Koncepcia obnovy a rozvoja kultúry pohybu na Slovensku
Považujem sa za šíriteľa kultúry pohybu v našej krajine a robíme to cez rôzne vlastné projekty. Od roku 2004 som začal budovať pohybové akadémie (parkour, freerun, movement), vychovávať trénerov a za tie roky máme pobočky v 8 mestách, 2000 detí a ročne realizujeme cez 3500 skupinových tréningov. Iný môj projekt stoličky Neseda od roku 2017 buduje kultúru pohybu priamo na pracoviskách. Za tú dobu sme prednášali v desiatkách firmách a predali tovary v hodnote cez 1 milión eur. A nakoniec je tu projekt MOVO parkov, ktorý buduje vysokokapacitné komunitné cvičiská, ktoré sú aj pedagogická pomôcka a teda slúžia predovšetkým školám, športovým odborníkom a mnohým ďalším. V nasledovnom článku sumarizujem skúsenosti, ako si predstavujem ja šírenie kultúry pohybu v našej krajine. Tento materiál je určený najmä osobám, ktoré v našej krajine o mnohých veciach rozhodujú.
Pohyb detí a dospelých ako pevná súčasť našej kultúry už navždy?
Vážení primátori, starostovia, riaditelia škôl a vážení rodičia. Naše deti potrebujú pomoc. Včera už bolo neskoro. Tento materiál pojednáva o strategicky dôležitých krokoch, ktoré spoločne môžeme podniknúť na formovanie prostredia, v ktorom naše deti vyrastajú. My sme tí, ktorí priamo ovplyvňujú kvalitu ich života či už konáme alebo sme nečinní. Potrebujeme čeliť realite, že deti sú produktom nášho charakteru, našich činov, komplexnosti nášho myslenia a výsledky nie sú príliš oslnivé. A nejde tu len o vzdelávanie, ide tu najmä o výchovu, ktorá má priamy presah na budovanie základov ich zdravia a zdravia celej spoločnosti. Štatistiky naznačujú, že realita nadváhy, obezity či chorobnosti dospelých i našich detí sú všadeprítomné. Patria nám vo svete popredné rebríčky, a to nielen poslednú dekádu. Zaspali sme dobu a výsledkom našej nečinnosti, naprieč generáciami, sú:
- slabá imunita,
- vysoká chorobnosť,
- dekondícia a svalové disbalancie,
- tučnota (nadváha, obezita, ale aj skrytá nadváha),
- lenivosť, ľahostajnosť, neproduktivita,
- digitálna demencia,
- psychické problémy,
- mentálna a emočná slabosť
- a fyzická degenerácia.
Nevytváranie kultúry pohybu v našej krajine má za následok fakt, že každá ďalšia generácia detí je nie len tučnejšia, menej zdravá či viac digitálne dementná. Zároveň je omnoho viac lenivá, hedonistická, ufňukaná, strácajúca základné charakteristiky zdravého ľudského tela. O ekonomickom dopade ani nehovoriac. Dnešné deti majú viac depresií, sebe vražedných sklonov a ich schopnosť koncentrovať sa mimo online priestoru významne klesá. Ich mozog sa naučil čerpať potešenie najmä z fiktívneho digitálneho prostredia a za tento trend platia oni aj my všetci tú najvyššiu daň.
Riešenia a príležitosti
Naše deti trávia väčšinu času v prostredí, ktoré je chudobné na pohybové príležitosti a naopak príliš bohaté na škodlivé kalórie. A je jedno či hovoríme o školskom, či pracovnom prostredí nás dospelých. Spolu s našimi deťmi sme "vrcholoví športovci" na sedenie. To je fakt. To má za následok úpadok zdravia, čo je kvantifikovateľná veličina a tento úpadok je viditeľný už u najmenších detí (dekondícia, disbalancie, fyzická degenerácia).
Vieme to zmeniť rýchlo, lacno, efektívne, SPOLOČNE!
