Inovácia v školskej telesnej výchove detí a mládeže?
Zdravie nie len detí ale aj dospelých, je úzko naviazané na úroveň fyzickej zdatnosti. Vzťah, aký si počas školy naše deti vytvoria k pohybu, ich ovplyvňuje po celý zvyšok života. Excelentné výsledky je v tomto smere možné dosahovať iba vtedy, ak excelentnú metodiku výučby pohybu, prepojíme s excelentným zážitkom. Ako by malo vyzerať inovatívne vyučovanie telesnej výchovy a v akom prostredí by sa malo odohrávať? V článku nájdete víziu, ktorá sa jedného dňa môže stať skutočnosťou aj vo vašej škole. Priložíte ako rodič aktívne ruku k dielu?
Telesná výchova ako priorita pre vedomé školy
Pohyb patrí do kategórie výchovných prostriedkov, nie vzdelávacích. V konečnom dôsledku sa deti učia ako vnímať svoje telo a starať sa oň. Za predpokladu, že máme trochu inak prepracované vyučovacie osnovy, ako je tomu teraz. Telesná výchova je prostriedok preto, že deti sa cez pohybový zážitok učia:
- chýbajúcej disciplíne
- ako prekonávať a manažovať svoj strach
- ako nepreceňovať svoje schopnosti
- teamovej spolupráci a kolektívnej práci
- prekonávať svoje slabosti, ako sa navzájom povzbudzovať
- ako rozvíjať svoj pohybový i mentálny potenciál
- ako reagovať primerane v hraničných situáciách (tréning emočných centier - amygdala)
- ako si budovať celoživotný pozitívny vzťah k pohybu
- že nikdy v živote nedostanú “niečo za nič”
Všetky spomenuté atribúty sú prejavom charakteru a charakter budujeme cez výchovu. Následne tieto vlastnosti (charakter) používame ako “zručnosť” po celý zvyšok svojho života v kontakte s druhými ľuďmi, v práci, výchove detí, rôznych interakciách. Telesná výchove je teda priamy a veľmi efektívny nástroj, ako zlepšiť kvalitu charakteru našich detí. Len jej nemôžeme venovať jednu či dve hodiny za týždeň. Ani 5 hodín nebude stačiť, ale o tom až o chvíľku. Deti sú teda produktom nás rodičov, produktom škôl ktoré navštevujú a tiež produktom vlastnej sebavýchovy. Ich charakter a hodnoty sa jedného dňa stanú hodnotami celej našej krajiny. Preto funkčnú telesnú výchovu vidím ako ústredný nástroj a prioritu číslo jeden. Inú cestu, ako efektívne budovať charakter našich detí ako cez pohyb, nevidím. Táto časová investícia sa neskôr odrazí na kvalite celého národa (vyrastajúce generácie).
Od roku 2004 sa učím ako profesionálne tvoriť pre deti a mládež pohybové zážitky, cez ktoré ich učíme spoznávať svoje telo. Za tie roky som odtrénoval tisíce detí a vychoval desiatky trénerov, ktorí vzišli z radov mojich študentov. Dnes spoločne realizujeme tisíce skupinových tréningov ročne pre deti, mládež i rodičov v projekte Skill LAB. A to hneď vo viacerých mestách. Cenné skúsenosti roky zbieram aj cez pohybové víkendové workshopy či VIP tréningy zamerané najmä pre ľudí okolo 40-teho roku života. A napokon sám som celoživotným študentom pohybu. Ako produkt svojho úsilia sa pokúšam vlastným príkladom inšpirovať tisíce ľudí v našej krajine.
Preto na otázku ako tvoriť inovatívnu a zážitkovú telesnú výchovu, sa cítim dostatočne skúsený aj kvalifikovaný. V tomto článku predkladám môj návrh a víziu, ako by mala vyzerať telesná výchova. V týchto dvoch článkoch vám predkladám širšiu víziu cieľov výchovy a vzdelávania v našej krajine:
Základný pilier telesnej výchovy - pohybová všestrannosť (komplexná kondícia)
Pohybovo komplexná bytosť nie je tá osoba, ktorá je na nejaký druh pohybu špecializovaná. Zákonite musí mnoho času venovať jednému druhu pohybu, v ktorom sa zlepšuje (súťažné ambície v amatérskom či profesionálnom športe). My tu diskutujeme o inom druhu kondície, ktorá je komplexná a všestranná. Pohyb pre ľudské telo treba vnímať niečo ako “výživu”. Potrebujeme pestrú pohybovú výživu, aby sa náš mozog rozvíjal všestranne a následne aj naša telesná schránka. Pohyb nemá teda budovať len svaly, ale rozvíjať aj robustnosť štruktúry tela (kĺby, šľachy, úpony, väzy, fascie), pretože vďaka tomu zabraňujeme zbytočným zraneniam nie len v mladosti, ale hlavne v starobe. Na základnej a strednej škole by preto mala telesná výchova rozvíjať rovnomerným spôsobom rôzne druhy silových zručností, rýchlostných schopností, mobilitu, koordináciu i vytrvalosť. Nemá sa to diať cez sterilné a nezáživné “fastfood” pohyby, či hodenú loptu v telocvični, ale naopak cez rôzne pohybové zručnosti (napríklad stojka), ktoré samé o sebe sú zdrojom zážitku. A deň, kedy sa ich deti po tvrdej práci aj naučia, sú zdrojom dlhodobej spokojnosti a šťastia. Je to presný opak rýchlych pôžitkov, ktoré dlhodobo žiadneho človeka neuspokojujú no vytvárajú v ňom závislosti, napríklad: sladkosti, sociálne siete, hry, fast food potraviny, nutkanie pozerať sa stále do mobilu, iné).
