Nová kultúra pohybu? Fyzická zdatnosť nie je voľba!
Ako vyzeral výživný pohyb kedysi dávno pred 100, 200, 1000 rokmi? Ako sa cvičilo, aký to malo zmysel a prečo sme na mnohé dôvody “PREČO” sa hýbať zabudli? Nasledovný článok je preslov k historicky prvej učebnici telesnej výchovy v Slovenskom jazyku. Napísal ju Ivan Branislav Zoch pred 145 rokmi a v závere článku si kópiu tejto unikátnej učebnice môžete stiahnuť v elektronickej verzii.
Historicky prvá učebnica telesnej výchovy v Slovenskom jazyku: Ivan Branislav Zoch (1873)
Kto potrebuje dôvody hýbať sa, toho čaká fyzická aj mentálna degenerácia. Prečo je to tak? Prečo nepotrebujeme dôvody na to, aby sme sa hýbali a boli fyzicky zdatní? Prečo je pohybová komplexnosť zapísaná v našej DNA? A prečo si za slovo “pohyb” môžeme zameniť slová: “adaptabilná inteligencia”? Vysvetlenie je jednoduché. Adaptabilná inteligencia je prvou podmienkou schopnosti prežiť. Tá formovala naše ľudské pokolenia po milióny rokov až do chvíle, kedy sme sa vďaka týmto zručnostiam dostali na vrchol potravinového reťazca. Adaptabilná inteligencia je najdôležitejšia inteligencia zo všetkých a od nej sa ďalšie inteligencie odvíjajú:
Žiaden živočích na svete nedisponuje takým rozsahom pohybových zručností (od jemnej až po hrubú motoriku) ako človek. Dôvod prečo sa nám vyvinul taký veľký a komplexný mozog je vďaka pohybu. My ľudia patríme k najlepším pohyberom (moverom) na svete a mnohí z nás si to ani len neuvedomujú. Žiaden živočích na svete nedokáže napodobniť spektrum pohybov, aké sme schopní zrealizovať my ľudia (komplexnosť a všestrannosť). Dokážeme vyplniť celý pohybový vesmír od behu, cez akrobaciu, plávanie, skákanie a čokoľvek medzi tým. Pri priamych porovnaniach s nejakým špecializovaným živočíchom (napríklad na plávanie) nemáme samozrejme ani najmenšiu šancu. Ale naše prežitie nebolo závislé len od toho, či sme najlepší a najsilnejší, ale najprispôsobivejší a dostatočne silný pre danú situáciu (napríklad silný aj inteligenciou na vytvorenie neprekonateľnej páky, pasce, zbrane, či iných mechanizmov). A k tomu sa nám komplexnosť a všestrannosť náramne hodila.
Vo väčšine prípadov nám však tú najväčšiu “konkurenčnú” výhodu, zaručujúcu efektívne prežitie, priniesli naše paže. Tie sú predĺženým nástrojom nášho mozgu, ktorý sa sám vďaka našim pažiam vyvinul do dnešného štádia. Ako je to možne?
AKO PAŽE ZOHRALI KĽÚČOVÚ ÚLOHU VO VÝVOJI NÁŠHO MOZGU
Prečo sa práve naše paže stali extrémne dôležitým nástrojom na ľudské prežitie, na rozvoj našej inteligencie a nástroj ktorý umožnil celý rad morfologických, metabolických a inteligenčných zmien? O tom nás učí uznávaný antropológ, vedec a doktor Aleš Hrdlička v jeho úžasnej ďalšej historickej knihe “O pôvode a vývoji človeka i budúcnosti ľudstva”. V tejto fascinujúcej knihe nám prezrádza mechanizmy, ako sa naše paže stali nástrojom, ktorý pomohol urýchľovať náš mentálny i duševný vývoj z nemého tvora až po dnešného človeka.
Unikátna pohybová kompetencia našich paží je jedinečná v cele ríši zvierat, z ktorej sme vzišli. Spektrum pohybov, od tých najsilnejších až po najjemnejšie je obdivuhodné a žiaden živočích na svete nim nedisponuje.
