Kura naše každodenné, vzdiaľ sa dnes
Kuracie mäso je najviac preferované v každodennej konzumácií. Kura nájdete na miliónoch tanieroch každý deň v roku. Aj vy považujete kuracie krídelka za vrchol zdravej výživy? Je však pravda to, čo nám do hláv vtĺkajú média o chudom, zdravom, kuracom mäsku?
Kura z vášho taniera je skoro ako Mike Tyson
Kto je Mike Tyson vie dobre každý. Možno to vaše kura na tanieri nebolo až také zúrivé, zato s vysokou pravdepodobnosťou bolo poctivo nadopované. Prečo je dobré kura dopovať? Jednoducho preto, aby sa skrátila doba potrebná na to, pokiaľ jedno kura vyrastie, bude predané a použité pre konzumné účely.
Štandardné praktiky chovu kuriat
Za štandardné praktiky pri chove kurčiat sa považuje látka arzén. Arzén pomáha kurčatám rásť rýchlejšie a pomáha im kontrolovať aj črevné choroby, ktoré vznikajú z masívnych chovov mnohých kurčiat v jednom priestore. Výskumníci predpokladajú, že 11 až 12 metrických ton arzénu je spotrebovaných každý rok na chov hydiny, čo je 13 krát viac za povolenou hranicou.
Arzenické kura zo supermarketu
Organický arzén nie je okamžite toxický, ale jeho proces premeny na anorganický je veľmi rýchly. Anorganický arzén je mimoriadne toxický a tu začínajú závažné problémy. Napriek tomu je zaujímavá otázka, aké množstvo stopových prvkov ostáva v samotnom mäse kurčiat, ktoré nám tak často servírujú na tanier. V roku 2006 inštitút ATP (Institute for Agriculture and Trade Policy) testoval vzorky kurčiat zo supermarketov a zistili, že 55 percent kurčiat obsahuje veľké množstvo arzénu (okrem iných látok ako rezistentné baktérie alebo salmonelu). Dnes je situácia ešte horšia.
Odborne sa táto látka vola Roxarsone a používa sa taktiež pri chove prasiat i kráv. Tieto látky používajú veľké chovné stanice, ktorých stáli odberatelia sú veľké obchodné reťazce (supermarkety). Je nepochybné, že motiváciou dodávať čo najviac týchto živočíšnych produktov (mäso a mäsové výrobky), sú peniaze.
Len v USA bolo za rok 2010 vyrobených 18 miliárd ton kuracieho mäsa. A to nie je malé množstvo arzénu, ktorého sa muselo spotrebovať na výrobu tohto mäsa. Tu nie je zarátaná výroba hovädzieho alebo bravčového mäsa. Arzén je však ľahko rozptylná látka, ktorá sa napríklad dažďom môže dostať do prírody až k zdrojom pitnej vody, oceánom a inde.
Vedľajšie účinky arzénu
Konzumácia mäsa a tekutín, ktoré sú kontaminované arzénom, sú spojené s niektorými zdravotnými rizikami ako rakovina kože, rakovina pľúc, tráviace ťažkosti a mnohé ďalšie. Zatiaľ nie je úplne známy celý mechanizmus "otravy" arzénom, čo ale neznamená, že arzén má nebodaj pozitívny vplyv na náš imunitný systém. Aktuálne množstvo arzénu v tele vám dokážu zistiť z odberu krvi, moču, z vlasov alebo nechtov.
Dôvody na nekonzumáciu mäsa zo supermarketu
Konzumáciu bežne dostupného mäsa (najmä zo supermarketov) neodporúčame nie len kvôli arzénu, ale aj kvôli iným látkam, ktoré toto mäso obsahuje. Ide aj o rezistentné baktérie, salmonelu a antibiotiká, ktoré sa do nášho tela dostávajú práve cez tieto zdroje výživy.
