Môžeme či musíme zmeniť školské stravovanie detí?
Akú cestu vidíme pri snahe o zmenu školského stravovacieho systému, ktorý viac ako 50 rokov odoláva zmenám. Môžu 50 rokov staré poznatky, z ktorých vzišli stravovacie odporúčania, byť presvedčivé aj v tomto storočí? Inú cestu, ako robiť zmenu zdola mimo štátnej sféry zatiaľ nevidíme. Posledné roky (od 2017) sme aplikovali a zlepšovali náš vlastný návrh na školský stravovací program. V tomto článku vám predstavujeme základné princípy i poznatky, ktoré sme za ten čas nadobudli v súkromnej škole v Nitre so 130 deťmi. Ak navštevujete súkromné školské zariadenie, tento program dokážeme zaviesť aj u vás. Zlepšíme stravu aj vašich vlastných detí?
Ako vyzerá moderný školský stravovací program pre deti
V prvom rade triezvo. Problém školského stravovania je veľmi komplexná a zamotaná téma. Keď ju začnete riešiť v praxi, začnete narážať na desiatky zaujímavých, niekedy aj zarážajúcich problémov a výziev. Dôležité je vedieť vnútorné motivácie ľudí, ktorí túto zmenu iniciujú. Ak s tým prichádzate iba vy (jeden rodič), šanca na úspech je minimálna. Úspešná zmena v školskom stravovaní má tieto podmienky:
- ak si ju žiada aspoň niekoľko proaktívnych rodičov
- ak školské zariadenie je súkromné, nie štátne
- ak kuchyňa ktorá tvorí obedy nie je zalistovaná v katalógu školských stravovacích zariadení
Tento článok je pokračovaním komplexného článku: Aká vízii školstva dáva zmysel?
Ak sa tieto tri podmienky spoja, je tu šanca na úspech. Ale potom prídu ďalšie, ešte väčšie výzvy. Napríklad potreba zjednotiť pohľad rodičov na to, čo vlastné zdravšie stravovanie znamená. Každý občan v našej krajine je dnes “expert” na výživu a má vlastnú neochvejnú predstavu, čo zdravé stravovanie v praxi znamená a to aj v prípade, že trpí nadváhou či obezitou, včítane nadváhy vlastných detí. Povedzme ale, že cez sériu prednášok, edukačných emailov či elektronických kníh sa vám podarí tieto poznatky zjednotiť a nájsť aspoň trochu konsenzus v tom, že táto cesta stravovania je pre deti v poriadku. Potom nastupuje výzva spojená s kuchyňou a ľuďmi, ktorí v nej pracujú. Tí musia byť ochotní spolupracovať a nebáť sa toho, že sa musia učiť nové veci a vychádzať zo zabehnutých stereotypov. Povedzme, že aj toto zvládnete a cez desiatky či stovky hodín strávených v kuchyni, či na telefóne, úspešne zavediete zmeny do praxe a na tanieroch sa začnú ukazovať nové zdravšie jedlá. Nie len na obed, ale aj v ostatné časti dňa (náš stravovací program je celodenný).
Potom ako najväčšia výzva prichádzajú samotné deti.
Prečo? Pretože tie si z domu prinášajú veľmi rôzne stravovacie preferencie, kde je úplne bežné že najchutnejšie jedlá sa nevaria doma ale vo fastfood reštauráciách, prípadne sa objednáva domov pravidelne pizza či iné “zdravé” chuťovky. Aby deti neboli nebodaj hladné, tak do tašiek im rodičia s radosťou balia rôzne maškrty o ktorých rodičia netušia, že sú pre ich deti škodlivé. Niet sa potom čomu čudovať, že deti nad zdravším jedlom ohŕňajú nos, majú predsa v taške náhradu, ktorá im zaručene chutí. Čo tam potom že konzumujú prázdne kalórie, ktoré zhoršujú ich zdravie ale aj vzťah k reálnemu jedlu. Niektorí rodičia už utekajú pre dieťa do škôlky / školy poobede štýlom, že v rukách im hneď nosia nejakú sladkosť, aby chúdence neboli hladné. A to sme stále v súkromnej škole, kde si rodičia za zdravšie stravovanie platia plnú cenu, štát im nič nedotuje ani nikto iný politicky orientovaný neprispieva. Zaujímavý paradox že?