Problém sa dá vyriešiť tak, že vytvoríme v školách i na pracoviskách prostredie bohaté na pohyb. Nehovoríme len o možností trénovania v telocvični či ihriskách. Hovoríme o takom prostredí, kde ešte aj cestou na WC môžete visieť alebo rúčkovať. Prostredie, kde je hojnosť prvkov, ktoré všetkých povzbudzujú hýbať sa za no-extra-time (mimovoľne aj mimo tréningu). Hovoríme o pohybe, ktorý tonizuje telo, umožňuje spaľovať viac kalórií, buduje svalovú kondíciu, optimalizuje hormonálnu činnosť každej ľudskej bytosti. To sa dá dosiahnuť tak, že školské chodby, triedy či kancelárie sa obohatia o prvky ako hrazdy, kruhy, rebriny, či iné jednoduché náradia i náčinia. Vznikne tak prostredie s pridanou hodnotou pre ľudské zdravie. Ak si túto prácu urobíme dobre, objem výživného pohybu, ktorý "pretečie" cez telá našich detí či nás dospelých, bude mať liečivé účinky. Vyžaduje to realizovať tieto strategické ciele:
- budovať infraštruktúru vysoko-kapacitných vonkajších cvičísk pre skupinové cvičenia
- budovať infraštruktúru aktívnej chodby, čiže vysoko-kapacitné vnútorné cvičiská
- podporiť šírenie IT nástroj pre pasportizáciu všetkých športovísk priamo na školách a okolí
- umožniť externým športovým odborníkom realizovať voľnočasové pohybové programy pre deti aj dospelých priamo na školách po vyučovaní (na vonkajšej i vnútornej infraštruktúre)
- inovovať pohybové ciele telesnej výchovy s prihliadnutím na funkčnosť i zážitok
- zaviesť minimálne pohybové (výchovné) hodnotiace štandardy fyzickej zdatnosti
- uľahčiť štátne financovanie projektov, ktoré poskytujú vyššie uvedené riešenia
Základné východiská strategickej koncepcie
- zamerať sa budovanie všestrannej fyzickej zdatnosti detí a mládeže
- definovať zmysluplné pohybové ciele, ktoré začne ovládať celá populácia
- zavádzať merateľné ukazovatele pri napĺňaní pohybových cieľov
- centralizovať pohybový plán a pohybové ciele v celej krajine na školách
- budovať vonkajšie i vnútorné cvičiská s vysokou kapacitou cvičencov
- sústrediť sa na minimalistické pomôcky s veľkým efektom (zem, stena, hrazda, kruhy, iné)
- podporovať voľnočasové komunitné cvičenia detí i dospelých priamo na školách
- umožniť tretím stranám priamo na školách realizovať pohybové programy
- uprednostňovať certifikované náčinia a náradia s prepracovanými video návodmi
- nebrániť deťom v pohybe za no-extra-time (školské prestávky a družiny)
Budovanie vysoko-kapacitných vonkajších i vnútorných cvičísk
Počet škôl na SR, ktoré majú telocvičňu, je necelé 41%. Väčšina subjektov školskú telocvičňu ani nikdy mať nebude a sú odkázané na iné zriadenia. Riešením môžu byť cvičebné platformy, ktoré majú kritérium vysokej kapacity (naraz na tom istom prvku môže cvičiť celá trieda), sú certifikované (bezpečne dizajnované dopadové plochy) a slúžia aj ako pedagogická pomôcka (metodické video návody) a prístup k nim budú mať aj iní športoví odborníci po vyučovaní (organizovanie voľnočasových programov priamo na škole). Z nasledovných vizualizácií pochopíte, ako môže vyzerať lacné a efektívne realizovanie takýchto cvičísk aj s odhadovanou cenou od najlacnejších prvkov, až po tie najdrahšie. Takto má vyzerať aktívna školská chodba pre školu, ktorá nemôže mať telocvičňu alebo vonkajšie funkčné cvičiská (vysoko-kapacitné a komunitné). Netreba na to nič špeciálne, postačí mäkká podlaha, steny, rebriny, hrazdy, kruhy a kvalitný metodický spis pre pedagógov, telocvikárov či športových odborníkov.
Pohybové kompetencie detí a merateľné ukazovatele
Koľko detí dnes absolvovalo po vyučovaní priamo na školách voľnočasové pohybové programy? Aký stupeň fyzickej zdatnosti naše deti merateľne dosahujú? Musia rodičia pre deti robiť taxikárov, aby ich dopravili zo školy na pohybový krúžok, lebo na škole nieje? Konajú sa priamo na škole kvalitné pohybové krúžky? Dokonca aj také, ktoré môžu navštevovať nie len deti, ale aj dospelí? A prečo sa zo školského dvoru nemôže stať komunitné centrum, ktoré navštevujú starí rodičia s vnúčencami či rodičia so svojimi deťmi? Miesto, kde trávia svoj voľný čas, oddychujú, radi sa stretávajú, ale aj využívajú možnosti hýbať sa spoločne ako jedna komunita?
