Ako sa naučiť ovládať svoj strach?
Strach je nepochybne silná emócia, ktorú asi nikto nemá ktovieako rád. Cítiť strach je však ľudské, mať obavy je prirodzená ochrana organizmu pred ohrozením. Keď viete, že strach existuje, môžete s ním niečo urobiť, prípadne ho môžete použiť vo svoj prospech. V súvislosti s témou výživy môžete mať strach zo zmeny, môžete sa obávať, že si budete musieť odoprieť obľúbené jedlá a že nebudete mať dostatok vôle, aby ste vytrvali. Môžete sa obávať, že zlyháte. To všetko je, samozrejme, namieste a je to prirodzené. Je oveľa lepšie urobiť tri kroky dopredu a jeden späť, ako celý život stáť na mieste a pozorovať, ako všetko naberá klesajúcu tendenciu. Neobávajte sa zlyhania, je súčasťou vašej cesty. Aj odvážni ľudia sa mnohých vecí v živote boja, ale napriek strachu sa naučili konať. Naučte sa to aj vy.
Strach a komfortnú zónu využite vo svoj prospech
Komfortná zóna je výraz, ktorý možno nepoznáte, ale pravdepodobne tušíte, čo znamená. Zvyk je železná košeľa, vraví príslovie. Len čo v našich každodenných životoch skĺzavame do stereotypov, automaticky selektujeme, držíme sa toho, čo je príjemné, pohodlné a, naopak, všetko nepríjemné ignorujeme. Do vašej komfortnej zóny možno patrí vstávanie tesne pred odchodom do práce. Čo by sa stalo, keby ste si privstali a absolvovali by ste sériu cvičení na prebratie? Narušilo by to vašu komfortnú zónu, ale presne vďaka tomu by sa začali diať reálne zmeny. Patrí do vašej komfortnej zóny vychutnávanie si koláčika ku káve? Aj takýchto zvykov by ste sa mali vzdať, hoci len na určitý čas, a nájsť nové potešenie, ktoré bude pre vás a pre vaše ciele prospešné. Svet je bohatý na pozitívne zážitky, ktoré vám nebudú ubližovať, a aj vďaka nim sa o nič neukrátite. Posunúť sa do zóny zdravého nepohodlia mimo svojich zvykov znamená naozaj niečo zmeniť v hĺbke svojej podstaty. V tom okamihu sa začnú diať zmeny, na ktoré sa budete pozerať s pozitívnou emóciou, ktorá vám vynahradí dočasné utrpenie z odriekania.
Napĺňajte svoj potenciál odstránením vnútorných prekážok
Hovorí sa, že jedna ľudská bytosť má toľko potenciálu, že ho nedokáže využiť ani za 100 životov. Preto nestrácajte čas. Konfrontujte úhlavných nepriateľov svojho osobného šťastia, s ktorými by ste sa mali porátať čo najskôr.
- Komfortná zóna – stav, keď je vám dobre tam, kde ste, a nemáte chuť nič meniť, lebo to vyžaduje, aby ste sa zdvihli a niečo robili (získanie nových vedomostí, pokusy, omyly, trápne situácie, bezmocnosť, frustrácia, nové zručnosti). Použite svoju kognitívnu kapacitu najprv na dôležité veci a neodkladajte ich na neskôr. Zaumieňte si, že každý deň vykonáte niečo, na čo nemáte chuť, a čoskoro vám povinnosť nebude na ťarchu (najprv zjedzte žabu).
- Strach z neúspechu – stav, keď radšej neurobíte nič, aby ste nič nemohli pokaziť a aby vás potom náhodou niekto nekritizoval. Netrápte sa však, lebo už zajtra si to možno nikto nebude pamätať, ale váš charakter a osobnosť sa bez zlyhaní vytesať nedajú.
- Perfekcionizmus – ten, kto čaká, kým niečo bude perfektné, je klamár. Nič také ako perfektná akcia či perfektný stav neexistuje. Ak váš čin bude na smiech, získate aspoň cennú spätnú väzbu. Nehovorte, že svetu sa ukážete až vtedy, keď budete perfektní. Vždy totiž existuje nový level (štandard), a keď ho objavíte, uviaznete v paralýze a v sebaklame, že ešte nie ste dostatočne perfektní. To sa bude opakovať až do smrti a nikam sa nedostanete. Uvažujte nad neperfektnou akciou ako prvou.