Ukážka toho, čo milí rodičia radi balia deťom na desiatu, aby ich “chúdence” neboli hladné, čím priamo (a nevedome?) sabotujú snahu o zlepšenie stravovania vlastných detí, za ktoré si platia plnú cenu. Týmto priamo navyšujú odpadovosť v kuchyni, čím zaťažujú nie len vlastné peňaženky, ale aj školu a jej zamestnancov.
Ak by sme chceli ísť so zmenou školského stravovania do štátnych škôl, museli by sme prejsť cez desiatky byrokratických prekážok, ktoré vlastne ani nie je možné prekonať, pretože 50 rokov staré normované recepty nikto nechce zmeniť. Ich koncepcia nejako funguje, drží sa zásad ktoré hlása svetová autorita (WHO) a preto niet sa čoho obávať (?). Pochodil som osobne rôzne ministerstvá, získal rôzne písomne stanoviská, stretol sa s osobnosťami ktoré tvoria normy a v troch štátnych školách diskutoval o zmene stravovania detí. Stretlo sa to s mimoriadne negatívnym ohlasom a to sme boli len na úrovni školy a vedúcich kuchýň. Keby sme rodičom povedali, že musia platiť plnú cenu za zdravie svojich detí, určite viete ako by to dopadlo. Zmena nemôže byť pre všetkých, pretože nie všetkých hodnotové systémy či ekonomické možnosti umožňujú pozerať sa na veci inak.
V čom je náš program školského stravovania iný?
Najzásadnejšia zmena, ktorú presadzujeme, sa týka pomeru makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky). Dôvody, ktoré na to máme, sú siahodlhé. Sú námetom mnohých našich článkov na tomto blogu, publikácií či produktov. Základné dôvody vysvetľuje tento obrázok názorne v porovnaní s tradičným, 50 ročným prístupom:
Problém je v tom, že naše deti vyrastajú a žijú v prostredí, ktoré je bohaté na nevýživné kalórie. Sú denno denne po celý rok obklopované sladkosťami, fastfood potravinami a rôznymi nezdravými lákadlami, ktoré veľmi dobre chutia. Náš mozog si na túto chuť ľahko zvyká a následne sa v ňom vytvárajú predpoklady na závislosti, ktoré naše deti môžu sprevádzať po celý zvyšok života. Samozrejme s ďalekosiahlymi zdravotnými následkami. Dôležité je uvedomiť si, že sme to my - rodičia, ktorí máme silu kontrolovať prostredie v ktorom naše deti vyrastajú, rovnako ako máme silu kontrolovať to, koľko nevýživných a nekvalitných kalórií umožníme deťom konzumovať. Skrz tieto rozhodnutia sme nie len my dospelí produktom svojich rozhodnutí, ale týmto “produktom” sa našim pričinením stávajú aj naše deti. Nedovoľme, aby naše deti patrili k prvej generácií, ktorá bude mať objektívne horšie zdravie a podmienky pre naplňujúci život, ako sme mali my, ich rodičia.
Našim školským stravovacím programom riešime nasledovné problémy a výzvy:
- inovujeme 50 rokov staré stravovacie normy, ktoré v súčasnosti neprispievajú k odstráneniu podvýživy, nadváhy a zlepšovaniu zdravotného stavu nie len detí a mládeže, ale aj dospelých (fyzická degenerácia)
- znižujeme objem prázdnych kalórií na tanieri a glykemickú záťaž (zo sacharidov), ktoré oi. môžu spôsobovať zdravotné problémy (obzvlášť tie priemyselne spracované)
- uprednostňujeme zdravé tuky a plnotučné potraviny pred prázdnymi kalóriami, ktoré pochádzajú z nevýživných sacharidov
- uprednostňujeme na Slovensku produkované potraviny, pred tými zo zahraničia
- edukujeme rodičov aj deti o význame výživnejšieho stravovania
- prinášame systémovú zmenu a komplexný program stravovania, ktorý má rôzne efektívne nástroje, vďaka ktorým sa ľahšie aplikuje do praxe.
