Spoznajte “štvrtý” makronutrient vo výžive človeka
Využívajú ich vo veľkom v prírode zvieratá a novorodenci by bez nich neprežili. Stávajú sa dominantným zdrojom energie v čase hladovania, majú protizápalové účinky, ochraňujú svaly pred katabolizmom a chránia našu DNA. Ich terapeutický účinok je silnejší ako akýkoľvek liek na svete, ale to nie je to najlepšie. Naše telo si ich vie za určitých okolností vytvoriť samo. Čo je to?
Zoznámte sa: KETÓNY ako zázračné palivo, ktoré vyrieši mnohé zdravotné problémy ľudstva
Môžu byť práve ketóny tým zázračným palivom pre naše telo? Ak je to pravda, ako naše telo naučíme “jazdiť” na toto zdravšie a bezpečnejšie palivo? Aké vedecké a odborné poznatky nasvedčujú tomu, že práve ketóny budú mať na naše telo terapeutický účinok? Pred tým, ako si na tieto otázky odpovieme, si musíme ujasniť niekoľko faktov na základe celosvetovej štatistiky a dnešnej reality:
- na našej planéte žije dnes vyše 7 miliárd ľudí,
- podvyživených je cez 700 miliónov ľudí,
- ľudí s nadváhou je 1,6 miliardy (na SR je to cez 60% obyvateľov),
- ľudí s obezitou je cez 600 miliónov (na SR je to cez 25% obyvateľov),
- len v USA sa na liečbu chorôb spojených s obezitou minie cez 200 miliónov dolárov / tento jeden deň (!!!),
- celosvetové výdaje na zdravotnú starostlivosť sa pohybujú vo výške skoro 5 miliárd dolárov / tento jeden deň (!!!),
- naša krajina nijako nezaostáva v obsadzovaní popredných miest v rebríčkoch nadváhy a obezity - sme na 8 mieste z 53.
Vravíte že žijeme zdravo a bez ilúzií a nepotrebujeme zmenu? Hľadáme na tieto problémy riešenia alebo skôr záplaty? Odpoveď je zrejmá každému. A pravdepodobne tušíte, že byť tlstý nie je iba estetický problém. V prvom rade je to pozvánka na závažné zdravotné problémy dnes, alebo v blízkej budúcnosti. Zlou správou je, že to bude len horšie a horšie, pretože systém sa mení pomaly. Obzvlášť, ak v ňom pracujú silné ekonomické mechanizmy, ktoré na tomto stave finančne parazitujú (nebudem menovať). Dobrou správou naopak je, že sa to dá kompletne vyriešiť a to relatívne lacno a rýchlo. Stačí tie správne poznatky začať používať v praxi bez výhovoriek a vyjsť v ústrety želaným výsledkom cez potrebné stimuly (zdražovanie / zlacňovanie / daňové priťaženie / úľavy, atď.).
Priemerný človek už viac nie je zdravý človek, má obezitu (v lepšom prípade iba nadváhu) a má mnohé zdravotné i metabolické ťažkosti. Je načase priniesť zásadnú zmenu spoločenských štandardov, ktoré ovplyvnia správanie ľudí najmä v našej krajine.
Ale prečo toľko strašiť keď už dnes existujú relatívne rýchle riešenia? Za jeden rok intenzívnej spolupráce sa posunieme výrazne vpred. A nebude to ani veľmi drahé, ale o tom si povieme už o chvíľu. V ďalšom texte budeme pracovať s odbornými referenciami, ktoré si hneď teraz otvorte, aby ste do nich mohli nazerať už počas čítania textu tak, ako na ne budeme odkazovať
Otvorte si odborné referencie k článku TU.
Takže čo je tým štvrtým vnútorným makronutrientom vo výžive človeka?
