Tento článok je staršieho vydania a informácie ktoré obsahuje, už nemusia byť aktuálne. Pokiaľ vás táto téma zaujíma a chceli by ste, aby sme sa jej opäť venovali, zahlasujte. Články s najvyšším počtom hlasov pripravujeme prednostne.
ruka
Hlasov:42
Potraviny a stravovanie

Sú bielkoviny pre naše zdravie dôležité?

V mnohých prípadoch sa odborná i laická verejnosť rozchádza v názoroch na dôležitosť živočíšnych bielkovín alebo vôbec na tému príjmu bielkovín. Čo sú to bielkoviny a prečo ich naše telo potrebuje? Môžeme byť my, ľudia, už od samého narodenia "pojedači" živočíšnych bielkovín?

img

Proteíny – základná výživová jednotka ľudského organizmu

Mnoho ľudí s ktorými sa denne stretávame, nemá poňatia čo proteíny vlastne sú a ako nám v organizme slúžia a pracujú. Nemusíte byť práve odborníci na výživu, aby ste vedeli niektoré základné informácie o proteínoch, ktoré vám môžu pomôcť aj k vysnívanej postave, alebo lepšej kondícii.

Úvod do problematiky

Proteín, alebo bielkovina je základnou jednotkou pri stavbe našich telesných buniek, svalových vlákien. Slúžia takisto na obnovu a regeneráciu buniek, svalov, vnútorných orgánov a tkanív. Sú základom pre váš imunitný systém a hormonálnu reguláciu.
Súčasti bielkovín pozostávajú z jednoduchých dusíkatých zlúčenín, aminokyselín. V našom organizme existuje asi 22 aminokyselín, ktoré sú pre nás kľúčovo dôležité. Asi 14 z nich si dokáže telo vytvoriť samo, no ostatné musíme prijímať v strave ktorú konzumujeme. Plnohodnotne ich obsahujú práve živočíšne proteíny.
Vo všeobecnosti delíme proteíny podľa pôvodu na rastlinné a živočíšne. Kvalita jednotlivých bielkovín však závisí na ich aminokyselinovom zložení.

Množstvo

Koľko gramov proteínov je optimálne denne konzumovať závisí od pohlavia, veku a aktivity človeka. Aktívni a športujúci mladí ľudia potrebujú vyšší prísun kvalitných bielkovín v porovnaní so staršími osobami s minimom fyzickej aktivity. Konkrétnejšie, priemerná dávka by mala mať od 1 do 1,5 gramu na 1 kilogram hmotnosti jedinca. Keď však máte potrebu naberať na svalovom objeme, ktorý má len vizuálny efekt, môžete tieto dávky aj zvýšiť. 

Krvné skupiny

Analýza podľa krvnej skupiny nie je v tomto prípade zanedbateľná. Záleží aká ste krvná skupina a podľa vašich špecifík môžete odhadnúť koľko, kedy a aké proteíny sú pre vás najvhodnejšie. Rešpektovanie jednotlivých krvných skupín je jeden zo základných princípov individuálnej výživy.
Napríklad ľudia s krvnou skupinou “O” patria k najrozšírenejším “mäsožravcom”, pretože ich žalúdok je dostatočne silný na to, aby strávil vysoké množstvo bielkovín. Boli to vlastne prví ľudia ktorí obývali našu planétu po dlhé tisícročia.

Na druhom mieste konzumácie bielkovín je krvná skupina “B”. Má najširší záber v pestrosti stravy a konzumácie potravín, vrátane bielkovín (červené a biele mäso, mliečne bielkoviny). Krvné skupiny “A” a “AB” sú najslabší mäsožrúti. Ich tráviace orgány, najmä žalúdok nie sú uspôsobené na časté a vysoké dávky bielkovín. Tieto krvné skupiny by sa mali koncentrovať na biele chudé, hydinové prípadne rybacie mäso.
Ak už viete aká ste krvná skupina, navštívte sekciu na stiahnutie, kde si môžete stiahnuť malú praktickú príručku pre vašu krvnú skupinu. Zmestí sa vám do peňaženky a vy ju môžete hocikedy použiť pre lepšie rozhodnutia. Aj tieto malé rozhodnutia môžu mať obrovský pozitívny dopad na vaše zdravie i krásu.

Kedy a ako

Ak váhate kedy a ako proteíny konzumovať, poradíme vám. Najvhodnejšia konzumácia (najmä živočíšnych bielkovín) je na obed a na večeru. Večerné jedlo by však malo byť ľahšie a viac zeleninové. Ak vám je príliš konzumovať proteíny denne, urobte si jeden očistný deň v týždni a konzumujte len čerstvú zeleninu. Tá je mimochodom najvhodnejším doplnkom k proteínom živočíšneho pôvodu. Zelenina neutralizuje tvorbu kyslého prostredia, ktoré trávenie bielkovín spôsobuje. Táto kombinácia vám môže priniesť rýchlejší pocit hladu, preto doplňte takéto jedlo olivovým olejom, orechmi alebo semiačkami (tekvica, slnečnica, mandle, iné).
Vyhnite sa kombinácii bielkovín a sacharidov (mäso + tradičná príloha: zemiaky, ryža, chlieb, cestoviny, knedle, iné), z dôvodov zhoršenej kvality trávenia i vstrebávania dôležitých látok (aminokyselín).

Druhy, typy a formy

Podľa pôvodu delíme proteíny na živočíšne a rastlinné. Medzi živočíšne proteíny zaraďujeme všetky druhy mäsa, syr, vajíčka, mlieko, mliečne výrobky. Rastlinné proteíny nájdeme v sóji, hrachu, fazuli, strukovinách, hríboch. Okrem prirodzenej formy existuje aj prášková forma. Pri práškových proteínoch je rovnako dôležité ich zloženie o ktorom by ste mali čo - to vedieť predtým, ako ich začnete konzumovať.
Pri pohľade na veľké nádoby so sľubnými nápismi v posilňovni, si môžete pomyslieť, aké sú to už len “sypačky”. No opak je pravdou, vo veľkých farebných nádobách je proteín v práškovej forme obohatený o vitamíny, minerály, prípadne iné látky. Ako pri všetkých potravinách, ktoré konzumujeme aj tu platí, dva krát čítaj a raz jedz. Nie každý výrobca dbá na optimálne zloženie produktov a nie vždy im ide primárne o vaše zdravie. Hľadajte výrobok kde proteín pochádza zo sušených vajec (albumín), alebo sušeného kravského mlieka (kazeín, srvátka). Pre bežné použitie (nie len pre športovcov), sú ideálne proteínové prípravky, ktoré sa nazývajú "nočný" proteín. Ide o typ produktov, ktoré obsahujú tvaroh (kazeín), vajcia (albumín) a mlieko (srvátka). Ideálne je, ak takýto proteín obsahuje minimálne 70% bielkovín na 100g prášku.

Ak si stále myslíte, že práškové formy bielkovín sú samá chémia, potom vás musíme veľmi usmerniť. Pre toto tvrdenie by ste mali mať nejaké dôkazy. Z našich skúseností vieme, že sa tieto tvrdenia vždy zakladajú na nevedomosti a z neznalosti problematiky. Faktom je, že seriózne proteínové prípravky nemajú takmer žiadne chemické prísady (až na umelé sladidlo), pretože ide o sušené deriváty rôznych typov prírodných bielkovín (vajcia, tvaroh, mlieko, sója, hrach, niekedy aj pšenica). V porovnaní s bežnými produktmi zo supermarketu, ide o nutrične vysoko kvalitné potraviny, ktoré by mali používať dokonca aj starí ľudia (nie len bežná populácia). Okrem toho ruku na srdce. Vy si myslíte, že to, čo vám podávajú cez okno do vášho auta je skutočné jedlo? Áno, správne to chápete, ide o fast food potraviny, kde je úplne bežné, že medzi nimi nenájdete ani jedno "jedlo", ktoré by malo menej ako 30 ingrediencií. Ak by ste to chceli presne, obľúbený MilkShake jahodovej príchute zo známej McKáčerovskej siete, má prosím pekne 59 ingrediencií. Zaujímavé je, že ani mlieko, ani jahody v zložení nie sú. Tak prosím, stále si myslíte o proteínoch že sú to "chemické sypačky"? Napadlo vás vôbec niekedy toto isté sa opýtať vo fast foode? Asi nie, že?


