlepkových sacharidov (pšeno, zemiaky, ryža, topinambur, quinoa, tapioka)
- zvýšiť príjem vláknitej zeleniny (kel, cuketa, baklažán, avokádo, špargľa, karfiol, brokolica, hrach, psyllium)
- poradiť sa s odborníkom
V prípade že patríte k ľuďom, ktorí majú rôzne zdravotné komplikácie, vašou povinnosťou je vždy sa poradiť s lekárom pre ďalšie kroky. Napríklad v prípade diabetikov tým, že sa znižuje glykemická záťaž (nálož / porcia aj / deň), znižuje sa aj potreba inzulínových jednotiek, inak hrozia hypoglykemické šoky. Ďalšie kroky je však nutné konzultovať s doktorom, ktorý lowcarb používa ako súčasť jeho intervencie (liečenia).
V nasledovných riadoch si predstavíme ešte niektoré užitočné stratégie, pomocou ktorých zvýšite šancu, že váš prechod na lowcarb / keto stravovanie bude optimálnejší. Zároveň sa tak o krok priblížite k stavu, že sa tieto štýly stravovania stanú pevnou súčasťou trvalo udržateľného životného štýlu. A to je to najdôležitejšie.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
prosím Tě, nevíš, čím by mohlo být způsobené, že se často během dne doslova klepu zimou, přestože venkovní teploty nejsou nikterak nízké ?
Přestože se cca 2 roky snažím otužovat, každý den začínám studenou sprchou, (druhou studenou sprchu dávám večer po tréninku), která mě nastartuje nový den, následně cvičím (protahovací cviky) u otevřeného okna - bezprostředně poté se ještě cítím dobře, ale uplyne několik hodin a během dne mě přepadne chlad, někdy doslova vibruji zimou - Adaptace na chlad prakticky nulová...
Stravuji se nízkosacharidově zhruba 3-4 roky (poměr maker mám cca 75% tuky (250g) / 15% bílkoviny (100g) / 10% sacharidy (60g)), rovněž praktikuji denně IF 14-16 hodin.
Z článku vyplývá, že by to mohlo být tím, ale na nižší příjem sacharidů už by si za tu dobu mělo tělo (teoreticky) zvyknout..
Nenapadá Tě, prosím, s čím si tento signál těla spojit? ..mohlo by to třeba signalizovat, že tělo nemá celkově dostatek kalorií? nebo nějakého makro/mikro nutrientu? popř. přetrénováním?
Děkuji za případné rady a tipy, co zlepšit / změnit