Aké tekutiny sú pre nás najzdravšie?

Džúsy, minerálky, nealkoholické nápoje, pivo, toniky, čaje, káva a ďalšie. To všetko sú druhy tekutín, s ktorými sa nestretávame len v lete, ale aj počas celého roka. Ktoré nápoje by sme mali najviac preferovať? A kedy vieme, že máme v sebe dostatok tekutín a naopak?

Napísal: Vlado | 16. September 2011 | 16374x prečítané | Článok zaradený: Životospráva a zvyky

Naše telo je veľká vodná továreň

Voda tvorí až 70% nášho tela a má vplyv na takmer každú funkciu ľudského organizmu od regulácie teploty, cez distribúciu kyslíka do našich buniek, až po odvádzanie metabolického odpadu. Ak by sme telo priemerne ťažkého muža (cca 80kg) vysušili a zbavili úplne vody, vážil by asi iba 20 kg. Ak je teda voda zodpovedná za také veľké množstvo vitálnych funkcií v našom tele, je vhodné jej venovať zvýšenú pozornosť. Minimálne do vtedy, pokiaľ sa z nácviku správneho pitného režimu nestane zautomatizovaný zvyk.

Farba moču rozhoduje o všetkom

Piť dostatok tekutín, ktoré sa budú zdržovať priamo v našich bunkách a zabezpečovať im správnu funkciu, je najjednoduchší krok, aký môžete urobiť smerom k vášmu zdraviu i vitalite. Z tohto pohľadu je farba moču pre vás jednoduchá spätná väzba. Čím viac máte farbu moču bledožltú až priezračnú, tým lepšie pre vás a naopak. Moč tmavo žltej farby a malého objemu, je znakom dehydrovaného organizmu a zlého výberu tekutín. Preto akékoľvek ďalšie odporúčania (napríklad: 8 pohárov za deň a iné) sú zbytočné.

Moč rozhoduje o všetkom, preto vždy na WC sledujte jeho farbu. To platí za každých okolností, či ste v pokoji, v práci, či športujete alebo cestujete. Ak sa stav dehydrovania pravidelne opakuje, nesmiete sa čudovať, ak vás bolieva hlava, máte migrény, zvýšenú únavu, suchú pokožku, zápchu, zápaly, oslabenú imunitu a ďalšie problémy.

Neváhajte začať s nácvikom správneho pitného režimu čo najskôr, pretože to chvíľu potrvá, kým si odskúšate čo znamená "dostatok" tekutín. Nebojte sa ani zvýšených návštev na WC, hoci to bude zo začiatku veľmi otravné. Neskôr sa vodný metabolizmus ustáli a vy už tak často močiť nebudete musieť.

Základom pitného režimu je čistá vodavoda z fliaš, vlado zlatoš

Vaše bunky potrebujú vodu, všetko ostatné si namiešajú samé. Tu by sa dalo pri vysvetľovaní aj končiť, ALE. Zdroje dobrej pitnej vody sú dnes značne limitované. Obľúbené sú vody z plastových fliaš, ktoré ani z ďaleka nie sú ideál. Zaujímavé je, že ročný obrat spoločností produkujúcich vodu v plastových fľašiach je zhruba 11 miliárd dolárov, nakoľko ide o komoditu, ktorá je dostupná prakticky zadarmo (z vodovodu). Je známe, že okolo 40% balených vôd je presne to isté, ako voda z vodovodu.

Ďalšou tienistou stránkou je fakt, že každú minútu sa na svete zahodí zhruba 8000 plastových fliaš. Na produkciu týchto plastových fliaš sa ročne spotrebuje okolo 200 miliónov litrov ropy. A tu prichádza ten najväčší problém. Toxicita. Preto si dávajte veľký pozor na plastové fľaše, ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Nikel, etanol, etylenoxid, benzén a iné toxické látky sa priamo cez vodu dostávajú do vášho tela a to je problém. Z dlhodobého hľadiska je to pre náš organizmus značná toxická záťaž.

Je voda z vodovodu riešenie?

Možno áno, ale asi skôr nie. Kvalita vody z vodovodu sa líši od regiónu a niekedy dokonca aj od mestskej časti. Problémové zložky sú chlór, flór a ďalšie relatívne dosť toxické látky (tak napríklad flór sa vo zvýšenom množstve používa aj na otravu pre potkany). Veľmi dobre urobíte, ak si kúpite na konzumáciu čistej vody aspoň jednoduchý filter. Najideálnejšia je situácia, ak si môžete zadovážiť filter na doúpravu vody.