V popisoch proteínov nájdete výrazy ako derivát, izolát, koncentrát. Podľa tejto formy sa určuje aj spôsob použitia. Izoláty a koncentráty srvátky bez ďalších typov bielkovín sú určené na včasné použitie po tréningu (od 30 do 60 minút). Tieto výrobky nie sú vhodné na celkovú regeneráciu, pred spaním, alebo ako prísada do jedla.
Viaczložkové proteíny s obsahom kazeínu (mliečna bielkovina) a iných typov bielkovín (srvátka, vajíčko, prípadne sója), sú vhodné na celodenné využitie, najmä počas dňa na celkovú regeneráciu. Ideálne je použitie tesne pred spaním, alebo ako prísada do jedla (do vločiek, jogurtov, tvarohu, iné).

Prášok sa zamiešava najčastejšie s vodou, moderné je zamiešanie do mlieka, čo nie je úplný ideál. Okrem iného konzumáciu samotného mlieka neodporúčame z viacerých dôvodov, jedine že si ho zadovážite čerstvo nadojené od zdravej kravy, alebo kozy pasúcej sa na zelenej tráve.

Na trhu sú aj proteínové tyčinky, ktoré majú praktické použitie. V prípade hladu ich môžete mať poruke v taške a konzumovať bez akejkoľvek prípravy. Nevýhodou je, že v ich zložení sa nachádza prevaha rýchlych sacharidov, čo ľuďom s nadhmotnosťou neprináša pozitívny vplyv, preto ich odporúčame len aktívnym ľuďom s optimálnou hmotnosťou za podmienky, že si k tyčinke dajú 250 ml zakysaného mlieka, alebo hrsť zdravých orechov. Toto odporúčanie je vhodné najmä vtedy, ak proteínovú tyčinku konzumujete cez deň ako jedlo. Ak ju konzumujete pred tréningom, zakysanku ani orechy nepoužívajte. Tie slúžia ako zdravý "spomaľovač" rýchlych sacharidov, ktoré sú v tyčinke a ktoré by vám zbytočne "rozhádzali" hladinu cukru v krvi. To z dlhodobého hľadiska vedie k nadhmotnosti až k obezite. 

 

Vajcia ako správna voľba

Pozor! Aj pri tomto odporúčaní záleží na tom aké. Najlepšie samozrejme urobíte ak môžete konzumovať vajcia od babky na dedine, kde je chov sliepok vyhovujúci. Takéto vajcia majú omnoho vyššiu nutričnú hodnotu ako vajcia kupované, alebo z komerčného chovu najmä tým, že majú vyšší obsah omega 3 mastných kyselín. Pri konzumácii kupovaných vajec je dôležitý aj pomer bielok a žĺtok. Bielok kupovaných vajec môžete skonzumovať koľko sa vám zachce, žĺtka maximálne 4 za týždeň.
Vedecké štúdie preukázali, že konzumácia vajec neškodí ani deťom, ktoré vo výskume konzumovali rovnaké dávky ako dospelí – 40 vajec za týždeň. Napriek tomu sa odporúča konzumovať vajcia maximálne 5 dní do týždňa, môžete si inak vytvoriť alergiu. Ak sú vajcia čerstvé (do 3 dní) a z domáceho chovu, môžete ich pokojne konzumovať aj v surovom stave (napríklad rozmixované v kombinácii s práškovým proteínom).

Opatrne s mliečnymi výrobkami

V dnešnej dobe sa objavujú alergie rôznych druhov a foriem. Ak trpíte nejakou formou alergie, určite je potrebné obmedziť konzumáciu mliečnych výrobkov a to najmä pasterizovaného mlieka. Pri výbere jogurtov dbajte na čítanie etikety a kupujte nedochutené výrobky, čistý biely jogurt (plnotučný), ktorý si doma dochutíte sami. Aj nízkotučné výrobky sú nevhodné, pretože sú ochudobnené o vitamíny a naopak obsahujú ochutiny a sacharidy.

Vegetariáni versus “mäsožrúti”

Pravda je taká, že kvalita proteínov v živočíšnej forme, sa rastlinnou verziou nahradiť nedá. Iste že aj vegetariáni prežijú, ale žiaden ortodoxný smer nie je zdravý. To platí pre všetky oblasti v živote.

Napriek tomu, že sója sa hlásila v posledných desiatkach rokov ako náhrada bielkoviny pre vegetariánov, musíme vás sklamať poslednými výsledkami výskumov. Sója sa ukázala ako potravina ktorá oslabuje váš imunitný systém, má fatálny vplyv na funkcie štítnej žľazy a tým aj na tvorbu hormónov, najmä u žien. 
Ak chce byť niekto ozaj vegetariánom, musí mať pripravené mnoho literatúry na štúdium o výžive. Len morálne alebo etické dôvody na nekonzumovanie mäsa nášmu organizmu nestačia. Je pochopiteľné že pohľad na niektoré dostupné videá, či filmy o chove zvierat je odradzujúci, ale treba chápať že ako ľudia sme boli vytvorení vo svojej prapodstate ku konzumácii živočíšnych bielkovín, medzi ktoré patrí aj mäso.  

PS: aj v čase kojenia, sme my ľudia výlučne kŕmení bielkovinami živočíšneho pôvodu (žiadne rastlinné bielkoviny). Tie sa nachádzajú v materskom mlieku, spolu s ďalšími veľmi dôležitými látkami pre zdravie a prežitie novorodenca.

 

Lupti
Pridané: 20.02.2015, 18:51
Reagovať
Pridané: 20.02.2015, 18:51
Reagovať
hrachovy protein
Ahoj Vlado,
aky mas postoj k hrachovemu prip. ryzovemu proteinu??
moze nahradit srvatkovy?
Aďka_13
Pridané: 24.02.2015, 20:10
Reagovať
Pridané: 24.02.2015, 20:10
Reagovať
Re: hrachovy protein
Ja osobne by som rastlinné vôbec neodporúčala - u nás kúpiť len hrachový izolát - a to nie je zďaleka tak hodnotný a nevyťažíš z neho tak veľa ako zo živočíšneho.

Kúp si srvátkový koncentrát minimálne 80%-ný. Prípadne ešte lepšie viaczložkový v kombinácii srvátka-kazeín-albumín. Wellness proteín ma najkvalitnejšie zloženie :)

Aďka_13
Pridané: 09.02.2015, 20:24
Reagovať
Pridané: 09.02.2015, 20:24
Reagovať
Mäsožrút s krvnou skupinou "A"
Ahoj Vladko !!!
Som dosť ťažký oriešok :( Mám krvnú skupinu A+ a paradoxne milujem mäso, resp. živočíšne bielkoviny - každý deň jem ryby na obed a večeru (treska alebo losos), trochu ovčiu bryndzu, feta syr či klobásu . Možno je tam kus vplyv aj genetika (otec je "nulka").
Nie je možné dákym spôsobom "oklamať telo", aby som mala viac v žalúdku kyseliny chlorovodíkovej? My áčka máme najmenej :( Samozrejme, nemám na mysli lieky, čo dostať na predpis... skôr dákou prirodzenou formou.
Snažím sa čo najviac akceptovať svoje krvné riečisko tráviaceho traktu, no nám dosť ťažko trávia živočíšne bielkoviny a dokonca aj zdravé tuky :( Ba čo je najhoršie, ešte som aj endomorf a nemôžem nielen sacharidy, no ani tuky - ešte aj z nich priberám :(

Myslíš, že aj v takomto prípade existuje dáky kompromis? (Vegetariánstvo či vegánstvo rázne odmietam :)
Sladkostí som sa dokázala vzdať už niekoľko rokov a vôbec mi nechýbajú - no mäsa sa nevzdám :D

