Existuje ideál ženskej telesnej krásy?
Ženská krása v otázkach tvarov tela, je veľmi citlivá téma. Ženy cez svoje telo a to, ako vyzerajú, filtrujú celý svoj vonkajší i vnútorný svet. Najmä naša spoločnosť vytvára na ženy veľký tlak a to ovplyvňuje nie len jej emočný život, ale jej celkovú kvalitu života. Ale nie len jej život, ale aj ľudí v jej tesnej blízkosti (partner, deti, rodina). Najčastejšie problém vzniká vtedy, ak si žena vyberá taký ideál krásy, ktorý jej štruktúra tela nikdy neumožní. To je základ pre celoživotnú depresiu, ktorej sa dá predchádzať jednoducho: sebapoznaním a reinterpretáciou ideálu krásy. Pochopením tohto článku si milé dámy položíte základný kameň sebapoznania, duševného a emočného zdravia i optimálnej telesnej krásy.
Rôzne druhy ženských postáv = rôzne ideály krásy?
“Prečo nikdy neschudnem? Prečo mám také brucho a som stále nafúknutá? Prečo mám celulitídu, veľké stehná či zadok? Kedy budem vyzerať ako tie baby z časopisov? Kedy sa začnem páčiť samej sebe alebo dokonca iným mužom? …[doplň svoje časté vnútorné monológy]…“
Tieto a mnohé ďalšie deštrukčné monológy (hlasy) sú bežnou každodennou súčasťou života mnohých žien. Je to hlas EGA, ktoré sa identifikovalo s telom ktoré je nedostatočné (zatiaľ) a medzi vybraným ideálom krásy a realitou je väčšia či menšia “priepasť”. Otázne je najmä to, či tento monológ prebieha nevedome (automatizovane) alebo občas aj zasvieti kontrolka vedomia, ktorá danú ženu odbremení od tohto negatívneho emočného nákladu sebauvedomením či iným konštruktívnym riešením. Dnešná doba kladie na ženy vysoké nároky. Musia byť starostlivými matkami, pozornými manželkami, nestarnúcimi bohyňami, úspešnými v práci, či byť úžasne atraktívnymi predstaviteľkami ženskosti. A to je neľahká úloha.
Tento článok nerieši všetky ženské problémy, no zavedie poriadok do vnímania ženského tela v širších súvislostiach. Ženská krása má mnoho podôb a začína sa to obrovskou variabilitou tvarov, ktoré treba uchopiť najprv inteligenciou, potom demaskovať, analyzovať a následne z nových poznatkov pochopiť, že každá žena môže byť krásna. Akarát že jej vlastný ideál krásy sa nemusí už zhodovať s ideálom krásy, ktoré sa jej páčil doteraz. Takže zákonite musí mať iný ideál krásy, ktorý bude rešpektovať jej individuálne zvláštnosti.
Mediálny obraz ideálu krásy je skreslený a pokrivený už len tým faktom, že ide o priemysel. V žiadnom priemysle nerozhoduje duševné zdravie ženy ale to, koľko krát je ochotná uveriť reklame, dojmom či presvedčeniam a následne primeraný počet krát otvoriť svoju či partnerovu peňaženku. Je to hra ako každá iná ale táto hra má nesmierny vplyv a dopad na životy miliónov žien po celom svete. Z nasledovného obrázku začíname prvými lekciami.
Ako je z obrázku hneď na prvý pohľad vidieť, ľudské telo a najmä ženské, môže vyzerať rôzne a vo video prednáške nižšie vysvetľujem širšie súvislosti. Každá žena sa s telesnými (a)symetriami (ne)krásy musí vysporiadať sama a to je úloha neľahká. Týmto článkom chcem odovzdať najmä ženám moje poznania za zhruba 10 rokov trvajúcich pozorovaní a zberov antropometrických dát. Vďaka kontaktu s množstvom ľudí som mal možnosť začať rozoznávať opakujúce sa vzory (paterny) tvarov, štruktúr a funkcií ľudského tela. V článku pojednávam najmä o rôznych tvaroch ženských tiel, ale túto logiku som vypozoroval aj u mužov. Na rozdiel od žien je však mužská postava o trochu “jednoduchšia”, pretože v oblasti panvy existuje menšia variabilita (rôznorodosť), čo pozorovanie i zber dát zjednodušuje.
Zvyšok telesnej štruktúry a typológiu postáv, ako ju rozlišujem ja, je totožná pre obe pohlavia. U žien je pre mňa zaujímavé pozorovacia štúdia zameraná na rôzne ideály krásy a u mužov je fascinujúce, ako tieto telesné tvary podmieňujú fyzické výkony (biomechanické páky). O tom ako antropometria vplýva na fyzický pripravím článok v budúcnosti, zatiaľ si naštudujte toto.
Poznatky, o ktoré sa v tomto článku delím, nevznikli na základe štúdia akademických či iných odborných textov. Vznikli vďaka procesnému učeniu, kde vďaka osobnej skúsenosti som mal možnosť pozorovať, zbierať a analyzovať zozbierané dáta, v ktorých som rozpoznal opakujúce sa vzory (tvarov).