Ak nejaký existuje, tak potom sú to jedine ketóny. Ketočo? Ak počujete tento pojem po prvý krát, tak vás budú určite zaujímať aj ďalšie veľmi dôležité informácie, preto čítajte ďalej. Prípadne si preštudujte tento náš starší článok, v ktorom objasňujeme iné odborné poznatky o tom, prečo sa práve ketóny v prírode medzi cicavcami využívajú ako dôležité metabolické palivo, prečo aj materské mlieko má ketogenické účinky a mnohé ďalšie užitočné informácie:
SPOZNAJTE "NOVÚ" METABOLICKÚ FYZIOLÓGIU A JEJ VÝHODY
Z týchto poznatkov a tých, ktoré nadobudnete nižšie je jasné, že ketóny sa za určitých metabolických podmienok (čiastočné hladovanie, nízkosacharidové až ketogenické stravovanie), môžu stať hlavným a bezpečným energetickým palivom pre takmer celé telo vrátane mozgu [1]. Aj vedecké poznatky naakumulované za posledných 10 rokov poukazujú aj na ich nezvyčajne silný terapeutický efekt [2], až [43], pričom ketogenické stravovanie ako terapia bola vytvorená už od roku 1924 Dr. Russellom Wilderom z Mayo kliniky. Aj dnes sa neustále hľadajú metódy, ako pomocou ketónov vytvoriť metodicky správne metabolické terapie, ktoré pomôžu odstraňovať alebo zmierniť metabolické poškodenia a ochorenia ako diabetes, Alzheimer, Parkinson, epilepsie, rakovina a ďalšie.
Výhody ketónov ako “štvrtého” makronutrient vo výžive človeka
Z hore uvedených poznatkov sa zdá, že ketóny sú omnoho viac ako len zdravé metabolické palivo. Ich účinok na telo by sa dal z vyššie uvedených vedeckých poznatkov zhrnúť do nasledovných bodoch:
- ketóny majú protikatabolický efekt (ochraňujú svaly pred katabolizmom a to najmä v čase nedostatku jedla),
- mohli by byť považované za 4. vnútorný makronutrient (tvorí ich pečeň z mastných kyselín, ktoré pochádzajú z podkožného tuku alebo z tuku prijatého priamo vo výžive),
- metabolický výkon mitochondrií a ich produkcia ATP sa zvyšuje, ak sa ako dominantné palivo používajú ketóny,
- ketóny pozitívne ovplyvňujú epigenetiku (chránia DNA),
- ketóny sú čisté metabolické palivo a pri ich spaľovaní vzniká menej metabolického odpadu (voľných radikálov), v porovnaní so spaľovaním glukózy či dokonca aj tukov,
- ketóny sú efektívnym palivom pre mozog, srdce, väčšinu tkanív a pre kostrové svalstvo (chránia mozog pri hypoglykémii),
- ketóny môžu pomáhať pri hojení rán a zmierňujú zápalové procesy v tele,
- ketóny zrýchľujú proces regenerácie a doba objemu spánku sa prirodzene skracuje (aj o 1 - 2 hodiny),
- ketóny zvyšujú antioxidačnú kapacitu buniek a prispievajú k zlepšeniu imunity,
- ketóny dokážu nahradiť glukózu, ktorá nedokáže správne vyživovať mozog pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe (pri ketogenickom režime má mozog 2 až 3-krát viac energickej rezervy),
- ketóny majú nasycujúci efekt (potláčajú pocit hladu a bez problémov je možné vydržať dlhú prestávku medzi jedlami a podávať fyzické výkony bez prijímania externej energie, čím sa jedinec stáva viac metabolicky trénovaný a metabolicky flexibilný),
- ak telo prejde na ketónové “palivo”, ľahšie sa odstraňuje nadváha, obezita či iné metabolické poškodenia, pretože optimálnym spôsobom “programujú” fungovanie metabolizmu (metabolické zdravie, metabolická flexibilita, metabolický wellness),
- ketóny zvyšujú úmrtie buniek napadnutých rakovinou.
Ako je vidieť, tieto benefity sú výhodné nielen pre chorých ľudí, ale takmer pre všetkých bez rozdielu (len veľmi malá skupina ľudí nedokáže využívať ketóny kvôli genetickej poruche). Ketóny sú veľmi užitočné pre športovcov a najmä pre ľudí s nadváhou a obezitou. Preto sa zdá sa, že aktuálny objem vedeckého poznania poukazuje na nové možnosti metabolickej terapie pomocou tohto “štvrtého” vnútorného makronutrientu - ketónov. Ako prinútiť svoje telo (metabolizmus a najmä pečeň) aby začali využívať toto praktické a zdravotne prínosné palivo?
