AKÁ VÍZIA ŠKOLSTVA DÁVA ZMYSEL?
Aký je vlastne zmysel a cieľ výchovy i vzdelávania? Môže ním byť práve lepšia kvalita života a schopnosť presadiť sa v západnej kultúre? Ako definovať v tomto cieli štandardy, mieru ich naplnenia a na aké oblasti sa potrebujeme vo vzdelávaní zamerať? V tomto článku rozoberám úvahy o tom, čo deti vyučovať, ako nám v tom pomôžu gamifikačné (herné) mechanizmy, ako otvoriť trh so vzdelávaním, ale aj ako inovovať školské stravovanie či telesnú východu. Váš pohľad na školstvo sa zmení raz a navždy, ale najdôležitejšie bude to, či si tým dokážeme niečo spoločne urobiť (?).
Škola, výchova, vzdelávanie a zmysluplné CIELE?
Škola sa definuje ako akékoľvek výchovno-vzdelávacie zariadenie a deti ho navštevujú podľa veku (materská, základná, stredná, vysoká) a podľa zriaďovateľa (štátna, cirkevná, súkromná). Určite ste čítali mnoho článkov o rôznych úžasných školských systémoch, ktoré môžeme závidieť (napríklad Fínske) ale aj o veľa pokusoch ako školský systém reformovať (trvajú len zopár dekád a nič zásadné sa nezmenilo). Týmto článkom nebudem rozpisovať úvahy o tom, čo by som robil keby som bol minister školstva. Nie som a nikdy ním nebudem ale napriek tomu verím, že pozitívne zmeny sa dajú robiť aj zospodu. Ak nie makro zmeny, tak aspoň tie mikro. Čakať ale niet načo a preto robustné skúsenosti a knowhow zbieram už od roku 2004 napríklad v týchto relevantných projektoch [1], [2], [3], [4]. Odporúčam naštudovať aj tieto relevantné články z môjho blogu:
- AKO INOVÁCIE KONKURUJÚ ŠTÁTU?
- AKO VYCHOVÁVAŤ DETI DO 10 ROKOV?
- TRI ZÁKLADNÉ PLATFORMY PRE SEBAPOZNANIE?
- DIGITALIZÁCIA ZDRAVIA A DEFINÍCIA ZDRAVIA?
- AKO PRESVEDČENIA OVPLYVŇUJÚ TVOJ ŽIVOT?
- NOVÁ KULTÚRA POHYBU? FYZICKÁ ZDATNOSŤ NIE JE VOĽBA!
- AKO INŠPIROVAŤ STREDOŠKOLSKÚ MLÁDEŽ (MILLENIALS)
- AKO SA STAŤ POTRAVINOVO SEBESTAČNOU KRAJINOU?
- VYUŽÍVAJTE SVOJ ČAS EFEKTÍVNE
- VÝZNAM ŠKOLY A SPÔSOBY EFEKTÍVNEHO UČENIA
V nasledovných riadkoch predstavujem moju koncepciu, ako si predstavujem kvalitný školský výchovno vzdelávací systém. Kombinujem, rekombinujem existujúce idey do logických celkov a pripájam mnoho vlastných úvah. Všetko spolu tvorí jeden ucelený systém (platformu), ktorý by mal byť trhovo otvorený (decentralizovaný), logicky usporiadaný a prispievať skutočnou hodnotou do neho by mali vedieť všetci múdri a kvalifikovaní ľudia. Ako to urobiť?
Prečo jednoducho nezmeniť starý systém? To nie je možné, pretože ak niečo nie je zmenené od základu nanovo a naraz (od čistého papiera), starý systém pohltí nové snahy a tie neskôr upadnú do zabudnutia. Keďže nie je možné aktuálny systém vypnúť, zastaviť a čakať kým vznikne ten nový, jediná cesta je, aby od základu vznikal paralelne systém nový. Je to ako keď rozbehnutý vlak dobieha úplné vlak nový, do ktorého počas jazdy začnú prestupovať ľudia. Nie preto že musia, ale preto že chcú, nakoľko nový vlak dáva viac pridanej hodnoty všetkým zúčastneným stranám. Preto treba začať s tým, aký je vlastne cieľ výchovy i vzdelávania detí a mládeže.
- K tomuto článku je spracovaný aj podcast a vypočuť si ho môžete TU (40 minút)
Tento článok je súčasť trilógie ktorú som venoval školstve:
- Aká vízia školstva dáva zmysel? (práve čítate)
- Môžeme či musíme zmeniť školské stravovanie detí?
- Inovácia v školskej telesnej výchove detí a mládeže?
Aký je teda cieľ výchovy a vzdelávania?
Na túto otázku by mal vedieť kvalifikovane odpovedať úplne každý jeden človek, ktorý sa problematikou výchovy a vzdelávania zaoberá. Odpoveď musí byť úplne jasná, zrozumiteľná, logicky odôvodniteľná. Od toho sa predsa musia odvíjať úplne všetky výchovno-vzdelávacie aktivity od malého veku až po dospelosť. Ak odpoveď nepoznáme, nie je dostatočne zakotvená v “DNA” každej školy, tak o čo presne sa každý deň usilujú tisíce učiteľov a státisíce detí či mladých ľudí vo svojich triedach? Na túto otázku musí vedieť jednou vetou jasne odpovedať nie len pán riaditeľ školy, ale aj učitelia a ešte aj pani upratovačka so školníkom. Ak tomu tak nie je, musíme začať od začiatku. Budete súhlasiť s týmto cieľom výchovy a vzdelávania?