Donedávna bola najlepšia reverzná osmóza, dnes to je pravdepodobne technológia uhlíkovej filtrácie, ktorá dokáže ničiť aj mikro-organizmi. Je pravda, že počiatočná investícia na takéto zriadenia je mimoriadne vysoká, no z dlhodobého hľadiska, je toto ekonomicky i zdravotne najvýhodnejšie riešenie.

A čo ďalšie nápoje, ktoré sú na trhu?

Pozrime sa spolu, ktoré by mohli byť akceptovateľné a ktoré neakceptovateľné. V žiadnom prípade nepite sladké limonády, kolové nápoje, energetické nápoje a vo veľkom objeme tvrdý alkohol. Konzumácia týchto nápojov by mala byť spojená s veľkou výnimkou, napríklad sviatkom (alebo aj nie). Ovocné džúsy a mlieko sú procesom pasterizácie (a ďalších procesov) značne biologicky znehodnotené a preto sú pre naše zdravie nepodstatné. V niektorých individuálnych prípadoch (napr. krvná skupina, zdravotné problémy) môžu byť čiastočne aj zdravotnou záťažou.

Zázračná vlastnosť piva

Alkoholické nápoje ako pivo a víno sú v malom množstve osožné, hoci pivo je najzdravšie vtedy, ak v ňom marinujete mäso (pác). Napríklad v takom steaku marinovanom v pive, sa dramaticky znižuje level chemikálií, ktoré sa do neho dostali priemyselnou výrobou mäsa (steroidy, antibiotiká, iné látky). Tieto chemikálie môžu spôsobovať rakovinu. Pivo je viac účinné ako víno a mäso marinované v pive aj lepšie chutí. Ak je mäso v pive marinované viac ako 6 hodín, znižuje zároveň aj množstvo nebezpečných heterocyklických aminokyselín (HAs), ktoré prirodzene vznikajú pri pečení alebo grilovaní mäsa. V porovnaní s mäsom, ktoré v pive marinované nebolo, to môže byť až o 90%.

Čaje ako súčasť pitného režimu

Čaje sú vhodné, ale pozor na čas lúhovania. Držte sa vždy odporúčaných hodnôt. Napríklad taký zelený čaj vás môže značne dehydrovať, pokiaľ ho budete lúhovať dlhšie, ako 4 minúty. Tak sa z neho stane diuretický nápoj, ktorý vám síce "vybieli" farbu moču, ale vaše bunky zbaví drahocennej tekutiny. To je spojené z hore uvedenými komplikáciami (bolesti hlavy, zápcha, znížená činnosť mozgu, strata energie a iné), ak sa to deje príliš často.

Podobne diureticky, ako niektoré čaje, sa správajú aj minerálne vody so zvýšeným obsahom minerálov. Podozrivo skorá potreba na močenie je znakom nesprávnej voľby nápoja. To nie ideálny stav, preto buďte pozorný k svojmu telu a pamätajte ako na vás nápoje účinkujú. Je to dôležité a stačí ak sa to naučíte raz a budete potom používať už na celý život.

Je káva zdraviu škodlivá alebo nie?káva, vlado zlatoš

Mnoho ľudí trápi otázka, či je káva škodlivá pre ich zdravie alebo nie. V skutočnosti káva (resp. kofeín) nemá negatívne účinky na organizmus, práve naopak. Problém spočíva v spôsobe pestovania kávového zrna, pri ktorom sa používajú chemické pesticídy a vo vode z vodovodného kohútika, ktorú napustíte do rýchlovarnej kanvice, ktorá o.i. môže byť plná vodného kameňa. Táto voda a vodný kameň sa dostávajú do vašej kávy. A to sme ešte nespomenuli obľúbené ingrediencie ako cukor a mlieko.

Najhoršie urobíte, ak budete piť kávu ako prvú hneď po zobudení. Ak potrebujete vypiť niečo teplé, čo vás zároveň preberie, vypite radšej krátko lúhovaní zelený čaj s citrónom. Alebo ak túžite po extrémoch, dajte si studenú sprchu a uvidíte, že káva je oproti tomu veľmi slabý "odvar".