Okrem toho zásadný problém je s biologickou kvalitou mäsa a mäsových výrobkov z takto chovaných zvierat. Keďže nie sú kŕmené vo voľnom výbehu (na slnku a zelenej tráve, ktorá je prirodzená pre ich vývin), ich mäso neobsahuje dôležité mastné kyseliny (omega-3), či iné biologicky aktívne látky a preto majú tieto produkty nižšiu nutričnú kvalitu. To platí pre v supermarketoch kupované mäso, mliečne produkty i vajcia. Rozdiel medzi kupovaným mäsom alebo vajcami oproti tým, ktoré sú od domáceho farmára je neporovnateľný. Môže za to aj absencia zvierat na:
- zelenej trávy (chlorofil a vlákniny),
- čerstvom vzduchu (kyslík)
- a pohyb na slnku pod holým nebom (zdravá lymfa, trávenie, kondícia a vitamín D)
Kde sa dajú nájsť domáce produkty
Ak žijete v meste najčastejšie na trhoch medzi domácimi pestovateľmi. Musia si však získať vašu dôveru na základe otázok, na ktoré vám trpezlivo, priam pochvalne odpovedajú. Môžete skúsiť takého farmára aj navštíviť a situáciu uvidíte na vlastné oči. Každý, kto sa k svojim zvieratám chová čestne a s láskou, sa vám o tom zdôverí rád a úprimne. Ak žijete na dedine, problém o domáce mäsové a iné produkty (vajíčka, mlieko, syry) zaiste nemáte.
Cena za tieto produkty takmer nikdy nie je väčšia ako v supermarkete. Cena napríklad 30-tich vajec od babky na takomto trhu je zhruba 4 eura. Títo ľudia neplatia za miesto, reklamu, logistiku, marže, platy riaditeľov ani iné náklady, ktoré cenu bežne dostupných potravín zbytočne predražujú. Je pravda, že niekedy sú aj domáce potraviny drahšie ako bežné, ale aj napriek tomu sa do nich oplatí investovať. Ak nebudete platiť čestnému farmárovi, čoskoro začnete platiť lekárovi. Čo si želáte viac?
Ako zmierniť negatívny zdravotný dopad produktov zo supermarketu
Kupované mäso môžete naložiť do pivového pácu, vaječné bielka a žĺtka jesť v pomere 5:1 a mliečne produkty si vyberať len z radov biele, zakysané a s obsahom priaznivých probiokultúr.
Napríklad steak marinovaný v pive dramaticky znižuje level chemikálií v priemyselne vyrábanom mäse, ktoré môžu spôsobovať rakovinu. Pivo je viac účinné ako víno a mäso marinované v pive aj lepšie chutí. Ak je mäso v pive marinované viac ako 6 hodín, znižuje zároveň aj množstvo nebezpečných heterocyklických aminokyselín (HAs), ktoré prirodzene vznikajú pri pečení alebo grilovaní mäsa. V porovnaní s mäsom, ktoré v pive marinované nebolo, to môže byť až o 90%.
Čo sa týka kupovaných vajec zo supermarketu, tam si pomôžete jednoducho tak, že budete konzumovať prevažne bielka. Žĺtkov skonzumujte len do 4-5 kusov za týždeň. Bielka však môžete konzumovať pokojne aj päť dní v týždni. Ak by ste mali vajíčka domáce, môžete ich pokojne konzumovať bez rozdeľovania bielka od žĺtku. O kvalite vaječného žĺtka rozhoduje jeho farba. Mala by byť silno žltá až oranžová. Čím viac je farba sýta, tým viac zdraviu prospešných mastných kyselín vajce obsahuje. Tento efekt nie je možné docieliť ničím iným iba tým, že sliepka je chovaná prirodzeným spôsobom.
Domáca polievka ako úžasný pomocník pre zdravie
Domácim spôsobom chované zvieratá a pestované plodiny sú dnes čoraz väčšou vzácnosťou. Sú však pre naše zdravie nenahraditeľné. Napríklad domáca polievka z kuracích kostí, zeleniny a mäsa je absolútne liečivá v otázkach nachladnutia. Môže za to veľké množstvo aminokyseliny cystein, ktorá zmenšuje produkciu hlienov a pomáha lepšie dýchať počas ochorenia. Okrem toho takáto polievka pomáha vášmu srdiečku ostať zdravým a vitálnym. Isto vás prekvapí aj fakt, že 140 ml vývarovej kuracej polievky na deň, má rovnaký povzbudivý účinok ako šálka kávy a môžu za to špeciálne bielkovinové peptidy s krátkym reťazcom. Zaujímavé však je, že polievka z bravčových kostí a mäsa už taký účinok nemá.
Toľko k optimalizácií vašich vedomostí, ktoré vám môžu pomáhať stať sa lepšou verziu samých seba. Použite ich ešte dnes. Na vašej ceste životom vás srdečne zdravia Vlado a Tina
Súvisiace články:
Prečo sa sója stala taká populárna
Čo je dnes vrchol zdravej výživy?
Vhodné raňajky na celý rok
Potraviny v nákupnom košíku
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.