- Lenivosť – stav, keď okolnosti, ktoré sa budú diať, nediktujete vy (a netvoríte svoju budúcnosť aktívne), ale vaša myseľ s lenivým stereotypom uvažovania určuje, ako sa budete správať, cítiť a nakoniec aj mať. Osvojte si mantru: jednoducho to urob, jednoducho to urob, jednoducho to urob...
- Nezodpovednosť – stav, keď sa sťažujete, že vaše nešťastie zapríčinili iní ľudia, keď obviňujete iných z toho, ako vyzeráte, vyhovárate sa na svoje gény, ohovárate štát, že neposkytuje dostatok možností. Ak sa to má stať, závisí to len a len od vás, preto na nič nečakajte a položte si otázku: Tak čo s tým, dopekla, urobím?
- Bezmocnosť – naučený stav (zvyk), keď si myslíte, že nič nemôžete urobiť, a namiesto hľadaní skutočných riešení vediete srdcervúce rozhovory so susedkou pri víne či so susedom pri pive. Nemáte lepší program? Čo keby ste radšej dvakrát obehli okolo sídliska alebo si šli zabehať do parku?
Pamätajte si:
- Ak sa má niečo stať (zmeniť, zlepšiť), závisí to len od vás.
- Lepšie je stokrát zlyhať a uspieť až posledný raz, ako vôbec to neskúsiť (lebo nie ste dosť perfektní).
- Životu neprekáža to, že sa vám nedarí, ale to, že sa nepokúšate o zlepšenia.
- Za každých okolností sa posúvajte vpred, hoci aj pomocou svojich chýb.
- Vždy je priestor na drobné zlepšenia a na novú skúsenosť – absolútne vo všetkom.
Komplexnosť mysle, tela a duše je priorita na prekonanie strachov
Hormóny, nálady, emócie, fyziologické procesy v tele – to všetko ovplyvňuje, ako sa cítime, ako konáme a v konečnom dôsledku aj to, akí naozaj sme. Zlepšovaním kondície, vitality a zdravia sa automaticky dejú zmeny aj v našej hormonálnej sústave. Ten zásadne ovplyvňuje naše nálady a pocity, určuje mieru zdravia organizmu (fyzického aj mentálneho). Ak naše telo, naša myseľ a duša dokážu žiť v harmónii, dosiahneme pravý optimálny životný stav. Vtedy prichádza dobrý pocit zo seba, vtedy sa nám každé ráno chce vstávať a nemôžeme sa dočkať, čo vďaka nášmu úsiliu prinesie nový deň. Ak však nie sme spokojní s jednou časťou tohto dôležitého komplexu, nikdy nebudeme skutočne šťastní a vyrovnaní.
Čím je telo slabšie, tým viac rozkazuje, a naopak.
Mnohé ženy poznajú vnútorný hlas. Taký, ktorý vychádza kdesi z duševnej podstaty a pokúša sa im niečo signalizovať. Je to pocit, niekedy len emócia, ktoré naznačujú, či naozaj idú po správnej ceste. Nemôžeme to podložiť racionálnymi faktami, ale ak je to, čo si myslíte, čo robíte a kam smerujete v súlade, potom aj váš vnútorný hlas cíti istotu. Zapracujte na všetkých svojich stránkach a snažte sa byť čo najkomplexnejšia osobnosť. Umenie žiť naplnený život je jedno z najväčších umení vôbec. Často dookola uvažujeme, aký má všetko význam. Odpovede môže priniesť práve stav komplexnosti mysle, tela a duše.
Nedá nám nespomenúť, že láska je kyslík pre dušu a základné palivo pre život. Ľúbiť však možno nielen ľudí a deti, ale aj prírodu a napríklad i pokojný stav mysle a bytia.
Základným zmyslom života je dýchať čerstvý vzduch, počuť príjemné zvuky, jesť zdravé jedlo, pozerať sa na pekné veci a cítiť sa dobre.