V procese nášho vývoja ako tvora, sa stala dôležitým bodom zlomu situácia, kedy sme ako druh prestali na chôdzu používať predné končatiny. Hneď potom sa začala spúšťať lavína morfologických zmien (posilňované tlakom selekcie schopnejších a prispôsobivejších), ktoré z nás za státisíce generácií urobili človeka. Schopnosť chodiť po nohách a mať voľné paže bola veľkou výhodou, pretože to následne umožnilo horné končatiny používať ako mechanické pomôcky na dôležitejšie činnosti. Autor vyzdvihuje, že ruky potom ďalej uľavili čeľustiam a zubom, čo opäť uľavilo krku aj hlave. Poľavili svaly okolo šije a čeľustí, pretože sa prestali používať na celodenné žutie málo výživnej potravy (napríklad ako u goríl), čo dovolilo, aby sa začal zväčšovať aj mozog (včítane lebky) a zároveň sa začal meniť aj charakter tráviaceho traktu ako druhého “mozgu”. Paže sa stávali čoraz ďalej výkonnejšími orgánmi vôle tvora, ktoré mu umožňovali nový spôsob obrany, boja, lovu výživnejšej (najmä živočíšnej) potravy a celému radu nových činností.
Mozog rozvíjal ruky a ruky naopak pomáhali vo veľkej miere k vývinu mozgu (napríklad prísunom nutrične výživnejšej potravy pre jeho zväčšovanie). Zároveň vzpriamená chôdza menila telo, hlavne panvu a s tým aj mnohé zvyky a aj funkcie tvora pokračujúceho vo svojom vývine až k človeku. Z toho plynie ponaučenie, že naše paže sú dôležitým orgánom nášho mozgu, ktoré sa musíme naučiť efektívne využívať. Čím výživnejší bude pohyb pre naše paže, tým zásadnejší to bude mať dopad aj pre náš mozog. Preto nepotrebujete žiadne dôvody prečo sa hýbať. Naše telá sú stvorené pohybom, formoval ich pohyb a doslova ich vyživoval. Preto sa hýbte pokiaľ môžete, lebo jedného dňa sa nebudete môcť. A zapamätajte si:
Nie všetci fyzicky zdatní ľudia sú zároveň aj múdri, ale všetci múdri ľudia by sa určite mali stať fyzicky zdatnejší a zvyšovať svoju schopnosť prežiť v rámci svojich možností. Fyzická zdatnosť je kvalita ducha osobnosti, ktorý potrebuje byť rozvinutý aj v tejto oblasti, aby dokázal vzdorovať a čeliť nástrahám dnešného moderného sveta.
Fyzická zdatnosť ako nástroj doby - pohľad do blízkej histórie
Fyzická sila a trénovanosť obyvateľstva, bola vždy úzko spojená s politickou snahou rozširovať a chrániť vlastnú kultúru i uchovať myšlienkové či fyzické bohatstvo. V neskorších časoch bola táto moc zneužívaná aj na presadzovanie politických či iných mocenských cieľov. Za posledných asi 5.000 rokov, mala fyzická príprava významný mocenský a politický rozmer. Fyzická sila a moc bola využívaná v prospech malej skupiny, ktorá vládla a poskytovala tzv. ochranu ostatným. V Európskom priestore išlo napríklad o tieto systémy fyzickej prípravy a ich mocenské využitia:
- Staroegyptská ríša od roku 2640 až po 2 504 pr. n. l. (šerm palicou, beh, akrobatika, hody, plávanie, veslovanie, zápasenie, streľba z luku, hod kópiou) - ochrana ríše, expanzia, vojenské ťaženia, prvé presadzovanie politickej vôle,
- Grécka antika - obdobie medzi perzskými vojnami a vládou Makedóncov v rokoch 550 až 350 pr. n. l. (aténsky a spartský systém výchovy mládeže) - ochrana ríše, expanzia, vojenské ťaženia,
- Pax Romana, asi od narodenia Krista do roku 250 n. l. (výcvik gladiátorov a rímskych vojakov – legionárov), ochrana ríše, expanzia, vojenské ťaženia, zábava obyvateľstva (chlieb a hry) na odpútanie pozornosti od dôležitých tém a otázok, ktorých riešenia sa nechávali na vtedajších mysliteľov,
- Nemecký vrcholný stredovek asi od roku 1000 do roku 1250 (7 rytierskych zručností a 7 rytierskych cností, absolutistická Francia 18. storočia za Ľudovíta XIV. a Ľudovíta XV.) - ochrana štátov, zábava obyvateľstva na odpútanie pozornosti od dôležitých tém a otázok, šírenie náboženstva,
- Britská ríša od roku 1815 po definitívnom víťazstve nad Napoleonom u Waterloo do začiatku 1. svetovej vojny v roku 1914 (skauting – skutočná vojenská výchova) - ochrana štátov, príprava na vojnové situácie, účelová koncentrácia výkonnej moci (armáda, polícia) do rúk politických systémov,
- Nemecké cisárstvo od roku 1871 do roku 1914 (vojenská pruská výchova, Turnerské hnutie, GutsMuts, Jahn, Švédsky systém zdravotnej výchovy Peter Ling), zakladanie telocvičných spolkov (napríklad Sokol od 1862 a iné),
- Uhorsko 1848 až 1914 v ňom Slovensko – Horné Uhorsko (Ivan Branislav Zoch, ktorého prvú publikáciu o telocviku sprístupňujeme na ďalších stranách).
