Má byť muž nebezpečný tvor?
Zamyslime sa nad takouto úvahou. Akí sme my dnešní muži? Hľadáme zdravý spôsob, ako rozvíjať svoju mužnosť? Objavujeme svoje hranice, aby sme samých seba spoznali a nebáli sa svojich slabostí? Spájame sa s inými vedomými mužmi, s ktorými zdravo bojujeme, aby sme sa navzájom posúvali vpred ako svorka vlkov? Trúfame si vlastne byť nebezpeční? Ak sme nebezpeční, museli sme si formovať svoj charakter, pretože žiadna zručnosť nieje zadarmo. Pozrite si tento video článok, v ktorom popisujem rôzne zručnosti, ktoré by si mohol chcieť každý muž do nejakej miery osvojovať vo vlastnom záujme.
Dobrý muž potrebuje byť nebezpečný muž?
Kvôli čomu by ti malo dávať zmysel zamýšľať sa nad týmto konceptom? Ak si nebezpečný máš vždy na výber. Ak chceš byť DOBRÝ muž, tak vlastne musíš byť nebezpečný, pretože len silnejší si môže vybrať MIER. A je jedno aká situácia ťa v živote postretne. Zúrivý pes, násilný človek, neovládateľné auto, vnútorný nepokoj, čokoľvek. Ak máš zručnosti, máš navrch. Nie si otrokom svojich slabostí, nálad, nedisciplíny, zúfalstva, okolností. Ak si kompetentný, život ti dáva šance dokázať, že netrpíš ilúziami a umelým sebavedomým. Preto každý muž sa potrebuje naučiť rozmýšľať činom a akciou. Iba tak objavuje pravdu, pretože bez pravdy sa nedajú robiť správne rozhodnutia a chrániť to, na čom nám mužom skutočne záleží. V nasledovnom videu je reprezentácia toho, ako sa na ceste životom pokúšam rozvíjať vlastnú mužnosť.
Oblasti pre rozvíjanie kompetencii muža v otázkach odvahy
Z môjho pohľadu existuje niekoľko zaujímavých oblastí v živote muža, s ktorými by sa mal zoznamovať primerane vzhľadom na svoj fyzický či duševný stav. My muži potrebujeme zažívať zdravé nebezpečenstvo, aby sme mali svoj vnútorný svet a osobnostný rast pod kontrolou. Takto formujeme svoj charakter a neubližujeme sebe či druhým. Dôležité je nepreceňovať svoje schopnosti ale primerane ich rozvíjať. Uvádzam príklady niekoľkých oblastí, ktoré by mohli zdravo pomáhať mužom rozvíjať svoj charakter a odvahu (manažment strachu a riskovania):
- Nejaká forma kontaktného boja: ja osobne rozvíjam dlhé roky zápasenie, najmä z kolien, dôvody prečo zápasenie odporúčam, som spracoval v tomto článku. No vhodné je, aby sa muž zoznamoval s akýmikoľvek formami boja, či už kontaktné, úderné, iné úpolové, kde na zvyšovanie svojej kompetencie potrebuje sparinga (iných mužov ktorí mu dávajú spätnú väzbu ako je na tom). Pre budovanie zdravého sebavedomia a sebaovládania je boj veľmi dôležitá súčasť osobnostného rastu každého muža.
- Nejaká forma zvládania nebezpečných strojov a zbraní: je jedno či je to motorka, rýchle auto, strelné zbrane, čokoľvek, kde je nutné rozmýšľať a konať okamžitým a adekvátnym činom, podobne ako pri bojových športoch. Na rozdel od nich však je tento druh fyzického a mentálneho tréningu možné absolvovať individuálne, minimálne od určitého bodu.
- Nejaká komplexnejšia forma ovládania svojho tela: športy ako gymnastika, akrobacia, parkour sú ideálne. Tu už vek a zdravotný stav zohráva kľúčovú úlohu. Preto je vhodné začať s podobnými športmi v nižšom veku alebo za predpokladu, že celý proces bude adekvátne prispôsobený individuálnym možnostiam. Ľahká forma akrobacie je možná aj v pokročilom veku. Prekonávanie strachu a manažovanie rizika je však prítomné za každých okolností a o to tu ide.
- Nejaká forma ovládania ťažkých bremien a predmetov: napríklad vzpieranie s olympijskou tyčou, práca s bremenami ako ťažký hexagon, kettlebel a iné, sú ďalšie formy ako rozvíjať svoj polohopociť, tentokrát aj za pomoci iných bremien, nielen s vlastnou hmotnosťou. Odhadnúť svoje sily, aby nám bremeno neublížilo a nezranili sme sa je súčasťou tejto fyzicko / mentálnej hry.
Fyzických a mentálnych platforiem na rozvoj mužnosti je samozrejme viacej. Aj podstatne menej intenzívnych ako vyššie spomenuté. Napríklad dlhodobé vzťahy alebo podnikanie patria rozhodne medzi tie "soft" ale napriek tomu môžu byť rovnako intenzívne (minimálne emočne). Tieto vyššie uvedené "agresívnejšie" formy sú však nevyhnutné pre zdravé fungovanie hormonálnej sústavy muža, takže potom aj dlhodobé vzťahy s partnerkou alebo deťmi, sa ľahšie manažujú. Prečo? Pretože prirodzená mužská agresivita bola odčerpaná takýmto konštruktívny spôsobom. To je rozhodne lepšie ako keď sa to urobí v krčme, gamblingom, alkoholom, drogami či inými deštrukčnými formami či už priamo pre daného jedinca alebo jeho okolie.
Pri budovaní svojho mužského charakteru, za pomoci rôznych kompetencií ktoré spomínam vyššie, držím všetkým mužom palce. Potrebujeme ťa do svorky. Nie len preto, aby si sa stával lepšou verziou samého seba (rozumej schopnejším) ale aj preto, že keď sa viacerí schopní muži spájame, tvoríme spolu lepší svet, v ktorom chceme žiť so svojimi rodinami aj priateľmi...
Photo by Donald Giannatti on Unsplash
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.