Život je kreatívna zmena a kreativita je vlastne proces zlepšovania. Zlepšovanie je dej, keď sa kúsok po kúsku snažíte posúvať (tlačiť) k vyšším métam, obzorom, štandardom. Chcete byť lepší, silnejší, krajší, múdrejší, schopnejší, chcete viac zarábať, skrátka chcete byť nadpriemerní, možno aj najlepší. Každý človek má iné ambície. Kreativita však nemá nič spoločné s IQ. Inteligenčný kvocient vám v živote veľmi nepomôže, lebo všetko, čo máte v hlave, si vaša myseľ niekde vypožičala. Doslova. To znamená, že ak budete mať v IQ teste nadpriemerné výsledky, je to znak toho, že ste sa doteraz obklopili väčším množstvom informácií ako niekto, kto také vysoké skóre v teste nezískal a podľa tabuliek je vraj hlúpy. Znamená to automaticky, že sa budete mať o niečo lepšie? A čo ak ste s odstupom času zistili, že tento hlupák zarába oveľa viac než vy, že sa má lepšie a vyzerá šťastnejšie? Ako je to možné?
Kedy sa začína lepší život
Základ úspechu je položiť si správne otázky. Odpovedajte si na rôzne provokačné otázky a polovicu cesty k úspechu máte za sebou. Ak sa dotlačíte k činu, pravdepodobne aj uspejete. Vraj stačí iba vytrvať. Lenže lepší život človeka sa začína, zdá sa, ak má dostatok peňazí. Je to síce povrchné, ale možno nie až tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Hovorme o peniazoch, ktoré si možno zarobiť čestnou prácou. Nehovorme o povolaniach typu syn, dcéra či zlatokopka, prípadne o iných zárobkových činnostiach, pri ktorých človek potrebuje trochu iné charakterové vlastnosti. Hovorme o práci, ktorá prináša úžitok ľuďom, a o práci, v ktorej si čestní ľudia napĺňajú zmysel života a pomáhajú pri tom aj iným ľuďom.
Peniaze sú efektom dobre vykonanej a užitočnej práce. Takéto peniaze prinášajú pocit šťastia a zadosťučinenia. Zdá sa, že peniaze môžete získať až vtedy, keď ste čestný a charakterný človek. Charakterný človek je taký, ktorého dobro vo vzťahu k iným ľuďom alebo v rôznych situáciách sa prejavuje aj navonok. Takže čo musíte mať prvé? Peniaze alebo charakter? Je to jasné. Vďaka peniazom sa charakterní ľudia môžu ešte viac realizovať, a tak môžu ešte viac pomáhať iným ľuďom. Bohatnú fyzicky i duševne. Vďaka tomu prinášajú viac hodnoty do života druhých ľudí. Budete patriť medzi nich?
Viac peňazí ešte väčšmi posilní to, čo už v sebe máte (dobré i zlé). Čím viac má dobrý človek peňazí, tým lepšie pre celú spoločnosť.
Kríza ako požehnanie
Život je o dva kroky dopredu a o jeden krok späť. Každý z nás má raz za čas nejakú krízu. Niekedy finančnú, inokedy osobnú, občas vzťahovú, dokonca aj rodinnú. Vždy však nejaká príde, a práve vtedy je priestor na duševný rast. Lenže má to jeden háčik – obviňovanie druhých ľudí. Ak za svoje nešťastie, za zlé nálady, krízové stavy a iné negatívne situácie obviňujete iných ľudí, prichádzate o príležitosť na duševný rast. Za krízu by sme mali byť vďační. Ukazuje nám, že to, čo sme robili doteraz, už nefunguje a že treba zmeniť pravidlá hry. Položte si preto správne otázky a riešenia sa čoskoro objavia. Myslite však na papieri.
Motivácia, pevná vôľa a disciplína – tri základné piliere
Keby sme mali zoradiť najčastejšie otázky, ktoré nám ľudia kladú na našich seminároch, prednáškach a osobných konzultáciách, medzi prvé by určite patrila táto: Kde mám vziať každodennú motiváciu, chuť, pevnú vôľu a disciplínu na zmenu alebo zlepšenie svojho životného štýlu?
Zakaždým sa nám v hlavách objaví mohutný prúd myšlienok. Umenie je odpovedať tak, aby sme vás priveľmi nezamotali do siete informácií, z ktorých nebudete vedieť uniknúť. V prípade, že váš doterajší štýl stravovania bol príliš vzdialený tomu optimálnemu, vaša zmena bude o niečo viac bolieť a o niečo dlhšie trvať. Inými slovami, každodennú tresku s vlašským šalátom a s troma rožkami na raňajky bude ťažšie zamieňať za plnohodnotne výživné a nutrične bohaté jedlo plné reálnych živín. Aj pre vaše telo to bude nemalý šok. Každá zmena, ktorá sa má stať trvalou, musí prichádzať postupne, systematicky. Motivujte sa reálnymi ľuďmi, ktorí majú podobný životný štýl, ako by ste chceli mať vy, ktorí stíhajú pracovať a majú čas na rodinu, zato však nemusia spať v posilňovni, aby dosiahli viditeľné výsledky. Nehľadajte inšpiráciu vo fitnes priemysle, ktorý je priveľmi izolovaný a príliš vzdialený reálnemu životu. Nemusíte celý život podriadiť svojim cieľom. Naopak, žite tak, aby vaše ciele boli prirodzeným dôsledkom vášho životného štýlu, vašich vyšších štandardov a nastavenia vašej mysle.
