
Môže byť pomalý metabolizmus zdravší?
Prečo spomaliť svoj metabolizmus? Aké to bude mať následky na vašu estetiku, vaše zdravie, ekonomiku stravovania alebo dokonca na potravinovú sebestačnosť našej krajiny? Tieto a mnohé ďalšie súvislosti vás minimálne prekvapia. Veď kto z nás v živote nepočul “dobru” radu o tom, ako je “veľmi dôležité” svoj metabolizmus neustále zrýchľovať?

Prečo nepotrebujete rýchly metabolizmus?
Spomínate si na našu frázu: “Je to v metabolizme hlupák!” z článku o 4-tom makronutriende vo výžive človeka? Ak nie alebo vôbec neviete o čom hovoríme navrhujeme, aby ste si pred prečítaním tohto článku, naštudovali tieto naše staršie články. Význam nasledovného textu budete potom vnímať v inom svetle. Nepochybujeme o tom, že nie jeden krát v živote ste “dobrú” radu o zrýchľovaní svojho metabolizmu dostali. Že by to až tak dobre nefungovalo? Prečo je to tak, sa dozviete už o chvíľu. Tu je zoznam článkov, ktoré vám odporúčame preštudovať si ako prvé, včítane pôvodnej literatúry a zdrojov:
- SPOZNAJTE “ŠTVRTÝ” MAKRONUTRIENT VO VÝŽIVE ČLOVEKA
- ODMERAJTE EFEKTIVITU SVOJHO METABOLIZMU
- METABOLICKÁ ZÓNA - PREČO JE DÔLEŽITÁ A AKO SA DO NEJ DOSTAŤ?
- ČIASTOČNÉ HLADOVANIE: NA ČO JE DOBRÉ A AKO S NÍM ZAČAŤ?
- AKO SA STAŤ POTRAVINOVO SEBESTAČNOU KRAJINOU?
Celé jadro problému tkvie v umení spomaľovať svoj metabolizmus pomaly, bezpečne a prirodzene. Tento efekt spôsobujú najmä modality ako manipulácia s makroživinami (tuky, bielkoviny, sacharidy), načasovanie sacharidov v režime dňa, objemom hladu za deň a ďalšie, ktoré vo vašom tele začnú podporovať prácu tukového metabolizmu. O detailoch si povieme viac o chvíľu. Aký konkrétny je rozdiel medzi tukovým a cukrovým metabolizmom, vám to objasní nasledovný obrázok. Je to asi taký rozdiel, ako keby ste chceli porovnávať že čo v peci horí dlhšie: či veľký kus dreva (tuk) alebo toaletný papier (cukor, sacharidy bez vlákniny):
Provokačná otázka: ak milióny euro-amerických ľudí na celom svete sa pokúšajú denno denne zrýchľovať svoj metabolizmus (kultúrny odkaz fitness priemyslu), prečo tu máme takú fatálnu epidémiu nadváhy a obezity? Tá je len špičkou ľadovca, ktorý poukazuje na masívne zdravotné problémy, ktoré tu dnes máme a celkovú neudržateľnosť situácie ako takej. Ak by na rovnaký životný štýl, aký majú Američania či Európania, zázračným mihnutím prútika mohli prejsť aj všetci ostatní početní obyvatelia sveta (Čína, Afrika, India, iní), tak by sme ako kobylky zožrali našu planétu za pár mesiacov (globalizácia). Nie len že potrebujeme nový prístup v otázkach potravinovej sebestačnosti a produkcie potravín, ale aj nové technológie, ktoré nám pomôžu vytvoriť hojnosť i udržateľnosť. Inak všetky pažravé kobylky s rýchlym metabolizmom sa o katastrofu zaručene postarajú. Ale to robia už aj dnes a to ich nie je ani väčšina…
Málo presvedčivá úvaha? Tak potom vás určite neprekvapí, že priemerný človek už dnes vôbec nie je zdravý. Aj táto 10 ročná štúdia upriami vašu pozornosť na závažnosť problému ktorému čelíme. Jej čísla hovoria že:
- z 210 mužov s nadváhou iba 1 dosiahne optimálnu hmotnosť
- z 124 žien s nadváhou iba 1 dosiahne optimálnu hmotnosť
- z 1290 mužov s obezitou iba 1 dosiahne optimálnu hmotnosť
- z 677 žien s obezitou iba 1 dosiahne optimálnu hmotnosť
Ak raz sa stanete tučný alebo obézny, je len malá šanca že niekedy v živote budete opäť zdravý a s normálnou hmotnosťou. Kto pred týmito ľuďmi ukryl tajomstvo zdravého života, keď žijeme v informačnej dobe, kde na každom rohu sa skrývajú zaručené rady? Evidentne je toto tajomstvo pred týmito nešťastnými, tučnými a chorými ľuďmi veľmi dobre ukryté. Ak je pred vami nejaké tajomstvo ukryté, tak ten kto ho pozná, je vo veľkej výhode (informačná asymetria) a vy ste voči nemu diskriminovaný / znevýhodnený. Preto nič také ako spravodlivosť neexistuje ani nikdy nebude. Musíte mnoho kognitívnej energie mrhať na zúfalé pokusy a činnosti, ktoré vám výsledok neprinášajú a preto sa radšej chytáte skratiek, prvých “zaručených” postupov (rozumej diét) a podobných nezmyslov, ako je zrýchľovanie metabolizmu. Rýchly metabolizmus = pažravá kobylka, ktorá neprimerane spotrebúva zdroje a pritom si spôsobuje metabolicky neudržateľný stav (poškodenie).
Odporúčanie teda znie: nezrýchľujte svoj metabolizmus. Tak ako rýchlo výsledky dosiahnete, tak ich rovnako rýchlo aj stratíte a s vysokou pravdepodobnosťou si svoj metabolizmus poškodíte. Ak sa to raz stane a vy následne opäť stučniete, je len malá pravdepodobnosť, že sa opäť na normálnu hmotnosť dostanete. Okrem toho rýchly metabolizmus = oi. aj rýchle stárnutie. Chcete to zbytočne riskovať?
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Som študent na vysokej škole. Moja zvyčajná váha vždy bývala 59 kg. Počas skúškového obdobia som mal o niečo menej, čo bolo spôsobené stresom a nepravidelným stravovaním. Skúšky som úspešne porobil a stres odpadol. Nálada sa zlepšila a za necelé dva mesiace som pribral cca 4 kg. Nieje to u mňa zvykom. No napodiv, cítim sa oveľa lepšie. Som sústredenejší a s novým učivom vôbec nemám problém. Doslova sa mi to sype do hlavy.
No k veci. Stravujem sa pravidelnejšie a zdravo, no váha mi aj tak stúpla. Chcel by som sa Vás preto spýtať, môže náhly nárast váhy ovplyvniť sústredenie a myslenie? Vďaka za odpoveď :) veľa úspechov prajem