Cieľom výchovno-vzdelávacích aktivít je:
- zlepšiť KVALITU života jednotlivca
- pomôcť mu PRESADIŤ sa v západnej kultúre.
Tu sa treba pozastaviť nad jasnou definíciou a náplňou každého jednotlivého slova. “Zlepšená kvalita života” nemôže ostať bez kvantifikácie (v porovnaním s čím a vzhľadom na čo) a rovnako aj náplň slov “presadiť sa v západnej kultúre” nemôžu ostať bez presného definovania čo to vlastne znamená. Inak je tento cieľ abstraktná ilúzia a námetom pre depresie či frustráciu tisícov mladých ľudí, pretože nie sú jasne definované štandardy (norma), podštandardy či naopak nadštandardné výsledky. A pokiaľ nebudú na to vytvorené mechanizmy a nástroje, nikdy to nebude fungovať. Začať preto musíme od čistého papiera.
V otázkach zlepšenia kvality života je potrebné:
- definovať presné oblasti, ktoré majú kvalitu života objektívne zlepšovať
- definovať čo znamená úspešné zvládnutie týchto oblastí (kvantifikácia / bodovanie / spätná väzba)
- definovať osnovy a metodické postupy, cez ktoré sa k úspešnému zvládnutiu danej oblasti všetci zapojení prepracujú (odborné know-how)
Pre definovanie náplne slov “pomôcť presadiť sa v západnej kultúre” je potrebné:
- definovať kto je to “úspešný” človek a v akých oblastiach (definovať vnútorné i vonkajšie bohatstvá o ktoré sa môže usilovať a tiež štandardy ako vie, že ich dosiahol v minimálnom prevedení)
- definovať čo znamená úspešne sa presadiť (v porovnaní s čím a vzhľadom na čo)
- definovať kvantifikačné mechanizmy, ktoré tento úspech a jeho mieru odmerajú (spätná väzba)
- definovať a vyzdvihnúť cenné hodnoty a mravy v západnej kultúre, aby dávalo zmysel presadiť sa práve v nej.
Definovanie náplne týchto cieľov ide ruka v ruke s otázkou, aké zručnosti si musia žiaci a študenti postupne osvojovať vzhľadom na ich vek. Z naplnenia cieľa vzíde učivo, osnovy, štandardy a všetko potrebné na to, aby sme cieľ nikdy netratili z dohľadu a každý deň spoločne pracovali na jeho naplnení. Veľmi trefne sa o vzdelávaní v západnej kultúre (nie len na SR) vyjadril Konrad Paul Liessmann v jeho knihe Teória nevzdelanosti (Omyly vedomostnej spoločnosti). Tu sú základné myšlienky pre hlbšiu úvahu:
- Preskúmavanie sveta – jeho poznávanie, chápanie a porozumenie – je nám poskytnuté cez vedomosti. Dávajú nám možnosť z veľkého množstva dát vybrať tie, ktoré majú informačnú hodnotu.
- O vedomostiach môžeme hovoriť až vtedy, keď sú informácie navzájom poprepájané podľa logických a konzistentných kritérií tak, že majú zmysluplný a konzistentný vzťah.
- Nadobudnúť vedomosti a zúčastniť sa s nimi hospodárskej súťaže môže každý. Tým spadnú všetky triedne bariéry a každý bude majiteľom najdôležitejšieho výrobného prostriedku tejto spoločnosti – vedomostí.
- Vzdelanie je nástroj, ktorý zabraňuje predsudkom, diskriminácii, nezamestnanosti, hladu a taktiež rieši výzvy budúcnosti.
- Vzdelanie nemožno zovšeobecniť, viaže sa na individualitu.
- Nietzsche: „Škola nemá inú dôležitejšiu úlohu, než učiť jasnému mysleniu, opatrnému úsudku a konzekventným záverom“.
- Zdá sa, že tajný program dnešného vzdelávania je takýto: „Hlavne nemyslieť vlastnou hlavou“.
- Myslenie bolo nahradené počítaním poradia v určitom rebríčku, napr. PISA.
- Cieľom rebríčkov (ktoré fungujú ako primitívne, ale veľmi efektívne opatrenia riadenia a kontroly) je vziať oblasti vzdelania posledný kúsok slobody.
- Prebieha zmena celého systému vzdelávania, kedy už nepochybne nejde o poznanie, vedeckú zvedavosť a akademické slobody, ale o všetky podoby nevzdelanosti.
VIZIA PRE VEDOMÉ ŠKOSTVO (V SKRATKE ) A PRICHADZAJÚCE MORÁLNE DILEMY
Existujú rôzne druhy INTELIGENCIE, dokonca aj umelej. Pripravujeme deti telesne i duševne na svet ktorý prichádza, aby v ňom boli zdravé, spokojné ale aj na niečo skutočne UŽITOČNÉ? Ľudia majú dve základné SCHOPNOSŤI:
- fyzické
- a kognitívne.