ĎAKUJEM KRÁSNE ZA ODPOVEĎ :)
A už sa véééľmi teším na Tvoju prednášku o 2 týždne v Holiday Inn :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 23.02.2015, 15:56
Reagovať
Pridané: 23.02.2015, 15:56
Reagovať
Re: Mäsožrút s krvnou skupinou "A"
Ahoj, na krvne skupiny sa nemusis pozerat ako na nieco velmi smerodajne Ada. Podla coho alebo v porovnani s kym mas menej traviacich kyselin? Co ak je to u teba uplne v poriadku? To, ci priberas z tukov by stalo za preskumanie, pretoze o tom trochu pochybujem. Ak priberas, moze za to asi zapal (mozno v traviacom trakte, skus odstranit lepok), nizka metabolicka kondicia (vysetri sa spiroergometriou, ze ako si dobra v spalovani tukov), mozno je to aj podvyziva (urob si profil mastnych kyselin z krvi) a desiatky inych faktorov, ktore treba preskumat. Budem tomu venovat najblizsie clanok, tam si mozes prestudovat dalsie suvislosti. Urcite ta to bude zaujimat.
Aďka_13
Pridané: 24.02.2015, 19:58
Reagovať
Pridané: 24.02.2015, 19:58
Reagovať
Odpoveď - goodbye Peter D ´Adamo !
Ahoj Vladko !
Veru máš pravdu.... stále som hľadela hlavne na tie krvné skupiny ako základný kameň podľa Adama. Tam som sa práve dočítala, že "áčkari" majú najmenej kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a tým pádom im zle trávia aj živočíšne bielkoviny a tuky.
No napriek tomu konzumujem denne ryby či domáce vajíčka. A tuky najmä Omega 3, prípadne nasýtené-ovčia bryndza, klobása, kokos. olej a pod...
Vidíš, je dosť možné, že je to práve zápal - ešte donedávna som si dávala dosť vlašské orechy, mandle a ľanové semiačka - tie mi mohli spôsbiť ten zápal..... alebo aj tá podvýživa - jem extrémne málo sacharidov.
Super - ďakujem za tip - na tie vyšetrenia pôjdem určite. Véééľká škodaaaa, že nie je viac takých profíkov ako si TY. Keď som bola u lekára aj športového a rozoberala s nimi stravu, vedela som viac poznatkov ako oni :( Mne len lieky pchali a ja odmietam kŕmiť farmaceutický priemysel. A predstav si, že športový lekár Ti prikáže jesť 400-500g sacharidov denne - ja nezjem ani 50g denne - MYSLÍŠ, ŽE JE TO PRÍLIŠ MÁLO ??????
Lepku sa inak na kilometre vyhýbam už niekoľko rokov.

SUPER - NA NOVÝ ČLÁNOK SA NEUVERITEĽNE TEŠÍM ! ĎAKUJEM :)
mita
Pridané: 11.08.2014, 15:04
Reagovať
Pridané: 11.08.2014, 15:04
Reagovať
prijem bielkovin
Ahoj Vlado, prosim ta mohol by si mi poradit? Nejaku tu dobu uz sledujme tvoj blog, cerpam informacie o tukovom metabolizme z palea, sledujem blogy Mariana Cerneho, Martina Chudeho, Dusana Plichtu. Zacinam sa stravovat do 60 -80 sach na den. Dost pocitujem aj vedlasie ucinky ako unava, zapcha, nevladzem pri cviceni, mota sa mi hlava, co ma vsak hneva je mensie priberanie. Moze to byt tym ze moje telo nedokaze este tuky spalovat a stale vyuziva zasoby glykogenu alebo prilisnym primom bielkovin? Mam do celkoveho poctu biekovin ratat aj tvoj protein? Skoro rok a pol som sla cestou vegetarianstava vegastva a vitarianstva. Mam pocit ze moje telo nie je zvyknute na vela tukov a biekovin.
Vlado Zlatoš
Pridané: 25.08.2014, 23:57
Reagovať
Pridané: 25.08.2014, 23:57
Reagovať
Re: prijem bielkovin
Ahoj, nie kazdy moze vhupnut do takehoto stravovacieho rezimu po hlave. Preto si prosim dosledne prestuduj tieto dva clanky:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ubrante-sa-negativam-nizkosacharidovej-vyzivy.html

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/absolvujte-postup-pre-metabolicky-trening.html
mita
Pridané: 26.08.2014, 16:06
Reagovať
Pridané: 26.08.2014, 16:06
Reagovať
Re: Re: prijem bielkovin
dakujem prejdem si tie clanky, a ako je to prosim ta s welnes proteinom mam si aj ten ratat do celkoveho primu bielkovin do dna?
Vlado Zlatoš
Pridané: 17.09.2014, 11:21
Reagovať
Pridané: 17.09.2014, 11:21
Reagovať
Re: Re: Re: prijem bielkovin
To je na diskusiu, na zaciatok by som to neratal, mozno neskor to bude potrebne.
Jozef Pisar
Pridané: 30.07.2014, 20:29
Reagovať
Pridané: 30.07.2014, 20:29
Reagovať
odstup bielkovinových jedál
Ahoj Vlado, prosim ťa, po akej dlhej dobe po prijatí bielkovinového jedla (kuracie prsia na tuku so zeleninou) môžem prijať ďaľšie takéto jedlo? Dnes ráno som sa ,,zľahka najedol,, tohoto jedla a o hodinu som mal zas pocit hladu tak som sa znova najedol (jednalo sa v oboch prípadoch cca o 20g bielkovín). Bol som proste hldný tak som jedol, no neviem či to bol len pocit žalúdka, alebo už bol fakt prázdny a bielkoviny už vstrebané
Dakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 12.08.2014, 23:04
Reagovať
Pridané: 12.08.2014, 23:04
Reagovať
Re: odstup bielkovinových jedál
Naucit sa zit vo svojom tele chce cvik. Ja na tuto otazku za teba neviem zodpovedat, ale hodinu po konzumacii jedla si pravdepodobne nevyhladol, skor vysmedol. Nabuduce sa vyskusaj najprv napit a po dalsie, byt chvilu hladny vobec nie je na skodu...
Aďka_13
Pridané: 07.06.2014, 22:24
Reagovať
Pridané: 07.06.2014, 22:24
Reagovať
SRVÁTKA VS. KAZEÍN
AHOJ VLADKO ! EŠTE SOM SA CHCELA OPÝTAŤ, ŽE ČI JE PRAVDA, ŽE KAZEÍN MOŽE AJ BRÁNIŤ SPAĽOVANIU TUKU? JE TO ZREJME DOSŤ INDIVIDUÁLNA VEC, ALE NA SEBE SOM ZISTILA, ŽE KEĎ SOM NEJAKÚ DOBU JEDLA NA VEČERU TVAROH, TAK RÁNO SOM MALA TAK NAFÚKNUTÉ BRUCHO ŽE AŽ...NO NAOPAK PRI KONZUMÁCII COTTAGE CHEESU NA DESIATU (SRVÁTKOVÁ BIELKOVINA) MI VOBEC NEROBILA PROBLÉM....

PODĽA JEDNÉHO VÝSKUMU NA MYŠIACH PRI PODÁVANÍ KAZEÍNU SA ZISTILI PRÁVE TIETO SKUTOČNOSTI, ŽE KAZEÍN MOŽE ZABRAŇOVAŤ SPAĽOVANIU...AKÝ MÁŠ NA TO NÁZOR? A KEĎ MÁM ALERGIU NA PEĽ (SENNÁ NÁDCHA) TAK AJ JA BY SOM MALA OBMEDZIŤ PRÍJEM MLIEČNYCH VÝROBKOV?(KONZUMUJEM IBA SRVÁTKOVÝ KONCENTRÁT 80%-NÝ PO TRÉNINGU A NA DESIATU COTTAGE CHEESE) ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 13.06.2014, 23:56
Reagovať
Pridané: 13.06.2014, 23:56
Reagovať
Re: SRVÁTKA VS. KAZEÍN
Ahoj, pravdepodobne v tejto veci zohrava individualita velku ulohu. Nie je vsak kazein ako kazein (domace vs priemyselne vyrobky). V kazdom pripade je srvatka podstatne lahsie stravitelna a menej agresivna bielkovina. Myslim ze istym pokusom a omylom sa nevyhnes, aby si sa dopracovala k optimalnemu zivotnemu stylu pre seba. Ja ti v tom drzim palce.
Aďka_13
Pridané: 25.05.2014, 21:27
Reagovať
Pridané: 25.05.2014, 21:27
Reagovať
SOJOVY PROTEÍN
AHOJ VLADKO ! CHCEM SA OPÝTAŤ, ŽE ČI 90%-NÝ SÓJOVÝ IZOLÁT JE VHODNÝ AKO FORMA PROTEÍNOVÉHO NÁPOJA alebo radšej kúpiť srvátkový?