Káva ráno na lačný žalúdok je to najhoršie a dokonca si môžete poškodiť aj svoje zdravie. Ráno organizmus potrebuje čo najviac tekutín, aby sa metabolizmus rozbehol a jeho “piecka” mohla začať piecť “koláče” zdravia. Nielen, že sa odvodníte, pretože káva je diuretická, ale si zároveň podráždite žalúdočnú sliznicu a ďalej si môžete (hoci nemusíte) spôsobiť zápchu. To z dlhodobej perspektívy vytvára priestor pre vážne zdravotné problémy s tráviacim traktom a imunitou, ktorej centrum sídli z 80-tich % najmä v tráviacom trakte.

Káva nemá miesto vo vašom dennom režime ešte v jednu dobu a to hneď po jedle. Káva urýchľuje vyprázdňovanie obsahu žalúdka, čím nastáva nedokonalé strávenie skonzumovaného jedla. Aj to je ďalší problém. Tiež vám kávu neodporúčame ani po pohybovej aktivite.

Na záver - pozor na ľad v nápojoch

Páči sa vám náš článok? Registrujte si náš týždenný newsletter a získajte zadarmo aj elektronickú knihu "STOP racionálnej výžive". viac ... Z jednej štúdie, ktorá bola realizovaná v piatich fast food reštauráciách sa zistilo, že ľad z nápojov má v 70-tich % viac škodlivých baktérií, ako voda zo záchodu (priamo z misy). Okrem toho sa zistilo, že 60% týchto reštaurácii boli pozitívne testované na baktériu E. coli, čo môže spôsobovať ďalšie závažné zdravotné problémy. V tomto smere ani malé množstvo obsahu akýchkoľvek baktérií nie je akceptovateľné.

Želáme príjemný koniec leta, plného správnych tekutín

Súvisiace články:
Chcete mať plnší "pohár" energie?
Zdravá výživa vám veľmi nepomôže
Jedlo ako najväčší nepriateľ
Čo je dnes vrchol zdravej výživy?
Potraviny v nákupnom košíku

