Aké mobilné aplikácie používať pri športovaní
Na trhu s mobilnými aplikáciami, si už dnes môžete naozaj vyberať. Dokonca aj medzi aplikácia ktoré sú zadarmo alebo za peniaze. V spolupráci s mladým produkčným teamom sme vypracovali malú štúdiu ktorá vám ukáže, ako si medzi aplikáciami vybrať tie najužitočnejšie.
Ako začať správne športovať a ako pri tom môžu pomôcť mobilné aplikácie
Táto téma bola predmetom našej krátkej spolupráce s Mirom Šifrom a jeho teamom. Z nasledovného veľmi zábavného, no poučného videa si môžete pozrieť, aké aplikácie sa na trhu nachádzajú a ktoré sú skutočne užitočné aj pre cvičenie. Našou úlohou nebolo tieto aplikácie skúšať a hodnotiť, to za nás urobili Šifrovci. Našou úlohou bolo usmerniť vás v tom, prečo vôbec športovať a ako začať. Sledujte zábavné video, v ktorom hlavnú úlohu hrá skrachovaná internetová hviezda Pavel:
Sumár o športových aplikáciách:
- Sú dva druhy prístupov k meraniu športových aktivít cez mobil. Prvým je meranie pomocou akcelerometra - senzoru, ktorý zaznamenáva naklonenie mobilu a podľa toho sa snaží vypočítať, či sedíte alebo sa pohybujete. Táto metóda nie je ale veľmi presná a má veľké výkyvy vo svojej spoľahlivosti.
- Presnejšie merajú aplikácie, ktoré využívajú GPS. Bez problémov fungujú v otvorených priestoroch, horšie v meste.
- Ak športujete v budove (a meriate si cez GPS napríklad koľko ste nabehali pri halovom futbale), tak treba rátať s výpadkami signálu a tým pádom aj nepresnosťami.
- Aj tá najspoľahlivejšia aplikácia môže pri meraní zlyhať. Pri našom teste sa aplikácie reštartovali a zamŕzali. Ak ste zememerač, na tieto aplikácie by sme sa na vašom mieste nespoliehali.
- Na druhej strane, odporúčame aj napriek problémom tieto aplikácie používať - ukážu vám totiž, ako postupujete a zlepšujete sa, a tým vás budú motivovať
- Ak aplikácia sľubuje, že dokáže merať spálené kalórie, tak ignorujte tento údaj. Nemá byť ako presný - mobil by musel na to poznať parametre, ktoré nemá skadiaľ vedieť.
- Podobne je to s tepom - niektoré aplikácie ho síce dokážu zaznamenávať, ale len ak si dokúpite špeciálne príslušenstvo. Inak mobil nevie, ako vám bije srdce a ak to aplikácia tvrdí, tak klame.
Sumár našich odporúčaní na záver:
- Pokús sa trénovať čo najviac intenzívne, ale nie až tak, aby si si ublížil (HIIT tréningy, funkčné silové tréningy, tréningy vo dvojici, kondičné tréningy)
- Na tréning vždy musíš ísť hladný (čítaj princípy a dôvody TU a pripravujeme aj o tom teraz celú publikáciu)
- Sleduj si svoj progres, pretože čo sa dá odmerať, sa dá aj manažovať. A na čo ti mobilné aplikácie dobre poslúžia.
Držíme vám všetkým palce pri cvičení, staňte sa lepšou verziou samého seba.
Zdroj: TV.sme.sk
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Čo sa týka aplikácií, manažovania a motivácie, musím dať za pravdu povedanému. Osobne mi veľmi pomohlo v progrese to, že si robím podrobné štatistiky tréningov. Keď vidím krivky tepovej frekvencie pri HIIT šprintoch do kopca, vidím či to robím správne, či mám rezervy alebo som išiel naozaj na maximum. Poteší aj pohľad na štatistiky a je na nezaplatenie ak tréning online môže sledovať tréner a dávať online aj spätnú väzbu. Fajn vec, je aj možnosť prepojenia športových aplikácií s kalorickými tabuľkami, napríklad Runtastic vie posielať energetický výdaj do MyFitnessPal.
Dosť dobrý je aj psychologický efekt, zapojenie sa do podobne uvažujúcej komunity. Ak už mám napríklad Runtastic účet, ktorý je verejný alebo ho zdieľam medzi priateľmi ktorí ho sledujú, motivuje to dodržiavať tréningové plány ešte viac :-)