Zvládnite najťažšie kliky na svete
Niektoré fyzické výkony sú výsledkom dlhotrvajúcej všeobecnej prípravy a na niektoré je potrebné trénovať extra. Skúste uhádnuť, či sme sa pre nasledovné výkony nejako špeciálne pripravovali (trénovali).
Aj Slováci zvládnu najťažšie kliky na svete, neveríte?
Kliky patria medzi najtradičnejšie cvičenia s vlastnou hmotnosťou, ktoré pozná úplne každý z nás. Nepotrebujete na ne žiadne špeciálne pomôcky (iba svoj zadok) a relatívne dobre precvičujú viaceré svalové partie nášho tela. Ich slabou stránkou je, že precvičujú najmä prednú stranu tela (prsia, ramená, brucho a na pažiach najmä tricepsy). Dôvod, prečo je to ich slabá stránka spočíva v tom, že mnohí z nás cvičia práve tieto svalové partie, ktoré je ako prvé vidieť (ego svaly: biceps, prsia, brucho, ramená). To spôsobuje značnú disbalanciu, nevyváženosť pohybového prejavu a zároveň sa zvyšuje teoretické riziko zranenia na oslabených svalových partiách (hlboké brušné svaly, medzi-lopatkové svaly, sedacie svaly, zadné stehenné svaly, vystierače chrbta, iné). Ak aj nejde o priame riziko zranenia, ide o nepriame riziko plynúce zo svalovej disbalancie, ktoré dodatočne spôsobuje bolesti chrbta alebo iné komplikácie v pohybovom aparáte
Záver je preto taký, že čím komplexnejší je váš pohybový prejav (a tréningový program), čím viac svalových reťazcov dokážete zapájať do pohybu, čím rovnomernejšie je vaše zaťaženie na kostru a svalový aparát, tým lepšie pre vás. A práve to sa pokúšame rozvíjať v našich športových centrách Skill LAB. Myslíte si že niektoré z nasledovných klikov sme nejako špeciálne trénovali alebo drilovali? Vôbec nie, najmä nie tie z tých “ľahších” levelov. Ich prevedenie je skôr vecou “AHÁÁÁ” momentu kedy zistíte, že máte dosť “pary” na to, aby ste utiahli aj takýto pohyb so svojou kostrou. A pri týchto cvičeniach to vôbec nie je o tom, že robíte nejaké opakovania alebo pumpujúce série. Ak pracujete s vlastnou hmotnosťou pravidelne, učíte sa zapájať mohutnejšie svoju nervovú sústavu, ktorá silnejšie “ťahá” za svalové vlákna aj bez toho, aby ste videli nejaké prírastky objemu. Zato prírastky sily sú viac ako len viditeľné (je ich aj cítiť).
V tom spočíva rozdiel medzi funkčnou svalovou hmotou a tou, ktorá je síce luxusne objemá a pekne fúkaná (tradičný izolovaný a sterilný fitness), ale na nervovej sústave poddimenzovaná (miofibriálne zlepšenie a zapojenie väčšieho množstva motorových jednotiek vs. sarkoplazmatický objem). Vám môže stúpať sila aj bez toho, aby sa zväčšoval objem najmä u tých ľudí, ktorí s cvičením len začínajú alebo sa na takýto typ cvičenia zameriavajú. Potom aj taký chocholúšik ako ja dokáže súperiť s omnoho ťažším protivníkom, alebo zdvíhať nadmerne ťažké bremená aj napriek tomu, že sa podobným cvičeniam venujem len minimálne. Na druhej strane je u mňa vidieť, že mnohé cvičenia nemám technicky zvládnuté (mizerná technika) a je v mojom záujme, aby som na tom pracoval, pretože aj keď sila nechýba, riziko zranenia je stále privysoké (fyzika nepustí).
Preto k svojmu tréningovému plánu pristupujte dôsledne a zodpovedne. Nech vaše výkony sú odrazom dlhodobého a postupného zlepšovania. Nikam sa neponáhľajte (už vôbec nie cez zakázané látky) len preto, aby ste si niečo dokázali. Druhým vám na to aj tak kašlú a nikoho to nezaujíma, či drepnete 140 alebo 150 kg. A aj v lete na kúpalisku ohúrite objemom myslite na to, či tomu tak bude aj o 10, 20 alebo viac rokov (koncept udržateľnosti). Život nežijeme na skúšku a preto nevymieňajte krátkodobé výsledky za dlhodobé problémy. Nech nasledujúce videá sú pre vás malým podnetom pre dlhodobú vnútornú motiváciu, ktorá nevyhasne tak ľahko. K týmto výsledkom sme sa dopracovali za dlhé roky postupného tréningu s horizontom nie kratším ako 10 rokov (skôr dlhším). Okrem toho je pravda, že mnohé kliky ani nie sú výsledkom toho, že by sme daný cvik nejako špeciálne trénovali. Je to skôr výsledok komplexnej fyzickej pripravenosti (zo základom opierajúcim sa iba o 10 rokov tréningu) a následného experimentovania čo kostra (ne)utiahne. Nech sú naše nasledovné výkony pre vás skromnou inšpiráciou na ceste za lepšou verziou samého seba.
Slováci zvládnu najťažšie kliky na svete - časť prvá:
Slováci zvládnu najťažšie kliky na svete - časť druhá:
Na toto klikové prevedenie sme už museli trochu systematicky potrénovať. Niektoré pády však stáli za to:
A toto všetko môžeš zažiť u nás Skill LAB-och:
Súvisiace články:
-
ROZVÍJAJTE SVOJU POHYBOVÚ INTELIGENCIU CEZ KOMPLEXNOSŤ
-
ROZHODNITE SA, PREČO CHCETE MAŤ SVALY
-
VYROVNAJTE SVOJE BOLESTIVÉ TELO CVIČENÍM
-
ZOSTAVTE SI FUNKČNÝ KONDIČNÝ TRÉNING
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
V prvom rade dakujem za tento blog a vsetky info. Velmi mi pomohol k efektivnejsiemu stravovaniu.
Pred 8 mes. som podstupil plastiku ramena, nakolko som mal casto vyklbene rameno. Doktor mi povedal, ze mozem nadalej bez obmedzeni sportovat. Poctivo som s terapeutom rehabilitoval. V sucasnosti zacinam s kalestenikou, ktorej som sa venoval aj pred tym. A vsak, mam obavu, ze pri narocnych cvikoch, ako je napriklad "pull up" a nasledne vymrstenie sa ponad hrazdu do vytlaku..., by nemuselo rameno vydrzat.
Neviem, ci a ako mi mozete na toto odpovedat...? Dnes viem bez problemov robit rozdne druhy klikov a pracovat s vlastnou vahou. Stale vsak su momenty, napr. pri Yoge, kde citim v ramene tlak a vzbudzuje to vo mne obavy.
Dakujem za akukolvek odpoved.
Matej