MOŽE SOJOVY PROTEIN TAK ISTO NARUŠIŤ NEGATÍVNE HORMONÁLNY SYSTÉM ??? ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ SI SUPER :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.05.2014, 23:37
Reagovať
Pridané: 28.05.2014, 23:37
Reagovať
Re: SOJOVY PROTEÍN
Rozhodne srvatkovy. O soji viac tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/soja-ako-hlavna-hrdinka-zdravej-vyzivy.html
Jozef Pisar
Pridané: 28.02.2014, 10:51
Reagovať
Pridané: 28.02.2014, 10:51
Reagovať
Upresnenie informácií??
Ahoj, prejdem rovno k veci. Píšeš, že rastlinné bielkoviny sa živočíšnym nemôžu rovnať. Ale je mnoho rastlín obsahujúcich všetky esenciálne aminokyseliny (od ovocia - kustovnica čínska - v sušenej forme 14%, listovej zeleniny - 3 - 4% objemu, cez škrobové zrná - quinoa, amarant, canihu - 13 - 17%, až po tukové semená - chia semienka, konopné semeno 30%) Ako je to teda s ich kvalitou a vstrebateľnosťou -celkovou funkčnosťou pre telo (mne napr. nerobí problém zjesť 1,5kg listovej zeleniny (40g aminokyselín) a 250 g kustovnice čínskej (30g aminokyselín) to nepočítam ovocie (2% aminokyselín) konopné semienka a iné tukové a škrobové semienka ? A druhý závažný dotaz súvisí tiež so vstrebateľnosťou živočíšnych bielkovín po ich tepelnej úprave. Mám info, že 2/3 bielkovín sa tepelnou úpravou stávajú pre človeka nevstrebateľnými. Je teda údaj 1 - 1,5g/1kg hmotnosti tela myslený ako potreba bielkovín, ktorá sa musí vstrebať do tela? - Lebo v tom prípade by z tepelne upravovanej stravy bolo nutné prijať 3 krát toľko bielkovín. Ak by si mi na toto odpovedal, bol by som nesmierne rád. Už fakt neviem kde nájsť komplexnejšie informácie, ako tie, ktoré som našiel (a tu v skratke prezentoval). Som skôr zastáncom vitariánskeho spôsobu stravovania (a života celkovo), ale predovšetkým ide o celkové zdravie a nechcem nič podceniť. (Vitariánstvo a jeho princípy očisty a pod. mám preštudované od predu od zadu, ale koľko ľudí, toľko názorov a postrehov...!!!! ). Fakt veľmi díky za prípadnú odpoveď.
Vlado Zlatoš
Pridané: 11.03.2014, 22:49
Reagovať
Pridané: 11.03.2014, 22:49
Reagovať
Re: Upresnenie informácií??
Ahoj Jozef, neda sa pausalne povedat, ze na kazdeho vplyvaju rozne ziviny rovnako. V celej veci zohrava individualita velku ulohu (rychly / pomaly metabolicky tip, typ postavy, krvne skupiny, vek, % tuku, stav hormonalnej sustavy, zdravotne komplikacie, ine). Treba si ale uvedomit, ze nie len zver, ale aj rastliny sa brania a pouzivaju rozne zbrane na obranu pred konzumaciou. Urcite si mnoho pocul o antinutricnych faktoroch rastlinnej potravy. Ak ide o tepelnu upravu bielkovin, nie je na to jednoznacny nazor ale jednu vec vieme, ze pouzivanie ohna bolo v evolucii ludstva velkym bodom zlomu a posunom vpred. Okrem toho ta mozno zarazia studie, kde aj samotny simpanzi dali prednost varenej strave pred surovou a nezdalo sa, ze by to bola nahoda, ale skutocna preferencia:

http://www.nextnature.net/2011/12/apes-like-cooked-food-and-what-that-means-for-human-evolution/
Jozef Pisar
Pridané: 16.03.2014, 10:13
Reagovať
Pridané: 16.03.2014, 10:13
Reagovať
Re: Re: Upresnenie informácií??
Fakt díky Vlado. Držím palce a dúfam, že Ti budem môcť oplatiť aspoň trochu tvoju pomoc, rady a pod...
Jozef Pisar
Pridané: 28.02.2014, 11:06
Reagovať
Pridané: 28.02.2014, 11:06
Reagovať
Re: Upresnenie informácií??
Poprípade by mi bolo vhodné aj odporučenie nejakej literatúry, nechcem ťa otravovať, uvedomujem si, že toho máš určite veľa, ďakujem
mariana1985
Pridané: 26.02.2014, 08:14
Reagovať
Pridané: 26.02.2014, 08:14
Reagovať
krvné skupiny
ahoj Vlado, prosim ta kde si mozem stiahnut malu priručku o krvných skupinach? lebo na linku ju neviem najst :) dakujem velmi pekne a ešte mam otazku k intervalovému tréningu. Ak ho robim na biku, akú zataž by som si mala nastaviť? ci mam pocitovo? dakujem velmi pekne a zelám všetko dobré
Vlado Zlatoš
Pridané: 11.03.2014, 22:29
Reagovať
Pridané: 11.03.2014, 22:29
Reagovať
Re: krvné skupiny
Tie prirucky som stiahol uz davnejsie z webu. Je uplne zbytocne sa nimi orientovat, dovody si prestudujes v tomto clanku:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/hierarchia-vyzivovych-principov-a-evolucia-ludstva.html

Ak ide o intervalovy trening, precitaj si postupy tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/ako-spravne-cvicit-intervalovy-trening.html
Barbora Ambrózy
Pridané: 07.02.2014, 19:06
Reagovať
Pridané: 07.02.2014, 19:06
Reagovať
vajce
ahoj, koľko gramov alebo % má priemerne vajce na 100g? na internete sa píše všade niečo iné tak mám z toho zmätok, za odpoveď ďakujem :) Barbora
Vlado Zlatoš
Pridané: 10.02.2014, 23:49
Reagovať
Pridané: 10.02.2014, 23:49
Reagovať
Re: vajce
Kolko gramov coho? Bielkovin? Tych ma na 100g okolo 13g. Sacharidov? Tych ma na 100g okolo 1g a tukov ma na 100g okolo 11g. Hodnoty sa vsak lisia, ale orientacne sa da urobit priemer.
Barbora Ambrózy
Pridané: 11.02.2014, 11:15
Reagovať
Pridané: 11.02.2014, 11:15
Reagovať
Re: Re: vajce
dakujem a pardón,chcela som vedieť bielkoviny :)
saby
Pridané: 22.01.2014, 17:54
Reagovať
Pridané: 22.01.2014, 17:54
Reagovať
otázka
Ahoj Vlado, aký máš názor na kuskus, bulgur, maces? Či sú vhodné ako náhrada príloh k zelenine, mäsu poprípade maces s mozzarellou. A môžu sa orechy konzumovať aj večer so šalátom?
A ak správne chápem tak ak si dám na raňajky celozrnnú buchtu s maslom a medom/domácim lekvárom a k tomu mlieko tak je to zdravšie ako rožok s medom a kakavom/kávou?
Ďakujem za odpoveď.
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.02.2014, 15:45
Reagovať
Pridané: 01.02.2014, 15:45
Reagovať
Re: otázka
Ahoj, myslim ze najlepsie bude, ak si prestudujes aj nase novsie clanky. Potom verim ze budes mat ine - lepsie otazky. Len dodam, ze sacharidy, ktore povazujem za vhodne (v malom mnozstve), su sladke zemiaky, pseno, topinambur, zemiaky a ryza.
Eva Pandošová
Pridané: 15.12.2013, 19:41
Reagovať
Pridané: 15.12.2013, 19:41
Reagovať
bielkoviny
aký je tvoj názor na to, že bielkoviny sa počas tepelnej upravy uplne zničia? posielam video z ktorého mám tuto informáciu http://www.youtube.com/watch?v=HxB0rE09xS0
Vlado Zlatoš
Pridané: 31.12.2013, 08:57
Reagovať
Pridané: 31.12.2013, 08:57
Reagovať
Re: bielkoviny
Predpokladajme, ze surove maso je vyhodnejsie, ale dnes jest surove maso je hazard, to si moze dovolit malokto. Mne sa vsak daleko viac pacia vysvetlenia ako su tieto:

http://www.nytimes.com/2009/05/27/books/27garn.html?pagewanted=all&_r=0

dokonca aj samotni primati si radsej vyberu (ak mozu) tepelne upravenu potravu ako surovu:

http://www.nextnature.net/2011/12/apes-like-cooked-food-and-what-that-means-for-human-evolution/
Matej Leitner
Pridané: 19.11.2013, 21:18
Reagovať
Pridané: 19.11.2013, 21:18
Reagovať
Konzumácia včelieho peľu
Ahoj Vlado,
aký máš názor na konzumáciu včelieho obnôžkového peľu? Ja ho jem každé ráno za lyžičky s týždňovou prestávkou po 4 týždňoch. Všade sa uvádzajú len jeho dobré vlastnosti. Nikde som sa zatiaľ nedočítal o jeho nežiadúcich účinkoch, respektíve sa uvádza, že žiadne nie sú, čo mi príde málinko podozrivé. Mám ho od otca ktorý je včelár, takže sa o jeho kvalitu neobávam.
Vlado Zlatoš
Pridané: 26.11.2013, 23:46
Reagovať
Pridané: 26.11.2013, 23:46
Reagovať
Re: Konzumácia včelieho peľu
Domnievam sa, ze v malom mnozstve su tieto vcelickove veci velmi uzitocne. V kazdom pripade tie pauzy su tam nutne, negativne vlastnosti nie su zatial ani mne zname.
Lucia Stefakova
Pridané: 02.10.2013, 15:34
Reagovať
Pridané: 02.10.2013, 15:34
Reagovať
Prijem bielkovin
Mna by zaujimalo, ci prechod na tukovy metabolizmus mozu sprevadzat prejavy ako navaly horucavy po jedle, cerven v tvari? Dakujem
Jozef Pisar
Pridané: 28.02.2014, 10:35
Reagovať
Pridané: 28.02.2014, 10:35
Reagovať
Re: Prijem bielkovin
Ahoj, čo sa tepla po zvýšenom príjme tukov tíka, našiel som štúdiu, ktorá tvrdí, že pri vhodnom pomere tukov (prevažná konzumácia čerstvých tukov zo semien s vhodným pomerom mastných kyselín) sa metabolizmus týchto tukov využíva práve na ohrievanie tela a nie na jeho ukladanie ,,pod kožu,,. Možno kým si na taký zvýšený príjem zdravých tukov zvykne, tak bude trochu zvyšovať teplotu tela - lebo dávaš viac kvalitného paliva do pece. (vysušené kvalitné javorové drevo ti zhorí skôr ako mokrý buk :))
Vlado Zlatoš
Pridané: 04.10.2013, 14:30
Reagovať
Pridané: 04.10.2013, 14:30
Reagovať
Re: Prijem bielkovin
To si nemyslim.
Jaroslava Kocko
Pridané: 18.09.2013, 07:28
Reagovať
Pridané: 18.09.2013, 07:28
Reagovať
Krvná skupina B
Pekný deň prajem!

Keďže sa snažím do svojho jedálnička zaraďovať hlavne bielkoviny a tuky a obmedziť príjem sacharidov na minimum, narazila som na "problém", že niekedy už proste nemám chuť na mäso , syry či tvaroh. Preto som siahla po bielkovinách vo forme strukovín. Aj v brožúrke pre moju krvnú skupinu B som sa dočítala, že fazuľa, hrášok či struky sú pre mňa vhodné. Po skonzumovaní týchto strukovín ma však veľmi nadúva. Čím by to mohlo byť spôsobené? Nejakom nevhodnou kombináciou jedál? Alebo je to proste bežný stav a mám sa s tým nejako zmieriť?
Rovnaké zažívacie problémy (nadúvanie, zastavená stolica..) mám aj po zjedení niektorých druhov zeleniny, ktorá je pre B skupinu vhodná; ide najmä o brokolicu, karfiol a ľadový šalát (respektíve šaláty obecne).
Som z toho zúfalá, pretože už vôbec neviem, čo vlastne jesť. Vedeli by ste mi odporučiť iné alternatívy bielkovín, na ktoré by som sa mohla prípadne zamerať? Nie som vegetarián, mäso, syry, jogurty a tvarohy zbožňujem, ale niekedy mi to už "lezie hore krkom".
Ďakujem za odpoveď a skvelú prácu, ktorú odvádzate, tento blog je pre mňa veľkou pomocou :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 21.09.2013, 10:52
Reagovať
Pridané: 21.09.2013, 10:52
Reagovať
Re: Krvná skupina B
Dobry den. Neriadte sa primarne podla krvnych skupin. Su daleko dolezitejsie principy, ktore treba respektovat v prvom rade:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/hierarchia-vyzivovych-principov-a-evolucia-ludstva.html

Ak ide o konzumaciu strukovin ci zeleniny, je potrebne zvazit formu pripravy. Nafukovanie je znamka, ze ste jedlo nepripravili vhodne, alebo aj kombinacia nebola idealna. Dlhodobe nafukovanie alebo zapcha su cesta k nepeknym zdravotnym problemom (studujte pojem o leaky gut). Alternativna forma bielkovin je napriklad nas Wellness Protein (forma prasku) a podrobne informacie najdete tu:

http://produkty.vladozlatos.com/wellness-protein-daily.html
matus mihelic M
Pridané: 20.07.2013, 20:20
Reagovať
Pridané: 20.07.2013, 20:20
Reagovať
bielkoviny
cau vlado..ohladom stravy mam jednu otazku..pocitas si bielkoviny kolko zjes do dna? ..ci je to dolezite myslim.napr ci si aj ty jedol 1,5 az 2,5 gramu na kilogram ako ti co chodia do posilky ked si cvicil..dik :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2013, 13:58
Reagovať
Pridané: 28.07.2013, 13:58
Reagovať
Re: bielkoviny
Ahoj, jedine na co si davam pozor, je aby som nemal viac ako 30g bielkovin v cistom stave na jednu porciu. Zvyseny prijem bielkovin (viac ako 2g/kg) je pravdepodobne rizikovy, pretoze cez glukoneogenezu sa bielkoviny premenia na cukor (glukozu) v pripade, ak ich svaly uz v takom mnozstve nepotrebuju. To nie je dobra sprava. Ak clovek pribera, vobec to nemusi byt len zo sacharidov ale aj z nadmerneho prijmu bielkovin. Preto niektori papkaci, oblubujuci maso a neoblubujuci cerealie a sladkosti maju velke "pivne" brucho. Na druhej strane omnoho radsej preferujem tucne maso (saturovanehu tuku sa uz tolko bat nemusis ak mas tukovy metabolizmus), pretoze chude maso moze sposobovat pri nadmernej konzumacii toxicitu. Citaj viac tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Rabbit_starvation

