Budujte si vlastnú knižnicu
Často sa nás pýtate aké knihy čítame a tak sme k tejto téme pripravili článok. V nasledovnom riadkoch vám prezradíme, aké myšlienky formujú našu prácu i myslenie a ktoré knihy radi čítame. Ak chcete vedieť čo čítame a tiež aj to, ako vám knihy môžu zmeniť život, tak potom pozorne čítajte ďalej.
Čítanie kníh ako zručnosť ale aj životný postoj
Predstavte si, že všetko čo ste kedy v živote počuli, čo ste videli, čo ste zažili a urobili, to všetko sa stalo súčasťou vášho JA na vedomej alebo podvedomej úrovni. Dá sa teda povedať, že ste produktom všetkých myšlienok s ktorými ste sa dostalo do kontaktu. Tie najsilnejšie myšlienky vás dokonca ovplyvňujú natoľko, že riadia váš život či si to uvedomujete, alebo nie. Predstavujte si to tak, že vo svojej hlave máte záhradu (myšlienky) a vy ste záhradník, ktorý sa o ňu stará. Môžete sadiť kvety a stromy, alebo pohodlne sedieť a čítať noviny. Potom sa ale nemôžete čudovať, že vám v záhrade rastie burina a nemáte ovocie žiadne svojej práce (život vás nebaví). Ak vás život nebaví, tak hľadáte aspoň náhradné vzrušenia (v telenovelách, bulvároch, reality show, médiách), čo vás vzďaľuje od pocitov naplňujúceho života ešte viac. Lenže burina vo vašej hlave porastie aj bez mentálnych zvratkov, ktoré na nás číhajú všade kam sa len pohneme. Treba si uvedomiť, že človek sa sám k sebe prihovára rýchlosťou 50 až 150 slov za minútu. Vyber slov ovplyvňuje to, čo ste do seba prijali čítaním, pozeraním i počúvaním. Preto je dôležité do seba "tlačiť" (hoci aj nasilu) myšlienky, aby ste obmedzili čo najviac negatívny vnútorný seba-rozhovor (výčitky, sťažovanie sa, ohováranie, posudzovanie, iné). Tento seba-rozhovor je mnohokrát natoľko automatický, že si ho ani neuvedomujeme. Čím skôr ho potlačíte, tým skôr sa vám otvorí myšlienková kapacita na tvorbu, napredovanie, uvažovanie, plánovanie a hlavne konanie v smeroch, na ktorých vám skutočne záleží. Neveríte? Uveríte, ak budete čítať ďalej.
Tak ako jedlo je výživa pre celé vaše telo a bunky, tak čítanie je mentálna strava pre vaše myšlienky, uvažovanie i kreativitu. A práve o tom je čítanie kníh. Pomocou kníh v sebe môžete budovať myšlienkové bohatstvo priamo vo vlastnej hlave. Hovorí sa, že všetci leadri sú vášniví čitatelia, nie však všetci čitatelia sú aj leadri. Ak chcete riadiť svoj život namiesto toho aby on riadil vás, musíte sa začať obklopovať myšlienkami, ktoré pre vás niečo môžu znamenať a ktoré budujú vašu osobnosť (inak povedané aj: lepšiu verziu samého seba).
V knihách môžete nájsť zmysel svojho života. Vďaka knihám môžete v sebe objaviť hodnotu, ktorú ak odovzdáte druhým, začnete si budovať vlastné bohatstvo, po ktorom túžite.
Aké knihy najčastejšie čítame my, vám prezradíme už o malú chvíľu. Teraz dávajte dobrý pozor v nasledovných riadkoch. Spoznáte dôležité myšlienky o sebe, ktoré ste možno ešte nepočuli.
Self-koncept ako základný kameň vašej osobnosti
Možno ste o slove "self-koncept" ešte nikdy nepočuli. Domnievame sa, že ide o najzákladnejší poznatok, ktorý by ste o sebe mali vedieť. Self-koncept je niečo ako sumár hodnôt v ktoré veríme (náboženské hodnoty, duchovné hodnoty a iné hodnoty). Tieto hodnoty a viera spolu v našom vnútri tvoria obraz o sebe samom (self-koncept). Predstavte si, že self-koncept je niečo ako hlavný operačný systém, ktorý je podobný tomu, aký sa nachádza v počítači. Náš self-koncept ovplyvňuje to, ako ďaleko sa v živote dostaneme, aký úspech dosiahneme, aké budeme mať vzťahy s našim okolím a dokonca aj to, koľko peňazí sa nám podarí zarábať prácou. Akékoľvek zlepšenie, ktoré chceme dosiahnuť vo vonkajšom svete (v realite), musí začínať zmenou vo svojom vlastnom self-koncepte (v myšlienkach). Hoci sa vám môže zdať táto téma je úplne od veci, má však veľa spoločné s čítaním kníh.
Existuje však priama úmera medzi využívaním svojho potenciálu a schopnosťou pretvárať svoj vnútorný self-koncept (operačný systém). Pravda je taká, že mnohí z nás majú svoj vlastný self koncept a celkový obraz o sebe samom veľmi slabo vytvorení, z čoho plynie zbytočná osudová tragédia a neschopnosť napĺňať svoj nekonečný potenciál. Ako dospelí ľudia, máme náš self-koncept zložený z niekoľko malých self-konceptov v rôznych oblastiach života. Máme self-koncept o tom akí sme rodičia, aký sme partner, ako sa obliekame, aký sme kreatívny, aký sme športovec, ako varíme, koľko zarábame peňazí, akí sme šoféri a iné self koncepty pre akúkoľvek oblasť života. A ako reagujeme ak niekto nám povie o nás že nie sme taký človek, za akého sa sami považujeme? Sme nahnevaný, bránime sa a obhajujeme svoj vlastný self-koncept tak, ako sa len dá.
Jediná cesta, ako zlepšiť akúkoľvek časť svojho života, je zlepšiť svoj self-koncept v tejto danej oblasti. Ak chceme zarábať viac peňazí musíme myslieť, konať a uvažovať ako niekto, kto vie zarába viac peňazí. Ak chceme schudnúť nadbytočné kilogramy musíme myslieť, konať a uvažovať ako osoba, ktorá už má ideálnu hmotnosť. Nech sa chceme stať lepší v akejkoľvek oblasti života (úspech, partnerstvo, zdravie, vitalita, kondícia, peniaze, iné), musíme na tieto veci myslieť tak, ako keby už boli súčasťou nášho života a súčasťou nášho self-konceptu. A priemerná úroveň všetkých konceptov spolu, tvorí výšku nášho celkového self-konceptu. Ešte stále máte pocit, že to s knihami a vzdelávaním nesúvisí? Čítajte ďalej.
Z čoho sa self-koncept skladá
Self-koncept je zložený z troch základných častí. Prvou časťou je vlastný ideál (self-ideal). Je to naša predstava o našom najlepšom JA, ktoré máme. Je to predstava o sebe samom v tom najlepšom svetle, v akom by sme sa chceli vidieť a v akom by sme chceli aby nás vnímali aj ostatní ľudia. O úspešných ľuďom sa všeobecne vie, že majú veľmi jasnú predstavu o svojom self-ideále. Presne vedia kým sa chcú stať a čo chcú dosiahnuť v budúcnosti. Neúspešní ľudia majú naproti tomu veľmi nejasnú predstavu o svojom self-ideále. Tí, ktorí vidia obrovskú priepasť medzi realitou a self-ideálom, sa častokrát na niečo hrajú alebo klamú seba i ostatných, pretože si nechcú priznať skutočnú realitu. Míňajú svoju energiu na klamstvá, intrigy a zahmlievanie skutočnosti namiesto toho, aby sa radšej vydali na cestu budovania lepšej verzie samého seba.
Druhou základnou časťou, z ktorej je self-koncept zložený, je vlastný imidž (self-image). Self-image je obrázok vo vašej hlave o vás samotných, o tom ako sami seba vidíte práve teraz a ako o sebe zmýšľate. Self-image veľmi ovplyvňuje vaše prítomné výkony na rozdiel od self-ideálu, ktorý ovplyvňuje viac vašu budúcnosť.