Všetky budú veľmi skoro PREKONANÉ umelou inteligenciou. Ako bude vyzerať VZDELÁVANIE ľudí potom, ako bude väčšina ľudí VYTLAČENÁ z trhu práce strojom? Na čo budeme naše deti pripravovať potom a načo budeme pripravovať aj samých seba? Riešenia existujú.
Z KRÁTKODOBÉHO hľadiska deti potrebujú porozumieť najprv svojmu TELU (zdravie a fyzická zdatnosť) a potom moderným TECHNOLÓGIÁM (čiže aj náukám o budúcnosti). Z DLHODOBÉHO hľadiska deti potrebujú spoznávať samé seba cez budovanie ZRUČNOSTÍ ako:
- (1) ZVEDAVOSŤ, nadšenie a vytrvalosť dokončovať myšlienky ktoré sa rozhodnú zrealizovať,
- (2) schopnosť PÝTAŤ sa ľudí či strojov excelentné otázky,
- (3) schopnosť kooperovať a SPOLUPRACOVAŤ s ľuďmi či technológiami,
- (4) schopnosť experimentovať, IMPROVIZOVAŤ, nebáť sa zlyhania a premeniť ho na ďalšie KROKY,
- (5) schopnosť predstavovať si VÍZIE, koncepty a veci, ktoré neexistujú,
- (6) schopnosť KRITICKY myslieť, pracovať s dátami a súbežne tvoriť SYSTÉM hodnôt ako konať DOBRO
- (7) schopnosť riešiť morálne DILEMY,
- (8) schopnosť tvoriť fascinujúce PRÍBEHY, cez ktoré do spolupráce zapoja širšie skupiny ľudí (rozširujúci sa okruh VPLYVU).
Treba však podotknúť že duševná pružnosť (tvorivosť, prispôsobivosť, emočná inteligencia, charakter, šírenie dobra) budú vždy dôležitejšie zručnosti ako tie, zamerané na technológie. Z toho vyplýva, že výchova a vzdelávanie našich detí, by malo byť prekopané od úplných základov a do veľkej miery zmodernizované. Mudrovať však nestačí a musíme sa vrátiť o krok späť, k základnému cieľu výchovno vzdelávacieho procesu.
- Ako zlepšiť kvalitu života mladým ľuďom, ktorí dnes žijú v prostredí, kde je hojnosť nekvalitného jedla a nedostatočná kultúra pohybu, ktoré im nedovoľujú lepšie spoznať svoje telo a duševné schopnosti?
- A ako pripravovať deti na úspech v budúcnosti, ktorá bude diametrálne odlišná ako ju poznáme dnes?
Táto blížiaca sa budúcnosť je plná:
- morálnych dilem
- kooperácie s múdrymi strojmi (ich bezpečnosť je tiež neistá)
- hľadania skutočného zmyslu života
- ekologických či spoločenských rozvratov spôsobeným technológiami a konzumom
- automatizácie a nepotrebnosti ľudí na väčšinu činností
- ľudí, ktorí samí seba nepoznajú a nevedia čo chcú od seba či života
- ľudí, ktorí sú chorí, tuční a chýba im pevný hodnotový rámec
- umelej inteligencie a nekonečného množstva dát, ktoré tvoríme ale predsa nevlastníme
- vedeckých výmyslov a vedcov ktorí nemajú reálnu víziu o budúcnosti ľudstva
- informačného chaosu v postpravdivej dobe kde len málokto nájde odvahu pochybovať o svojej pravde
- katastrof, ktoré vedome či nevedome spôsobuje človek človeku
- umelo vytvorených ľudí, virtuálnych svetov, reality doplnenej o veci ktoré v skutočnosti neexistujú a predsa majú hodnotu
- manipulácie s kolektívnym myslením jednotlivca či skupín
- neschopnosti rozlíšiť dôležité od zbytočného
- neschopnosti tvoriť a šíriť dobro, pretože kolektívny zmysel existencie je do veľkej miery nahradený konzumom, snahou o povrchné romantické prežitky, sebectvo, egocentrizmus (najmä cez sociálne média) a iné nevedomé náhrady zmyslu života.
Dôležité je ale podotknúť, že výchova deti, nebude pravdepodobne nikdy nahradená strojom. O to dôležitejšia sa mi javí predstava takejto edukačnej platformy, ktorá je zameraná na hlavný cieľ výchovy a vzdelávania. Dalo by sa povedať, že naplnením týchto cieľov sa z človeka stáva cnostnejšia a vedomejšia bytosť, ktorej prúd vedomia je silnejší, ako je tomu v populácií bežné. Takáto bytosť je klenotom každého školstva, ktorý zameriava svoju pozornosť na veci, ktoré zlepšujú blahobyt nie len jeho života, ale aj života ľudí okolo neho (spoločnosti).
Zjednodušená schéma výchovy a vzdelávania zameraná na ústredný cieľ
Máme cieľ, klaďme si otázku ako ho dosiahneme. Aké oblasti musí mať jedinec pod kontrolou, v akých musí nazbierať dostatok skúseností i úsudku? V nasledovnom obrázku definujem základné oblasti “zdravia” (vnútorných i vonkajších bohatstiev) na ktoré sa výchova a vzdelávanie potrebuje zamerať. Ak sa tieto ciele naplnia je predpoklad, že kvalita života jednotlivca porastie. Bude disponovať zručnosťami, cez ktoré sa môže presadiť v neznámej budúcnosti a západnej kultúre, v ktorej bude väčšina z nás žiť až do konca života.