Vaším hnacím motorom by mal byť hlad po výsledku. Zanietenie musí vychádzať práve z detailov, ktoré chcete zmeniť. Nespokojnosť, ktorú cítite, vás musí motivovať každý deň k zmene, ktorá je pre vás nevyhnutná. Musíte si však uvedomiť, že nie všetko v živote možno zmeniť. Sústreďte sa na to, čo sa zmeniť dá (okruh vplyvu). To, čo sa zmeniť nedá, vypustite z hlavy. Na čo budete vedieť nasmerovať svoju koncentráciu, v tom sa budú diať zmeny.
Vytvorte si vlastný pozitívny príbeh, priebeh vašej zmeny s konečným efektom. Opakujte si ho čo najčastejšie. Motivácia musí vychádzať z vášho vnútra. Práve tam musíte postaviť veľmi presvedčivú stavbu, ktorej uveríte. Ak sa vám podarí presvedčiť samého seba, vopred ste vyhrali. Mnohé životne dôležité smerovania alebo rozhodnutia vychádzajú práve z toho, ako sa viete motivovať, nasmerovať, ako viete sami so sebou komunikovať o dôležitých veciach a vychádzať. Váš vnútorný hlas je nesmierne dôležitý partner, ale rovnako ako všetko ostatné, aj on sa dá pozitívne nasmerovať, ovplyvniť a ovládať. Pamätajte si, že veľké výsledky sú ukryté v malých krokoch, vo zvykoch, ktoré robíme vedome či podvedome každý deň a opakovane.
Inšpirujte sa a začnite konať:
- Vyberte jednu zo svojich najlepších fotografií postavy, dajte si ju na chladničku a každý deň ju majte na očiach.
- Napíšte si niekoľko heslovitých viet o tom, čo chcete dosiahnuť, čítajte si ich pred spaním aj ráno po prebudení.
- Vyberte si reálne a zdravé vzory ako motiváciu.
- Najväčším vzorom by pre vás mala byť vaša najlepšia verzia.
- Merajte si svoj progres (miery, obvody častí tela, merateľné zlepšenia v kondícii).
Zoznam vecí, ktorým by ste sa mali vyhýbať:
- Nevyberajte si za vzor a cieľ extrémne vychudnuté modelky z časopisov alebo extrémne svalnaté postavy zo sveta fitnes.
- Nedeprimujte sa a vyhýbajte sa negativistickým myšlienkam typu mne sa to nepodarí, ja to nezvládnem.
- Nevážte sa a už vôbec nie denne.
- Neporovnávajte sa s priateľmi alebo so známymi. Každý človek je iný, funguje inak, aj keby ste robili úplne to isté.
Nikto nemá dostatok sebadisciplíny a pevnej vôle
Všetci sme produktmi vlastných myšlienok a vo väčšine prípadov sa celé naše životy točia okolo dvoch krokov dopredu a jedného kroku vzad. O tom, či robíme viac krokov dopredu, alebo dozadu, rozhodujú naše myšlienky, z ktorých vyplývajú rozhodnutia, postoje a reálne činy.
Existuje niekoľko mentálnych zákonov, ktoré platia bez ohľadu na to, či si ich uvedomujeme a či ich akceptujeme. Tieto zákony podmieňujú všetko, čo sa nám v živote stane. Tak ako životný úspech sa nedosahuje náhodou, ani životný neúspech nevzniká náhodou. S tým súvisí aj sebadisciplína a pevná vôľa, ktoré sú našimi nástrojmi na dosahovanie cieľov a snov. Prečo by sme ich mali budovať a načo ich využijeme?