Treťou základnou časťou vášho self-konceptu je to, ako si sami seba vážite (self-esteem). Self-esteem vyjadruje to, aký máte zo seba pocit. Self-esteem je hlavná motivačná sila, ktorú máte vo svojom podvedomí. Self-esteem ovplyvňuje všetko to, čo sa vám stane. Definícia self-esteem znie: ako máte radi sami seba (seba-úcta). Ako sa máte radi ako rodič, ako zamestnanec alebo šéf, ako zárobkovo činná osoba, ako športovec a tak podobne. Váš self-esteem (seba-úcta) ovplyvňuje akúkoľvek oblasť vášho života, pretože má priamy vplyv na vaše emócie. Self-esteem dokážete ľahko zmeniť vlastným vnútorným presvedčením. Čím viac sami seba máte radi, tým lepšie sa vám darí aj v ostatnom živote. Čím viac si sami seba vážite, tým viac sa váš celkový self-koncept zvyšuje. Keď sa váš self-koncept zlepšuje, zvyšuje sa aj váš osobný výkon v akejkoľvek oblasti života (práca, rodina, priatelia, iné). Ale funguje to presne aj naopak. Čím viac si sami alebo s niekoho "pomocou" znížite svoju seba úctu, tým väčšie zhoršenie v self-koncepte očakávajte. A čím horší self-koncept, tým viac chýb urobíte, tým viac sa zhoršuje váš celkový výkon v akejkoľvek oblasti života, tým menej kontroly máte nad sebou, nad svojim osudom i svojimi emóciami a tým väčší pocit nešťastia zažívate. Zdá sa vám to povedomé?
Azda najviac kritickým bodom v otázke seba úcty (self-esteem) je, že nikdy nemôžete milovať niekoho viac, ako vy milujete sami seba. Výška vášho self-esteem je kritický faktor, ktorý určuje kvalitu vašich vzťahov s ostatnými ľuďmi (rodina, priatelia, známi) ale hlavne so samým sebou. Nemôžete preto očakávať od druhých ľudí aby vás milovali, rešpektovali a mali radi viac, ako vy máte radi a rešpektujete samých seba. To, ako sa vy máte sami radi, ovplyvňuje postoje iných ľudí voči vám.
Ako sa self-koncept vytvára
Zistilo sa, že self-koncept je vytvoriteľný a nikto z nás sa zo žiadnym self-konceptom nenarodil. To znamená, že všetci sme sa narodili ako čistý potenciál, niečo ako tabuľa, ktorá ešte nie je zapísaná. Všetkým, čím ste sa stali dodnes, všetko čo máte, postoje ktoré zastávate, ste sa naučili na ceste svojim životom. Ste produktom svojich rodičov, prostredia i myšlienok, ktoré boli okolo vás doteraz. To vysvetľuje aj fakt, prečo deti prichádzajú na tento svet s veľkou potrebou pre pocit lásky a dotyky (nežnosti). Ako deti všetci potrebujeme veľké množstvo lásky a dotykov od našich rodičov počas prvých 3-10 rokov života. Vďaka láske a dotykom sa v nás formuje self-koncept a dozvedáme sa o sebe kto sme, ako si nás cenia, ako nás majú radi, aký sme cenný, ako sme dôležitý, aký sme inteligentný, aký sme atraktívny, aký sme zábavný a iné dôležité veci o sebe. Všetky tieto dôležité veci sa o sebe učíme pomocou toho, ako sa k nám správajú v prvom rade rodičia. Ak sa k nám naši rodičia správali ako k veľmi dôležitým bytostiam, tak vyrastáme s pocitom, že sme veľmi dôležité bytosti a naopak. Prvé 3 roky života sú pre vybudovanie zdravého self-konceptu najviac dôležité v živote človeka.
Ak deti dostanú dostatok pozitívnych podnetov v prvých 3-5-tich rokoch svojho života, sú správne nastavené na celý svoj život. Existuje priama súvislosť medzi kvalitou a kvantitou lásky a budovaním zdravej osobnosti. Čím viac bezpodmienečnej lásky dieťa získa v rokoch formovania svojej osobnosti, tým silnejší a zrelší je jeho self-koncept. Naopak všetky neurologické i psychologické problémy, všetky osobnostné problémy a problémy so správaním, vychádzajú z problémov v self-koncepte. Dobrá správa je, že aj ako dospelí sa môžeme vrátiť na správnu cestu, pokiaľ začnete mať sami seba viac radi ("mám sa rád") a napravíte svoj nerozvinutý self-koncept vo všetkých oblastiach (self-ideal, self-image, self-esteem). Hádajte aký najlepší nástroj na to môžete použiť? Myslím, že to už tušíte.