V dnešnej kultúre sa presunul boj od fyzických hrozieb na tie mentálne (média, internet, zavádzanie, skresľovanie, opakovanie klamstiev). Ak chcete v tejto “informačnej vojne” vyhrať, potrebujete sa vysporiadať s informačnou asymetriou (nedostatok praktických vedomostí), ktorá je prekážkou na ceste za vašou slobodou. A hneď prvý boj, ktorý potrebujete vybojovať je zdravie svojho tráviaceho traktu. Prečo?
Ako vaše telo ovplyvňuje zdravie tráviaceho traktu
Múdrosť nie je možné dosiahnuť bez zdravého a silného tela. Trochu v širších súvislostiach to v preklade znamená, že silný a schopný prežiť sa môžete stať len vtedy, ak budete mať veľmi silný a zdravý tráviaci trakt. Prečo práve tráviaci trakt? A prečo sa proti tejto časti nášho tela sa vedie doslova “vojna”?
Áno, o vašu schopnosť prežiť sa urputne bojuje. Dnes sa nebojuje zbraňami či fyzickou silou. Bojuje sa o vašu pozornosť a oi. aj o zdravie vášho tráviaceho traktu. Ak chcete niekoho kontrolovať a riadiť, zhoršite funkcie jeho tráviaceho traktu nekvalitnou výživou a zavádzajúcimi informáciami o tom, ako sa o seba postarať. Želaný výsledok máte zaručený (viď ochorenia ako celiakia, diabetes, kandida, kvasinky, ale aj prvé náznaky problémov ako zápcha, hnačky a iné) a za skvelý výsledok tejto systematickej “práce” sa považuje neslobodný, tučný a hlúpy človek, ktorý je ľahko ovládateľný. Ako je to možné, že práve tráviaci trakt v tom zohráva takú dôležitú úlohu?
Zdravý tráviaci trakt je prvý predpoklad vysokej mentálnej bdelosti a naopak zničený tráviaci trakt je príčina silnej mentálnej hmly a otupenosti po väčšinu dňa. Každý z nás sa nachádza cez deň niekde na stupnici mentálnej bdelosti (napríklad +100) a úplnej mentálnej hmly (napríklad -100). Táto hodnota v rámci dňa kolíše, ale dôležitý je však celkový priemer vašej mentálnej bdelosti počas dňa. Od tohto údaju sa totižto odvíja aj vaše emočné rozpoloženie a to, nakoľko budete schopný rozvíjať svoj mentálny i fyzický potenciál.
Budete sa čudovať, ale váš mozog má dve časti, pričom sa jedná o jeden celok, ktorý je vzájomne prepojený, len sa nachádza na dvoch rozdielnych miestach. Asi už tušíte, že jedna časť je tá známejšia (mozog vo vašej lebke) a druhá časť sa rozprestiera vo vašom bruchu (celý tráviaci trakt). Ako je možné že ide o jeden neoddeliteľný celok? Ako sú tieto časti mozgu prepojené a ako to súvisí s osobnou slobodou či politikou?