V tejto schéme sa zameriavam na tieto dôležité oblasti, cez ktoré je možné naplniť cieľ i dôležité životné otázky - kto sme, čo chceme a kam smerujeme:
- Fyzické zdravie (spoznať sám seba cez telo, pohyb, stravu, kvantifikovať svoje biologické zdravie, fyzickú zdatnosť, iné…)
- Ekonomické zdravie (naučiť sa prácu s peniazmi, investíciami, projektmi, trhovými mechanizmami na vlastnej koži, rôzne samostatné alebo teamové úlohy ktorých výsledným efektom je ekonomické zdravie daného projektu, iné…)
- Duševné zdravie (spoznať sám seba cez vnútorný dialóg, emočnú inteligenciu, vedomé vzťahy, zdravé skúmanie intimity bez toho, aby vznikali úchylky a iné odklony od psychického zdravia, iné…)
- Patriotské zdravie (spoznať svoju krajinu, vážiť si predkov, svoju históriu, vlasť, dedičstvo ktoré nám zanechali predchádzajúce generácie aj s ich nádejami a očakávaniami…)
- Environmentálne zdravie (chápať prírodu, zvieratá, ekológiu, základné výzvy spojené s produkciou napríklad zdravých potravín, alebo iných produktov…)
- Technologické zdravie (spoznať sám seba cez sociálne siete, vnímať technológie, ich možnosti použitia, prácu s nimi…)
Veľkú úlohu by malo hrať projektové vzdelávanie, ktoré ide naprieč viacerými predmetmi a odbornými disciplínami. Na príklade (napríklad) rozbitého okna sa študenti naučia geometriu, počítať, spisovne a gramaticky správne komunikovať, vyjednávať, riešiť logistiku, financie a na záver výsledky práce prezentovať…
Každá jedna oblasť “zdravia” v sebe zahŕňa mnoho morálnych dilem, ktoré sa treba naučiť riešiť alebo minimálne o nich hovoriť s veľkým počtom ľudí tak, aby závery nikdy neboli striktne dané alebo nemenné. Do vzdelávania sa v každej jednej oblasti by mali aplikovať aj herné princípy. To znamená že každý prváčik by začal v každej oblasti od nuly. Prečo? Pretože takto je to správne a takto sa dá zabrániť demotivácii a nerešpektovaniu individualite. Každý má iný druh nervovej sústavy, iné tempo a spektrum inteligencie ktorú treba objavovať a zachytávať samostatne. Nasledovný obrázok odhaľuje logiku, s akou by sa učivo a inteligencia študenta vyhodnocovali cez herné mechanizmy a v zrozumiteľných grafoch:
- každý prvák by začal od nuly vo všetkých hlavných oblastiach i podoblastiach výchovy či vzdelávania
- na predmetoch, projektoch, doučovaniach a kdekoľvek určenom mieste by získaval potrebné body a napredoval podľa seba, vlastného zváženia i tempa
- počet bodov by získaval podľa toho, ako si viedol, ako učivo a úlohy s ním spojené zvládol (rýchlosť, kvalita, prevedenie)
- počet bodov a rýchlosť ich získavania pomáhajú odhaliť druh inteligencie daného jedinca a jeho vlastnú individualitu
- v každej podoblasti by boli pre daný vek dieťaťa vytvorené míľniky a výzvy, na ktorých by pracovalo kolektívne i samostatne, s učiteľmi či ľuďmi, ktorí majú oprávnenie s deťmi pracovať (aj mimo školy)
- tým pádom sa progres dieťaťa nemusí viazať len na školu, čo zároveň otvára trh s vyučovaním, doučovaním a zvládaním dopredu navrhnutých míľnikov, ktoré sú priamo spojené s cieľom výchovy i vzdelávania
- to by motivovalo deti pracovať na sebe ako v hre aj mimo školy a mimo vyučovania
- známkovanie by neexistovalo, existoval by len minimálny štandard, ktorý je potrebný ovládať, ale vizuálne zobrazenie všetkých oblastí by dalo jasný obraz o tom, kde sa pohybuje dominancia inteligencie daného jedinca (v ničom lepšie, v niečom slabšie)
- rôzne povolania by si mohli dopredu vybrať tých jednotlivcov, ktorí vykazujú známky inteligencie takým smerom, akým oni potrebujú pre danú profesiu
- samotný jedinec by mal jasnú spätnú väzbu čo má robiť, kde má rezervy, kde má obstojné výsledky ale aj to, kde sú jeho silné stránky excelencie (vlohy / talent) ktoré môže ešte viac rozvíjať podľa seba (vnútorná motivácia)
- tieto výstupy by sa s jedincom niesli naprieč jeho celým životom, prípadne edukácia by pokračovala aj v zamestnaní, podnikaní a iných mechanizmoch v dospelosti.
