Prečo Matej Tóth nepotrebuje doping
Nepríjemná správa o možnom dopingu Mateja Tótha obletela Slovensko hneď niekoľko krát. Isté skupiny ľudí si z toho urobili senzáciu len preto, aby k sebe pritiahli pozornosť. V čom nastal vlastne problém, čo je to biologický pas a prečo tento nástroj na boj s dopingom je OK ale nepracuje vždy úplne spravodlivo a presne? Na desiatky faktov o Matejovej nevine poukazujeme v tomto článku spolu s odbornými správami svetových expertov.
Matej Tóth, biologický pas, podozrenia z dopingu a cesta za čistým menom
Prečo Matej Tóth nemohol štartovať na viacerých dôležitých športových udalostiach? Ako sa môže stať, že športovec má odchýlky v jeho biologickom pase? Čo je to vlastne biologický pas a na akých princípoch funguje? Musia nezrovnalosti v tomto pase automaticky znamenať, že športovec dopuje? Je prípustné, aby špičkový športovec, hlásajúci antidopingovú politiku mal problémy s dopingom? Môže dôjsť k obvineniu z dopingu aj keď k porušeniu antidopingových pravidiel vôbec nedošlo? A čo sa dá urobiť s tým, aby si čistý športovec a najúspešnejší slovenský atlét, majster sveta i olympijský víťaz Matej Tóth napravil svoju povesť? Čítajte ďalej.
Správa o podozreniach z dopingu Mateja Tótha veľmi rýchlo ako senzácia obletela celé Slovensko i svet. Mnohé senzačné titulky webových serverov naplnili účel. Pritiahli pozornosť, nič vecné nepovedali, hlavne že bolo vidieť platiacu reklamu a zvýšila sledovanosť web stránok. Čo tam po tom, že svojim prístupom ruinujú nevinného športovca, ktorý celý svoj život zasvätil tvrdej práci na svojej športovej kariére? Ale nie hocijakého športovca, ale takého, ktorý našej krajine priniesol cenné kovy hneď niekoľko krát.
S Matejom Tóthom spolupracujeme už dlhšie obdobie. Patrí práve k tým športovcom, ktorí sú výnimočný nie len tvrdou prácou, ale aj iným prístupom k stravovaniu. Dalo by sa tvrdiť, že Matej Tóth je nízkosacharidový olympionik a odkedy zmenil svoje stravovanie, prináša domov cenné medaile. Mohlo aj toto špecifické stravovanie spôsobiť odchýlky v biologickom pase? Na tieto a mnohé otázky odpovedáme v tomto článku. Pred tým, ako sa do toho pustíme, si objasníme čo je to biologický pas, ktorý upozornil komisiu na Matejove nezrovnalosti.
Čo je to biologický pas
Biologický pas je jedna z najnovších metód odhaľovania dopingu u športovcov. Ide o dlhodobé sledovanie a analýzu vzoriek krvi a moču. Odbery sa uskutočňujú náhodne, miminálne raz a niekedy aj 4x do roka. Funguje však na princípe matematického vzorca. Nezrovnalosť preto automaticky nemusia znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami. Jeho nedokonalosť spočíva v tom, že nevie vziať do úvahy fakt, že telo každého športovca môže funguje inak. Nevie reagovať na zmeny v metabolizme alebo na hormonálne zmeny. Tie môžu mať rôzny pôvod, napríklad aj v nejakom skrytom zdravotnom probléme alebo individuálnej citlivosti na rôzne nové podnety. Po zistení nezrovnalostí v biologickom pase, Matej poskytol médiám nasledovné prehlásenie o tom, prečo sa nemôže zúčastniť na MS 2017 v Londýne:
Keďže som počas celej mojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie, táto správa ma šokovala. Preto sa teraz sústredí najmä na to, aby som s pomocou rešpektovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí preukázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol vyvolať môj vtedajší zdravotný stav.
Od tohto prehlásenia Matej prešiel strastiplnú cestu, počas ktorej musel dokazovať svoju nevinu aj pomocou zahraničných expertov. Jedného z nich (Dr. Borosa), s ktorým spolupracujeme, sme Mateja nakontaktovali a jeho report si môžete preštudovať nižšie.