Druhý mozog (tráviaci trakt) je rozhodujúcim elementom v nastaveniach pre prvý mozog (ten v hlave), pretože sú nie len navzájom prepojené a komunikujú (neurotransmitermi) ale zároveň sa ovplyvňujú. Váš druhý mozog každý deň rozhoduje o tom, aký mentálny stav bdelosti bude dostupný pre prvý mozog (nie naopak). Náš druhý mozog pozostáva z viac ako 100 miliónov neurónov a dokáže silno ovplyvňovať aj naše emocionálne rozpoloženie prvého mozgu. V našom tráviacom trakte sa tvoria presne také isté hormóny ako v mozgu (napríklad tvorba hormónu serotonín, ktorý ovplyvňuje nálady). A 95% serotonínu sa generuje práve v našom tráviacom trakte, čiže v druhom mozgu.
Sila vášho intelektu je závislá od kvality zdravia vášho tráviaceho traktu.
Tráviaci trakt je náš “druhý mozog”, ktorý sa správa veľmi podobne, ako prvý mozog s tým rozdielom, že nemyslí a netvorí myšlienky, ako sme na ne zvyknutý z prvého mozgu. To v podstate ani nie je jeho úlohou. Máte často zlú náladu? Pravidelne sa hádate s ľuďmi na ktorých vám záleží? Nerozumiete si vo vzťahoch? Je to také čudné, ale nerozumiete sami sebe ani druhým ľuďom preto, lebo konzumujete nesprávnu výživu, ktorá neumožňuje správne fungovať vášmu druhému mozgu. Ten prvý nemá na výber, v tejto veci je slabučký a mnoho toho sám nezmôže. Skôr naopak, stiahne vás dole negatívnym uvažovaním, pretože sám pre seba nedokáže tvoriť dostatok dôležitých hormónov šťastia, nakoľko je v ich tvorbe závislí od druhého mozgu (tráviaceho traktu). Ak chcete zlepšiť svoj mentálny výkon, musíte sa posnažiť vyriešiť všetky neduhy vo svojom tráviacom trakte. Aké jednoduché kroky môžete urobiť už dnes?
- Obmedzte príjem cukrov a potravín, ktoré sa na glukózu premieňajú (sacharidy, sladkosti a nadmerný príjem bielkovín).
- Naučte sa jesť iba 3x za deň, medzi jedlami mávajte čo najdlhšie prestávky a naučte svoje telo aj čiastočne hladovať (16 hodín / deň) aspoň 2-5x do týždňa.
- Naučte sa konzumovať tradične fermentované výrobky (cmar, kefír, jogurt, kapusta, iné potraviny s obsahom probiotických kultúr). Ideálne v kombinácii s prebiotikami (jablčná vláknina, otruby, zelenina, ovocie, príležitostne strukoviny a podobne).
Postup pre rozvoj svojho osobného potenciálu je preto jednoduchý. Postarajte sa o svoj tráviaci trakt, on vám potom poskytne dostatok mentálnej energie, ktorú môžete nasmerovať na tie najdôležitejšie veci vo vašom živote. A v tomto bode nastupuje do popredia vplyv mediálneho formovania osobnosti, ktorý sa nevzťahuje už len na tradičné média typu rádio, časopis a televízia. Dnes je v móde internet. A žiaľ internet je najvhodnejšie miesto pre ďalšie “neférové boje”. Ako napísal talianský novinár Giulietto Chiesa:
“Iba veľmi vzdelaný človek je schopný rozlíšiť pravdu a nepravdu na internete, ak množstvo nepravdy absolútne očividne prevažuje. A 98% internetu – to je youtube, to znamená televízor. Najhoršie je, že mnohé videoklipy majú degeneratívny charakter a pozerajú ich deti! 8-10 ročný človiečik nedokáže povedať „mne sa to nepáči“, pretože to, čo vidí, je pre neho skutočnou realitou. Milióny detí sa na to pozerajú a dochádza k prerodu. Formovanie mozgu dnešného človeka sa deje prostredníctvom pôsobenia zábavy a reklamy – sú to základné dva elementy fundamentálnej manipulácie človekom. Môžeme sa my zapojiť do tohto procesu a zmeniť jeho smer a obsah? Je to otvorená otázka. Mám nádej, že sa nám podarí urobiť niekoľko krokov vpred, aby sme sa oslobodili od tejto tyranie, v ktorej žijeme.”