O tomto všetko môže byť škola a raz aj bude.
Musíme si ale priznať pravdu a čeliť tomu, že naše deti sú fyzicky, mentálne, emočne aj imunitne slabé. Sú "krémeše" a málo koho to skutočne trápi. Nepracujú na zmysluplných pohybových cieľoch, ktoré sú zábavné, praktické a zoceľujú ich charakterové vlastnosti. Chýbajú im pohybové kompetencie, ktoré sú potrebné pre reálny život. Na to je vzdelanie prikrátke bez ohľadu na to, ako veľmi sú naše deti inteligentné v matematike, slovenčine či jazykoch. Potrebujú aj manuál na ovládanie svojho tela, ktorý je spojený s lepším stravovaním a hlavne vyšším stupňom všestrannej fyzickej zdatnosti. Naše deti potrebujú ovládať nasledovné pohybové kompetencie:
- skákať a behať (atletické a kolektívne športy),
- gymnastické zručnosti (základná akrobacia, šplhanie, rúčkovanie, visenie, zhyby, stojky, drepy, iné),
- silové zručnosti (posilňovanie s bremenami aj s vlastnou hmotnosťou),
- hádzať a kopať (loptové a skupinové športy),
- úpolové zručnosti (zápasenie, sebaobrana, iné),
- plávať a potápať sa (vodné hry, plavecké zručnosti),
- rôzne iné zručnosti (korčule, lyže, bicykel, tance, trampolína, iné).
Všetky tieto pohybové zručnosti musia byť kvantifikovateľné. Potrebujeme jasne evidovať stupeň fyzickej pripravenosti dieťaťa podľa jeho veku (zber dát), aby sme vedeli, kde sa dieťa nachádza a kam smeruje. Podľa toho ho budeme vedieť definovať stav populácie:
- nízky štandard fyzickej pripravenosti (-5 až 0 bodov),
- stredný štandard fyzickej pripravenosti (1 až 5 bodov),
- vysoký štandard fyzickej pripravenosti (5 až 10 bodov).
Preto v tomto momente nemá zmysel hovoriť o tom, koľko hodín telesnej výchovy by mali deti mať za týždeň alebo ako upravovať tematické celky. Musíme začať od minimálnych pohybových (výchovných) štandardov, ktoré deti potrebujú ovládať so svojim vlastným telom. A nejde tu o výchovu vojakov či vrcholových športovcov. Analyzovanie všestrannej fyzickej pripravenosti detí pomáha pochopiť, aká silná je korelácia medzi fyzickou zdatnosťou a zdravím dieťaťa, ktoré nemá ani viditeľnú, či skrytú nadváhu. Deti si však vedia pomôcť aj sami. Vytvorme im najprv prostredie bohaté na neformálne pohybové príležitosti (zmenená trieda, chodba, vonkajšia pohybová infraštruktúra) a potom im prinášajme aj zaujímavé pohybové programy vo voľnom čase, ktoré sami budú chcieť navštevovať, aj každý deň po vyučovaní. Heslom je, aby sa každé dieťa hýbalo v priebehu celého dňa (no-extra-time) a malo aspoň jednu hodinu denne zmysluplného všestranne zameraného pohybového programu (tréning).
Výživné pohybové ciele pre celé generácie a centrálne metodické osnovy
Predstavte si, že každé dieťa pred ukončením základnej školy by dokázalo so svojim telom urobiť rôzne druhy drepov, zhybov, rovnú stojku, prerúčkovať 20 metrov, vyšplhať sa, skákať do diaľky, prekonávať rôzne parkourové prekážky alebo by ovládalo aj rôzne silové cviky na gymnastických kruhoch. Každé jedno dieťa, bez ohľadu na pohlavie do 15 roku života by bolo fyzicky zdatné. Predstavte si celú generáciu detí, ktorá bude všestranne fyzicky rozvinutá, zdravá, otužilá, bez nadváhy a imunitných ťažkostí. Táto predstava kompetentných detí nieje utópia. Je to realita, ktorá je dnes dostupná v rôznych častiach Slovenska akurát s tým rozdielom, že ide o drahé a kvalitné komerčné aktivity, za ktoré si rodičia tvrdo platia. Čo ak to vieme urobiť dostupné pre všetkých a nie len v mestách?