Ako prirodzene zvýšiť bezpečnú produkciu ketónov v našom tele
Aby mohla pečeň začať produkovať ketóny, je nutné vytvoriť na to vhodné metabolické podmienky (v prvom rade nízke hladiny glukózy a inzulínu v sére). To je možné iba za predpokladu, že sa zásadným spôsobom zmení výživový protokol jedinca, ktorý začne preferovať dobre formulovaný nízkosacharidový alebo ketogenický výživový smer. Za slovným pojmom “dobre formulovaný” sa mieni v prvom rade prispôsobený jeho metabolickej realite. Podmienkou dobrého metabolického tréningu alebo metabolickej terapie je metabolická postupka. Úspešné výsledky týchto stratégií sa musia merateľne preukázať v metabolickej odpovedi jedinca na záťaž počas spiroergometrického vyšetrenia. Existujú 3 situácie, kedy sa ketóny môžu začať produkovať:
- hladovanie (čiastočné hladovanie alebo dlhodobé hladovanie)
- nutričná ketóza (ketogénne stravovanie)
- diabetická ketoacidóza
Prvé dva stavy sú prirodené a bezpečné, do istej miery aplikovateľné na všetkých bez rozdielu. Dôležité je, aby to nebolo príliš metabolicky stresujúce za hranicou hormézneho efektu. Do tretieho stavu sa môže dostať iba výlučne diabetik I. stupňa, ktorý nemá žiadnu produkciu inzulínu a jeho diabetes nieje dobre kontrolovaný (vysoký glykovaný hemoglobín HbA1C). Všetci ostatní, ktorí inzulín produkujú, sa dostanú iba do nutričnej alebo hladovej ketózy, v ktorej hodnoty ketónov v krvi stúpajú maximálne po 5 mmol / L (zvyčajne 1-3 mmol / L krvi). V diabetickej ketoacidóze je to nad 10 mmol / L krvi, čo pre bežných ľudí nie je fyziologicky možné dosiahnuť. Inzulín, rovnako ako pri glukóze, kontroluje aj fyziologickú produkciu ketónov v pečeni.
Ak nedokážete prehladovať ani len 4 hodiny bez jedla, máte zásadný problém. Váš metabolizmus je extrémne negramotný (cukrový metabolizmus) a o tvorbe ketónov cez deň môžete zatiaľ iba snívať. Kým sa váš metabolizmus trochu vzchopí, budete pociťovať subjektívne ťažkosti, pretože budete mať častý glukózový deficit z metabolickej závislosti na glukóze a zažijete aj metabolické zlyhanie. Tento jav sa bude odohrávať rovnako u svalnatých fitness nadšencov (konzumujúcich 5-7x za deň jedlo) ako u ľudí s nadváhou či obezitou.
Zdroje pre výrobu užitočných ketónov v našom tele
Treba si však uvedomiť, že suroviny, z ktorých si naše telo ketóny vyprodukuje, máme všetci viac ako dosť, dokonca aj tí čo s nadváhou nemajú problém. Priemerne sa v zadkoch a bruchách našich spoluobčanov nachádza zhruba 1.000.000.000.000 kcal energie uloženej v zásobách podkožného tuku. Tento tuk sa môže (a nemusí) premeniť na čisté metabolické palivo - ketóny. Dovolíte svojmu telu aby nastala táto pozitívna situácia? Ak nie, máte smolu a je len otázka času, kedy “vylepšíte” hore uvedené negatívne štatistiky. Toto palivo (ketóny) okrem zdravotných benefitov so sebou prináša aj menej mentálnej hmly i hladofóbie a viac možností jasne sa koncentrovať na svoju prácu (fyzickú či intelektuálnu). Čo užitočné by sme z tejto nahromadenej energie mohli spoločne vyprodukovať? Ako rieši nami navrhovaný koncept stravovania a životosprávy mnohé spoločenské problémy si povieme nižšie.
Na stav metabolizmu zásadným spôsobom vplýva nielen výživa a pomer makroživín (bielkovín, tukov, sacharidov), ale napríklad aj čiastočné hladovanie, konzumácia syntetických ketónov, veľmi inteligentné sacharidy, či iné modality.
Z dnešných poznatkov je známe, že prvá pozitívna metabolická zmena nastáva už za 4 týždne. Komplexná metabolická zmena, ktorá poukáže na vysoký stupeň metabolickej flexibility, však trvá niekoľko mesiacov [44]. Toto je obdobie, ktoré celý bioenergetický mechanizmus potrebuje na to, aby sa adaptoval na nový štýl stravovania. Spolu s ním sa mení aj celý energetický metabolizmus mozgu [45] a táto komplexná metabolická adaptácia má veľmi podobné fyziologické črty, ako pri dlhodobom hladovaní [46].