Ak vy alebo vaše deti máte tieto znepokojujúce prejavy, je najvyšší čas na ZMENU:
- nadváha a obezita
- oslabené imunita a častá chorobnosť v roku
- mnoho zubných kazov
- ekzémy, alergie, akné
- autoimunitné ochorenia
- intolerancie na potraviny
- diabetes I. alebo II. typu
- ochorenia spojené s metabolizmom alebo trávením
- závislosť na sladkostiach
- a neochota u detí jesť poctivé potraviny
K nášmu programu stravovania sme spracovali aj elektronickú publikáciu, ktorú si môžete ihneď stiahnuť a preštudovať bezplatne TU
Znamená to ale, že takýto školský stravovací program musí byť nejaký extrém, diéta alebo vyhranený štýl stravovania? Takto to byť nemusí a ani to tak nerobíme. Od roku 2017, čo tento program sme zaviedli, sme ho museli pod vplyvom reality (najmä detí) upravovať stovky krát, aby sme sa dopracovali k najrozumnejšiemu pomeru medzi ideálnym programom bez kompromisom a takým, ktorý obstojí v každodennej realite. Náš program je presne výsledkom týchto okolností. Dokonca je normálne, že v jedálnom lístku nájdete aj deťom známe potraviny (chlieb, ale nie bežný ale kváskový), kvalitné párky či paštéty natierané na kvalitný chlieb. Rovnako raz za dva týždne deťom varíme v piatok sladký obed aby sa nepovedalo, že sme na nich veľmi prísny.
Zavádzať takýto program má však zmysel zatiaľ jedine v súkromnej škôlke a škole, pretože sú to trhové mechanizmy, ktoré ovplyvňujú jeho kvalitu, ktorá je podporená ochotou rodičov platiť a ochotou detí konzumovať vybrané pokrmy. Táto úzka spätná väzba je sama o sebe reguláciou, ktorá by sa v štátnom sektore nikdy nedala realizovať. Tým pádom máme šancu vytvoriť fungujúci školský stravovací program, ktorý prešiel testom ohňa a je možné ho následne aplikovať na širšej škále. Jedného dňa pravdepodobne aj v štátnom školskom stravovaní. Či sa to skutočne stane teraz ale nie je podstatné, no ak vaše deti navštevujú súkromné zariadenie, stačí vedeniu školy i rodičom preposlať tento článok a všetko podstatné sa na úvod dozvedia.
Ak vás problematika školského stravovania zaujala, zanechajte na seba email v tomto formulári. Keď budeme posielať informácie o novinkách v tejto našej iniciatíve, budete o nich vedieť. Tento náš program je súčasť širšej vízie o tom, ako si predstavujeme inovácie vo výchove a vzdelávaní našich detí. Prelomový článok si môžete naštudovať TU.
Ako drahé je zdravšie školské stravovanie detí?
Za kvalitu sa platí. Nie je možné chcieť vysokú kvalitu a zároveň hľadať spôsoby ako ušetriť. Nič také ako obedy zdarma neexistujú. Vždy je niekto, kto za to napokon zaplatí. Najhoršie ale je, ak sa za to zaplatí úplne najvyššia cena v podobe postupnej straty zdravia našich detí. Aká vysoká je cena zdravšieho stravovacieho programu? Skladá sa z nasledovných dvoch kľúčových bodov.