Foto: Goodfon.com

Autor príspevku: Filip
Pridané: 23.07.2014, 08:19
Zdravím,
chcel by som sa opýtať, či máte nejaké relevantné informácie o BPA-free plastových fľašiach/krabičkách.
Ďakujem
Filip Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2014, 14:28
Existuju, treba ich hladat, ale vzdy ako je to mozne, pouzivame sklenenne veci, dokonca uz aj v rakusku dostat 1L velke plastove flase na pitie... Reagovať
Autor príspevku: atobato
Pridané: 28.04.2014, 06:56
Aky mate nazor na vodu z ionizatora vody ? Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 16.05.2014, 00:13
Na kazdu vec nazor jednoducho nenam a ani si ho neplanujem urobit. Mozno je to pri kazdej tzv. novinke aj zbytocne, cas ukaze ci je nieco cenne alebo nie obzvlast, ked si to clovek nema ako overit... Reagovať
Autor príspevku: Stanislava Kostolanská
Pridané: 22.04.2014, 11:59
Ahoj,velmi by ma zaujimalo, ze ci je rano take dobre pit vodu s cerstvym citronom - ako to pisu na internete. Ze detoxikuje a najlepsie je pit pred ranajkami - je to pravda?. Ja ju pijem kazde rano a potom si dam aj 1-2 CL chia semiacok s vodou.
Zaujimalo by ma co si o tom myslis ty...jednak o citronade a o Chia semiackach, pretoze som nevidela, ze by si o nich uz nieco pisal...ale samozrejme este nemam precitane vsetky clanky :) Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 29.04.2014, 23:51
To je velmi okrajova tema, moc sme o tom nepisali. Citronada je urcite ok (bez cukru samozrejme), chia semiacka tiez... Reagovať
Autor príspevku: Božena Simonová
Pridané: 24.02.2014, 14:33
Dobrý den Vlado, chtěla jsem se zeptat na váš názor na zelený čaj, který se podle návodu může až 5x spařit horkou vodou a pokaždé nechat vyluhovat cca 2 minuty. Četla jsem, že když se pravý zelený čaj luhuje déle než 3 minuty, tak je pak škodlivý pro organismus. Děkuji moc za Vaši odpověď a přeji hezký den. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 11.03.2014, 22:20
Nie som si isty, ci je skodlivy, ale diureticky urcite. Na druhej strane, ak sa luhuje aj dlhsie v malom mnozstve vody, obsahuje vraj naopak viac antioxidantov. Zda sa, ze vsetko ma dve strany mince... Reagovať
Autor príspevku: bibbina
Pridané: 21.02.2014, 13:55
Dobry den,
mam otazku. Prosim Vas, aky je Vas nazor na pitie destilovanej vody? V poslednej dobe som citala niekolko clankov ohladom vyhod pitia tejto vody pre ludsky organizmus. Dakujem.
Pekny den prajem. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 26.02.2014, 18:27
Nemam na to nazor, myslim ze prefiltrovana voda uplne postaci. Reagovať
Autor príspevku: Notanton
Pridané: 14.02.2014, 12:34
Nerozumiem tomu, preco kazdy "zdravy" clanok chce byt prislis mudry a vedecky a potom obsahuje kopu nezmyslov ako "...flór a ďalšie relatívne dosť toxické látky (tak napríklad flór sa vo zvýšenom množstve používa aj na otravu pre potkany). "
"Ovocné džúsy a mlieko sú procesom pasterizácie (a ďalších procesov) značne biologicky znehodnotené a preto sú pre naše zdravie nepodstatné. "
".... (steroidy, antibiotiká, iné látky). Tieto chemikálie môžu spôsobovať rakovinu."
A to uz nehovorim o takej sprostosti, ze kava sposobuje zapchu.
Tolko nezmylov v jednom clanku je prilis na to, aby bolo vhodne ho vobec uverejnit. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 25.02.2014, 22:38
A preco si radsej nedat namahu a poslat nam na obohatenie vsemozne fakty a informacie, aby sme sa vsetci niekam posunuli? Reagovať
Autor príspevku: Dominika
Pridané: 05.02.2014, 15:04
Mozem si dat do cistej kavy aspon smotanu? ak ano,tak kolko cajovych lyziciek by neuskodilo? dakujem Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 10.02.2014, 23:23
Do kavy odporucame len sladku smotanu, idealne 40%. Neviem o aky objem kavy sa jedna, ale pokojne aj 20% z kavy moze tvorit smotana. Ak to na zaciatok zvladnes, skus pridavat aj maslo, pripadne MCT tuk (resp. kokosovy olej) v malych mnozstvach, su to dalsie funkcne latky, ktore extremne zvysia produkciu tukoveho metabolizmu (ketony), znizia pocit hladu a optimalizuju hormonalnu cinnost. Takuto kavu vsak je mozne pit iba 1x za den. Reagovať
Autor príspevku: crazyflea
Pridané: 21.02.2014, 07:49
Dobry den, chcem sa spýtať na to prečo je vhodné piť túto kávu iba raz. Ja ju teda pijem na štýl power coffe ale tuto informáciu som asi prehliadla. Ďakujem :D Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 26.02.2014, 18:26
Myslim ze aj ked je kava kvalitna, staci sa nou stimulovat len raz za den... Reagovať
Autor príspevku: Anna Kričková
Pridané: 27.08.2013, 09:51
Ahoj Vlado. Mám doma váhu, ktorá stanovuje percento tuku, vody a svalov v tele. Viem, že namerané údaje nie sú celkom presné, ale zarazila ma tabuľka, ktorá bola súčasťou váhy. Uvádza sa tu, že človek vo veku 17-39 rokov by mal mať 47-57% vody v tele,ľudia od 40 do 55 rokov dokonca iba 42-52% a od 56 rokov je tu uvedený interval 37-47%. Som z toho zmätená. Myslela som, že je dobré mať aj vo vyššom veku rovnaký obsah vody v tele ako v mladosti. Ja mám 44 rokov. Váha mi ukázala dnes ráno 57,5% vody v tele, čo je podľa uvedených údajov veľa. Vôbec pritom nemám pocit, že by sa mi v tele zadržiavalo veľa vody a pitný režim mám úplne v poriadku. Percento tuku mám podľa váhy 18,6%, čo približne sedí, keď použijem vzorec na výpočet tuku. Myslíš, že by som sa mala snažiť znížiť obsah vody v tele, alebo je to takto v poriadku? Nie som športovec. Veľa chodím pešo, cvičím doma kalanetiku a počas školského roka raz do týždňa hodinu a pol tancujem na kurze latinsko-amerického tanca. Vopred ďakujem za odpoveď. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 03.09.2013, 22:54