Chronológia vzostupu Matejovej výkonnosti, zmien v stravovaní či nález v biologickom pase
Počas Matejovej kauzy sa média či odborníci predbiehali s hypotézami, čo vlastne mohlo spôsobiť túto odchýlku v biologickom pase. Práve preto je vhodné vidieť veci z perspektívy a pozrieť sa na zmeny v Matejovej výkonnosti či v zdravotnom stave v časovej stope, ktorú vidíte v nasledovnej infografike:
V bodoch sa dá táto chronológia zmien zhrnúť nasledovne:
- jar 2014 = začiatok obmedzovania cukrov v strave (prechodná fáza)
- 8/2014 = 2. miesto ME v Zurichu, Slovenský rekord (3:36:21)
- jeseň 2014 = nízkosacharidové stravovanie (15-30% energetického príjmu tvoria sacharidy)
- začiatok roka 2015 = štart spolupráca Vlado Zlatoš
- 3/2015 = Dudince, Slovenský rekord, 3. najlepší výkon svetovej histórie 3:34:48
- 8/2015 = majster sveta v Pekingu
- jar 2016 = zranenie holennej šľachy
- 8/2016 = Olympijský víťaz v Riu
- 10/2016 = operácia holennej šľachy
- 5/2017 = prvá informácia o nezrovnalostiach v biologickom pase, žiadosť o vysvetlenie
- 6/2017 = IAAF pozastavuje športovú činnosť, obvinenie z porušenia anti-dopingových pravidiel na základe odchýliek v biologickom pase
- leto 2017 = testovanie a kompletizácia argumentov
- 15.8.2017 = vypočúvanie pred Disciplinárnou komisiou SAZ
- 4.10.2017 = rozhodnutie DK SAZ o oslobodení, nebolo dokázané porušenie anti-dopingových pravidiel, odchýlky v biologickom pase boli vysvetlené a potvrdené odborníkmi
Ako súvisia jednotlivé chronologické zmeny so zmenami v biologickom pase? Môže za to iba operácia a následné intervencia (terapia)? Môže za to Matejova špecifická genetika (resp. fenotyp) vďaka čomu oveľa rýchlejšie a senzitívnejšie reaguje na vybrané vonkajšie podnety? Môže takúto zásadnú zmenu spôsobiť iba jeden faktor alebo skôr ide o synergické pôsobenie viacerých faktorov naraz? To sa dozviete už o chvíľu, teraz však preberme Matejové stravovanie a to, aký zásadný vplyv má tento typ stravovania na fyziológiu a metabolizmus človeka.
Akú výkonnosť Matej Tóth dosahoval pred nízkosacharidovým stravovaním a môže byť toto spravovanie príčinou odchýlky v biologickom pase?
S Matejom už jeden článok o jeho stravovaní na našom blogu máme. Matej patrí medzi prvých športovcov, ktorí búrajú mýty o tom, že bez sacharidov ráno, na obed, na večer a všade medzi tým, nie je možné podávať žiaden vrcholový vytrvalostný výkon. Odkedy Matej zmenil stravovanie, začal domov nosiť ešte významnejšie ocenenia z medzinárodných i domácich vytrvalostných súťaží, ako pred rokom 2014. Znamená to, že Matej vďaka stravovaniu zlepšil svoju výkonnosť? Možno len nepriamo (priamo metabolicky). Ale na tieto a ďalšie otázky sme dôsledne odpovedali v našom staršom interview a článku, ktorý si môžete prečítať TU.
Mohlo však nízkosacharidové stravovanie spôsobiť aj odchýlky v biologickom pase? Určite nie. Z predchádzajúcich testov v biologickom pase boli doteraz Matejové hodnoty už od roku 2014 relatívne bezproblémové. Je však pravda, že tento typ stravovania spôsobuje zásadné zmeny vo fyziológii a metabolizme človeka. Nie je preto vylúčené, že kombinácia tohto stravovania, následného zranenia (resp. operácií) a ďalších intervencií (lieky, dekondícia, iné faktory) pôsobili možno ako synergické činitele, ktoré sa v biologickom pase mohli objavili ako problém. Práve preto sme Mateja nakontaktovali aj s doktorom László G. Borosom, M.D., profesorom endokrinológie a metabolizmu z Kalifornskej Univerzity (UCLA School of Medicine), ktorý v nasledovnom reporte čiastočne popisuje problematiku fyziologickej a metabolickej adaptácie atléta na nízkosacharidové a ketogenické stravovanie:
- REPORT: László G. Boros, M.D. Expert Opinion: Physiological Metabolic Adaptation to Nutritional Ketosis
Ako sa Matej Tóth obhajoval pred Disciplinárnou komisiou Slovenského atletického zväzu
Ako dôsledne sa musel Matej Tóth pripraviť, aby so svojimi argumentmi obstál na obhajobe pred DK SAZ? Nasledovné informácie pravdepodobne na iných serveroch nenájdete a publikujeme ich s Matejovom dovolením. Tu sú vybrané Matejove citácie a vyjadrenia k skutočnostiam:
- Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) mi v období rokov 2009 až 2016 odobrala dovedna 24 vzoriek krvi pre biologický pas športovca: 2009 – 1 odber, 2010 – 2, 2011– 4, 2012 – 3, 2013 – 2, 2014 – 2, 2015 – 2, 2016 – 8. Len jediná vzorka z 24 odberov bola mimo stanovených hraníc. Ide o odber zo 4. mája 2016, kde mi zistili nízke hodnoty hemoglobínu (135g/L).