Stávame sa produktom tejto doby, ktorý vôbec nie je kvalitný. Už dnes je vidieť, že niečo sa stalo s nastavením myslenia mnohých ľudí a to niečo, môže mať v blízkej i ďalekej budúcnosti veľmi fatálne následky na náš osud. Prečo by sme sa mali snažiť vo vlastnom záujme nadobudnúť vysoký stupeň osobnej fyzickej zdatnosti? Na to vám odpovedá článok nižšie. V tomto videu si môžete pozrieť aké fyzické výkony je možné podávať pri nízkosacharidovom životnom štýle, ktorý z hľadiska bezpečnosti metabolizmu a ochrany tráviaceho traktu ponúka najviac benefitov:
Čo je to fyzická zdatnosť a kto ju (ne)má
Byť fyzicky zdatný neznamená mať iba veľké svaly. Možno je to niekedy paradoxne naopak. Čo je to však fyzická zdatnosť a ako ju ovplyvňujú média? A prečo sa práve v médiách považujú za ideály krásy chudé anorektické ženy a nadpriemerne svalnatý muži? Môžu títo tzv “idoly” spôsobovať, že sme čoraz viac nespokojní s tým, ako vyzeráme a potom hľadáme neustále skratky (diéty, suplementy, výživové smery), ktoré nás poškodzujú ešte viac? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nedokážeme jednoznačne odpovedať. Domnievame sa však, že predstavujú zásadný problém (nielen) v našej krajine. Z nášho pohľadu, by ideál fyzickej zdatnosti mohol vyzerať v minimálnych limitoch nasledovne:
- schopnosť na 20s šprintovať (na maximum) bez fyzického i kondičného kolapsu,
- schopnosť prekonať v pokluse 3 kilometre bez fyzického i kondičného kolapsu,
- schopnosť vyskočiť so svojim telom aspoň do polovice svojej výšky,
- schopnosť vyliezť na lane bez pomoci nôh do 3 násobku svojej výšky,
- schopnosť preskočiť vzdialenosť (znožmo) rovnajúcu sa 2/3 svojej výške,
- schopnosť urobiť hlboký drep s polovičnou váhou zo svojej hmotnosti,
- schopnosť udvihnúť nad hlavu polovičnú váhu zo svojej hmotnosti
- schopnosť vydržať plávať 10 minút bez fyzického i kondičného kolapsu a ďalšie.
A kde začať? Začnite všade a nešpecializujte sa. Pozrite aj na našu definíciu VÝŽIVNÉHO POHYBU. Váš pohybový vesmír (kompetencie) majú byť tak široké, ako len dokážete obsiahnuť. Prihliadajte na svoj zdravotný stav, obmedzenia a nikam sa neponáhľajte. Čas ide ďalej tak či onak a buď za X rokov vaša fyzická kondícia bude stúpať, alebo nebude. Nič medzi tým nie je. Vašu pyramídu pohybových kompetencií by mal tvoriť v základe nasledovné zručnosti, ktoré rozvíjame v našim telocvičniach SKILL LAB:
- MOVEMENT (rôzne viackĺbové cvičenia s vlastnou hmotnosťou, napodobňovanie zvierat, pohyb za no-extra-time),
- SILOVÁ GYMNASTIKA (mobilita aj sila tela v rôznych polohách voči gravitácii),
- BOJOVÉ UMENIA (vedieť udierať, ťahať, kopať, schopnosť brániť sa a manažovať svoj strach),
- Pokiaľ ste bez zásadných pohybových obmedzení, mali by ste trénovať PARKOUR (efektívny presun tela z bodu A do bodu B cez rôzne prekážky a v teréne)
- a v mladosti odporúčame naučiť sa aj desiatky akrobatických prvkov - FREERUN (saltá, premety, vruty).
Čaká nás istá fyzická i mentálna degenerácia pre nedostatok pohybu?
Dôvody prečo naše telá starnú vysvetľuje nasledovný obrázok. V princípe je to jednoduché. V detskom a pubertálnom veku sa väčšina ľudí hýbe až príliš. Dobre vedia o čom hovoríme rodičia malých detí. Negatívom je, že v našej kultúre sa pokúšame eliminovať nevyspitateľne sa pohybujúce objekty, o ktorých si myslíme že by sa hýbať nemali. Malé dieťa chce prirodzene skákať, lietať, preskakovať, vyskakovať, hrať sa, zápasiť, biť sa. Čo mu na to povie bežný rodič? Prestaň! Ukľudni sa! Uvedom sa! Poslúchaj! Nebi sa! Nenič to! Máš trest!