Ahoj, nie som si isty, ci je vhodne aby si sa tym zaoberala. Nemyslim si ze pouzivanie akejkolvek vahy je rozumne, obzvlast ak najdolezitejsie udaje (svaly, tuky) su nepresne a zavadzajuce. O optimalnych mnozstvach vody v tele ani nehovorim. Reagovať
Autor príspevku: Peter Plavčan
Pridané: 22.08.2013, 20:25
Dobry den, chcel by som vas poprosit o radu ohladom pitneho rezimu. Idem na brigadu do Talianska na zber ovocia a vraj je tam dost problem s jeho dodrziavanim, pretoze sa tam musi robit tak rychlo, ze clovek sa nestiha ani napit. Tak by som sa chcel spytat co a kolko je najlepsie pit pred pracou aby som vydrzal bez tekutin co najdlhsie (mam 175 cm a 70 kg). Dakujem Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 03.09.2013, 21:54
Pit do zasoby nie je mozne. Mozete sa hydratovat pred pracou, ale vydrzi vam to na 3-4 hodiny max, aj to som povedal vela. Mozete vsak svoje telo trenovat pravidelnou dehydrataciou na nizsiu potrebu tekutin, ale z dlhodobeho hladiska si nemyslim ze je to vhodne. Treba pohladat cestu, ako pre seba zabezpecit dostatok cistych tekutin obzvlast, ak ide o velmi teple podnebie. Reagovať
Autor príspevku: Peter Plavčan
Pridané: 04.09.2013, 20:24
A kolko vody naraz mozem maximalne vypit pred pracou aby mi to neposkodilo? lebo niekde som cital, ze nadmerny prijem moze sposobit aj smrt. Dakujem Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 17.09.2013, 18:02
Telo sa pravdepodobne neda poskodit narazovym zvysenym prijmom tekutin, pretoze sa to prejavy hned na potrebe mocit. Je vsak zbytocne pit viac ako 3-4dl tekutin naraz. Oblicky dokazu prefiltrovat asi 1L vody za hodinu, viac moze sposobovat vodnu otravu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Water_intoxication Reagovať
Autor príspevku: crazyflea
Pridané: 06.02.2014, 08:59
V tomto prípade ma napadlo, či by nebolo vhodné použiť camelback..taky ako používajú cyklisti, staci mat na chrbte maly batoh...len neviem ci sa z toho pri vysokej teplote neuvoľnujú dáke veci, v tomto sa nevyznám. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 10.02.2014, 23:30
Ak je nadoba z plastu, tak je potrebne pozriet aky je to plast. No kazdy plast ma problem, pretoze pri vysokej teplote a priamom slnecnom ziareni, sa do tekutiny vylucuju xenoestrogeny, co je velmi velky zdravoty problem. Reagovať
Autor príspevku: crazyflea
Pridané: 21.02.2014, 08:07
a pokial je fľaša BPA free je to v poriadku? Lebo mám fľašu značky Nalgene a do nej sa ževraj dá naliať priamo vriaca voda..jej rozpätie je -135 az po + 135 stupňov celzia. Zatial som na ňu nenašla zlé recenzie..čo si o tom myslíte? Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 26.02.2014, 18:26
Ak je to BPA free, malo by to but v poriadku - aspon zatial. Reagovať
Autor príspevku: Barbora Ambrózyová
Pridané: 20.07.2013, 12:59
dobrý deň,mám 15 rokov,163 cm a 52-53 kg,snažím sa schudnúť lebo mám dosť veľké brucho a tučné stehná,aj napriek mojej váhe.Denne vypijem 1 l čaju-0.5 l zelený(do obedu) a 0,5 žihľavový(po obede) + minimálne 3l vody z vodovodu,do ktorej si kvapkám citrón.Pijem to zo zvyku,ale niekedy som aj smädná,niekedy pijem aj vtedy,keď som hladná ,lenže ja som hladná takmer non-stop a pojem toho naozaj veľa,ani moja mama toho toľko nepoje,a to má pravdepodobne obezitu.Nieje to priveľa vody na mňa? Bola by som schopná vypiť aj viac ale to by bolo asi naozaj moc.Nevedeli by ste mi ešte poradiť ,ako toho ziesť menej ale cítiť sa sýta?Alebo by som si mala račej postupne zmenšovať porcie?-v tom prípade sa bojím,že by nastal jo-jo efekt,ktorým som pribrala už 3kg asi za 20 dní :/ Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2013, 13:48
Barbora, riesenie je velmi jednoduche. Na to, aby si znizila riziko svojej nadvahy a prestala byt stale hladna, musis vo svojej vyzive zvysit objem zdravych tukov (avokado, maslo, orechy, semiacka, vajcia...) a musis zacat konzumovat o trochu viac vlakniny (sladke zemiaky, dusena zelenina, cerstva zelenina, bobulovite ovocie). Ak sa zacitas aj do ostatnych clankov v nasom blogu (mas co dobiehat) ziskas dalsie cenne vedomosti ako na to. Staci ich zacat pouzivat co najviac a najcastejsie. Zacni citat napriklad tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/ako-spravne-cvicit-intervalovy-trening.html Reagovať
Autor príspevku: Katka
Pridané: 14.06.2013, 07:01
Dobrý deň, zaujíma ma, či existuje aj opačný extrém - teda nadbytok tekutín. Sama pozorujem, že keď som v práci, doobeda (cca do 11-12 hod) vypijem od 2 do 3 litrov tekutín (voda, nesladené zelené, čierne alebo bylinkové čaje, proteín).. nie je to tým, že by som bola smädná, ale pijem akosi "zo zvyku". Poobede už nevypijem toľko tekutín ako doobeda (možno 1-1,5 litra). Nie je to veľa? Mám 25r, 173/56. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 18.06.2013, 22:30
Do 3L pre zenu by to este mohlo byt v poriadku. Reagovať
Autor príspevku: bublanina
Pridané: 30.05.2013, 09:45
zaidna filtracia vody sa nevyrovna reverznej osmose alebo ozonizacii. ozonizacia je okrem toho o mnoho lacnejsia a vy mate naozaj cistu vodu naplnenu kyslikom, ktora vasmu telu doda energiu a vitalitu.
v plastoch sa okrem ineho nachadza nezanedbatelny bisfenol a .
osobne si myslim ze najlacnejsi zdroj kvalitnej vody je prevarena opticky cista dazdova voda, ktora nema v sebe
(skoro ziadne) anorganicke mineraly , ktoru su pre telo jed.
vodu prevarte min. 2 minuty (optimum je 10, ale kdo by to platil :) ) usporna varianta: na zabitie mikroorganizmou staci vodu nechat v sklenej flasi min. 8 hodin na priamom, intenzivnom slnku (napr. 5 litrova flasa od nakladaciek).