- Verím že nasledujúce riadky a hlavne video prednáška (nižšie), vám pomôže zorientovať sa v tejto problematike.
- Verím že dámam pomôže tento článok dosiahnuť viac vnútorného pokoja z hlbšieho pochopenia vlastnej telesnej individuality.
- Verím že nástroje, ktoré som si na zber dát vytvoril, pomôžu účastníčkam našich seminárov získať úplne presné a praktické informácie, aby mohli dosiahnuť nie len viac vnútorného pokoja, ale aj urobiť kvalifikovanejšie rozhodnutia čo ďalej so svojimi telom.
Ženské telo, jeho tvarová variabilita a selekčný tlak ideálu krásy
Nie sme si rovní a už vôbec nie sme rovnakí. Módny priemysel to veľmi dobre vie a napriek tomu vytvára určité trendy, ktoré drvivú väčšinu žien diskriminujú a veľmi malému počtu žien pomáhajú vyzdvihnúť ich prirodzenú krásu. Nespokojnosť je predsa silným hnacím motorom ekonomiky. Nasledovný obrázok znázorňuje proporčne vyrovnanú ženu i muža. Takýto typ postáv sa učia kresliť umelci, vyhráva fitness súťaže, vešajú naň oblečenie v módnych či športových značkách, je vo väčšine prípadov predstaviteľom ideálnej krásy. Je to vlastne Vitruvianský typ postavy, ako ho kedysi dávno nakreslil a idealizoval Leonardo da Vinci [1], [2], [3].
Lenže krása to nie je nič iné, ako súbor geometrických tvarov, ktoré odborne môžeme analyzovať pomocou antropometrie. Lenže čo je to krása a ako ju definovať univerzálne pre všetkých? Potom tie menej spokojné dámy rozčarovane sledujú instagramové účty pseudohviezd, ktoré majú milióny sledovateľov len za to, aké sú bezducho krásne na všetkých svojich fotkách. Námety na depresie ako vyšité a to na každé jedno otvorenie mobilu. Táto krása je do určitej miery výsledkom geometrických tvarov (niektorých aj umelo dotvorených). Pravda je však taká, že každá žena na svete bez ohľadu na typológiu svojej postavy, môže mať primerané množstvo svalov a tukových zásob. Takto dokáže dokresliť, zvýrazniť alebo vylepšiť geometrické tvary svojej kostry.
Nasledovný obrázok objasňuje, ako to s tou variabilitou postáv myslím. Nakreslil som 5 druhov najčastejšie sa opakujúcich postáv, ako som ich vypozoroval ja (A až E). Sú to hraničné typy postáv a len málokedy na ulici postretnete takýto vyhradený typ - ale občas stretnete. Za rovnako hraničný a ojedinelý považujem aj vitruvianský typ postavy (nakreslený hneď ako prvý zľava). Domnievam sa, že maximálne okolo 25% populácie spadá do niektorej z týchto hraničných typov postáv (z každej po 5%), zvyšok populácie (75%) je jednoducho kombináciou dvoch alebo troch druhov postáv (napríklad A na 35% a E 65%).
Základná typológia postáv ako ju rozlišujem ja:
- A. Vitruvianský (atletický) typ
- B. Hruškový (bedrový) typ
- C. Silový (ramenatý) typ
- D. Južný (dlhý) typ
- E. Severný (guľatý) typ
Ku každému slovne a vizuálne pojednávam viac vo video prednáške kde poukážem na to, čo je dôležité ak chceme tieto znaky rozpoznať pri analýze ženskej postavy. Ako som naznačil vyššie, rovnaká typológia sa vyskytuje aj u mužov, no s menšou variabilitou v oblasti panvy, zvyšok je identický. Okrem toho som však vypozoroval aj ďalšie črty telesných štruktúr, ktoré sa pravidelne opakujú a je ich možné extra priradiť k vybranému typu postavy. A aby problematika pozorovania nebola taká jednoduchá, každý jeden z typov postáv môže s hrúbkou kostry a kĺbov smerovať buď k robustnosti, alebo štíhlosti.