Inšpirujte svoj self-koncept aj knihami, ktoré čítame my
V nasledovných riadkoch uvidíte rôzne typy kníh, ktorým sme doteraz venovali mnoho času. Možno niektoré z nich vás budú inšpirovať. Ja osobne čítam každý deň minimálne 30 - 60 minút ráno pred tým, ako sa moje dievčatká prebudia. Jednoducho si privstanem, aby som to stihol. Okrem toho ďalších minimálne 30 minút vzdelávania absolvujem vo svojom aute pri audio knihách, ale o tom si povieme o trochu neskôr. Teraz vám prezradíme oblasti kníh, ktorým venujeme najviac pozornosti a času.
1. Knihy pre osobnostný rozvoj (od duše až po politiku)
Mať všeobecný prehľad v tom, ako to vo fyzickom i mentálnom svete funguje, je podľa nás dôležité. Určite dôležitejšie ako mať prehľad o tom, čo sa deje v médiách (TV, noviny, iné). V tomto smere sa zaujímame o mnohé knihy, ktoré rozvíjajú náš pohľad na svet a jeho chápanie. Z obrázku môžete vidieť, ktoré knihy čítame. Za najvplyvnejších autorov, ktorý formujú náš self-koncept považujeme: Og Mandino, Brian Tracy, Tony Robbins, Dan Millman, Osho, Paulo Coelho, George Orwell, Tony Buzan, Friedrich Hayek, Noam Chomsky, Nicola Tesla a ďalších. Pod oblasť nášho osobnostného rozvoja spadajú aj také kompetencie ako schopnosť rýchleho čítania alebo ovládanie emočnej inteligencie dospelých i detí. Zaujímavé sú podľa nás aj názory česko-slovenských autorov ako: Vladimír Savčenko, Ján Košturiak, Emil Burák či Tibor Eliot Rostas. Mnohé z kníh majú jemný nádych ezoteriky či dokonca tzv. konšpirácie. Lenže ak niekto disponuje faktami a ten druhý ich nevyvráti, iba takticky spochybňuje osobu autora či onálepkuje ho ako konšpirátora (či inak), moc neuspeje. Dôležité je vyberať si také publikácie z tejto oblasti, ktoré pozitívne formujú váš charakter a celkový profil osobnosti. Ale viete o tom, že charakter sa buduje iba činom? Čítanie je iba príprava ale i napriek tomu sa pripravujte dôsledne.
2. Knihy pre rozvoj v športe a športovej výžive (princípy, metódy, návody)
Ďalšej oblasti, ktorej sa s veľkým záujmom venujeme, je šport, športová výživy, fyziológia, anatómia, biochémia či tréningové systémy a metódy. V tomto smere za špičku považujeme autorov ako: Ori Hofmekler, Petr Fořt, Jeff Volek, Jason Ferruggia, Tim Ferriss, Mark Sisson, Charles Poliquin či Pavel Grasgruber, Ján Cacek a ďalší. Je pravda, že v tejto oblasti mnoho publikácii a článkov sledujeme online, ale vlastniť knihy je pre nás tiež stále veľmi dôležité.
3. Knihy pre rozvoj v oblasti výživy (diéty, princípy, veda, biológia)
Ďalšia mimoriadne dôležitá oblasť pre nás, je samozrejme výživa. Lenže tu nejde len o výživu ako takú, ale o jej celú šírku pôsobenia na bunky, hormonálnu sústavu a ďalšie telesné systémy. Rýchlosť, akou dnes napredujú nové zistenia, sa nestíhajú publikovať, alebo sú zastarané. Preto je vo svete výživy veľmi efektívne sledovať rôzne blogy a vedecké štúdie, kde sa koncentrujú relatívne aktuálne poznatky a zistenia. Okrem toho len málo cenného čítania nájdete v slovenčine. Problém je však v relevantnosti zdrojov i autorov. Za najviac kompetentných autorov považujeme tieto mená: Ori Hofmekler, Ron Rosedale, Petr Fořt, Udo Pollmer, Loren Cordain, John Virapen, Joseph Mercola, Jamie Oliver, Thilo Bode, Mike Adams, Tim Ferriss a ďalších.
