Beach volejbal - Hra na život
Ak váhate či je názov článku dobre významovo napísaný, odpoveď znie áno. Žiaden zo športov, ktoré dôverne poznám, tak veľmi nepripomína samotný život ako práve beach volejbal. Možno práve preto nepotrebujete mať vhodný vek alebo iné parametre, aby ste mohli tento šport vyskúšať.
Filozofia beach volejbalu z nášho pohľadu
Aby ste správne pochopili tento článok, potrebujete sa vyznať v základných pravidlách tohto športu. Mali by ste vedieť, že beach volejbal sa vždy hrá iba vo dvojici. Kategórie sú čisto mužské, alebo ženské, prípadne na amatérskych turnajoch mixové (muž a žena).
Z toho vyplýva, že prvé, čo musíte urobiť je, nájsť si vhodného partnera. Presne ako v živote. A to či už máte 15 rokov a potrebujete spriaznenú dušu vo forme kamaráta, alebo kamarátky, alebo máte 40 rokov a hľadáte stále toho pravého partnera s ktorým váš život bude radosťou a každodenným šťastím. Život, tak ako beach volejbal, sa dá z dlhodobého hľadiska zvládnuť a ovládnuť jedine vo dvojici. Je prirodzené, že v živote každý z nás túži mať po boku niekoho, s kým si dokonale rozumie, s kým sa stotožňuje, s kým môže zdielať život. Výber partnera je veľmi náročnou úlohou a sami vieme, že niekedy môže trvať aj celý život. Niekedy sme nútení pristúpiť aj ku kompromisom, ak chceme "hrať", povolíme zo svojich požiadaviek a vyskúšame spoluprácu s partnerom, ktorého k nám priniesla situácia, alebo náhoda.
Ak si však chceme nájsť partnera, ktorý je šikovný, rýchly, zdatný, má všetky predpoklady byť úspešný v hre, musíme počítať s tým, že podobné kvality musíme ponúknuť aj my sami.
Z toho vyplýva, že musíme začať sami od seba ak chceme pre seba len to najlepšie. To znamená každodennú vytrvalú prácu na všetkých zručnostiach a schopnostiach, ktoré na hru (život) potrebujeme. Musíme svoje kvality zlepšiť natoľko, aby sme ponúkli svojmu partnerovi takú istú, alebo primeranú hodnotu akú požadujeme. Čím zručnejší, šikovnejší, rýchlejší a lepší budeme, tým máme väčšie šance získať rovnocenného partnera a tým pádom vyššie predpoklady na celkový úspech. Požiadavky na partnera v živote sú, samozrejme, o niečo zložitejšie ako v beach volejbale, ale princíp je zhodný. Neposudzujeme len fyzické kvality, ale aj povahové črty a chémiu, ktorá medzi vami vzniká. Sama mám skúsenosť, že niekto kto sa môže "papierovo" javiť ako ideálny partner, nemusí vám vyhovovať aj po duševno psychickej stránke. Aj na ihrisku tento aspekt nie je zanedbateľný.
Komunikácia vo vzťahu ako základ
Ďalšia vaša úloha je - dať dokopy spoločnú hru, spoločnú komunikáciu. Všetko je otázka komunikácie, to platí na všetkých poliach života aj hry. Prvý krok k úspechu je efektívna komunikácia. Táto požiadavka na komunikačnú zručnosť platí pre oboch partnerov. Z časového hľadiska sa spoločná hra môže vylaďovať mesiace, niekedy stačí aj pár týždňov. V konečnom dôsledku spoločná hra musí vyznieť ako dokonalá symfónia, v opačnom prípade nenájdete radosť z hry. A to je predsa primárnou podstatou celého bytia - hrania. V niektorých prípadoch k sebe inklinujú podobné povahy a môže vzniknúť zaujímavá spolupráca, alebo sa nájdu dvaja takí ktorí sa perfektne dopĺňajú a sú protikladmi. V oboch prípadoch môže dôjsť k tým najvyšším výkonom a cieľom.
Predpokladajme, že prvý krok máme za sebou a teda partnerom na hru disponujeme. Forma komunikácie je ako sme si povedali kľúčová, preto musia byť pravidlá od začiatku jasné. Ak sa nezhodnete v názoroch absolútne, tak to znamená že je treba pristúpiť ku kompromisom, čo je vo fungovaní vo dvojici rozumným krokom. Povedzte si vopred čo jeden od druhého očakávate a aké sú vaše ciele, vízie a predstavy. Dohodnite si pravidlá hry na vašej časti ihriska. Keď sa pripravíte na viacero krízových situácii, je veľká pravdepodobnosť že uspejete v ich riešení.
