Prečo sa hýbať v práci za no-extra-time?
Existuje desiatka pohybov, na ktoré nie je potrebné sa rozcvičovať a sami o sebe sa zdajú byť nepodstatné, priam stratou času. Ale ich kumulatívny efekt za mesiace či roky praktizovania vyrazí dych nie jednému z vás. Ako súbor jednoduchých cvikov (a zvykov) zmení vaše telo na nepoznanie v najbližších rokoch? Čas ide ďalej tak či onak…
Celodenné sedenie a trvalá invalidita?
Máme mnoho problémov a niet sa čomu čudovať. Naša kultúra nás núti zarábať si na živobytie sedením. Aspoň u väčšiny z nás, hoci nikdy pred tým v histórii človeka tomu tak nebolo. Mnohé dôležité činnosti si žiadajú aby sme sedeli, ale to pre naše telo nie je normálne ani prirodzené. Máme preto dve možnosti, čo s tým môžeme robiť:
- A) intenzívne cvičiť každý deň aspoň 2 hodiny, aby sme celodenné sedenie vykompenzovali.
- B) hýbať sa už počas práce za no-extra-time (pasívne / aktívne).
Ideálna je kombinácia oboch variant (aspoň 5 hodín tréningu / týždeň) a hýbaním sa za no-extra-time nazbierali pre svoje telo cenné minúty v pohybe, ktorý si nevyžaduje rozcvičovanie. Takéto hýbanie sa za no-extra-time môžeme rozdeľovať na:
- aktívne (visenie na hrazde, rôzne rúčkovanie či ľahké cvičenie),
- pasívne (striedanie rôznych polôh na sedenie, práca v stoji, hlboký drep, čupenie a ďalšie).
Z nasledovného obrázka môžete načerpať prvú inšpiráciu:
A čo sa stane ak objem pohybu klesne pod určitú kritickú úroveň? Nastáva kaskáda rôznych zmien, ktoré sa nám nepáčia ani v zrkadle či zdravotnej karte:
- znižuje sa svalový tonus (klesá cenná hormonálna aktivita)
- zvyšuje sa disbalancia svalov (skrátenie, oslabenie)
- znižuje sa všestranné fyzická kondícia (rýchlosť, sila, mobilita, vytrvalosť)
- zvyšuje sa nadváha ako dôsledok klesajúcej kondície
- znižuje sa metabolické zdravie (slabnúce bunky a mitochondrie)
- zvyšuje sa chuť do jedla (obzvlášť toho nekvalitného hoci chutného, nekontrolovaný hlad)
- znižuje sa hormonálna citlivosť tela (hormonálna rezistencia)
- zvyšuje sa riziko následných zdravotných komplikácií (srdcové, cievne, metabolické)
- znižuje sa mentálna kapacita mozgu (častá mentálna hmla)
To všetko vedie k trvalej alebo dočasnej fyzickej degenerácii a čím neskôr si to človek uvedomí, tým vyššie úroky musí “zaplatiť” za to, aby aspoň trochu napravil to, čo dlhé roky ignoroval, podceňoval a neprisudzoval tomu vysokú prioritu. Nasledovný graf vám ukáže ako to funguje v praxi a čo sa môže prihodiť aj vám, ak hodnota zdravia bude vo vašom hodnotovom rebríčku nízko položená:
Čo s tým môžeme robiť? Riešením je:
Pracovné prostredie bohaté na pohyb
Žiada si to ale zmenu v postojoch a kultúre pracovného prostredia. A to je na dlho, ale každý môže už dnes začať od seba. Ako najjednoduchšie? Napríklad tak, že začnete sa hýbať za no-extra-time na stoličke, ktorá vám umožňuje (ne)sedieť a striedať rôzne polohy sedenia (pasívne hýbanie sa).
Ďalšia možnosť je presvedčiť vedenie, aby vám vo firme na aktívnejšie hýbanie sa vytvorili lepšie podmienky (hrazdy, kruhy, bradlá, chôdza na boso, iné). Ak sa tak stane, séria nasledovných video návodov, bude pre vás veľmi užitočná (prípadne nás zavoláte na workshop):
1. Hlboký drep:
2. Čupenie:
3. Visenie:
4. Kruhy:
5. Predklony a záklony:
6. Stojka:
7. Výdrž v kľaku a v sede:
8. Rúčkovanie:
9. Práca v stoji:
10. Striedanie polôh sedenia:
Páčia sa vám tieto tipy a inšpirácie? Ak áno a stolička NESEDA tiež, využite aktuálne možnosti farebných verzií, ktoré v projekte ponúkame. Tešíme sa na vás na prednáške vo vašej firme, kde spoločne zavedieme antidegeneračnú pracovnú kultúru, ktorá z nás neurobí tučných, chorých a zbytočne nešťastných ľudí.
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.
K veci. Pred pár dňami som sa dostal ku knihe ..Nahý bojovník - Pavel Tsatsouline.. chlapík tam popisuje spôsob celotelového napätia - kontrakcie a jej využitia v praxi pri dosahovaní maximálnej sily. Ide o spôsob ako vzájomne prepájať jednotlivé svalové partie aby spolupracovali na jednom výslednom pohybe aj jeď k soaiahnutiu pohybu niesu nevyhnutné. Napr. Istý spôsob napnutia brucha a zadku a akýsi zámok lopatky pri klasickom kliku na zemi. Funguje to a pri tom sa to dá tiež -aspoň podľa mňa použiť v systéme ..no extra time.. tréningu. Rameno a lakeť som pri tom skoro necítil, ako by sa telo od zeme odlepilo ,,samo od seba,, . Po par opakovaniach som si ľahol uvolnil sa a mal pocit relaxácie ako po dokonalej masáži. Dosť ma to zaujalo. Neplánuješ taký článok?
Prajem pokojné a inšpiratívne dni celej vašej rodine.