Ako ste si mohli všimnúť z obrázku, niekedy je dobré čítať aj publikácie a diela autorov, ktorých až tak veľmi nemusíte. Je však dobré mať prehľad. Na druhej strane niekedy ani renomovaní odborníci (napr. Mercola) sa raz za čas neubránia čiastočnému zavádzaniu s vyšším úmyslom (predaj, marketing). Ak sa však v tejto oblasti pohybujete často, všetky informácie prijímate s určitým nadhľadom a radšej si ich overíte z viacerých zdrojov (autorov), alebo ak je to možné na sebe. Preto mnohé dnešné vedecké štúdie (možno až 80%), sú vlastne marketingové výstupy finančne silných podnikateľských skupín (farmácia, potravinári, iné), ktoré si to môžu dovoliť. Tak sa potom vedome manipuluje verejná mienka a tí, ktorí sa výžive nemajú čas venovať dôsledne, sa nechávajú ľahko ovplyvňovať. Držte nám preto palce, aby naše zdroje boli čo najviac relevantné i pravdivé. Nechceme skĺznuť do bubliny neomylnosti, kde je ťažké meniť svoj pôvodný názor i presvedčenia.
4. Knihy pre podnikateľský rozvoj (predaj, stratégie, marketing, komunikácia, návody, myslenie)
Ako môžete vidieť, táto oblasť má v našej knižnici najväčšie fyzické zastúpenie. Ak sa čudujete prečo, tak odpoveď je jednoduchá. V dnešnom svete nedostanete to, čo si zaslúžite ale to, čo si poctivo odkomunikujete. Neustále sa učíme komunikovať so svetom tak, aby sme boli pre druhých čo najviac užitoční. Určite ste neraz stretli skvelého experta, umelca či inú nadanú osobnosť, ktorá nedokázala svetu predať svoje schopnosti, talent či genialitu. Ak chcete zobrať osud do vlastných rúk, nič iné vám neostáva. Preto sa pokúšame aj my hľadať inšpiráciu všade, kde ľudia dosiahli značný úspech. Nie je umenie vymýšľať to, čo už niekto vymyslel. Umenie je postaviť sa na plecia našich predchodcov a nevyrábať koleso odznova. Ako vidíte na obrázku, takmer celý prvý rad tvorí zoznam publikácií o web marketingu a online zručnostiach, pretože naše pôsobenie sa orientuje najmä na internet. O riadok nižšie musíme uznať, že aj slovenská verzia časopisu Forbes je v každom čísle užitočná, preto časopis stále odoberáme, už od úplného začiatku, čo prišiel na trh. Potom sú tu mnohé domáce i zahraničné knihy rôznych autorov, ktorí formujú naše postoje, rozhodovanie, myslenie a celkovo podnikanie. Za najvplyvnejších autorov považujeme: Brian Tracy, Tony Robbins, Brendon Burchard, Simon Sinek, Malcolm Gadwell, bratia Heathovci, Jim Collins, Napoleon Hill, Dan Ariely, David Allen, Jason Fried, Daniel Pink, Seth Godin, Chris Anderson, Peter Drucker, Tomáš Baťa a ďalších.
5. Knihy pre umelecký a estetický rozvoj (dizajn, grafiky, prezentácia, image)
Táto oblasť kníh je najmenšia, ale tiež nie je zanedbateľná. Hovorí sa, že prvý dojem na druhý krát už neurobíte. Preto venujeme dosť času a úsilia aj štúdiu toho, čo je dnes vizuálne zaujímavé, čo je moderné, čo sa s čím hodí, či aké farby na nás príjemne pôsobia. Tieto a mnohé iné faktory sú dôležité pri kontakte s ľuďmi či zákazníkmi. Ak vidíte krásnu ženu / muža, auto či vec, vplýva to na vaše emócie a celkový pocit. Preto sa všetci chceme v živote obklopovať peknými vecami, ktoré nás robia šťastnými. Aj naša web stránka prešla od jej založenia neskutočné obrovským množstvom zmien pretože chceme, aby ste sa u nás cítili príjemne.