- Podľa expertov IAAF hodnoty z roku 2016 naznačujú opačný scenár, že pokles hodnôt je pravdepodobne spôsobený manipuláciou s vlastnou krvou (autológna transfúzia). Podľa ich názoru je pokles hodnôt od marca do 4. mája 2016 prudký a mohol byť spôsobený odobratím (stratou) väčšieho množstva krvi.
- Následný nárast hodnôt s blížiacim sa termínom OH v Riu svedčí o spätnej aplikácii mojej vlastnej krvi. Tieto tvrdenia sú založené na subjektívnom posúdení viacerých krvných parametrov a neexistuje objektívna metodika, ktorá by jednoznačne dokázala vyslovené podozrenia. Navyše algoritmus výpočtu matematického modelu, ktorý určuje hranice pravdepodobnosti individuálnych hodnôt v biologickom pase, nie je verejne prístupný, a preto sú výpočty hraničných hodnôt neoveriteľné.
- Vzhľadom na to, že neexistuje jednoznačná objektívna metodika na potvrdenie alebo vyvrátenie podozrení a prípad je posudzovaný panelom expertov, bolo potrebné na základe vedeckých analýz a odborných argumentov, ale aj s poukázaním na individuálne charakteristiky môjho organizmu vysvetliť, že daný stav je prirodzená odozva organizmu na extrémny tréning, ktorý ako vytrvalostný atlét podstupujem, alebo dôsledok výpadku tréningu v časoch liečby zranení, a nie je dôsledkom užitia dopingu alebo zakázanej metódy.
- Obhajobu sme postavili na dvoch pilieroch: 1. Individuálne vlastnosti môjho organizmu (špecifický fenotyp) a schopnosť rýchlejšie reagovať na podnety (hypoxia, detréning, rozdiely počas dňa) 2. Stav môjho organizmu v období pred odberom v máji 2016 (zranenie a z toho vyplývajúca agresívna liečba).
- V januári 2011 som sa zúčastnil na medzinárodnom chodeckom kempe v Austrálii, ktorého súčasť bol aj výskum Austrálskeho inštitútu pre šport (AIS) pod vedením profesora Chrisa Gora (jeden z tvorcov biologického pasu športovca) na vplyv hypoxického prostredia na krvné hodnoty športovcov. V tejto štúdii sa dokázalo, že moje telo reagovalo takmer 3-násobne senzitívnejšie na vplyv hypoxie ako u ostatných chodcov, pričom medzi testovanými bol aj môj veľký súper Jared Tallent.
- Preto sme dokazovali, že u mňa hodnoty počas dňa kolíšu oveľa výraznejšie ako u bežnej populácie. No aj u bežného človeka hodnoty kolíšu počas denného biorytmu a o polnoci sú vždy najnižšie. Celodenné testovanie som absolvoval na hematologicko-onkologickom oddelení vo Fakultnej nemocnici Olomouc pod dohľadom doc. Rohoňa. Výsledky boli jednoznačné: amplitúda bola od 143 do 153 g/L.
- Ďalším dôležitým argumentom mojej obhajoby bol vplyv detréningu (netrénovania) na krvné hodnoty. Na viacerých prípadoch sme dokázali, že hodnoty HGB u mňa klesajú po znížení tréningu. Jar 2016 – zranenie (marec až máj HGB od 159 do 135), jeseň 2016 – operácia holene po OH (september až október od 162 do 146), leto 2017 po oznámení suspendácie (júl až august od 162 do 149). Takto to však nefunguje len u mňa, ale sú na to aj vedecké štúdie realizované na vytrvalcoch.