Kritéria a štandardy pri budovaní tukového metabolizmu pre širokú verejnosť
Z uvedených faktov sa zdá, že metabolické zdravie je tým najdôležitejším ukazovateľom kvality nášho dnešného i budúceho zdravia. Metabolické zdravie sa dá kvantifikovať pomocou spiroergometrie a tá môže poodhaliť to, ako telo človeka metabolicky odpovedá na fyzickú záťaž (alebo aj pokojovú spiroergometriu). Podľa tejto odpovede vieme zistiť, či je človek metabolicky negramotný alebo naopak metabolicky flexibilný. Na základe metabolickej reality človeka dokážeme zaradiť do skupiny, ktorá má nejaké štandardy a kritériá. Ako už z hore uvedených faktov viete, medzi metabolickým poškodením, obezitou, rakovinou, metabolickým syndrómom a ďalšími zdravotnými komplikáciami sú silné spojitosti. Ak vytvoríme štandardy, ku ktorým by sa podarilo priblížiť širokej populácii, pravdepodobne by sme dokázali znížiť aj náklady na zdravotnú starostlivosť a chorobnosť obyvateľov našej krajiny. K vyššiemu metabolickému zdraviu a silnejšiemu tukovému metabolizmu, je možné dopracovať sa cez tieto základné nástroje a postupy:
- čiastočné hladovanie (medzi jedlami minimálne 5-6h pauza, najdlhšia užitočná pauza medzi jedlami od 12-16 hodín včítane spánku),
- konzumácia potravy maximálne 3x / deň
- ideál je konzumovať jedlo 2x za deň (obed a večera, alebo raňajky a večera)
- strava musí obsahovať veľmi vysoký objem zdravých tukov, primeraný objem bielkovín i zeleniny a malý objem sacharidov
- príjem sacharidov musí byť prispôsobený individuálnej sacharidovej tolerancií jedinca, ktorú stanovujeme zo spiroergometrického vyšetrenia a analýzy dát pomocou aplikácie MET/FLEX (skóre metabolickej efektivity)
Ak chcete presnejšie výživové návody, protokoly, recepty, režimy dňa či tréningové odporúčania, kliknite SEM.
Dopad tukového metabolizmu na ekonomiku, kultúru stravovania či potravinovú sebestačnosť našej krajiny
Z hore uvedených poznatkov sa domnievame, že ak by sa nám podarilo drvivú väčšinu populácie “preprogramovať” na tukový metabolizmus, malo by to pozitívny vplyv na ekonomiku, produktivitu a možno aj potravinovú sebestačnosť našej krajiny. Realita by potom v našej krajine mala nasledovné kontúry:
- ľudia fungujúci v tukovom metabolizme majú minimálny pocit hladu,
- ľudia fungujúci v tukovom metabolizme konzumujú stravu 1-2x za deň (maximálne 3x),
- ľudia fungujúci v tukovom metabolizme nie sú pažravé kobylky, čo celý deň myslia na jedlo, môžu sa intenzívne koncentrovať na riešenie problémov a prakticky nikdy nezažívajú mentálnu hmlu,
- naopak ľudia fungujúci v cukrovom metabolizme sa strachujú čo budú opäť jesť o 2-3 hodiny, lebo inak by bez jedla “umreli” (hladofóbia), bez jedla nie sú schopní dobre myslieť, pracovať ani športovať a k tomu všetkému majú veľký objem stolice aj niekoľkokrát za deň,
- ľudia fungujúci v tukovom metabolizme produkujú v každom ohľade menšiu environmentálnu stopu (konzum, odpady, plytvanie),
- ľudia fungujúci v tukovom metabolizme dokážu byť metabolicky sebestační (flexibilita) a ich nastavenie tela umožňuje, aby sami seba “vyživovali” zo “štvrtého” makronutrientu - ketónov (tie telo použije namiesto glukózy, ketóny sa tvoria v pečeni z mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú najmä v zásobách podkožného tuku),
- ľudia fungujúci v tukovom metabolizme konzumujú veľmi mnoho zdravých tukov, čím paradoxne učia svoje telo tuky využívať ako hlavný zdroj energie,
- prepnutie metabolizmu na ketónové (tukové) palivo umožňuje ochraňovať svalovú hmotu (antikatabolický efekt), ketóny sú stabilnejšie palivo pre mozog, zároveň majú protizápalové efekty a mnohé ďalšie benefity, ktoré pomáhajú optimalizovať zdravotný stav obyvateľov krajiny,
- ľudia s tukovým metabolizmom sú schopní podávať fyzické výkony aj počas hladu bez toho, aby odpadávali a zažívali metabolické zlyhanie alebo mentálnu hmlu,
- priemerný muž a žena bez nadváhy má zásobu tukovej energie na niekoľko mesiacov,
- ľudia s nadváhou a obezitou majú zásobu tukovej energie na niekoľko kvartálov až jeden celý rok:
- príklad: naši tuční spoluobčania, ktorých je zhruba 2/3 populácie (zaokrúhlene rátajme “iba” 3 milióny ľudí), má priemerne na jednu osobu 30kg tuku = 270.000 kcal zásobnej energie / osoba (to je zdroj energie pre túto osobu na 77 maratónov, čiže v pokluse dojazd na 3234 kilometrov bez najedenia!)