Chyby a prešľapy - sú prirodzenou súčasťou života aj hry. Je len na vás aký postoj zaujmete. Nikto zámerne chyby nerobí, vždy je to s pridružením okolností a preto treba zaujať veľkorysý postoj. Dobrý partner nikdy počas hry nenapáda partnera slovne ani nijako inak len preto, že urobil chybu. Chyba sa už stala a nijako čas späť nevrátime. Dôležité je, čo bude nasledovať. Dobrý partner poskytne podporu a dodá odvahu do ďalšieho bodu - situácie. Niekedy sú rozohry, kedy je obtiažne určiť kto tú konkrétnu chybu ozaj zapríčinil. Len hráč s charakterom berie radšej vinu na seba, aby tak zabránil negatívnym emóciám partnera. Všimnite si, že úbohých hráčoch je vždy poznať tak, že vinia z chyby partnera počas hry, rozladia ho a následne team prehrá zápas. Nie je nič jednoduchšie, ako poraziť psychicky rozladený team. Snažte sa teda za každých okolností držať spolu, každú chybu berte radšej na seba, prípadne to chápte ako chybu spoločnú. Len ak ťaháte za spoločné lano máte šancu na úspech.
Ak partner nevládze, pomôžte mu, podporte ho. To sa stáva celkom často, že v živote sú nároky na jedného človeka niekedy tak veľké až sa zdajú neúnosné. Na ihrisku si súper niekedy vyberie jedného hráča na ktorého podávajú celý zápas. To dobre poznáte, je to základná taktika. V tom prípade je tu partner nielen na to, aby na smeč nahrával, ale aby sa chopil iniciatívy a vymyslel stratégiu na získavanie bodov z vlastnej ruky. Ušetrí tak sily partnerovi a team má opäť navrch. Takto by ideálna spolupráca mala fungovať. Z praxe však poznáme prípady, kedy sa partner pri tlaku na spoluhráča začne dožadovať neomylnosti a ak tak nie je, je problém. V amatérskom prístupe začne spoluhráča potápať, vyvíjať tlak a séria výčitiek nedá na seba dlho čakať. V tom lepšom prípade počas time out-u, inak aj počas hry na ihrisku. Lepšie súperom ani "nahrať" nemôže. Nie je totiž nič horšie, ako keď súper rozpozná vašu rozladenosť v teame a psychickú nestabilitu. Tam jeho sila ešte stúpne a už mu nič nebude ležať v ceste za víťazstvom a vy ste ako team na lopatkách. V egoistickom prístupe k riešeniu problémov ešte nikdy nikto nenašiel cestu. Každé vaše konanie musí byť v záujme teamu. Musíte však byť hlboko presvedčený, že toto je cesta, po ktorej chcete kráčať.
Po zápase môžu nastať dve situácie, buď prehráte, alebo vyhráte. V oboch prípadoch je dôležitý postoj a prehra dokáže naučiť človeka viac ako výhra. Je jednoduché tešiť sa z výhry a pokladáte ju za prirodzenú odmenu za vašu snahu. Horšie je však, ak za vašu snahu príde prehra. Všetky chyby je potrebné dobre si po zápase zanalyzovať, poučiť sa z nich a na základe toho postaviť vhodný tréning na ich odstránenie. Komunikácia je alfa omega zdravého fungovania každého vzťahu. Všetko čo sa zametie pod koberec sa vám vráti v gigantických rozmeroch. Len takto fungujúci team - partnerstvo môže efektívne dlhodobo fungovať a smerovať k víťazstvám. Takto sa môžete pripravovať na ďalší a ďalší súboj ako je každodenný zápas zo životom v malých formách situácií a problémov, ktoré musíme prekonávať. Len s vhodným partnerom vieme byť vždy silnejší, pretože team je vždy viac ako jednotlivec. Držíme Vám palce na ceste životom, pieskom, zápasmi a víťazstvami, ale aj prehrami, pádmi a pocitmi šťastia aj smútku. To všetko je život, to všetko je hra.
Gabika Tomašeková a Tina Zlatoš Turnerová
Súvisiace články:
-
Trénujte Beach Volley v Bratislave
-
Tina tvárou Kompavy
-
Beach volleyball s hlbším zmyslom
-
Beach volejbalom "za zdravie"
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.