Ako si budovať sebadisciplínu a pevnú vôľu
Nemá zmysel disponovať extra výkonnou disciplínou a pevnou vôľou, ak ju nemusíte každý deň použiť na niečo zmysluplné. Ak si nevytýčite ciele, pravdepodobne si tieto dve vlastnosti ani poriadne neosvojíte. Túžba po ich dosiahnutí vás musí tak veľmi páliť, že každé ráno budete silno motivovaní vstať skôr, aby ste na nich mohli začať pracovať. Správne životné ciele väčšinou nenájdete šťastnou náhodou, ale dlhým uvažovaním a trávením času osamote. Koľko času ste tento týždeň strávili sami so sebou, v tichu len so svojimi myšlienkami?
Svet okolo vás tvoria práve myšlienky. V celom vesmíre máte úplnú kontrolu iba nad jednou jedinou vecou a tou sú práve vaše myšlienky. Ak prevezmete kontrolu nad svojimi myšlienkami a budete ich rozvíjať iba smerom, ktorým chcete, a ak ich budete držať čo najďalej od toho, čo nechcete (zručnosť), prevezmete kontrolu aj nad celým svojím životom. Váš vonkajší svet je zrkadlom toho, čo sa deje vo vašom vnútri a predovšetkým vo vašej mysli. Cítite okolo seba veľký poriadok alebo, naopak, neporiadok? Zamerajte svoje myslenie na svoje ciele, a ak ste si ciele ešte nestanovili, sústreďte sa na hľadanie zmysluplného životného cieľa (napríklad prácou), ktorý sa rozhodnete dosahovať. Potom príde vhod aj sebadisciplína a pevná vôľa, ktoré vás budú každý deň posúvať vpred.
Minimálne raz za týždeň si nájdite čas na seba, ktorý strávite osamote so svojimi najlepšími myšlienkami. Vždy si ich potom zapíšte na papier alebo do zvláštneho zošita. Uvažujte nad zmyslom svojho života, a ak ho už poznáte, tak nad tým, ako môžete svoj potenciál napĺňať a užitočne sa sebarealizovať.
Vytrvalosť – staršia sestra sebadisciplíny a pevnej vôle
Teraz nemáme na mysli vytrvalosť v športových disciplínach, hoci v istom zmysle slova ide o podobnú povahovú vlastnosť. Na mysli máme vytrvalosť, ktorou sa meria charakter a celoživotný potenciál. Ide o vytrvalosť, ktorú musíte použiť v situáciách, keď sa vám nedarí, keď sa necítite dobre, zdravo ani optimálne, keď padáte na hubu, keď máte plnú hlavu starostí, keď nemáte dostatok finančných prostriedkov, no kopu účtov na stole. Nepochybne podobné situácie zažívate každý deň. Vytrvalosť je zbytočná, keď všetko v živote ide správnym smerom, keď sa cítite dobre a zdá sa vám, že hviezdy sú vám naklonené.
Prečo vytrvalosť meria celkový charakter, určuje mieru úspechu a napĺňanie osobného potenciálu? Je to jednoduché. Nezdolnosť a vytrvalosť určuje výšku toho, ako si dôverujete. Ak sa jednoducho vzdáte a prestanete zdolávať prekážky, ktoré sú na ceste za vašimi cieľmi, ukazujete sami sebe, ako si veríte a kto ste (charakter). Kedy naposledy ste sa vzdali a vrátili ste sa do svojej komfortnej zóny?
Presne v tomto sú športy parkour, freerun či gymnastika také úžasné. Musíte tisíc ráz spadnúť, poučiť sa a spadnúť zas a znova, kým nenájdete správny spôsob (správnu techniku), ako daný prvok vykonať s plným nasadením perfektne a elegantne. Keď to zvládnete na excelentnej úrovni, okoloidúci človek vám povie, že to vyzerá veľmi ľahko. Nikto však nevie, že vás to stálo stovky odrenín, pokusov a pádov. Ak vydržíte, ak si veríte, že sa to dokážete naučiť, vloží vám to do vienka neuveriteľný náskok vo svete reality, kde každý hľadá len skratky. Práve preto je všade naokolo toľko frustrácie z nenaplnených životných príbehov, z premrhaných príležitostí a zo snov v troskách. Vyhovuje vám takáto životná cesta? Určite nie.