Čo v knihách hľadať a ako s nimi pracovať
Tak ako potápači lovia perly, aj vy lovte v knihách myšlienkové perly. Môžu pozitívne ovplyvniť váš život, ak ich aj skutočne nájdete a použijete. Niekedy je však perla ukrytá aj v tom najväčšom braku. Nikdy sa to nedozviete, ak neotočíte ďalšiu stranu. Niekedy sa aj nám stane, že si kúpime knihu ktorá sa zdá byť úplne bezcenná. Aj napriek tomu ju však dočítame, pretože jeden nikdy nevie. Lenže vy nemôžete strácať mnoho cenného času čítaním niečoho, čo vám hodnotu prinesie len možno. Preto v takom prípade sa učte cennú zručnosť rýchločítania. Učte sa text skenovať, slová rýchlo preskakovať a vyhľadávať kľúčové pojmy, ktoré vás zaujmú. Existujú publikácie, kurzy či návody ako čítať rýchlejšie. Ja osobne čítam v priemere okolo 350 - 400 slov za minútu, ak sa ponáhľam v nudných pasážach tak okolo 500 slov a viac. Čím je text dôležitejší, tým sa rýchlosť čítania prirodzene spomaľuje (napríklad na 100 slov za minútu). Existujú však ľudia, ktorí dokážu čítať neskutočne vysokou rýchlosťou (fotografické čítanie) a svetový rekord je 4521 slov za minútu, ktorý drží Anne Jonesová, šestnásobná majsterka sveta v rýchločítaní. Knihu Harryho Pottera prečítala za menej ako hodinu. Hmm, všetci máme na čom pracovať.
Ďalším dôležitým bodom pri práci s knihou je označovanie najdôležitejších myšlienok, aby ste sa k nim mohli kedykoľvek vrátiť. Nikdy nečítajte knihy len tak bez ceruzky alebo pera. Nemrhajte časom v ilúziách, že sa ku knihe vrátite a potom si to podčiarknete. Práve naopak. Podčiarkujte všetko, o čom si myslíte že stojí za to. Na týchto myšlienkach staviate svoj životný príbeh, svoje osobné bohatstvo, svoju životnú dráhu. Čím kvalitnejšie myšlienky nájdete, tým krajší život si dokážete vďaka nim zariadiť. Nenechajte nič na náhodu. Tie extra dôležité myšlienky si nie len podčiarkujte, ale si zohnite aj roh danej strany. Keď vezmete knihu do rúk najbližšie, budete jasne vidieť, kde hľadať najdôležitejšie myšlienky pre svoje konanie. Podobne postupujte aj v elektronickej knižnici. Aj keď mnohé publikácie máme ako e-knihy, sme veľmi staromódni a dávame prednosť papieru. Či už ide o knihu alebo e-knihu, pribalená na cestu všade kam idete, by malo byť úplnou samozrejmosťou.
Ďalším veľmi dôležitým bodom je čítať takmer každý deň v roku, minimálne 30 minút denne (60 je ideál). Takto posilňujete svoje mentálne svaly, ktoré počúvaním ani pozeraním až tak veľmi netrénujú. Za týždeň prečítate aspoň jednu knihu, za rok okolo 50. Myslíte si že život sa vám nijako nezmení k lepšiemu ak ročne prečítate 50 kníh a za 10 rokov 500? Tak sa stavme. Za čítanie neexistuje náhrada a pokiaľ sa nepovažujete za dobrého čitateľa, tak vašou TOP prioritou je zlepšiť túto zručnosť. Pokiaľ máte v úmysle prenechať zodpovednosť za svoj život niekomu inému, tak pokojne túto radu ignorujte.
