
Ako začať svoj deň a nastaviť telo i myseľ na TOP výkony
Ranná rutina a to, čo robíme po zobudení prvé dve hodiny, je azda tá najdôležitejšia časť dňa. Ako ju stráviť čo najoptimálnejšie? Univerzálna odpoveď neexistuje, pretože vždy a všetko treba dávať do súvislosti: “v porovnaním s čím a vzhľadom na čo”. Ako by ranná rutina mala vyzerať u vás, odpovedať za vás nevieme. Ale môžete sa inšpirovať tým, ako vyzerá ranná rutina u nás doma. Ste na to pripravení?

Ako vyzerajú prvé dve hodiny po zobudení u nás doma?
K tomuto článku nás inšpiroval náš priateľ a kolega Marian Černý (moderný pračlovek). Marian spracoval článok o tom, ako vyzerá ranná rutina aj rôznych iných inšpiratívnych osobností, ktorý si môžete prečítať TU. Chcete vedieť ako to vyzerá u nás doma? To hneď zistíte v nasledovných riadkoch:
VLADO:
- ráno zvoní budík a od toho momentu som použiteľný prakticky na čokoľvek (stavy typu narážanie do steny, spomalený mozog alebo niečo podobné už nepoznám asi 15 rokov, ešte aj pri budíku som do vždy 2-3 sekúnd od zazvonenia aj keď je 5 metrov odo mňa vzdialený)
- moje prvé myšlienky ktoré si vedome navodím hneď po zobudení, smerujú k vďačnosti, veta vždy začína: “môj drahý priateľu, ďakujem ti za tento krásny deň, do ktorého som sa mohol prebudiť, úprimne verím, že dnes sa mi stane niečo nádherné, vytvorím nové hodnoty, vyriešim náročnejšie problémy a viem, že budem oporou pre ľudí, na ktorých mi záleží…” (začiatok vety je vždy rovnaký, jej koniec skôr podľa toho, aké výzvy mám v daný deň pred sebou naplánované, ale afirmácia musí byť v hlave po zobudení ako prvá)
- po absolvovaní WC, umytia sa či napitia asi 0,5L vody si mierne zacvičím a rozdýcham sa (niečo ako 5 Tibeťanov, ale skôr taká vlastná improvizácia, myšlienkami som v prítomnosti, vnímam telo a počúvam ho)
- budík mi ráno zvoní buď okolo 5:00 alebo 6:30
- ak vstávam 6:30 tak hodinu čítam knihy v polohe squat, vydržím tak cca 30 minút kým mi nestŕpnu nohy, potom už polohy striedam, od 7:30 zobudím dievčatá, pozeráme rozprávky, hráme sa, robím kávu / čaj pre Tinku, berieme psa (Cindy) venčiť a zároveň sa vezieme do škôlky s Amélkou, keď začnem opäť pracovať, je cca 8:45
- ak vstávam okolo 5:00 tak to preto, že cez deň a doobedie nemám dostatočne veľký časový blok na “zjedenie žaby” (top náročné a dôležité úlohy), riadim projekty, vybavujem veci pre ďalší posun
- prvé 4 až 6 hodín od zobudenia nekonzumujem nikdy nič (aspoň nie cez pracovný týždeň), pijem výlučne čistú filtrovanú vodu a hlad je moja jediná istota, že budem mať TOP duševný výkon pre tvorbu a pasovanie sa náročnými úlohami / projektmi / atď
- prvé jedlo mávam zvyčajne horkú čokoládu (nad 70%), potom opäť asi 2-3 hodiny nič
- v momente ako si dám prvé väčšie jedlo (nejaký shake, polievka, praženica alebo iné prvé jedlo dňa podľa našich princípov), tak pociťujem mierny intelektuálny pokles (z 10 bodov na 9), aj preto ak ste tukovo adaptovaný, je hlad vaša jediná istota
TINA:
- najradšej mám rána, keď ma čaká ranná kondička na piesku o 7.00. Vtedy mi zvoní budík o 6.15 a ja mám čo robiť, aby som vstala. Potom prakticky pri polovičnom vedomí trénujem a po tréningu cítim taký plný pohár energie ako nikdy. Takisto je iné keď si idem ráno zabehať so Cindy, ale najradšej mám letné mesiace kvôli tréningom na piesku. Hneď po tréningu si sadnem do kaviarne na Slávii s výhľadom na krásnu záhradu a začnem pracovať na dennej agende.
- klasické rána bez tréningu, keď sa mi nepodarí si ísť ani zabehať na začiatku dňa, sú vždy trochu ťažšie. Okolo 7.00 sa predbežne zobúdzam, a snažím sa 7.30 byť už na nohách. Vychystáme malú do škôlky aj so Cindy. Potom sa môžem začať zaoberať sama sebou, tým, čo ma čaká.
- čo sa týka výživy, prvá vec ráno je vždy citrónová teplá/vlažná voda, potom si dávam kávu (nespresso) s trochou mlieka. Prvé jedlo mávam až poobede, ideálne okolo 14 hodiny, niečo malé, alebo orechy (para orechy, makadámové, alebo ľanové semiačka, chia semiačka).
- mentálne nastavenie je veľmi dôležité a preto mám hlavne prvé dve hodiny po zobudení najväčšie odhodlanie urobiť za tento deň všetko, čo sa stihnúť dá, hlavne dokončiť úlohy, ktoré dlhšie stoja na stole, alebo urobiť malé krôčiky v dlhodobých projektoch.