To však neznamená, že sebadisciplínu, pevnú vôľu a vytrvalosť si nemôžete vybudovať bez parkouru, freerunu alebo gymnastiky. Isteže môžete, len musíte pochopiť základnú formulku úspechu. Ak chcete byť v živote v čomkoľvek úspešný, musíte zdvojnásobiť počet svojich neúspešných pokusov. To je všetko. Ustavične si hovorte: Urob to teraz, urob to teraz a nič neodkladaj. Predovšetkým vtedy, ak ide o náročné činnosti (najprv zjedzte žabu), ktoré vás približujú k vytýčeným cieľom a želaniam. Veľmi dobre viete, o aké činnosti ide. Zväčša sú to tie, ktoré najviac odkladáte (sú dôležité, ale nie urgentné). Alebo sa mýlime?
Všetko, čo dnes vyzerá jednoducho, bolo dlho pred tým veľmi náročné. Nie všetko, čo je urgentné, je aj dôležité.
Ako efektívnejšie napĺňať svoj nekonečný potenciál
Osobná zodpovednosť je povahová črta, ktorá pomáha napĺňať osobný potenciál a ktorá umožňuje dosahovať aj špičkové výkony (pracovné, osobné či komunikačné). Prevziať na seba zodpovednosť znamená, že sa považujete za architekta svojho života. Ste zodpovední za všetko, čím ste, čím budete a čo máte. Novorodenec nemá absolútne nijakú zodpovednosť (0 %). Ako rastie, postupne sa miera zodpovednosti zvyšuje. Jedna z úloh rodičov je pripraviť svoje dieťa na 18. rok života, keď musí za svoj život prevziať 100 % zodpovednosti. Aj keby sa rodičom nepodarilo naučiť nás byť dostatočne odvážni, dostatočne uvedomelí, dostatočné zodpovední, schopní robiť vlastné rozhodnutia a plánovať si život, nič vážne by sa nestalo. Od 18. roku života sme mentálne, fyzicky a duševne pripravení prevziať 100 % zodpovednosti za svoj život. Po zvyšok života zodpovednosť nie je otázkou voľby, ale povinnosti. Po zvyšok života, nech sa vám stane čokoľvek, ste 100 % zodpovední. Totálne.
Slogan skutočne zodpovednej osoby znie: Ak sa má niečo stať skutočnosťou, závisí to len a len odo mňa.
Henry Ford raz povedal: „Nikdy sa nesťažuj, nikdy nič nevysvetľuj.“ Znamená to, že ak sa vám niečo vo vašom živote nepáči, zmeniť to môžete len vy. Ak nie ste ochotní zmeniť veci vo vašom živote k lepšiemu, tak sa nesťažujte, jednoducho to akceptujte a buďte ticho.
Zodpovední ľudia sa nesťažujú na prekážky a nástrahy, s ktorými sa stretávajú. Akceptujú ich a snažia sa robiť všetko preto, aby ich odstránili, prekonali a zvládli, alebo radšej nepovedia nič. To je jedna z najťažších vecí na živote, lebo v detstve sme boli úplne závislí od svojich rodičov. Táto závislosť spôsobila, že sme si vybudovali zvyk nahovárať si, že svet a život okolo nás neriadime my, ale niekto iný. V prípade, že v dospelosti si nedáme dostatočný pozor, zotrváme v tejto tendencii s pocitom, že niekto sa o nás postará a že sa nemusíme obávať.
Na druhej strane existujú ľudia, ktorí prevezmú len nejakú mieru zodpovednosti, no nie veľa, aby sa nepovedalo. Nechce sa im skočiť na dno hlbokého kaňonu s názvom zodpovednosť. Radšej skočia iba do údolia s názvom plytké výhovorky. V údolí výhovoriek strávi celý život drvivá väčšina ľudí. Títo ľudia sa budú radšej vyhovárať, než by mali robiť vo svojom živote skutočný progres. Zvyk vyhovárať sa je fatálny pre dosahovanie akéhokoľvek úspechu. Aké výhovorky používate najčastejšie na ospravedlňovanie svojho neúspechu a neschopnosti napredovať? Akú frázu používate sami pred sebou najviac? Ktorá výhovorka sa vo vašej mysli vyskytuje najčastejšie po tom, čo je jasné, že by ste mali niečo urobiť na zlepšenie svojej životnej situácie (získať novú prácu, zlepšiť si zdravie, niečo dosiahnuť, niečo získať, zdolať novú výzvu)?
Buďte k sebe úprimní a dokončite vetu:
- Nemôžem ... urobiť ani vtedy, keď je to dôležité, lebo ...