- Práve súbeh všetkých spomínaných okolností (detréning, večerný odber, liečba, ožarovanie) spôsobil, že moje hodnoty klesli. Následný nárast bol spôsobený pobytom v hypoxickom prostredí stimulujúcom krvotvorbu (Sliezsky dom 1670 m.n.m, hypoxický stan 3500 m.n.m., Štrbské Pleso 1400 m.n.m., Livigno/Trepalle 2200 m.n.m).
Dôležité je dodať, že k Matejovmu zdravotnému stavu a celkovo k odchýlkam v biologickom pase sa vyjadrovali svetové kapacity, ktoré majú k problematike čo povedať. O to je viac smutné, že v národných médiách sa na tejto “senzácii” priživovali mnohé “presstitukty”, ktoré kauzu zneužívali ako nástroj pre získavanie pozornosti pre svojich reklamných chlebodarcov a cez bombastické (rozumej trápne) titulky lákali čitateľov na nevecné a neprofesionálne konštatovania, ktoré s realitou nemali nič spoločné. Žiaľ, v našej krajine je nutné sa vysporiadať aj s touto skutočnosťou. Z nasledovného linku si môžete naštudovať vybrané reporty, ktoré vecne objasňujú skutočnosti okolo Matejovho zdravotného stavu.
- Správa od Dr. Roberta Mistríka
- László G. Boros, M.D. Expert Opinion: Physiological Metabolic Adaptation to Nutritional Ketosis
Súhrnné konštatovania expertov, podľa materiálov od Mateja Tótha:
- Profesor Samuel J Machin, MB ChB FRCPath FRCP, emeritný profesor hematológie na University College London (UCL), Londýn, Veľká Británia, prezident Britskej hematologickej spoločnosti (2005 – 2007). Podľa profesora Machina sú moje hodnoty v biologickom pase v poriadku. Expertný panel nebral do úvahy koeficient variácie (povolená odchýlka), ktorá je zo strany AIU povolená. Takisto si myslí, že experti nebrali dostatočne do úvahy vplyv nadmorskej výšky na krvné hodnoty. Profesor vyslovene konštatuje na základe miery istoty (ballance of probabilities), že nenašiel žiadny dôkaz krvného dopingu či užívania zakázaných látok atlétom v rokoch 2009 až 2016.
- Dr. Cristobál Belda Iniesta, MD, PhD, riaditeľ R&D, HM Hospitales Foundation for Research, Madrid, Španielsko. Dr. Iniesta vysvetľuje odchýlku v roku 2011 mojou unikátnou variabilitou dokázanou výskumom v Austrálii a v roku 2016 RTG ožarovaním, kde bola krvotvorba ovplyvnená erytropoetickou disbalanciou. Okrem týchto dvoch uvedených rozsiahlych analýz mám aj lekárske správy a posudky ďalších odborníkov, ktoré spochybňujú preukaznosť ABP a tvrdenia expertov IAAF, alebo iným spôsobom vysvetľujú, ako mohlo dôjsť k odchýlkam.
- Prof. Dr. Paul Knoebl, internista, Senior Physician na oddelení hematológie Lekárskej univerzity vo Viedni (Medical University of Vienna), Rakúsko. Profesor Knoebl nenašiel v mojom krvnom profile žiaden dôkaz manipulácie s krvou. Výpočtom uvedeným v jeho správe prichádza k záveru, že objemový rozdiel medzi vzorkami na jar 2016 mohol byť maximálne 62 ml, čo je príliš malá hodnota na to, aby bolo dosiahnuté zaznamenané zvýšenie hladiny Hb pred olympijskými hrami.
- László G. Boros, M.D., profesor endokrinológie a metabolizmu, University of California Los Angeles, School of Medicine. Dr. Boros sa zameral na vplyv nízkosacharidovej diéty, ktorú používam. Podľa tohto posudku zmeny v krvných hodnotách zodpovedajú nízkosacharidovej diéte v spojení s fyzickou záťažou. Laboratórne nálezy reflektujú presný časový priebeh takej adaptácie na nízkosacharidovú diétu ako fyziologický jav.
- doc. MUDr. Martin Mistrík, PhD, zástupca prednostu Kliniky hematológie a transfúziológie LF UK, SNU a UNB. Podľa jeho správy zmeny krvného obrazu vysvetľuje užívanie nesteroidných antiflogistík a možné asymptomatické krvácanie menšieho rozsahu do hornej časti tráviaceho traktu.