- snažím sa orientovať všetky myšlienky čo najpozitívnejšie a opakujem si v mysli moje osvedčené vety, ktoré priebežne obmieňam, aby boli dostatočne motivačné. Napríklad takto : “Všetko urob najlepšie ako vieš, najlepšie ako sa dá”, “Máš len týchto 24 hodín na všetko podstatné” a podobne. V podstate používam niečo ako samomotiváciu, spolieham sa tým pádom len sama na seba.
- dôležité veci, kedy treba plnohodnotne premýšľať, stretnutia a podobne, si preventívne dávam až po 10 hodine.
Ako vyzerajú jedlá ktoré konzumujeme počas dňa (dve hlavné a jedno malé - ak vôbec), tak to sme veľmi podrobne spracovali v našom metabolickom protokole. Ten zahŕňa aj rôzne iné dôležité praktické návody, ktoré vám pomôžu programovať váš metabolizmus na funkčnejší, silnejší a tiež odolnejší voči energetickým výkyvom alebo chorobám:
Ako si predstavujeme ideálny deň podľa našich hodnôt
Možno ste sa pri čítaní našej rannej rutiny na chvíľu zamysleli aj nad tým, že čo považujeme za optimálne strávený čas počas jedného dňa. Ideálov nikdy nie je dosť a vždy je ťažké ich dosiahnuť. Ideálny strávený deň by podľa nás mohol vyzerať nasledovne:
VLADO a jeho ideálne 24 hodinové využitie času:
- 60 minút čítať a vzdelávať sa
- 30 minút a viac sa venovať vďačnosti a meditácii
- 2/3 pracovného času (napr. 4 hodiny) venovať 2-3 najdôležitejším úlohám (žabám), ktoré majú pre náš pracovný život a poslanie najväčší zmysel (+ ktoré majú pozitívny dopad na čo najväčší počet našich študentov a priateľov, pretože tvoríme vyššie hodnoty a riešime komplexnejšie a náročnejšie problémy / výzvy)
- 1/3 pracovného času (napr. 2 hodiny) venovať tvorbe, organizovaniu, kontrolovaniu, outsourcovaniu a delegovaniu úloh v našich projektoch, výskumoch, vývojoch…
- 5 hodín sa venovať Amelke a Tinke (zábava, učenie, rozhovor, výlety, príroda, zážitky…)
- aspoň 30 minút sa venovať intimite a milovaniu
- 40-90 minút denne trénovať (ráno krátko 30 minút - sila, trampolína, mobilita, večer dlhšie a tvrdšie: akroba, zápas, sila, iné)
- 6 alebo 7 hodín denne spať
- 60 minút denne sa venovať hobby, zlepšovaniu zručnostiam, byť o samote a v tichu
- 60 minút denne jesť tie najlepšie, najzdravšie a najfunkčnejšie potraviny (ideálne v kruhu rodiny a priateľov - sociálne komunitné večere)
- aspoň 15 minút byť nahý na slnku v lete aj v zime (čiže sa aj otužovať)
- byt vždy prítomný duchom, mať v každom momente vysokú kvalitu vedomia i uvedomenia a kontrolovať svoje myslenie v každej chvíli počas dňa
TINA a jej ideálne 24 hodinové využitie času:
- pre moje základné fungovanie potrebujem pohyb na dennej báze, ak nestihnem dva tréningy, som vďačná aspoň sa jeden. To je pre mňa základ, ktorý je dôležitejší ako jedlo.
- Amélia a jej pocit lásky, ktorý musí od nás pociťovať je pre mňa jednou z najdôležitejších úloh v tomto štádiu života. Vždy mám v pláne každý deň s ňou stráviť aj keď nie najviac času, ale najviac hodnotného času. Spoznávam ju každý deň lepšie a lepšie ako sa formuje a mení a tým si tvoríme aj spoločný program, ktorý nás baví.
- ľudia a naša práca sú pre nás najdôležitejšie, preto môj deň musí obsahovať aj osobný kontakt s mojimi zverencami, či už na konzultáciách, alebo na tréningoch. Mám rada tento typ socializácie, vždy sa rada dozviem, aké má kto problémy a ako môžem byť nápomocná.
- rada pracujem na krátkodobých úlohách, kedy môžem vidieť výsledok buď hneď, alebo za kratší čas. Tento pocit dobre dopĺňa zasa snaha a chuť makať na dlhodobých projektoch (kniha, DVD, iné projekty) kde každodenné úsilie uvidieť až za pár rokov. Potom je ten pocit neopísateľný. Pracovná agenda za počítačom však predstavuje pre mňa väčšinu dňa.
- každý deň musím mať chvíľku “mimo pracovnej reality” kedy vnímam len bytie “tu a teraz”. Pozorujem vtáky, oblaky, stromy, vzduch, premýšľam nad básničkami a porekadlami, ktoré si zapisujem vždy keď ma napadnú. Takisto ma napĺňa v tomto smere fotenie, kreslenie a maľovanie. Proste rada žijem aspoň chvíľku “vo svojom svete”, aj keď samozrejme v pracovnom týždni je to v realite veľmi ťažké, pretože sa musím rýchlo vracať do povinností. Na takéto chvíle je preto super víkend v Banskej Štiavnici.
Aké znejú dôležité otázky, ktoré si pravidelne kladieme
A keď sme už pri ideálnom dni, prezradíme vám aj dôležité otázky, ktoré si pravidelne kladieme. Veríme, že aj tie vás budú v niečom inšpirovať a nasmerujú vás na vlastnú životnú cestu, ktorú budete považovať za naplňujúcu a bude vám dávať pocit celistvosti, spolupatričnosti a užitočnosti:
Zobrazenie nasledovného obsahu si vyžaduje prihlásenie do osobného účtu.