- Áno, rád by som získal ..., ale ...
- Presne po ... túžim, ale ...
Zodpovednosť nie je voľba, ale povinnosť
Ak rozložíme anglické slovo responsibility (response & ability), čiže zodpovednosť, zistíme zaujímavú súvislosť s históriou. Celý život (náš alebo našich predkov) je sériou výziev, problémov, neúspechov a stroskotaní. Rozdiel medzi víťazmi a porazenými nie je v množstve prekážok, ktoré musia prekonať. Každý človek musí po celý život čeliť stovkám a tisícom problémov, ktoré existujú a vždy budú existovať. Rozdiel v živote úspešného človeka a toho neúspešného je iba v odpovedi (response) na prekážky.
Dokonca aj jednotlivé národy sveta sa rozvíjali (ekonomicky i sociálne) len do takej miery, do akej dokázali efektívne čeliť rozmanitým výzvam (nepriateľ, príroda, počasie). Čím efektívnejšia bola odpoveď na výzvu, tým rýchlejšie daná spoločnosť rástla a zlepšovala sa (ability). Čím viac rástla, tým väčšiemu počtu výziev musela čeliť. Čím viac výziev civilizácia zdoláva, tým väčšmi rastie a silnie jej úroveň. Táto analógia je dôležitá práve preto, lebo my ľudia sme na tom úplne rovnako. Rastieme do takej miery, do akej efektívne odpovedáme na príležitosti, výzvy, ťažkosti a prekážky, ktoré sa v našom živote vyskytnú bez toho, aby sme používali výhovorky. Dôležité je vzdať sa svojej komfortnej zóny, zdvihnúť kostru a urobiť, čo je potrebné.
Vstaňte a uvažujte. Ak si želáte rásť a napĺňať svoj potenciál, jediné, čo musíte urobiť, je, že začnete čeliť malým každodenným výzvam, ktoré vás stretávajú v bežnom živote a vďaka tomu sa budete posúvať k väčším výzvam. Sebadisciplínu, pevnú vôľu a vytrvalosť budete nevyhnutne potrebovať na to, aby ste zdolali aj strach, ktorý sa naskytne pri prekonávaní prekážok.
Pozor na negatívne emócie
Evolúcia ľudského potenciálu závisí od dvoch protichodných javov: od negatívnych emócií a od miery zodpovednosti, ktorú prijímame. Ak najvyšším cieľom ľudského života je dosiahnuť pokoj mysle, šťastie, lásku, spokojnosť či možnosť sebarealizácie, musíme identifikovať okolnosti, ktoré nám bránia dosahovať tieto ciele. V tomto prípade sú to negatívne emócie akéhokoľvek druhu. Nemáme na mysli ťaživé emócie spôsobené stratou blízkej osoby alebo podobné tiesnivé situácie. Hovoríme o negatívnych emóciách, ktoré prežívate denne a prehrávate si ich v hlave stále dookola. Zabraňujú vám nadobudnúť pokojnú myseľ, vysávajú z vás energiu (kognitívnu kapacitu). Ovplyvňujú vaše najbližšie vzťahy, vzďaľujú vás od finančnej nezávislosti a napĺňania svojho potenciálu.
Ak si želáte žiť život podľa svojich predstáv, podmienkou úspechu je prestať sa ospravedlňovať a neobviňovať nedostatočné možnosti, príležitosti, okolnosti či prostredie (málo peňazí, zlá práca, zlé zdravie, chudobní priatelia).
Prvá podmienka dosiahnutia úspechu je, že prevezmete zodpovednosť za svoj život. Dokážete zrátať, koľko výhovoriek ste dnes už použili? Fyzické choroby majú rozmanité príčiny vzniku. Spôsobujú ich rôzne baktérie, vírusy a iné okolnosti. Mentálne choroby však majú iba jeden pôvod. V podstate neexistujú mentálne choroby, existuje len stav väčšej či menšej nezodpovednosti a podľa miery nezodpovednosti je daná osoba chorá. Nezodpovedná osoba je nielen negatívne naladená, ale aj mentálne chorá a, naopak, úplne zodpovedná osoba je úplne mentálne zdravá.
Každý z nás je mentálne zdravý do takej miery, do akej dokáže prevziať zodpovednosť za svoj život.