- 3 milióny našich spoluobčanov má 810.000.000.000 kcal energie uloženej v zásobách podkožného tuku (v zadkoch a bruchách)
- navrhujeme založiť Ministerstvo Riadenia Zásob Podkožného Tuku pre našich nerozvážnych spoluobčanov, ktorí by túto energiu mohli produktívnejšie a hlavne zdravšie využiť, namiesto jej ďalšieho ukladania do opäť nevyužiteľnej zásoby v záchvate nerozvážneho konzumu (kobylky)
- ľudia s tukovým metabolizmom preferujú poctivé kalórie (najmä zdravé tuky, kvalitné bielkoviny, zelenina, vývarové polievky), pretože práve tento typ kalórií má zásadný vplyv na stav ich metabolizmu:
- tuky tvoria cca 60-70%, bielkoviny 15-20% a sacharidy 15-20% z celkového energetického príjmu,
- preferované tuky: bryndza, slanina, vnútornosti, maslo, smotana, orechy, kokosové produkty, avokádo, olivové produkty, semená, tučné mäsá a syry, plnotučné mliečne výrobky,
- preferované bielkoviny: mäso, vajcia, ryby, vybrané mliečne produkty,
- zelenina: akákoľvek,
- preferované sacharidy: ryža, zemiaky, pšeno, quinoa, zelené banány, sladké zemiaky, ovos, pohánka, (najmä bezlepkové plodiny),
- preferované polievky: silné vývary zo špikových a kĺbových kostí s ružičkovým kelom a morskými riasami,
- preferovaný pitný režim: čistá voda, káva s maslom, čaj s maslom
- konzumácia tučných potravín odkláňa ekonomiku stravovania od tých potravinových zdrojov, ktoré sú závislé na petrochemickom priemysle,
- vďaka tomu je možné orientovať sa na produkciu poctivých potravín, ktoré je možné vo väčšine prípadov vypestovať lokálne v našej krajine:
- to znamená minimalizovať výrobu a dovoz produktov z kukurice, sóje a pšenice, ktoré tvoria 80% ponuky potravín v našom potravinovom reťazci, cez ktoré nepriamo “pijeme” ropu,
- petrochemický priemysel prináša väčšinu environmentálnych, ekonomických, zdravotných a estetických problémov) a týmito plodinami kŕmime aj zvieratá namiesto toho, aby sme sa stali “pestovatelia trávy”, ktorá prináša úžitok pôde, zvieratám a nepriamo i ľuďom (zdravé živočíšne produkty ako vedľajší efekt pestovania trávy),
- väčšina nami odporúčaných potravín pomáha optimalizovať zdravotný stav, je možné ich dopestovať / dochovať aj v našej krajine, čo podporí nielen ekonomiku a rast HDP (najmä stredného či východného Slovenska, kde je pôda vhodnejšia na chov či pestovanie), ale aj potravinovú sebestačnosť / samostatnosť našej krajiny,
- tukový metabolizmus je ekonomicky prijateľnejší stravovací režim najmä pre ľudí z nižšej a najnižšej triedy (slaninu, vajcia, smotanu, zeleninu si môže dovoliť každý)
- ľudia s tukovým metabolizmom majú preukázateľne lepší zdravotný stav (antidiabetický, antirakovinový nástroj), sú menej odkázaný na verejné zdravotníctvo a menej zaťažujú štátny rozpočet našej krajiny.