Pre naplnenie tejto vízie je potrebná robustná technologická platforma, do ktorej by dokázali prispievať rôzni kvalifikovaní odborníci (vlastné lekcie, míľniky, štandardy spojené s cieľmi). Študenti by však nemuseli byť viazaní len na školské prostredie. Na mnohé jednoduchšie skúšky či vzdelávacie previerky by sa dokázali pripraviť z domova. Škola alebo iné inštitúcie by slúžili na preskúšanie a pridelenie oficiálnych bodov, podľa zvládnutia testu / míľnika / výzvy. Škola by bola dobrovoľná, počet učiteľov by reguloval trh podľa ich užitočnosti a toho, ako deťom pomáhajú skutočne napĺňať požadované ciele. Mnohí učitelia by dokázali pripravovať deti cez rôzne online platformy z domova a potom ich následne preskúšať oficiálne v škole a prideliť im body. Na mnohé predmety by študenti radi chodili aj do školy, pretože škola by pre nich pripravovala také technicko - materiálne zázemie, aké doma nemajú.
Zároveň študent by si tak, ako v hre, mohol vybranú skúšku / míľnik / výzvu opäť zopakovať a získať viac bodov, ako naposledy, ak danú vec samostatne trénoval a zlepšoval sa v nej. Niektoré skúšky (napríklad testy fyzickej zdatnosti či iné), by sa viazali na určitú dobu platnosti. Po uplynutí tejto doby by sa test musel opäť zopakovať, lebo je predpoklad, že ak sa danej oblasti jedinec prestal venovať, jeho schopnosť sa zhoršila (opakované testy + ich história či trend). Takto sa dá dookola pokračovať s nápadmi, víziami a ideami. To, čo nás delí od ich pretaveniu do praxe je:
- úroveň nastavenie mysle (naše presvedčenia, postoje, zámery, motivácie, hodnotový rebríček)
- miera sofistikovanosti (čím užitočnejší má byť systém, tým vyšší stupeň komplexnosti musí spĺňať, čo neznamená že má byť zložitý aj na používanie - viď príklad iPhone)
- kvalita exekúcie / realizácie (schopnosť úspešne organizovať úsilie jednotlivca i teamov do požadovaných výsledkov).
Ja osobne s víziami problém nemám, mám ich plné šuplíky a mnohé realizujem v rámci môjho okruhu vplyvu spolu s kolektívom ľudí, ktorí na týchto projektoch pracujú. Viem čo to znamená niečo si vymyslieť na papieroch a potom to zrealizovať od A po Z. Treba na to desiatky šikovných ľudí, ktorí majú zručnosti, bez ktorých by som nikdy nič nedokázal. Preto všetko stojí na ľuďoch a týchto troch bodoch. Ak s tebou tieto vízie rezonujú, urob PROSÍM pred pokračovaním čítania niektorý z nasledovných krokov:
- zdieľaj tento článok s čo najviac ľuďmi (email, social média, iné)
- napíš mi email ak máš vnútorný pocit že dokážeš pomôcť v niektorom z hore uvedených troch bodov (vlado @ vladozlatos.com)
- zaregistruj svoj email do nasledovného formulára (ak vízia naberie trakciu, budem písať samostatný newsletter)
- vypočuť si podcast a ten prepošli ďalej (40 minút)
-
K tomuto článku je spracovaný aj podcast a vypočuť si ho môžete TU
Časová os podcastu:
01:27 Ako demaskovať vzdelávacie dogmy na Slovensku? 4 oblasti ktoré by mali deti ovládať.
- Schopnosť riešiť skutočné problémy v skutočnom svete.
- Schopnosť používať jazyk.
- Schopnosť vysvetliť myšlienku.
- Schopnosť primerane konať v neočakávanej situácií.
- Treba žiakov prestať terorizovať encyklopedickým vzdelávaním.
03:13 Aký by mal byť cieľ vzdelávania?
- Zlepšiť kvalitu života.
- Pomôcť presadiť sa v západnej kultúre.
- Treba si však najskôr správne definovať pojmy.
- Aké zručnosti môžu pomôcť naplniť tieto ciele?
05:37 Šesť kľúčových oblastí vzdelávania.
- Fyzické zdravie (poznanie vlastného tela, strava, pohyb...).
- Duševné zdravie (úcta, sebapoznanie, sex…).
- Ekonomické zdravie (financie, investície, projekty…)
- Patriotské zdravie (kultúra, dedičstvo…).
- Environmentálne zdravie (pôda, potraviny, ekológia,...).
- Technologické zdravie (používanie techniky na tvorenie dobra…)
12:09 Gamifikácia
- Jane McGonigal: Realita je rozbitá – kniha o vplyve hier na ľudí
- Radarový graf ako grafické znázornenie zlepšovania sa v určitej oblasti.
- Možnosť využitia takýchto grafov vo vzdelávaní a následne v praxi.
19:10 Kritéria úspešnosti novej vízie.
- Mindset.
- Určitá miera sofistikovanosti.
- Realizácia.
20:40 Ako môžem osobne prispieť?
- Poznatky z oblasti fyzického zdravia, stravy a pohybu.
23:39 Nastavenie regulácií
- Konkurencia štátu – príklad Uberu a mŕtveho kapitálu
- viac v podcaste Ako inovácie konkurujú štátu?
28:27 Technologické zdravie.
- Treba nájsť správnu mieru.