1. Cena vstupných ingrediencií
Výška ceny sa odvíja od ceny vstupných ingrediencií, z ktorých sa skladajú jedlá pre celodenné stravovanie deti, alebo varenie obedov. Na obrázku môžete vidieť tento rozdiel ihneď. Priemyselne spracované sacharidy sú prázdne kalórie, ktoré síce veľmi dobre chutia, ale neprinášajú žiadnu pridanú výživovú hodnotu. Je to ako jesť chutný piesok a čakať, že naše telo z toho načerpá požadovanú hodnotu. Cestoviny, chleby, cereálie, pečivo, múčne produkty, mnohé prílohy, to sú presne tie potraviny, ktoré stoja málo peňazí, ale je v nich aj málo hodnoty. Úplne najhoršie metabolické komplikácie v telíčkach našich detí spôsobujú komerčné sladkosti, ktoré sú plné cukru a nekvalitného tuku. Jednak vytvárajú vysoký stupeň závislosti ale na druhej strane metabolicky poškodzujú deti a sú jednou z hlavných príčin zápalov, priberania a zhoršovania kvality zdravia. O kognitívnych vyrušeniach či kolísaní energie a následne slabej emočnej stabilite, sa vyjadrovať radšej nebudeme. Začiatok lepšieho stravovania detí začína nákupom potravín, pretože platí že čo sa nakúpi, to sa aj zje. Naopak čo sa nenakúpi, to sa ani nedá zjesť. Uvažujte nad touto logikou aj vy milí rodičia u vás doma.
2. Cena obeda z externého kuchynského zariadenia
Obedy zdarma neexistujú. Rodičia platia nepriamo obedy cez dane, niektorí rodičia doplácajú na obedy ešte viac ako pred týmto “populárnym” opatrením a niektorým deťom sa obedy jednoducho neušli, pretože kuchyňa nerátala že nemá dostatočné kapacity. Okrem toho sa cena navýšila aj preto, že vznikajú väčšie odpady z jedla, ktoré je “zadarmo” a častokrát ho nikto nechce. Škola je zaťažená ďalšími výdajmi, takže táto regulácia nijakým spôsobom neprešla testom ohňa cez trhové prostredie, kde rýchla spätná väzba núti zodpovedných konať. Najviac poškodzuje tých čo nemajú na výber a nikoho netrápi, že sa to nedá zmeniť. Uvidíme ako táto celá fraška obedov zadarmo skončí, no bez ohľadu na výsledok sa stále nevyriešil problém číslo jeden a to kvalita stravovania (nielen obedov), ktorú riešime v našom stravovacom programe. Z nasledovných obrázkov si môžete pozrieť koľko stojí reálne celodenné stravovanie v štátnom zariadení a prečo je vzhľadom na cenu relatívne drahé a vôbec neposkytuje takú hodnotu, ako by malo.
Vstupné ingrediencie ovplyvňujú nie len cenu, ale aj hodnotu, ktorú naše deti skonzumujú. V štátnom stravovacom programe do svojho tela dostanú mnoho prozápalových potravín (cukry, veľa sacharidov, obzvlášť v kombinácii s nekvalitnými tukmi), ale aj nízku výživovú hodnotu (vitamíny / minerály).
Dôležité sú aj ďalšie skutočnosti, ktoré demaskujú nie len problémové ingrediencie, ktoré sa masívne v tradičnom školskom stravovaní presadzujú. Ich nedostatok spočíva v cene (sú lacné), výživovej hodnote (nízka) a neželanej návykovosti (túžba po menejcennom jedle a tvorenie si negatívnych zvykov).
