Spoznajte prejavy hormonálnej nerovnováhy
Aké hormóny sú na tele najdôležitejšie? A ako sa prejavuje hormonálna nerovnováha? Na to vám vieme odpovedať celkom presne. Vďaka tomuto článku si môžete urobiť jednoduchý test, pomocou ktorého za 5 minút zistíte viac informácií o svojom tele, ako kedykoľvek pred tým.
Hormóny sú najdôležitejšie ingrediencie vo vašom tele
Hormóny sú "veľkí páni", ktorí dávajú príkazy vašim bunkám, čo sa má alebo nemá urobiť. Ak vo vašej krvi budú kolovať nesprávne hormóny, ani najzdravšie potraviny na svete vám nepomôžu, pokiaľ ich budete používať nesprávne (množstvo, pomer, načasovanie, kombinácie, iné).
Preto si treba uvedomiť, že akonáhle má niekto viac ako 20% podkožného tuku (muži nad 15%) je automaticky jasné, že má zásadné problémy s hormonálnou sústavou (najmä mnoho estrogénu i kortizolu a nízku citlivosť na inzulín a leptín). Čím má niekto väčšiu nadváhu až obezitu, tým zásadnejšie sú tieto hormonálne problémy a je len otázkou času, kedy sa tieto zmeny stanú nezvratné (napríklad zmena inzulínovej rezistencie na diabetes a podobne). Telo človeka s nadváhou až obezitou produkuje príliš mnoho leptínu a inzulínu (dva najsilnejšie hormóny, ktoré keď sa vymknú kontrole, je zle). Ďalej sa produkuje príliš mnoho estrogénu a kortizolu (samozrejme nie bezdôvodne), málo testosterónu a rastového hormónu a pravdepodobne aj málo melatonínu a ďalšie dôležité anabolické hormóny.
Ak má vaše telo naopak menej ako 10% podkožného tuku (ženy okolo 15 - 18%), znamená to, že vo vašej krvi kolujú správne hormóny a vaše bunky sú na prítomnosť tých najdôležitejších z nich (inzulín a leptín) veľmi citlivé. Preto je dôležité, aby ste sa pokúsili čo najskôr dosiahnuť ideálne množstvo podkožného tuku a udržovali si ho už po celý život. Tak pre svoje zdravie i výkonnosť urobíte viac osohu, ako si dokážete predstaviť. Ak máte málo podkožného tuku, máte optimálnejšie fungujúcu hormonálnu sústavu, zásoby podkožného tuku sú pod kontrolou a ľahšie sa vám naberá i udržuje svalová hmota. A hádajte, čo zo všetkého najviac ovplyvňuje vašu hormonálnu sústavu? Odpovede sú hneď dve:
- z viac ako 95% je to najmä výživa
- a z približne 5% pohyb (a menej).
Dôvod, prečo je to tak, je jednoduchý. Vplyvu výživy sa vystavujete po celý deň a noc, cvičeniu len niekoľko minúť za deň (14 minút = jedno percento z dňa). Preto má výživa spolu s celkovou životosprávou taký zásadný vplyv na váš úspech. Napríklad vôbec sa nestávate silnejší počas tréningu, ale počas oddychu (prvý a druhý anabolický cyklus). Nesprávna výživa môže tvoriť hormonálnu nerovnováhu, ktorá spúšťa neprirodzený pocit častého hladu a chuť na nesprávne potraviny (najmä na sacharidy). To má za následok metabolické zmeny, ktoré bránia redukcii telesného tuku a naopak podporujú priberanie podkožného tuku. Vďaka tomu vaša cenná svalová hmota slabne alebo sa dokonca aj stráca a o efektívnej regenerácii (svalovej, energetickej, tkanivovej, bunkovej) nemôže byť ani reč.
Ľudia nepriberajú na hmotnosti preto, lebo jedia viac a hýbu sa menej. Oni konzumujú viac a hýbu sa menej preto, lebo priberajú. Ich hormonálna sústava produkuje také zásadné metabolické zmeny, ktoré toto správanie podporujú. Pevná vôľa a disciplína s týmto stavom moc nezmôžu. Existuje však riešenie a najdôležitejšie je dokázať optimalizovať citlivosť tkanív na hormón leptín (a inzulín). Ktorá živina to dokáže najefektívnejšie? Čítajte ďalej.
Leptín a jeho metabolický vplyv
Tento hormón nie je taký známy ako napríklad testosterón, inzulín alebo rastový hormón, no paradoxne ide o najvplyvnejší hormón v našom tele. Tento hormón je najväčším generálom, ktorého vplyvu sa podriaďujú nielen bunky, ale aj všetky ostatné hormóny a dokonca aj mozog. Ak ste o leptíne nikdy doteraz nepočuli, týmto riadkom venujte zvýšenú pozornosť.
Na vrchole celej metabolickej kontroly tu stojí leptín a jeho vplyv na celé telo. Je to také čudné, ale leptín produkuje iba vaše tukové tkanivo. Tento hormón dáva "príkazy" vášmu mozgu, kedy má spustiť pocit hladu, koľko treba zjesť potravy a to najdôležitejšie: kedy prestať jesť. Leptín je dôležitý aj z pohľadu celkového fungovania vášho tela, pretože ovplyvňuje aj iné kritické telesné funkcie ako napríklad cirkuláciu krvi, tvorbu nových kostí, regulovanie telesnej teploty, má vplyv na reprodukciu a mnohé ďalšie dôležité funkcie. V prípade, že ženské telo produkuje príliš málo tohto hormónu (ak má žena menej ako 13% telesného tuku), zastavuje sa menštruácia. Tento stav zažívajú anorektičky či bulimičky, ktoré experimentujú s výživou, až napokon ich stav prerastie do psychickej poruchy. V zahraničných, najmä súkromných medicínskych centrách (tých lepších), sa množstvo leptínu meria za pomoci krvného testu (nalačno ráno po zobudení). U nás o meraní leptínu niet chýru, ani slychu a asi si budeme musieť ešte zopár rokov počkať.
Množstvo nameraného leptínu, ktorý vyprodukujú tukové bunky nám hovorí o tom, nakoľko správne funguje celé telo. Ak vaše telo produkuje príliš mnoho leptínu, znamená to, že váš organizmus (a všetky hormóny) nefungujú správne, ste príliš často neprirodzene hladný, dokonca rýchlejšie starnete a samotný proces chudnutia sa stáva prakticky nemožný. Nízke množstvo tohto hormónu zas naopak znamená, že tkanivá sú na signály leptínu veľmi citlivé a tento hormón vykonáva svoju prácu dobre. Lenže leptín nekontroluje len mechanizmus hladu a nasýtenia. Je to hormón, ktorý vášmu telu (resp. všetkým tkanivám a mozgu) káže, kedy sa má spaľovať tuk alebo naopak priberať nové zásoby podkožného tuku. A toto už zaujíma azda každého z nás.
Ak signály leptínu sú vnímané správne, tak mozog aj ostatné tkanivá na tele dostávajú signály, že zásoby podkožného tuku sú plné a teraz nastal čas na ich spaľovanie. Ak sa tento zdravo fungujúci mechanizmus naruší nesprávnou výživou (najmä vysokým príjmom sacharidov a konzumáciou jedla v čase, kedy nepociťujete ešte hlad), tukové tkanivá začnú produkovať stále viac leptínu a vaše tkanivá i mozog budú stále menej schopné počúvať jeho signály. Isté centrá mozgu sa jednoducho začnú "otupovať" a prestanú byť na jeho príkazy citlivé (rezistencia). Pričom leptín produkovaný z tukového tkaniva stále signalizuje dostatok zásob, ale mozog tieto signály už nie je schopný správne vyhodnotiť.
V preklade to znamená, že váš mozog je služobníkom podkožného tuku. Váš tuk dáva rozkazy mozgu prostredníctvom leptínu a ten plní jeho rozkazy. Ak sa táto komunikácia začne deformovať, zmätený mozog dáva celému telu zmätené príkazy: "buď hladný, jedz viac a ukladaj viac podkožného tuku".
Ešte treba podotknúť, že citlivosť celého tela na to, čo "hovorí" podkožný tuk, drastickým spôsobom ovplyvňuje kvalitu celého vášho života. Treba si zapamätať, že kontrola tela prostredníctvom medikamentov a iných zákrokov (napr. liposukcia, krátkodobé diéty, či obmedzovanie energetického príjmu a iné) nie sú riešením. Leptín dokážete kontrolovať iba tým, čo konzumujete práve teraz z vášho taniera. Aké jednoduché však?
Ako rozpoznať neprirodzený hlad
Ak sa prejedáte, nie je to preto, že ste pažravý, ale preto, že máte "poruchu" v hormonálnej komunikácii, ktorá sa nedá odstrániť pevnou vôľou. Vám do mozgu prichádzajú signály z tukového tkaniva (prostredníctvom leptínu), že už dávno bolo načase prestať konzumovať jedlo, ale vy pokračujete ďalej. Vďaka tomu konzumujete viac potravy, pretože ani váš mozog nevie, ako vám má povedať, že už máte dosť. Okrem toho je mozog sám značne zmätený, pretože káže ostatným tkanivám: "buďte hladní, jedzte a ukladajte viac tuku do zásob, je ich tam málo" (lebo aj signálov leptínu je "málo"). Ani sa nenazdáte a nadváha na seba nenechá dlho čakať, pretože vaše telo sa časom stalo rezistentné na leptín. Ak už máte nadváhu alebo obezitu, musíte váš mozog a všetky tkanivá najprv naučiť správne počúvať tento dôležitý hormón. Ak sa vám to podarí (o chvíľu si povieme ako), prestanete priberať a namiesto toho začnete prirodzene spaľovať podkožný tuk. Rovnako sa vám podarí dostať pod kontrolu aj váš neprirodzený hlad, prestanete mať nezadržateľnú chuť na rôzne nezdravé potraviny a vaše telo sa začne samo uzdravovať a prospievať. Tieto princípy platia rovnako pre tých, čo chcú naberať svalovú hmotu, ale aj pre tých, čo majú v pláne zbavovať sa zásob podkožného tuku. Ako "preseknúť" negatívny mechanizmus, ktorý núti telo viac jesť a menej sa hýbať?
Tuky ktoré podporujú správnu funkciu leptínu
Nejedzte tuky, budete po nich tučný. Pamätáte si na tieto odporúčania, ktoré sa začali presadzovať od konca 70-tych rokov? Pravda je však taká, že nie konzumácia tukov vás robí tučnými, ale neschopnosť spaľovať tuky ako zdroj energie áno. Lenže nie je tuk ako tuk a mnohé tuky môžu byť odteraz vašimi najlepšími priateľmi na ceste k optimalizácii hladiny dôležitého hormónu s názvom leptín. Treba však priznať, že mnohé tuky môžu spôsobovať veľké problémy (napríklad mnohé rastlinné tuky). Ako sa v tom vyznať sme si povedali v tomto článku. Treba na úvod pochopiť, že naše telo veľmi dobre funguje na "dobrých" tukoch. Náš metabolizmus potrebuje dobré tuky, aby dokázal spaľovať "zlý" tuk. Naše bunky bez zdravého tuku nedokážu optimálne fungovať a dokonca aj samotný mozog tento tuk potrebuje. Zo všetkého najdôležitejšie, zdravé tuky pomáhajú znižovať hladinu leptínu v tele a zlepšujú citlivosť tkanív i mozgu na tento najdôležitejší hormón. Preto je dôležité zapamätať si:
Konzumácia zdravých tukov vás nerobí tučnými. Tučný ste preto, že vaše telo nedokáže spaľovať tuk ako zdroj energie, nakoľko vaše hormóny (najmä leptín, inzulín a celý metabolizmus) nefungujú správne.
Ako vás zdravé tuky zbavia chute na sladké a opravia leptínovú rezistenciu
Keď raz začnete konzumovať sladkosti, už sa tejto chute len tak ľahko nezbavíte. U mnohých ľudí sa chuť na sladkosti postupne zvyšuje až dovtedy, kým sa neprejedia tak, že im ostane zle. Ak vaše bunky nedokážu "počúvať" hormón leptín, nielenže budete neprirodzene často hladný, ale zároveň budete túžiť aj po sladkostiach v nadmernom množstve. Podobne to funguje pri nadmernom príjme bielkovín u ľudí, ktorí sladkosti veľmi nepreferujú. Títo ľudia skôr preferujú slané potraviny (vrátane sacharidov, ktoré majú rovnaký fyziologický efekt ako sladké potraviny, napríklad čipsy, krekry a iné). Tak sa spúšťa mechanizmus priberania zásob podkožného tuku. Rezistencia na leptín spôsobuje (o.i.) znecitlivenie chute na sladké (prípadne slané). To znamená, že musíte si dať vždy väčšiu a väčšiu dávku, aby ste sa rovnako uspokojili ako naposledy. Je to podobné, ako keď je niekto závislý na drogách a postupne musí prijať vždy väčšie množstvo drogy, aby získal ten istý pocit pohody a uspokojenia. Tak si vytvárate aj novú nervovú asociáciu na sladké a slané chute (vyrobené zo sacharidov), ktoré sú interpretované mega dávkami sladkostí, koláčikov, čokolád, krekrov, čipsov, cukríkov, lízatiek, cookies, tyčiniek, sladkých nápojov, džúsov, zmrzliny a inými dobrôt. Bod zlomu prinášajú zdravé tuky, ktoré vás z tohto začarovaného kruhu ľahko dostanú von. Správne zvolené tuky vo vašom tele spôsobia tieto efekty:
- zdravé tuky pomáhajú potláčať nezdravú nadprodukciu leptínu a inzulínu (čím zaniká leptínová a inzulínová rezistencia),
- zdravé tuky v správnom pomere sa ani pri nadmernej konzumácii nemetabolizujú na glukózu (ako sacharidy alebo bielkoviny), sú spaľované ako tuk, čím podporujú tukový metabolizmus,
- zdravé tuky stimulujú telo spaľovať viac tuk (z podkožných zásob).
A čo sa stane, keď nekonzumujte dostatok zdravých tukov? Paradoxne začínate priberať, pretože vášmu telu chýbajú tieto cenné ingrediencie na to, aby bolo schopné naštartovať procesy na spaľovanie podkožného tuku (tukový metabolizmus). Treba ešte podotknúť dôležitú poznámku, že vaša schopnosť buniek spaľovať ako hlavný zdroj paliva tuk (namiesto cukrov), je kľúčová schopnosť zaručujúca zdravie a celoživotnú vitalitu. Akonáhle sa vám podarí obnoviť komunikáciu medzi bunkami a leptínom, vaše telo začne byť senzitívnejšie na sladkú chuť a potom vašu chuť na sladké uspokoja aj pravé a poctivé potraviny ako čučoriedky, škoricový čaj, mandle, stévia a iné prirodzené potraviny, ktoré neohrozujú hormonálnu komunikáciu medzi bunkami.
Viac o aplikácii na meranie cukrového / tukového metabolizmu TU
Ako zistíte, či máte leptínovú rezistenciu (test)
Prvým jasným ukazovateľom je množstvo podkožného tuku. Už viete, že ak muži majú viac ako 15% a ženy viac ako 18% podkožného tuku, už niečo v tomto smere nie je v poriadku. Ak má niekto viac ako 20% podkožného tuku, je nad slnko jasné, že jeho hormonálna sústava nefunguje správne a potrebuje začať pristupovať k svojej životospráve, výžive i k pohybu dôsledne s trefnými informáciami (napr. o zdravých tukoch a ich význame). Nasledovné otázky z testu od doktora Rona Rosedale, vám pomôžu ujasniť si situácie, cez ktoré vám telo jasne naznačuje, že niečo v ňom nefunguje správne:
1. Keď ukončíte svoju diétu na redukciu podkožného tuku, zdá sa vám, že hoci na váhe máte o X kilogramov menej, v zrkadle vyzeráte stálo ochabnuto s veľkým množstvom podkožného tuku (váha išla dole, ale z tuku ani veľmi nie)?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: ak ste leptínovo rezistentný, vaše telo je prinútene spaľovať ako zdroj paliva cukor (glukózu). Vašim výživovým cieľom je zmeniť metabolickú "mašinériu" zo spaľovania benzínu (cukru) na spaľovanie nafty (tuku). Problém je, že efektívny v spaľovaní tuku sa nestanete tak, že znížite príjem skonzumovaných kalórií. To dokonca môže viesť ešte k zhoršeniu vášho stavu (stučniete viac), pretože nesprávne ušetrené kalórie (napr. zo zdravých tukov) vás metabolicky i hormonálne zabrzdia. Tak isto ani zvýšenie príjmu bielkovín na úkor sacharidov nie je správna stratégia. Jediná efektívna cesta ako opäť opraviť svoj zle fungujúci metabolizmus, je prijať viac zdravých tukov, adekvátne množstvo bielkovín a zeleniny a veľmi málo sacharidov (vysoko koncentrovaných). A čo sa stane, ak začnete používať nejakú hlúpu diétu a váš metabolizmus stále spaľuje iba cukor ako hlavné palivo? Začnete strácať drahocennú svalovú hmotu, pretože príjem dostupných cukrov je za deň nedostačujúci na pokrytie metabolických potrieb. Preto si telo začne premieňať svaly na potrebné palivo. Čiže vy dosiahnete svoj "cieľ" na úkor najcennejšieho majetku svojho tela, zatiaľ čo vaše telo aj tak naďalej spaľuje iba cukor a nie tuk. Na konci diéty vyzeráte ľahšie, ale s rovnakým množstvom podkožného tuku, ktoré po návrate k pôvodnému spôsobu stravovania ešte výraznejšie naberú (jo-jo efekt). Pamätajte si, že nechcete schudnúť na hmotnosti, ale na zásobách podkožného tuku a jediná možná cesta ako sa to dá dosiahnuť, je stať sa efektívny v spaľovaní podkožného tuku.
2. Máte problém udržať si hmotnosť po skončení diéty?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: mnoho ľudí dokáže schudnúť relatívne rýchlo, ale udržať si dosiahnutú hmotnosť už býva zásadný problém a skutočná výzva. Ak sa vám nepodarilo svojim stravovaním zvýšiť citlivosť buniek na hormón leptín (odstrániť rezistenciu), tak sa budete cítiť stále neprirodzene hladný aj vtedy, keď vaše telo nepotrebuje potravu a vaše telo bude stále v režime ukladania podkožného tuku, namiesto jeho spaľovania. Dokonca sa môže stať, že budete priberať ešte viac počas dní, kedy sa pokúšate jesť ešte menej potravy, pretože vaše telo sa bude stále pokúšať zachraňovať "hladujúce" bunky. Ak raz je spustený tento cukrový metabolický režim, tak podľa toho sa bude správať aj celé telo. Ak nič nespravíte pre zvýšenie citlivosti tkanív na hormón leptín, tak bez ohľadu na to, či práve hladujete, cvičíte alebo diétujete, budete stále priberať.
3. Ste veľmi často (až nepretržite) hladný?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: neustály hlad je jeden z prvých signálov tela, ktorý vás upozorňuje na prvé známky leptínovej rezistencie. Ak dokonca pociťujete hlad v taký netradičný čas ako je v noci po zobudení, tak to je známka že citlivosť dôležitých buniek vo vašom tele je úplne vypnutá (ste leptínovo rezistentný). Ak začnete pomocou výživy pracovať na odstránení leptínovej rezistentnosti, nadmerná chuť do jedla spolu s neprirodzeným hladom sa upravia. Práve tuky sú v tomto smere veľmi elegantné, pretože majú vysokú nasycovaciu schopnosť a dlho po ich konzumácii nie ste hladný. Ak by ste sa ich aj prejedli, tak o to dlhšie budete zasýtený až dovtedy, pokiaľ sa prijaté kalórie jednoducho nespracujú. To sa o sacharidoch a bielkovinách povedať nedá, pretože ak to najmä s konzumáciou sacharidov preženiete, budete o chvíľu neprirodzene hladný i napriek tomu, že ste jedli pred napríklad 30-timi minútami a potrava sa k vašim bunkám ešte ani nedostala. Treba si uvedomiť, že vy svojou výživou nekŕmite svoj jazyk alebo žalúdok, ale bunky svojho tela.
4. Máte silnú chuť na sladkosti?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: leptínová rezistencia znecitlivuje chuť na cukor, čo znamená, že na to, aby ste uspokojili svoje chuťové túžby po sladkostiach, budete potrebovať ďaleko väčšie množstvo sladkých vecí. Paradoxne čím viac sladkostí konzumujete, tým menej si ich vychutnáte. Tento mechanizmus vedie k deštruktívnym metabolickým zmenám, ktorých dopad bude ďaleko zásadnejší ako neestetické priberanie na hmotnosti. Kompromisným riešením je skonzumovať zdravý tuk (napríklad 40% smotanu) pred tým, ako do seba natlačíte nejakú nerozumnú sladkosť (alebo slané sacharidové maškrty). Ak zjete napríklad najprv jedno celé avokádo, potom si dáte hrsť zdravých orechov a až potom si dáte "vytúženú" sladkosť, tak tej sladkosti zjete pravdepodobne veľmi málo, pretože po konzumácii týchto zdravých tukov už v žalúdku ani nebudete mať miesto. Vďaka tejto jednoduchej "finte" pre seba zabezpečíte aj bezpečnú fyziologickú odozvu, ktorá nebude provokovať nadprodukciu nesprávnych hormónov.
5. Budíte sa v noci hladný?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: spánok je doba, kedy vaše telo potrebuje oddych od trávenia a tento čas venuje regenerácii všetkých buniek. Ak konzumujete stravu počas celého dňa (2038), tak jedine v spánku dochádza k spaľovaniu zásob tuku (môže za to neustále zvýšená hladina inzulínu cez deň). Ak sa v noci zobudíte hladný, znamená to, že vaše telo fungujúce na cukrovom metabolizme minulo všetky cukry a "žiada vás", aby ste doplnili ďalšie palivo. Ak tak neurobíte, aj samotná pečeň začne produkovať nadbytok cukrov, aby túto požiadavku uspokojila a zabezpečila zdroj energie pre regeneráciu. Práve preto môžete mať ráno po zobudení zvýšenú glykémiu (test pri inzulínovej rezistencii u ľudí s nábehom na diabetes, alebo u tých ľudí, čo konzumujú viac bielkovín ako 1.5g / 1kg aktívnej hmoty).
Budenie sa a zvýšená hladina cukru v krvi má za následok nedostatočnú tvorbu rastového hormónu, ktorý telo v noci ozdravuje. Tak sa zásadne narušuje aj kvalita spánku a v nasledujúci deň sa zobudíte s prázdnejším "pohárom energie" a vy si myslíte, že vám ho niekto v noci "vypil". Môžete hádať, kto to bol. Tým, že svoj metabolizmus vďaka nesprávnej výžive "trénujete" na spaľovanie cukrov a nie tukov, tak dochádza k týmto neželaným javom a problémom, ktoré sa hromadia. Priberanie na váhe je len prvý varovný signál na zamyslenie sa.
6. Máte "len" pneumatiku okolo pása alebo vaša postava pripomína skôr tvar jablka?
MÁM JABLKO (najviac tuku okolo pása) - MÁM HRUŠKU (tuk viac po celom tele)
Čo tento symptóm signalizuje: telesný tuk môže byť ukladaný do dvoch možných zásob: pod pokožku (známy ako podkožný tuk) alebo okolo vnútorných orgánov (známy ako viscelárny tuk). Čím viac sa koncentruje množstvo tuku okolo pása (tvar jablko), tým väčší je to signál leptínovej rezistencie a možných závažných zdravotných ťažkostí v budúcnosti (tvar hruška je relatívne bezpečnejšia forma nadváhy). V každom prípade akákoľvek forma nadváhy je signál metabolického problému, ktorý je spôsobený zlou funkciou hormonálnej sústavy, ktorú ovplyvňuje v prvom rade vaša výživa, až potom ostatné faktory (najmenej genetika).
7. Strácate svalovú hmotu aj napriek tomu, že poctivo trénujete?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: ak už trpíte leptínovou rezistenciou, tak aj napriek tomu, že na tréningu idete "vypľuť" dušu, tak vaše telo je zatiaľ stále metabolicky naprogramované spaľovať zásoby cukru. Keď sa tieto zásoby minú (čo sa za deň môže stať aj viackrát, vrátane noci), tak telo ako prvú náhradu cukrového paliva použije aminokyseliny zo svalových bielkovín. Tým pádom strácate najcennejší majetok vášho tela - čiže svalovú hmotu, ktorá ako jediná je schopná odstrániť nadváhu s trvalým efektom. Ak ide o vyživovanie tohto najcennejšieho majetku na vašom tele, ktorý máte, tak adekvátna výživa je pre svaly ďaleko dôležitejšia ako samotné cvičenie. Ak sa vám nepodarí prestaviť zle fungujúci metabolizmus z cukrového na tukový, budete chradnúť o to viac, čím vaša výživa, či dočasná diéta budú drastickejšie (napr. obmedzovanie energetického príjmu z nesprávnych živín, akými sú tuky). A dokonca budete chradnúť ešte rýchlejšie, ak budete cvičiť extrémne poctivo. Ako vidíte, samotné cvičenie bez zásadnej úpravy životosprávy nestačí pre dosiahnutie úspechu a môže byť až kontraproduktívne.
8. Cítite sa vystresovaný?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: leptínová rezistencia spúšťa nadprodukciu stresových hormónov (akým je napríklad kortizol), ktoré vaše telo udržujú v úzkosti a v strese. Mnohí ľudia tento stres kompenzujú prejedaním sa, čím sa pokúšajú uspokojovať aj svoju nadmernú chuť na sladké. Sladké a sacharidové potraviny (vrátane chleba, pečiva, cestovín, ryže, zemiakov, múčnych jedál, príloh a iných sacharidových jedál) výrazným spôsobom zvyšujú tvorbu antistresových hormónov (napr. serotonínu - hormón šťastia). Ak nebodaj tieto potraviny obsahujú zvýšené množstvo fruktózy, zvýši sa aj neprirodzená tvorba kortizolu, pretože nadmerná konzumácia fruktózy má na tvorbu tohto hormónu silný vplyv. Tým sa človek dostáva do nepríjemne začarovaného kruhu, kedy sacharidové potraviny (slané či sladké) vníma ako "priateľov", ktorí akože pomáhajú efektívne kompenzovať stres, napätie či úzkosť, ale zároveň títo "priatelia" spôsobujú následnú metabolickú komplikáciu v druhom kole. Potom treba stále viac "priateľov" na tú istú zábavu. Tento začarovaný kruh nielenže ešte závažnejšie zhoršuje leptínovú rezistenciu, ale spôsobuje ešte viac stresu, ešte viac priberania a ešte viac negatívnych pocitov zo seba samého. Dáva vám to zmysel?
9. Boli ste diagnostikovaný s vysokou hladinou triglyceridov?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: triglyceridy sú opäť len ďalšia forma tukov, ktoré kolujú vo vašom tele (v krvi). Ak máte príliš zvýšené hladiny triglyceridov, znamená to, že buď tvoríte mnoho tuku alebo ho vaše telo spaľuje príliš málo. Tento príznak je veľmi často pozorovaný najmä u ľudí trpiacich nadváhou až obezitou, čo je prirodzený dôsledok zvýšenej konzumácie sacharidových potravín, nie tukov.
10. Máte zvýšený krvný tlak?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: leptínová rezistencia spôsobuje zvýšenú tvorbu stresových hormónov (napríklad kortizol), ktoré následne zvyšujú aj krvný tlak. To má za príčinu aj nadmerné zadržiavanie vody v tele. Vysoký krvný tlak majú preto ľudia s nadváhou, až obezitou, ľudia s leptínovou a inzulínovou rezistenciou a vysokými hodnotami triglyceridov.
11. Boli ste niekedy diagnostikovaný aj s osteoporózou?
ÁNO - NIE
Čo tento symptóm signalizuje: leptínová rezistencia zvyšuje riziko osteoporózy (rednutia kostí). Treba pochopiť, že vaše bunky sa kŕmia tým, čo zjete, aj keď práve nič nekonzumujete po 24 / 7 / 365 dní v roku. Ak je váš metabolizmus (bunky) naučený na spaľovanie cukru, jeho zásoby v tele nie sú veľmi veľké a preto často dochádza k ich vyčerpaniu (viackrát za deň). Vtedy pociťujete neúmerne silný hlad a chuť na ďalšie sacharidové potraviny. Je to paradoxné, pretože tým, že konzumujete nadbytok sacharidov, tak vaše telo by ich malo mať v zásobe dosť. Pravda, nie? Vôbec. Akonáhle skonzumujete veľkú porciu sacharidov (napr. nad 30g / porcia), tie sa v priebehu 10 - 45 minút premenia na veľké množstvo glukózy, ktorý je pre metabolizmus nebezpečný (viď príklad diabetikov) a preto sa tento cukor hneď ukladá do zásob vo forme tuku. Vaše bunky, ktoré máte naučené na spaľovanie cukru, nevedia (zatiaľ) tuk využiť ako formu paliva a preto telo po vyčerpaní zásob cukru (z pečene a zo svalov) siaha na alternatívne zásoby energie, ktoré nachádza priamo vo svaloch a v kostiach. Okrem toho leptínová rezistencia zabraňuje špeciálnym bunkám tvoriť novú kostnú hmotu. Takto váš zle fungujúci metabolizmus doslova "vykráda" zvnútra a spôsobuje závažné zdravotné komplikácie, oproti ktorým je tučné a krémové telo skutočne "detským" problémom. Ak chcete odstrániť problém osteoporózy, prvým a najdôležitejším krokom je vyriešiť váš problém leptínovej rezistencie a opraviť cukrový metabolizmus na tukový.
Ak ste odpovedali na väčšinu otázok ÁNO, s vysokou pravdepodobnosťou trpíte leptínovou rezistenciou, ktorú v prvom kroku musíte ošetriť zmenou stravovacích návykov. Výživa je hlavným nástrojom na optimalizáciu vašej hormonálnej sústavy. Pamätajte si, že pevnou vôľou a sebadisciplínou ďaleko nedôjdete, pokiaľ nevyhráte váš vnútorný boj o správne fungujúci metabolizmus, ktorý primárne spaľuje ako zdroj energie tuky a nie cukor.
Ako zvýšiť citlivosť tkanív na hormón leptín a zbaviť sa leptínovej rezistencie
Informácie, ktoré ste mali možnosť čítať, boli prevzaté z našej publikácie ŽIVOTOSPRÁVA, v ktorej nájdete osem krokov pre optimalizáciu citlivosti vášho tela na tak dôležitý hormón, akým je leptín. Zároveň z publikácie získate predstavu o fungovaní ďalších hormónov vo vašom tele, ktorých správna činnosť je pre zdravie človeka nevyhnutná. Okrem iného môžete absolvovať aj zaujímavé praktické cvičenia, pomocou ktorých zistíte s ktorým hormónom má vaše telo problém (pomocou analýzy hrúbky kožných rias) a aké výživové a tréningové protokoly je potrebné absolvovať, aby ste dosiahli (nielen) svoje estetické ciele. Ako máte možnosť vidieť, naša publikácia je komplexný manuál na tvorbu optimálnej životosprávy, ktorej obsah vám napovie viac detailov.
Držíme vám palce, staňte sa lepšou verziou samého seba.
Súvisiace odkazy:
-
e-publikácia ŽIVOTOSPRÁVA 1.0
-
Tuky nie sú voľba ale povinnosť
-
Neraňajkujte vločky ani cereálie
-
Nebojte sa riadeného večerného prejedania
-
Opravte svoj zle fungujúci metabolizmus
Foto titulka: GoodFon.com
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.