- Mnohé zručnosti sú dnes prekonané strojmi – čo sa majú potom deti učiť? Dôležité aj naďalej zostávajú zručnosti ako zvedavosť, spolupráca, vytrvalosť, nadšenie, schopnosť improvizovať či experimentovať, nebáť sa zlyhania, schopnosť riešiť morálne a etické dilemy, kódovanie a iné technické zručnosti.
- Môže mať umelá inteligencia vedomie?
Nová koncepcia telesnej výchovy a zdravšieho stravovania pre deti a mládež
Moje odborné i pracovné zameranie sa vzťahuje najmä na pohyb či stravu. Potrebné skúsenosti som začal zbierať od roku 2000 neformálne, od roku 2006 v trhovom priestore (podnikanie po ukončení VŠ). Aj na tomto webe sa s vami delím o rôzne vedomosti už od roku 2010. Vyššie uvedené texty sú výsledkom môjho logického uvažovania nad problematikou, ktoré majú črty inovácie. Mnoho vecí už existuje, treba ich len správne pospájať a logicky usporiadať do fungujúcej platformy. V nasledovných textoch predstavujem ale moju víziu o tom, ako by mala vyzerať telesná výchova i stravovanie detí, mládeže a napokon aj dospelých. Tieto “regulácie” nepriamo “konkurujú” štátu v otázkach 50 rokov starého školského stravovania či nefungujúcej telesnej výchovy detí a mládeže. Dva základné projekty pre čerpanie skúsenosti s alternatívnou telesnou výchovou detí od 4 rokov až po dospelých, či školským stravovaním, si môžete naštudovať z týchto linkov:
- Pohybový projekt Skill LAB
- Program školského stravovania
INOVÁCIA A MODERNÉ STRAVOVANIE DETÍ A MLÁDEŽE
Začneme stravou. Môže 50 rokov starý prístup k stravovaniu detí a mládeže na škole obstáť vo svetle NOVÝCH poznatkov? Bude generácia našich detí PRVÁ, ktorá bude mať HORŠIE zdravie ako ich rodičia (fyzická degenerácia, mnohé civilizačné ochorenia)? Môže sa niečo reálne ZMENIŤ v školskom stravovaní k lepšiemu tým, že budeme ČAKAŤ na štátne reformy? Pokiaľ sa jedlo nestane INVESTÍCIOU do zdravia nás a našich DETÍ, vždy to bude len o KOMPROMISOCH. Napriek tomu máme KOMPLEXNÉ riešenie vyskúšané v praxi (štart projektu v roku 2017 na súkromnej škole so 130 deťmi).
Základné poznatky:
- máme 8 týždňový stravovací program:
- navýšili sme v ňom nutričnú hodnotu jedál o niekoľko stovák percent v porovnaní s existujúcimi normovanými receptami
- znížili sme glykemickú záťaž (príliš mnoho glukózy) a záťaž spojenú s prázdnymi nevýživnými kalóriami, uprednostnili na Slovensku vyprodukované potraviny
- spracovali sme k tomu elektronickú bezplatnú publikáciu o výzvach v tejto problematike
- máme software pre vedúce kuchyne aby projekt dokázali realizovať s minimálnym úsilím (viď video funkcie a logika programu)
Rozšírená vízia o školskom stravovaní
Aktuálne pracujeme na nástroji, ktorý by dokázal strojovo (na začiatok manuálne) rozlíšiť mieru skonzumovania porcie jedla (na 25, 50, 75 a 100% zjedená porcia). Tento nový nástroj umožní platiacim rodičom vidieť jasný prehľad koľko čoho deti zjedia, aj v porovnaní s ostatnými deťmi / daný recept. Nám nástroj poslúži na dohľadanie receptov, ktoré naozaj nefungujú a ktoré vymeníme za iné. Z tohto celého vznikne opäť užitočná mirkoplatforma, ktorá by mohla byť začlenená do veľkej vízie školskej platformy o ktorej pojednávam vyššie. Tieto dáta by zároveň pridávali body deťom do ich systému za to, že danú porciu zdravého jedla skutočne skonzumovali, mali by prehľad akú nutričnú a energetickú hodnotu zjedli počas pobytu v škole a táto idea sa dá rozšíriť aj mimo školy. Ako? Tým že trh so školským stravovaním by sa decentralizoval a variť by mohli všetci doma, ktorý majú nevyužite hrnce a kuchynské linky (mŕtvy kapitál). Ako by to fungovalo?