Preto zabudni na chuducke prsicka (napr. kuracie), daj si pokojne cervene maso, ale pozor na tuk v mase, ktore bolo produkovane komercne a nedbalo. Zivocisny tuk je nositelom bioaktivnych latok (cytokiny), ktore mozu dat prikaz na zapalove procesy v tele a ukladanie dlsieho tuku. Samotny proces priberania je vlastne zapalovy proces. BIO maso tieto signaly nevysiela, preto zacina byt prirodzene produkovane maso nutnostou, nie volbou...
Radek
Pridané: 19.07.2013, 09:54
Reagovať
Pridané: 19.07.2013, 09:54
Reagovať
Protein- voda vs domácí mléko
Ahoj Vlado,
jaký je prosím Tě rozdíl mezi michání proteinu s vodou a třeba s mlékem(domácím, ne kupovaným)?
když mám pravidelný přístup k domácímu mléku mužu protein míchat s tímto mlékem nebo lepší bude když ho budu konzumovat s vodou?
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2013, 13:41
Reagovať
Pridané: 28.07.2013, 13:41
Reagovať
Re: Protein- voda vs domácí mléko
Rozdiel je len v rychlosti stravenia. Mlieko brzdi vstrebavanie dolezitych aminokyselin, co sa napriklad nehodi hned po treningu. Preto protein s vodou je spravna volba v tomto case. Ak mas domace kvalitne mlieko, pouzi ho s proteinom v inu dennu dobu, mimo casu po treningu.
Pridané: 25.05.2013, 18:16
Reagovať
Pridané: 25.05.2013, 18:16
Reagovať
kozie, ovcie mlieko
ako je to s bielkovinami obsiahnutymi v koziom a ovčom mlieku? su lahko stravitelne? (prípadne syry). vdaka
Vlado Zlatoš
Pridané: 05.06.2013, 22:40
Reagovať
Pridané: 05.06.2013, 22:40
Reagovať
Re: kozie, ovcie mlieko
Jedna z najlepsich foriem bielkovin (najma po biologickej stranke).
Pridané: 11.05.2013, 23:15
Reagovať
Pridané: 11.05.2013, 23:15
Reagovať
obilniny
prosim ta su surove obilniny lahko stravitelne? pripadne mozu byt denaturovane teplom? napr. uvarena ryza, upeceny chlieb a pod. vdaka
Vlado Zlatoš
Pridané: 17.05.2013, 23:10
Reagovať
Pridané: 17.05.2013, 23:10
Reagovať
Re: obilniny
Surove obilniny nie su vobec pre cloveka stravitelne. Myslel si asi ci mozu byt teplom prisposobene na konuzmaciu vsak? Ak hej, tak tepelnou upravou, namacanim a fermentaciou sa ich stravitelnost (aj vyuzitelnost pre telo) zvysuje. Na druhej strane pomaly cely tento blog je o tom, aky nebezpecny ucinok maju sacharidy na metabolizmus buniek a hormony, cize s touto zivinou velmi opatrne.
Dominika
Pridané: 25.03.2013, 15:34
Reagovať
Pridané: 25.03.2013, 15:34
Reagovať
nizkotucne
ahoooj
nie je mi jasne ako je to z nizkotucnymi potravinami,lebo napriklad ja som krvna skup. A a pise sa ze pre nas su vhodne nizkotucne mliecne vyrobky,syry a mlieko. Ale tu pises ze su ochudobnene o dake zlozky a pribera sa z nich..dakujem dopredu za vysvetlenie :)
Vlado Zlatoš
Pridané: 26.03.2013, 21:39
Reagovať
Pridané: 26.03.2013, 21:39
Reagovať
Re: nizkotucne
Vysvetlenie je v tom, ze krvne skupiny nie su vsetko. Treba tento koncept stravovania posudzovat z hladiska priorit. Stravovanie podla krvnych skupin nie je priorita:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/hierarchia-vyzivovych-principov-a-evolucia-ludstva.html
Marián Halapi
Pridané: 25.03.2013, 15:34
Reagovať
Pridané: 25.03.2013, 15:34
Reagovať
zelenina
Ahoj Vlado, diky moc za clanky,zaujimave citanie.Zaujima ma tvoj nazor na potreningove jedlo.. Banan,potom protak, to mam uz osefovane ale co potom? Maso+sacharidy, Maso+zelenina (vraj je to zle lebo vlaknina v zelenine mi spomali vstrebavanie zivin) alebo maso+sachry+zelenina dokopy? Funguje samozrejme vsetko, ale zaujima ma tvoj nazor
Vlado Zlatoš
Pridané: 18.03.2013, 08:18
Reagovať
Pridané: 18.03.2013, 08:18
Reagovať
Re: zelenina
Ten banan s protakom neviem ci ok, ale pokial ti ide o nafukovanie svalovej hmoty, tak ok. O spomalovanie vstrebavania zivin sa nestrachuj, rozhodne vsak urobis lepsie, ak kombinacia bude: bielkoviny (maso, vajcia, pripadne syry), zelenina (listova, korenova, dusena, cerstva, grilovana) + tuky (orechy, semena, kokosovy a olivovy olej, avokado). Viac info tu:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/otvorte-anabolicke-okna-svojho-zdravia.html
mirek
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
krvne skup
zdravim mam krvnu skup A co ma dost zarazilo ked som si studoval kade ake diety vlasne podla tejto by som mal jest len kuracie prip ,morcacie maso,..mam ja ovsem rad aj hovedzie aj bravcove aj kopu inych potravin mozem co by som podla tejto diety nemal,.neviem sa dat na spravnu cestu ak sa stravujem podla krvnych skupin pride mi ze airobna cinost cize kondicka sa zlepsuje ale co sa tyka sily a dvihania ciniek v posilke je to nic moc necitim sa aby mi to slo od ruky
ak by som nedodrziaval tuto dietu podla krvnych skup tak to hadam neni tak strasne mala by trpiet iba imunita ci..,?co ked nebyvam casto chory...? zase ked som mal 17 rokov na alergologii mi zistili znizenie imunity a vtedy som papal dost bravcoveho klobasok a tak ale aj tak mi neprislo aby som bol casto chory nuz tazko najst spravnu cestu treba skusat no grilovane bravcove staky s zeleninou ako priloha mi strasne chutia
Vlado Zlatoš
Pridané: 13.03.2013, 22:51
Reagovať
Pridané: 13.03.2013, 22:51
Reagovať
Re: krvne skup
Ahoj Miro, stravovanie sa podla krvnych skupin nie je take dolezite, ako ostatne vyzivove principy o ktorych sa docitas viac tu:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/hierarchia-vyzivovych-principov-a-evolucia-ludstva.html?answerId=1864