Perlička: tento štvrtý makronutrient využívajú (a možno ani o tom nevedia) bretariáni, ktorí na seba strhávajú mediálnu pozornosť a mylne sa domnievajú, že “žijú” iba zo vzduchu (resp. z prány). Majú pravdu, no za prítomnosti kyslíka v ich tele prebieha intenzívna práca buniek (a mitochondrií), ktoré z ketónov tvoria energiu (ATP) pre ich celé telo. Čiže ich telo sa vyživuje 4 makronutrientom - ketónom. inak by zahynuli. Tí, ktorí netrpia závažným metabolickým poškodením z minulosti, si to môžu dovoliť a pravdepodobne im to po nejakú dobu prejde, až kým nenastane fatálna podvýživa či iná porucha.
Ako sa vo svete začína pracovať s ketónmi a metabolickými terapiami
Existuje niekoľko vedeckých pionierov, ktorí poukazujú na smer, o ktorom tu dnes píšeme. Metabolické tréningy a metabolické terapie a ich vyhodnocovanie efektívnosti bude tvoriť základné piliere personalizovanej starostlivosti o zdravie i vitalitu človeka už čoskoro. Za popredného vedca v metabolických terapiách dnes považujeme doktora Dominica D’Agostina z Floridy. Do jeho výskumov masívne investujú napríklad Navy SEALs a z jeho webovej stránky zistíte (www.ketonutrition.org), že sa nejedná o nejaké povrchné úsilie. Dovolil som si prevziať z jeho stránky text v ktorom popisuje čo robí a aké nástroje používa na overovanie svojich hypotéz a vyskumných úloh:
Our laboratory develops and tests metabolic therapies for CNS oxygen toxicity (seizures), epilepsy, neurodegenerative diseases, brain cancer and metastaic cancer. To investigate the mechanism of these pathologies we use a variety of in vivo and in vitro techniques, including radio-telemetry (EEG, EMG), electrophysiology, fluorescence microscopy, confocal microscopy, atomic force microscopy (AFM), biochemical assays and in vivo bioluminescence imaging. We have adapted many of these techniques for use inside hyperbaric chambers, which allows us to manipulate oxygen concentrations (from hypoxia to hyperbaric oxygen). Our current project is to identify cellular mechanisms of seizures from CNS oxygen toxicity and to develop mitigation strategies against it. Our efforts have focused specifically on measuring brain EEG, neuronal excitability, reactive oxygen species (ROS) production and biomarkers of oxidative stress. Recently we have been interested in understanding the anticonvulsant and neuroprotective mechanism of the ketogenic diet and ketone esters. The ketogenic diet is a proven therapy for drug-resistant epilepsy, but the mechanism is unclear. The shift in brain metabolism (from glucose to ketones) reduces neuronal hyperexcitability, oxidative stress and enhances brain metabolism. This approach can be used to treat a wide variety of neuropathologies linked pathophysiologically to metabolic dysregulation. Cancer is characterized by metabolic dysregulation and is highly responsive to metabolic therapies that lower blood glucose and elevate blood ketones. This strategy has proven effective in studies because cancer cells need glucose to survive and lack the ability to derive energy from ketones due to mitochondrial defects. Ketones may also prevent skeletal muscle wasting associated with cancer cachexia and motorneuron diseases (ALS). In summary, our goal is to develop and test metabolic therapies for neurological disorders, cancer and skeletal muscle wasting associated with these diseases. We feel these therapies will provide a highly effective nontoxic alternative to anti-epileptic drugs (AEDs) and chemotherapy.