Je načase, aby sme budovali nielen prostredie, v ktorom sa naše deti môžu hýbať (aktívne chodby, vonkajšie cvičiská pre skupinové tréningy), ale aj centrálne metodické osnovy, ktoré môžu nasledovať pedagógovia, vychovávatelia, učitelia telesnej výchovy ale aj športoví odborníci. Všetci kolektívne budú vedieť, ako s deťmi pracovať a budú mať na to podporné nástroje (IT platforma a video metodické návody).
Načerpajte inšpiráciu, ako taká video metodika môže vyzerať, ak chceme naše deti naučiť hore uvedené pohybové kompetencie. Je to dlhodobý proces kumulovania pozitívnych zmien, ktoré vedú k adaptácii svalov či štruktúr tela (kosti, kĺby, šľachy, úpony, väzy, fascie). Čas však plynie ďalej tak, či onak. Naše deti za 10 rokov toto všetko môžu ovládať, ale môžu to byť aj naďalej "krémeše" s obezitou alebo skrytou nadváhou, ktorá im bude strpčovať kvalitu života tak, ako to je u väčšiny našej dnešnej populácie.
IT nástroje pre zber dát a organizovanie kolektívneho úsilia
Aby sme spoločné úsilie dokázali kolektívne organizovať, potrebujeme na to digitálne "srdce". Také, ktoré pridá hodnotu do života deťom, rodičom, trénerom a riaditeľom škôl. Manažérsky IT systém, ktorý je riešením na všetky výzvy a problémy. Ak to dokáže komerčný svet, prečo by to nemala byť každodenná realita aj pre naše školopovinné deti priamo na školách? Deti si zaslúžia väčšiu pozornosť ako vysoké tržby, marže, HDP a všetky ekonomické ukazovatele, ktoré sleduje pracujúci svet bojujúci o zisky. Deti sú naša budúcnosť a ich hodnotový systém bude raz ukotvený v jadre celej spoločnosti. Poďme to urobiť pre nich a teraz už poriadne.
V skratke potrebujeme IT systém, pomocou ktorého je možné pasportizovať (zdokumentovať) rýchlo a efektívne všetky cvičebné plochy a zóny, na ktorých je možné vykonávať tréningový proces (rozmery, vybavenie, kapacita, lokalita). Ďalej je možné nad týmito zónami vytvoriť rozvrh, do ktorého sa vloží ponuka na pohybové programy od trénerov a športových odborníkov. Táto ponuka sa objaví pred zrakom rodičov (napríklad cez EduPage) a oni potom môžu pre svoje deti miesto v takom pohybovom programe zakúpiť na niekoľko mesiacov dopredu.
A na záver tento systém rozdelí peniaze medzi trénerov a školy. V úplne ideálno svete tento systém ponúkne športovým odborníkom návody a osnovy, ako s deťmi pracovať a zároveň mu umožní zapisovať dáta o stúpajúcej fyzickej zdatnosti detí (digitálne pohybové vysvedčenie). A toto všetko s minimálnou byrokratickou záťažou, vysokou efektivitou toku peňazí aj dát medzi zúčastnenými stranami (ministerstvo, školy, spolupracujúce inštitúcie). Očakávané benefity sú nasledovné:
- pre školy: manažment kapacít školy a získavanie finančných prostriedkov za ich využívanie (zdroj príjmov), škola sa stáva atraktívna pre rodičov s ponukou, ktorá má pridanú hodnotu,
- pre rodičov: zmysluplné využitie času detí v prostredí školy (nemusia robiť taxikárov zo školy na krúžky mimo školy), rodičia získajú digitálne pohybové vysvedčenie ich detí, aby videli ich objektívne zlepšovanie v čase,
- pre trénerov: dlhodobá práca s mládežou, efektívny spôsob získavania finančného príjmu, sebarealizácia ako športový odborník v praxi,
- pre deti: všestranná fyzická pripravenosť, hojnosť pohybu nad rámec osnov po vyučovaní priamo na škole, pohyb ako zážitok a upevňovanie celoživotného vzťahu k pohybu
- pre ministerstvo: pasportizácia športovísk, dáta o počte tréningov na školách a aktívne sa hýbajúcich deťoch, dáta o ich aktuálnej fyzickej zdatnosti a jej stúpaní v čase.