s pozdravom Reagovať
Autor príspevku: Igor
Pridané: 15.05.2013, 20:52
Určite zaujimavý článok, ašak u toho zeleného čaju by som sa pozastavil. Ja ho pijem skoro denne hlavne kvôli jeho protirakovinovým účinkom. Lúhovanie 4 minúty je však na uvoľnenie katechínov myslím nedostatočné. Takže ak ho niekto pije od smädu, tak prečo nie. V prípade, že kvôli účinkom, luhovať skôr 5 - 8 minút, ideálne 10. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 17.05.2013, 23:33
Treba zvolit v tomto pripade rozdielnu strategiu. Ak ides caj pit kvoli pitnemu rezimu, tak luhovat kratko a konzumovat vo vacsom objeme. Ak mi ide o cenne latky, tak luhovat dlho (napr. 10 min) ale vo velmi malom mnozstve vody (napr. 50ml). Reagovať
Autor príspevku: Igor
Pridané: 20.05.2013, 20:20
Súhlasím, takýto spôsob pitia sa javí ako najoptimálnejší Reagovať
Autor príspevku: Peter Kukolík
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Pozdravujem.
Na marinovanie môžem použiť len svetlé alebo aj tmavé pivo?
Ďakujem. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 20.02.2013, 23:05
Myslim ze je to jedno. Reagovať
Autor príspevku: Miro
Pridané: 11.11.2012, 16:31
cau kolko minut pred obedom mozem pit kavu? Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 15.11.2012, 10:48
Dajme tomu ze 60-45. Reagovať
Autor príspevku: Martin
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Zdravim Vlado a zaroven sa sklanam pred prinosom a obohatenim, ktore prinasas nam hladnym po vedomostiach z oblasti wellness.
Zaujala ma jedna veta z clanku, ktora hovori o kave a jej vplyve na urychlenie vyprazdnenia obsahu zaludka. Chcem sa spytat, ako to funguje v pripade, ze spolu s kavou skonzumujem sladkost typu keks, croisant, kolac apod.? Nastane taky efekt, ze inzulinova reakcia nebude vdaka kave taka prudka, alebo to takto vobec nefunguje?
Vdaka za odpoved, prajem vela zdaru a sily! Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 16.10.2012, 18:22
Inzulinova reakcia bude podobne velka ako bez kavy, kava vsak urychly vyprazdnovanie zaludka, cize nie len ze budes mat zvysenu hladinu cukru v krvi, ale este aj nie uplne straveny obsah zaludka, co znamena, ze budu nasledovat negativne procesy zhorseneho travenia a zuzitkovania tych "zivin" ktore si prijal. Reagovať
Autor príspevku: Jakub
Pridané: 30.08.2012, 21:52
Je dobre sladit napoje medom namiesto cukru? Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 04.09.2012, 22:32
Po fyziologickej stranke medzi medom a cukrom nie je ziaden rozdiel. Med ma vyssiu nutricnu hodnotu ale ak ho nespravne pouzijes, svoje jedlo pokazis a tym padom v sebe sposobis reakcie, ktore zdrave uz nie su. Reagovať
Autor príspevku: D
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Ahoj ohladom tej kávy pocul som ze vraj je velmi dobra pre svali atd... dokonca mi ju radil pit aj 1 kulturista ktory bol majster sk ze on ju pie aj 4x do dna tak nwm co si o otm myslite vy? Asi by som kavu bodla tychto informacii nemal piť vobec ked ani rano ani po jedle a ani po treninku a vecer to uz asi vobec nie tak ako? Reagovať
Autor príspevku: Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Idealne bude, ak si das skutocnu kavu - pikolo (nemam na mysli capucino a pod) 20-30 minut pred treningom (ale pred tym musis mat dobry pitny rezim pripadne aj ranajky). Potom si mozes dat kavu dooveda pred obedom cca 90 minut. Tak vidis, mas to vyriesene. Reagovať
Autor príspevku: D
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Aha to je aka kava ze pikolo? A Čo povieš na Nesku? A ozaj kava by mi nemala uskodit ked mam prakticky uz 18 vsak? len tak sa pytam :D Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Uskodit ti moze hocico, aj kava a nezalezi na tom, kolko mas rokov. Zalezi na case, mnozstve, kvalite, kombinacii a tak dalej. Na ostatne neodborne otazky ti odpovie google, dik za pochopenie. Reagovať
Autor príspevku: Roman LAUKO
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Veľmi zaujímavý a užitočný článok, pekne spracovaný s prehľadom. Mňa by zaujímalo aké sú zdroje poskytovaných informácií, hlavne tie časti, kde sa porovnávajú také či onaké účinky a vplyv na organizmus. Reagovať
Autor príspevku: Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Fuh, teraz Vam hladat zdoje informacii z ktorych sme to spracovali nie je lahka uloha prave. Mnohe je napisane z hlavy z dostudovanych informacii v minulosti. Ide vsak o zmes napr. odbornych web stranok (mercola.com), knih autorov (Fort, Polmer, Nikitin a ine). Reagovať
Autor príspevku: Dominik
Pridané: 24.10.2011, 11:52
Pekny den prajem,