- doc. MUDr. Peter Rohoň, PhD, Hemato-onkologická klinika FN a LF UP Olomouc. U docenta Rohoňa som absolvoval množstvo hematologických vyšetrení. Na základe výsledkov nebola diagnostikovaná žiadna choroba alebo genetická mutácia. Výsledky testov však dokazujú variabilitu parametrov môjho krvného obrazu, ktoré sú odrazom kombinácie fyziologických zmien a súvisia s mojimi individuálnymi charakteristikami a objektívnymi externými vplyvmi.
- Dr. Robert Mistrík, popredný slovenský analytický chemik a biochemik, riaditeľ HighChem. Dr. Mistrík podrobil rozsiahlej analýze argumenty expertného panela IAAF. Zistil množstvo nezrovnalostí. Zameral sa aj na biochemické a štatistické odchýlky meraní v ranných a večerných hodinách, takisto vplyv detréningu. Jeho zistenia a odborné posúdenie prípadu budú publikované v tlači a na internete.
- Všetky tieto argumenty a správy zosumarizovala do podania pre disciplinárnu komisiu SAZ právnická kancelária Rowan Legal z Prahy pod vedením JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb.
Záverečné konštatovania: IAAF, Experti IAAF ani žiadna iná organizácia či entita nepreukázala, že by se atlét dopustil porušenia antidopingových Pravidiel IAAF. Zo žiadnych podkladov, ktoré IAAF DK predložila, a ktoré mal atlét k dispozícii, nie je možné odvodiť porušenie predpisov. Z toho vyplýva, že Matej Tóth sa nedopustil porušenia antidopingových Pravidiel IAAF.
STANOVISKO SLOVENSKÉHO ATLETICKÉHO ZVÄZU
IAAF mala do polnoci 20.12.2017 oznámiť Slovenskému atletickému zväzu, či sa odvolá proti oslobodzujúcemu verdiktu DK SAZ pre Mateja Tótha.
"O polnoci zo stredy 20. na štvrtok 21. decembra 2017 uplynula lehota, dokedy sa mala Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) vyjadriť, či akceptuje verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) v prípade kauzy Mateja Tótha, alebo sa proti nemu odvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) do Lausanne. Keďže ani v dvojnásobne predĺženom termíne IAAF neoznámila Slovenskému atletickému zväzu ani Matejovi Tóthovi, že rozhodnutie DK SAZ neakceptuje, mohlo by to signalizovať (ale zatiaľ to nie je oficiálne potvrdené), že už sa neobráti na CAS.
Slovenský atletický zväz preto ešte vo štvrtok 21. decembra 2017 požiada o oficiálne stanovisko Jednotku integrity atletiky (AIU), ktorá zastupuje IAAF pri riešení podobných prípadov. IAAF zastúpená Jednotkou integrity atletiky totiž teoreticky mohla využiť na doručenie oznámenia aj inú ako elektronickú poštu (e-mail), hoci doposiaľ v kauze Mateja Tótha komunikovala vždy elektronicky. Kým SAZ nedostane oficiálnu odpoveď, dovtedy sa stále pohybujeme len v rovine domnienok a špekulácií.
IAAF sa mala pôvodne vyjadriť už v nedeľu 3. decembra do polnoci, keď uplynula 45-dňová lehota, no v rámci svojich pravidiel využila možnosť jej predĺženia o ďalšie dva týždne do 18. 12. 2017. Ani v tento deň však nerozhodla, ale prišiel len strohý oznam, že IAAF Doping Review Board (orgán IAAF na posudzovanie dopingu) si v tejto kauze predĺžil lehotu na vyjadrenie sa a podanie odvolania na CAS o 2 dni do 20. decembra 2017."
STANOVISKO MATEJA TÓTHA
"Čakanie bolo náročné a stresujúce, ale aj napriek tomu, že ma IAAF neinformovala, že sa v danej lehote odvolala na CAS, neberiem môj prípad za úplne skončený. Skôr ako si celkom vydýchneme, ešte si radšej počkáme na definitívne a oficiálne potvrdenie, či sa IAAF odvolala alebo nie."
My Matejovi želáme aby našiel opäť chuť športovať naplno, aby sa nenechal odradiť touto kauzou, ktorá sa možno nestala náhodou. V živote nás stretávajú také okolnosti, ktoré nám cez to, ako reagujeme ukazujú to, kým sme (charakter). My v Matejovi aj naďalej vidíme národného hrdinu, ktorý pre našu krajinu urobil už veľa. Držíme ti palce pri tvojej ďalšej práci Matej, pretože ty na svoje excelentné výkony doping nepotrebuješ.
Foto kredit: archív Matej Tóth
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.