Životospráva a zvyky

Otvárali sme nové diagnostické centrum v Žiline

Spoločnosť Kompava otvorila nové diagnostické centrum s názvom METFLEX. V tomto centre sme boli pri jeho otvorení spolu s médiami. Prečo spoločnosť Kompava podnikla tento krok a akú v tom zohrávame úlohu?

img

Diagnostika metabolickej a fyzickej trénovanosti: METFLEX Žilina

Nové diagnostické centrum Kompava METFLEX sa nachádza v Žiline a mali sme tú česť byť pri jeho otvorení dňa 4.2.2016. Zároveň na základe vynikajúcich vzťahov s pani Komorechovou (majiteľka Kompavy) sme mali možnosť navrhnúť aj tento unikátny názov. Slovo METFLEX je kombináciou slov Metabolická Flexibilita. Ako mnohí už viete, tento názov je aj na nových produktoch rady PREMIUM ENERGY [1], [2], ktoré sme v spolupráci s Kompavou vyvíjali posledné 2 roky. O tejto udalosti informovalo aj niekoľko médií. O unikátnych službách, ktoré toto diagnostické centrum METFLEX ponúka, včítane cien, sa môžete informovať tu:


Kompava Centrum METFLEX

Vojtecha Spanyola 8343/1A (hneď pri Auparku), 010 01 Žilina

Tel.: +421 911 187 779

E-mail: metlefx@kompava.sk

V diagnostickom centre nájdete nielen špičkové diagnostické zariadenie, ale aj špičkový  personál. O vašu profesionálnu diagnostiku sa postará vrcholový športovec Tomáš Jurkovič (triatlon), s ktorým sme mali možnosť spolupracovať vo viacerých projektoch. Okrem odborných kvalít vás presvedčí aj svojimi fantastickými výkonmi, ktoré sa pohybujú na svetovej úrovni už niekoľko rokov. V tomto centre si môžete zakúpiť aj väčšinu produktov spoločnosti Kompava a ako inak aj Wellness Protein, Wellness BAR, Sport či Protein Premium Energy. V spolupráci s Kompavou a diagnostickým centrom však pripravujeme niečo veľmi dôležité a unikátne. O čo ide?

Inovatívne spôsoby zobrazovania diagnostických dát spiroergometrie

Z niektorých našich článkov ste v minulosti mali možnosť vidieť, že surové dáta, ktoré spiroergometrické prístroje generujú (excel), sú jednak výživné (bohaté) a za jedno také vyšetrenie o vašom tele sa dá zozbierať viac ako 3000 dát [3], [4]. Podľa dnešných štandardov za jedno také vyšetrenie v iných centrách získate zhruba 20 dát, čiže využitie potenciálu tohto prístroja je veľmi malé (0,6%). Nakoľko sa jedná o veľmi drahé prístroje, ktoré medicína využíva na citlivú neinvazívnu diagnostiku ochorení už viac ako 30 rokov, považujeme za veľkú škodu, že tieto dáta sa ďalej nevyužívajú, neanalyzujú a vôbec nevyhodnocujú. 

Klasickým prístupom vďaka tomuto vyšetreniu získate absolútne hodnoty o tom, ako ste na tom v otázkach fyzickej trénovanosti (VO2MAX, aeróbny, anaeróbny prah, pri akých pulzoch, atď.). Tieto parametre sa menia podľa sezóny a fyzickej prípravy a sú len minimálne premenlivé (8-15%). Omnoho zaujímavejšie sú však z nášho pohľadu práve tie údaje, ktoré poukazujú na priebeh záťažového testu a to, čo sa deje vo vašom metabolizme. Týmto informáciám sa budeme v budúcnosti venovať podrobnejšie, nakoľko sme mali možnosť už preštudovať bibliu fyzického testovania a interpretovania záťažových testov od Wassermana: Principles of Exercise Testing and Interpretation: Including Pathophysiology and Clinical Applications Fifth Edition. Na základe tejto knihy pripravujeme podrobné články a špeciálnu platformu (aplikáciu), ktorá vám pomôže rýchlo a užitočne vyhodnocovať namerané dáta. Opierame sa o pyramídu vedeckých poznatkov, ktoré boli naakumulované za posledných asi 80 rokov skúmania pomocou týchto prístrojov a len v samotnej knihe je vyše 1000 vedeckých štúdií z ktorých čerpáme. 

 

Na základe štúdia tejto publikácie sme však prišli k záverom, že formy zobrazovania výsledkov testovania sú pre laickú a v podstate i pre odbornú verejnosť len veľmi ťažko pochopiteľne a interpretovateľné. Sú postavené za účelom diagnostiky chorých ľudí a týmto zobrazeniam rozumie len veľmi špecializovaný lekár alebo skúsený fyziológ pracujúci na prístrojoch a vzdelávajúci sa v tejto problematike. 

 

Preto pripravujeme nástroj (aplikáciu s databázovým systémom), ktorá vám pomôže nameraná dáta vyhodnotiť pomocou pár kliknutí. O spustení tohto nástroja vás budeme čoskoro informovať. Zatiaľ si môžete nižšie pozrieť vizuálny príklad zobrazenia spiroergometrického vyšetrenia, na ktorom intenzívne pracujeme už 4 mesiace spolu s celým teamom grafikov, programátorov, databázových expertov a špecialistov na štatistiku a učiace sa algoritmy (machine learning a umelá inteligencia). Viac podrobností a zámerov s týmto nástrojom sme prezradili v našej poslednej odbornej konferencii v Brne, kde si môžete pozrieť aj video záznam

Nasleduje príkladové vizuálne zobrazenie dát zo spiroergometrického vyšetrenia. POZOR: jedna sa len o fiktívne parametre bez reálnych prepočtov či výsledkov. Obrázok slúži iba pre ilustračné zobrazenie a finálnu verziu tohto nástroja so všetkými podrobnosťami zverejníme až neskôr. 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem