Protokol pre opravenie imunity
Existujú obdobia v roku, kedy vonkajšie vplyvy môžu našu imunitu oslabovať. V obdobiach tzv. pandémie, to môže byť aj častejšie. K tomu ak pridáme oslabenia, ktoré si svojim životným štýlom spôsobujeme sami, sa môže ľahko stať, že naša imunita tento nápor nezvládne a prepukne oslabenie alebo ochorenie. Ako svoju imunitu posilniť tým, že ju podporíme od základov namiesto toho, aby sme jej podávali iba dočasné barličky? To sa dozviete v tomto článku.
Oslabená imunita a možnosti budovania imunity od najhlbších základov
V tomto článku sa zameriame na maximálne praktické odporúčania, ako obnovovať funkčnosť imunity od úplných základov. Nebudeme riešiť suplementy, či iné podporné barličky, pretože naša imunita je nesmierne robustný (odolný) systém, ktorý sa vyvíjal tisícky rokov a teda je stavaný na to, aby bol vystavovaný rôznym podnetom a súbežne im odolával.
Cieľom tohto článku však nieje vysvetľovať ako funguje imunita, alebo prečo práve zvolené modality a protokoly sú vhodné na obnovenie a nastavenie imunity v jej základoch. Kto je "hladný" po odborných poznatkoch, môže si v anglickej literatúre naštudovať liečebné a čiastočné hladovanie (intermittent fasting), vplyv hladu na metabolizmus a prečo má protizápalový efekt. Alebo aj prečo vplyv silného vývaru z kostí alebo taká huspenina majú na črevnú stenu tráviaceho traktu blahodárny vplyv (leaky gut).
Vypočuť si to môžeš aj ako podcast TU (alebo Spotify, iTunes)
Pre správne fungovanie imunity a jej dlhodobú robustnosť (odolnosť) je dôležitý najmä jeden fyziologický jav. Volá sa HORMÉZA. Je to zaujímavý fenomén, kedy malé množstvo toxických či inak stresujúcich látok pomáhajú stimulovať výkonnosť našej imunitnej sústavy či metabolizmu. Napríklad ak dieťa sa hrá v blate, alebo pojedá z nosa také malé drobnosti, to všetko sú pozitívne stimuly na imunitu, ktoré je trénujú a ona silnie. Lenže medze imunity každého z nás sú obmedzené a to, čo pre jedného je s prehľadom primeraný hormézny efekt, pre druhého to môže byť už námet na výrazné oslabenie alebo rovno chorobu.
Robustnosť (silu) imunity si treba obrazne predstaviť ako "bojovú" kapacitu. Ak je príliš veľké množstvo "bojovníkov" zapojených do boja, nezostáva nikto, kto by strážil brány nášho zdravia a dnu sa dostanú neželaní návštevníci. Takéto prirovnanie je pochopiteľné aj pre naše deti, používajte ho často. Ak oslabovanie imunity trvá pridlho, môžu nastať aj zásadné - chronickejšie zhoršenia zdravotného stavu (diabetes, alergie, iné civilizačné ochorenia)
Horméza a dva spôsoby, ako (ne)trénujeme alebo (ne)stresujeme našu imunitu
Našej imunite môžu dávať zabrať rôzne podnety z okolia (napríklad vírus, baktérie) ale častejšie si jej kapacitu vyčerpávame vnútornými podnetmi, ktoré si spôsobujeme sami vlastnou životosprávou. Potom jej neostáva kapacita vysporiadať sa napríklad s vírusmi a baktériami v našom okolí, ktoré by za normálnych okolnosti naša imunita s prehľadom zvládla.
Ktoré vnútorné podnety si spôsobujeme sami nesprávnou životosprávou a tak vyčerpávame našu imunitu?
- stres (prístup, postoje, interpretácie)
- nadváha až obezita
- alkohol
- drogy
- lieky
- fajčenie
- vysoký príjem cukrov a sacharidov
- nadmerný príjem omega-6 mastných kyselín
- fastfood strava
- neprimerané otužovanie
- príliš dlhé čiastočné či úplne hladovanie
- príliš veľký objem a intenzita tréningov
- príliš veľký objem chladu (nadmerného otužovania)
Naopak podnety, ktoré našu imunitu fixujú v najhlbších základoch sú:
- kvalitný spánok
- čas strávený na slnku
- čas strávený v prírode
- primerané a pravidelné budovanie kondície
- primerané a pravidelné otužovanie
- kvalitná strava s bohatým zastúpením mikronutrendov (najmä minerálov ako zinok, ktorý tvorí "chrbtovú" kosť nášho imunitného systému):
- vnútornosti ako pečienky, srdce či hovädzie steaky z grassfeed chovu
- omega-3 zdroje: treščia pečeň, krill olej, ustrice či iné morské plody
- zdravé tuky:
- maslo
- ghee maslo
- bryndza
- bio vajcia
- 70%+ horká čokoláda
- pečienky
- tvrdé tučné syry (obzvlášť cheddar)
- slanina
- masť
- makadamové orechy
- avokádo...
- niektoré suplementy (selén, zinok, D, C, B a ďalšie, betaglukány a ďalšie)
PROTOKOL PRE OPRAVU IMUNITY
Ak sme sa ocitli v situácii, že naša imunita ťahá za kratší koniec, môžeme si vybrať jeden z nasledovných 3 protokolov, ktoré vám odporúčam na dobudovanie a spevnenie najhlbších základov imunity:
- A. PROTOKOL: 3 dňové úplné hladovanie (len s čistou vodou)
- B. PROTOKOL: 3 dňová terapia silným vývarom a kolagénom z huspeniny
- C. PROTOKOL: oba protokoly A+B za sebou (spolu 6 dní)
A. PROTOKOL: úplne hladovanie na 72 hodín o vode
Žiadne kávičky, čajíky, suplementy, nič. Jednoducho budete piť iba čistú vodu vtedy, keď pocítite hlad na celé 3 dni (spolu 72 hodín). K tomu vám odporúčam dôsledný večerný spánkový režim (včítane spánku okolo obeda na 20-40 minút). Kedy je vhodné tento A protokol použiť?
- keď už prepukla choroba
- keď cítite dlhodobé oslabenie imunity
- keď ste opakovane chorý (viac ako 3x do roka)
- keď vo vašom okolí je väčšina ľudí chorých
Ak však už máte závažnejšie zdravotné komplikácie chronického charakteru, poraďte sa s odborníkmi, zhodnoťte svoj aktuálny stav a tomu prispôsobte ďalšie kroky. Hlad je však nesmierne dôležitá a liečebná modalita, ktorej význam sa dnes podceňuje. Prečo? Pretože sa na nej nedá nič zarobiť a to chorobnícky priemysel nemá prečo podporovať. Prebrať zodpovednosť za svoje zdravie musíme všetci sami.
Prečo hlad v skratke? Ľudia si zvyčajne myslia, že hlad je dobrý akurát tak na schudnutie. Áno, je to jeden z jeho vedľajších účinkov, no jeho hlavný efekt má ďalekosiahle fyziologické účinky, ktoré sú pre naše telo nesmierne dôležité. Napríklad:
- znižuje krvný tlak
- znižuje cukor a zvyšuje citlivosť inzulínu
- zvyšuje antioxidačnú kapacitu nášho tela
- znižuje zápal v tele
- opravuje tráviaci trak (leaky gut)
- podporuje recykláciu poškodených buniek (Autofágia)
- komplexne podporuje imunitu
- zvyšuje spaľovanie tukov
- optimalizuje prácu metabolizmu
- zvyšuje trénovanosť mozgu i svalov
Subjektívne je pocit hladovania veľmi nepríjemný najmä pre začiatočníkov, ktorých metabolická flexibilita (najmä mozgu) je veľmi nízka, ale o to tu práve ide. Ak by boli 3 dni pre vás príliš veľké sústo, zvoľte hladovanie na 1 alebo 2 dni a v ďalšom kole vyskúšate čo zvládnete. Dôležité je nehrotiť nič za každú cenu, naučiť sa sebapoznaniu a prispôsobovať svoje postupy aktuálnemu stavu svojho tela, metabolizmu a vlastným kapacitám.
B. PROTOKOL: konzumácia vývaru a huspeniny na 72 hodín
Na internete si naštudujte ako si urobiť kvalitný, poctivý a hlavne silný vývar zo špikových kostí, ktoré si zakúpite u poctivého mäsiara (ideálne lokálna produkcia). Vývar varte minimálne 24 hodín, ideálne až 72 hodín. Takže napríklad počas fázy protokolu A si môžete začať tento vývar pripravovať, aby keď protokol A skončíte, nastúpite rovno pripravený na protokol B. Ku koncu do vývaru môžete vyvariť aj koreňovú zeleninu (kel, kaleráb, iné).
K vývaru si zakúpte huspeninu (skutočne funkčný kolagén), ideálne od Farmfoods, ktorá patrí k tým najpoctivejším na našom SR trhu. Prečo vývar a huspenina? Latky, ktoré vývar či huspenina obsahujú, majú silný protizápalový účinok, liečia vaše poškodené črevo, budujú maximálnu pevnosť základov vašej imunity. Postupujte nasledovne:
- 3x za deň konzumujte iba 2-3dl vývarovej polievky (ráno, obed, večer) = 3 dni za sebou (!!!)
- do polievky si vždy pridajte aj vnútro špikovej kosti (!!!)
- po skonzumovaní polievky si dajte 5-6 PL huspeniny Farmfoods
- žiadne ďalšie jedlá, potraviny či suplementy nekonzumujte
- medzi jedlami musí byť minimálna pauza 5 hodín (!!!)
- ak v nejakú časť dňa hlad nepociťujte, preferujte opäť hlad a čistú vodu
- modelový režim dňa môže vyzerať takto (všetky sú správne):
- raňajky > obed > večera
- raňajky > obed
- raňajky > večera
- obed > večera
Extra do polievky si môžete pre nakopnutie imunity ešte pridať:
- varený kel a inú koreňovú zeleninu
- varený zázvor a cesnak
- morské riasy namiesto slížov
- kurkumu
- bio maslo, ghee maslo, alebo oboje
Obzvlášť maslá sú veľmi užitočné, pretože obsahujú SCFA (short-chain fatty acids). Tie sa vytvárajú vo vašom čreve vtedy, keď sa fermentuje vláknina. Lenže načo čakať tak dlho, keď ich môžete pridať a zužitkovať priamo? Ide o kľúčové molekuly, ktoré:
- regulujú imunitný systém
- majú protizápalový účinok
- pomáhajú produkovať zdravý mukus (hlien)
- a kŕmia zdravé baktérie vo vašom tráviacom trakte.
Jednotkou v obsahu SCFA sú nie len maslá (obyčajne či ghee), ale aj čedar syry (cheddar). K tomu všetkému na posilnenie imunity sú užitočné aj zázvorové shoty a keď skonči váš protokol, odporúčam, aby ste do stravy z času na čas zaradili aj ustrice. Ich biologická hodnota z pohľadu minerálov či omega-3 MK je nesmierna. Sú ďaleko dôležitejšie ako konzumácia umelo vytvorených suplementov (doplnkov) a slúžia aj ako vaše zdravotné "poistenie". Návod ako sa pri konzumácii ustríc "nepopáliť" nájdete TU.
C. PROTOKOL: oba protokoly A+B za sebou (spolu 6 dní)
Ak si chcete zaručiť plnú podporu imunity a dobudovanie jej doteraz podlomených základov, zvoľte kombináciu oboch týchto protokolov. Ak sa nachádzate vo fáze života, kedy relatívne často ste v roku chorý (viac ako 3x), tak tento protokol (C) používajte minimálne 1x do mesiaca až pokiaľ nenadobudnete dojem, že vaša imunita sa zásadne posilnila. Minimálne ho však používajte 1x za 6 mesiacov pre upevnenie zdravia.
Ak ste chorý veľmi často, máte nadváhu, máte už civilizačné ochorenia, je načase pouvažovať nad svojim životom, hodnotovým systémom a tým, ako vlastne chcete žiť a čo je pre vás skutočne dôležité. Chápem, že moralizovať o tom, že telo máte iba jedno a keď si ho poškodíte nové nedostanete - sa neoplatí. Ale možno predsa sa niečo vo vás zmení, ak už čítate tieto riadky a hľadáte pomoc, ako sa opraviť. Preto ak hľadáte komplexnejšie návody, ako si vytvoriť celoživotne udržateľný životný štýl s perfektnými výsledkami (nielen estetickými), tak vám môže pomôcť náš edukačný online program:
premium.vladozlatos.com
Na záver vám dáme do pozornosti aspoň základné odporúčania, aby ste si imunitu aj naďalej nepoškodzovali a nelikvidovali jej základy, ktoré ste kedysi mali a dnes si ich potrebujete opravovať. Tu sú TOP potraviny, ktorým sa vyhnite za každú cenu, ak nechcete oslabovať svoju imunitu (ideálne navždy):
- canola olej
- repkový olej
- ryžový olej
- slnečnicový olej
- sójový olej
- akýkoľvek fastfood
- komerčné sladkosti
- zabalené potraviny s týmito prehláseniami:
- celozrnné
- zdravé na srdce
- z nižším obsahom soli
- z nižším obsahom cholesterolu
- z nižším obsahom saturovaných tukov
Dodatkové upozornenia na stravovacie chyby, ktoré sa diali posledné dekády:
- obviňovala sa soľ za to, čo spôsoboval cukor
- obviňovali sa tuky za to, čo spôsoboval opäť cukor
- obviňovalo sa maslo za to, čo spôsoboval margarín
- obviňoval sa cholesterol za to, čo spôsoboval zápal
- obviňovali sa vajcia za to, čo spôsobovali toasty, chlieb či cestoviny
- obviňovala sa slanina za to, čo spôsobovali cereálie
Držíme vám palce pri budovaní a spevňovaní najhlbších základov vašej imunity. Viac užitočných postupov v našom online programe:
premium.vladozlatos.com
Photo by Kristine Wook on Unsplash
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.