Nadváhou a obezitou trpia aj štíhli ľudia
Nadváha a obezita je celospoločenský problém. Ako je však možné, že ním môžu trpieť aj štíhli ľudia? Aké problémy čakajú ľudí s nadváhou a obezitou a ako tento problém chceme riešiť my, si prečítate z nasledovného článku...
Stručný rozbor problému nadváhy a obezity
Problém nadváhy a obezity dnes trápi mnoho ľudí. V SR je obézne každé desiate dieťa a každé piate dieťa má nadváhu. Obézne deti mnohí považujú za lenivé, hlúpe, bez schopnosti sebaovládania sa a neraz sa stávajú terčom šikanovania najmä od spolužiakov. Oficiálne úrady odhadujú, že okolo 150 miliónov detí a adolescentov na svete má nadhmotnosť až obezitu. Problémom ostáva správnosť diagnostiky.
Celkovo je na Slovensku obéznych približne pol milióna ľudí. Normálnu hmotnosť má:
- do veku 35 rokov len 40% mužov a 56% žien,
- vo veku 35 - 45 rokov len 29% mužov a 31% žien,
- vo veku 45 - 55 rokov len 19% mužov a 15% žien
- a vo veku 55 - 65 rokov len 14% mužov a 7% žien.
Skrytá nadváha u štíhlych ľudí?
Nadváha a obezita sa ale netýka iba detí a dospelých, ktorí majú viditeľné problémy. Ide aj o opticky štíhlych ľudí. Ako je to možné? Pochopiť rozsah problému nám pomôže skutočný problém skutočných ľudí:
Petra má 16 rokov. Je v puberte. Chce byť chudá, jej vysnívaná hmotnosť je 50 kg, vraj len tak vyzerá najlepšie.
Dnes má 57 kg. Nešportuje, stravuje sa nedostatočne, pije málo tekutín. Chce schudnúť. Výsledok? Jej telo neustále stráca
viac a viac svalovej hmoty. Svaly postupne nahrádza tuk, hoci Petra stále vyzerá opticky relatívne štíhla.
Pri dôkladnej analýze špeciálnym prístrojom zisťujeme hrôzostrašnú informáciu. Jej telo obsahuje 37% tuku,
čo je zhruba toľko, ako viditeľne obézna Lucia - jej spolužiačka. A čo teraz?
Aké nepríjemné súvislosti sú spojené s nadváhou a obezitou
Na Slovensku z celkového počtu 5,4 milióna obyvateľov trpí nadváhou 49 % a z nich je 10% obéznych. Krutá realita je taká, že každý druhý obyvateľ Slovenska má, alebo bude mať závažné zdravotné problémy, ktoré mu spôsobuje nadváha.
- Za posledných 20 rokov sa výskyt cukrovky zdvojnásobil. V roku 1980 bolo na Slovensku evidovaných 120-tisíc diabetikov, dnes sa blížime k číslu 300-tisíc. Nepríjemné sú správy, ktoré hovoria o tom, že človek ani pravdepodobne netuší, že chodí s vysokou hladinou cukru v krvi. Mnoho cukru v krvi ničí obličky, oči, srdce, cievy na dolných končatinách a iné orgány.
- Predpokladá sa, že do roku 2050 bude mať každý tretí až piaty dospelý človek diabetes. To znamená dvoj - až trojnásobný nárast v najbližších 40-tich rokoch. Otázka znie, ako sa tomu dá zabrániť? Ako dramaticky sa zmení život chorobou zasiahnutého človeka a ako dlho ostane žiť so svojou chorobou? Ohromne negatívne a už navždy!
- V civilizovaných krajinách je každý rok diagnostikovaných asi 940-tisíc nových prípadov rakoviny hrubého čreva, asi 500 000 ľudí na ňu zomrie. Občania Slovenskej republiky a Českej republiky si udržujú v úmrtnosti na toto onkologické ochorenie prvenstvo v Európskej únii. V roku 2006 bolo zaznamenaných v SR 2 961 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka, čím sa táto stala druhým najčastejším onkologickým ochorením v SR ihneď po rakovine kože.
- Viac ako 40% populácie v SR trpí problémami so spánkom, pritom aj malé zmeny v živote dokážu zvýšiť kvalitu spánku. Nedostatok spánku zrýchľuje starnutie, znižuje činnosť imunitného systému, akceleruje rast rakovinových buniek, zhoršuje kvalitu pamäte a výkon svalov, spôsobuje depresie a narúša činnosť hormónov, ktorých nedostatočná činnosť má za následok nadváhu, obezitu alebo diabetes.
Tento globálny problém by sme chceli skromne riešiť. Všeobecné poučky však nestačia. Problém sa začína racionálnou výživou, ktorá ale samotná nič nerieši. To už viete aj z našej bezplatnej elektronickej knihy, z názvom STOP racionálnej výžive, ktorá je dostupná po registrácii do newslettra. Na typovú skupinu nadváhy a obezity sme sa pokúsili pozrieť inými očami. Očami ľudí, ktorí majú tieto problémy, pretože ich z našej praxe dôverne poznáme.
Zostavili sme predbežný edičný kalendár na najbližšie obdobie. Tento kalendár bude slúžiť pre nás ako vodítko, pri tvorbe článkov, návodov, receptov, cvičení a iných dôležitých rád. Potrebujeme kompletne vymeniť obsah vašej hlavy (najmä vedomostí), ak trpíte týmto problémom. Jednoduchá logika hovorí, že obsah vedomostí, ktoré máte v tejto problematike, vás doviedla až sem. Preto tento obsah treba vymeniť, doteraz nefungoval, preto ho nebudete potrebovať.
Od vás chceme, aby ste nám tento edičný kalendár pomohli vymodelovať tak, aby spĺňal všetky potrebné kritéria úspešného vyriešenia problému (optimálizácia, racionalizácia, individualizácia a reálnosť). Neuspokojíme sa s ničím iným, ako s dlhodobo úspešným vyriešením tohto problému u každého z vás (ak tento probém máte).
Preto si prosím prečítajte nasledovnú charakteristiku, ktorú sme vyprodukovali pre typovú skupinu:
1. NADVÁHA A OBEZITA
Vaše pripomienky, návrhy a želania na produkciu článkov, nám prosím zasielajte na vlado(zavináč)vladozlatos.com
Váš WELLNESS TEAM
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
Rada by som od vás čítala a realizovala hlbšie analýzy odporúčaných jedál, prípadne nebezpečných produktov a podrobnejšie informácie, ako načasovanie typov jedál a iné zásady :-) Aj keď veľa sa dá vyťažiť z jednotlivých článkov, napr. postupnosť jednotlivých jedál na večeru a pod.
Mám otázku, čo sa týka sacharidov a to obilovín, odporúčate pšeno, špaldu,ktoré sú v mojom jedálničku ako vločky, krupica a špaldové cestoviny.
Ako je to s gaštanmi, pšenične kličkami a pohánkou (vločky, krupica, zrno a kaše)Pohánku milujem. Nespomínate pohánku preto , že vlastne nie je obilnina, alebo preto, že je ako kukurica vysoko glykemická? Ani kukuricu zrno nepoužívam, ale hrach, fazulu a šošovicu áno.
Čo hovoríte na tú pohánku - vločky, zrno, krupicu aspoň 1x týždenne? A či v kombinácii s bobulovinami (na sladko) a brzdou napr. kokosom, jablčnou vlákninou, je to príliš veľká glykemická bomba.
Je brzda aj 90-100% čokoláda? Neuvádzate do akej kategorie tukov patrí, či MUFA, Saturované alebo Polo nasýtené.
Miriam