- centrálne by sa určovalo čo sa bude dnes variť, ako vyzerá recept
- do varenia by sa mohla prihlásiť mamička na materskej, babička alebo ktokoľvek iný
- ja ako rodič by som si vybral osobu, od ktorej by som chcel aby mi dnes navarila obed pre moju dcérku v škole
- dopredu by som danej osobe cez platformu zaplatil peniaze za uvarenie tohto obeda
- daná osoba obed navarí, označí nálepkou dieťaťa, ktorú si stiahne z platformy a pred obedom (alebo v iný stanovený čas) odovzdá krabičku šoférovi, ktorý chodí po týchto osobách a zbiera uvarené porcie (napríklad obedov)
- šofér zastaví v čase obeda pred školou s autom a moja dcérka si vyzdvihne obedovú krabičku, na ktorej je jej meno a obed, ktorý som jej predplatil u poverenej osoby
- alternatívne zastaví aj ráno, ak iné osoby zabezpečujú raňajky, desiatu a iné jedlá pre vybrané deti
- po doručení obeda peniaze z platformy idú osobe, ktorá navarila X takýchto obedov
- tým že tento recept je systémovo normovaný, poznáme jeho nutričnú hodnotu,
- dieťa ho zje a stroj určí, aký objem z porcie zjedla,
- vypočíta sa nutričná hodnota zjedených jedál za deň (napríklad normovaných jedál z bufetu a iných miest)
- máme väčšiu kontrolu nad stravovaním dieťaťa a jeho správaním v realite
- dieťa vidí ako mu pribúdajú body za konzumáciu zdravých jedál, je motivované správanie posilňovať, lebo vidí spätnú väzbu a ešte aj dáta spojené s nutričnou hodnotou (edukácia v praxi)
- ak má dieťa nadváhu, tento mechanizmus pomáha rodičom mať väčšiu kontroluj nad tým čo dieťa konzumuje a samotné dieťa ma motiváciu veci meniť v realite
- ja sa doma dcérky popýtam či bola dnes s obedom spokojná, či je všetko chutilo, mám dáta o miere zjedenej porcie a viem ohodnotiť externe variacu osobu (dávam jej hviezdičky)
- kredit danej osoby ktorá externe varí pre deti v škole buď stúpa alebo klesá, ak klesne pod určitú úroveň, nebude sa môcť naďalej zúčastňovať varenia a takto si privyrábať
- …
Takýto decentralizovaný mechanizmus je priama konkurencia pre školský stravovací systém. Prakticky ho kompletne obchádza, podobne ako to robia UBER alebo Airbnb. Dáva rodičom aj dobrovoľníkom do rúk nástroje, pomocou ktorých majú na výber z ponuky a nemusia trpieť štátny monopol 50 rokov zastaraného nefunkčného stravovania. Máte nejaké otázky? Ja ich mám milión. Ale nič iné ako pracovať krok za krokom mi neostáva. Aktuálne usilujem o tom, aby som získal prostriedky a možnosti na to, aby som dokázal náš program zdravšieho stravovania objektívne vyhodnotiť. Napríklad tak, že odmeriame % tuku, kvalitu zdravia a ďalšie parametre u detí čo sa stravujú podľa nás a nájdeme štátnu školu a rodičov, ktorí nám rovnako veľkú vzorku detí poskytnú na anonymné porovnanie. Všetky tieto aktivity zaberajú mnoho času, úsilia, knowhow, pokusov a omylov a … peňazí. Mám v pláne to robiť celý život a preto ma rôzne prekážky a pomalosť napredovania nijak neodrádzajú. Treba ísť tadiaľ, kadiaľ je cesta, aj keď je často kľukatá.
INOVÁCIA O POHYBE A TELESNEJ VÝCHOVE DETÍ A MLÁDEŽE
Pohyb je zdrojom mojej fascinácie a srdcová záležitosť. Ľudské telo je samé o sebe fascinujúce a mnohé drobné inšpirácie pre vás pripravujem na mojom instagramovom účte. Nejde tu len o to, ako lepšie trénovať a mať viac síl, či atletických zručností. Ide o to vrátiť pohyb späť do našich životov, pretože ako náhle strácame schopnosť efektívne komunikovať s gravitáciou, strácame naše zdravie. Takže hlavnou misiou je vytvárať prostredie bohaté na pohyb. Miesto kde sa to oplatí najviac, je práve škola a potom pokračovať aj v pracovnom prostredí. Čiže na miestach, kde trávime väčšinu svojho času. Nasledovné obrázky vám pomôžu uchopiť moju predstavivosť jasnejšie:
To, že toto prostredie bohaté na pohyb, sa dá prepojiť s rôznymi senzormi (IoT), trekovať pohyb a používanie týchto pomôcok či náradí, vyhodnocovať pohybové správanie jedinca v tomto prostredí, to je čerešnička na torte. Ale aj to je nepriamy spôsob, ako motivovať ľudí hýbať sa a dávať im za to body do školskej platformy, ako o nej píšem vyššie (herné mechanizmy). Úplne jednoduchý príklad je znázornený v nasledovnom obrázku. Predstavte si ako pani učiteľka nesie ťažký kettlebel po chodbe a hore schodmi. Sama dobre chápe dôvody, prečo je pre jej zdravie užitočné sa takejto námahe vystavovať (NEAT - Non-exercise Activity Thermogenesis). K tomu získa do systému body a dokáže tak lepšie manažovať aj svoju nadváhu a k problému pristupovať systematickejšie:
Ďalej deti môžu sedieť na “múdrych” stoličkách (o.i. aj doma) a tie im môžu pomáhať meniť polohy sedenia častejšie. Prečo? Pretože najzdravšia poloha na sedenie je tá ďalšia poloha. Obzvlášť ak nasleduje po pár minútach. S pohybom je prepojená aj kreativita či produktivita, takže na ergonomické sedenie celé hodiny v tej istej polohe môžete zabudnúť. Viac túto problematiku rozoberáme v mojom inom projekte (NESEDA), ktorý je zatiaľ zameraný na zmenu kultúry pracovného prostredia a tu je príklad možného dátového výstupu, ktorý by opäť pridával potrebné body do školskej platformy:
Tým máme prostredie bohaté na pohyb a ostáva nám fixnúť nefungujúcu telesnú výchovu. Tu je potrebné priniesť späť zážitok do pohybu tak, ako tomu bolo keď sme my boli sídliskové deti a celé dni trávili čas vonku v pohybe. Ak pohyb nie je zážitok, motivácia detí klesá a snaha o vynútenú disciplínu tomu nepomôže. Náš projekt Skill LAB je v tomto veľmi úspešný. Ročne odtrénujeme viac ako 3000 skupinových tréningov pre deti od 4 rokov až po dospelých, ktorí v tom istom čase ako ich deti, trénujú s trénerom vo vedľajšej miestnosti. Skill LABy máme v 4 mestách (BA, NR, PP, KE) a učíme sa ako pohyb premeniť nie len na zážitok, ale aj úžitok (zručnosti, funkcia).