Pijem vodu s flias ktore nam nosi firma Aquapro do firmy. Co mi povies na to ked si do tej vody necham rozpustit sumive tablety multivitamin znacky "vitatab" a toto pijem. Pijem kvoli tomu lebo mavam dost casto krce, mam sedavu pracu, viem ze treba pohyb,pitny rezim a mineralne latky. Co mi povies na tie sumive tablety ? Pomozu mi nieco ? A este otazka je pravda ze po obede by sa nemala pit voda lebo travenie trva dlhsie kvoli riedeniu kyselin v zaludku? Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Ahoj, nepoznam tu znacku, no ak ide o lacny produkt, zazraky necakaj. Na krce mozes skusit hypotonicke iontove napoje, ale nie moc casto a vo velkom objeme. Co sa tyka vody z flias ktore vam nosia do firmy, vsetko zavysi od toho, ako vodu osetruju (UV, typ filtracie a pod). Reagovať
Autor príspevku: Mato
Pridané: 23.09.2011, 09:16
Super clanky, len tak dalej. Ale podla mna mame na svk zdravu vodu aj bez toho aby sme ju museli filtrovat.
To ze sa pridava flour do vody ma zrejme svoje opodstatnenie: http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/chemia/10694/fluor
takisto je sol vo velkom mnozstve jedovata (ako spominany fluor)ale v malom by sme bez nej nevedeli prezit. Reagovať
Autor príspevku: pavol bojda
Pridané: 28.10.2013, 14:32
Maťo, na slovensku sa naštastie do vody fluor nepridáva , a áno, fluoridácia vody má svoje opodstatnenie, ale len pre určitú skupinu ľudí a nemá to nič spoločné s našim zdravím. viac napr. tu: http://martinchudy.blog.sme.sk/c/299395/ Reagovať
Autor príspevku: Miriama
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Je možné kvalitu vody zlepšiť prevaranim? Mne to vychádza tak, že najlepšie je dať si obyčájnu vodu. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Ano urcite je najlepsia voda, ale prevarenim sa nezbavis kovov a inych nevhodnych latok, mozno iba nevhodnych mikro-organizmov. Uvedomujem si, ze je to asi dost narocne riesenie, ale my sme investovalo do uhlikoveho filtra na doupravu vodu (prietokoveho) a mozem povedat, ze ten rozdiel sa neda porovnat. Cenu radsej nenapisem, ale v globale nas po prepocte teraz jeden liter stoji asi 10 centov (vzhladom na interval vymeny filtra verzus litre, ktore je schopny prefiltrovat pred tym, kym sa uplne nezanesie). Reagovať
Autor príspevku: Filip
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Dobre napisane, len co teda odporucas pit :) a dve veci mi udreli do oci :
mikro-organizmi
krátko lúhovaní zelený čaj