Ak toto celé zvládnete, neskôr nastane vo vašej hlave zaujímavý úkaz. Tým, že neustále masírujete svoju myseľ novými poznatkami, stále sa zmenšuje objem vášho seba-rozhovoru, ktorý je negatívne orientovaný. Vaša myseľ presiaknutá novými poznatkami začne generovať vlastné idey, nápady či stratégie, ktoré sa vám môžu zdať niekedy až geniálne. Nesmiete urobiť chybu a tieto myšlienky nezaznamenať a nechať utiecť. Myšlienky sú ako motýle a málokedy sa vrátia späť. Preto si vždy zapíšte čo vás napadlo (aj v noci), aby ste si mohli stavať svoj mentálny zámok šťastia. Mňa osobne dosť často napadajú myšlienky aj počas šoférovania. Vtedy použijem diktafón v telefóne, ktorý mi moje slova hneď prepíše na text a ten si následne pošlem na email. Práca s myšlienkami je však osobitá kapitola, o ktorej raz možno spracujeme ďalší článok alebo video reportáž.
Ako získať extra čas na štúdium bez námahy
Okrem čítania kníh máte ešte možnosť počúvať rôzne audio knihy. Tých máme doma stovky. Ročne precestujeme tisíce kilometrov a nemôžeme si dovoliť tento čas premrhať len tak. Takto sa pripravujeme aj na dôležité povinnosti, ktoré očakávame. Vzdelávanie v aute je v podstate za "no extra time" (NET). Ak precestujete za 1.5 roka vyše 50.000 kilometrov ako my a počúvate pri tom audio knihy, je to ekvivalent dvoch celých vysokoškolských semestrov. V podstate každých 100 km cesty autom vám zaberie minimálne jednu hodinu času, ktorá môže byť vyplnená niečím zmysluplným a dôležitým pre vás. Táto "škola na kolesách" má úplne iný rozmer a hodnotu, pretože informácie si vyberáte sami na základe vlastných potrieb. Vážte si svoj život, ktorý je vymeraný časom. Vymieňajte svoj čas za také činnosti, ktoré vám pomáhajú budovať osobné bohatstvá (1958).
Myšlienky o knihách na záver
Hovorí sa, že keď prídete k úspešným ľuďom na návštevu, nájdete u nich veľkú osobnú knižnicu, zatiaľ čo u tých menej úspešných nájdete najväčší televízor, šatníky alebo iné hmotné veci, aké si za svoje peniaze mohli dovoliť kúpiť. Určite existujú aj svetlé výnimky, ale vo svete čestného budovania osobného bohatstva, je to veľmi ojedinelé. Osobne nepoznáme žiadneho významného človeka, ktorý by bol z nášho pohľadu úspešný a nečítal žiadne knihy. Taký asi neexistuje. My mesačne minieme za knihy a vzdelávanie značnú časť nášho zárobku. Považujeme to za investíciu do samých seba, ktorá sa nám vracia niekoľkonásobne späť. O to viac sme následne motivovaní ešte viac knihy a vzdelávacie materiály kupovať a ponáhľať sa v štúdiu. Nezabúdajte, že nikdy neviete aká myšlienková perla sa ukrýva na ďalšej strane, ktorá vám zmení život k lepšiemu. Aj preto mňa osobne vždy čakajú knihy v zásobe (momentálne ďalších 23 kníh) a ostatné nezakúpené čakajú vo wishlistoch v internetových kníhkupectvách ako Amazon či Martinus.
Cez knihy môžete objavovať v sebe hodnoty, ktorými sa dajú obohatiť životy iných ľudí. Tieto hodnoty tu možno po vás zostanú keď zomriete. Ich kvalita určuje to, ako sa v živote budete cítiť (self-koncept) a ako sa vám bude dariť (vnútorné bohatstvá). A hodnotu v sebe neobjavíte bez myšlienok úspešných ľudí, ktorí tu boli pred vami. Preto vám pri tomto dobrodružstve držíme palce. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou vlastnej knižnice bohatej na cenné myšlienky.
Súvisiace odkazy:
-
Budujte si vlastné vnútorné bohatstvo
- Ako využiť svoj nekonečný potenciál
- Mentálne zákony a ich vplyv na náš život (I.)
- Význam školy a spôsoby efektívneho učenia
- Inovácia je základom prežitia
- Ľuboš Ďurdiak interview o emočnej inteligencii
Foto titulka: GoodFon.com
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Dakujem za odpoved a prajem pekny den.