Moja predstava fungujúcej telesnej výchovy sa opäť viaže na centrálnu školskú platformu a potrebné je zabezpečiť tieto oblasti:
- pravidelnú telesnú výchovu ktorá obsahuje zážitok (až 2 tréningové jednotky za deň)
- je potrebný iný druh náradia a náčinia, ktorý umožňuje odtrénovať vo výživných pohyboch desiatky detí bez toho, aby museli čakať kým na ne príde rad
- je potrebný centrálny metodický plán tréningovej náplne, ktorú dokáže viesť aj fyzicky menej zdatný pedagóg bez toho, aby deti zranil
- sú potrebné technické mechanizmy, ktoré umožnia deťom a študentom vytvárať si teamy a rôzne výzvy, ktoré ich motivujú trénovať viac, zdravo súťažiť a získavať za to body do školskej platformy
- opakovanú diagnostiku fyzickej zdatnosti detí, študentov i pedagógov (výstup v podobe bodov pre platformu)
- a takto by mohla vyzerať komplexná testovacia batéria so zberom aj atropometrických dát, ktoré by pomáhali odhaliť nie len stupeň fyzickej zdatnosti, ale aj telesné zvláštnosti, ktoré je dôležité identifikovať.
INOVATÍVNE IHRISKO PRE ŽÁŽITKOVÚ TELESNÚ VÝCHOVU
Nasledovná koncepcia ihriska ktorú som vytvoril presne rešpektuje požiadavky, ktoré som definoval vyššie. Na priestore 25x25 metrov je možné v 6-tich zónach naraz trénovať až 60 a viac detí či študentov podľa dopredu stanoveného pohybového programu. Ten musí rešpektovať nie len vekové možnosti, ale aj zásady systematického preťaženia kostrového systému (vzhľadom na gravitáciu), aby nedochádzalo k disbalanciám či iným telesným komplikáciám. Z nasledovného obrázku a príspevku pochopíte presné detaily:
Aj v tomto prípade, počas samotnej telesnej výchovy, by bolo možné zbierať dáta, vyhodnocovať stupeň fyzickej zdatnosti a pridávať nazbierané dáta (body) do hlavnej školskej platformy. Podobná decentralizácia by fungovala rovnako ako pri výbere vzdelávajúcich lektorov alebo ľudí, ktorí pripravujú stravu pre vaše deti. Tu by vybrané športové kluby a organizácie mohli pomáhať zlepšovať fyzickú zdatnosť vašich detí či študentov a tí by svoju získanú fyzickú zdatnosť mohli otestovali v škole a získali potrebné body. V grafe by všetci jasne uvideli:
- aké oblasti pohybu sú dominantné (druhy pohybovej inteligencie)
- kde sú slabé stránky fyzickej zdatnosti na ktoré je potrebné zamerať svoju ďalšiu pozornosť
- ako je jednotlivec, trieda, či celá škola na tom v porovnaní s ostatnými vrstovníkmi v regióne či celej krajine
Záver nad víziou vzdelávania i výchovy detí a študentov
V tomto článku som pospájal všetky najsilnejšie myšlienky, ktoré mám v šuplíkoch do ucelenej logickej koncepcie, ktorá má celospoločenský význam. Ak by sa veľká školská platforma nepodarila zrealizovať, aj samostatné podprojekty spojené so stravovaním alebo telesnou výchovou sú natoľko zaujímavé, že si zaslúžia pozornosť a snahu o realizáciu. Presne to je môj zámer v projektoch, ktoré realizujem dnes. Ak s tebou táto idea rezonuje, disponuješ rôznymi dôležitými zručnosťami, prosím urob niektorý z nasledovných krokov:
- zdieľaj tento článok s čo najviac ľuďmi (email, social média, iné)
- napíš mi email ak máš vnútorný pocit že dokážeš pomôcť v čomkoľvek dôležitom (vlado @ vladozlatos.com)
- vypočuť si podcast a prepošli ho ďalej (40 minút)
- zaregistruj svoj email do nasledovného formulára (ak vízia naberie trakciu, budem písať samostatný newsletter)
Držme si palce, aby sme pre naše deti dokázali MY rodičia odpovedať uspokojivo na základné problémové otázky:
- Vieme kto sme DNES?
- Vieme odkial sme PRIŠLI?
- Vieme čo chceme ZAJTRA?
- Vieme akej BUDÚCNOSTI ideme naproti na základe toho čo konáme DNES?
Photo intro by Anna Samoylova on Unsplash
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.