V našom programe sme sa teda zamerali na to, aby:
- deti konzumovali menej lacných a prázdnych kalórií
- skonzumované potraviny boli metabolicky neutrálne, nespôsobovali zápal, nemali vysokú glykemickú záťaž, ktorá je spojená s vyššou tvorbou zápalu, priberaním a následným oslabovaním imunity
- potraviny na tanieroch mali vyššiu výživovú hodnotu (viac vitamínov a minerálov)
- potraviny pochádzali viac zo Slovenskej produkcie ako zo zahraničia
Komplexné riešenie školského stravovania v jednom programe
Predstavme si, že sme presvedčili vás - rodičov i vedenie súkromnej školy. O úspešnosti programu teraz rozhodujú pracovníci z kuchyne a čiastočne učitelia. Ich postoje, zručnosti a postupy priamo vplývajú na to, či deti budú jedlá konzumovať, alebo nie. Preto sme pripravili aj dôležité nástroje, ktoré uľahčujú prácu zodpovedným ľuďom. V nasledovnom videu uvidíte, ako náš software pracuje a čo všetko obsahuje:
WEBOVÝ SOFTWARE PRE ŠKOLY UMOŽŇUJE PRACOVNÍKOM ZODPOVEDNÝM ZA STRAVOVANIE:
- vyberať si ktorýkoľvek z 8-mich vzorových stravovacích týždňov
- navoliť potrebnú normu (A - B - C: predškolský vek, 1 a 2 školský stupeň)
- ľubovoľne upraviť daný týždeň a zvoliť si iné jedlá (automatický dopočet nutričných hodnôt)
- vytlačiť si pôvodný či upravený týždenný stravovací plán na nástenku pre rodičov
- vytlačiť si recepty s predvoleným týždňom stravovania
- naplánovať si nákup potravín (kilá / počet obalov) podľa počtu stravníkov
Na obrázku nižšie znázorňujeme jeden z našich VZOROVÝCH týždňov. Tých máme v našom programe stravovania spracovaných 8 - 12 (podľa druhu stravníkov). Tieto vzorové týždne sa ROTUJÚ stále dokola s tým, že náš ONLINE PROGRAM umožňuje stravovaciemu zariadeniu zamieňať si jednotlivé jedlá podľa potreby tak, aby sa logika programu neporušila (dodržaná norma) a škola mala potrebnú FLEXIBILITU:
Ako sa vám tento náš školský stravovací program pozdáva? Zanechajte svoje postrehy v komente, alebo nám priamo napíšte či zavolajte. Najdôležitejší krok, ktorý ale môžete urobiť, je pozdielať ho medzi ostatnými rodičmi a vedením súkromnej školy v prípade, že s vami tieto poznatky usporiadané do komplexného programu rezonujú. Ako bude čas plynúť ďalej, tak my ho budeme neustále zlepšovať a hľadať nové zariadenia, kde ho následne aplikujeme.
Viac užitočných informácií sa o našom programe dozviete z nasledovnej web stránky.
O čo sa v blízkej budúcnosti budeme usilovať - naše ďalšie kroky a plány:
- tvoríme podporný digitálny nástroj, pomocou ktorého budeme vedieť strojovo rozlišovať na koľko % bola porcia jedla zjedená (štatistika, analytika, výmena nefunkčných receptov)
- to nám umožní dať rodičom do ruky štatistiku ako sa ich deti stravujú, čo presne jedia
- my vďaka tomu môžeme identifikovať nefunkčné recepty ktoré stiahneme a nahradíme ich novými
- zavádzame náš program stravovania na súkromné škôlky a školy, kde sa prejaví vôľa vedenia i ochota rodičov priplatiť si za kvalitnú stravu ich detí, ak im na tom záleží
- hľadáme prostriedky na výskumnú činnosť, ktorá by objektívne preukázala vplyv nášho programu na zdravie detí, v porovnaní s kontrolnou skupinou
- tvoríme nové recepty, testujeme ich medzi deťmi, zlepšujeme náš software pre vedúce kuchyne, aby sa im s našim programom školského stravovania ľahšie pracovalo v praxi
- vyvíjame vo výskumnom centre nové druhy trvanlivých potravín (slané i sladké), ktoré obsahujú 30% kelovej múky, ktorá je extrémne výživná a pridáva do týchto potravín vysokú výživovú hodnotu (funkčné potraviny pre dospelých i deti).
Ak je niečo, s čím by ste nám chceli pomôcť, aby naša práca v školskom stravovaní mala väčší vplyv, pokojne sa na nás obráťte. Bližšie informácie si môžeme povedať písomne či telefonicky:
- 0904 140 305
- vlado @ vladozlatos.com
Photo by Providence Doucet and life is fantastic on Unsplash
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.