Predstavte si, že vaše deti by na konci základnej školy ovládali rôzne druhy funkčných pohybov ako stojky, drepy, šplhanie, rúčkovanie, ľahké či náročnejšie akrobatické prvky. Mali by nadpriemernú všestrannú silu, primerané rýchlostné schopnosti, nezanedbanú mobilitu, adekvátnu vytrvalosť a nikto by nemal nadváhu či obezitu. Dokonca ani skrytú nadváhu = dieťa s normálnou hmotnosťou ale vysokým percentom podkožného tuku (nad 25%). Deti by vedeli ako sa majú o svoje telo starať aj v otázkach stravovania a možno aj vás rodičov, by naučili dôležité zručnosti. Ako by sa vám páčilo keby sa o toto všetko postarala štátna či súkromná škola?
Treba si uvedomiť, že stupeň všestrannej fyzickej zdatnosti, ovplyvňuje aj kvalitu zdravia či telesnú hmotnosť. Medzi stupňom všestrannej kondície a percentom podkožného tuku je priama negatívna korelácia. Preto sa treba zamyslieť opäť nad vysokou dôležitosťou pohybu v životoch našich detí a návykov, ktoré si vďaka nej budujú. Ten kto postupne stráca kondíciu, každým mesiacom priberá zásoby podkožného tuku a stúpa mu chuť na nevhodné potraviny (potešenia). Vyhľadáva viac pohodlia i pôžitkov, ktoré ho následne fyzicky degenerujú. Ovplyvňuje tak nie len svoj metabolizmus (zápal, poškodenia) ale aj mozog (návyky), ktorý sa stáva na týchto nezdravých potešeniach závislí. Táto začarovaná špirála sa dá preseknúť o.i. aj pohybom. Nemusí to byť však len pohyb na telesnej výchove či na tréningoch. Ak dáme deťom k dispozícii prostredie, ktoré je bohaté na pohybovú sebarealizáciu, sami si prirodzene zariadia pohybové aktivity, ktoré im zlepšujú kvalitu života (i návyky). Denne tak spália stovky kalórií navyše aj bez náročného tréningu.
Inovatívne prvky v telesnej výchove = fyzické i digitálne platformy
Fyzické pomôcky ktoré treba na inovatívnu telesnú výchovu sú minimalistické. Naopak maximalistické nároky sú v tomto prípade kladené na metodické postupy a poznatky o ľudskom tele. Je ilúzia si teraz myslieť, že na každej škole budeme mať elitných telocvikárov, ktorí svojim príkladom budú viesť celú školu a motivovať ich ku každodennému zlepšovaniu. Potrebné je vybudovať fyzický priestor (ihrisko), v ktorom dokážu viesť inovatívnu telesnú výchovu autorizované osoby s desiatkami detí naraz. Ako to urobiť? Nasledovný obrázok vám ukáže, ako by také inovatívne ihrisko mohlo vyzerať (fyzická platforma).