a tiez si precitaj toto k teme maso a (ne)maso:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/usetrite-na-zdravej-vyzive-a-neverte-reklame-1.html
Peter Kukolík
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
divina
Aký je Váš názor na mäso z diviny ako jeleň, diviak,..?
Ďakujem.
Vlado Zlatoš
Pridané: 20.02.2013, 23:07
Reagovať
Pridané: 20.02.2013, 23:07
Reagovať
Re: divina
Nemam vyhrady a odporucam, pokial si viete zabezpecit hygienicku bezpecnost.
Pridané: 04.02.2013, 14:28
Reagovať
Pridané: 04.02.2013, 14:28
Reagovať
Maso
Vynikajuci clanok ako aj tie ostatne. Musim a chcem pochvalit. Co ma vsak trosku zarazilo, a nie som urcite sam, je kratucka pasaz kde sa pise, ze clovej je vo svojej podstate vsezravec a teda aj masozravec. Myslim ze je uplne bezpredmetne vyjadrovat svoj nazor akym kolvek sposobom. Co urcite ludia ocenia je poukazat na fakty. Velmi jednoducho je to opisane v tomto clanku http://www.poznanie.sk/clovek/bylinozravec-masozravec.php ... nech si kazdy rozhodne co chce jest ci uz zo zdravotneho alebo moralneho hladiska. Bohuzial zvierata si to rozhodnut nemozu ale to je na inu debatu. Este raz dakujem za clanky a urcite uvitam aj pohlad vegetariana na sposob regeneracie a vyzivy v sportovej priprave.
Jozef Pisar
Pridané: 30.07.2014, 02:18
Reagovať
Pridané: 30.07.2014, 02:18
Reagovať
Re: Maso
Ahoj Duri, skoro rok som bol na bezmesitej strave, snaha o vitarianske stravovanie, občas nejaký jogurt, alebo varená, dusená zelenina, nejaké obylniny a pod. A môj záver? Ked som chcel podstivo cvičiť chudol som v pohode 2 kg za týždeň (a ked uz mi trcali kosti už sa mi to fakt nepáčilo). Nechcel som a nechcem zabíjať zvieratá, ale ani rastliny, no príroda to zariadila tak ako to zariadila a ja ju proste chcem rešpektovať bez ohľadu na to aké má pravidlá. Teraz zasa jem mäso a snažím sa držať princípov tukového metabolizmu. A výsledok? Mám dosť sily a energie a regenerujem relatívne dosť rýchlo po cvičení. Spráskám aj 300g tuku denne (občas) a sacharidov niekde okolo 100g/deň. Zvierata sa rozhodnuť nemôžu, no to sa nemôžem ani ja - pokiaľ chcem byť zdravý a mať dosť energie na bežný život tu na Zemi. Veľmi rád by som žil ,,zo vzduchu,, no zatiaľ to nedokážem. ,,Nanešťastie,, potrebujem mať silné telo aby som mohol robiť to čo ma baví a to čo musím aby som tu na Zemi prežil. Kto nám dáva právo súdiť Prírodu za jej mechanizmi udržania telesnej sily a zdravia. No poznám aj veľa ľudí ktorí fičia na RAW alebo dokonca na Vitastrave a sú silný majú dosť energie dobrú náladu, no zväčša sú to typy ektomorfov, ktorí priberu aj ked sa len pozrú na jedlo. Ja som pri nedostatocnom kalorickom prijme len cisto z ovocia a nejakych orieskov, zeleniny skoro odpadával, točila sa mi hlava a na nejaké väčšie fyzické výkony bez dostatočne dlhej regenerácie - 3, 4 dni sa nedalo ani len pomyslieť. Ale je taký pekný ,,vtip,, ak nechceš zabíjať živé bytosti, tak papaj kamene :D ... No myslím, že je dôležité vždy bez ohľadu na druh stravy poďakovať Prírode, _Bohu, alebo komu len chceš za to, že nám umožnila prežiť v zdraví na základe tiel, ktoré boli pred smrťou obývané nejakou dušou, resp. popriať tej duši šťastnú ,,cestu,, nech už ide kamkolvek a nebyť namyslený a arogantný k životu takému aký proste je a je jednoducho taký, že na zachovanie fungovania jednej telesnej schranky musí prijať energiu inej telesnej schránky (pokial niesi breatharian :D) niekomu stačí ovocie, niekto potrebuje mäso a tuky...
Vlado Zlatoš
Pridané: 11.08.2014, 23:56
Reagovať
Pridané: 11.08.2014, 23:56
Reagovať
Re: Re: Maso
Dakujeme za cenne postrehy a zivotne skusenosti Jozef.
Vlado Zlatoš
Pridané: 12.02.2013, 11:56
Reagovať
Pridané: 12.02.2013, 11:56
Reagovať
Re: Maso
Duri, to, preco ma dnes clovek objem mozgu 1700cm3 (70% tvori tuk) namiesto 400cm3 (ako simpanz) moze vdaka dvom veciam: 1. vedome ovladnutie a pouzivanie ohna na pripravu jedla, 2. konzumacia omega-3 tukov (z masa, vajec, orechov...), ktore okrem ineho tuto evolucnu vyhodu (vykon mozgu) sposobili. Ci sa nam to paci, alebo nie, nasa inteligencia bola evolucne sposobena konzumaciou masa velkych bylinozravcov. Viac faktov k teme tu:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/hierarchia-vyzivovych-principov-a-evolucia-ludstva.html
Zuza Sustekova
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
bielkoviny pre male deti a dojcenie
hoj Vlado,

obraciam sa na Teba s prosbou o radu.

V rozdnych clankoch sa dozvedam, ze bielok nieje vhodny pre male deticky.

Ale neviem najst ziadne rozumne zdovodnenie preco.
Ved bielkoviny su dolezite pre stavbu svalstva.

preco su teda nevhodne pre deti.
dokonca aj bielkoviny v prasku nie su vhodne pre tehotne a dojciace mamicky.

Aj Ty si mi uz raz potvrdil, ze WP nieje vhodny pre dojciace matky.
Ja len nerozumiem, preco?

v com je hacik?

mam 1,5 rocnu dcerku, ktora ma velmi rada masko, a uvarene vajecne bielky... len som si teraz nie ista ci je to pre nu vhodne.

a ja by som si chcela do stravy doplnit bielkoviny prave proteinom v prasku na regeneraciu po aktivnom cviceny, ale je tam poznamka, ze je to nevhodne pre dojciace matky. (este nastastie dojcim) Je to len koly neakym roky neupdatovanym normam v slov. potravinarstve? ci to ma neake skutocne opodstatnenie?

viete mi prosim poradit?
objasnit tieto veci?

vopred dakujem a prajem uspesny den :)

