Inovácia je základom prežitia
Máte pocit, že svet je zlý, že politici nedodržiavajú sľuby, že nie je dosť práce, peňazí ani príležitostí? Nasledovný rozhovor vám pomôže pochopiť niektoré dôležité súvislosti o tom, ako sa osamostatniť a mať svoj život viac pod kontrolou. Naša krajina vás potrebuje ako vodcu, nie ako ovcu, alebo?
Ján Košturiak interview
Sme hrdí, že môžeme prezentovať myšlienky tohto nesmierne múdreho človeka. Vyštudoval strojárstvo, v roku 1997 bol vymenovaný za profesora priemyselného inžinierstva. V rokoch 1987 – 1989 pracoval na projektoch pre spoločnosti Fraunhofer iPA Stuttgart, Walterscheid Kiel a Mercedes. Od roku 1992 prednáša na HST Ulm a pracoval na inovácii Simple++, ktorej výsledkom je úspešný biznis model aj produkt PlantSimulation (dnes svetový štandard pre simulácie podnikov v automobilovom priemysle). Založil spoločnosť IPA, ktorá sa venuje inováciám a má za sebou desiatky úspešných projektov na Slovensku, v Česku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Chorvátsku a Ukrajine. Pracuje aj ako kouč a poradca podnikateľov a založil Podnikateľskú univerzitu, na ktorej vyučuje. Žije vo Varíne s manželkou Milenou, s ktorou majú deti Janka, Lucku a Zuzku. Predstavujeme vám profesora Jána Košturiaka zo spoločnosti IPA Slovakia.
1. Hovorí sa, že človek by sa nemal ani sťažovať, ani nič nikomu vysvetľovať. Mal by sa v prvom rade postarať sám o seba. Dnešné 21. storočie si vyžaduje úplne odlišné prístupy k práci, vzdelávaniu, samoštúdiu či podnikaniu. Akými vlastnosťami (postoj, prístup, mentalita, hodnoty, vedomosti, zručnosti…) potrebuje dnes disponovať človek, ktorý sa chce osamostatniť a mať svoj vlastný život pod kontrolou?
Ak chceme mať svoj život pod kontrolou, tak sa musíme naučiť objavovať jeho zmysel, hľadať svoje poslanie a ciele. Niekedy sa stane, že náš život riadia iní ľudia a udalosti okolo nás. Musíme sa naučiť pracovať s časom, ktorý je náš a rozhodovať sa, čo v tomto čase budeme robiť. Dôležité je aj čerpať z prameňov, ktoré nás posilňujú a nachádzame v nich duševnú silu, lásku, múdrosť a fyzický rozvoj. Proaktivita je základný postoj, ktorý je dôležitý. Pre dnešný svet je potrebné, aby boli ľudia podnikateľmi v tom zmysle, že sa usilujú hľadať svoju vlastnú cestu, zmysel života a jedinečný talent, ktorý je v nich. Majú odvahu kráčať po svojej ceste a majú energiu a vytrvalosť rozvíjať svoje schopnosti, realizovať svoje plány a doťahovať veci do konca. Pre dnešnú dobu je dôležitá schopnosť vidieť a chápať meniaci sa svet, učiť sa potrebné nové veci, odúčať sa veci nepotrebné, rozvíjať dôležité návyky a zbavovať sa zlozvykov.
2. Ak sme pri tej slobode a samostatnosti, každý z nás, si okolo seba vedome, alebo nevedome tvorí systém, v ktorom žije a pracuje. Dnes sa ľudia často cítia ukrivdení týmto svetom. Majú pocit že je zlý, že politici nedodržiavajú to čo sľubujú, že je kríza, nie je práca, peniaze ani príležitosti. Na čo by sa mal človek zamerať, uvedomiť si a dávať pozor, aby sa mu tieto "zlé veci" v živote nediali?
Ľudia si väčšinou krivdia sami - ľutujú sa, opakujú si, aké je všetko zlé a ako im celý svet škodí. Namiesto toho, aby so sebou niečo robili. Nehovorím teraz o ľuďoch, ktorí sa narodili postihnutí, alebo ochoreli ťažkou chorobou. Ale aj tí majú často viac pozitívnej energie ako mnohí mladí a zdraví ľudia. Každý človek má v sebe väčšiu silu a energiu, ako si myslí. Mnohí ľudia by mohli hovoriť o tom, koľko sily v sebe našli a prekonali prekážky, ktoré sa im zdali neprekonateľné. Je pravda, že je na svete veľa zlého, ale je aj veľa dobrého. Je na nás, či chceme bojovať proti zlu, alebo rozvíjať dobro. Dôležité je zaoberať sa vecami, na ktoré máme vplyv. Najväčší vplyv máme sami na seba a na svoje najbližšie okolie. Ak je svet zlý a nespravodlivý, tak môžeme začať v okruhu svojho vplyvu s budovaním dobrého a spravodlivého sveta. Namiesto lamentovania nad tým, aké je všetko zlé.