S pribúdajúcim vekom, ako sme už dôskednejšie vychovaní (rozumej zdecimovaní) sa objem nášho pohybu prirodzene znižuje. Hýbeme sa čoraz menej, starostí a povinností pribúda. Kultúra a prostredie chudobné na pohybové výzvy nás obklopuj čoraz viac a my čoraz viac času presedíme na zadku v školách, autách, autobusoch, vlakoch, na gauči pre televíziou, pred hramy, pred počítačom. Buď okolo seba vytvoríme prostredie bohaté na pohyb, alebo kultúra nad našou fyziológiou zvíťazí a s pribúdajúcim vekom za to zaplatíme primeranú daň. Čaká nás degenerácia nie len fyzická, ale aj mentálna:
ĽUDIA NEPRIŤAHUJÚ TO ČO CHCÚ, ALE TO, ČÍM SÚ.
Čo rezonuje s vami? Aké inšpirácie vás MOTIVUJÚ zdvihnúť zadok a urobiť niečo, čo ste si už dlho sľubovali že vykonáte? Všetko čo človek dosiahne a všetko, čo nedosiahne, je priamym výsledkom jeho vlastných MYŠLIENOK. Človek sám seba tvorí a sám seba NIČÍ. Utrpenie je vždy nejakým spôsobom výsledkom ZLÝCH myšlienok. Z dobrých myšlienok a ČINOV nemôžu nikdy vzísť zlé výsledky, zo zlých myšlienok a činov nemôžu nikdy vzísť výsledky dobré.
Telo je vždy SLUŽOBNÍKOM mysle a je to na ňom aj vidieť. Preto sa rátajú iba tie myšlienky, ktoré dotiahneme do KONCA a nie tie povrchné, chaotické, bez plánovania.
Vyzývam nás všetkých, aby sme si dali celospoločenské predsavzatie, že kultúru podpriemernej fyzickej zdatnosti v našej krajine prestaneme akceptovať. Že urobíme všetko potrebné na to, aby z krajiny plnej nadváhy a nízkych pohybových štandardov urobíme excelentnú spoločnosť. Spoločnosť, v ktorej fyzická zdatnosť nebude voľbou ale povinnosťou. Povinnosťou aj preto, že ide o naše deti, ktoré sú produktom svojich rodičov.
Buďme tou zmenou, ktorú chceme okolo seba vidieť. Ak budeme tých okolo seba dostatočne dlho inšpirovať, naša vonkajšia motivácia sa jedného dňa zmení na ich vlastnú vnútornú disciplínu. Inej cesty niet. Nech vám nasledovné strany zo 145 ročnej príručky o telocviku od autora Dr. Ivana Branislava Zocha slúžia ako inšpirácia. Ten počas svojho pedagogického pôsobenia bol známy neutíchajúcim úsilím pri získavaní študentov pre aktívne a celoživotné športovanie. Už v tomto období zdôrazňoval význam každodenného pohybu pre zdravie človeka a v tomto smere bol pre svojich zverencov žiarivým príkladom. Táto učebnica bola prvá svojho druhu v Slovenskom jazyku a my vám prinášame jej znenie. Tieto nádherné kresby dokonca vytvoril sám autor knihy I.B.Zoch.
145 ročnú elektronickú publikáciu Ivana Branislava Zocha s mojim predslovom si stiahnite TU.
Nájdete v nej desiatky výživných pohybov, ktoré určite inšpirujú aj váš tréningový program. Až sa počudujete, aké inšpiratívne veci sa trénovali kedysi dávno. Knihu užívajte a šírte okolo seba podľa svojho uváženia, rozhodne ju však venujte svojim učiteľom telocvikárom či trénerom. Autorské práva na takto starú publikáciu zanikli, nakoľko uplynulo viac ako 70 rokov po smrti autora.
Nech vás výživný pohyb sprevádza na ceste za lepšou verziou samého seba.
Odporúčané kroky:
-
stiahnuť si publikáciu I.B.Zocha
-
prísť na naše školenie o výživnom pohybe
-
navštevovať naše tréningy v telocvičniach Skill LAB: Nitra / Bratislava
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.