Najlepší školský pohybový program na svete?
Toto je vízia o najlepšom školskom pohybovom programe na svete. Máme na to a vieme svetu dokázať, že v našej krajine sa dejú úžasné veci. Vy k tomu môžete prispieť. Zapojte sa. Ľahko sa môže stať, že táto unikátna koncepcia bude natoľko života schopná, že ju budeme "vyvážať" do celého sveta ako jednorožca, ktorý bude zlepšovať kvalitu života detí po celom svete.
Do dnes bola realita taká, že neexistoval platný strategický vládny dokument, na základe ktorého by štát realizoval svoju politiku k športu. Toto, ale nedokáže politik, to musí urobiť človek z praxe s masívnymi skúsenosťami, víziou aj odvahou. Kým v EÚ sa v priemere na jedného obyvateľa vynakladá z verejných zdrojov pre šport na jedného obyvateľa 100 - 180 eur, v našej krajine je to 7 eur. Kým v našej krajine sa šport chápe ako výdavok a nie tvorca ekonomiky, v skutočnosti je to naopak, nakoľko fyzická inaktivita sa stala významným rizikovým faktorom pre všetkých (civilizačné ochorenia a pokles produktivity). Materiálno-technické zabezpečenie pre šport a voľnočasové športové aktivity v našej krajine buď neexistuje alebo je v zlom stave. Takto sme to odflákli a musí prísť zmena.
Ak má existovať nejaká koncepcia športu, nech je taká, ktorá umožňuje prístup k pohybu celej populácii, nielen výkonnostným a vrcholovým športovcom. Táto investícia zlepší zdravotný stav obyvateľstva, preto hlavná pozornosť musí byť smerovaná na naše deti. Keďže na šport, prevenciu a zdravie detí ide v porovnaní s inými prioritami nízky objem financií, nie sú ani ústrednou témou Revízie výdavkov Útvaru hodnoty za peniaze, ani prioritou Implementačnej jednotky na Úrade vlády SR. Ak nám však na budúcnosti našich detí a ich zdraví záleží, musí sa to zmeniť. A to ihneď!
Záver
Zaviesť kultúru pohybu znamená zaviesť do celej spoločnosti hodnotu, cez ktorú pohyb slúži ako hlavný výchovný nástroj na budovanie pevného zdravia, vitality a životaschopnosti všetkých obyvateľov bez rozdielu veku či pohlavia. Veríme a vieme, že tento program to dokáže, stačí ak sa zapojíte aj vy. Veď napokon prečo by malo byť ľahšie posielať ľudí raketami na Mars ako opraviť naše školstvo, ktoré sa za 100 rokov zmenilo len minimálne?
Musíme si priznať, že jediné skutočné zlepšenia sú tie, ktoré pomáhajú pokroku vedomia, "technológii" lepšej komunikácie, harmonickému rozvoja osobnosti a šíreniu cností (priateľstvo, dôvera, vznešenosť, hrdosť, súdržnosť). Zdrojom bohatstva je nakoniec vždy iba duchovná hodnota (nie pseudohodnoty, pseudopráca, pseudorealita bez spätnej väzby v realite). Toho tu už bolo dosť.
Nech náplňou života väčšiny z nás je sebapoznanie, cez ktoré zakončíme vývoj svojej osobnosti, kedy sa stávame lepšou verziou samého seba. Vďaka tomu sa môžeme začať sústrediť na tvorbu hodnôt, z ktorých môže čerpať aj naše okolie, aby sme tak kolektívne tvorili lepšiu verziu sveta, v ktorom chceme žiť spolu s našimi deťmi. Nech jadrom našej spolupráce je mimoriadne DÁVANIE, objavovanie PRAVDY, tvorenie DOBRA a znižovanie akejkoľvek formy UTRPENIA. Toto všetko môže byť ústredným zmyslom života väčšiny z nás. Nech nás všetkých spolu na ceste životom sprevádza heslo: "Only one life, that soon is past, only what's done with love, will last."
Autor materiálu: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. (2023)
- vlado@vladozlatos.com
- +421 904 140 305
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.