3. Väčšina ľudí vôbec nevie ako, kde a s čím začať. Vraj na všetko treba najmä peniaze. Kde by mohli urobiť bod zlomu v postojoch a činoch? Čo by ste človeku, ktorý túži po zmene odporučili?
Niekde na blogu som kedysi napísal - Ako začať? Začať! Keď si budeme rozprávať, že nemáme peniaze a čo všetko nám stojí v ceste, tak sa možno nikam nepohneme a budeme stáť na mieste ako paralyzovaný človek. Keď máme túžbu, cieľ, robíme veci, ktoré nás bavia a dávajú nám zmysel, tak prekonáme mnohé prekážky. Veriaci ľudia napríklad vedia, že ak ich Boh povolá na nejaký dôležitý projekt, tak im dá aj dostatočnú výbavu na to, aby ho zvládli. Rozprávanie o tom, aké je všetko ťažké a zložité je často iba výhovorka, aby sme nemuseli nič urobiť. A potom niekedy závistlivo rozprávame o tom, aké šťastie postretlo tých druhých. A nevidíme ich odvahu, trpezlivosť a drinu.
4. My sami dobre vieme, že trefne zostavené otázky, produkujú ešte lepšie odpovede. Otázky podnecujú zas myslenie (mindstorming), odpovede rozhodnutia a rozhodnutia činy. Mohli by ľudia teda začať aj s odpovedaním si na dobré zostavené otázky? Ak by ste mohli pomôcť zostaviť 5-10 otázok, na ktoré by si mal človek odpovedať, ktoré by to boli? Stále máme pred sebou človeka, ktorý si želá dosiahnuť vo svojom živote pozitívnu zmenu a chce sa prestať sťažovať na nedostatok príležitostí okolo seba.
Neviem, či to budú trefné otázky, ale napíšem ich tak, ako mi prichádzajú do mojej mysle. Myslím si, že kľúčové otázky začínajú slovom prečo. Otázky:
- Prečo žijem a čo chcem po sebe zanechať?
- Prečo robím to, čo robím a aký to má zmysel?
- Čo môžem po sebe zanechať v druhých ľuďoch, čo užitočné môžem urobiť pre tento svet?
- Aký som a aký by som chcel byť?
- Čo je správne a čo je nesprávne, čo je dobré robiť a čo nie (otázka svedomia a rozhodovania sa)?
- Čo sa mi darí a napĺňa ma radosťou, na čo mám talent?
- Aké sú moje úlohy v živote a v práci a čo chcem v nich dosiahnuť?
- Čo sú moje priority a čomu chcem venovať svoj čas?
- Čomu by som sa venoval, keby som mal pred sebou posledných pár dní života?
- Ako by som sa na to, čo práve robím, pozeral na smrteľnej posteli a ako sa na to pozerá Boh?
5. Napísali ste niekoľko kníh. Ktoré by ste odporúčali našim čitateľom? Kde by mohli nájsť zaujímavý sumár myšlienok, ktoré tu preberáme?
Záleží či čitatelia majú záujem o projektovanie výrobných systémov, simulácie, štíhly podnik, inovácie alebo kaizen, alebo sa zaujímajú o úvahy o živote. Väčšina kníh sa dá objednať priamo u nás - www.ipaslovakia.sk alebo na ostatných portáloch, kde sa nakupujú knihy. Neviem, kde by sa dal nájsť sumár myšlienok, ale občas natrafím na recenzie alebo komentáre na internete. Asi najviac úvah k téme nášho rozhovoru je v knihách: Úvaha na každý deň a Úvahy o podnikaní, ktoré vyšli v KNA a potom v knihe Zastavenia, ktorá vyšla vo vydavateľstve VMV Prešov. S Milanom Zeleným, ktorý už vyše 40 rokov žije a prednáša v New Yorku, sme v minulom roku vydali knihu To vám byl divný svět, v ktorej sa snažíme naznačiť kontúry nového sveta, ktorý prináša transformácia. Pripravujem teraz knihu, ktorá by mohla byť určitou príručkou a denníkom pre ľudí, ktorí sa rozhodli podnikať, alebo podnikajú. Dúfam, že ju dokončím v najbližších mesiacoch.
6. Vy ste známy expert na inováciu v rôznych dôležitých oblastiach. Ktoré oblasti považujete za tie najdôležitejšie? A ako k zlepšeniu týchto oblastí môže prispieť jednotlivec či firma, ktorá vďaka pôsobeniu v danej oblasti obohatí nie len seba ale aj ostatných ľudí?