Rôzne druhy nemenných telesných čŕt:
- rôzny tvar a veľkosť hlavy (lebky)
- rôzny tvar ramien (uhol sklonu)
- rôzna veľkosť kĺbov a následne aj hrúbka kostí
- rôzny dĺžka trupu i paží (výška ťažiska / rozpätie paží voči výške)
- rôzna veľkosť panvy a sklon v bedrovom kĺbe (šírka bedier a následná atletická diskriminácia)
- rôzna dĺžka svalov i šliach (pomer medzi rýchlymi a pomalými svalovými vláknami)
- rôzny typy panvy (4 verzie u žien, pravdepodobne iba 1 verzia u mužov)
- rôzny index paží (dĺžka bicepsovej kosti voči predlaktiu)
- rôzny index dolných končatín (dĺžka stehennej kosti voči predkoleniu)
Rôzny objem robustnosti či štíhlosti kostry (veľkosť kĺbov a hrúbka kostí):
- približne v medziach typológie postav A, B, C, D, E
- daný typ postavy smerom k robustnosti (hrúbka a šírka kostí)
- daný typ postavy smerom k štíhlosti (tenkosť a úzkosť kostí)
Dôležité je podotknúť, že všetky tieto hraničné typy postáv majú 100% výšku a 25% podkožného tuku. Bez ohľadu na to ako je dáma vysoká alebo ťažká, tieto parametre sú nemenné. Tým pádom vám logika chápania tejto problematiky o ideáloch krásy dáva širší zmysel. Tvarová variabilita najmä ženského tela je obrovská a preto neexistuje jeden ideál krásy, ale hneď viacero. Niektoré čakajú na svoje objavenie. Životne dôležitou úlohou každej mladej dámy a ženy preto je:
- 1. zanalyzovať a porozumieť tomu, akým typom postavy disponuje (A až E a rôzne variability)
- 2. zmieriť sa s tým, aký druh postavy a kostry zdedila po svojich predkoch (genetika ktorá sa nedá už nikdy zmeniť)
- 3. svojim životným štýlom (zvyky, pohyb, strava) zamerať svoju pozornosť na optimalizáciu telesnej krásy ktorá sa zmeniť dá (objem svalovej hmoty, jej umiestnenie a objem zásob podkožného tuku)
Širšie súvislosti a praktické riešenia pri analýze typológie ženskej postavy
Nasledovná video prednáška má za cieľ:
- odbremeniť ženy od ich ťaživého vnútorného dialógu spojeného s nereálnymi ideálmi krásy
- demaskovať druhy postáv aké existujú a zaradiť svoju postavu
- upriamiť pozornosť na to, že každý druh postavy iným spôsobom ukladá telesný tuk
- pomôcť pochopiť čo sa zmeniť nedá pretože kosti sa nedajú tvarovať ani meniť
- vytvoriť nový ideál krásy zohľadňujúci telesné individuálne možnosti danej ženy
- zacieliť pozornosť na tie časti tela, ktoré sa zmeniť dajú k lepšiemu
Nasleduje najdôležitejšia 26 minútová video prednáška, akú môže žena pozerať o ideáloch ženskej krásy a pochopiť širšie súvislosti o svojej postave:
Praktický seminár o rôznych ideáloch krásy
Uvažovaním, analyzovaním, pozorovaním, zbieraním dát som strávil nie hodiny, ale mesiace a skôr roky práce. Aj samotné napísanie článku rátam na zhruba 30 hodín práce no domnievam sa, že ide o jeden z najdôležitejších video článkov, ktoré som vytvoril pre lepšie duševné zdravie našich žien. Aktuálne pripravujeme aj praktický seminár, kde spolu s vami milé dámy:
- zanalyzujeme a odmeriame vašu postavu a určíme jej typológiu (sebapoznanie)
- uchopíme spoločne silné i slabé stránky svojho tela (sebaprijatie)
- odmeriame % podkožného tuku a objem svalovej hmoty (meniteľná realita)
- zadefinujeme nový ideál krásy pre lepšie duševné zdravie a vnútorný pokoj (antidepresívum)
- zameriame sa na protokoly (výživa, pohyb, životospráva), ktorých dodržiavaním sa k svojmu vlastnému ideálu krásy postupne dopracujete (vyriešenie problému)
Svoj predbežný nezáväzný záujem o účasť na tomto seminári môžete potvrdiť zaregistrovaním si emailu do tohto formuláru. Hneď ako sa bude blížiť takýto seminár alebo prednáška, budeme posielať pozvánky.
Záverečné myšlienky o ženskosti
Domnievam sa, že povinnosťou vedomých mužov je ochraňovať a zdravo rozvíjať ženskosť žien, s ktorými prichádzajú do kontaktu. Vďaka tomu môžu mať krajší vonkajší svet (telo), vnútorný svet (emócie) i duševný život (vedomie), čo sa zákonite odrazí na kráse celého sveta. Ženy sú tichí tvorcovia celých generácií, pretože ich kvalita života priamo ovplyvňuje kvalitu života ich mužov a najmä ich detí (výchovný hodnotový systém). Preto ak chceme žiť v krajšom svete, musíme pomáhať našim ženám zvýšiť kvalitu emočného, partnerského, rodinného, intimneho a akéhokoľvek iného života. Musíme im pomáhať a vážiť si ich ženskosť. Verím že tento článok skromne pomohol aspoň s niektorou z oblastí a priniesol viac vnútorného pokoja a vyrovnanosti, ktorú ženám treba ako soľ. Verím, že silnejší sme iba vtedy, ak muži aj ženy držia spolu. Budete s tým súhlasiť?
Photo by Womanizer WOW Tech on Unsplash
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.