God bless,
Zuza
Vlado Zlatoš
Pridané: 18.01.2013, 11:01
Reagovať
Pridané: 18.01.2013, 11:01
Reagovať
Re: bielkoviny pre male deti a dojcenie
Ahoj Zuzana, ano je to najma kvoli normam a kvoli tomu, ze vyrobca nemoze na seba prevziat zodpovednost za nic, preto je hranica tak posunuta, aby to bolo urcite bezpecne. Vajecne bielka nie su vhodne pre deti pod 1 rok zivota. To najma preto, aby si na vajecne bielkoviny nevytvorili alergiu. Slabsie deti by si mohli, ale to neznamena ze vsetky. Je fajn detom davat zltok, najlepsie z vajec sliepok, ktore boli chovane na trave, riasach a semenach, pretoze tak zltka obsahuju spravny pomer omega-3. Tvoja dcerka by uz mohla (asi?) aj bielka s tym, ze nie tak casto ako dospely (napr. 2x za tyzden?). Myslim ze aj ked kojis, mohlo by byt uz vcelku bezpecne aj pre tvoje dieta aby si konzumovala WP. V kazdom pripade bud zo ziaciatku striedma, dosledna a postupuj zodpovedne tak, aby si si to mohla sama na zaklade zdraveho usudku zhodnotit. Verim ze svojou inteligenciou dokazes nasjt tu spravnu cestu pre seba i svoje dieta. Drzime palce.
Pridané: 17.12.2012, 10:36
Reagovať
Pridané: 17.12.2012, 10:36
Reagovať
ad vegetariánstvo, vegánstvo a pod.
k týmto záležitostiam asi toľko: http://www.vegan-fighter.com/cz-vegan-galerie.html
Vlado Zlatoš
Pridané: 21.12.2012, 15:42
Reagovať
Pridané: 21.12.2012, 15:42
Reagovať
Re: ad vegetariánstvo, vegánstvo a pod.
Miesat emocie o chudatkach zvieratach a biznos dokopy je tiez riesenie (vid hned reklama na produkty). Tento koment povazujem za trochu trapnu reklamu, moja odpoved je tu:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/hierarchia-vyzivovych-principov-a-evolucia-ludstva.html
Pridané: 26.12.2012, 19:36
Reagovať
Pridané: 26.12.2012, 19:36
Reagovať
Re: Re: ad vegetariánstvo, vegánstvo a pod.
Nie je to žiadna reklama. So stránkou nemám nič spoločné, odkaz smeroval na galériu športovcov,profesionálov, ktorí sa stravujú vegánsky (narážal som na posledný odstavec článku). Pod reklamou na supplementy je oznam, že výťažok z predaja je použitý na propagáciu vegánstva (skúsme veriť tomu, že to tak je). Ak si myslíš, že je to reklama, tak ten príspevok zmaž (Kompava kvoli tomu určite neskrachuje), na tomto blogu sa to predsa vegánmi len tak hemží. Každý trochu inteligentný človek pochopí, že v tomto prípade nejde primárne o biznis. Nič no, prajem veľa úspechov v presviedčaní ľudí o tom, že keď zožerú patdesiat vajec týždenne, kilo bravčového a hovadzieho k tomu, ani sa len nedotknú tých zlých sacharidov a budú piť najlepší welness proteín na svete, budú sa mať skvele. Veď takto prirodzene sa ľudia sa určite stravovali od počiatkov čias - rodili sa so znalosťou svojej krvnej skupiny a delili si stravu...
Jozef Pisar
Pridané: 30.07.2014, 02:37
Reagovať
Pridané: 30.07.2014, 02:37
Reagovať
Re: Re: Re: ad vegetariánstvo, vegánstvo a pod.
Peter, ano je to krásne byť na RAW/Vita strave. - Pokiaľ ti dáva dosť sily, energie, životného elánu. Je krásne žiť na ostrove kde máš neustále dostatok čerstvého ovocia a každú hodinu sa môžeš do sýta najesť. No nech som robil čo som robil a skúšal to ako skúšal, proste som bud schudol alebo nepribral... telo sa čistí 7 rokov, to je fakt, no som ochotný ,,obetovať,, 7 rokov života sebatrízneniu keď už len ľahšie aktivity mi navodzujú neprekonatelný pocit únavy? Možno by sa to dalo, no nie každý má 15 eur denne na to aby si zabezpečil RAW stravu najvyššej kvality. Je mojim snom nepotrebovať potravu na to aby som prežil, no momentálne je realita iná... a nakoniec, každý si nesieme následky svojho konania v 100% miere. Ak robíme niečo zle, život nám to ukáže - skôr či neskôr.
Vlado Zlatoš
Pridané: 29.12.2012, 10:04
Reagovať
Pridané: 29.12.2012, 10:04
Reagovať
Re: Re: Re: ad vegetariánstvo, vegánstvo a pod.
Nemam dovod nic mazat, je dolezite aby zazneli aj ine nazory. Na zaverecnom a fakticky "plnohodnotnom" zelani o presviedcani som sa pobavil. Dakujeme.
Pridané: 23.09.2012, 22:05
Reagovať
Pridané: 23.09.2012, 22:05
Reagovať
Bielkoviny
Ak sa skombinujú bielkoviny so zeleninou neznici ich to? alebo neoslaby úcinok tých bielkovin? kedze ich to neutralizuje teda ich kyslosť? A kolko krát za deň by som mal konzumovat zeleninu minimálne?
A tiez ak mam domace vajcia kolko kusov mozem maximalne ziest v tizdni?
Vdaka
Vlado Zlatoš
Pridané: 30.09.2012, 20:41
Reagovať
Pridané: 30.09.2012, 20:41
Reagovať
Re: Bielkoviny
Ahoj, rozhodne kombinacia zelenina a maso (alebo ine bielkoviny) je idealna. A co sa tyka mnozstva zeleniny alebo vajec, to sa ti neda odporucit bez toho, aby som o tebe nepoznal podrobnejsie informacie. To si ziada individualny pristup. No zeleninu aspon 2x za den misku salatu a vajcia dajme tomu ze 2-3 ale nie zas uplne kazdy den.
filip
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
adskfjk
Zaujimali by ma tvoje argument proti vegetariantvu a hlavne posledna veta v ktorej hovoris, ze sme prisposobeny na konzumaciu masa co je ked si porovnas nasu stavbu tela s masozravcom uplne nepravda.
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2012, 17:38
Reagovať
Pridané: 28.07.2012, 17:38
Reagovať
Re: adskfjk
Ahoj, nemam preco argumentovat, ak niekto chce byt vegetarianom, moze, len si musi nastudovat obrovske mnozstvo poznatko ako na to a vediet zmanazovat svoje stravovanie podla tychto poznatkov. Je vyssia pravdepodobnost ze si uskodis vegetarianstvom (pretoze ho budes robit zle) ako klasickym zmiesanym stravovanim. Ano, mas pravdu, nie sme primarne masozravci, tento bod treba prehodnotit, sme primarne zberaci ale ciastocne aj lovci a maso bolo za historiu ludstva vzdy pridanou hodnotou vo vyzive cloveka, ktora mu zvysila pravdepodobnost prezitia.
Pridané: 02.08.2012, 17:46
Reagovať
Pridané: 02.08.2012, 17:46
Reagovať
Re: Re: adskfjk
Zdravím, ja som videl dokument(nepamätám si názov , neviem či to nebolo food inc) kde boli ukázané štúdie a výskumy (hlavne sa robili v číne za pomoci US doktorov)kde vyšla priama úmera medzi konzumáciou živočíšnych bielkovín a vznikom rakoviny. A tiež boli označované ako hlavný vinník.
Vlado Zlatoš
Pridané: 02.08.2012, 18:21
Reagovať
Pridané: 02.08.2012, 18:21
Reagovať
Re: Re: Re: adskfjk
Videl som ten dokument aj ja, ak hovorime o tom istom. Lenze ak hadzes do rovnakeho vreca vsetky zivocisne bielkoviny, tak to je velka chyba. Nie je maso ako maso, nie je vajce ako vajce, nie je syr ako syr.
Pridané: 02.08.2012, 20:08
Reagovať
Pridané: 02.08.2012, 20:08
Reagovať
Re: Re: Re: Re: adskfjk
Neviem si stále spomenúť ako sa volal, už viem že food inc to určite nebol. Rozlišovali len bielkoviny v tom zmysle že z ktorích zvierat pochádzajú tak taký tip zhruba rakoviny spôsobujú.
Ako riešenie bolo spomenuté jesť vela listovej zeleniny že tá to môže nahradiť. To sa mi nezdá ale tá čínska štúdia bola presvedčivá a odvtedy mám akýsi vnútorný strach jesť živ. výrobky. Tak neviem kolko je na tom pravdy.
Vlado Zlatoš
Pridané: 10.08.2012, 14:54
Reagovať
Pridané: 10.08.2012, 14:54
Reagovať
Re: Re: Re: Re: Re: adskfjk
Cinska studia bola spochybnena desiatkami odbornikov, napr. tu: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/09/08/china-study.aspx
Radoslav Turzik
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
hmmm
Dobry den,dobry clanok. Ako obvykle mam dotaz. Preco obmedzovat mnozstvo zltok? Ide o alergiu alebo? Mesiace som ich konzumoval 4-5 denne(vajicok komplet) a nejak som na sebe nic nespozoroval. Myslim ze aj cholesterol mozeme vylucit. Taktiez z clanku nie uplne rozumiem preco obmedzit pasterizovane mlieko? Tiez kvoli alergii? Nerozumiem akym negativom je v tomto pripade pasterizacia.
Vlado Zlatoš
Pridané: 29.03.2012, 09:35
Reagovať
Pridané: 29.03.2012, 09:35
Reagovať
Re: hmmm
Bezne kupovane vajcia maju zly pomer omega-3,6,9 mastnych kyselin. Domace maju idealny pomer (1:3). To vedie k zbytocnym komplikaciam v hormonalnom metabolizme. A ja mam tiez otazku - preco mlieko ano? Lebo sa predava?
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: hmmm
Nazdar,
stým pomerom je to myslené tak, že ak ide o vajcia domáce, tak nezáleží na počte zjedených žĺtkov? Ak nie a je to opačne, teda žĺtka sú zlé aj v prípade domácich vajec, tak čo robiť s vystávajúcimi žĺtkami? Za odpovď ďakujem :)
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: Re: hmmm
Ahoj, ak ide o domace zltka, mozes ich zjest rovnaky pocet ako bielkov. Obmedzovanie konzumacie zltkov plati iba na kupovane vajcia. Co zo zltkami? Kos? Kolac? Pes? Macka? Alebo asi kos...
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: Re: Re: hmmm
Som rád, že mám to štastie a mám prístup k domácim vajíčkam :)

Mimochodom, dnes som mal také nutkanie napísať Vám, že veľmi ďakujem za túto stránku a za to, čo pre nás všetkých v oblasti zdravia s športu s Tinkou robíte, Ďakujem
Marcel Plavec
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
SLINIVKA
..zdravim ujo VLADO chcem vzdat hold vasej praci, ktora nema vela konkurencie aspon co sa SR tyka. poctivo studujem uz niekolko rokov dostupne informacie, pretoze ako pacient s oslabenym travenim /gastritida+pankreatitída/som bol nuteny najst si svoju cestu a odpovede na moje otazky, kedze ani v prazskej nemocnici na MOTOLE nemaju vzdelani doktori ani sajnu o vyzive ako takej a modernyych trendoch uz vobec nie.prajem vela energie a lasky do dalsej prace
Vlado Zlatoš
Pridané: 10.08.2012, 15:14
Reagovať
Pridané: 10.08.2012, 15:14
Reagovať
Re: SLINIVKA
Zdravime uja Marcela :) a hoci pre riesenie zdravotnych problemov tu u nas na webe moc informacii nenajdete verime, ze najdete aspon take informacie, ako sa o seba postrarat v otazkach prevencie, zlepsovania svojho stravovania a dalsich oblasti, ktorym sa venujeme. Drzime palce.
scroll-top