Inovácia je základný princíp života - staré odumiera a vzniká nové, živé systémy, ale aj diela človeka, sa riadia tzv. S krivkami života - najskôr vznikne niečo nové, nedokonalé a slabé, prebieha rozvoj, učenie sa a zlepšovanie a všetko končí zánikom a vznikom novej S krivky. Inovácia je riešenie, ktoré prispieva k zlepšovaniu kvality nášho života. Inovatívne riešenie odstraňuje z produktu, služby alebo celého podnikateľského systému škodlivé prvky (náklady, škodlivé a neužitočné funkcie, parazitujúce články) a pridáva alebo vylepšuje prvky užitočné (zdravie, bezpečnosť, životné prostredie). Inovácia je základom prežitia - jednotlivec musí "inovovať" seba - zbavovať sa zlozvykov, zlepšovať sa, učiť sa nové veci, zapájať sa do sietí ďalších ľudí a spolupracovať s nimi. Niečo podobné platí aj pre firmy.
7. Zo záujmom čítame vaše triezve myšlienky o anatómii zlyhávania našej krajiny v kľúčových oblastiach (od školstva až po zdravotníctvo). Veľmi výstižne to popisujete vo svojich článkoch v blogu Etrend (http://blog.etrend.sk/jan-kosturiak/). Ako by ste stručne vystihli problémy našej krajiny?
Problém našej krajiny je, že sme demokraciu, vládu ľudu, spravodlivosť a zodpovednosť nahradili mafiánsko - straníckym režimom. Politické strany sú v podstate zločinecké skupiny, ktoré plnia záujmy svojich sponzorov a politici sú figúrky, ktoré sú platené za to, že nezastupujú občanov, ale ľudí v pozadí. Výsledkom je znásilňovanie spravodlivosti a obrovské rozkrádanie tejto krajiny. V politike sa presadzujú psychopati - ľudia, ktorí nemajú emócie, cit ani svedomia a tvrdo idú za svojimi cieľmi. Od štátu by som očakával služby v štyroch oblastiach - bezpečnosť obyvateľov, spravodlivosť pre všetkých, zdravotná starostlivosť a vzdelávanie. Všetky tieto oblasti sú v žalostnom stave a namiesto toho sa štát mieša do podnikania, prideľuje dotácie tam, kam vôbec ísť nemali, podporuje korupciu a rozkrádanie. A keď chýbajú peniaze, tak si spôsoby ako ich vytiahnuť občanom z vrecka. Je to hrozný štát, v ktorom žijeme a niekedy premýšľam o tom, že sa na staré kolená radšej odsťahujem preč.
8. Ak by ste mali čarovnú paličku a mohli spôsobiť zmenu v myslení ľudí na celom Slovensku (od detí až po politikov), čo by ste urobili švihnutím tohto prútika?
Čarovné paličky a prútiky našťastie neexistujú, lebo by sme nimi všetci mávali ako dirigenti v opere a na svete by bol ešte väčší chaos a neporiadok ako je dnes. Zmena v myslení príde, len za ňu niekedy ľudia musia zaplatiť veľkú daň. Dnes prebieha transformácia sveta, ktorú si mnohí pletú s krízou a bojujú proti nej. Táto transformácia, ktorá prináša nielen nové technológie a podnikateľské modely, ale aj vysokú nezamestnanosť a mnohé ďalšie sprievodné javy, postupne zmení myslenie ľudí. Ľudia pochopia, že nikto "zhora" (z vlády, ministerstiev alebo Európskych úradov) im nemôže pomôcť, že sú to len táraji a paraziti, ktorí síce vedia intenzívne škodiť, ale žiadne riešenia nemajú a žiadne pracovné miesta nikdy nevytvorili ani nevytvoria. Ľudia budú musieť zobrať svoj život do vlastných rúk, budú sa musieť naučiť podnikať so svojim talentom, rozvíjať ho a niesť aj zodpovednosť za svoj život. Na Slovensku sa musíme naučiť spolupracovať, rozvinúť lokálnu výrobu a spotrebu (relokalizácia) ale nebáť sa budovať firmy, ktoré preniknú do sveta. Naša krajina nemôže fungovať tak, že keď sa spýtajú premiéra alebo ministra, ako bude, tak odpoveď znie: "Tak ako rozhodnú súdruhovia v Brusseli a ako sa bude dariť Nemecku." Musíme sa naučiť spravovať si svoje životy, rodiny, firmy a krajinu sami.
Srdečne Vám ďakujeme za veľmi poučný a trefný rozhovor.
Súvisiace odkazy:
-
Viac o práci Jána Košturiaka nájdete na www.ipaslovakia.sk
-
Brian Tracy - interview
-
Mentálne zákony a ich vplyv na náš život (I.)
-
Naša pravda o zdraví a slobode
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.