Dosť husté - čo poviete? Ak by ste chceli vidieť jednu z jeho posledných a veľmi užitočných video prednášok, pozrite si napríklad túto:
Bude aj váš metabolizmus využívať tento veľmi užitočný “štvrtý” makronutrient so všetkými jeho výhodami alebo nie? Stále ste na váškach? Pozrite si preto aj túto prednášku o ďalších zdravotných benefitoch (včítane paradoxu s LDL cholesterolom) od doktora Jeffa Voleka:
Zoznam webových stránok, ktoré váš pohľad na ketóny usmernia
Vysoko odborné a vedecké zdroje ste práve načerpali z hore uvedeného textu. Ak vás zaujímajú aj iné zdroje z webových stránok, niektoré najlepšie vám prikladáme sem. Za najviac koncentrovanú a plnú veľmi užitočných informácií považujeme práve stránku Dr. Dominica D’Agostina (www.ketonutrition.org). V nej nájdete skvelý prehľad nie len jeho prednášok, podcastov či vlastných vedeckých prác, ale aj ďalšie vedecké a odborné zdroje, ktoré uspokoja aj tých najväčších skeptikov či logicky a vedecky uvažujúcich expertov. Zoznam ostatných užitočných webových stránok o ketónoch je tu:
- www.ketogenic-diet-resource.com
- www.dietarytherapies.com
- www.charliefoundation.org
- www.rsg1foundation.com
- www.nutritionchoices.ie
Ako sa na analýzu efektivity metabolizmu pripravujeme my
Na odbornej konferencii v Prahe (4/2016) sme prezentovali aj aktuálne dianie z vývoja aplikácie MET/FLEX. Jej fungovanie sme postavili na veľmi robustných vedeckých základoch [48], ktoré sa využívajú v medicíne na analýzu zdravotného stavu už od 80-tych rokov minulého storočia [47]. Z nasledovnej galérie si môžete pozrieť niektoré užitočné slajdy z prednášky, ktoré súvisia s témou tohto článku:
Popis slajdov: Mnohí z vás uvažujete o cukrovom a tukovom metabolizme ako o čiernej alebo bielej. Skutočnosť je taká, že medzi silným cukrovým a silným tukovým metabolizmom je 50 odtieňov sivej (metabolické spektrum). Tento laický pojem si zapamätá každý, ale v laickom uvažovaní nechceme zotrvávať. Preto sme na stanovovanie metabolickej reality vytvorili aplikáciu MET/FLEX, o ktorej detaily prezradíme už čoskoro. Pomocou aplikácie môžeme sledovať viaceré dôležité metabolické parametre, ktoré dokáže analyzovať spiroergometrický prístroj. Prístroj stojí na veľmi robustných vedeckých poznatkoch, na základe ktorých sme aj my postavili funkčnosť našej aplikácie MET/FLEX [48]. Jednoducho sme interface, ktorý používa lekár či fyziológ (a rozumie mu asi tak 0,000X% populácie na svete), vymenili za iné zobrazovanie tých istých medicínskych dát.
Pomocou aplikácie MET/FLEX budeme sledovať veľmi zaujímavé metabolické parametre, ktoré nám pomôžu zistiť ako človek metabolicky odpovedá na fyzickú záťaž. Umiestnenie týchto parametrov na osi od začiatku až po koniec záťaže nám napovedá, ako veľmi efektívny je metabolizmu človeka, z akých zdrojov energiu produkuje a kedy nastávajú veľmi dôležité body zlomu. Vďaka tomu dokážeme stanoviť:
- metabolickú realitu a metabolickú odpoveď na fyzickú záťaž (okrem záťažovej sa dá merať aj pokojová spiroergometria),
- určiť stupeň efektivity metabolizmu, výšku metabolickej trénovanosti alebo aj mieru metabolickej negramotnosti, ďalej vieme stanoviť:
- výšku metabolického zdravia, alebo naopak mieru metabolického poškodenia / dysfunkcie
- aká je individuálna sacharidová tolerancia
- v budúcnosti by sme chceli na základe analýzy zozbieraných dát a zlepšovania algoritmov a štatistík poskytovať dátovo overené:
- návody na metabolický tréning (individuálne nastavené výživové a tréningové protokoly)
- a v spolupráci s vybranými lekármi a expertmi tvoriť metabolické terapie či školiť metabolických trénerov
Na tento projekt sa nám pravdepodobne podarí zohnať aj serióznych investorov, vďaka ktorým môžeme prostriedky masívnejšie investovať do vývoja (štatistické analýzy, algoritmy, data mining, data analytics, data machine learning), ale zároveň cestovať po svete za kapacitami, ktorým aplikáciu MET/FLEX predstavíme a upravíme jej funkcionality aj na základe ich podnetov, aby ju mohli vo svojich výskumoch používať ako užitočný nástroj. Vzrušujúce čo poviete? Možno sa ako investor budete chcieť zapojiť tiež. Zároveň niekoľko dobrodružne orientovaných priateľov nakúpilo iniciatívne syntetické ketóny, s ktorými budeme v blízkej budúcnosti robiť experimenty. Čo z toho vzišlo, vám prezradíme až nabudúce.