Základné parametre ihriska (fyzická platforma):
- 25x25 metrov (verzia pre väčšie školy)
- 6 tréningových zón
- dozor 6-tich pedagógov alebo mladých asistentov či študentov
- 60-90 detí kapacita (naraz na jednej hodine)
- centralizovaný tréningový plán na každý jeden deň (cez digitálnu platformu)
- každá zóna samostatné metodické postupy (ciele a ich regresie / progresie)
- rotácia skupín žiakov medzi všetkými zónami počas vyučovania
- tréningy 2x za deň (ráno a poobede)
- tréningová záťaž rozložená do ľahkých i náročnejších dní
- v časoch mimo vyučovania prístupné aj verejnosti
- v čase prestávok majú žiaci neobmedzený prístup na ihrisko
Piliere inovatívnej telesnej výchovy musia stáť na týchto základoch:
- centralizovaný pohybový metodický plán výučby zameraný na naučenie sa funkčných pohybov s vlastným telom (digitálna platforma)
- inovatívne tréningové ihrisko, na ktorom je naraz možné odtrénovať desiatky detí (fyzická platforma)
- opakovaný zber dát o fyzickej zdatností detí (digitálna platforma)
- aplikovaných herných mechanizmoch, ktoré vedú k motivácii i sebapoznaniu (digitálna platforma)
Metodika telesnej výchovy zameraná na zážitok a zmysluplné pohybové ciele
Ako si predstavujem realizovať centrálny metodický plán vyučovania na telesnej výchove a na takomto špecializovanom ihrisku, názorne vysvetľujem v tomto videu. Dozviete sa:
- prečo je ihrisko dizajnované tak, ako ho vidíte
- aké tréningové zóny obsahuje a čo sa na nich dá robiť
- akým pohybovým cieľom sa deti budú venovali v týchto zónach
Zber dát ako HRA pre vnútornú i vonkajšiu motiváciu
Úspech tohto projektu vidím v digitálnej platforme. Jej úlohou by nebolo len poskytovať informácie či metodické postupy, ako deti a mládež presne trénovať, aby dostávali rovnomernú dávku pohybovej výživy. Jej úlohou by malo byť aj zbierať, zaznamenávať a vyhodnocovať dáta o všetkých účastníkoch, ktorí sa do procesu telesnej výchovy zapájajú. Súčasťou telesnej výchovy by teda bolo aj priebežné testovanie fyzickej zdatnosti a zber ďalších užitočných dát, ktoré napomáhajú k sebapoznaniu, zaznamenávaniu posunu vo fyzickej zdatnosti či efektoch, ktoré na tele jedinca táto fyzická zdatnosť zanecháva (napríklad % tuku). Zároveň rôzne herné či sociálne mechanizmy by spôsobovali, že vnútorná i vonkajšia motivácia by pôsobila na deti, aby sa porovnávali najmä sami so sebou a zlepšovali sa v rámci vlastných možností, ktoré im ich telo umožňuje. Z nasledovných obrázkov ponúkam zjednodušený náhľad zobrazenia niektorých zozbieraných dát. Tieto dáta by zároveň umožňovali rodičom vidieť ako sa deti zlepšujú, čo im prospieva, kde sa nachádza level fyzickej zdatnosti ich detí a tiež ich zdravotný stav. Okrem iného by boli tieto dáta cenný zdrojom pre vedu a výskum.
Detailom by bolo potrebné venovať viac pozornosti. V tomto článku ide o draftové myšlienky, ktoré vám pomáhajú rozšíriť si obzor a predstavivosť až kam je možné s inováciami zájsť. Mojim celoživotným poslaním je pracovať na týchto oblastiach a budovať mechanizmy, ktoré jedného dňa tieto myšlienky dokončia a aplikujú. Napriek tomu že to budem robiť celý život, tak sa ponáhľam. Ako môžete pomôcť vy, aby sa tieto myšlienky stali skutočnosťou?
Výzva a akčný plán pre inovatívnu telesnú výchovu?
Ako môže byť tento návrh samostatná regulácia, ktorá je priamou konkurenciou pre Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu? Podobne ako pri mojom návrhu na školské inovatívne stravovanie, tak ani tu nevedie cesta cez štát. Či skôr je to málo pravdepodobné. Cesta vedie zdola, je pomalá, niekedy nie je vidieť žiaden progres a možno jednu generáciu detí to nikdy nezastihne. Ak z tohto vznikne podnikateľský plán, za ktorý si všetci zaplatíme a tento zámer aj prežije trhové prostredie (ekonomické zdravie), až potom má šancu na úspech. Musí to byť 10x tak dobré a efektívne ako čokoľvek iné čo poznáte. Musí vás to fascinovať a ihneď máte pocit, že toto potrebujete aj pre svoje vlastné deti a svojou energiou (v podobe peňazí) to budete ochotní aj podporovať. Inak to nemá šancu na úspech aj keď sa vždy začína v malom a bez nárokov na perfektnosť. Šanca na úspech sa môže zvýšiť ešte aj keď:
- sa nápad zapáči primátorovi alebo starostovi nejakého mesta / dediny
- sa nápad zapáči vedeniu súkromnej školy, ktorá to bude spolufinancovať
- ak si o to rodičia budú aktívne zaujímať a nebude im zdravie svojich detí ľahostajné (meria sa to iba činmi)
- ak sa vytvorí projekt verejného financovania cez crowdfunding
- možno iné nápady?
Rovnako ako pri článku o vízii školstva zakončujem článok 4 provokatívnymi otázkami pre nás - rodičov. DRŽME SI PALCE, ABY SME PRE NAŠE DETI DOKÁZALI ODPOVEDAŤ USPOKOJIVO NA ZÁKLADNÉ PROBLÉMOVÉ OTÁZKY:
- Vieme kto sme DNES?
- Vieme odkiaľ sme PRIŠLI?
- Vieme čo chceme ZAJTRA?
- Vieme akej BUDÚCNOSTI ideme naproti na základe toho čo konáme DNES?
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.