:)

ps Ak nedokážete text rozoznať kliknite na obázok. Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Filip odporucam predsa iba vodu, nic viac. Nerozumiem vsak tvojmu PS. Reagovať
Autor príspevku: FIlip
Pridané: 12.03.2013, 18:12
obRázok :) Reagovať
Autor príspevku: fero
Pridané: 12.03.2013, 18:12
co ma teda clovek pit? aka tekutina je najvhodnejsia na dlhodobe pitie vo velkom mnozstve? ja totiz vypijem denne dost vela vody, ale napriklad na intraku mame vo vodovode taku vodu ze to radsej velmi neriskujem a kupujem si cim menej perlivu minelarku prave v plastovych flasiach, kde striedam asi 3 rozne druhy. respektive ake hranicne hodnoty by som si mal vsimat na flasi, aby ma ta mineralna voda prilis neodvodnovala? Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Ahoj Fero, ak sa ti zda, ze zdroje tvojej pitnej vody maju rezervy, kupuj si aspon mineralku Lucka. Tiez je vyrabana uhlikovou filtraciou, hoci kupovanie flias je nakladne casovo aj financne. V tvojom pripade vsak asi lepsia varianta nieje. Davaj si vsak pozor, aby ti na tvoje plastove flase nesvietilo slnko, inak sa do vody budu vylucovat nezelane chemikalie. Vela zdaru s pitnym rezimom. Reagovať
Autor príspevku: juraj
Pridané: 17.09.2011, 06:15
co znamena prosim male mnozstvo alkoholu napriklad vina ? pohar denne ? a ktore je lepsie - cervene alebo biele ? dakujem Reagovať
Autor príspevku: Vlado Zlatos
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Juraj, nie viac ako 2dl aj to nie kazdy den. A ktore je lepsie je asi otazka kvality, ale pravdepodobne cervene. Nie som vsak ziaden fajnsmeker a alkohol vobec nepijem, preto sa v otazkach kvality budes musiet obratit na niekoho ineho. Drzime ti palce Reagovať


V akých oblastiach vám dokážeme pomôcť?
  • Pomôcť pohľadať pre vás optimálny životný štýl.
  • Vytvoriť vám jedálny lístok na mieru.
  • Naučiť vás, ktorých 5% potravín by ste mali kupovať pre seba i svoju rodinu.
  • Zlepšiť vaše zdravie, výkon či telesnú hmotnosť.