Na záver nám nedá provokačne spomenúť, ako kedysi dávno (1992) znelo predvolebné heslo amerického prezidenta Billa Clintona: „It´s the economy, stupid!“ alebo „Je to v ekonomike, hlupák!“ V tých časoch ho odkazoval svojmu súperovi Georgeovi Bushovi staršiemu. Netúžime sa angažovať v politike, hoci niektoré texty tohto článku smerujú aj k celospoločenským zmenám, ktoré musia podporiť najmä kompetentní ľudia. Ak by si od nás chcel niekto dať poradiť a jeho oponenti by to aj napriek faktom nechceli akceptovať, poradili by sme mu podobné heslo: “Je to v metabolizme, hlupák!”
Dovtedy, kým sa podobné mechanizmy nestanú súčasťou aj politických programov, sa musíte postarať o seba a svoje rodiny sami. Nik iný za nás zodpovednosť do rúk za vlastné zdravie neprevezme. Preto vám držíme palce, aby ste sa posunuli na vyšší stupeň poznania smerom k lepšej verzii samého seba.
PZN: v našich predchádzajúcich výkladoch učiva (prednášky, články) sme rozdeľovali potraviny do 4 skupín: (1) bielkoviny, (2) tuky, (3) sacharidy a (4) ovocie + zelenina. To preto, že medzi nami existujú aj výživovými analfabetmi, ktorí neovládajú ani najobyčajnejšie základy a rozdelenie cukrov na vysoko koncentrované a málo koncentrované im pomáhalo pochopiť ako tieto potraviny rozdielne vplývajú na ich telo (glykemická záťaž / porcia). Stretli sme sa však s tým, že niektorí ľudia si toto slovo “skupina” zamenili (zámerne?) za slovo makronutrient. Aspoň že nie je núdza o zábavu a ako Tolle hovorí: "Čím rýchlejší sme v hodnotení ľudí a situácií okolo seba mentálnymi alebo verbálnymi nálepkami, tým plytšou a nudnejšou sa stáva naša realita". Preto ten kto nemá záujem analyzovať pohnútky druhých, ktoré viedli k istým rozhodnutiam, je buď povrchný sám, alebo to robí s nekalím úmyslom (ohováranie, senzácie, prekrúcanie, ego-leštenie). Štvrtý makronutrient vo výžive človeka neexistuje, minimálne nie z externých zdrojov. Ale na základe článku už viete, že ak si telo začne tvoriť ketóny v pečeni samo, tak potom je teoreticky možné práve ketóny považovať na “štvrtý” vnútorný makronutrient vo výžive človeka. Ale to by už malo byť jasné úplne všetkým aj keby nechceli…
Súvisiace odkazy:
-
Vedecké práce, zdroje a referencie z článku
-
SPOZNAJTE VLASTNOSTI INTELIGENTNÉHO ŠKROBU SUPERSTARCH
-
SPOZNAJTE "NOVÚ" METABOLICKÚ FYZIOLÓGIU A JEJ VÝHODY
-
ZBAVTE SA CELULITÍDY LEN ZA 45 MINÚT
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Dôležité informácie pokiaľ ste tu prvý krát:
- Ako prvý krok k vytvoreniu osobného účtu sa registrujte TU
- Ak ste sa už registrovali a podarilo sa vám zabudnúť svoje heslo, môžete si vygenerovať nové heslo TU
- Ak máte iné problémy s prihlasovaním alebo máte technické návrhy na zlepšenie našej webovej stránky, kontaktujte nás.
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.
Dôležité informácie pokiaľ ste tu prvý krát:
- Ako prvý krok k vytvoreniu osobného účtu sa registrujte TU
- Ak ste sa už registrovali a podarilo sa vám zabudnúť svoje heslo, môžete si vygenerovať nové heslo TU
- Ak máte iné problémy s prihlasovaním alebo máte technické návrhy na zlepšenie našej webovej stránky, kontaktujte nás.