S tým súvisí aj fakt, že čím menej zodpovednosti človek za svoj život prijíma, tým silnejší je jeho pocit bezmocnosti a stráca kontrolu nad smerovaním svojho života. Koľko negatívnych emócií ste dnes stihli prejaviť a prežuť vo svojej mysli? Chvíľu sa nad tým zamyslite. Aj nad tým, čo s tým urobíte a ako nájdete mechanizmus, ktorý zabráni automatickému celodennému premietaniu negatívnych myšlienok.
Na čo potrebujeme sebadisciplínu a pevnú vôľu
Napĺňanie potenciálu sa nedeje izolovane v sterilných podmienkach alebo len v hlave (v myšlienkach). Deje sa každý deň v systéme, ktorý ste si okolo seba vytvorili a v ktorom žijete (rodina, zdravie, práca, peniaze, bývanie, priatelia, koníčky, vzdelávanie). Na čo iné by ste mali použiť svoju disciplínu, pevnú vôľu a vytrvalosť, ak nie práve na zlepšovanie systému, v ktorom žijete (zručnosti a životospráva). Mnohé oblasti v tomto systéme (rodina, zdravie, priatelia, vzťahy), sú závislé len od toho, aký ste človek a aké hodnoty, postoje a myšlienky pestujete. Naopak, niektoré oblasti sú mimoriadne závislé najmä od peňazí (bývanie, zabezpečenie, koničky, sebarealizácia).
Zdrojom peňazí pre väčšinu ľudí na svete je práca. Čím je zmysluplnejšia, tým viac vás baví a s veľkou pravdepodobnosťou vás aj lepšie uživí. Do akej miery sa vám darí získavať finančné prostriedky pre seba, pre svoju rodinu i systém, závisí od toho, aké informácie ste na ceste svojho života získali a použili vo svojej práci. Väčšina ľudí trávi v práci veľmi veľa času a cieľom každého človeka by mala byť snaha vybudovať pracovný systém, ktorý ho nebude zotročovať, ale oslobodzovať. Nech už svoju sebadisciplínu, pevnú vôľu a vytrvalosť použijete na čokoľvek, upozorňujeme aspoň na základné oblasti, na ktoré by ste sa mali zameriavať a na ktoré rozhodne nie:
Nesprávne použitie sebadisciplíny, pevnej vôle a vytrvalosti (strata a vysoké transakčné náklady):
- Tvorba negatívneho myslenia a negatívnych emócií (následné tvorenie komunikačného odpadu v mysli i medzi ľuďmi, ako je pomstychtivosť, závisť či ohováranie).
- Návyk vyhovárať sa a argumentovať všetko a všetkým z čisto egoistických dôvodov.
- Chodenie do práce, ktorá vás nebaví.
- Zamestnávanie sa nepodstatnými informáciami a činnosťami, ktoré vás odďaľujú od skutočných problémov (napr. hľadania svojho životného poslania a napĺňania potenciálu, zostať úplne sám a premýšľať o živote).
- Sedenie na gauči a bezcieľne pozeranie televízie každý boží večer.
- Čítanie novín každé ráno a sledovanie mediálnych správ (ohlupovanie a mediálna manipulácia).
- Ako prvú vec po zapnutí počítača pozrieť, čo sa udialo na facebooku, namiesto toho, aby ste urobili to, čo naozaj treba (najprv zjedzte žabu).
Správne použitie sebadisciplíny, pevnej vôle a vytrvalosti (investícia a ušetrené transakčné náklady):
- Naučiť sa mať sa rád bezpodmienečne (sebaúcta, sebaideál, sebaimidž).
- Budovanie čo najvyššieho stupňa zodpovednosti za svoj život (bez výhovoriek).
- Odpustenie úplne všetkým, ktorí nám ublížili.
- Dobre sa starať o svoje telo i o svoju myseľ (optimálna životospráva, výživa, pohyb, pitný režim, regenerácia).
- Hľadanie svojho životného poslania, ktoré je výzvou pre napĺňanie vlastného potenciálu.
- Práca na svojich cieľoch, ktoré nás približujú k poslaniu, k snom a túžbam.
- Tvoriť pre seba a pre druhých viac lásky, slobody a dobra.
- Budovanie krajšieho systému, v ktorom strávime plnohodnotný život.
V tomto článku boli použíte texty z našej knihy SUPERTELO, ktorej ďalší obsah si môžete preštudovať TU
Photo by Sammie Vasquez and KAL VISUALS on Unsplash
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.